Duliamel looft ons land Drie kinderen springen uit het raam van de tweede verdieping BB-oefening Professorenwijk trok veel belangstelling Voorlopig wel uitgesloten dat Meerburg sportterrein krijgt DINSDAG 22 JANUARI 1957 Felle binnenbrand aan Bruggravenlaan Hedenmiddag omstreeks half twee heeft een korte, doeh felle binnenbrand gewoed in het perceel Burggravenlaan 94, bewoond door de familie G. A. van Gurp. Geschrokken door de hevige vuurgloed sprongen drie kinderen, een jon gen en twee meisjes, in hun angst uit het raam van de tweede verdieping van het flatgebouw. i „De Oude Leidsche" hield geslaagde feestavond In „Oud Hortuszicht" hield de Leidse Pluimvee- en Konijnensportvereniging „De Oude Leidsche" zaterdagavond haar jaarlijkse feestavond, die zich in goede belangstelling der leden mocht verheu gen, terwijl ook verschillende zusterver enigingen uit de omgeving vertegen woordigd waren. De altijd ijverige voorzitter der ver- i eniging, de heer F. v. d. Mark. heette in I zijn openingswoord allen hartelijk wel kom en hoopte voor allen op een gezel lige avond. Daarvoor zorgden het Rot terdamse gezelschap P. Jansen, pianist, Leo van Brakel, humorist, Boelero, ko misch goochelaar en geheugenkunste naar. de Rio's als sketchspelers en Orea met zijn clownerie. Zij wisten de aan wezigen enkele uren aangenaam bezig te houden en daarna werd de avond be sloten met een gezellig dansje o.l.v. „The Rhythm Boys". Avicultura-successen. Enkele leden van de Oude Leidsche behaalden op de show van „Avicultura" zeer fraaie successen. We noemen: P. Walenkamp, Holl. krielen, zwart oud 2 GG, idem jong 2 GG; F. v. d. Mark jr., Holl. krielen, zilver Patrijs 1 ZZG met 4 ereprijzen: wit 2 ZG, zwart 1 ZG en 2 GG, blauw 1 ZZG. J. B. W. A. Gies- bers in Holl. kroppers 30 maal 1ste pr., 12 maal 2de pr., 6 maal 3de pr.. 25 maal ZZG, 26 maal ZG. Ie prijs met pred. Uit muntend. J. N. Sibie in vinkduiven: 13 maal le pr., 4 maal ZZG en 5 maal ZG. J. Verhage met Groot Chinchilla konijn ZG, Rode Nieuwzeelander 1 ZG en 2 ZG, Polen roodoog 2 ZZG en 4 ZG. Petroleumkachel omver gelopen De heer Van Gurp. die met zijn vier kinderen in een kamer op de tweede verdieping één meisje wist bij buren op de zelfde étage een vgilig heenkomen te vinden het middagmaal gebruikte, kreeg eveneens ernstige brandwonden. De brand is vermoedelijk uitgebroken door het omverlopen van een brandende petroleumkachel door één der kinderen. In een Oogwenk stond de kamer in lich terlaaie. Aanvankelijk heeft men ge tracht het vuur te doven. Hieraan is het waarschijnlijk toe te schrijven, dat. zo wel de vader als de kinderen ernstige brandwonden hebben opgelopen. Toen de drie kinderen geen kans meer zagen de kamer, die als een fakkel brandde, te verlaten, zijn zij alle het raam uitgesprongen. De heer Van Gurp zag nog kans het portaal te bereiken. LEIDERDORP Jubileum P. Moenen Gisteren herdacht de heer P. Moenen het feit. dat hij 25 jaar in dienst was bij de N.V. Ver. Touwfabrieken te Lei derdorp. Des morgens werd hij met zijn echt genote en oudste dochter per auto van huis gehaald om door de directie te wor den gecomplimenteerd. In tegenwoordigheid van zijn chef. de heer J. Nievaart, zijn baas, de heer D. A. v. d. Berg en zijn vertegen woordiger in de Ondernemingsraad, de heer A .Bey, werd hij toegesproken door de fabrieksdirecteur, de heer H. B. Haanappel. Aangezien de heer Haanappel zelf eerst kort in deze functie aan het be drijf verbonden is. had spr. zijn oor te luisteren gelegd bij de bedrijfsleiding. Bij de diverse functionarissen had hij goede berichten over de jubilaris ont vangen. Het was spr. gebleken, dat de heer Moenen niet alleen een goed vak man is. die verschillende functies in de afdeling spinnerij goed kan vervullen, maar tevens, dat hij een betrouwbaar medewerker is. met wien het prettig is samen te werken. Spr. bracht de jubilaris dank voor zijn trouwe plichtsvervulling en bood hem als stoffelijke blijken van waardering het V.T.-eremetaal in zilver en een en veloppe met inhoud aan. Voor mevrouw Moenende Beer, die een kleurige ruiker anjers mocht ont vangen was het wel een zeer bijzondere dag .want op deze jubileumdag vierde zij haar verjaardag. De bedrijfsleider, de heer P. Kuiper, bood vervolgens de jubilaris en diens echtgenote zijn gelukwensen aan. Namens de jubileumcommissie uit de spinnerij sprak de heer Jac. Stouten de jubilaris toe. Spr. legde bijzonder de nadruk op het prettige karakter van de heer Moenen, die onder alle om standigheden niet alleen de moed er in houdt, maar bovendien de glimlach op zijn gezicht. Zijn felicitaties deed hij vergezeld gaan van een armbandhor loge. De heer A. Bey complimenteerde de heer Moenen namens de Ondernemings raad en namens de Visclub. Van laatst genoemde vereniging ontving de jubila ris een fraai bloemstuk. De heer Moenen dankte voor de goede woorden en de geschenken. AMATEURFOTOGRAFENCLUB Op de gisteren gehouden clubavond van de amateurfotografen werd een collectie kleurendia's vertoond t.w. de inzendingen voor de Bondswedstrijd 1956, in totaal 78 stuks. Aan de hand van het vertoonde bleek, dat de eigen leden bij een eventuele inzending zeker geen slecht figuur zouden slaan. Op deze avond werd ook besproken het houden van een beginnelingencursus voor junioren. Jongelui van 14—16 jaar. die hiervoor interesse hebben, kunnen zich opgeven bij een der bestuursleden of bij de heer v. d. Bos, Bruggestraat 1. VOORSCHOTEN' ST. LAURENTIUS HARMONIE De St. Laurentius Harmonie gaf gis teravond een uitvoering in het .Cultureel ■Centrum. Voorzitter Lelieveld opende deze avond. Het eerste deel van de avond werd door de harmonie verzorgd en het beste nummer was zonder twijfel „Aquarelles", waarin klarinet soli van vader en dochter Lelieveld te genieten waren. De drumband vergde daarna het nodige van de trommelvliezen, maar liet niet na indruk te maken. St. Genesius kwam daarna met „Moe der gevraagd" op de planken. In de raadsagenda, die wij gister avond publiceerden is weggevallen: voorstel van B. en W. tot benoeming van een gemeente-ontvanger. Veroordeling in Evipon-zoak (Speciale berichtgeving). De Utrechtse rechtbank deed uit spraak in de Utrechtse Evipan-zaak, waarin een 59-jarige arts te Utrecht en een 37-jarige tandarts uit Rotter dam ervan werden beschuldigd ver bonden te zijn aan een tandtechni sche inrichting te Utrecht zonder te beschikken over de daartoe vereiste goedkeuring van de Inspecteur van de Volksgezondheid. In eerste instantie was de Rotter damse tandarts er ook van beschuldigd zelf de narcose te hebben toegediend. Daarvan werd hij evenwel vrijgesproken. Voor het hem ten eerste ten laste ge legde werd hij veroordeeld tot f200 boete. subs. 1 maand hechtenis. De Utrechtse arts zag zich veroor deeld tot f 600.boete. subs, een maand. Een 18-jarige tandtechniker uit Schie dam, die ervan werd beschuldigd gips en wasafdrukken te hebben gemaakt zonder daarvoor de bevoegdheid te be zitten. werd veroordeeld tot f 100 boete of een maand hechtenis. ONDERSCHEIDING VOOR PRINS BERNHARD Prins Bernhard is door de Koninklijke Spaanse Academie te Madrid, wegens zijn verdiensten voor de bevordering van de studie van de Spaanse taal in Neder land. benoemd tot „Academico honora- rio". De Kon. Spaanse Academie neemt in de Spaans sprekende wereld eenzelfde plaats in als de Académie Fran^aise in Frankrijk. Een foto van het perceel Burg gravenlaan 94e waar hedenmiddag een korte, doch felle brand woedde. De brandladder leidt naar het raam op de tweede verdieping waaruit drie kinderen in hun doodsangst omlaag sprongen. (Foto LD/Van Vliet) De brandweer, die met uitgebreid materiaal ter plaatse was. slaagde er spoedig in de vlammen te bedwingen. Zij kon echter niet verhinderen, dat de woonkamer vrijwel geheel uitbrandde. De kinderen, die bij hun sprong uit het raam ernstige verwondingen heb ben opgelopen, en de heer Van Gurp zijn door de E.H.D. naar het Acad. Zieken huis overgebracht. Begrijpelijk trok deze brand grote belangstelling. Bij informatie aan het Acad. Zieken huis bleek het bij het ter perse gaan van dit Blad nog niet mogelijk nadere bij zonderheden te verstrekken omtrent de toestand der kinderen. Giften blijven welkom! Hoewel de stand van giro 777 de 4% miljoen heeft overschreden, maakt het Ned. Roode Kruis bekend, dat t.a.v. de hulpverlening aan Hongarije nog steeds grote sommen gelds worden besteed. Giro 777 blijft daarom voor dit doel opengesteld, zolang de Hongaren de steun van het Nederlandse volk nodig hebben. Giro 999 had vanochtend een totaal van f. 4.521.485.86. Enthousiaste medewerking en krachtige leiding De Professorenwijk was gisteravond het middelpunt van een grote gecombi neerde werkelijkheids-oefening. De BB, brandweer, politie. Geneesk. Dienst en DSV in samenwerking met de Zelfbe scherming gaven in Wijk II de eerste oefening in groter verband in het gebied omsloten door Kamerlingh Onneslaan, Kanaalweg. Lorentzkade. De volgende oefening in groter verband wordt in Oegstgeest en de grote slotoefening in Leiden en Oegstgeest gehouden. Ditmaal werkten omstreeks 400 personen mee. De burgemeester van Leiden, jhr. mr. F. H. van Kinschot, was als hoofd van de A- Kring Leiden-Oegstgeest, natuurlijk weer present en verder werd de oefening o m. bijgewoond door de heer Van Lan gen, hoofdinspecteur v. het Brandweer wezen. de heer J. B. H. Roelofs. districts inspecteur van het Brandweerwezen en de heren Everwijn. Lange en Meenhorst, eveneens namens de hoofdinspectie aan wezig. Er werden drie pelotons brandweer in het geweer gebracht, die met veel mate riaal werkten ter bestrijding van de vele rookbommen, die de verschillende gefin geerde branden moesten vervangen. De super-visie berustte bij het HBB. de heer S. W. Hagedoorn. Op het uitge breide terrein werd een activiteit aan de dag gelegd, die de werkelijkheid nauw keurig scheen te benaderen. De ver schillende bevelen werden middels de verbindingsdienst die geregeld in contact stond met de commandopost op Oud- Poelgeest. opgenomen en doorgegeven en de portofonisten zwermden op de voor naamste plaatsen rond om de bevelen op te nemen. De politie - versterkt met een groot aantal reserves - zorgde voor een uitstekende verkeersregeling. De brandweerlieden rolden duizenden meters slangen uit. de EHBO-ers trok ken af en aan om gewonden op te spo ren. voorlopig te verbinden en ze onder te brengen in de gewondennesten, waar na ze naar de Verzamelplaats Gewonden geëxpedieerd werden, inmiddels zorgde de DSV voor het gebruikelijke kopje koffie. Er bestond voor deze oefening Burgemeester van Zoeterivoude Nog geen subsidie voor hervormde herk De raad van Zoeterwoude kwam gis onder voorzitterschap van burgemeester een nieuwjaarsrede uit, waarin hij er was achteruit gelopen tot 5942. Het aan cember 176. Met de bouw van 38 woning en een plan voor 29 woningen werd in zodat enkele noodoplossingen moesten Bij de ingekomen stukken deed de burgemeester mededeling van de brief van de minister inzake de bestedingsbe perking. De nieuwe stortplaats voor huis- en straatvuil werd verpacht aan de heer D. N. Dekker te Leiden. De r.-k. woningbouwvereniging wil lavetmachines en -centrifuges en bijbehorende geisers aanbrengen. Hiermede zal een bedrag van f. 56.000 zijn gemoeid. De gemeente zal de rente en aflossing garanderen, van een aan te gane geldlening. VOETBALTERREIN MEERBURG De pastoor, de kapelaan van de pa rochie Meerburg, het bestuur van de r.-k. voetbalverenigng Meerburg, de Kath. Actie, de K.A.V. en de Instuif aan de Hoge Rijndijk hebben zich in een zeer uitvoerig schrijven gewend tot de raad over het feit dat de voetbalver. Meer burg zal moeten worden opgeheven, om dat er geen sportterrein aan de Hoge Riindijk beschikbaar is. Dit- schrijven is zo laat binnengekomen dat het niet op de agenda kan worden geplaatst en zelfs niet in een vergadering van B. en W. kon worden behandeld. De burgemeester lichtte deze kwes tie persoonlijk toe en wees er op dat er vele moeilijkheden zijn geweest, en dat men tenslotte niet de vereiste toestemming kon krijgen. Hij was van mening dat het gezien de bestedings beperking voorlopig uitgesloten moet worden geacht dat het sportterrein er komt. Mevrouw Neuwahl en de heer Van der Ploeg wezen er op dat de kwestie aan de Hoge Rijndijk te veel in de drama tische sfeer is getrokken. De heer Van der Ploeg kon zich niet voorstellen dat de verenigingen zou worden opgeheven door de minder goede gesteldheid van het terrein. De voorzitter wees er op dat de gemeente nog steeds de be doeling heeft een sportterrein aan te leggen. Men moet vertrouwen hebben! Het schrijven werd voor kennisgeving aangenomen. teravond voor de eerste maal in 1957 Smeets bijeen. De burgemeester sprak o.m. op wees dat het inwonertal met 9 tal woningzoekenden bedroeg op 31 de- wetwoningen werd een aanvang gemaakt gediend. De scholenbouw stagneerde, worden getroffen. HERV. KERK Vervolgens kwam de kwestie van de subsidie voor de Herv. Kerk weer ter sprake. De r.-k. fractie bleef afwij zend staan tegenover het verlenen van subsidie. Monumentenzorg stelt steeds hoge eisen en houdt geen reke ning met de financiële draagkracht, en verleent zelf geen steun, noch het rjjk noch de provincie. Het meubilair zal wel sober zijn, maar moet er toch komen, daar het oude meubilair is afgekeurd. Het ge meentebestuur zou eisen mogen stellen, daar dat de instantie is, die subsidie verleent. De fractie was er dan ook voor het verzoek nogmaals aan te houden en Monumentenzorg te verzoeken de eisen te laten vallen, en dan aan rijk en pro vincie subsidie te vragen. De heer van Vliet voelde meer voor een renteloos voorschot op de banken, de restauratie heeft toch al zo lang geduurd. B. en W. stelden daarop voor de kerkvoogdij te berichten dat men moet trachten toestemming te krij gen om een soberder interieur aan te schaffen en hierop subsidie te vragen aan rijk en provincie. Dit voorstel werd aangenomen met algemene stemmen. Aan de Stichting voor Maatschappe- lyk Werk te Zoeterwoude werd een sub sidie 1957 toegekend van maximaal f. 2650. Aan het hoofd vand e B.B. wordt met ingang van 1957 een jaarlijkse ver goeding van f. 200 toegekend. B. en W. stellen vervolgens voor te bepalen, dat de instandhouding van de o.l. school wordtb evorderd. Deze school werd in het afgelopen jaar gemiddeld door 15 2/3 leerlingen bezocht. Het voor stel werd na een geheime zitting goed gekeurd Het voorschot op de vergoeding over 1957 wordt voor de r.-k. jongensschool aan de Schenkelweg vastgesteld voor het g.l.o. op f. 9.690 en voor het v.g.l.o. op f 1.118, Bij de rondvraag vraagt mevr. Neuwalil-Sanders hoe het komt. dat het huisvuil zo onregelmatig wordt opge haald. De voorzitter zal dit onderzoeken. grote belangstelling van de zijde van het publiek en het was al ruim 10 uur toen de rust in de Professorenwijk ge leidelijk terugkeerde. Degenen, die als gasten van het HBB in de commandowagen de oefeningen gevolgd hadden, begaven zich daarna naar Het Gulden Vlies. De heer Hage doorn wees er daar op, dat het, gezien de algemene toestand in de vrije wereld, nodig is ons niet eerst in de oorlog aan een te sluiten, maar reeds daarvoor. Thans is weer eens het bewijs geleverd, wat er door eendrachtige samenwerking bereikt kan worden. Spr. verheugde zich er over, dat er zoveel belangstelling van de zijde van het publiek bestond. Eensdeels ge schiedde dit omdat het voor velen het bekende „lolletje" betekende, maar daar naast waren er ook. die toch wel eens wat meer van de BB wilden weten. Het HBB bracht hierna nogmaals ter sprake wat er van de verschillende dien sten in de BB gevergd wordt en bracht dank aan de verschillende onderdelen, die. ook al werden er dan wel fouten ge maakt. tot het welslagen van deze oefe ning hadden bijgedragen. De heer Van Langen, hoofdinspecteur van het Brandweer wezen, wees er op, dat men in de praktijk probeert hoe de diensten in rampgevallen moeten wer ken. Het blijkt daarbij een zoeken en tasten naar de juiste vorm, want naar wat ons kan overkomen, kan men slechts gissen. Met voldoening had spr. het enthou siasme gezien van de velen, die hebben medegewerkt en hij wist. dat een zo grote deelname aan een oefening een krachtige leiding vereist. Deze wist hij evenwel in goede handen bij de heer Hagedoorn en daarvoor bracht hij wel verdiende hulde. Directeur Hofgeest failliet verklaard (Speciale berichtgeving) De Rechtbank te Haarlem heeft vandaag failliet verklaard de direc teur van het Velsense Financierings- bedrijf „Hofgeest", A. J. van Holten te Beverwijk. Tot curator is benoemd mr. J. C. Smithuijsen te Haarlem. De faillissementsaanvrage is ingediend namens de Autofinanciering te Gro ningen, die een vordering van f 20.000 op het financieringsbedrjjf had. Men verwacht dat er weinig activa uit dit faillissemeent zullen komen. Het betreft hier het Velsense insti tuut. waar onlangs een omvangrijk poli- ie-onderzoek op vermoeden van fraude werd ingesteld, waarbij een aantal dub bele financieringen en andere onregel matigheden aan het licht- kwamen. De pohtie te Velsen is nog steeds bezig met het onderzoek en er werden, zoals ge meld. al enige arrestaties verricht onder garagehouders. Een employé van het bedrijf is eveneens in verzekerde bewa ring gesteld De administratie is in be slag genomen. FAMILIEBERICHTEN ontleend aan andere bladen Bevallen: A. F. van Houten-van Goor, d. Deventer: Te Siepede Kraa, z. Windsheim. Getrouwd: A. Zee en J. J. Cardinaal, Rotterdam; D. de Broekert en W. J. Lotgering, Den Haag: J. P. Fransen en mevr. N. E. van Laar, Soest. Overleden: W. H. Kempff, m. 89 j. Malang; H. Gazan, m 80 j. Den Haag; E J. L. Greve-Rudoïph, vr. 65 j. St. Jean-Cap Ferrat; R. H, Haentjens. m. 70 j. Den Haag; jhr. V. A. Boreel van Oldenaller, m. 85 j. Putten; R. van Panthaleon baron van Eek, m. '90 j. Oldebroek; C. A. Rincker m. 77 j. Heemstede L, A. Snoep. m. 78 j. Soest- k: J. L.a Krom, m. 74 j. Holl. Rading; M. Kruimel-Rollandet, vh. 62 j. Arn- lem K Loewenstein, m. 77 j. Amster dam; G. van Dien jr. m. 76 j. Amster dam; Ch. Wittkamper, m. 91 j. Haarlem; M. A. Wijtenhorst, vr. 91 j. Deventer; G. L. de Mooi-Lodder vr. 55 j. Zaandam; H. A. E. Ubbens—Knijff, vr. 85 j. Amster dam; B Bakker m. 67 j. Rijswijk: M. van der Valk-van den Arend. vr. 66 j. Rotterdam; W. T. Koutstaal. m. 69 j. Rotterdam; M. Peekstok, m. 86 j. Som- melsdijk; W. J. de Greef m. 76 j. Rot terdam. ne: OEÜSTüEESi Loop der bevolking in 1956 Toen op 1 januari 1957 de stand der bevolking werd opgemaakt, bleek, dat het aantal inwoners onzer gemeente 12.445 bedroeg. Op 1 januari 1965 bedroeg dit aantal 12.263, zodat de bevolking is toegenomen met 182 personen. Het ge boorte overschot bedroeg 100 personen, terwijl ere en vestigingsoverschot was van 82 personen. Het aantal voltrokken huwelijken bedroeg 147. hetgeen aan merkelijk meer was dan in 1-955 toen dit aantal 80 bedroeg. Heiligdom der beschaving Nabetrachting bij opening Ned. Instituut (Van onze correspondent in Parijs) De vermaarde Franse dokter-schrU w Georges Duhamel, die onder de oudere generatie van zijn land het ideaal van het humanisme sedert zijn jeugd met de grootste standvastigheid verdedigt, heeft in.de Parijse „Le Figaro" een nabetrachting gehouden by de recente opening van het Nederlandse Instituut, die ook door hem werd bijgewoond. Een nabetrachting, waarin hij zoveel en zulke vriendelijke zaken over ons en ons land te berde brengt, dat de bescheidenheid ons bijna verbiedt ze u hier door te geven. Gelukkig: bijna, want tenslotte doet het toch ook wel weer eens plezier uit zo'n gezaghebbende mond zoveel uiterst lofwaardige dingen over onszelf te mogen vernemen! Duhamel herinnert er aan dat hij al ettelijke malen Nederland heeft bezocht, hetzij voor privé-aangelegenheden, het zij om beroepsredenen en om er lezin gen te houden voor de „Alliance Fran- <;aise", waarvan hij het voorzitterschap bekleedt, ofwel, ook een keer. in de of ficiële kwaliteit van een der drie Franse regeringsgedelegeerden bij de plechtig heden ter ere van de troonsbestijging van Koningin Juliana. En ieder maal werd hy dan weer gefrappeerd door al die voortreffelijke eigenschappen van de Nederlanders, van wie hij vervolgens een inderdaad wel treffende opsomming geeft. „Vaak heb ik het Nederlands genie bezongen," schrijft Duhamel. „Maar zeker nog vaker werd ik deelgenoot gemaakt van de vreugden van de Hollanders en geïntroduceerd in de intimiteit van hun familieleven. De Nederlander is dankbaar en een toon beeld van ingetogenheid. Toen tenge volge van politieke intrigues, waar over ik niet zonder voorbehoud en on gerustheid spreken mag. de Neder landers Indonesië verloren, dat ze in drie eeuwen hadden opgebouwd, heb ben ze die klap en deze ontkenning der rechtvaardigheid met berusting geïncasseerd. Sedertdien heeft Hol land zijn evenwicht echter hervonden en zijn eminente plaats in de be schaafde wereld weer ingenomen." Duhamel moge dan al een oprecht en welsprekend pleitredenaar voor Holland zijn, het heeft zijn Franse hart toch óók iedere keer weer intens goed gedaan, wanneer hij bemerkte hoe groot de in vloed van zijn vaderland bij ons door de loop der eeuwen was gebleven De me nukaarten in de Nederlandse restau rants zijn meestal, zo merkt hfj op, in het Frans geredigeerd, evenals het schoonste devies „Je Maintiendrai" dat ooit werd bedacht en dat in het Ne derlandse wapen staat geschreven. En tijdens het banket in het paleis op de Dam tijdens de kroningsfeesten, werd Duhamel in diezelfde geest getroffen door de Franse wijnen die daar gedron ken werden en door de serviezen van Sèvres en Limoges, die „in dit land van het wereldberoemde Delftse blauw" op tafel kwamen. „Heiligdom der beschaving," noemt de Franse schrijver vervolgens ons land dat een Erasmus, een Vondel, een Bouten de Nederlandse Valéry volgens de auteur heeft voortgebracht, voorts geleerden als Van Swieten. alsmede een school van wereldberoemde schilders 1 onder wie Rembrandt alleen al ruim schoots voldoende zou zijn geweest voor de glorie van een heel volk. De Hollanders hebben hun vader- land, zo verzekert Duhamel dan nog- I maals, ontworsteld aan zee en rivieren en daarmee bewezen, dat trots het spreekwoord, een wijs en arbeidszaam man zijn huis best op het zand kan bouwen." We zullen het bij deze citaten van de vermaarde schrijver laten, want tenslot te werd ook de bescheidenheid door Duhamel onder de typisch Nederlandse deugden gerangschikt. En het is zeker niet aan ons de geloofwaardigheid van zijn zo bijzonder vleiende schets van het Nederlandse volkskarakter hier te ondergraven. Besluiten we dus met de Franse schrijver onze grote dank te be tuigen: „Merci, monsieur Duhamel!" In lift gedood i Bij de N. V. oliefabrieken „Calvé Delft" te Delft is het personeelslid de heer N. C. Wameling uit 's-Gravenhage in een lift bekneld geraakt tussen een transportwagen en de achterkant van een liftkooi. De man werd zo ernstig ge wond, dat hij is overleden. Het Leiclsch Dagblad De krant voor iedereen Vijf Hongaren naar Boedapest terug HEIMWEE WAS TE STERK... (Van onze Haagse redactie) Vijf Hongaren zijn vanmorgen per trein uit Amsterdam vertrokken met bestemming Boedapest. Deze vrijheids strijders waren enige tijd geleden met vluchtelingentransporten uit Oosten rijk in ons land aangekomen, maar heimwee naar hun vaderland en angst om het lot van de achtergebleven vrouwen en kinderen deed hen giste ren het besluit nemen te repatriëren. De Ned. Federatie voor Vluchtelingen hulp heeft het bedrag aan reiskosten voorgeschoten, maar het ligt in de be doeling. dat de regering deze zal terug betalen. Een visum voor Hongarije werd de vluchtelingen verstrekt door het Hon gaarse gezantschap te Den Haag. terwijl de doorreisvisa voor West-Duitsland en Oostenrijk van de ambassades en het ge zantschap van deze landen werden ver kregen. Deze Hongaren die in ons land niet konden aarden, waren enige tijd geleden te werkgesteld in de Limburgse mijnen, doch de zware arbeid beviel hen daar niet. Vertegenwoordigers van de Federatie voor Vluchtelingenhulp hebben nog ge tracht de vluchtelingen ervan te weer houden omdat het niet vast staat of zij wel met open armen in het door hen verlaten land zullen worden ontvangen, maar de heimwee bleek tenslotte te sterk. BEURSOVERZICHT Vraag naar Philips Amsterdam, 22 januari. Het blijft de Philipshoek waarin zich de grootste aandacht van de markt con centreert en die ook voor de nodige variatie weet te zorgen. Nadat gisteren de aandelen van het Eindhovense con cern 5 punten waren ingezakt, ontstond vandaag een belangrijk herstel waarbij de koers opliep tot 231. Deze stijging moet vooral worden toegeschreven aan kooplust van Londen. Voor de claims viel de stemming erg mee hoewel de verbetering van de prijs bescheiden bleef. De claims werden verhandeld van f. 15,50 f. 15,90 en bleven zich binnen deze marge bewegen. Op merkelijk was hoe Kon. Olie na gisteravond een herstel liet zien, in weerwil van het verloop van Wallstreet, dat aanvankelijk allesbehalve opwekkend was. Aku kan moeilijk mee komen en hetzelfde moet gezegd van Unilever. De Indonesische fondsen lieten zeer weinig van zich merken. Men was het er nog niet over eens hoe het bericht uit Djakarta te interpreteren inzake de deblokkering der roepahrekeningen van buitenlandse bedrijven, werkzaam in In donesië. De Scheepvaart bleef zeer rustig. Staatsfondsen nauwelijks prijs houdend. Claims Rotterdamse Scheeps- hypotheekbank kwam vandaag in de notering uit hoofde van de uitgifte van f. 2.250.000 aandelen op naam tegen 130%. De claim werden vernomen op f. 16 a f. 17. De markt sloot zeer rustig. WISSELKOERSEN Amsterdam. 22 januari Londen 10.66%—10 66%. New York 3 82H—3 83 A Montreal 3 98A—3 98}J. Parijs 1.0810— 1 0820. Brussel 7 59%—7 559%. Frankfurt 9C 77'r90 82%, Zürich 86.85%—86.90!2. Zürich <vr. francs) 89 29'=—«9 .34%. Stockholm 73.51—73.56; Kopenhagen 54.95';—55.00%, Oslo 53.30%—53.35}*, Milaan 60 58%—60.63%. Wenen 14 63^4 14.64%. Beurs van Amsterdam Dinsdag 22 januari ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v heden Ned. '53 3% 89% L 89% Grootboek obl85 L 84 L Ned '51 3% 90% 90'. Ned "53 (3%) 88% 88!.. Ned -56 3% 88'* 88% Ned '48 3% 83% L Ned '54 3V4 85% 85% Ned '55 3% 84 L 84% Ned '55 II 3 85% L 85% Ned '47 3% (3) 84 8315 Ned *37 3 83% 83% DollarIng '47 3 92% 93% Investeringscert 3 90% 90% Ned 62-64 3 89% 89% Indië A3 86% 86% Grootboek '46 3 85% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B 48 48 Nat Handelsbank 105% 105 Ned Handelsmij 165 165% AKO 194% 195 Philips 223% 230% CJnilever344% 3437» Wilton Feyenoord 219% 218 Biliton 2de r 213 212% Kon Olie (f 20-) 15« 30 159 40 Kon. Olie (50 f 20) 157.90 158 85 Amst. Rubber 79% 80 Dell Mjj.en (Ver.) 100% 102% H.VA95% 95% Java Cult56 Senembah 65 65 Holl Amer lijn ï80% 180% Kon N Stoomboot168 169 Ned Scheepv Unie 168% 169% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem leningen Adam '47 (3%) 3 89 88% Den Haag 1937 1 3.. 94 Lelden 1947 89 R'dam -37 I-m 3% 89% 89% (ndustr. Obligaties Philips Dollarlng '51 97 98 Premieleningen 96% 96% Adam '56 1 2% 93% 93% A'dam -56 D 2% 101% 101% Eindhoven '54 2% 87% 88% Enschede '54 2% 90 90% Den Haag '52 12%.. 100% 101 idem II 2% 101 99% R'dam '52 I 2% 97% 102 105% Utrecht *52 2% 96A 96% NI ET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietlnstellingen 224 224 185% 189% Twentsche Bank 189% 189 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 248 Borneo Sum H Mi) 76 75% Ned G en Sp fabr 170 167 Kon Ned Grofsm 108% 109 95% 96'4 Rott Droogdok Mij 560 Tieleman en Dros Ned Mil Walv.vrt. 72 71% Spoorwegen Dell Spoorweg Mij 18% 18% Amerik fondsen 68% 68 Shell Oil Comp 82% 82% Nog enkele fondsen uit Lelden en omgeving Aandelen VK 21/1 Edeimet Kon AA 64% Pret w a idem 66 66 314 Holl C.ui.nu uctie 375 Ing om v Bouwrjtlv 120 Int Kunststofl Ind 45% 46 Leidsche Woispinn 284 273 L Sikkere L»ak B 399 Ver Touwtaoneken 163 Wernlnk's Betonm 78% 77 Van Wijk Textiel 74% 73%

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 5