Wij spraken met TELEVISIE LlGT Voet Nederlandse straaljager vloog tegen Duitse hoogspanningsmast HIJNSBURGS BURGEMEESTER Twee misdadige krankzinnigen in omgeving van Nottingham gepakt DINSDAG 22 JANUARI 1957 Oefening in ontwijken van radar Brandendmaar behouden opz'n basis terug Tengevolge van een merkwaardig ongeval dat dezer dagen een straal jager van de Ned. Luchtmacht over kwam. zijn de Duitse plaatsen Bocholt, Emmerik, Rees. Kleef, Wee ze, Goch, Gendern en tal van dorpen in deze streek, urenlang van de elektriciteits voorziening afgesneden geweest. Toen de piloot van een straaljager van het type „Thunderstreak" van de basis-Volkel. in gezelschap van een ander toestel, een oefenvlucht maakte in het ontwijken van de radarwaarne ming hierbij moet zeer laag worden gevlogen zag hij plotseling boven het dorpje Hamminkeln (ten noorden van Wesel), de mast van een hoogspannings- leiding voor zich opdoemen. Zijn collega wist de hoogspanningskabels te vermij den doch zelf vloog hij met de kop en de rechtervleugel van zijn toestel tegen het bovenste deel van de mast die af brak en met de daaraan bevestigde ka bels naar heneden viel. Ondanks de hevige schok wist de onfortuinlijke pi loot zijn toestel in bedwang te houden en dit. hoewel reeds brandend, op de basis Volkel terug te brengen. Naar uit de Duitse pers, die vry veel ophef van deze zaak maakt, blijkt, is de hoogspanningskabel nabij Hammin keln aangelegd op een hoogte van 24 meter boven de grond. De piloten zou den instructies hebben gehad niet lager te vliegen dan 80 meter. Volgens de Duitse kranten zou de aangerichte schade in de honderdduizenden lopen. De fabrieken in het betreffende gebied zouden voornemens zijn een eis tot schadevergoeding in te dienen omdat zij hun produktie door het ontbreken van stroom enige tijd hebben moeten stopzetten. Naar nog van Nederlandse zijde verluidt worden dergelijke eisen tot schadeloosstelling geheel door Duitse instanties volgens Duitse rechtsregels afgehandeld. Op grond van de bestaande verdragen betaalt Nederland 75% van de aangerichte schade. Volgens de luchtmachtvoorlichtings dienst zou de piloot de hoogspannings mast te laat hebben opgemerkt omdat deze grasgroen geschilderd was en daar om niet afstak tegen de achtergrond van het landschap. Er zou niet gesproken kunnen wor den van te laag vliegen daar het hier een verplichte oefening in laagvliegen betrof zoals er geregeld boven Duits land worden gemaakt om de radar- I detectie te ontgaan. Deze oefeningen, waarbij veelal tot enkele meters boven de grond wordt gevlogen, zijn belang rijk omdat men in tijd van een con flict alleen op deze wijze het net van radarstations ongemerkt kar- passeren. Verlaging prijs koelhuisboter De prijs van de koelhuisboter zal een aanzienlijke verlaging ondergaan. Thans is deze omstreeks f. 0,95 per half pond; hij zal nu f.0,70 of iets daarboven gaan bedragen. Het bestuur van het produktschap voor zuivel heeft namelijk besloten deze week de in schrijving te openen op 1,5 miljoen ki logram koelhuisboter. In totaal is op het ogenblik 15 miljoen van deze boter opgeslagen. De minimumprijs, waarvoor de voor binnen- en buitenland bestemde boter aan de groothandel zal worden toegewe zen. is f 2 30 per kilogram. Bij export wordt een toeslag van f0.45 per kilo gram verstrekt. Deze toeslag is zodanig, dat de prijs in Engeland ongeveer de zelfde zal kunnen zijn als die, waarvoor de boter in Nederland kan worden aan geboden. Op het ogenblik wordt de koelhuisboter aan de groothandel gele verd tegen f. 3.40 per kilogram, terwijl de prijs in de detailhandel ongeveer f. 3.80 is. Het voornemen bestaat iedere week de inschrijving op 1,5 miljoen kilo gram te openen. Het bestuur van het Produktschap behoudt zich echter de vrijheid voor een andere beslissing te nemen, indien zich een wijziging in de omstandigheden voordoet. „Ir. J. VAN ETTINGER-PRIJS" VOOR KWALITEITSZORG. Het bestuur van de Stichting Kwali teitsdienst voor de Industrie heeft be sloten een „Ir. J. van Ettingerprijs" in te stellen ter bevordering van de syste matische kwaliteitszorg in de industrie. De prijs is genoemd naar ir. J. van Et- tinger, die pionierswerk heeft verricht op het gebied van de toepassing van statistische methoden in Nederland. Hij is directeur van het Bouwcentrum en was o a. medeoprichter en Jarenlang voorzitter van de Vereniging voor Sta tistiek. Op zijn initiatief is de kwali teitsdienst opgericht. De prijs zal worden uitgereikt als be kroning van een prijsvraag, waarvoor gevraagd wordt een artikel over een sprekend geval van praktische toepas sing van de methode van kwaliteitsbe heersing of van industriële kwaliteits zorg in het algemeen. Prestatie bepaalt loon in Sovjet-Unie De lonen van de arbeiders in de Sov jet-Unie zullen voortaan vastgesteld worden aan de hand van de individuele of collectieve arbeidsresultaten. In het geheel van de winsten zal het aandeel van het loon aanmerkelijk verhoogd worden. Dit zijn de beginselen die door het staatscomité voor arbeids- en loon- zaken zijn toegestaan volgens een nieu we herziening van de wijzen van belo ning der arbeiders, een herziening die thans van toepassing is. Het stelsel van premies zal vereenvoudigd en beperkt worden. Volgens nieuwe in de mijnindustrie toegepaste normen worden aanzienlijke voordelen verleend aan ondergrondse arbeiders en aan gespecialiseerde arbei ders van de verschillende bedrijfstakken die voor de steenkoolindustrie van be lang zijn. RECHTZAKEN Zes weken voer notaris Een notaris uit Valkenswaard, die op 7 januari voor het Gerechtshof te 's-Hertogenbosch terecht stond wegens verschillende verduisteringen en valse aangiften voor de inkomstenbelasting, is door bet Hof veroordeeld tot zes weken gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en ontzetting uit het recht tot het uitoefenen van het notarisambt. De Procureur-Generaal had tegen hem bevestiging geëist van het vonnis van de rechtbank te 's-Hertogenbosch, die hem tot 17 weken met aftrek en ontzet ting uit het notariaat had veroordeeld. „STRIJD TEGEN GEMEENTEREINIGING" Op een zaterdag in juni j.l. hebben de Leidenaars het ongewone feit kunnen aanschouwen, dat een melkhandelaar uit Leiden een gemeentereiniger een stomp verkocht, terwijl zijn zoon te zelfdertijd een met melk gevulde fles door een ruit van eer gemeentelijke reinigingswagen gooide. Voor de Haagse politierechter vertelde de zoon nu wat de aanleiding tot leze st-ijd tegen de g' eentereiniglng was geweest. Hij was met zijn melkkar voor een huis gekomen waar de reinigingswagen stond. Kennelijk was men klaar met een rioolput leeg te zuigen, want de (Inge». Mfo.-«(lv Gangetje 12 Slachtoffers van het verkeer Gistermorgen is op de Arnhemse Weg te Leusden de 64-jarige schilder J. Wit- teveen door een bus gegrepen en op slag gedood. De schilder reed in dezelfde richting als de bus, toen de man, die enigszins doof was. plotseling uitweek. De buschauffeur trachtte de wielrijder nog te ontwijken, maar dit mislukte. De heer Witteveen werd gegrepen en kwam met zijn fiets onder de bus terecht. De dood moet onmiddellijk zijn ingetreden. Gistermiddag is op het terrein van de N. V. Ned. Buurtspoorweg Maatschappij te Rhenen een ongeval gebeurd, dat aan een 61-jarige schilder het leven heeft gekost. Deze reed op het terrein van de garage op zyn bromfiets achter een autobus aan. De bus stopte plotseling omdat, zoals pas later bleek, een rem proef werd genomen. De schilder botste I met de bromfiets tegen de bus, maar bezeerde zich niet. Zijn grootste zorg ging uit naar zijn vervoermiddel en ter- wijl hij keek of het ook beschadigd was, reed de autobus ineens achteruit, waar- door de man overreden werd. Hij over- I leed onmiddellijk. Gisteravond is op de weg tussen Ois- terwijk en Tilburg een personenauto I tegen een boom gereden tengevolge waarvan een dame om het leven kwam en een andere inzittende zeer ernstig werd gewond. Gids voor incourante fondsen 1957 Verschenen is de „Gids voor Incourante fondsen 1957". uitgave van Broekman'8 Commlsslebank voor Incourante Fond sen NV. Daarin zijn. gerangschikt naar de aard van het fonds, opgenomen de voornaamste Incourante fondsen met vermelding van statutair en geplaatst kapitaal, de in meerdere jaren uitgekeerde dividenden en laagste en hoogste koersen. Obligatie leningen zyn vermeld met aflosslngsvoor- waarden, terwijl een rubriek van oprich ters- en wlnstbedryven lts opgenomen met een opgave vam het aantal uitstaande be wijzen Voor hoeveel procent deze bewijzen, na de uitkering van het primair dividend op de aandelen, in de overwinst delen. Door de tabellarische indelLng ls het geheel overzichtelijk samengesteld. Bovendien vindt men in deze gids een lijst van koersen per 31 december en de in 1956 uitgekeerd dividenden ten behoeve van de aangifte voor de Vermogens- en Inkomstenbelasting Burgemeester B. H. Koomans i van Uithuizermeeden in Groningen diezoals wij gisteren in een deel\ van onze oplage reeds vermeldden. met ingang van 15 februari a.s. be- noemd is tot burgemeester van de gemeente Rijnsburg als opvolger van burgemeester P. N. Höweler. i De 45-jarige nieuwe burgemeesterl van het tuindersdorp. lid van de Chr. Geref. Kerk, getrouwd en vader van drie kinderen, is reeds op 17-jarige leeftijd zijn arbeid op het terrein van de gemeente-administra tie begonnen in Hoogeveen waar hij met een enkele onderbreking in de oorlogsjaren gewerkt heeft tot 1946 toen hij tot burgemeester van zijn huidige standplaats Uithuizermee den werd benoemd. Mohini Devi baa&Me» Kr *aog Er zfjn tegenwoordig niet veel mensen meer, die niet kunnen dan sen. en zeker onder de jongelui zyn er betrekkelijk weinigen, die niet op dansles zijn geweest, en die nooit naar een bal gaan. Op zich zelf is de dans geen nieuw ver schijnsel. al is de danskunst tegen woordig meer verbreid dan vroeger. Reeds in de verre oudheid kende men de dans, vaak dan als een reli gieuze en rituele handeling. Tot die zeer oude dansen behoren zeker die uit India, die in ons land weinig bekend ztfn. Dezer dagen hadden wij een gesprek met Mohini Devi, een danseres van Nederlandse af komst, die zich geheel heeft gespe cialiseerd op de oude Indiase dan sen. Zy woont sinds 1933 reeds in het dorpje Kaag, waar zy een vriendeiyk huisje bewoont, dat ge heel naar Indiase styi is ingericht. Jarenlange studie Reeds op 5-jarige leeftijd kreeg Mohini Devi haar eerste dansles sen, doch eerst later is zij in aan raking gekomen met de Indiase dansen, die haar zo boeiden dat zU daarin geheel is opgegaan. Het leren van deze dansen is uiterst moeilijk en vereist dan ook een jarenlange sudie. Voor Europeanen, die niet tot het Hindoeïsme zijn overgegaan, is het zelfs onmogelijk deze dansen te leren, aangezien godsdienst en dans zo nauw met elkaar verweven zijn. dat men niet kan dansen, wanneer men ook niet het Hindoeïsme belijdt. Mohini Devi heeft haar opleiding voor het grootste eedeelte eekreeen bij de goeroes in India, zy werd geheel in het gezin van de goeroe opgeno men en was dan ?eheel één met de bewoners van India. Kosten zijn er aan de opleiding niet verbonden; men moet alleen de vrouw van de leraar helpen in de hulshouding en hem iedere moreen bloemen en vruchten brengen De eoeroe is niet alleen de leraar vnor de dans. maar tevens de geestelijke leermeester, die eerst degelijk nagaat of zijn toekomstiee leerlinge het wel waard is les te krijgen. Het ls onmogelijk vooraf al te zeggen dat men twee of drie maanden les wil hebben; de tijdsduur hangt van vele facto ren af en het. kan wel gebeuren dat men jaren bij een goeroe blijft. Zodoende heeft ook Mohini Devi vele jaren in India gewoond. Zeer moeilijk Deze Indiase dansen zyn zeer moeilijk, omdat iedere handeling een bepaalde betekenis heeft en men geen onderdeeltje kan ver waarlozen. Het aantal „moedra's" bijv. is zeer uitgebreid en de danse res moet dan ook aan deze rituele handbewegingen haar volle aan dacht besteden, zonder echter de hoofd-, voet-, oog- en rompbewe gingen te mogen verwaarlozen. Doch alleen met het dansen zelf is men er nog niet. Het zou on dankbaar zijn een bepaalde dans uit te voeren in een Hollandse avondjurk. Iedere dans eist een aparte kleding, waarbij de klem- van zeer veel belang is. Ook de sie raden kunnen niet willekeurig wor den gekozen. De kostuums die Mo hini Devi bezit en dat zyn er vele zyn alle afkomstig uiit In dia, evenals haar sieraden. Ook de meubilering van haar woning is geheel afkomstig uit het land. dat voor haar een geestelyk vaderland moet zyn geworden. Vier dansstijlen Mohini Devi heeft de vier dans- styien van India geleerd. Uit het noorden van India stamt, de Kat- hak-styl; de „Bharata Natya' zyn de tempeldansen van de Shidam- baramtempels in het zuiden; de „Kathakli" dansen komen van de Malabakust; en tenslotte kent men nog de Manipuri. De dansen zyn gebaseerd op mythologische gege vens öf het zyn religieuze tempel- dansen óf het ayn volksdansen. Wanneer Mohini Devi optreedt en dat doet zy enkele malen per maand in het Koninkiyk Instituut voor de Tropen te Amsterdam geeft zy van elke soort dans een demonstratie, waarbij uitleg wordt gegeven opdat de toeschouwers iets van de dansen zullen begrypen. Ieder optreden begint met de „puja voor Ganesha". dat is de offe. rande voor Ganesha. de god van de kunsten en wetenschappen. En op deze offerande, die meestal by open doek geschiedt, volgt onver- anderluk de „Alarippu-dans", een zeer oude tempeldans uit Zuid- India, die bedoeld is om de ziel van het lichaam vry te maken. In Kaag Mohini Devi zal zaterdag a.s. voor de eerste maal in Kaag optreden, en ongetwyfeld zullen alle Kagers haar gaarne zien dansen, want hoe wel zy hun doripsgenote allen ken nen, zullen zy haar nog nooit heb ben zien optreden. Dit optreden ls de opening van een serie culturele avonden, die men in het dorpscen trum wil geven. Mohini Devi voelde zich zeer vereerd met deze uitnodi ging en ook met dit optreden hoopt zy beter begrip te kweken tussen West en Oost. Het is zeer zeker in teressant Mohini Devi te horen vertellen over haar kunst, maar on getwyfeld zal het nog beter zyn haar te zien tydens haar optreden. De Kagers zullen zich deze gele genheid wel niet laten ontglippen. Profvoetbal in Italië dit jaar officieel In Italië, waar men sinds jaar en dag de hoogste bedragen voor voetbaltrans fers van Europa betaalt, heeft het prof voetbal tot nu toe geen officiële status. Maar volgens een verklaring van de Italiaanse voetbalbond zal het er dan toch nog in de loop van dit Jaar van komen. Er wordt een officiële liga voor profs georganiseerd, met 53 verenigingen die In drie klassen worden onderge bracht. Zaterdagvoetbal K.N.V.B. Het- programma van de competite zaterdagvoetbal KNVB. dat dit week einde wegens de slechte gesteldheid van de terreinen geen doorgang vond. is verschoven naar zaterdag ajs. Engelsman Leafe leidt SpanjeNederland De voetbalwedstryd SpanjeNeder land. welke op 30 Januari a.s. te Madrid wordt gespeeldzal geleid worden door de bekende Engelse scheidsrechter R. J. Leafe. HENGELSPORT Hengelsport verenigrng „DVS" hield voor haar jeugdleden een wedstrijd te Rijpwetering. De wedstryd had een le vendig verloop. De vangst was goed. Uit slag: 1. J. Brugman 543 gram, 12 stuks; 2. H. W. Schuchhard 375 gr., 7 st.; 3. N. Elferink 320 gr., 6 st.; 4. L. Vlasveld 285 gr., 5 st., gr. blei; 5. H, Schuchhard 238 gr., 5 St.; 6. C. Zandvliet, 233 gr. 5st.: 7. B. Schuchhard 148 gr.. 3st.; 8. J. Veldhuizen 145 gr.. 2 st., gr. voorn; 9. Th. Schuchhard 128 gr., 3 st.; 10. v. d. Linden 127 gr., 2 stuks. (Ingez. Med.-Adv.) GRIEP! Mijnhardt's Grieppoeders. Doos 50 cc. Kerkelijk Leven GEREF. KERKEN. Beroepen te 's-Gravenhage-Oost (vac. B. Timmer) K. Welbedacht te Oudewater. Bedankt voor St. Anna-Parochle A. Griffioen te Zoutkamp. Voor Gouda (vac. A. Nijhuis) J. Bljleveld te RUnsburg. CHR. GEREF. KERKEN. Bedankt voor 's-Gravenhage-Ooet D. Henstra te Oud-Beijerland. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP. Aangenomen naar Ytens en Baard M. C. Postema. prop. te Amsterdam chauffeur stond op zijn gemak een sigaretje te rollen. De zoon had ge vraagd de auto een eindje verder te rijden, opdat zijn melkkar voor het huis geparkeerd zou kunnen worden. Hierop zou de chauffeur zyn uitgevaren en aan het treiteren zyn geslagen. Over deze onredelijkheid waren vader en zoon zo ontstemd, dat zij tot bovenstaande actie overgingen. De chauffeur daarentegen, als getuige gehoord, ontkende onredelijke woorden te hebben geuit. Hij zou byna niets ge zegd hebben. De Officier van Justitie vond dit wel heel raar, dat er zonder enige aanleiding zo'n ruzie was ontstaan en zei „U staat wel telkens nee te schudden, maar ik ben allerminst overtuigd. Weet U wel. dat op meineed minstens zes maanden 1 staat" De getuige bleef echter bij zijn I verklaring. De Officier zei in zy:i requisitoir, dat hy hier weinig waarde aan hechte, maar de gepleegde feiten stonden vast en hij vroeg tegen ieder der verdachten f. 10 boete. Het vonnis luidde confom. Massale mensenjacht op gevaarlijke elementenontsnapt uit gesticht De Britse politie heeft maandag twee misdadige krankzinnigen aangehou- dicn, die vrydag na hun ontsnapping uit een gesticht drie dagen lang de lande- ïyke omgeving van Nottingham hadden geterroriseerd. Beide mannen zyn gearresteerd toenzij op een gestolen motorfiets het by Nottingham gelegen Newark binnenreden. Een menigte hielp een politieagent met de mannen van de motor af te sleuren en een einde te maken aan een van de grootste mensenjachten die sinds jaren in Groot-Brittannië heeft plaats ge. vonden De beide mannen de 27-jarige Frank Ellis en de 19-jarige Richard Maskill verzetten zich niet. Zij werden naar het plaatseiyke politiebureau gebracht. Zelfs vliegtuigen in actie Politiehonden en laagvliegende vlieg tuigen hadden drie dagen lang de een zame landstreek rondom het kleine dorp Tuxford by Nottingham afgezocht. Twee nachten geleden hadden beide krank zinnigen twee families in deze streek met byien en koevoeten geterroriseerd. Een van de mannen was by zyn arres tatie gewapend met een afgezaagd jacht geweer. Zij waren nu op weg naar het zuiden langs de hoofdverkeersweg, die van het noorden naar Londen loopt en reeds 25 km verwyderd van de plek in het bos van Sherwood, waarop de naspo ring was geconcentreerd. Dit bos heeft Robin Hood en andere vogelvry ver klaarden eeuwen geleden tot schuil- I plaats gediend. Honderden gezinnen in deze eenzame landstreek leefden 's nachts in dodeiyke angst voor een overval van de mannen, die de politie „hoogst pevaarlyk" had genoemd. Zaterdag j.l. zyn Ellis en Maskill op een paar myi afstand van het krank zinnigengesticht de woning van een jong echtpaar binnengedrongen, zy waren gewapend met bijlen en dwongen het echtpaar voedsel voor hen te be reiden. Zy gingen daarna op hun ge mak zitten om een televisieprogramma te bekijken het eerste dat zy zagen maakten zich toen uit de voeten met de waarschuwing, dat zy iedereen zou- I den vermoorden die de polite Inlichtte. Leidse Bridgeclub DDS De stand in de Parencompetite luidt: Groep zwart: 1. Kuilman— Plauvier jr. 185.20; 2. v. d. Meer—De Meyier 180.53, 3. KasteleynBrouwer jr. 169.69; 4. Mevr. v. zyp—v. Noort 151.36; 5. v. Berge Heneg.Rynbende 145.32; 6. dames BrouwerVerboog 144.07; 7. mevr. BeekerBaggen 142.29: 8. Parmentier v. d. Voort 141.56; 9. hr. en mevr. Lau- tenbach 139.80: 10. dames Visser—v. d. Meer 138.54; 11. hr. en mevr. Eichhorn 132.60; 12. hr. en mevr. De la Court 129.06. Groep groen: 1. VerboogBrouwer 175.08 2. v. LeeuwenEyndhoven 173.54; 3. dames v. Ingen Schenau—Rynbende 167.77; 4. dames VerstraatenNagel 166.46; 5. mevr. ReekersD. Reekers 160.70; 6. dames Seis—v. Alphen 158.07; 7. Plauvier sr.Langemeyer 157.37; 8. hr. en mevr. Lancel 149.31; 9. dames Gul- demondAalbersberg 144 44: 10. h. en mevr. Krul 139.38; 11. hr. en mevr. v. Heusden 134.44; 12. dames v. Berge Heneg.Landzaat 131.53: 13. dames v. RooyenValk 124.58; 14. mevr. Den Holdermej. Snyders 115.97. Bridgeclub Sans Ataut De uitslagen van de 9e ronde der Vier- tallencompetite luiden: Zwart: team v. d. Staay wint met 57 m.p. van team Vogel; team Aenmey wint met 25 m.p. van team Ginjaar; team Tielkemeijer wint met 23 m.p. van team Vissers (team Tielkemeyer kampioen). Rood: team v. d. Zeeuw wint met 38 m.p. van team Werter (team Werter kampioen); team Devile wint met 23 m.p. van team Weber. Groen: team Niehot wint met 20 m.p. van team De Haas jr.; team Altink wint met 15 m.p. van team Mollema. Parencompetitie District Leiden Ned. Bridge Bond De uitslagen van de vyfde zitting van de parencompetite van het district Leiden van de Ned. Bridgebond, luiden: Hoofdklasse: 1. dames KuklerSmit- tenaar 185 pnt. (2); 2. mr. Kuyt— Meester 184% pit. (3); 3. v. Weeren— Verkuil 177% pnt. (4); 4. Kaptein— v. Kampen 177 pnt. (6)5. dr. Reekers— drs. Siem 176% pnt.(l); 6. v. Egmond— Kuypers 175 pnt. (5); 7. en 8. Sleg- tenhors—v. Dieren 169 pnt. (7/8) en echtp. Thyssen 169 pnt. (10); 9. Schalks Aukes 165 pnt. (12/14); 10 v. d. Star— v. Berge Henegouwen 164 pnt. (9). Tussen haakjes de stand na de vorige zitting. Eerste klasse: In deze klasse is het paar VinkHolst uit Noordwyk kam pioen geworden. De eindstand na 5 zit tingen luidt: 1. Vink—Holst 174% pnt.; 2. Robbers- Lepelaar 174 pnt.; Schelvis—v. Aken 173% pnt.; 4. dames Goddijn—Wasse naar 171% pnt.: Plan je—Planje 165% pnt 6. echtp. De Winter 159 pnt.; 7. Selier—Koning 158% pnt.; 8. mr. Wage naarWolfe 158 pnt.; 9. Parmentier— v. d. Voort 157 pnt.; 10. echtp. v Berkel 156 pnt. Tweede klasse: Ook in deze klasse is de beslissing gevallen, zy het dat hier nog geen officiële kampioen is, daar twee paren gelijk zijn geëindigd. Hier luidt de eindstand: 1. en 2. Danielv. d. Hilst en De Jong —Herman 208 pnt.; 3. Koek—Bakker 206% pnt.; 4. mej. v. Rhoon-Hertoge Wanrooy 205 pnt.; 5. v. d. Linden—Kos ter 202% pnt 6. v. d. Plas—v. d. Plas 199 pnt.: 7 mevr. Broekhulsv. Berge Henegouwen 196 pnt.; 8 Starrenburg— Steehauer 192 pnt.; 9, echtp. Bernard 188 pnt.; 10 en 11. Visser—Agema en dames Landzaatv. Berge Henegouwen 185% pnt. Voor de hoofdklasse wordt de laatste zitting gehouden op 12 februari as. LE/DFRDORP BURGERLIJKE STAND Geboren: Helltje C.. d. v C. de Vreede en C. Hocgj'tratenPatricia G. Md v A G. C. J. &taat« en A. Vilders; Joost M.. z. v. J, Heykoop en C. Rlebkertk. Ondertrouwd: H. H. A. Appelo, 26 en T. Roest, 27 J. Overleden: j. van Leeuwen. 70 J., echt genoot vam A. Voerman. Bridgeclub De Sleufels In de landeiyke hoofdklasse Afdeling A van de competitie Ned. Bridge Bond behielden de Amsterdamse studenten een kleine kans op het kampioenschap door van Bergen te winnen. „De Sleutels" uit Leiden bedierf zyn laatste kansje door tegen Studiecentrum 2 (Den Haag) ge lijk te spelen, wat men van dit laatste team een goede prestatie kan noemen. De eerste Groningse Bridgeclub staat er nu in deze afdeling het beste voor. BILJARTEN District Leiden KNBB Voor de competitie van het district Leiden van de Kon. Ned. Biljart Bond werden de volgende wedstryden ge speeld: Klasse D: DDE 1't Noorden 1 0—6; Centraal 1—Vriendenkring 1 6—0- De Kroon 2—DDE 1 6—0; Sport 1—De Plas 1 2—4; 't Noorden 1De Kroon 1 42. Klasse E: Vriendenkring 3—Ons Gen. 1 5—3; 't Nooi*den 2Monopole 2 80; Witte Huis 1—De Plas 2 4—4- Vrien denkring 2—OSL 1 2—6; Centraal 2— Sport 2 4—4. Klasse F: Centraal 3Ons Gen. 2 4—4; De Plas 3—Vriendenkring 4 2—6; DDE 2—Sport 3 4—4; De Kroon 3— Monopole 3 6—2; Verg. VOS 1—'t Noor den 3 44. Leidse Schaakbond Voor de derde klasse C vond de be- langrijke wedstrijd Philidor III—N.Z.H. plaats. Beide tientallen maken een uit stekende kans op het kampioenschap. N.Z.H. staat voorlopig met 4%—3% voor, terwyl twee partyen werden afgebroken, die gearbitreerd zullen worden. Daar ze vermoedelijk in remise zullen eindigen, gaat N.Z.H. een kostbare 5%4% over winning boeken. De resultaten waren: Philidor III—NZH: L.Kok—N.J. Gou- driaan 1—0; E. W. v. d. BurghH. Tys- terman. afgebr.; J. de Rooy—A. Vletter 01; B. C. de MikH. Binnendyk 01; F. J. Vis—W. van Egmond 0—1; J. G. Bethe—L. J. Goudriaan 1—0; S. Wels (res.)Joh. Schoneveld 01; P H. SwinkelsA. v. d. Eykel 1—0; J. Buis- Jac. P. Noort J. van Weejen— D. Schoneveld. afgebroken. Totaal 3%— 4% (voorlopig). Broekman in verzet tegen K.N.S.B. Het besluit van de KNSB om geen ploeg af te vaardigen naar de Europese en wereldkampioenschappen schaatsen, is door de Nederlandse schaatsenrijders te Hamar niet onverdeeld gunstig en met zeer veel spijt ontvangen. Van de andere kant hebben zy toch wel zoveel discipline getoond, dat zij zich bij het besluit hebben neergelegd. Slechts een van hen. Kees Broekman, kan zich niet met het besluit verenigen. Hij wil toch proberen om aan deze kam pioenschappen deel te nemen. „Ik zal waarschijnlijk de internationale schaats bond (ISU) vragen om mee te mogen doen. nu het de tiende keer is. dat ik de Europese kampioenschappen kan meerij den. Ik zal vragen of ik op een licentie van de ISU kan starten", heeft hy aan een verslaggever van United Press ver klaard. Naschrift sportredactie: Meestal wordt de soep niet zo heet ge geten als zij wordt opgediend en zegt een sportcrack, by het vernemen van een voor hem teleurstellende medede ling, wel eens meer dingen, waarvan hy later grote spijt heeft. Laten we hopen, dat dit ook bij Broekman het geval is. In ieder geval moeten wy dit voorne men van Kees Broekman, om via het achterdeurtje van de ISU toch deel te nemen aan de Europese kampioen schappen - indien hy tenminste een li centie krygt - sterk veroordelen. Broekman is lid van de Kon. Ned. Schaatsenryders Bond en dient zich te onderwerpen aan de beslissingen van dit lichaam Temeer daar het hier een be sluit betreft, dat genomen is uit men selijke overwegingen. Broekman was en is dat nog een groot schaatsenryder, een dergelyke daad zou echter een zwarte bladzijde In zyn gou den boek van sportsnccessen betekenen.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 4