Aan Stationsplein komen flats, café en kantoorgebouwen PARKER 61 Tram- en bushalten worden in binnenstad verplaatst N.C.R(eis)V. had gunstig jaar Voorrangsweg door Leiden verdwijnt half februari .©mie Orkest in het welgevulde „Trefpunt" 95ste jaargang Dinsdag 22 januari 1957 Tweede blad no. 29042 Leidse raad besluit: Komt er een parkeerverbod in Breestraat? De Leidse raad, die gistermiddag bijeenkwam, heeft het jaar 1957 met brede visie ingezet. Na ampele bespreking slechts een discussie ontstond over het opnemen van een hotel in de plannen verleende het zijn goedkeuring aan de bebouwing van het Stationsplein. Het Rot terdams Bouwconsortium heeft hiertoe een plan ontworpen, dat voor ziet in de bouw van flatwoningen, een café-restaurant met bovenzalen, kantoorgebouwen en eventueel een bioscoop. Binnen afzienbare tijd zal met de bouw worden begonnen. Kon de raad, na een korte beraad slaging, met dit voorstel akkoord gaan, geruime tijd discussieerde men over de verplaatsing van de tramhalten in de Korevaarstraat en de autobushalten in de Korevaarstraat en de Breestraat. Terwijl men alge meen zijn toestemming hechtte aan het verplaatsen van de halte van de tram naar het tweede gedeelte van de Korevaastraat en van de bus halten in deze omgeving, resp. naar het Levendaal en vóór de zijgevel van de synagoge, minder ingenomen was men met de verplaatsing van de bushalte in de Breestraat (vóór het perceel van de firma Van der Zanden) naar dat gedeelte van de Breestraat dat gelegen is tussen de Pieterskerkkoorsteeg en de Diefsteeg (tegenover De Turk). De Turk gedupeerd! Hoewel de raad zich unaniem op het standpunt stelde, dat de halte bij de firma Van der Zanden uit verkeerstech nisch oogpunt dient te verdwijnen, was er een door vier fracties (PvdA, KVP, VVD en Prot. Chr.) ingediende motie, waarin het College wordt verzocht om te zien naar een onmiddellijk in de om geving van De Turk gelegen parkeer plaats. Een en ander was ingegeven dooi de gedachte, dat de tegenover dit res taurant gelegen parkeerplaats straks zal worden ingenomen door een halte plaats voor autobussen, waardoor het parkeren onmogelijk wordt gemaakt. Zowel wethouder Jongeleen als de burgemeester stelden de onderteke naars van de motie gerust: een beslis sing over het toestaan van parkeren tussen Maarsmansteeg en Mander- makersteeg is door het College nog niet genomen. Na deze mededeling werd de motie teruggenomen. Een ge ruststelling, waarop overigens wethou der Jongeleen een domper zette door te verklaren, dat het verkeerspro bleem in de Breestraat eerst is opgelost door het invoeren van een parkeerverbod. De heer De Hosson, wnd. fractie voorzitter van de KVP. toonde zich als eerste spreker zeer verheugd over de verplaatsing van de tram- en bushalten, waardoor een betere verkeerssituatie in de binnenstad wordt geschapen. Een compensatie voor het wegvallen van de parkeerruimte tussen Diefsteeg en Pie terskerkkoorsteeg komt spreker echter gewenst voor. Van dezelfde gedachten was ook de heer Drijber (WD) vervuld. Met name wordt ..De Turk" hierdoor gedupeerd. Het lijkt spreker gewenst., dat in de onmiddellijke nabijheid van dit bedrijf gelegenheid tot parkeren wordt gegeven. De heer Drijber deed dan ook mededeling, dat een mede door de heren Meester (PvdA), Kortman (KVP» en Van Iterson (Prot. Chr.» ondertekende motie door hem zou worden ingediend, welke het College uitnodigt in deze leemte te voorzien. De heer Kortman,die zich volledig schaart achter de door de heer Drijber ontwikkelde bezwaren, wees tevens op het belang, dat de vreemdelingen heb ben bij een parkeerplaats op deze hoog te. Voorts vroeg hij aandacht voor de bezwaren, welke het schoolbestuur van de Barbara-school heeft tegen het creëren van een bushalte tussen de Krauwelsteeg en de St. Jorissteeg. Een halte, welke voor het onderwijs storend werkt en voor de kinderen een groot ge- vaar oplevert. Kan de toekomstige halte niet verplaatst worden naar de omge ving van de Koenesteeg? De heer Meester deed de suggestie om nu de tramhalten uit het begin van de Korevaarstraat verdwijnen, op deze hoogte een voorsortering van het ver keer te bewerkstelligen. Bovendien zag spreker de bushalte bij de Maarsmans- steeg gaarne verplaatst naar voor het Stadhuis. MOEILIJK PROBLEEM Wethouder Jongeleen, die uiteen zette, dat het voorstel eerst na moei zame besprekingen tot stand was ge komen, maakt de raad duidelijk, dat het verkeer in de Breestraat een moei lijk oplosbaar probleem is, dat het best zou kunnen worden opgelost door de instelling van een parkeerverbod voor deze straat. Wellicht, dat dit er binnenkort nog wel eens van komt. De toestand vóór het perceel van de firma Van der Zanden is inderdaad niet langer te tolereren, vandaar dat B en W ook met dit voorstel kwamen. Helaas konden de vervoersondernemin gen er niet toe overgaan om de bussen met tussenruimten van vijf minuten te laten vertrekken. Bij de thans gepro jecteerde nieuwe halteplaats (tussen Diefsteeg en Pieterskerkkoorsteeg) is de mogelijkheid geschapen tot het stoppen van drie autobussen achter elkander. Op de huidige plaats is dit niet mogelijk. Spreker verwacht hiervan een spreiding van de reizigers. Hoewel ook spreker begrip heeft voor het belang van een parkeerplaats in de onmiddellijke omge ving van De Turk, vraagt hij zich even wel af of de automobilisten, die thans hun auto tegenover dit bedrijf parkeren, wel van dit restaurant gebruik maken. Onder hen worden ongetwijfeld vele winkelende automobilisten gevonden. In zake het parkeren tussen Maarsmans- steeg en Mandenmakerssteeg heeft het College nog geen beslissing genomen Aan een voorsortering van auto's in de Korevaarstraat zal. indien zulks mo gelijk is, aandacht worden besteed. Uit het oogpunt van middenstandsbelangen is het zeer moeilijk de bushalte op het Levendaal naar de Koenesteeg te ver plaatsen. Bovendien: een bushalte in de omgeving van de Barbaraschool levert straat tussen Mandenmakerssteeg en Maarsmanssteeg uitsluitend voor bezoe kers van De Turk te reserveren. Zouden wij dit gedeelte als parkeerplaats aan wijzen, dan kunnen daar ook niet-be zoekers van dit restaurant gebruik van maken En waar blijft dan het effect voor dit bedrijf? Er zou aldus spreker reeds veel ge wonnen zijn, als men alleen zyn auto op de Breestraat parkeerde indien men ook voor korte tijd een aan deze straat gelegen winkel bezocht. Thans is het zo, dat men er zijn auto par keert en dan rustig enkele uren weg blijft. In zulk een geval kan men beter gebruik maken van de parkeerruimten op het Stadhuisplein, de Pieterskerk gracht, de Langebrug, Zonneveld straat etc. Nu door het College van B. en W. nog geen beslissing is genomen inzake het parkeren tussen Mandenmakerssteeg en Maarsmanssteeg. doet de heer Drijber er verstandig aan zijn motie in te trek ken. Op dit moment zouden B. en W. er onmogelijk hun stem aan kunnen geven. Hoewel spreker niet op de beslissing van het College wenst vooruit te lopen, brengt de burgemeester de raad onder het oog, dat de Verkeerscommissie af wijzend staat tegenover het invoeren van een dergelijke parkeergelegenheid, omdat hier dan met het oog op "de aan wezigheid van een halteplaats voor bus een plan te ontwerpen voor uitsluitend een hotel met b.v. 20 bedden, waarover zich de zorg van een echtpaar uitstrekt. Burgemeester van Kinschot is van oor deel, dat een dergelijke opzet voor Lei den geen levensvatbaarheid heeft. BOUWEN EN BREKEN sen een trechter ontstaat. Het verplaat sen van de bushalte aan de Maarsmans. steeg naar vóór het Stadhuis is onmo- i de bezwaren van de heer Meester geluk. mogelijk rekening worden gehouden. In verband met deze toekomstige verbouwing ging de raad z.h.s. ak koord met de verkoop van bouwgrond, gelegen tussen de Hooigracht en de Middelstegracht (voormalig complex van T. en D.), aan de Leidsche Duin water Maatschappij Een transactie, welke werd afgesloten in verband met de omstandigheid, dat de eigendom men van deze maatschappij aan de Stationsweg binnenkort zullen worden afgebroken. RIJWEG BLIJFT ZEVEN METER Een korte discussie ontstond deze middag over de breedte van de aan te leggen rijweg (verbindingsweg) tussen de Middelstegracht en de Hooigracht. Ging het voorstel van B. en W. tot een breedte van zeven meter, van de heer Huurman was er een voorstel om de rij weg een breedte van negen meter te geven. B. en W. hadden op dit voorstel een afwijzend preadvies uitgebracht. Het college stelde zich op het standpunt, dat deze breedte in overeenstemming is met die van de geprojecteerde verbin dingsweg tussen de Herengracht en de Uiterstegracht. Uit verkeerstechnisch oogpunt was de heer Huurman het hier mede niet eens. Nu men een doorbraak voor de ontlasting van het verkeer maakt, is z.i. een rijbreedte van 9 meter zeker gewenst. Leiden spreker stelde de Haarlemmerstraat en Lage Rijndijk ten voorbeeld heeft in vele opzichten te smalle straten voor het doorgaande verkeer. Ook de heer Kortmann (KVP) was het met de heer Huurman eens. De heer Meester (PvdA) kon zich echter achter het voorstel van het College scharen. Wethouder Jongeleen bracht de heer Huurman onder het oog. dat er be zijden de rijweg „parkeerhavens" zijn geprojecteerd, plus een trottoir van 5 en van 1.80 meter. Bovendien zijn B. en W. op het advies van verkeersdeskun- digen afgegaan. Een rijbreedte van ze ven meter wordt voldoende geacht. Met aantekening, dat de heren Kortmann geacht wensen tegen gestemd te hebben, voorstel dan z.h.s. aangenomen. Bij het I voorstel om terreinen in zuidwest bouw rijp te maken (o.a. straataanleg van een gedeelte van de Churchilllaan) maakte de heer Meester zijn bezwaren kenbaar tegen doodlopende straten. De heer Huurman achtte de straataanleg een vooruitlopen op nog niet goedgekeurde uitbreidingsplannen. Kan deze aanleg niet wachten totdat het uitbreidingsplan door de raad is goedgekeurd? Webhou der Jongeleen gaf hem die verzekering, waarbij hij echter het voorbehoud maakte, dat met het ophogen van de grond reeds zal worden begonnen. Met het oog op het bouwen van circa 200 woningwetwoningen hebben wij. aldus de wethouder, haast met het plan. Met Broederschap van Oud-padvinders DE JAARVERGADERING De Broederschap van oud-padvinders, afdeling Rijnland, hield gisteravond in de recreatie zaal van „Ergon Electric" aan de Uiterstegracht haar Jaarverga dering. Na een kort openingswoord door de voorzitter, de heer J. H. C. van Dijl. brachten de secretaris en penningmees ter hun jaarverslagen uit. Hierna had de bestuursvergadering plaats. Het ge hele bestuur werd herkozen, alleen en kele functies werden verwisseld. Voor zitter blijft de heer J. H. C. van Dijl; vice-voorzitter: E. Kronenburg; D. Lepelaar: secretaris; K. van Rye. 2e secretaris; W. A. Kosten, penningmees ter en B. G. van Ingen Scheóau, voor zitter van de commissie voor Speciale Dienst. Het jaarlijkse programma bevat o.a.; 22 februari een excursie naar het Baden Powell-museum in Den Haag en 23 februari herdenking van het feit van de honderdjarige geboortedag van Lord Robbert Baden Powell in de Mare Kerk. KLAVERJASVERENIGING VIERT FEEST. De klaverjasvereniging van het Eerste Leidse Klucht- en Revue-gezelschap hield zaterdag een feestavond in „De Kleine Burcht". In zijn inleidend woord gaf de voorzitter, de heer Oosterhout, een terugblik over het afgelopen ver enigingsjaar. dat in alle opzichten voor de vereniging gunstig verliep. De sfeer is uitstekend en er werd met enthou siasme gespeeld. De heer Pardon bood het bestuur een materiaalkast aan. Een geste, welke op hoge prijs werd gesteld. Onder leiding van de conferencier Paul Pabo werd hierna een vrolijk en geva rieerd cabaretprogramma afgewerkt. (Ingez. Med.-Adv.) de pen die zichzelf vult Reeds in venkoop en demonstratie bij de VULPENKLINIEK G. WOLESILAG Breestraat 145 Afdeling Leiden heeft bijna 1000 leden De afdeling Leiden van de Ned. Chr. Reisvereniging hield gisteravond in de tot op de laatste plaats bezette foyer van de Stadsgehoorzaal een feeste lijke jaarvergadering. De eerste bijeenkomst in het nieuwe jaar werd door de voorzitter, de heer A. v. d. Bos op de gebruikelijke wijze ge opend. Hij heette in het bijzonder wel kom de leden van enkele andere afdelingen, alsmede een hoofdbestuurs lid uit Rotterdam. De voorzitter wees er op dat 1956 voor de NCRV een wel zeer bijzonder jaar is geweest. Waren eind 1955 16.336 leden bij deze vereniging aangesloten, in de loop van 1956 ver meerderde dit aantal met 5355 tot 21691. Aan de groepsreizen namen in 1956 7846 leden deel. (In 1955 bedroeg dit aantal 5620). Dat ook de Leidse afdeling groeit en bloeit verheugde hem ten zeerste. De kampeertochten waren in het vorige jaar bijzonder geslaagd. Men zal der halve trachten ook in Lelden een kam- peerclub op te richten. Tenslotte wekte de heer v. d. Bos de aanwezigen op zo veel mogelijk aan de excursies deel te nemen en de vergaderingen trouw te bezoeken. Uit het jaarverslag van de secreta resse, mej. B. A. Beks, bleek, dat het aantal leden van de afdeling Leiden met 244 gestegen is tot 966. Aan de 23 ex cursies hebben in het afgelopen jaar 466 personen deelgenomen. Gunstig luidde ook het verslag van de penningmeester, de heer H. Vogel. Deze deelde mede dat er dit jaar een batig saldo is geboekt van f. 96.89, terwijl er vorig jaar een saldo was van f. 322.09, aldus een kapitaalsaldo van f. 418.98. De bestuursverkiezing had een vlot verloop. In de vacature van de heer Forma werd voorzien door de benoeming van de heer T. Veldhuyzen uit Oegst- geest. De heren A. v. d. Bos en E. J. Veldhuyzen. die aftredend waren, wer den by acclamatie herkozen. De alge mene vergadering wordt dit jaar op 8 en 9 februari in Arnhem gehouden, terwijl volgend jaar Dordrecht aan de beurt is. Na afloop van het huishoudelijk ge deelte van deze geanimeerde vergadering volgde nog een bijzonder gezellig samen zijn. Op het witte doek werden kleuren dia's van enkele leden geprojecteerd, i te worden Bij II ilhelminabrugkomtvoorrcingshruising i, wordt het Met het oog op de veiligheid van hel verkeer hebben B. en W. op voorstel van de Verkeerspolitie besloten om over te gaan tot het opheffen van de voor rangsweg in de traverse Hoge Rijndijk, Levendaal, Korevaarstraat, Breestraat. Noordeinde, Haagweg. Een en ander houdt dus in, dat het verkeer, dat uit de Da Costastraat en de De Genestetstraat de Haagweg wil op rijden er rekening mede moet houden, dat deze weg hier voorrangsweg blijft. Bij de Wilhelminabrug (Hoge Rijn dijk) komt een voorrangskruising, het geen betekent, dat het verkeer uit de stad in de richting naar deze brug. zo als dit ook thans het geval is. voorrang blijft behouden. Het verkeer, dat uit de richting Kanaalweg komt. zal dus voor rang moeten blijven geven aan het ver keer. dat uit de stad komt. Het ligt ln de bedoeling van de auto riteiten, dat deze wijziging straks duide lijk zal worden aangegevén. Behalve de bekende borden bij de toegangen tot de gemeente: einde voorrangsweg. zullen ook langs de route enkele waarschu wingsborden. vermoedelijk met het op schrift: geen voorrangsweg. worden ge plaatst. evenals een fraaie kleurenfilm over het Rijnsburgs Bloemencorso in Leiden. Het optreden van het dubbelmannenkwartet „Inter Nos" zowel voor als na de pauze vormde ongetwijfeld een zeer gewaar deerd programma-onderdeel. Op een wijze, welke „Inter Nos" geheel eigen is, werden liederen van verschillende com ponisten ten gehore gebracht. „Italiaanse kunst" in Schouwburg MARIONETTENSPEL VAN BERT BRUGMAN Talrijke leden van de Algemene Ne derlandse Grafische Bond in Leiden hebben gisteravond een schitterende uitvoering van de opera „L'elisit D'amo- re" (De liefdesdrank) gehoord. Het groot orkest en koor van de Opera te Rome en de beste Italiaanse kunste naars verleenden medewerkinghe laas op de plaat. Maar toch was de uitvoering door de marionetten van Bert Brugman uit Blaxicum een schouwspel, dat het aan zien ten volle waard was. De marionet ten zonder uitzondering aardig ge- kostumaerd verrichtten alle hande lingen met het grootste gemak. Bert Brugman heeft zijn techniek zo geper fectioneerd. dat de mondjes volkomen 6ynchroon met de muziek bewegen. Moge er weer een herleving komen van het miniatuurtoneel en het mario nettenspel, dan is dat voor een aan zienlijk deel te danken aan de heer Brugman, die bovendien op zijn manier meewerkt aan de cultuur spreiding. Aan deze grappige voorstelling ging nog een toespraak vooraf. Na het ope ningswoord door de heer N. Langezaal jr.. de voorzitter van de afdeling, con stateerde het hoofdbestuurslid J. van de Vegt, dat de AOW zijn stempel op het nieuwe jaar heeft gezet. „De Grafi sche werkers trekken nu ten volle pro fijt van hun strijd, die 25 jaar geleden werd gestreden voor eigen pensioen fondsen. De heer Van de Vegt consta teerde. dat de totale uitkering aan de bejaarde grafische werkers nu een re delijk bestaan garandeert, zodat men nu met recht mag spreken van een „onbe zorgde oude dag". Na een bespreking van de gebeurte nissen in Hongarije wekte het hoofd bestuurslid de aanwezigen op. waakzaam te blijven voor het behoud van de vrijheid. Met de Rijks- en Provinciale Water staat is na jarenlange onderhandelingen dezer dagen ook overeenstemming be reikt voor het volgen van eenzelfde ge dragslijn wat betreft de door deze in stanties beheerde wegen, resp. te weten de Haagweg en de Hoge Rijndijk (Wil helminabrug). In verband met de voorbereidende maatregelen, welke aan de uitvoering van dit besluit verbonden zijn. zal een en ander omstreeks half februari in gaan. Voor het verkeer, dat uit de richting Den Haag via de Haagweg Leiden na dert, zal het recht van voorrang eindigen bij de Spoorhavenbrug in de onmiddel lijke omgeving van de Potgieterlaan. motie ingetrokken Met het oog op de toekomstige bebouwing van he, Sla,ionsplein trekt de heer Drijber de door hem inge- zullen de toren van de L.D.M.. met diende motie in. Spreker voor zich is j j overtuigd „dat de motie reeds haar ClQQniQQSt en daarachter gclegetT Nadat wethouder Jongeleen dan nog j magazijnen en we) kplaatsen van UIT de staatscourant Dr. J. P. Duyverman alhier is bij be schikking van de minister van O., K. en W. benoemd tot secretaris ener staats commissie, waaraan in 1957 wordt opge dragen hen te examineren, die een akte van bekwaamheid wensen te verkrijgen tot het geven van middelbaar onderwijs ln de staathuishoudkunde. De heren C. Brilman en W. Ouwerkerk beiden alhier, zijn bij beschikking van de minister van O., K. en W. benoemd tot leden van een commissie, welke in 1957 is belast met het afnemen van de examens ter verkrijging van de nijver heidsonderwijsakten Nb, Nc, f, NIII, N X en de aantekening en de akte N m alsmede van het pedagogisch getuig- schrift voor het nijverheidsonderwijs voor bezitters van die akten. Onze stadgenoot dr. H. D. M. Knol is bij oeschikking van de minister van O.. K. en W. benoemd tot ondervoorzitter van de examencommissie Handelsweten schappen en boekhouden M.O. Bij beschikking van de minister van Economische Zaken a.i. is met ingang van 16 januari 1957, wegens diens ver trek uit de dienst van het Ministerie van Economische Zaken, eervol ontslag verleend als eerste secretaris van de Commissie herziening Mijnreglement 1939 aan mr. F. A. Sandkuyl, te Wasse naar, onder dankbetuiging voor de als zodanig bewezen diensten. heeft medegedeeld, dat eventuele fou ten welke aan het voorstel kleven, later j nog ongedaan kunnen worden gemaakt, wordt het voorstel z.h.s. aangenomen. WAAROM GEEN HOTEL AAN STATIONSPLEIN? Hoewel het voorstel inzake de be bouwing van het Stationsplein unaniem de goedkeuring van de raad kon ver werven. bepleitten zowel de heer Port- heine (VVD) als de heer Meester (P vdA) het opnemen van een hotel in de plannen. De heer Portheine zou hiervoor nodig financiële steun willen ver- deze Maatschappijover enige tijd onder slopershanden vallen. (Foto LD/Vain Vliet) verhuring visrecht Een kwestie, welk reeds lang slepende was gehouden, kreeg ook deze middag het fiat van de raad t.w. de verhuring van het visrecht in de Haarlemmertrek vaart en het zuidelijke deel van het Poelmeer aan de heren Zandvliet Voor af had de heer Piena (PvdA) nogmaals een lans gebroken voor dit recreatie- strekken al betwijfelde hij, dat zulks op gebied van de Leidse hengelaars Ten dit moment mogelijk zal zijn met het z.i. geen gevaar voor de schoolkinderen j 0og op ae bestedingsbeperking. op Autobussen, die hier stoppen, heb ben reeds afgeremd en hun snelheid verloren. IS PARKEREN IN BREESTRAAT STEEDS WEL NOODZAAK? Burgemeester Van Kinschot bracht de raad onder het oog. dat het tot de on- Wethouder Jongeleen bracht de raad onder de aandacht dai ook hy dit heeft bepleit bij de opzet van de plannen Hoge financiële lasten hebben hiervan echter doen afzien. Het zal echter nogmaals met het Rotterdams Bouwconsortium einde ook hem gerust te stellen, deelde wtehouder Jongeleen mede dat de ge meente de snoekheneelvergünnlngen zal tgeven. ALLE VOORSTELLEN AANVAARD Behoudens enige ondergeschikte op> BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Marijke, d. v. J. M de Beer en Chr. Keukenmeester; Theodora EMsabeth Sibylla Willielmlna, d. v. H Smit en M. J. Beu- pe-ker. Corstiaa>n>. z. W W Heljns en S. •van Leeuwen: Go ver tinna, d. v. J G. Stetn- meier en A M. Scheffers; Abraham, z v. A J. BekoolJ en P. Buijs; Adilla, d v W. Stlkike lorum en A. Ba velaar; Jolaovda, d. v. A. Korenhof en J. Starken burg; Hendrik Jan Frederlk, z. v. J. H. Visser en H. E Koster; Pamela, d. v. C. H. Koome en A. Brieër: Hendrlka dasina. d. S. Tet- teroo en C. van Bemmel; OormeMs Gerar- dus Patrick, z. v. G. J. J. Bergman en Ph. Mac Carthy; Mariainine, d. v C. Boer en J. J. W. Voordüuw; Angelique Emilia Ple- temel, d v. L. G. Knljnenburg en W M. van Leeuwen; Rolanda Johanna Willy, d. A. Marianne, d. Bart, z. v. F. van der Mark en A Smits; Leonihard Paul, z. v. W. H. van Duijn en T van Beekum; Maria, d. v. E. G. R. Beer en M. C. H. Blansjaar; Martina. d. v. C. T van Wezel en W. van Vliet; Arnnemarte Johanna Ellsabetha. d. v. A. B. van der Hoeven en M. de Graaf; Genla Theresla, d v. F. A. Sonnevllle en Y, Th. de Wit; Ca-thariina Johanna Margarétha, d v. J. V van Zuldam en W. Vaal. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het doctoraal examen Zuidafrikaans recht de heer Th. B. Ad- Ier (Leiden), doctoraal examen Ned recht de heer M. A. van Rhijn (Zeist). Politiek drama op Cyprus Gisteravond zijn twee Griekse jongens van 18 jaar door twee mannen meege nomen naar een bos. waar zij neerge schoten werden. Eén van hen was dadelijk dood maar de ander kon zwaar gewond, een dorp bereiken. Hij is later in een ziekenhuis in Famagusta opge nomen. Dit drama heeft waarschijnlijk een politieke achtergrond. Zevende zitting zaak de Braat Het Landgerecht in Madjalengka heeft vandaag in zevende zitting de be handeling voortgezet van de zaak tegen de Nederlander H. de Braai, die be schuldigd wordt van ondergrondse acti viteit tegen de Indonesische Staat De Landrechter hoorde twee inspec teurs van politie. Satimo en Adiwar. over de wijze, waarop beklaagde werd geconfronteerd met getuigen, die in eerdere zittingen hadden verklaard hem te hebben herkend als de Hollander, die zij bij de benden in de bergen hadden gezien. De inspecteurs van politie verklaar den ter terechtzitting, dat bedoelde ge tuigen waren geconfronteerd met een groep personen, onder wie zich behalve De Braai nog slechts één andere Hol lander bevond. Op een vraag van de verdediger, mr Lips, verklaarde inspecteur Adiwar. dat geen van de getuigen in staat was ge weest te zeggen pp welke data zij be klaagde ln de bergen zouden hebben gezien. De volgende zitting werd vastgesteld op 4 februari a.s. Een écht concert in Warmond ra"Vng€n ,bl) de *fhandflin?, van ein I besproken worden. Naar aanleiding van enkel voorstel, werden ook alle overige i tmua 74 j s. m. Weers man. 85 j F. P. deze bespreking opperde mej. Van Nle- j door ons reeds gepubliceerde voorstel- wan 'PmreidA man, 50 J.; Th. Rama- aangekondigd. Wy hadden niet de in druk, dat het dit inderdaad reeds was. Dorp en dorp zyn twee en Warmond is een beetje een deftig dorp! De bena ming „pedagogisch concert" eohter ware treilend, temeer omdat in het welge vulde „Trefpunt" zo verblijdend veel jongeren aanwezig waren. Na een inleidend welkomstwoord van de burgemeester jhr. mr. L M. E. von Fisenne heelt Sam Swaap, 'als dirigent van het uitgenodigde „West Nederlands Symfonie Orkest" oe individualiteit van elk mededingend instrument toegelicht en byzonderneden verteld over de his torische ontwikkeling van orkest en in strumentarium. Ook heelt hy elk uit te voeren werk vooraf besproken. Met meer dan welwillendheid zijn de orkestverrichtingen ontvangen, buiten twijfel zelfs met uitbundige tevreden heid. Dit is plezierig, een hoogmoedig het-hoogste-willen zou hier ten enen male misplaatst zijn. De muziekkritisch ervarene daaren tegen kan niet verhelen aat Swaaps ge zelschap 121 de rij der bevoegde orkesten tot de zwakkere behoort. Vergelijking is nochtans om een samenstel van rede nen volkomen onbillijk. Opmerkingen onzerzijds zijn daarom slechts plichts halve en allerminst aanmerkingen. De violengroep miste de broodnodige homogeniteit, het strijken als één man. We leiden eruit af dat het Westneder lands Orkest onderhevig is aan een te overleden grote doorstroming van krachten, waar- G. J. van Leeuwen, man. 60 j. L. G. door een dirigent er niet zijn stempel op van Leeuwen, zoon, 27 j.; W. F. Maas. Instructieve taak voornaamste winstpunt Voor het eerst Is In Warmonds geschiedenis van een beroepssymfonie-orkest f °a' d,t ln 4000 7if,|eTI tellend dorp mogelijk Is. danken we aan de su bsidieringskansen van provincie en ge meente. Uiteraard begroeten wij de openstelling van elk nieuw podium voor de serieuze kunst en In het bijzonder voor de spreiding van muziekcultuur die op de geestelijke volksgezondheid nu eenmaal zo'n weldadige invloed uitoefent. Ais „volksconcert" was het optreden mogelijkheden behoort om de Brefe- 1 nes (PvdA) het plan om in de toekomst1 len z.h.s, aangenomen. I teers, hTüervr. r. Ottsmeax, 6lT drukken kan. Wy verwijzen naar het Ned. Kamer Orkest van Goldberg, van I de Holland Festivals, vrijwel uit bekende 1 solisten samengesteld, en de lange aan looptijd die zelfs hier els was alvorens homogeniteit een feit werd. De nogal scherpe, schraal genuanceerde strijkers klank en de droge toon in solistische passages kon aan de lage zoldering van de zaal te wijten zyn. In unisono frag menten zou de klank echter dikwijls een gespannen, verzadigde zangerigheid ver krijgen Hoewel men tot een orkestraal raffinement niet mocht opstijgen: waar- om reeds genoemde reden Cellk hout en koper voldeden opper best. De hobo in het Andante van de Des dur Sinfonia van Christian Bach heeft men ronduit kunnen bewonderen ook de fagot in Haydns 86e D dur Sym fonie. Dit waren wel de twee werken, die als reproduktie het meest geslaagd wa ren. In Handels Concerto Grosso (op 10 d moll) is een goed inzicht gegeven in het afwisselend spel tussen hoofdgroep en concertino, maar kwam de barokstijl te kort. Van Mozart moeten we dan no°- noemen (drie delen van) de ouverture Lucio Silla en onaangekondigd als sur prise. het overbekende divertimento „Eine kleine Nachtmusik" De Haydn-symfonie had een aanmer- w Vr v,i. verstevigde strijkersdiscipline, wellicht door overvloediger repetitietyd. Het voornaamste winstpunt blijft in onze ogen de instructieve taak en het bewps dat in het mooie Warmond echte concerten mogelijk z|jn. Het moeilijke begin is verwezenlijkt. Het benieuwt ons hoe het nu groeit en of het groeit. „Concertgebouw" kan niet worden verwacht. Maar het West- nederlands Orkest weet dat het harte. k we"lom *s* De vroede vaderen heb. ben terzake dank verdiend en geoogst! V.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3