Noorwegen wil registratie bij de V.N. van toekomstige kernproeven Gevaar van radioactiviteit is al groot en bovendien weten wij veel te weinig WEK DE GAL IN UW LEVER OP Voor Uw handen SCHACHT VANDAAG 80 JAAR Met een enkel woord r-„Een v»n bekendste bm«s, kunst. Agenda DINSDAG 22 JANUARI 1957 Noorwegen heeft gisteren een beroep op de mogendheden gedaan om een systeem in het leven te roepen, waardoor alle toekomstige kernproeven bfl de Ver. Naties zullen worden Ingeschreven. Dit voorstel was neergelegd in een door Japan en Canada gesteunde ontwerp-resolutie, ingediend In de Politieke com missie van de V. N. Het doel ls „de atoomstraling in de wereld onder voortdurend toezicht te houden", hetgeen zou moeten geschieden door samenwerking van de secretaris-generaal van de V. N., Dag Hammarskjöld, met de Wetenschappelijke Commissie van de V. N., waarin vertegenwoordigers van vijftien landen zitting hebben. Deze commissie is in 1955 opgericht met het oogmerk de gevolgen van atoomstraling te bestuderen en hierover in 1958 aan de Algemene Vergadering verslag uit te brengen. De Noorse afgevaardigde, Bryn, verklaarde, dat zijn regering zich ongerust maakt over het toenemen van de hoeveelheid radioactivi teit in de lucht, die zowel boven Noorwegen als elders ter wereld Is waargenomen. Groot-Brittannië, de Verenigde Staten en Joego-Slavië. Pearson zei, dat met de resolutie niet wordt beoogd enige regering een poli tiek of programma op te dringen, waar mede zij niet zou kunnen instemmen. „Zij is gegrondvest op de realistische aanvaarding van het feit, dat ontwape ning slechts kan worden bereikt door onderhandelingen, en de wil overeen stemming te bereiken", aldus Pearson. Canada wil alle voorstellen van vorig jaar bespreken „Wij menen, dat het op korte termijn tot stand komen van een stelsel, waar bij de betrokken mogendheden de Ver. Naties tevoren op de hoogte stellen van de te nemen proeven met kernwapens, het mensdom ten voordeel zal zijn. Wij kunnen ons niet indenken dat, indien eenmaal de gevolgen der radio actieve straling zijn vastgesteld, er onder de betrokken staten nog zullen zijn, die kemenergieproefnemingen zou den willen doen, waarbij de veiligheids- grenzen worden overschreden", aldus Bryn. De Noorse afgevaardigde sprak verder de hoop uit, dat de Sovjet-Unie het Amerikaanse voorstel zou aanvaarden, dat inhoudt, dat het in het leven roe pen van een stelsel van toezicht op het aanwenden van toekomstige produktie van kernenergie voor vreedzame doel einden voorrang moet hebben boven elk voorstel, om de bestaande voorraden atoomwapens te verminderen. Noorwegen hoopt ook. dat de (grote) mogendheden overeenstemming berei ken over de bijzonderheden van een stelsel van toezicht op de eerste fase ener internationale ontwapening, en dat zij niet onenigheden over latere ontwa peningsstadia als een belemmering zou den beschouwen om althans het eer6te stadium uit te voeren. „Wij menen, dat het in het leven roe pen en doen functioneren van een ont wapeningsstelsel reeds in zichzelf een belangrijke factor zal vormen voor het doen ontstaan van het wederzijdse ver trouwen, dat onontbeerlijk is om een voorgenomen internationale ontwape ning succesvol te doen verlopen", aldus de Noorse afgevaardigde. Het gevaar van een vierde H-bom-producent De Zweedse afgevaardigde Rickard Sandler stelde voor dat tot 1958 wan neer de door de V. N. ingestelde Weten schappelijke Commissie verslag over haar bevindingen zal uitbrengen geen proefnemingen met atoomwapens meer zullen worden gedaan, Het Nederlandse standpunt De Nederlandse afgevaardigde, de heer J. G. H. Tans, verklaarde dat zijn land meent, dat het voorkomen van verrassingsaanvallen door vliegtui gen. zoals in de voorstellen van presi dent Eisenhower en de Sovjetrussische premier, maarschalk Boelganin, wordt beoogd, „een belangrijk element zou vormen bij het scheppen van de meest geschikte sfeer om tot een realistische waardering van de grondvraagstukken der ontwapening te komen". „Het uitwisselen van militaire bi .uw- drukken, inspectie van uit de lucht en het vestigen van controleposten op strategische punten zou het bestaande wederzijdse wantrouwen in belangrijke mate kunnen verminderen", aldus de heer Tans. De Nederlandse afgevaardigde meen de dat het duidelijk was. dat een zekere graad van overeenstemming over het gehele ontwapeningsvraagstuk zou moe ten zijn bereikt, voordat een verbod of zelfs een beperking van het doen van (Ingez. Med.-Adv.) ionder schadelijke laxeermiddelen - en u zult 's morgens kiplekker uit bed springen Elke dag moet uw lever een liter gal ln uw Ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet. Het bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam wordt vergiftigd, u bent hu- meorlg. voelt u néér en loom. De toestand" is niet zo van gevaren I ïapmiddeflm Neem™!carters*lfvpr ontbloot, als hij gewoonlijk wordt voor- i PILLETJES - onschadelijk. plantaaSg?n gesteld. Het duurt jaren, voordat de zacht - om de liter gal op te wekken die radioactiviteit in de atmosfeer, veroor- uw lichaam dagelijks nodig heeft, u 'zult zaakt door de bijprodukten ener kem- SfiLyf6/.6611 ^Pder mens voelen. Vraag wapenontploffing, kan worden gemeten. Leverpiiietjee. f. ï.ao per flacon. Wij kunnen er bovendien niet mee vol staan deze radioactiviteit naar haar ge middelde uitwerking te beoordelen, daar plaatselijke omstandigheden hierop sterke invloed kunnen uitoefenen", al dus Sandler, die hieraan toevoegde dat dit in de laatste tijd in de Noordse lan den door metingen is vastgesteld. „Een gevaarlijk bijprodukt als stron tium 90 kan zich ln grazend vee opho pen. om vervolgens in melk en tenslotte in het menselijke beenderengestel te worden overgebracht. Het belangrijkste, dat wij weten, is, dat wij niet weten. En bovendien weten wij veel te weinig over de eventuele gevolgen voor het nageslacht", aldus Sandler. De Zweedse vertegenwoordiger wees er ook nog op, dat veie landen zich ongerust maken over de mogelijkheid, dat een vierde mogendheid de vaardig heid van het maken van een waterstof bom zou kunnen verwen-en en dan ook proefnemingen zou gaan houden (tot nu toe zijn alleen de Ver. Staten, de Sov jet-Unie en Groot-Brittannië in staat waterstofbommen te vervaardigen). Dit was volgens hem een argument te meer, dat pleitte voor het op korte termijn doen van stappen, om, zowel op het gebied der normale bewapening, als op dat der kernwapens, althans een be gin van ontwapening te verwezenlijken. „In de naaste toekomst zou het „vraag stuk van de vierde staat" wel eens kun nen uitgroeien tot een „probleem der vele landen". In dat geval zouden wij mogelijk van een tijdvak van „even wicht der wederzijdse verschrikking" kunnen belanden in een periode van verschrikking zonder evenwicht", aldus de Zweedse afgevaardigde Sandler. Geen vrede, ten koste van de vrijheid, zegt Deen Andere afgevaardigden waren even eens van mening, dat de dreiging der kernwapens weggenomen moet worden. Maar. aldus verklaarde de Italiaanse afgevaardigde, in de eerste plaats moe ten de oorzaken der politieke spannin gen worden weggenomen. Deze span ningen worden niet door de bewape ningswedloop teweeggebracht, doch an dersom. Zij ontstaan door de Sovjetrus sische politiek van bedreiging en vrees- aanjaging. En de Deense afgevaardigde zei. dat zijn land weliswaar gaarne ont wapening wenst, maar „geen vrede ten koste van de vrijheid". De Deen zal de Noors-Canadees-Japanse ontwerp-reso lutie steunen. Ook de Engelse afgevaar digde zal dit doen. Een woordvoerder van de Ameri kaanse delegatie verklaarde dat de Ver. Staten het Noorse initiatief verwelko men en het in beginsel steunen, doch dat Amerika zijn positie voorbehoudt met betrekking tot in bijzonderheden uigewerkte voorstellen. De Canadese afgevaardigde Lester Pearson, tevens minister van Buiten landse Zaken van zijn land. diende een nieuwe resolutie in, waarin een beroep op de ontwapeningscommissie en haar ondercommissie wordt gedaan de on derhandelingen te heropenen over alle voorstellen, die in het afgelopen jaar zijn gedaan. Deze resolutie is mede- ondertekend door Australië, El Salvador, Frankrijk, India, Japan, Noorwegen, kernwapens zou proefnemingen met kunnen worden bereikt. „Deze werkelijkheid is buitengewoon teleurstellend en zij wekt de ernstige bezorgdheid van landen als het mijne, die zich bewust zijn van de gevaarlijke gevolgen voor het gehele mensdom van de toegenomen radioactiviteit in de wereld. Door de huidige proefnemingen zien de volken der wereld zich reeds ge steld tegenover enkele der gevaren van een oorlog met atoomwapens. Mijn de legatie hoop dan ook ten zeerste, dat het mogelijk zal zijn een eerste schrede te doen op de moeilijke weg, die leidt naar totale uitschakeling van deze be dreiging door het in het leven roepen van een stelsel, waarbij de Verenigde Naties tevoren in kennis worden ge steld van voorgenomen ontploffingen van kernwapens" aldus de Nederlandse afgevaardigde (Ingez. Med.-Adv.) in koud seizoen PUROL Ne-wyorkse „bommenwerper" eindelijk gearresteerd Een 54-jarige man, die ln Waterbury (Connecticut) door de politie is aange houden. heeft bekend, dat hij de „krank zinnige bommenwerper" van New York is, zo heeft de politie bekendgemaakt. Deze „krankzinnige bommenwerper" is volgends de politie verantwoordelijk voor ten minste 34 aanslagen met zelf gemaakte bommen op openbare gebou wen in New York sinds 1940. Verschei dene van deze zelf gemaakte bommen waren ontploft. By elkaar zyn vijftien mensen door deze aanslagen gewond. Prins Rainier is boos. Prins Ralnier van Monaco heeft van daag de 120 leden van zyn staf verboden met de pers te spreken over de ver wachte biyde gebeurtenis. De Prins is ontstemd over de vele foto's, die van Prinses Gracia met tele lenzen worden genomen als zij ln de tuin vaü het paleis wandelt. Hy ls verbaasd over de gedetailleerde en „dikwyi6 verzonnen" verslagen ln de wereldpers over de dagelykse bezigheden van de Prinses. Hy heeft zyn twee pers chefs opgedragen de Journalisten die verzonnen verhalen schryven, onderhan den te nemen. Knap Duits financier Een knap man is vandaag tachtig jaar geworden! Dr. Hjalmar Horace Greely Schacht, financieel manipula tor van wijlen Adolf Hitler, bereikt vandaag de leeftüd der sterken als president van een kleine particuliere bank in Düsseldorf. De man, die eens een nog diepere val van de Duitse mark wist te voorkomen in een tijd, dat een kleine ambachtsman een handwagen nodig had om zyn loon te vervoeren, die in 1939 als president van de Reichsbank werd afgezet om dat hy het niet met de Nazi-ambities in Europa eens was, deze grote Duitse financier werd door na-oorlogse recht banken vyfmaai vrij gesproken van Nazi-activiteiten, eenmaal door het gealliëerde tribunaal in Neurenberg en viermaal door Duitse denazificatie- tribunaien. Schacht heeft zijn bank in Duitsland vier jaar geleden opgericht, met kapitaal van Duitse industriëlen en het weinige dat was overgebleven van zijn eens kolossaal vermogen. Het voornaamste werkterrein van zijn bank is de zich nog steeds uitbreidende Duitse export- handel te financieren, speciaal van die firma's die leveren aan de achtergeble ven naties van het Midden-Oosten. Zijn mening is dat Duitse exporteurs het oog op deze landen moeten richten in plaats zich misschien de nek te breken in concurrentie met de Verenigde Sta ten. Engeland en Frankrijk op traditio nele markten. In een gisteren gepubliceerd inter view wekte Schacht op de Duitse over schotten aan buitenlandse valuta te ge bruiken om export acties te financieren. Schacht zeide dat de grote reserves van de Centrale Bank gebruikt moeten worden om Duitse schulden in bet bui tenland af te lossen en de import van grondstoffen voor de industrie te finan cieren, in plaats van ze in de kluis te laten zitten om her papieren betaalmid del dat ln- circulatie is te dekken. Het geheim van Schacht om op zijn leeftijd geestelijk gezond en op zijn qui vive te blijven: buitensporig eten. drin.- ken en dingen die daarmee samen gaan Dr. Hjalmar Schacht in de tijd, dat hij - naar zijn zeggen - ..hoogverraad aan Hitier" pleegde. vermijden. Schacht zeide ook dat hy de door Horatio aanbevolen „aequa mens" volgt. „Ik heb onder Hitier zeven jaar lang hoogverraad gepleegd, altijd met het gevaar ontdekt te worden, en tenslotte belandde ik in het vernietigingskamp Flossebürg, waar ik elk ogenblik het eind kon verwachten. In Neurenberg ben ik door vier naties vervolgd, met de doodstraf boven mijn hoofd. Ik ben van mijn vrijheid beroofd en vier jaar buiten mijn beroep gehouden door Duitse rechtbanken. Maar nooit heb ik mijn gelijkmoedigheid verlo ren", aldus Schacht. I BUITENLAND I schilders vain a* Jongere generatie, John binnenland Miniton, is zondagavond. te Londen o\ er- leden. Vorig Jaa.r schomk hij z|J<n schilde - Dr. H. C. van Ommeren, voorzitter ryen weg en deelde hy pree niet meer te der Surinaamse Staten, heeft m een brief zullen schilderen. „Ik ben mij er plotse aaai het College medegedeeld, dat hy het voorzitterschap van de Staten heeft terug gegeven. De Nationale Reclasserimgsdag, waar aan verbonden de grote inzameling ten behoeve van de reclasseringsarbeid van en voor alle gezindten, georganiseerd door het Nationaal Bureau voor Reclassering te "s-Gravenhage, zal dit Jaar worden ge houden op of omstreeks zaterdag 5 ok tober. Eind mei 1957 zal de heer E. A. Vreede, ach out-by-nacht b.d., zijn functie als secretaris van de „Kowirakiyke Ned. Reedersvereeniglng" neerleggen met het oog op het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd. Als zijn opvolger is be noemd mr. J. Prins, raadadviseur van het directoraat-generaal van Scheepvaart. Na een langdurige ongesteldheid ls op huize Schouwenburg te Oldebroek overleden R. van Pamthaleon baron van Eek, generaal der genie b.d. Hij bereikte de leeftijd van 90 Jaren. Op 21 Januari 1879 werd de vereni ging „Het Nederlands Sanatorium te Da vos" opgericht. Dit Jubileum wordt ge vierd op een nog te bepalen datum m september. Gisteren vierde de oudste inwoonster van Dordrecht, mevrouw Neeltje van Vel- zen, haar 106de verjaardag. Zij werd over stroomd met geschenken en schriftelijke felicitaties. Des morgens werd bij het Leger des Hells, waar zy al sinds jaren verpleegd wordt, een grote taart met 106 kaarsjes erop bezorgd. Deze was afkom stig van de gemeentelijke dienst voor Sociale Zaken. Ook de burgemeester van Dordrecht mr. J. A H. J. van der Dussen. bracht haar een bezoek. Hët officiële Britse gezagsorgaan. Atomic Energy Authority, heeft bekend gemaakt, dat zij zal deelnemen aan de Internationale Atoomtentoonstelling, die van 1 juni tot 16 september a.s. op Schip hol wordt gehouden onder ere-voorzltter- schap van Prins Bemihard, Tydens een brand die zondag door onbekende oorzaak uitbrak in een kippen hok van een inwoner te Uddel zijn 500 veertiendaagse kuikens verbrand In de Academie voor Internationaal Recht bij het Vredespaleis te Den Haag. wordt van 21 t/m 26 Januari een Intern a- nationale bijeenkomst gehouden voor de regeling van het maritieme raddotelefoon- verkeer ln het gebied van de Noord- en de Oostzee, voorzover dit verkeer op zeer hoge frequenties wordt afgewikkeld Rijksrecherche heeft wegens fraude en valsheid in geschrifte gearres teerd een 30-jarige ambtenaar van de In spectie der Domeinen te 's-Hertogenbosch. Deze was door dat hij van het vervalsen van een handtekening op een postwissel werd verdacht met de postrecherche ln aanraking gekomen. Bij het onderzoek ln deze zaak vond men aanwijzingen dat hij ook grote bedragen verduisterd heeft ten nadele van de Domeinen. Hij heeft waar schijnlijk voor verscheidene duizenden guldens verduisterd. In het Staatsblad ls gepubliceerd het K b. van 8 Januari 1957 tot voorlopige re geling van de examens ter verkrijging van de bewijzen van pedagogische end'idac- fcteche voorbereiding voor het geven van middelbaar onderwijs ln het boekhouden en la de handelswetenschappen. ling bewust van geworden, dat het met de schilderkunst ls afgelopen. Na Mati-sse en Picasso is er niets meer te doen", aldus motiveerde hy een Jaar geleden zijn be sluit. In Parijs zyn maandag vlugschriften van de Algerijnse nationale beweging ver spreid, waarin Algerijnse Mohammedanen in Frankrijk opgeroepen worden maandag a s. te staken „voor de overwinning van de Algerijnse zaak in de Ver. Naties". De Mohammedanen in Parijs worden opge roepen die dag naar de Parijse moskee te gaan om voor de onafhankelijkheid van Aigerië te bidden. Blanke, Indische en zwarte studen ten van de universiteit van Witwatersrand in Zuid-Afrl'ka hebben maandag „stille" betogingen gehouden tegen apartheid op de universiteit. Zij droegen spandoeken met de leuze „wetenschap ls kleuren blind". De Donau heeft het laag gelegen deel van het Beierse plaatsje Vilshofen overstroomd. Dit 10.000 inwoners tellende dorp ligt op ongeveer 20 km. van de Oos tenrijke grens. De Donau stroomopwaarts van Passau wordt gestremd door een dikke ijsbarriére. Men vreest voor een ramp, zoals die van het vorig Jaar februari om dat de hevige koude nog steeds aanhoudt, en wil daarom de barrière met dynamiet opblazen Groot-Brlt-tanmë heeft maandag bij Jemen geprotesteerd tegen overvallen op het protectoraat Aden op zaterdag, waar- bil een Jemenietische sjeik werd gedood. Een desbetreffende nota werd ter hand gesteld van de Jemenletleohe zaakgelas tigde te Londen. Gisteren heeft het Belgische hoogge rechtshof het beroep van Eugendo Messina tegen zyn straf van zes Jaar en vijf maan den verworpen Messina, die verdacht werd van de handel ln blanke slavinnen maar wegens gebrek aan bewysmateriaai niet op dat punt kon worden veroordeeld, kreeg deze straf wegens het ongeoorloofd ln het bezit hebben van wapens en het verschaffen van valse paspoorten Het aantal naturellen, dat de bus diensten in het gebied van Johannesburg en Pretoria boycot, is gestegen tot onge veer 45.000. De aotle ls veertien dagen ge leden begonnen, uit protest tegen een verhoging van de tarieven. De Griekse reder N larch os heeft voor zijn Amerikaanse scheepvaairtmaatschapplj de Transoceanic Marine Company, bij de werven var. de Bethlehem Stee! Company te Quincy (Mass een tankschip van 106 500 ton besteld. Het sohip, dat ln 1959 gereed moet zyn, zal een lengte hebben van 940 voet en een hoogte van 135 voet. Bij volle lading zal de diepgang van het vaartuig 49 voet zyn. Het schip zal wor den uitgerust met machines van 43.000 paardekrachten. Het zal een snelheid van ruim 18 knopen kunnen bereiken. De leider van het Franse staats- bureau voor Olie-onderzoekswerk, Pierre Guillamat, heeft maandag verklaard, dat de Sahara binnen 15 Jaar geheel ln de Franse olie behoeften zal kunnen voorzien. Hij voorspelde verder, dat Frankrijk en zijn overzeese gebieden tegen 106*1 9 mil joen -ton oMe per Jaar zullen produceren, hetgeen een kwart ie van het Franse ver bruik. De V.S. hebben van Brazilië toe stemming gekregen, op het eiland Fer nando de Noronha, 225 mijl ten noord oosten van de Braziliaanse havenstad Natal, een waarnemingspost voor gelelde projectielen te vestigen. De toestemming geldt voor vyf Jaar, maar zij kap bij een nieuwe overeenkomst worden verlengd. Als de Amerikanen zich van het eiland terug trekken. wordt de Installatie automatisch eigendom van Brazilië. De speciale politieke commissie van de V N. heeft maandag met vijfentwintig tegen vijf stemmen bij tien onthoudingen (waaronder Nederland) een beroep gedaan op de Zuidafrikaan se regering, haar ras senpolitiek te herzien en aangedrongen op terugkeer van de Zuidaftukaanse delegatie in de vergaderzalen van de V.N. De reso lutie, die later nog door de Algemene Ver gadering moet worden bekrachtigd, bevat ook een verzoek aan de secretaris-gene raal. zich „te geschikter tyd" met de Zuidafrikaanse regering in verbinding te stellen ter bevordering van de uitvoering van de resolutie. Bij Bentong ln mddden-Malokka heeft een moederhond een vol Wassen tij ger, die het op haar Jongen had voorzien, na een fel gevechit van het erf van haar baas. een rubberplanter, verdreven. Een groep vooraanstaande mannen ln Chicago, die een „Instituut voor het op helderen van misdaden" hebben gevormd, heeft een beloning van 100.000 dollar uit geloofd voor het ophelderen van de moord' op drie schooljongens in Chicago in okto ber 1955. De gToep stelt zich tot doel fondeen te verzamelen om daaruit hoge beloningen uit te loven voor het oplossen van zware misdaden Leden van het buiten de wet ge stelde Ierse Republikeinse leger hebben maandagavond door een bomaanslag aan zienlijke schade aangericht aan een brug by Dunglven ln het Noor dier se graafschap Londonderry. Tevoren was te Ltraldarram. een politiepost door een tijdbom op geblazen Er bevond zioh niemand ln de post. De koudegolf die ln Frankrijk heerst, heeft zondag negen slachtoffers geëist. Hierdoor ls het totaal aantal slachtoffers sedert de vorige week de temperatuur ging dalen, tot 26 gestegen. In Saint-Etlenne ln Oost-Frank rijk vroor het zondagnacht 15 graden, in Parys zakte het kwik tot zeven graden Celclus onder nul. In het noorden en noordwesten van Frankrijk wordt een kleine temperatuurstijging ver wacht Egypte heeft tengevolge van de Brits-Franse aanval van vorig Jaar een schade geleden van ongeveer 5.4 miljard gulden, aldU6 het Egyptische persbureau voor het Midden-Oosten. De Egyptische regering zal schadeloosstelling eisen ten bedrage var. de totale schade. Zy heeft er geen bezwaar tegen dat buitenlandse des kundigen een onderzoek Instellen. Het vijandeiyk vermogen in Egypte, dat reeds l.n beslag ls genomen, wordt geachat op slechts 1.800.000.000 gulden, aldus het persbureau. Israël heeft maandag 499 Egyptische krijgsgevangenen uitgeleverd aan een- heden van de Verenigde Naties in de Slnad. In totaal zal Israël ln tien dagen tijds 5.800 Egyptische gevangenen naar Egypte terugzenden. Tegen het einde van de week worden de vier Israëlische krijgs gevangenen. die in Egyptische handen zijn, in Israël verwacht. De eerste groep gevangenen werd uitgeleverd aan Joego slavische offloleren by een voorpost van het polltieleger aan de weg tussen. Raffs en Ei ArieJ. Veertien dogen hooi eten. Een 44-jarige boerenknecht uit Her- magor on Oostenrijks Karinthië heeft twee weken onvrijwillig op een hooizol der doorgebracht, waar hy zich door het eten van hooi in leven heeft gehouden. De knecht was op een avond, na een verblijf in een kroeg, naar de hooizolder gegaan om te slapen. De volgende och tend was het gips om zyn gebroken been aan de vloer vastgevroren, zodat hy niet weg kon. Veertien dagen later werd hij by toeval door een buurman gevonden. De man heeft bevroren vceten opgelopen. Soekamo's „conceptie" REGERINGSVERKLARING GEVRAAGD. Enkele leden van het Indonesische Parlement hebben vandaag de regering verzocht een regeringsverklaring voor het Parlement af te leggen over de veel besproken „conceptie van president Soekarno" om de huidige binnenlandse crisis te boven te komen. Dit verzoek werd gedaan voor vyf leden van het Parlement, onder wie vertegenwoordigers van de Masjoemi en de partij tot be scherming van de onafhankelijkheids- proclomatie, die na de staatsgrepen op Sumatra uit het kabinet Ali Sastroa- midjojo zijn getreden. Zij betoogden, dat elk politiek optreden van het constitu tionele hoofd van de staat voor de verantwoordelijkheid van de regering zou komen. Legercommandant leverde wapens aan communisten Siantar: een tweede Madioen? Volgens een lid van het Indonesische Parlement heeft een der legercom mandanten op Sumatra wapens ge leverd aan leden van communistische vakbonden. Mawardi Noor, lid van de Masjoemi - partij en van de defensiecommissie van het Parlement, verklaarde, dat luitenant-kolonel Wahab Machmour „een werktuig van de communistische partij" is geworden, omdat hij com munistische plantage-arbeiders in het gebied van Siantar van wapens heeft voorzien. Noor, die verleden' week uit Medan was teruggekomen, zeide. dat deze com munistische arbeiders openlijk in Sian tar rondlopen, gekleed in legerhemden. Het socialistische dagblad, Pedoman, verklaarde intussen, dat Siantar moge lijk een „tweede Madioen" zal worden. (In 1948 werd een communistische opstand in Madioen. Oost-Java, bloedig onderdrukt door loyale regeringstroepen Red. L.D.). Noor onthulde voorts, dat een Neder landse planter onder arrest is omdat hij getracht had de berichten, dat de arbeiders op zijn rubber-onderneming Bellmbingan gewapend waren, te onder zoeken. Het bewapenen van arbeiders werd door luitenant-kolonel Djamin Gin- ting, die zijn commandant kolonel Simbolon heeft afgezet, verdedigd. Hij verklaarde, dat „wij geen andere wijze hadden om ons tegen een aanval te verdedigen. Onze troepen waren on voldoende vergeleken by de tegen standers, van wie wij verwachtten, dat zij ons zouden aanvallen". In. den Vergulden Turk: Jaarvergadering Ned. R.-K. Middenstandsbond. 8 uur nam. Casino-theater: K. en O.-fllmstudle- kring „Sous les tolts de Paris". 9 1/4 uur nam. Kleine Burcht: Veteranen Legioen Ne derland. Dr. W. A. Veenhoven over: „Mid den Oosten, Suezkanaal, Hongarye". 8 u, nam Gebouw PredikerMaranatha-bijeen- komst Baptistengemeente. 8 uur nam. Rapenburg 61: Alg. Anthroposophlsche Ver. Spr. J. Knijpenga. 8 1/4 uur nam. Schouwburg: Alg. Ned. Grafische Bond. Ned. Marionettentheater. 8 uur nam. WOENSDAG Gerecht 10: Splritisch Genootschap. 8 uur nam. Het Gulden Vlies: Familie-avond Prot. Chr. Onderwljzersver. Spr. T, Tieleman over Noord-Afrika. 8 uur nam. Gebouw Prediker: Ma.-anatha-bijeen- komst Baptistengemeente 8 uur nam. Rapenburg 8: Ver. v. Internat;. Rechts orde. Spr. dr. B. Landheer over Polen. 8 uur nam. Stodszaal grote zaalL.K.K. „Voor Allen". R'dams Harpkwlntet. 8 u. nam. De Kleine Burcht (N. Ryn 19): Jaar- verg. Leidse Ver. van Postzegelverzame laars. 8 uur nam. Warmond, 't Trefpunt. Ring vergade ring chr. jeugdverenigingen. 8 uur nam. Wassenaar. Verenigingsgebouw. Nuteavond. Spr. Jon P. Strijboe. Ond. .Zwerftocht door Spitsbergen". 8 u. nam. DONDERDAG Hogewoerd 175: Bijeenkomst Jehova's Getuigen. 7.45 uur nam. Rapenburg 61: Stichting Psycho-syn- these. Spr. B. v. d. Meer over „Wat doen wij met onze vrijheid'8 uur nam. Stadszaal (grote zaal)K. en O. Resi dentie-Orkest. Solist Abbey Simon. 8 uur nam. Gebouw Prediker: Maranaitha-bijeen- komst Baptdstengemeente 8 uur nam. Oude Singel 236: Receptie Ned. Chr. Bond van Werknemers in de Hout- en Bouwnyverheld. 7j9$ uur nam. Leiderdorp, Dorpshuis. Feestavond Buurt ver. „Doesbnug". M.m.v. Resldëntle- oabaret Mozaïek. 8 uuir nam. Wassenaar. Verenigingsgebouw. Nutsavond. SpT. Jan P. Strijboe. Ond. „Zwerftocht door Spitsbergen". 8 u. nam. VRIJDAG Stadszaal (grote zaal): Feestavond Ned. Chr. Bond van Werknemers ln de Hout en Bouwnijverheid. 7+ uur nam. Stadszaal (foyer)Llssona-Llndeman „Zwitserland-avond". 8 uur nam. Gereoht 10: K. en O.-cursus „Maak het zelf". 71 en 9 1/4 uur nam. Wljkgebouw Levendaal: Leden verg. A.R. Wykklesver. wyk III, 8 uur nam. Voorschoten. Raadhul6Gemeen teraadsvergadering. 8 uur nam. ZATERDAG Stadszaal (Foyer)Uitvoering Mond- aocardeonver. „Acoeleremdo". 7.16 u. nam. ZONDAG Hogewoerd 175: Bijeenkomst Jehova's Getuigen. 5.30 uur nam, MAANDAG De Doelen: Ledenverg. Leidse Amateur- Fotografen Var. 8 ww nam. „Blommersdijk" niet- schuldig RAMP WAS BEDRIJFSONGEVAL De Raad voor de Scheepvaart te Amsterdam is van mening, dat het Nederlandse s.s. „Blommersdijk" van dc N.V. HollandAmerikalijn niet schuldig is aan de aanvaring, die dit schip had met het Turkse s.s. „Sapanca" op 28 februari 1956 in het Nauw van Bat. Bij deze aanvaring zonk de „Sapanca" vrijwel onmiddel lijk. De Raad voor de Scheepvaart, die de kapitein van de „Blommersdijk", de heer B. J. Kunst uit Den Haag, niet als betrokkene doch als getuige hoorde, spreekt zijn instemming uit met de maatregelen die aan boord van de „Blommersdijk" en het in de nabijheid varende Nederlandse s.s. „Osiris" van de K.N S.M.. zijn genomen, waardoor werd voorkomen, dat bij deze scheeps ramp mensenlevens verloren zijn ge gaan. Bij het onderzoek van de Raad sprak de hoofdinspecteur voor de Scheepvaart als zijn mening uit dat de ramp moest worden beschouwd als een bedrijfs ongeval. Toegegeven: warm moet deze winterkleding wel zijn, maar of velen deze creatie van een Frans modehuis bewonderen, is een heel andere vraag. Het antwoord daarop is van meer belang dan de doeltref fendheid van dit wonderlijke ge waad. TENTOONSTELLINGEN Ryksmuseum Geologie en Mineralogie (Garenmarkt 1 b). Tentoonstelling geolo gie in Nederland. Op werkdagen van 10— 12 en 24 uur. 's Zondags van 2—4 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling van Japanse prenten. 10 uur v.m. tot 4 uur nam. BIOSCOPEN Luxor „Gervalse", 18 Jr. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lido „Mars door de hel" (A town like Alloe), 18 Jr. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uut. Casino „Het loon van de angst", 18 Jr. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon „Trapeze", alle leeft. Werk dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur. Rex „De charge aan de rode rivier", 14 Jr. Werkdagen -.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus: „Ten oosten van Eden". De avond- en nachteelenst van do Apo theken te Lelden, en Oegsrtgeest wordt tot zaterdagmorgen 26 Januari 8 uur waar genomen door: Apotheek Boekwyt Bree- straait 74. tel. 20552; Apotheek Haven, Haven 18. tel. 20085 en Apotheek Oegst- geest. Wil hel min a park 8, Oegstgeest tel. 26274 By geen gehoor by Uw huisarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) s .5 3 P 5 a £t- h Stockholm geh. bew. wzw 8 4 0 Oslo geh. bew. zzw 3 3 0 Kopenhagen regen zw 12 2 Aberdeen motregen windstil 3 0.4 Dublin regen zzw 9 11 8 Londen geh. bew. z 5 7 0.1 Amsterdam geh. bew. z 9 1 0.1 Brussel licht bew. zzw 6 -1 0 Parys nevel ozo 1 -8 0 Bordeaux nevel ozo 2 -4 0 Grenoble nevel windstil -8 0 Nice licht bew. nmw 7 -5 0 Berlijn onbewolkt zzw 3 -5 0 Frankfort mist windstil -14 0 München mist windstil -16 0 Ztirich mist nno 1 -12 0 Genèvp mist zo 1 -7 0 Locarno onbewolkt windstil -9 0 Wenen mist windstil -10 0.2 Innsbruck mist windstil -16 0 Rome mist O 2 5 0 Mal lór ca onbewolkt n 4 2 0.1

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 2