In 1957 vooruitzichten erg somber Uitvoeriiigsniveau zal voor Leiden gevoelig moeten dalen Burgemeester B. H. Koomans van Uithuizermeeden naar Rijnsburg Het LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 21 JANUARI 1957 Nieuivjaarsrede burgemeester Bij de aanvang van de hedenmiddag gehouden raadszitting heeft de bur gemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot, een nieuwjaarsrede uitgesproken, waar in hij allereerst de belangrijkste gebeurtenissen, welke op het gemeentelijk vlak liggen, de revue deed passeren. Als lichtend punt noemde spre ker het hoge aantal woningen, dat in aanbouw is gekomen, als uitvloeisel van het stelsel van de bouwcapaciteit. Dit doet verwachten, dat in 1957 een aan zienlijk aantal woningen gereed zal ko men .groter dan zulks in 1956 het ge val was. In verband met dit laatste merkte spreker op. dat de woningnood in het afgelopen jaar weinig of geen verandering te zien heeft gegeven. Voor 1957 wordt er naar gestreefd de huidige bouwcapaciteit volledig te Mij ven benutten en een zo hoog mogelijk uitvoeringsniveau te bereiken. Het tekort aan sportvelden wordt in gelopen. Aan de Boshuizerkade konden vier nieuwe voetbalvelden in gebruik worden genomen en ook de zes korfbal- velden aaji de Montgomerystraat zijn gereed gekomen. Momenteel zijn nog in uitvoering de aanleg van een sportvel dencomplex in de Kikkerpolder en de aanleg van vijf tennisbanen aan de Haarlemmervaart. In het algemeen genomen kan wor den gezegd, aldus de burgemeester, dat de gezondheidstoestand van de Leidse bevolking goed was. Ernstige ongerust heid ontstond, toen zich al vroeg in de zomer een vrij groot aantal gevallen van kinderverlamming voordeed. In to taal zijn in Leiden 30 personen door deze ziekte aangetast. De meeste van hen waren kinderen VERKEERSPROBLEEM AANHOUDENDE ZORG Het verkeersprobleem, waarmede vrijwel ieder Nederlandse gemeente te kampen heeft, vormt ook in Leiden een voorwerp van aanhoudende zorg. Het ontbreken van de meest elemen taire verkeersdiscipline by een groot deel der weggebruikers, gevoegd bij de plaatselijke situatie in Leiden, veroor zaakt bjj de voortdurende toeneming van de verkeersintensiteit een toestand welke de grootste aandacht van de autoriteiten zal blijven vergen. In 1956 werden ongeveer 7100 proces sen-verbaal opgemaak terzake van ver keersovertredingen. Het aantal verkeers ongelukken bedroeg 1731, waarvan 10 met dodelijke afloop. Deze cijfers geven reden tot bezorgdheid. Verwacht mag worden, dat de difini- tieve regeling van de verkeerslichtenin stallatie op de Hogewoerdsbrug en het aanbrengen van gele knipperlichten op andere punten in de stad dit jaar htm beslag zullen krijgen. Een groot probleem vormt ook de ge stadige afneming van de sterkte van het politiekorps. De werving van nieuw per soneel verloopt zeer stroef door gebrek aan belangstelling van geschikte krach ten. Het gereedkomen van nieuwe woonwijken en de toename van de ver keersdrukte maken het evenwel nood zakelijk, dat het politiekorps nog van meer mechanische hulpmiddelen wordt voorzien. Ook in het afgelopen jaar handhaafde zich de welvaart van het Nederlandse volk. Werkloosheid deed zich niet veel voor. ONGEVEER 50 HONGAREN IN LEIDEN De laatste maanden van 1956 hebben sterk in het teken gestaan van de hulp verlening aan het zo zwaar getroffen Hongaarse volk. Dat ook de Leidse'bur gerij diep begaan was met het leed, de Hongaren aangedaan, bleek duidelijk uit de opbrengst van de op 7 november ge houden collecte, welke ruim f. 20.000 be droeg. Tot heden zijn in Leiden ongeveer 50 Hongaarse vluchtelingen, voor het me rendeel alleenstaande personen, opge nomen. REGIONAAL WOONWAGENKAMP Met een aantal omliggende gemeen ten zjjn voorbereidingen getroffen voor de oprichting van een regionaal woon wagenkamp. Er wordt thans overleg gepleegd met het Ministerie van Maat schappelijk Werk inzake de van rijks wege hiervoor te verlenen financiële steun. Nadat de burgemeester had stilge staan bij de wisseling van enkele hoof den van dienst, wees hij er op, dat Lei den een plaats van betekenis inneemt in de randstad Holland. Momenteel zijn er weer een aantal nieuwe fabrieken in aanbouw. Ook op het gebied van het marktwe zen valt een toenemende activiteit waar te nemen. De brandweer moest dit jaar weer ver schillende keren uitrukken. Enige grote uitslaande branden hebben de volledige paraatheid van het korps danig op de oroef gesteld. De wijze, waarop het per- =?neeL zich van zijn taak heeft gekwe- m, verdient alle lof. Het korps heeft an> op 2 man na de toegestane sterkte bereikt. De nieuwe aanvullende zuiveringsin stallatie van de Leidse Duinwater Maat schappij kwam in 1956 geheel gereed. Tiet waterleverend vermogen van het bedrijf is daarmede aanzienlijk ver hoogd. Voorts is een aanvang gemaakt met een verdere uitbreiding der be vloeiingswerken De plannen om de in de gebouwen aan dc Haverzaklaan en de Stationsweg ge- estigde bedrijfsonderdelen van de LDM Feestavond De Royalisten De personeelsvereniging „De Royalis ten" organiseerde zaterdagavond een feestelijke bijeenkomst in het St. Anto- nius Clubhuis. Hoogtepunt van deze avond, welke o.m. werd bijgewoond door leden van de directie en afgevaardigden - in zusterverenigingen, was ongetwijfeld de opvoering van „De rare familie", een klucht in drie bedrijven door Arn. Bach. De regisseur, Max van Kampen, hield een korte inleiding. Het woord en de daad waren hierna aan het Royalgezel- schap, dat voor de tweede maal op de planken verscheen. Aan de opvoering van het stuk, waarvan de inhoud beslist neer dan dwaas was, werkten met veel nthousiasme mede Wim Harteveld, Mies an Empel. Bea Mentzij, Frans IJzer man, Nel Borreman. Peter Plug, Nic. v. d. Tuin, Toos Merbis en Barend Kijk i d. Vegte. Ondanks de onrustige sfeer in de zaal werd met veel tempo gespeeld. Een bal met diverse attracties, onder leiding van de heer B. van Weeren en met mede werking van The OKE Rhythm Stars vormde een vrolijk besluit van een vrolijke avond. over te brengen naar een gedeelte van de door de gemeente van de firma Tie- leman en Dros aangekochte terreinen en gebouwen, verkeren in een vergevorderd stadium. Vervolgens wees de burgemeester er op, dat het 15 oktober vijftig jaar gele den zal zijn, dat de Elektriciteitsfabriek werd opgericht om daarna een inzicht te geven van de omvangrijke restaura ties, welke aan de beide Voorgeestpavil- joens van Endegeest gereed kwamen. In 1956 kon ook de nieuwe aanbouw van de Gemeentewerkplaats in gebruik worden genomen. Wanneer de restaura tie van het bestaande gebouw voltooid zal zijn, zal het mogelijk zijn de onder afdeling aan de Nieuwe Mare op te heffen en alle tewerkgestelden onder te brengen in het perceel Groenesteeg 97. Voor de Gemeentelijke Reinigings- en Ontsmettingsdienst was van groot be lang het besluit inzake de stichting van een vuilverbrandingsinstallatie. De organisatie van de B B. heeft zich in gunstige zin ontwikkeld. Voor het museum ,,De Lakenhal" was 1956 een bijzonder belangrijk jaar, vooral vanwege de deelname aan de Nationale Rembrandt-herdenking. Voor het onderwijs was 1956 tot op zekere hoogte een gunstig jaar. Vijf nieuwe scholen konden in gebruik wor den genomen. Er bestaat evenwel nog steeds een ernstig tekort aan school ruimte. In het bijzonder worden voor het kleuteronderwijs ernstige moeilijk heden verwacht. VOORUITZICHTEN SOMBER Het jaar 1957 ziet de burgemeester als een jaar met veel moeilijkheden en zorgen. Was het beeld, dat B. en W. in de geleidebrief van de begroting voor het dienstjaar 1957 konden schetsen al weinig opwekkend, thans zijn de vooruitzichten wel erg somber. Reeds vorig jaar wees ik er. aldus spreker op. dat de hoogconjunctuur ook schaduwzijden heeft en dat deze scha duwen dreigden sterker te worden, met name op het gebied van de personeels voorziening. Thans is daarnaast de schaarste aan kapitaal het scherpst aan de dag getreden. Gelukkig heeft Leiden in de laatste maanden van het vorige jaar nog tijdig enkele vaste leningen kunnen sluiten, maar waar afgaat en niet bijkomt is het einde spoedig in het zicht. Intussen heeft de regering de Bank voor Nederlandse Gemeenten in de ge legenheid gesteld om ten behoeve van de gezamenlijke gemeenten voor de woningbouw een bedrag van f. 400 mil joen te lenen op voorwaarden, waarop de gemeenten zelf niet mogen lenen. Dit bedrag, dat overigens nog lang niet voldoende is voor de woningbouw, komt echter eerst in de loop van dit en van het volgende jaar ter beschikking, zodat het aan een vermindering van de on gunstige liqüiditeitspositie van dit mo ment niet medewerkt. Bovendien be tekent de onmogelijkheid van conversie van deze lening in de toekomst een blijvende zware rentelast. Daarnaast heeft de regering in een tweetal circulaires enkele regelen ge steld betreffende de investeringen van de gemeenten. B. en W. zijn voornemens over deze belangrijke aangelegenheid zo spoedig mogelijk een nota aan de Raad uit te brengen. Deze maatregelen zijn in hoofdzaak van negatieve strekking; zij werpen een tijdelijke zanddam op tegen de vloed golf van de hoogconjunctuur. Daarnaast zal een oeververdediging van degelijke constructie nodig zijn om deze golf in goede banen te leiden; deze tijdelijke bevriezing van de gemeentelijke activi teit t.a.v. de uitvoering van vele brood nodige werken zal zo spoedig mogelijk dienen te worden opgeheven. Hoewel de gemeenten er in het alge meen begrip voor hebben, dat van haar een offer wordt gevraagd, zullen zij anderzijds de eis mogen en moeten stellen, dat niet alleen zy aan banden worden gelegd, maar dat de thans ge troffen maatregelen ten spoedigste wor den gevolgd door andere, waardoor ook aan de investeringen van de andere overheidsorganen (Rijk en provincie) zomede aan die in de particuliere sector de nodige beperkingen worden opgelegd. Het zijn zeker niet de ge meenten die door onnodige investe ringen debet zijn aan de huidige situatie. Tenslotte merkte de burgemeester op. dat het uitvoeringsniveau gevoelig zal moeten dalen, maar hoever kan nie mand thans nog voorzien. Intussen zul len we ons voor ogen moeten houden, I dat Nederland in zijn historie meer i perioden heeft gekend, waarin het zeker zo moeilijk was als vandaag de I dag. Ook die perioden zijn we te boven gekomen. Ieder het zijne, dat wil voor ons zeggen, dat we de handen ineen j slaan om ook in het nieuw aangebro- I ken jaar met energie en volharding te I bouwen aan het welzijn van de stad I Leiden, wier belangen in onze handen zijn gelegd. Daarbij bidden wij God. Qf Hij ons menselijk pogen met Zijn on misbare zegen wil bekronen. Jhr. V. E. A. Bareel van Oldenaller overleden Oud-opperhofmaarschalk Vandaag is te Putten de teraarde bestelling geschied van de op woens dag j.I. op 84-jarige leeftijd overleden jhr. V. E. A. Boreel van Oldenaller, In leven grootofficier van H.M. de Ko ningin en Opperhofmaarschalk b. d. Jhr. Victor Edouard Anthon Boreel. heer van Oldenaller werd op 12 septem ber 1871 te Telok Betong (Indonesië) geboren. Na zijn eervol ontslag uit de militaire dienst werd hij op 1 augustus 1908 aan gesteld tot holfmaarschalk van Konin gin Wilhelmina. die hem met ingang van 1 juli 1925 tot Oppermaarschalk be noemde. Nadat hij in 1948 als opperhofmaar schalk was afgetreden, werd hij op 4 september van dat jaar aangesteld als Kamerheer i.b.d. in buitengewone dienst van H M de Koningin en tegelijkertijd benoemd tot opperhofmaarschalk-hono rair Koning van de Boekhorststraat aangehouden (Van onze Haagse redactie) Een gToep van 7 personen o.w. een vrouw is door de Haagse politie aange houden op verdenking van tal van dief stallen, molestaties van burgers en win keliers etc. De groep kon werden opge rold, nadat hun voortrekker een 21-ja- rige straatmaker, die zich „Koning van de Boekhorststraat' noemt, in de nacht van 3 op 4 januari j.I. werd betrapt bij een inbraak en werd aangehouden. In die bewuste nacht pleegde hy een inbraak in een schoenenmagazijn in de Boekhorststraat te Den Haag en vlucht te toen de politie kwam over de daken, waar hij pas na een wilde achtervolging kon worden gegrepen. Hij trachtte toen nog een rechercheur uit een dakgoot te gooien en moest tenslotte per brand weerladder naar de begane grond wor den gevoerd De Hertog van Edinburgh, echt-baard heeft laten staan, aan de genoot van de Koningin van Enge- helmstok van de sloep, waarmede land. heeft tijdens zijn wereldreis I hij van het jacht „Brittannia" naar ook een van de eenzaamste eilan-1 het 260 bewoners tellende eilandje den ter wereld. Tristan da Cunha. I voer. aangedaan. De Hertog, die zijn I LEIDERDORP AANBESTEDING Voor rekening van de gemeente Lei derdorp werd onderhands aanbesteed het bouwryp maken van het derde ge deelte in complex vijf. Ingeschreven werd als volgt: C. A. Langeveld (Alphen aan den Rijn) a. f. 309.800. b. f. 246.8000. W. Hen- nipman (Leiderdorp a. f. 300.000. b. f. 240.000; H. Riemstra (Nieuwerkerk aan de IJssel) a. f. 284.900, b. f. 223.900; Gebr. Schouls (Leiderdorp) a. f. 277.780, b. f. 218.780; Th. A. Stuifzand «Leiden) a. f. 275.200, b, f. 215.200 De begroting was a. f. 298.696,50. b. f. 241.658,25: De gunning werd aangehouden. Lezers schrijven HET ONGEVAL TE LEIDERDORP Naar aanleiding van het verslag aan gaande het droevige ongeval j.I. vrijdag te Leiderdorp, verzoekt de Fa. Gebrs. van Ulden ons het volgende te plaatsen. Nadat wy telefonisch te 9 uur 20 een verzoek tot het beschikbaar stellen van onze kraanwagen voor het uittakelen van de bewuste personen-auto hadden gekregen, bevonden wij ons reeds om 9 uur 30 ter plaatse. De snelheid, waarmede wij de wagen uit het water hebben getakeld, laten wy ter beoordeling van overheid en pu bliek over. Met dank voor de plaatsing, Gebrs. van Ulden. BURGERLIJKE STAND .7^ ""DEN GEBOREN Cornells Willem, z C. W Anker en T Burghout; Cora d v W A F Marljt en A. M. van Kampen. Edward George, z. v. A Roelandse en G. A. Koers; Marijke, d. v. J, M. de Beer en C. Keu kenmeester; Theodora Elisabeth Sibylla, d. v. H. Smit. en M. J. Beuseker. OVERLEDEN L. Jongeneel, 71 jaar. man. VOORSCHOTEN VOORSCHOTEN GAAT ERWTENSOEP ETEN Twee jaar geleden werd oor de Fede ratie voor Vrouwelijke Vrijwillige Hulp verlening een zeer geslaagde erwtensoep actie gehouden ten bate van de vluchtelingen in de kampen in Karinthië. De bittere nood waarin thans opnieuw duizenden vluchteligen verkeren, dwingt tot velerlei hulp. Derhalve zal door de Federatie opnieuw voor de vuchtelingen een erwtensoep-actie worden georgani seerd. Dank zij de welwillende medewerking van de commandant van het Marine Opkomst Centrum te Voorschoten, zal het. wederom mogelijk zijn, duizenden liters voortreffelijke door de Marine be reide erwtensoep te leveren. Zaterdag 16 februari is gekozen als de dag waarop, naar mag worden aange nomen, in vrijwel leder Voorschotens gezin erwtensoep zal worden gegeten. Dames van de Federatie zullen in de week van 28 januari tot 2 februari overal de bestellingen komen opnemen, waarna op 16 februari de huis aan huis afleve ring zal plaats vinden KON. WILHELMINAFONDS. Comité Voorschoten geïnstalleerd. Burgemeester C. J. v. d. Hoeven heeft het Comité Voorschoten van het Ko ningin Wilselminafonds voor de Kan- berbestrijding geïnstalleerd. In dit co mité hebben o.a. zitting: als presidente mevr. W. A. A. SwenVan der Wal en als secretaresse-penningmeesteresse me vrouw J. GnoddeHeijmans. Als waar neemster van laatstgenoemde zal optre den mevr. N. DobbengaDe Jong. Dit comité zal als zijn eerste taak be schouwen de organisatie in Voorschoten van de voor de kankerbestrijding thans in voorbereiding zijnde grote landelijke j verloting en zal voorts"o.m. telkenmale j de jaarlijkse, voor dit doel te houden collecte verzorgen RAADSCAGENDA De gemeenteraad vergadert vrydag 25 januari a-s. om 8 uur 's avonds in het gemeentehuis. De a- vermeldt 25 punten, waarvan de .imste zijr WASSENAAR Met de jeep op reis Door de r.-k. jongeren werd ih het Verenigingsgebouw een bijeenkomst ge houden waarin Jan Glissenaar. die met Peter Pennaarts in de „Jeep Express" een wereldreis maakte, sprak over zijn belevenissen, waarna ook een film werd vertoond. Hij werd ingeleid door voor zitter A. Hoogeveen. De heer Glissenaar sprak o.a. over de Marokkaanse herders, die hun gebied zien ingenomen door de graanvelden van de Franse boeren en nu genoodzaakt zijn als slecht betaalde landarbeiders hun eertijds vrijeleven te leven in ar- metlijke hutten. Hij verhaalde van de 4200 dorpen in het Nijldal waar de fel lahs. die 80 van de Egyptische bevol king uitmaken, hun gepachte grond be werken en bij misoogsten in handen val len van woekeraars, zodanig, dat er zoons zijn, die nog moeten aflossen van de schulden van hun vaders. In de steden heeft men voor deze mensen niets dan verachting. Spreker vertelde ook over zijn bevin dingen in Afghanistan en India. ONDERZOEK OP T.B.C. Een nieuw onderzoek van de inwoners van Wassenaar op tuberculose vangt deze week aan. De officiële opening zal plaats hebben op donderdagmiddag 24 januari in het Dorpscentrum aan de Schoolstraat en vrijdagmiddag d.a.v. wordt aldaar het onderzoek voortgezet en zal duren voor de inwoners van Was senaar-noord tot en met 11 februari. Een paar dagen later komt Wassenaar-zuid aan de beurt in het gymnastieklokaal van de Pius X-school aan de Stoeplaan. Met uitzondering van de kinderen be neden twee jaar wordt aan iedere inwo ner een oproep gezonden. BURGERLIJKE STAND Geboren: Ferdinand J. J. G.. z. v. C. J Knijnenburg en S. B. D. M. de Jong; Hen- drika J., z. v. H. G. Bleyswljk en S. M. Bredere; Anna M. W. G.. d. v. A. T. J Tolido en A. F. J. Gerairds. Ondertrouwd: P. Putker en A. F. M. J. Noordoven; J. F. de Mooij en G Baars; J. J. van Leeuwen en M. J. van der Marei; J. Kool en C. van Wijngaarden; J. A. Bruijn en G. Wielenga; T. J de Vries en G Vlas; G. N. Hof en D. M. Tol; J. L. Heemskerk en J. C. Looijesteijn; D. Adriaans®, en H. F. M. van der Kruk; H. J. Pluijgers en E. gravin van Hogendorp. J Pluijgers en E. gravin van Hcgendorp; A. Barten en T. F. M. Creemers; J. P. Aarts en I. Baars. Getrouwd: P. E. A. Seijsener en M. C. A. Balk; L. de Jong en H. van Tol; J. T. Piek en C. A. M. Berends. OverdedenA. F. A. Wortman 84 J A. Pointer, 73 J C. Stolk. 70 J.;' H. f! J. Duijmstee. 60 J.; A. Sardijn, 02 J.; A. E. van Zijl, 42 J. Opvolger van burgemeester P. N. Höweler Met ingang van 15 februari a.s. Met ingang van 15 februari a.s. is benoemd tot burgemeseter van Rijnsburg als opvolger van burgemeester P. N. Höweler de heer B. H. Koomans, thans burgemeseter van de gemeente Uithuizermeeden in Groningen. Burgemeester Koomans zal waarschijnlijk woensdag a.s. de gemeente Rijnsburg onofficieel bezoeken om met de voornaamste auto riteiten kennis te maken en zich over de problemen van de naaste toe komst te oriënteren. De heer Koomans. die op 2 Juli te Sneek werd geboren, is niet alleen van geboorte doch ook van opvoeding en ontwikkeling een Noorderling. Zijn vader was predikant, doch overleed tijdpns zijn herderschap in Hoogeveen. Toen moest, de heer Koomans zijn mid delbare opleiding beëindigen, waardoor hij reeds op 17-jarige leeftijd zijn in treden op het pad der gemeente-admi nistratie deed. Hij werd volontair ter gemeentesecretarie in Hoogeveen en doorliep daar geleidelijk de verschil lende rangen. Hij leerde daarbij de ge meente-administratie van alle zijden kennen Vijf Hongaren naar hun land terug (Van onze Haagse redactie) Vijf Hongaarse vrijheidsstrijders ver blijven op hei ogenblik in een Amster dams hotelletje om te beslissen of zij al dan niet zullen terugkeren naar hun vaderland. Enige tijd geleden kwamen zij met transporten uit Oostenrijk in ons land aan doch zij zijn tot de over tuiging gekomen, dat zij hier niet kun nen aarden en dat ongerustheid over het lot van hun vrouwen en kinderen hen naar het Hongarije onder commu nistisch bewind terugdrijft. Mr. H. P. Linthorst Homan naar Gelderland (Speciale berichtgeving) Naar wij vernemen, zal mr. H. P. Lint horst Homan. de tegenwoodige Com missaris der Koningin in Friesland wor den benoemd tot Commissaris der Ko ningin .in de provincie Gelderland. Op de in Friesland openkomende plaats zal vervolgens baron Schelto van Heemstra werden benoemd welke laatste de vori ge week vrij onverwacht uit Madrid waar hij bij de Nederlandse ambassade, als eerste secretaris werkzaam was naar ons land is gekomen. De oorlogsjaren brachten een tijde i lijke onderbreking van zijn Hoogeveen se periode, toen het namelijk veilige voor hem werd zich elders te vestiger Hij kwam terecht op de gemeentesecre tarie van Achtkarspelen in Friesland er zelfs enige tijd onder valse naam in eer, gemeentelijke administratieve betrek king aan de gemeentesecretarie var Leusden en Stoutenburg nabij Amer; foort. Na de bevrijding keerde hij echte weer terug tot zijn oude functie va; commies ter secretarie in Hoogeveen Van daar uit werd hij in 1946 be- noemd tot burgemeester van zijn hui dige zeer kleine gemeente Uithuizei meeden. In Uithuizermeeden heeft burgemee ter Kooman zich veel op uiteenloper, maatschappelijk terrein bewogen waa; bij hij vele bestuursfuncties heeft be kleed. Op kerkelijk terrein heeft k. geen vooraanstaande plaats in zijn eerste burgemeestersgemeente ingeno men. omdat Uithuizermeeden geen Clir Geref. kerk rijk is, waarbij hij is aan gesloten. Als gast was hij lid van c Geref. gemeente. Bij een kort onderhoud, dat wij mc burgemeester Koomans mochten he ben. toonde hij zich uitermate verheuo. in Rijnsburg wel een Chr. Geref. kerk aan te zullen treffen. Hij kent Rijn - burg niet dan van zeer recente bezoe ken in verband met de mogelijkheid var. zijn benoeming. Wel is hij van vroeger, in zijn Hot- geveense tijd. bevriend met dè tegen woordige predikant van de Chr. Gere! Kerk te Rijnsburg ds. J. Kampen. Politiek is burgemeester Koomar.s aangesloten bij de Ant. Recolutionairt Partij. Burgemeester Koomans is getrouw, en vader van drie kinderen, nameli; een zoon van 14, een zoon van 8 e* een dochtertje van bijna twee jaar. kan niemand missen. Geen dag. Niet alleen om het nieuws, maar ook om de ADVERTENTIES ACTUEEL - BETROUWBAAR - VLUG MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 21 Januari. Veenvarict. Aanvoer in totaal 1734 Vette koeien en ossen 1072. Varkens 662. Prijs per kg.: Vette koelen le kw. 3.003.20. 2e kw. 2.86 2.96. 3e kw. 2.762 86. vair<ken6 (lev. gew.) 1.87. 1.85. 1.83. FAMILIEBERICHTEN ONTLEEND AAN ANDERE BLADEN. Bevallen; De Klerck—Maasdam, d.. Curagao; Zeggeltvan Kooten. d.. En schede; Rutgersvan Diermen, d. en d. Da vos; Den Herog—Goemans, z., Bus- sum. Getrouwd: R. D. van Leeuwen Boom kamp en J. Smith Toronto: J. M. graaf van Limburg Stirum en A. Farrier. Am sterdam. E. Sayers en mevr. J. H. Vos- maervan Buuren, Den Haag. Overleden; E. W. J. Calkoen—Ver straten. vr.. 63 j„ Den Haag: L. K. PoolmanKnaap. vr.. 58 j.. Den Haag: J. W. G. Gruys. m.. 56 j.. Naarden: C. van Vliet, m., 63 j.. Naarden: A Ch. W. M. Elsenburg, m., 45 j.. Amsterdam. BEURSOVERZICHT Aanbod in claims Philips Amsterdam, 21 januari. De beurs stond vandaag sterk ondc: invloed van het flauwe slot van Wall- street op vrydag j.I. Olies waren van middag ruim f.3 lager rondom f.158, maar in de hoek ging vrijwel niets om. Alle aandacht viel weer op de Philips- waarden, die zowel voor de aandelen a's de claims een daling lieten zien. De in zet van de claim viel erg mee op f. 16.40 maar toen kwam het aanbod pas god los. en wat vorige week al gevreesd was, werd nu werkelijkheid. Woensdag zulle! Philips in Parijs exclaim verhandeld worden, maar het bleek dat Franse hou ders in groot aantal reeds nu de voor keur er aan gaven met hun claims aau de markt te komen. Onder het ero:; aanbod liep de prijs achteruit, eerst to: f15,60, daarna tot f. 15,20, waarop enige bodëm in de markt ontstond. Een en ander ging met grote levendig heid in de hoek gepaard. Ook de aan delen waren vrij sterk aangeboden en kwamen terecht op 22216, hetgeen een verlies van 6 punten betekende. Men schreef dit vooral toe aan ruilingen va: aandelen in claims. zVoor Aku bleef het verlies tot ander halve punt beperkt. Unilever lag zee: zwak en liep terug tot 342V2. De scheep- vaarthoek wist zich aanvankelijk te handhaven, maar kon later niet aan af brokkeling ontkomen. Nederladse Staatsfondsen konden zich moeilijk handhaven WISSELKOERSEN Amsterdam, 21 januari Londer 10 6610.6616, New York 3.82fi—3.83A, Montreal 3.983,6—3.98%, Parys 1.080776- 1.081716, Brussel 7.5916—7.595/8, Frank furt 90.75%—90.80%, Zürich 86.85":- 90%, Zürich (vr francs) 89.3176- 3616. Stockholm 73.50%—73.55%. Ko penhagen 54.9555.00. Oslo 53 2976- 53.34%, Milaan 60.5616—60.6116, Wenen 14.6316—14.6416. voorstel tot benoeming van mej. J. C. Inklaar tot handwerkonderwyzeres in vaste dienst aan de openbare ulo; voor stel tot verhoging van het subsidie voor het kleuteronderwijs over 1955; id. tot verhoging van het subsidie aan de AN WB; id tot afwijzing van een verzoek om subsidie aan de Federatie van Ver pleeginrichtingen voor langdurige ziek ten; id. tot verlenen van een aanvullend subsidie over 1955 aan de Ver tot oplei ding van leidsters by het Chr. Kleuter onderwijs te Leiden; id. tot afwijzing van het verzoek van de KNAC om toe te treden als buitengewoon lid; id. tot verhoging van het subsidie aan de Stich ting voor- en nazorg aan geesteszieken in Zuid-Holland; id. tot verlening van subsidie aan de Stichting St. Adelbert- college te Wassenaar; id ten behoeve van avondverzonging van oud-leerlin- van inriohtingen van b.l.o.; voorstel tot subsidiëring van de Hervormde Jeugd raad en van de Chr. Uitleenbibliotheek; id van de Chr. Landbouwwinterschool te Haarlemmermeer; voorste] tot verho ging van de gas- en elektriciteitstarie ven; voorstel tot toepassing van het verplaatsingskostenbesluit voor het kleu teronderwijs; voorstel tot beschikbaar stelling van een krediet van f 6390 voor beplanting bij de openbare ulo; verho ging van het salaris van het gemeente- personeel; gedeeltelijke vaststelling van he uitbreidingsplan in hoofdzaak; vast stelling van de huur van de neutr-le kleuterschool; voorstel tot aanschaffing van nieuwe lampen ten behoeve van de Herv. School in de Schoolstraat; voorsse] tot het verlenen van medewerking voor de uitbreiding van de Christelijke Ulo school Met ingang van 1 januari j.I. heeft de Coöp. Boerenleenbank „Voorschoten" aangesloten bij de Coöp. Raiffeisenbank te Utrecht, de rente voor spaargelden verhoogd van 2,4% tot 3%. Voor gelden, die voor 1 jaar vast gedeponeerd wor- i den, bedraagt de rente 316%. P- spdeelteiijk gecorrlger: Beurs van Amsterdam Maandag 21 januari ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v heden Ned "53 3% 89*6 89% L Grootboek obl85 L 85 L Ned '51 3% 90'6 Ned '53 (3%) 8816 88% Ned '56 316 88H 8816 Ned '48 3% 83% 83 L Ned '54 3% 853/4 85% Ned '55 3 y* 84% 84% L Ned '55 II 3 86 85% L Ned "47 3*6 (3) 84% 84 Ned. "37 3 8376 83% Dollarlng '47 3 92V8 92% Investeringscert 3 90% 90% Ned 62-64 3 8989% Indië A3 86fü 86% Grootboek '46 3 8574 ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl en Ind. B 50 48 Nat Handelsbank 107 105% Ned HandelsmU 165Y4 165 AKÜ 196% 194% Philips 228% 223 Unilever350Y4 344% Wilton Feyenoord 221 219% Biliton 2de r 213 Kon Olie (f 20.—) 161 40 158 30 Kon. Olie (50 k f 20) 161 15 157 90 Amst Rubber 79% "9% Deli My en (Ver.) 101 100% H V-A 96 95% Java Cult 57 56 Senembah 65V4 65 Holl Amer iyn 181% 18076 Kon N Stoomboot.. 170% 168 Ned Scheepv Unie 16976 16876 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A dam '47 (3%) 3 8976 89 Den Haa2 1937 1 3.. hi Leiden 1947 89 R'dam "37 I-II1 3% 8976 89% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 97 97 Premieleningen 96% 96 A'dam '56 I 2% 943/4 933i A'dam '56 2% 101% 101ft Eindhoven '54 2% 87% 8776 Enschede '54 2% 90% 90 Den Haag '52 12%.. 100% 10074 idem II 2% 101 R'dam '52 1 2% 9876 L 97% idem 11 2% 102 102 Utrecht '52 2% 96% 96A NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank 224 224 Rott. Bank 187V4 185% Twentsche Bank 190% 189': Industrie Ondernemingen Albert Heyn247 248 Borneo Sum. H My 76 76 Ned. G. en Sp fabr 170V4 170 Kon Ned. Grofsm 109 108?i Internaülo 96 95': Rott. Droogdok My 8% 560 Tieleman en Dros Ned Mij Walv.vrt 69% 72 Spoorwegen Dell Spoorweg My 19 18 Amerik. fondsen Anaconda 693/4 Shell Oil Comp85% 68% 82% Nog enkele fondsen ait Leiden en omgeving Aandelen VK 18/1 Edeimet Kou AA 64% Pref w a idem 66 66 314 Holl Con.-r.ructie 375 - lng our v öouwnyv 120 Int Kunststof! Ind 46% 4574 Leidsche Wolspinn. 284 Sikkens Lak B 398 399 Ver TouWnnriPken 163 163 Wernir.ks Rp'onm 78% 7874 Van Wijk Textiel 73 74%

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 8