NOC-BESTUUR LICHT ZIJN STANDPUNT TOE Kreet „Sport is is bijzaak" acht sport en de rest NOC verwerpelijk Pesman's eerste 10.000 meter werd een grandioos succes papier Mascotte-vloei Ideaal der Moderne Spelen niet absoluut Broekman versloeg Johannesen op 5000 meter llH Mal en'8e dat telthet enige MAANDAG 21 JANUARI 1957 Het niet deelnemen van Nederland aan de 01. Spelen (Ingez. Med.-Adv.> In een uitvoerig schrijven aan de aangesloten organisaties heeft het bestuur van het NOC uiteen gezet, waar.om het gewenst acht aan een buiten gewone ledenvergadering (11 februari a.s. gele genheid te geven tot een algemene bespreking over de betekenis van de Olympische gedachte. Hiertoe noopten verzoeken van enkele kanten, voorts het feit dat verschillende reacties op het besluit van 6 november 1956 tot het terugtrekken van de Nederlandse ploeg te Melbourne argumen ten hebben bevat, die een bespreking vereisen en bovendien de behoefte van het bestuur het ge meenschappelijk ideaal nog eens aan de gebeurte- Voor hot besluit van 6 november de ploeg terug te trekken, golden twee overwegingen. In de eerste plaats het ontbreken van de elementen voor beter onderling internationaal begrip ifa de gebeurtenissen in Hongarije en in de tweede plaats het ontbreken van de sfeer voor een Olympisch festijn, door die zelfde gebeurtenissen. De buitengewone ledenvergadering heeft op genoemde datum het besluit met unanieme instemming begroet, en behoudens enkele uitzonderingen, is de bijval in de pers en in de publieke opinie groot geweest. een periodieke krachtmeting in de sport als spel zal bijdragen tot ver broedering van de atleten uit de ver schillende volkeren der aarde en wij menen dat het daar op neer komt dan kan o.i. dat ideaal niet abso luut zijn. Het ideaal, ons ideaal, van sport en spel als waarde in het eigen leven en in het menselijke verkeer, is bijzonder' nissen van de laatste tijd te toetsen. Levert de ledenvergadering een vruchtbare discussie op, dan zal het bestuur er zich op beraden of het niet aan het IOC een schrijven moet richten waarin een principiële beschouwing wordt gegeven en con crete voorstellen worden gedaan. In het eerste gedeelte van het schrijven wordt, na een korte herinnering aan de voornaamste beginselen van het IOC en van de Spelen, een beschouwing gegevenover het besluit van 6 nov. j.l. en over de Olympische gedachte. Het tweede gedeelte is gewijd aan het sinds 6 november ge voerde bestuursbeleid. Argumenten van tegenstanders De argumenten van hen, die het met het genomen besluit en (of) de motivering daarvan niet eens waren, komen in hoofdzaak en in grote lijn op het volgende neer: A. Het Olympisch ideaal staat boven, althans los van politieke gebeurte nissen als die welke het bestuur heeft genoemd en het bestuur mocht dus bepaalde politieke gebeurtenis sen niet als een argument gebrui ken om Nederland uit de Spelen te rug te trekken. B. Het besluit is door het bestuur genomen in een sfeer van emotionele verontivaardiging, en door de ope ningsrede van de voorzitter heeft bo vendien de buitengewone ledenver gadering van 6 november 1956 in die sfeer beraadslaagd en besloten, waar door andere, verstandelijke, overwe gingen dan die in het bestuursbe sluit en in de voorzittersrede ge noemd, ter vergadering niet tot hun recht konden komen. C. Er is geen voor-overleg met de bij de uitzending direct betrokken bon den geweest. D. Er is geen voor-overleg met de leden van de uitverkoren ploeg ge weest. E. Het overleg met het l.O.C. is on voldoende geweest. F. Er is geen voor-overleg met an dere nationale Olympische Comité's geweest. G. Het bestuur heeft door zijn be sluit onrecht gedaan aan het I.O.C., aan het organisatie-comité te Mel bourne, aan Australië als organise- rend land en aan die landen, welker comitié's zich niet terugtrokken. NOC kent geen onderscheid Wat het niet plaats vinden van vóór- overleg met de bij de uitzending direct betrokken bonden wijst het bestuur van het NOC er op. dat het NOC in zijn huidige organisatievorm geen onder scheid kent tussen bonden die wel en bonden die niet bij de Spelen betrokken zijn. Het NOC vormt een eenheid en kent geen verschil tussgn zijn leden. De uit zending van een ploeg is een nationale uitzending, het is een uitzending van het NOC als gehel. „Hadden wij de „Olympische Bonden" ten opzichte van het besluit over uitzending anders be handeld, dan de andere leden van het NOC. of hadden wij de in de ploeg vertegenwoordigende sporttakken anders behandeld dan de andere, dan hadden wij niet alleen verwarring in onze or ganisatie gekweekt, en verwarring over ons besluit uitgelokt, doch wij hadden in strijd met de bepalingen gehandeld. Immers wij herhalen het: het ging om een nationaal besluit over een gezamen lijke nationale uitzending. Het bestuur van het NOC ontkent, met verwijzing na wat de voorzitter op 6 november j.l. in zijn openingswoord heeft gezegd, dat het overleg met het IOC onvoldoende is geweest en zet uit een waarom geen voor-overleg met an dere nationale comité's is gepleegd: „Wij wilden en moesten aan andere landen het recht laten dat wij voor onszelf opeisten: het recht op een ge wetensbeslissing". „Wij volgden ons geweten" Het antwoord op het verwijt, dat aan het IOC. aan het plaatselijk organisa tiecomité te Melbourne, aan Australië als organiserend land en aan de andere comités onrecht zou zijn aangedaan, hangt af van het karakter dat men aan het besluit toekent. ,In een conflict tussen organisatori sche plichten in dingen als de hier besprokene, en het eigen geweten, staat men voor een grote en moeilijke keuze. Wij persoonlijk zagen het als een gewetenzaak, en wij volgden ons geweten. Beide volgen, organisatie besef èn geweten, konden wij niet. Ons geweten geweld aan doen konden wU ook niet. Dus wij hadden de con sequenties te aanvaarden, in de hoop dat onze vrienden ons innerlijke con flict zouden aanvoelen en billijken". groot en waardevol, dat van verbroede ring door sport en spel eveneens, doch het is voor ons en naar onze diepe over tuiging een aanvulling. Strijden b.v. sport en spel in een gegeven situatie met de menselijke waardigheid, hoe dan ook confessioneel of humanistisch ge formuleerd, dan moeten zij wijken voor de eisen dier waardigheid. En dat geval deed zich hier voor. Niet sport boven alles Wel verre van ons ideaal te hebben geschonden, menen wij dat wtj onze jeugd hebben aangespoord, het In zijn verhoudingen te zien, het in de hiërarchie der levenswaarden zijn plaats te geven. Wij willen ons blijven inspannen om ons volk van de waarde van sport en spel te helpen overtui gen. Dat is iets van zeer grote bete kenis. Doch wie de sport boven alles stelt, is vèr op een gevaarlijke weg gegaan. De kreet „sport is sport, en de rest is bijzaak", achten wij ten enenmale verwerpelijk: zo een leuze zou ons altijd en overal en in alle omstandigheden een slaaf maken van een tot boven zijn eigen sfeer uitge trokken ideaal, dat dan voor ons geen ideaal meer zou kunnen zijn. „Goed kwaad" „Men heeft in een enkele bond ge vraagd zo gaat het schrijven verder of onzerzijds in de vergadering van 6 november niet een bewogenheid is gebracht welke het onmogelijk of moei lijk maakte, kalm en zakelijk te rede neren. Ons achter de openingswoorden van de voorzitter stellende, erkennen wij graag dat hij en wij „goed kwaad" waren, gelijk trouwens geheel ons volk. De openingstoespraak was geen intel lectueel betoog, doch een morele uiting. Het ging er om, dat wij doodgewoon wilden verklaren, dat sport, en spel zekere condities vooronderstellen en dat zeker de spelen als festijn dat doen welke nu waren gaan ontbreken". Bestuursbeleid Ten aanzien van het bestuursbeleid sinds 6 november schrijft het bestuur van het NOC o.m. over zijn houding jegens „Melbourne" en de daar reeds aanwezige ploegleden en officials: „Dat onze berichten naar Melbourne onzerzijds tezeer waren geredigeerd in de verwachting, dat men daar de aard van ons besluit als gewetensbeslult zou aanvoelen, is achteraf inderdaad een fout gebleken. Op die verre afstand en in de daar heersende sfeer, heeft men ons niet onmiddellijk begrepen, en daaruit zijn misverstanden ont staan. Wij hadden beter gedaan, uit voeriger te seinen. Uit de rapporten I van onze directeur en van ons be stuurslid Paulen is ons dat later dui delijk geworden". Het schrijven besluit met een dank betuiging jegens hen voor wie het be sluit tot offers heeft geleid, die zij op- fewekt en met overtuiging hebben ge- racht, en met het uitspreken van diepe erkentelijkheid voor de talloze overhe- j den. organisaties, particulieren, die in ons land en ook wel buiten ons land I hadden geholpen bij het mogelijk maken van een kranige, waardige Nederlandse uitzending, welke om treu rige redenen tenslotte niet plaats vond. Internationale wedstrijden te Hamar De dit week-end gehouden internationale wedstrijden te Hamar zijn voor de Nederlandse hardrijders een succes geworden. Op de tweede dag werd Wim de Graaff tweede op de 1500 meter en bezetten drie Nederlanders, met Jan Pesman vooraan, de drie beste plaatsen op de 10.000 meter. Resultaten die in het eindklassement tot uiting kwamen. Daarin komen vier Nederlanders voor bij de eerste zeven. Coach Klaas Schenk was bijzonder tevreden over zijn pupillen. „Hadden wij het vorig jaar hoop dat wij over enkele jaren weer aan sluiting met de top van de internationale hardrijderswereld konden krijgen, nu ben ik er wel van overtuigd dat wij dit jaar een heel eind gevorderd zijn. Wij hebben nu weer een ploegje rijders dat mee kan komen met de buitenlanders en dat stemt me al heel tevreden", aldus Schenk. Kees Broekman toonde zaterdag op de 5000 meter, dat hij zijn goede vorm weer terug heeft. Hij startte met Knut Tangen als het zevende paar. terwijl vóór hem reeds Noorse lange-afstand- rijders als Sverre Haugli gereden had den onder gunstiger omstandigheden. Want bij de eerste paren op de 5 km Kernvraag Het bestuur van het NOC komt dan tot de kernvraag, die het als volgt meent te moeten stellen: Is het voor hen. die het ideaal der moderne Spe len nu koesteren, plicht dat ideaal a's absoluut te stellen, of kan dat ideaal slechts relatief zijn tegenover andere idealen? „Formuleert men het Ideaal der Olympische gedachte In onze tijd zo, dat men hoopt en ervoor Ijvert dat KEES BROEKMAN. was het nog helder weer maar langza merhand kwam er mist opzetten, zodat de rijders die later aan de beurt kwa men. in het nadeel waren. Kees wist echter zijn rit tegen Knut Tangen te winnen in de uitstekende tijd van 8 min. 12.2 sec., de snelste tijd. welke tot dat moment was gemaakt en welke naar later bleek, door geen enkele rijder verbeterd zou worden, elfs Knut Johan nesen, de favoriet voor het Noorse kam pioenschap. die in de rit na Broekman aan de start kwam. bleef met 0.6 se conden boven de tijd van onze landge noot. Ook Jan Pesman heeft zich weer van de goede kant laten zien. Met 8 min. 21.5 eindigde hij op de vijfab plaats achter de Noorse cracks Johannesen. Haugli en Tangen en vóór zijn ploegge noten Jeen van den Berg en Wim de Graaff. Van den Berg werd zevende met 8 min. 26.1. Wim de Graaff had last van een ingewandstoornis en dat drukte op de eerste dag zijn prestaties. Over het algemeen werden door onze landgenoten vrij goede tijden genoteerd op de 500 meter. Op ijs, dat traag was. maakte Kees Broekman 45,2 sec., Jan Pesman 46.2 sec Jacques Vogels 46,3 sec. en Jeen van den Berg 46,4 sec. Zij hadden dan ook enkele dagen geleden speciaal op de korte afstand getraind onder leiding van de Noorse specialist Hans Engnestangen. TWF.EDE DAG. Het ijs was enigszins stroef op de tweede dag. De vorsè was verdwenen en het kwik stond bijna vier graden boven het nulpunt. Sverre Haugli slaagde er echter toch in het baanrecord op de 1500 meter te verbeteren. Het oude re cord stond op naam van onze landge- ndot Gerard Maarse met 2 min. 17.6 sec.. Haugli bracht dit record op 2 min. 15,5 sec. Als tweede eindigde Wim de Graaff. die een uitstekende race had gereden, tegen Knut Tangen, met de eveneens goede tijd van 2 minuten 17.5 sec. Een verrassing was ook de rit van Jan Pesman. die toch geen sprinter is. Hij veroverde de zesde plaats in dit in ternationale milieu met 2 min. 19.2 sec., een aanzienlijke verbetering van zijn persoonlijk record, dat hij kort geleden op 2 min. 24.2 sec. had ge bracht. Bovendien klasseerde hij zich daar mee vóór Kees Broekman, die met 2.20.8 de tiende plaats deelde met Henrv Oeverbij. Kees scheen, echter de in spanning van de 5 km. van zaterdag nog in de benen te hebben. ENORME VERRASSING Dat op de 10.000 meter de eerste drie plaatsen door Nederlanders zou den worden ingenomen had niemand durven verwachten. En nog minder dat van deze drie de nieuweling Jan Pesman de snelste zou zijn. Met een tijd van 17 min. 6.8 sec. staat hij nu op de derde plaats op de Nederlandse ranglijst over 10 km. achter Broek man en De Graaff en vóór Maarse en Van den Berg. Omdat Pesman pas de eerste keer op de 10 km. startte had Schenk hem op een schema van 17.17.laten starten. Hij zou dan wel zien wat de „nieuwe ling" ervan maakte. Maar Pesman ging er onmiddellijk snel vandoor met ron den van 39 en 40 seconden. Later moest hij iets toegeven, maar hij bleef toch vrij constant rijden. Zeker een tiental ronden maakte hij achter elkaar van 41 seconden en tegen het einde had hij nog energie genoeg om met een ronde van 39.8 te sluiten. Als tegenstander van Pesman was de Noor Hroar Elvenes in de baan. De Noor werd door onze landgenoot echter met vele seconden geslagen. Pesman, die vroeg startte had het voordeel dat er vrijwel geen wind stond, een omstandigheid waar de deelne mers. die later moesten rijden wel enige hinder van ondervonden. Zo startte Wim de Graaff op hetzelfde schema van Pesman. maar hij kon het in de laatste vijf ronden niet bolwerken en kwam op 17 min. 14,8 sec. Ook Broekman die tegen Sverre Haugli reed slaagde er niet meer in een snel lere tijd te maken, hoewel hij zijn te genstander toch met ruim 10 seconden versloeg. En toen tenslotte ook Jeen van den Berg en Jacques Vogels hun rit ten tegen respectievelijk Wold en Willy Nilsen wonnen, hadden al onze land genoten de overwinning in hun ritten behaald. Jammer was het dat Knut Johanne sen. Knut Tangen en Finn Ilodt op de 10 000 meter verstek lieten gaan. Zij moeten de volgende week echter in de Noorse kampioenschappen uitkomen, zodat zij de voorkeur eraan gaven zich te sparen. UITSLAGEN 500 meter: 1. Finn Hodt 42,8 sec., 2. Schoeyen 43,6 sec.. 3 Elvenes 43,7 sec.. 4 Johannesen 44.3 sec.. 5. Oeverby 44.4 sec.. 6. Larsen 44.6 sec.. 7. Wim de Graaff 44.9 sec.. Melkvik en Tangen 44.9 sec., 13. Broekman 45,2 sec., 21. Pes man 46,2 sec., 22. Vogels 46,3 sec., 24, Van den Berg 46.4 sec 5000 meter: 1. Broekman 8 min. 12.2 sec.. 2. Johannesen 8.12.8. 3 Haugli 8.14.6. 4. Tangen 8.17,2, 5. Pesman 8.21.5. 6 Elvenes 8.25.2. 7. Van den Berg 8.26.1. 10. De Graaff 8.28.1, 15. Vogels 8.37,8. 1500 meter: 1. Sverre Haugli 2 min. 15,5 sec., 2. Wim de Graaff (Ned.) 2 ml MB U vloei koopt, is kwaliteit W iMi ^at 136816 zelfgerolde siga- j feitn retten geeft. Koop Uw vloei dus om de kwaliteit alléén. Uw enige échte rokers-belang is immers: de beste sigaretDaarom staat er bij elke winkelier altijd Mascotte voor U klaar Noem dit merk bij de naam, meteen als U shag haalt! Zes halve degradaties Kruythof kampioen eerste klasse groot biljart driebanden De Barendrechter P. Kruythof is er I in Den Haag in geslaagd beslag te j leggen op het kampioenschap van Nederland eerste klasse groot biljart driebanden, dank zij een beter alge meen gemiddelde dan nummer twee, de Amsterdammer J. K. C. van Deur- sen. Kruythof scheen in het begin van het toernooi regelrecht op de zege af te stevenen en stond na 4 ronden on geslagen met een stevige voorsprong I aan de kop. Zaterdag leed hij echter twee onver wachte nederlagen tegen de Amsterdam mers Rubens en Unger. waardoor de spanning weer volop was teruggekeerd en zowel Kruythof, Van Deursen en Rubens, ieder met 3 matchpunten nog kans op de titel hadden, waarbij liet algemeen gemiddelde van Kruythof echter beduidend beter was. In zijn laatste partij tegen Bos maakte Kruyt hof echter geen fout en dank zij zijn gemiddelde in deze partij van 0.569 bleef zijn algemeen gemiddelde 0.581 voldoende om naar de hoofdklasse te promoveren. Niet minder dan zes z.g. „halve de gradaties" vielen te noteren. Rubens, Unger. Scheffers. Verboeket. Bos en Molenaar bleven beneden het vereiste algemeen gemiddelde van 0.500. dat voor eerste klasse groot biljart drieban den geldt en zullen bij een herhaling in een lagere klasse geplaatst worden min. 17,5. 3. Knut Tangen 2 min. 18 sec., 4. Knut Johannesen 2 min. 18,4 sec., 5. Finn Hodt 2 min. 19 sec.. 6. Jan Pesman 2 min. 19,2 sec., 10. Kees Broek man en Henrv Oeverby 2 min. 20.8 sec. 12. Jeen van den Berg 2 min. 21.1 sec., 14. Jacques Vogels 2 min. 21,7 sec. 10 000 meter: 1 Jan Pesman 17.06,8, 2. Wim de Graaff 17.14,8, 3. Kees Broek man 17.21.4. 4. Sverre Haugli 17 31,5. 5. Asjbjoern Wold 17.35.2, 6. Kurt Eminger (Zwitserland) en Jeen van den Berg 17.36.6. 10. Jacques Vogels 17.49.5. Eindklassement: 1 Haugli 192.502 punten. 2. de Graaff 193.283, 3. Broek man 193,423. Courses Hilversum De uitslagen van de gisteren gehouden draverijen lulden: Quick Star-prijs. 1. U Daniël (J. T de Graaf) (1.37.8); 2. ürma Norton; 3. Theo Duffy. Tot.: w. f 5.70, pl. f2—. 2 2.20. gek. f9.30. cov. f6.40. Het algemeen gemiddelde was zwak. n.l. 0.480 tegen een toernooigemiddelde van 0.532 bij het vorige kampioenschap. Kruythof v. Deursen Rubens Unger Scheffers Verboeket Molenaar ld luidt: 10 294 506 10 0.581 10 278 525 7 0.529 '8 280 583 8 0.480 8 288 631 9 0.456 6 280 563 5 0.497 6 263 578 5 0.455 5 266 635 5 0.418 3 250 559 5 0.447 Fleur d'Ann-prys. 1. Upupa S (F. J. >renberg) (1.32.9); 2. Titus Salnit; 3. Ufa/nJe Duluth Z. Tot.: w. f8.50. pl. f 3.1G, Dat Volendam op eigen terrein moeilijk te verslaan is. valt gemak kelijk te begrijpen met zulke lieve meiskes langs de kant. Toch wel gemakkelijk, zulke omslagdoeken, want hel was gisteren weer behoor lijk fris langs het lijntje. Volendam versloeg Blauw Wit met 1-0. .2.10, gek. f 10.40, f 23 E9ther Lu M-prys. 1. Sterntje S (T. A. v. d. Veen) (1.31.4); 2. Royal Star; 3. Schollevaar S. Tot.: w. f3.40. pl. f 1.50, 1.80. 1.60, gek. f7.50. cov. f4.40. Honeymoon-pry s. Voor amate urr ij d ers 1. Truely Hollaudita (W. Brouwer) (1.30.7); 2. Regima Spencer; 3 Rocena Tot w. f 1:1.70, pl. f4 80. 5.90. 3.20, gék. f 11.40, oov, f 13. Gipsy Brlll-prys. 1. Stuart A (W. H. Geersen) (1.28.8); 2. Typhoon; 3. Slera Hanover. Tot.: w. f3.60, pl. f 1.50, 1.20. 2.10. gek. f5.60. cov. f4. Horphua-prijs. 1. Quality Hollandla (J. W. Runhaar) (1.29.1); 2. Qulchotte; 3. Querlda Donum. Tot.: w. f8.40, pl. f2 90. 2.20, 190. eek. f7.50. cov. f5 90 Guy Madden-prtys. 1. River (F J. Eeren- 1 berg) (1.27.8); 2. Oranje Nassau-, 3 Q1 Bascom Tot.: w f2.20, pl. f 1.10. 1.20 gek. f2.20, cov. f2.90. Buffalo Bill-prys. 1. Double Six M (P. M Smit) (1.23.0); 2. Peterhof; 3. Prinses Zora. Tot. w.: f2.10, pl. f 1.20, 1 40, 1.40. gek. f 3.20. oov. f 4.10. Totale omzet; f 100.787.50. I Leidse Mixed Hockey Club Het eerste Leidse dameselftal was te gast bij Alliance in Heemstede. In een zeer gezellige en wat rommelige wed strijd, waarin veel gepraat werd, moest het de eer aan Alliance laten met 32. Hoewel Alliance direct de meerdere was, wist Leiden toch de eerste goal te ma ken. Alliance bleef aanvallen, maar de afwerking van de aanvallen was steeds gebrekkig, waardoor de stand tot de rust op 10 gehandhaafd bleef. Na de rust wist Alliance evenwel twee goals achter elkaar te scoren, waarop Leiden het antwoord niet schuldig bleef (2—2). Met een gelijk spel in het vooruitzicht, dacht Leiden al binnen te zijn, totdat een minuut voor het einde een schot van Alliance bijna doel trof. Op de doellijn wist de Leidse achterhoede nog te redden, maar kennelijk nog onder de indruk van deze prestatie verzuimde zij het direct erop volgende schot te keren (3—2). Met deze stand kwam het einde van de wedstrijd. Heren II begon in de wedstrijd tegen Kieviten II weer rommelig als vanouds. De Kieviten waren enigszins sterker, maar dit nam niet weg. dat het eerste doelpunt voor de Leidenaars zou zijn. Bij een Leidse doorbraak gebruikte een achterspeler van de Kieviten zijn voet en een strafbullv was het gevolg, welke door Boucher benut werd. Tot de rust bleef de stand ongewijzigd en het spel op en neer golven. Na de rust bracht een omzetting de Kieviten geringe baat, maar een snelle doorbraak van Leidse zijde bracht een tweede goal ter wereld (20). Kieviten zette alles op alles en wist inderdaad de Leidse verdediging af en toe onder druk te zetten, soms zelfs dusdanig, dat keeper Kist zich gedwon gen zag een overtreding te begaan, die hem een strafbully kostte, welke hij gelukkig wist af te weren. Even later kwam het einde van deze prettige wed strijd. Hockey-uitslagen Heren, le klasse: HHYC—BMHC 2—0. Overgangsklasse A: HDMBMHC 2, 1—1; HGCDelftse Stud 2—2. 2e klasse C: Te WerveBMHC 5, 20; HGC 3Ring Pass 2. 5—1; Kieviten 2 Leiden 2 02. le klasse: Kieviten—TOGO Dames, 5—0. 2e klasse B: Te WerveSpirit 51; Alliance 2— Leiden 3—2: TOGO 2—Rood Wit 3—4. De leden van de Nederlandse kern ploeg zullen zaterdag en zondag a.s. deel nemen aan internationale wedstrijden te Kristiansand. Kees Broekman, Jan Pesman, Jeen van den Berg en Wim de Graaff zullen zeker in deze wedstrijden uitkomen, terwijl de deelneming van Jacques Vogels nog niet geheel vast staat.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 4