PHILIPS Acht stateulozen uit Shanghai vertellen hun belevenissen Overweldigende meerderheid gaf premier Gomoelka vertrouwen Nieuwe ontwikkeling op Sumatra „Vertrouwen in V.N. geschokt" Demmeniz Met een enkel woord Agenda >Photoflux< §fc MAANDAG 21 JANUARI 1957 Onder hen moeder (81) en zoon (61) Behalve de stroom van vluchtelinge n uit Hongarqe zqn de laatste maanden, zq het druppelsgewijs, ook vluchtelingen uit communistisch China in ons land aangekomen. Zaterdagmiddag bracht e en Douglas DC-6b van de SAS er een achttal op schiphol: Wit-Russen. die jarenlang ln Shanghai hebben gewoond, er oud zijn geworden en die nu in ons land tóch nog een nieuw leven hopen te beginnen. Zij waren niet de eersten, die hier aankwamen. De Stichting Oecu menische Hulp aan Kerken en Vluchtelingen, waarvan de heer O. W. Heldring als vertegenwoordiger ter. ontvangst op Schiphol aanwezig was, heeft er reeds een 40-tal onder haar hoede. Vier van de aoht vluchtelingen waren van Joodse afkomst en worden verder verzorgd door de Stichting Joods Maat schappelijk Werk. Zij worden apart on dergebracht in Joodse tehuizen voor ouden van dagen. o.a. in huize Voorhout, dat door Prinses Wilhelmina voor vluch telingen besohikbaar is gesteld. Uit gesprekken met de vluchtelingen bleek, dat zij behoren tot de vele hon derden van vluchtelingen, die met offi ciële toestemming van Communistisch China enige maanden geleden naar Hongkong mochten vertrekken. Van daaruit bracht het toestel van de SAS in totaal bijna 70 vluchtelingen naar hun nieuwe vaderland. In Istanboel stapten er 50 uit, op Schiphol 8 en de overigen zetten na een korte onderbre king de reis voort naar Stockholm. Faure in contact met sultan van Marokko De Franse plaatsvervangende minis ter van Buitenlandse Zaken, Maurice Faure. heeft gisteren aan boord van het Italiaanse passagiersschip „Conté Bianeomano" op de rede van Cannes een onderhoud gehad met de Sultan van Marokko. Het was het eerste con tact tussen een hooggeplaatste ver tegenwoordiger van de Franse regering en het Marokkaanse staatshoofd sinds de verkoeling tussen beide landen als gevolg van de arrestatie van vijf Al gerijnse verzetsleiders in oktober J.I., die per vliegtuig op weg waren van Marokko naar Tunesië. De Franse plaatsvervangende minister deelde mee, dat Frankrijk en Tunesië spoedig weer ambassadeurs zullen uit wisselen. (Naar aanleiding van de ar restatie der Algerijnse verzetsleiders had Tunesië zijn ambassadeur in Frankrijk teruggeroepen). In Algerije liggen de zaken minder gunstig. Volgens de Egyptische radio hebben de rebellen elke gedachte aan een wapenstilstand afgewezen tot Frankrijk het recht van Algerije op totale onafhankelijkheid plechtig erkent. Het Algerijnse volk zou „vastbesloten zijn" de algemene staking van acht achtereenvolgende dagen vol te houden „om eenheid en vastbeslotenheid open lijk te tonen. In Algiers is men zaterdag begonnen met het toepassen van veilig heidsmaatregelen tegen een eventueel oplaaien van de activiteiten der opstan delingen in verband met de komende besprekingen van de Algerijnse kwestie in de Algemene Vergadering der Ver enigde Naties. In de strijd met de Franse veiligheidstroepen zouden in de afgelo pen 24 uur 76 rebellen zijn gesneuveld. Ook in Frankrqk zelf neemt de po litie maatregelen. Bij razzia's onder de Algerijnse nationalisten in Parijs en Franse povinciesteden zijn zaterdag zestig mensen aangehouden, die ver dacht worden van het verspreiden van nationalistische propaganda en het verzamelen van gelden voor de opstan delingen onder Noordafrikanen, die in Frankrijk werken. Vooral in commu nistische kringen wordt veel propa ganda gevoerd. Een grote campagne is aangekondigd, die gevoerd zal wor den tijdens „een week van actie voor vrede in Algerije. Deze door de com munisten geleide vredesbeweging be gon gisteren. In Monoeo staat prinses achter bij een prins In Monaco is kritiek geleverd op het besluit van Prins Rainier, dat er bij de geboorte van een zoon 101 saluutschoten zullen worden afgevuurd, maar bij de geboorte van een dochter slechts 21. Een Prinses zal echter, als er geen manne lijke nakomelingen zijn, troonopvolgster zijn en als zodanig heeft zij recht op evenveel saluutschoten als een Prins. Bij de bepalingen betreffende de kle ding van de functionarissen, die de in schrijving van het kind bijwonen, geldt een zelfde „discriminatie": als het kind een zoon is. zullen zij zich in Jacquet moeten steken, terwijl men in geval van de geboorte van een dochter met een colbertkostuum kan volstaan. Japanse socialisten geheel in communistisch vaarwater De Japanse socialistische partij heeft zaterdag na een conferentie van drie dagen te Tokio een links program goed gekeurd. dat mogelijk een splitsing in een linkse en rechtse groep tot gevolg zal hebben. In een der aangenomen resoluties wordt aangedrongen op de uitzetting van de Franse en Israëlische partijen uit de Socialistische Internationale en de Aziatische socialistische organisatie. De Franse socialisten worden gekriti seerd wegens hun steun aan de „onder drukkingspolitiek van de Franse rege ring jegens Algerië en aan de agressie in Egypte". De Israëlische Mapai wordt beschuldigd van „medeplichtigheid" aan de Israëlische aanval op Egypte. In een andere resolutie spreekt de partij zich uit voor het spoedig sluiten van een vredesverdrag met Roód-China en het teniet verklaren van het verdrag met Nationalistisch China. In de politieke verklaring wordt niet gesproken over de militaire onderdruk king van Hongarije door de Sovjet-Unie maar er wordt gezegd, dat aan de bin nenlandse wanorde een einde werd ge maakt". toen de Hongaarse premier, Janos Kad&r. „de hulp van de Sovjet- Unie inriep." Boycot in Barcelona van openbare vermakelijkheden De inwoners van Barcelona passen thans nieuwe vormen van boycot toe, om uiting te geven aan hun ontevreden heid over de economische toestand. Nadat zij eerst weigerden gebruik te maken van de openbare vervoersmid delen, zijn zij er thans toe overgegaan openbare vermakelijkheden, als opvoe ringen in schouwburgen, films en voet balwedstrijden, te negeren. Gevraagd waarom zjj China hadden verlaten, zeiden zy: „Wy voelen er ons als statenlozen, als niet-Chinezen en als niet-Communisten, weinig po pulair en in feite ongewenst". „Mq namen ze mijn kleine bedrijfje af, dat genationaliseerd werd," ver telde een oude man. „Ik werd gepensioneerd", zei een ander, ..ik hield héél weinig geld over en ik mocht niet meer werken. Daar kan ik niet tegen. Ik wil tóch nog werken. Toen ik dus de kans kreeg om het land te verlaten heb ik dat gedaan". Vier van de acht vluchtelin gen waren vrouwen, de oudste is 81. Zy reisde met haar 61-jarige zoon. (Ingez. Med.-Adv.) ft6ïH HOEST i (N HEESHEID DAGEIUKS VOOR STEM EN KEEL Het lastige kuchen in concert, kerk, schouwburg, enz., is zowel voor U als voor Uw om geving onaangenaam en hinderlijk. Gebruik bij hoestprikkel steeds Wybert. (Ingez Med.-Adv ^Ö77Z^S.RUHaemheanG®ei Tub«FI 1 60 «n 95 cl Engeland vervangt de jagers door raketten Volgens het Britse dagblad „Daily MaiF' heeft de Royal Air Force besloten het aantal escadrilles jachtvliegtuigen met de helft te verminderen en deze te vervangen door eenheden geleide pro jectielen. Volgens de „News Chronicle" zal de Britse minister van Verdediging Sandys op de komende Brits-Amerikaanse be sprekingen een plan voor geleide pro jectielen voorleggen waaraan beide landen zullen deelnemen. De „Daily Herald'' vermoedt, dat aan Sandys „de jongste Amerikaanse geleide projectielen zuilen worden aangeboden op zulk een schaal, dat het misschien kan komen tot uitstel van het kostbare Britse programma voor geleide wapens". Poolse volk trok ter stembus Velen namen niet eens de moeite om in stemhokje biljet in enveloppe te doen Alhoewel de officiële uitslagen van de gisteren gehouden Poolse verkiezingen nog niet bekend zün, seint de United Press-correspondent .Anthony Caven dish uit Warschau, dat er weinig twyfel bestaat of Gomoelka heeft met een overweldigende meerderheid het vertrouwen van het Poolse volk gekregen. Het blijkt dat Gomoelka's emotionele rede van zaterdag:, waarin hü zei dat „tegen de communisten stemmen Polen van de kaart vegen" betekende en de steun van de r.-k. kerk, die liever Gomoelka ziet dan de Russen .hiervoor grotendeels verantwoordeiyk zqn. De Polen hadden de stemlokalen kunnen boycotten, of de kandidaten negeren. Maar uit alle berichten blijkt dat de opkomst zeer groot is geweest. fluistercampagne om de verkiezingen te boycotten. Een geringe opkomst van kiezers zou bewijzen, dat het regiem weinig steun vond onder de ruim 27 mil joen Polen, die nu vrij waren om te gaan. Hun vrees was ongegrond. Vol gens het Franse persbureau AFP is on geveer negentig procent van de kiezers opgekomen. Reuter noemde als jongste officieuze cijfers: in de stad Warschau opgekomen 95%, in de provincie War schau 91 (nog onvolledig), in de pro vincie Rzeszow 93%. provincie Krakau 94% en Bialystok 90%. Gomoelka stond in Warschau boven aan de lijst, premier Cyrankiewicz was in Krakau lijstaanvoerder. Slechts het Russische persbureau Tass maakte mel ding van enkele wanordelijkheden, die echter „door de arbeiders op krachtige wijze de kop werden ingedrukt". Het ziet er dus wel naar uit, dat Gomoelka met overweldigende meer derheid van stemmen de steun van het Poolse volk heeft gekregen. Men had weinig keus en begrijpelijkerwijs werd het halve ei verkozen boven de lege dop. oftewel een gedeeltelijke vrij heid onder de communistische party kreeg de voorkeur boven een afwijzing van het huidige regiem, dat ongetwij feld zou leiden tot een Sovjetrussiseh ingrüpen, aangezien het Kremlin zeker geen satellietstaat onder een rechtse regering aan haar grenzen zou dulden. Vrees voor boycot was overbodig De kiezers konden in stemhokjes hun biljet invullen of beter gezegd, de namen van de lijst schrappen, die zij niet wensten. In sommige stembureaus in de hoofdstad viel de vele buitenlandse jour nalisten. die toestemming hadden ge kregen om het verloop der verkiezingen te verslaan, op, dat kiezers vaak niet eens de moeite namen hun biljet in het stemhokje in de enveloppe te doen. Velen deden hun biljet zonder een naam door te schrappen zoals de leiders het wensten onmiddellijk in de bus. De communistische partij en de re gering vreesden tot voor enige dagen een Naar volledige autonomie? Terugkeer naar het Federaal systeem Welingelichte kringen te Djakarta hebben vandaag verklaard, dat tussen een aantal Sumatraanse leiders gedurende de laatste dagen besprekingen n gevoerd over een herleving van het federale systeem voor Indonesië. Zy wezen In dit verband op berichten over een conferentie van adathoof- den i zuid-Sumatra, tydens welke werd gesproken over de instelling van een „Staat Sumatra", dan wel van drie leden-staten binnen het raam van ge projecteerde verenigde staten van Indonesië. Tevens werd gesproken over de wenselijkheid van instelling van een Senaat, waarin de verschillende eilan den van de Indonesische Archipel vertegenwoordigd zouden zyn. Soortgelijke informele besprekingen werden ook gevoerd tussen vooraan staande figuren uit andere delen van Sumatra. Bedoelde kringen wezen er op dat sinds de verenigde staten van Indo nesië in augustus 1950 werden geliqui deerd, het federale systeem altijd zijn voorstanders heeft behouden. Het bedoelde congres van de adat- hoofden in zuid-Suniatra. kon intussen niet tot enigerlei beslissing komen, als gevolg van de afwqkende stand punten, doch uit de ontwikkelingen op Sumatra van de laatste paar da gen leidt men af. dat de leiders op Sumatra in geen geval tevreden zul len zijn met minder dan volledige autonomie op het gebied van bestuur en financiën. Een der omstandigheden, waaruit deze mening wordt afgeleid, is de instel ling door het congres in zuid-Sumatra van een ..revolutionaire Garoeda-raad". Deze raad. die onder leiding staat van de voormalige luitenant-kolonel van het Indonesische leger, Sainal Abidin. thans hoofd van het wederopbouwbur. in Zuid- Sumatra. wenst niet het bestuur over de provincie over te nemen, zoals de Bantengrad" in midden-Sumatra heeft gedaan, doch wil optreden als een soort „waakhond" voor zover het be treft de tegemoetkoming door de Cen trale regering aan de eisen van Zuid- Sumatra om de kwesties noord- en midden-Sumatra op vreedzame wijze op te lossen, en om de hudige gouverneur van zuid-Sumatra Winarno, te ver vangen door de vroegere minister van Binnenlandse Zaken. prof. Hazaidin, die op Sumatra geboren is. Ook wordt o.a. de openlijke steun aan de opstandige kolonel Simbolon door twee van zijn voormalige regi mentscommandanten genoemd. De regimenscommandant van At- jeh. luitenant-kolonel Gaharoe heeft vandaag verklaard geen reden te zien om deel te nemen aan de voorgeno men conferentie van alle legercom mandanten van Sumatra, als Simbo lon die conferentie niet mede zou by- wonen. Tegelijkertijd heeft majoor Samosir, de regimentscommandant van Tapanoeli, waar Simbolon .na zyn S.E.R. adviseert: Invaliditeitsverzekering alleen voor loontrekkenden PREMIE CIRCA J.5 PROCENT De Sociaal Economische Raad heeft op verzoek van de minister van Sociale Zaken, een advies opgesteld inzake de j herziening van de invaliditeitsverze kering. De S.E.R. adviseert deze ver zekering tot de loontrekkenden in clusief het overheidspersoneel te beperken. De uitkeringen dienen aan gepast te worden aan de wijzigingen in de algemene loonindex. Waarschijn lijk zal zo wordt verder in het advies opgemerkt de premie in de orde van grootte van 2.5 proeent van de premieplichtige loonsom liggen, ge lijkelijk voor rekening te nemen door werknemer en werkgever. Voorgesteld wordt vier klassen van invaliditeit in te voeren en wel volgens de volgende tabel: Percentage Uitkering invaliditeit voor loonbedrag 1. 0%25% 0% 2. 25%— 50% 20% 3. 50%— 75% 45% 4. 75%—100% 70% Minister Zijlstra >ver benzine-situctie (Van onze Haagse redactie) Morgenavond om acht uur zal prof. dr. J. Zijlstra, de minister van Econo mische Zaken, over beide zenders van dc radio spreken over de benzine situatie. Van bevoegde züde kon men ons nog niet meedelen of de minister mededelingen zal doen over een even tuele verzachting van het zondags-rij verbod. Naar alle waarschijnlijkheid zal dit onderwerp heden in de minis terraad ter sprake worden gebracht. Senator gebelgd over Hongarije „Het vertrouwen in de Verenigde Naties is geschokt door het grote ver schil in reactie der volkerenorganisatie op de agressie in het Midden-Oosten en de Sovjetrussische aanval op Hongarije", aldus heeft de voorzitter van de onder- commissie voor de binnenlandse veilig heid van de Amerikaanse Senaat. Sena tor James Eastland, zondag in Washing ton verklaard. De Senator heeft de permanente Amerikaanse vertegenwoordiger bq de Verenigde Naties, Henry Cabot Lodge, een brief geschreven, waarin hq zegt dat de verklaringen, die Hongaarse vluchtelingen verleden week voor de ondercommissie hebben afgelegd, „en kele zo schokkende en beestachtige bijzonderheden bevatten, dat wij ze zelfs niet in het officiële verslag hebben kunnen opnemen". Eastland vraagt Cabot Lodge .nauw keurig te willen omschrijven welke stappen de Verenigde Staten zullen nemen, om te verzekeren dat de Ver enigde Naties zich met het Hongaarse vraagstuk zullen blijven bezig houden". mislukte revolte een toevlucht had gezocht, vandaag medegedeeld, dat hy aan de chef-staf van 't leger, generaal- majoor Nasoetion, voorgesteld heeft om de nieuwe territoriaal comman dant van noord-Sumatra, luitenant kolonel D.jamin Ginting te vervangen door „iemand die boven de party en staat" Noch Gaharoe .noch Samosir hebben tot dusver het gezag van Gin ting erkend. Tenslotte heeft de terrloriaal com mandant van zuid-Sumatra. luitenant kolonel Barlian. voorgesteld om een voorbereidende bijeenkomst te houden tussen de chef-staf. hemzelf. Simbolon en de regimentscommandanten van Tapanoeli. Atjeh en midden-Sumatra. welke zou moeten voorafgaan aan de voorgenomen conferentie van alle troe- pencommandanten van Sumatra. Deze voorbereidende conferentie zou in Boe- kitingi. in midden-Sumatra, dienen te worden gehouden. Gezien deze nieuwe ontwikkelingen op Sumatra, zien de politici in Dja karta thans met ongeduld uit naar de regeringsverklaring over het gebeurde op Sumatra, welke premier Ali Sastroamidjojo vanavond voor het Parlement zal afleggen. Deze verklaring zal worden voor gelezen ln tegenwoordigheid van leden van het corps diplomatique. (Ingez. Med.-Adv.) BINNENHUISJE'' No ft. (Frits Flits:) Neef Jan doet met zijn zoons sinds kort Verwoed aan bodybuilding-sport Waartoe de zolder helemaal ^Werd ingericht als gymlokaal; Daar registreert de camera Het resultaat in „voor" en „na". Daarbij perfect geassisteerd Door>,Photoflux"die/t licht fourneert (Allemaal Wij nemen Philips „Photoflux'M Bij ieder filmpje een paar stuks I Een verzetsleider op Cyprus gedood In de Cyprische hoofdstad Nicosia is gisteravond, nadat zich talrqke botsin gen tussen Griekse en Turkse Cyprioten hadden voorgedaan, een uitgaansverbod afgekondigd. Er waren weer talrqke branden gesticht. Deze noodmaatregel gaat wel in tegen het streven naar verzachting van de veiligheidsmaatregelen op het eiland sedert de publikatie van de ontwerp groep van Lord Radcliffe. In het kader van deze ontspanning werden gisteren twintig Cyprische politieke gevangenen vrjjgelaten. Tien van hen werden ver dacht van deelneming aan het gewa pende verzet, terwijl de anderen waren aangehouden op grond van hun lid maatschap van de communistische par ty Op 20 december waren reeds 27 ge vangenen in vrqheid gesteld. De 24-jarige Marcos Dragos, die één der vooraanstaande verzetslieden op Cyprus wordt genoemd en op wiens hoofd een beloning van 50.000 gulden stond, is vrijdagavond in een kort vuurgevecht in de bergen van Zuidwest- Cyprus dood geschoten. In de streek is een operatie tegen verzetslieden gaande. In een officiële verklaring wordt ge zegd, dat Dracos een vooraanstaand medewerker was van kolonel George Grivas, de leider van de verzetsorgani satie EOKA. die aansluiting van Cyprus bij Griekenland eist. Hij is volgens de verklaring de „achtste der hardnekkige terroristen, die sedert het begin van dit jaar gedood of gevangen genomen zijn" Voor het doden of gevangennemen van dertien andere verzetslieden was eveneens een beloning van 50.000 gul den uitgeloofd. Aan de activiteit van twee hunner is in de afgelopen vier dagen een einde gemaakt. Chr. ln«i-7 KANTOOR BENODIGDHEDEN Haarlemmerstraat 169 BINNENLAND De mlLiibaiire belangen veren lglmg van het wapen der Kon. Marechaussee zal op 5 en 6 juni haar gouden jubileum vieren met een feestelijke herdenking, een recep tie en een gala-feestavond in de Dieren- tulnzalen te 's-Gravenhage. Bij K.b. is benoemd tot. vice-presi dent van het Gerechtshof te 's-Hertogen- bosch mr. W. H. Airlens, oud-president van het Hof van Justitie ln de Ned. An tillen. thans raadsheer-plaatsvervanger ln voormeld gerechtshof. Het nieuwe passage kantoor van de K.L.M. ln de stad Luxemburg is zaterdag middag onder grote belangstelling offi cieel namens de directie geopend door het hoofd van de voorlichtingsdienst van de K.L.M., de heer R. J. Vogels. Vele auto riteiten gaven ven hun belangstelling blijk. In de vacature, ontstaan door het ontslag nemen van de heer H. C. Nijkamp. is tot lid der Eerste Kamer benoemd de heer H. Rottinghuis te Groningen (KVP). Een groep van de Kon Ned. Lucht macht heeft een eerste prijs behaald by een vllegtudgherkennlngswedstrijd, die tn Londen ls gehouden De deelnemers aan de wedstrijd moesten vliegtuigen Identi ficeren waarvan tevoren afbeeldingen op een scherm waren geprojeoteerd De Ne derlandse ploeg werd eerste van afdeling militaire groepen. De Sociaal-Eoonomische Raad heeft de heffingsverordening kwekers vergoed 1 n - genfondsen 1956. welke ls vastgesteld ln zijn openbare vergadering van 25 Juli 1956, goedgekeurd. Op het Nederlandse terrein van de wereldtentoonstelling Brussel 1958 zal door de bekende Fran .-Zwitserse architect Lc Oorbus Ier een Internationaal Phillps- paviljoen worden gebouwd De ideeën van Le Corbusler gaan in de richting van een zeer bijzondere demonstratie van de mogelijkheden van de elektrotechniek en het licht. Het stoffelijk overschot van Jhr. dx. E. O. M. van Nispen tot Sevenaer, in leven directeur van het Rijksbureau voor Mo numentenzorg, is zaterdagmorgen op de R.-K. begraafplaats aan de Kerkhoflaan te 's-Gravenhage in het familiegraf ter aarde besteld. In de nacht van zaterdag op zondag heeft een felle brand de bovenste twee verdiepingen van de gemeenteschool voor scheepswerkitulgkundtgen te Breda ver woest. vermoedelijk tengevolge van kort sluiting of onvoorzichtigheid met vuur. Dc schade wordt geschat op een ton. Bij de „tweede internationale dagen van de film toegepast op nijverheid en arbeid" in België heeft de Nederlandse cineast Otto van Nijenhoff een mooi suc ces geboekt. In het geheel waren circa 1000 bedrijfs films uit vele landen Ingezonden De heer van Nijenhoff heeft bericht ontvan gen, dat die drie films, welke hij inzond, te weten: ..The gray wall" (radarfilm voor Philips), ..Munt uit melk", propaganda film voor de Nederlandse Zudvelbonden „Vrij bulten", een film over het recreatie gebied van de Brlelse Maas. alle drie ln de hoogste klasse werden gewaardeerd. In de nacht van woensdag op don derdag J.l. is uit een werkplaats bij een der grote Industrieën te Velsen een grote voorraad edelmetaal (koperbron6) gesto len waarvan de waarde f 7000.bedraagt, In verband hiermede ls te Rotterdam een machinebankwerker aangehouden Ook heeft de Rotterdamse recherche een man van zijn bed gelicht. Beiden zijn in het hoofdbureau van politie te Velsen opge sloten BUITENLAND Koning Hoessein van Jordanië heeft zaterdag ln Cairo voor het eerst sinds september zijn gemalin. Koningin Dina. weer ontmoet, ten huize van haar ouders. In september vorig Jaar reisde Koningin Dina, naar werd gezegd om haar ouders te bezoeken, vrij onverwacht, naar Egypte. Sindsdien werden in vele Arabische lan den geruchten vernomen over een op han den zijnde schelding Volgens enkele Arabische kranten zal het koninklijk paar dezer dagen terugkeren naar Annam, de hoofdstad van Jordanië. Zee en twintig van de voornaamste Italiaanse wegen zijn door lawines ge blokkeerd. De tien voornaamste Alpenpas sen zijn door zware sneeuwval versperd. In Frankrijk zijn door de koude van de vorige week tien personen om het leven gekomen. Er wordt thans echter dooi ver. wacht. Mevr. Santa Giura, de 32-jarlge vrouw van een kapper te Tarente (Zuid- Italië), heeft voor de vieTde maal een tweeling ter wereld bracht. Zondag is in New York een docu mentaire kleurenfilm over Albert Schweit- zers leven in première gegaan. De ver vaardigers. Jerome Hill en Erica Anderson, hebben vijf Jaar aan hun plan gewerkt en zijn daartoe zesmaal naar Schweitzers ziekenhuis te Lambairene gereisd. President Elsenhower heeft zondag bij de aanvang van zijn tweede ambtster mijn de eed afgelegd op een Bijbel die zijn moeder hem had nagelaten. De eed werd hem afgenomen door de president van het Hooggerechtshof. Earl Warren. De Spaanse stad Granada ls door zware sneeuwval van de buitenwereld af gesloten. De wegen en spoorwegen zijn onberijdbaar en telefoon-, telegraaf- en elektriciteitskabels zijn onder de sneeuw- last bezweken Er hebben zloh geen per- De Amerikaanse vooruitgeschoven soonlijke ongevallen voorgedaan marinebasis ln 3remerhaven zal ln hef komende voorjaar aan Duitsland terug gegeven worden. Dit is vandaag bekend gemaakt bij de overdracht van zeven kleine schepen aan de Westduifse marine. Sedert juni zijn nu 42 schepen aan de nieuwe Westduitee marine overgedragen. Het ledental van de Britse commu nistische partij is van 33.900 tot 20.400 geslonken. De R.-K. Mijnwerkerscentrale te België besloot zaterdag de staking tijdelijk op te heffen om besprekingen met werk gevers en overheid mogelijk te maken Als eohter op korte termijn geen bevredigen de regeling tot stand komt, zou de sta king worden hervat MAANDAG Stadszaal (foyer): Jaarverg. Ned. Relsver. afd. Leiden. 7$ uur nam. Uiterstegracht lb: Jaarverg. Broeder schap van oud-padvlnderskrlng Rijnland. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Filmvoorstelling „Tot vijf over twaalf'8 uur nam. Stadhuis: Gemeenteraad. 2 uur nam. Stadsgehoorzaal (Foyer): Feestelijke Jaarvergadering Ned Ohir. Reieverendgmg 7.30 uur nam. Oegstgeest (Witte Huls)Gram mofoonplaten klassieke muziek. 8 uur nam. Warmond. ..'t Trefpunt". Volkscon cert door ,.Het West-Nederlands Sympho- nfe Orkest". 8 uur nam. In den Vergulden Turk: Jaarvergadering Ned. R.-K. Middenstandsbond. 8 uur nam. Casino-theater: K. en O.-filmstudie kring „Sous les tolts de Paris". 9 1/4 uur nam. Kleine Burcht: Veteranen Legioen Ne derland. Dr. W. A. Veenhoven over: „Mid den Oosten. Suezkanaal Hongarije". 8 u nam. Gebouw Prediker: Maranatha-bij een komst Baptistengemeente. 8 uur nam. Rapenburg 61Alg. Anthroposophlsche Ver. Spr. J Knijpenga 8 1/4 uur nam Schouwburg: Alg. Ned. Grafische Bond. Ned. Marionettentheater. 8 uur nam. WOENSDAG Rapenburg 61K. en O.-cursus moderne beeldhouwkunst. 8 uur nam. Het Gulden Vlies: Familie-avond Prot. Chr. Onderwijzers ver. Spr. T. Tieleman over Noord-Afrika. 8 uur nam. Gebouw Prediker: Maranatha-bijeen komst Baptlstengemeente 8 uur nam. Rapenburg 8: Ver. v. Internat. Rechts orde. Spr. dr. B. Landheer over Polen. 8 uur nam. Stadszaail (grote zaal): L.K.K. „Voor Allen". R'dams Harpkwimtet. 8 u. nam. De Kleine Burcht (N. Rijn 19): Jaar verg. Leidse Ver. van Postzegelverzame laars. 8 uur nam. Wassenaar. Verenigingsgebouw. Nufoavond. Spr. Jan P. Strijbo6. Ond. .Zwerftocht door Spitsbergen". 8 u. nam. DONDERDAG Hogewoerd 175: Bijeenkomst Jehova's Getuigen. 7.45 uur nam. Stadszaal (grote zaal)K. en O. Resi dentie-Orkest. Solist Abbey Simon. 8 uur nam. Gebouw Prediker: Maranatha-bijeen- komsit Baptistengemeente. 8 uur nam. W assenaar. Verenigingsgebouw. Nufoavond. Spr. Jan P. Strijbo6. Ond. Zwerftocht door Spitsbergen". 8 n. nam. Het feilloze a m flitslampje aJ CT Rus „persona non grata" TWEEDE SECRETARIS DER AMBASSADE Het ministerie van Buitenlandse Za ken deelt mede: op vrijdag 18 januari' werd de Russische ambassadeur te Den Haag medegedeeld, dat de Nederlandss regering zich genoodzaakt heeft gezien de tweede secretaris aan de Russische ambassade, de heer v. d. Drankov, tot „persona non grata" te verklaren. De heer Drankov heeft, overeenkomstig de door de Nederlandse regering gestelde eis, binnen 48 uur na deze mededeling aan de Russische ambassadeur Neder land te verlaten. In aansluiting hierop vernemen wij, dat de maatregel is genomen wegens handelingen, die in strijd zijn met de positie van een diplomatieke ambtenaar van een vreemde mogendheid. Hij heeft getracht een ambtenaar in fuctie om te kopen met het doel geheime gegevens te bemachtigen, daardoor de veiligheid van de Nederlandse Staat in gevaar bren gend. Oude Singel 236: Receptie Ned. Chr. Bond van Werknemers ln de Hout- en Bouwnijverheid. 719J uur nam. VRIJDAG Stadszaal (grote zaal): Feestavond Ned. Chr. Bond van Werknemers in de Hout en Bouwnijverheid. 7$ uur nam. Stadszaal (foyer)Llssone-Lindeman „Zwitserland-avond". 8 uur nam. Gerecht 10: K. en O.-cursus „Maak het zelf". 7i en 9 1/4 uur nam. Herengracht 34: Leidse Smalfilm Liga. 8 uur nam. ZATERDAG Rapenburg 61: Stichting Psyoho-sym- these. Spr. B. v. d. Meer over „Wat doen wl) met cmze vrijheid'8 uur nam. Stadszaal (Foyeir)Uitvoering Mond- accordeon ver. „Accelerando". 7.15 u. nam. ZONDAG Hogewoerd 175: Bijeenkomst Jehova's Getuigen. 5.30 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie (Gaxeumarkt 1 b). Tentoonstelling geolo gie ln Nederland. Op werkdagen van 10— 12 en 24 uur. 's Zondags van 24 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling van Japanse prenten. 10 uur v.m. tot 4 uur nam. BIOSCOPEN Luxor „Gervaise", 18 Jr. Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.4ö, 7 en 9.15 uur. Lldo „Mars door de hel" (A town like Alioe), 18 jr. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino „Het loon van de amgwt", 18 Jr. Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon „Trapeze", alle leeft. Werk dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Ke.v „De charge aan de rode rivier", 14 jr. Werkdagen -.30. 7.15 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45. 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus: „Ten oosten van Eden". De avond- en nachteienst van de Apo theken te Lelden en Oegstgeest wordt tot zaterdagmorgen 26 Januari 8 uur waar genomen door: Apotheek Boekwijt Bree- straat 74. tel. 20552: Apotheek Haven, Haien 18. tel. 20085 en Apotheek Oegst geest. Wilhelminapark 8, Oegstgeest tel. 26274. Bi,| geen gehoor bij Uw hulsarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Dublin Londen Amsterdam Brussel Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Franfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Mallorc* Ei t- d TJ 7 u. m/s. e is zwaar bew. W 11 8 0 licht bew. nw 3 5 0 regen wzw 14 1 1 half bew. z 5 3 0 motregen zzw 4 7 4 geh. bew. zw 6 6 0 onbewolkt z 8 2 0 zwaar bew. zw 4 -2 0 nevel z 2 -7 0 nevel ozo 1 -5 0 nevel windstil -11 0 onbewolkt nnw 8 2 0 nevel zw 6 -4 0 onbewolkt windstil - ■12 0 nevel windstil -9 0 motsneeuw zzo 1 -9 0.1 mist windstil -7 0 onbewolkt windstil -8 0 mist zo 1 -8 0 mist windstil - 17 0 nevel licht bew. no xmo i 0 8 0 0J

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 2