Wenen gebukt onder de financiële lasten en politieke complicaties De Mohammedaanse leden van liet Verdrag van Bagdad zijn het eens WEERBERICHT Oostenrijk en de Hongaarse vluchtelingen Dertig sivaarbeivapende Hongaren doorgedrongen op Oostenrijks gebied bij achtervolging Wie wil, mag terugkeren Vier Arabische landen helpen Jordanië met subsidie Roofoverval op eierhandeJaar en zijn zoon; buit 50 gulden 95ste Jaargang 1 MAANDAG 21 JANUARI 1957 No. 290'rt LEIDSCH DAGBLAD Directeuri J. W. Henny Hoofdredacteur! J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.7.— per kwartaal; f. 2.35 per maand; f. 0.55 per week Witte Singel 1. Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze correspondent in Wenen) Bij het dorpje Nikitsch zijn gisteren ongeveer dertig Hongaarse soldaten vijftig meter diep op Oostenrijks staatsgebied doorgedrongen bij ach tervolging van een twintigtal vluchtelingen, 's Middags om twee uur, dus op klaarlichte dag, losten de soldaten ongeveer driehonderd schoten uit automatische geweren en dwongen zodoende de vluchtelingen weer naar Hongarije terug te keren. Op nog onverklaarbare wijze werd een van de soldaten aangeschoten, zodat hij in het Oosten rijkse ziekenhuis van Ober Pullendorf moest wor den opgenomen. Oostenrijkse militairen of gen darmen schijnen hierbij in het geheel niet te zijn opgetreden. Deze schending van de Oostenrijkse souverei- niteit door een groep van dertig zwaarbewapende Hongaarse soldaten illustreert de precaire situatie aan de Oostenrijks-Hongaarse grens tengevolge van het vluchtelingenvraagstuk. Het blijkt name lijk, dat Oostenrijk niet over voldoende manschap pen beschikt om zijn grenzen te controleren of te beschermen. Oostenrijk heeft intussen aan de eis van de regering in Boedapest gehoor ge geven door twee commissies in het leven te roepen, die de kampen bezoeken en de vluchtelingen ondervragen, die naar Hongarije wensen terug te keren. Oosten rijk houdt niemand tegen, die vrijwillig van deze kans gebruik wil maken, en ofschoon slechts twee van de zes commissieleden Hongaren zijn, moet men hierbij uiterst voorzichtig te werk gaan om handtastelijkheden tegen de Hongaarse com missieleden te voorkomen omdat zij goed afgerichte en gehate agenten zijn van de A.V.H., de geheime Hongaarse politie. Ook moeten conflicten worden vermeden, die tussen hen, die willen terugkeren, en de overigen, die dit niet wensen te doen Ofschoon het grootste deel van de vluchtelingen niet wenst terug te keren, zijn er toch wel enkele repatrianten. Tot nu toe zijn er 1460 uit Oostenrijk en an dere landen naar Hongarije teruggegaan terwijl nog 75 op een transportmogelijk heid wachten. Intussen is Hongarije opnieuw door het ijzeren gordijn hermetisch van de buitenwereld afgesloten, vooral op het Oostenrijk wil geen „duive til" zijn Er zijn voorts ook 136 vluchtelin gen uit Frankrijk teruggekomen, die de laatste stap niet wilden wagen, nadat zij eenmaal in Oostenrijk wa ren aangekomen. Zij wilden liever „afwachten"maar Oostenrijk be schouwt zijn grondgebied niet als een duiventil en zendt hen derhalve naar het land terug, dat hen oor spronkelijk had opgenomen. Ook dit is een precaire aangelegen heid, omdat de Hongaarse regering hierin een voorwendsel kan zien om te beweren dat Oostenrijk repatrian ten niet doorlaat. Voorts bestaat er nog het gevaar van minder goede huisvesting en verpleging nu de hulp uit het buiten land afneemt en steeds minder vluchtelingen door andere landen worden opgenomen. De Oostenrijkse regering is uiterst be zorgd, vooral over de kampen, die in de nabijheid van de Hongaarse grens lig gen, en waar mogelijkerwijs onlusten kunnen uitbreken tengevolge van min- detr goede verpleging. Het is niet uitge sloten, dat ontevreden elementen Oos tenrijkse opslagplaatsen gaan plunderen en wanneer Oostenrijkers zich hiertegen zouden verzetten, wie waarborgt de Oos tenrijkse regering dan dat er geen Hon gaarse militairen binnen stromen om hun landgenoten zgn. te helpen of te be vrijden? Ofschoon Oostenrijk gebukt gaat on der de financiële lasten van een miljoen schilling per dag voor de verpleging van de vluchtelingen, is de regering toch het meest bezorgd over de politieke compli caties, die een gevolg kunnen zijn van te weinig hulp uit het buitenland. Raab oppert besprekingen van vier mogendheden Kanselier Julius Raab van Oostenrijk heeft zondag voorgesteld, vier-mogend- hedenbesprekingen te houden over de Hongaarse kwestie. Zijns inziens moest men voorstellen in overweging nemen om Hongarije een neutrale status te ge ven. In een radiorede verklaarde Raab, dat het Hongaarse volk „zeker gTaag ak koord zal gaan met neutraliteit in een of andere vorm". Hij ontkende, dat Oostenrijk zich tracht te mengen in de binnenlandse aangelegenheden van Hongarije, „maar het is voor ons een zaak van het hart om die mensen te steunen, die bij ons hun toevlucht zoeken". Aanhoudend koud De Bilt verwacht tot morgenavond: Zwaarbewolkt met verspreide opkla ringen en in de kustprovincies mogelijk wat regen of ijzel. Matige tot krachtige wind tussen zuidwest en zuid. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). 22 JANUARI Zon op: 8.36 uur; onder: 17.11 uur. Maan op: 0.46 uur; onder: 11.03 uur. Hoogwater te Katwijk te 7.44 en 20.09 uur. Laagwater te 3.26 en 15.54 uur. Dit noinmec bestast alt 16 pagina's. gebied van de berichtgeving. De Hon gaarse regering heeft op één na alle Westelijke correspondenten uitgewezen, verder de Hongaarse journalistenvereni ging opgeheven en een groot aantal van haar leden gearresteerd, met het gevolg dat men in Oostenrijk op de onbetrouw bare gegevens van de Hongaarse instan ties ofwel op vermoedens is aangewezen. Ook deze omstandigheid vergroot de spanning tussen de twee landen. Het I.V.V.V. (het Internationale Ver bond van vrije vakverenigingen) deelt mede, dat zijn algemene secretaris, de heer Oldebroek (een Nederlander. Red. L.D.) zich naar Wenen heeft begeven waar hij aan de Oostenrijkse minister van Binnenlandse Zaken, de heer Hel- mer, een cheque van een miljoen Belgi sche frank heeft overhandigd, als bij drage van het internationaal solidari teitsfonds va nhet IVVV, in het fonds dat door de Oostenrijkse regering ten bate van de Hongaarse vluchtelingen is gesticht. Nederlandse atoom energie in 1962? De eerste reactor tot het verkrijgen van atoomenergie voor elektriciteits winning zal waarschijnlijk te Bugge- num (Limburg) verrjjzen en in 1962 werken. In de centrale te Buggenum wordt thans de derde eenheid voor het op wekken van elektriciteit door middel van kolen en stoom gebouwd. De vier de turbine-eenheid zal ook van dit type zün. Deze zal in de loop van dit jaar worden besteld. De vijfde turbine, die in 1962 in be drijf moet komen, zal naar de vaste overtuiging van de directie van de Plem. de Prov. Limburgse Elektrici teitsmij., met stoom van een kern reactor van het klassieke type moeten worden aangedreven. Deze klassieke reactor zal ongeveer van het model moeten zijn, zoals te Calder Hall in Engeland reeds in be drijf is. Van dit type worden op het Britse eiland thans nog drie gebouwd. Bovendien staan 16 stuks op het pro gram. Deze reactor werkt met staven uranium en grafiet als moderator. De verwezenlijking van dit plan voor de Limburgse Centrale zal mogelijk zijn indien voor het vraagstuk van beveili ging van de gezondheid en van een on gevaarlijke afvoer van afvalprodukten een bevredigende oplossing wordt ge vonden. Protest tegen zondagsrij verbod 70 AUTO'S OP STRAAT. Om te protesteren tegen het rijver bod op zondag heeft een Haags gara gebedrijf in de nacht van zaterdag op zondag tussen 1 en 4 uur zijn 70 wa gens op straat gezet en wel op het Buitenhof, de Hofweg, het Plein en de Riviervismarkt. Op de voorruiten der auto's waren re clamebiljetten door het garagebedrijf aangebracht. In overleg met de officier van Justitie heeft de politie tegen de directeur van het garagebedrijf proces verbaal opgemaakt wegens het maken van reclame zonder vergunning. Dc Mohammedaanse landen van het Verdrag van Bagdad: Turkije, Irak, Perzië en Pakistan, zijn tijdens een conferentie in Ankara over eengekomen binnen twee maanden weer bijeen te komen, maar ditmaal tezamen met het Westerse lid van deze organisatie, Engeland. Dit over leg zou in Karatsji worden gehouden en handelen over maatregelen voor een oplossing van de problemen in het Midden-Oosten. Kroon prins Abdoel Illah van Irak, die de conferentie in Ankara heeft bijge woond, vertrok vandaag naar Londen, waar hij drie dagen zal blijven. Daarna reist hij door naar Amerika voor een officieel bezoek van een week. In Ankara zijn de vier Mohammedaanse leden van het Bagdad- pact het eens geworden over „de noodzakelijkheid van uitbanning van communistische infiltraties in het Midden-Oosten Egypte verzet zich tegen internationalisatie President Nasser van Egypte, Ko ning Saoed van Saoedi-Arabië, Ko ning Hoessein van Jordanië en de Syrische premier Sabri el Assali heb ben zaterdag in Cairo een overeen komst getekend voor hulp aan Jor danië. Deze hulp moet de Britse sub sidie van tivaalf miljoen pond ster ling per jaar vervangen. In Arabi sche politieke kringen in Cairo was men van mening, dat Jordanië spoe dig maatregelen zal nemen tot be ëindiging van het verdrag met En geland. De vier leiders hebben voorts be sloten de Eisenhower-doctrine voor het Midden-Oosten van de hand te wijzen. Zij zijn niet van mening dat er daar een vacuum bestaat en als er een bestond, zou het door de Ara bieren zelf moeten worden opgevuld. Koning Saoed is intussen naar Ame rika vertrokken, waar hij dit stand punt aan president Eisenhower ken baar zal maken. Uit gezaghebbende Egyptische bron in Cairo werd zaterdagavond vernomen, dat „elke poging om het internationale politie-leger van de V.N. om te vormen tot een bezettingsmacht die de Egypti sche politiek beïnvloedt verworpen zal worden". Voorts „worden pogingen van Groot- Brittannië om de strook van Gaza en het gebied om de Golf van Akaba te internationaliseren beschouwd als voortzetting van een samenzwering tus sen Groot-Brittannië en Israël, gericht tegen Egypte". Egypte zal dan ook in geen geval resoluties van de V.N. die internationalisatie van genoemde gebie den beogen, aanvaarden. Israël moet de resolutie van de V.N. (die onvoorwaar delijke terugtrekking inhoudt) uitvoe ren, aldus genoemde bron. Israël moet Sinaï ontruimen De algemene vergadering van de V.N. heeft met 74 tegen 2 stemmen bij 2 onthoudingen besloten, dat Israël het Egyptische grondgebied geheel moet ontruimen. Israël en Frankrijk stemden tegen de resolutie. Cuba en Costa Rica onthielden zich. In de resolutie wordt secretaris-generaal Hammarskjöld ver zocht binnen vijf dagen verslag aan de Algemene Vergadering uit te brengen i deze zaak. De Nederlandse afgevaardigde mr. C. W. A. Schürmann steunde het Nieuw- zeelandse plan voor handhaving van de vrede in het Midden-Oosten. Dit plan houdt het volgende in. Het besluit, dat het werk van het VN.-Ieger is voltooid moet genomen worden door de V.N. en niet door Egypte of een an der land. Het leger moet in elk geval blijven, totdat de kwesties van het Suezkanaal en de Golf van Akaba zijn geregeld en enige voortgang is ge maakt naar een algemene regeling. Er moet aandacht worden geschonken aan de vorming van een gedemilitariseerde zone tussen Israël en Egypte en aan de mogelijkheid van het overdragen aan het V.N.-Ieger van het werk, dat tot dusver door de organisatie voor toezicht op het bestand is gedaan. De Assemblee moet er voor zorgen, dat de strook van Gaza niet wordt gebruikt voor aanval len op Israël en de mogelijkheid bestu deren dit gebied onder toezicht van de V.N. te brengen. Voor alle landen, Is raël incluis, moet de vrije doorvaart verzekerd zijn. De Algemene Vergade ring moet aanbevelingen doen voor een oplossing van het Palestijnse vraagstuk in het algemeen. Londen en Rome zijn het eens geworden De Britse minister van Buitenlandse •aken, Selwyn Lloyd, is zaterdag van een officieel bezoek van drie dagen aan Italië in de Britse hoofdstad terugge keerd. Hij zei, dat hij onder meer ver trouwelijke besprekingen had gevoerd over de manier, waarop Engeland en Italië het best kunnen samenwerken om het gevaar van het communisme in het Midden-Oosten af te wenden. Italië is voorstander van de politiek, waardoor Engeland en West-Europa nauwer tot elkaar komen door economi sche en politieke samenwerking. „Wij hebben thans onze oude traditionele vriendschap hersteld en wij hebben vrij wel dezelfde mening over de huidige in ternationale problemen", aldus Lloyd. Een van de drie Stratofortress- toestellen van de Amerikaanse luchtmacht, die een vlucht rond de wereld in ruim 45 uur hebben gemaakt bij de ontvangst van de voor het toestel opgestelde beman ningen. Nieuwe Russische ontploffing van atoomwapen De Sovjet-Unie heeft voor de zeventiende maal een kernwapen tot ontploffing gebracht. De Amerikaanse commissie voor de kernenergie maakte daar gisteren in een communiqué mel ding van. Deze bekendmaking van gisteren is de vierde in een reeks, die in augustus van het vorig jaar ia begon nen. Koninklijk Paar naar Zweden Ter herdenking van Linnaeus Koningin Juliana en Prins Bernhard zullen van 21 tot 23 mei een officieel bezoek aan Zweden brengen. Dit bezoek heeft plaats in verband met de herdenking van de 250ste ge boortedag van de beroemde Zweedse botanicus Linnaeus, die een tijdlang in Nederland studeerde. Dit is het eerste officiële bezoek, dat de vorstin als Koningin aan Zweden zal brengen. Toen zij 16 jaar was bracht Koningin Juliana een bezoek aan Noord- Zweden, waai- zjj de flora bestudeerde. Drie jaar later bezocht zij hetzelfde deel van het land nogmaals. In 1946 bracht de toenmalige Prinses Juliana, vergezeld van Prins Bernhard een bezoek aan Zweden, om de regering te danken voor de hulp gedurende de tweede wereldoorlog. Tezelfdertijd werd in Stockholm een tentoonstelling gehou den van de schilderijen van Van Gogh. HM. Koningin Juliana bij haar aankomst in het Zwitserse winter sportplaatsje Arosa, waar zij haar vakantie gaat doorbrengen. In de zuid-Zweedse stad Vaexjoe, waar de botanicus Linnaeus zün schooljaren doorbracht, zullen Koningin Juliana en Prinses Beatrix een herdenkingsplech tigheid by wonen. Het Linnaeushof in Haarlem heeft een opstelwedstryd uitgeschreven voor 50.000 Nederlandse schoolkinderen. De winnaar krijgt op kosten van het Lin naeushof een reis naar Zweden en zal daar de herdenkingsplechtigheid mogen bywonen. Voor deze winnaar staat tevens een bezoek aan de oude Zweedse universi teitsstad Uppsala op het programma, waar Linnaeus als professor werkzaam was. Bloemen van de tentoonstelling, die op 11 april in Haarlem wordt geopend, zullen nog dezelfde dag per vliegtuig naar het graf Linnaeus in Uppsala worden gebracht. (Speciale berichtgeving) De 58-jarige eieren- en pluimveehandelaar Evert Kok en zijn 24-jarige zoon Jaap Kok zijn zaterdagavond op een tiental meters van hun woning in de buurtschap Dasselaar op de grens tussen de gemeen ten Ermelo en Putten door het oog van de naald gekropen, toen zij door twee zeer zware jongens onder bedreiging van revolvers werden beroofd. Niet alleen dat hen geen haar werd gekrenkt, maar de over vallers hebben twee uur na hun wandaad de geroofde vijftig gulden weer aan de Rijkspolitie moeten afstaan, toen zij na een auto-ongeluk in Putten werden gegrepen. Daders, tivee beroepsmisdadigers gegrepen Zoals iedere week, was de eieren- en pluimveehandelaar Evert Kok met zgn zoon Jacob naar Amsterdam gegaan, waar hij eieren en kippen op de markt aan de Lindengracht had verkocht. Toen hg bij het helpen van een klant geld had moeten wisselen, had zijn dikke portefeuille de aandacht getrok ken van twee „zware jongens", een 25-jarige Amsterdammer en een 36-jarige IJmuidenaar. Beide beroepsmisdadigers met enorme strafbladen besloten de „buitenmensen" te volgen en te beroven. De eerste, die reeds lang door de justitie werd gezocht wegens zyn uit breken uit de strafgevangenis te Sche- veningen in november van het vorige jaar. toen hij nog drie maanden tegoed had, had van een relatie in de Jordaan juist een revolver met munitie gekocht en die wilde men thans produktief ma ken. Onbewust van dat alles had Kok met zijn zoon bij het sluiten van de markt de overgebleven negotie in een vrachtauto gepakt en was naar de fami lieboerderij te Ermelo vertrokken. De hele weg werden zij gevolgd door de twee misdadigers in een volkswagen, die zij te IJmuiden hadden gehuurd. Pas in de buurt van Putten bemerkte zoon Jacob, die aan het stuur zat. dat zijn wagen door een andere auto werd gevolgd. Op enige tientallen meters van de boerderij, een afgelegen streek, stopte hij de vrachtwagen om de volkswagen tc laten passeren. Inplaats van te pas seren stopte de personenauto eveneens en beide mannen sprongen er uit en be duidden vader en zoon de vrachtwagen cabine te verlaten. Toen de oude man niet snel genoeg aan het bevel voldeed, loste de Amsterdammer een schot uit de nieuwe revolver. De oude man schrok en viel bij het uitstappen in een on diepe sloot, waar hij door een der aan vallers werd uitgetrokken. Van de con sternatie maakte zoon Jacob gebruik naar huis te rennen en telefonisch de politie te waarschuwen. Intussen gaf de vader bevend en onder bedreiging van „de portefeuille of je leven" zijn por tefeuille aan de onverlaten. Hij kon dit echter gemakkelijk doen. omdat niet meer dan wat papieren en f 50 in zijn portefeuille zaten, terwyl zijn wegge vluchte zoon het handelsgeld van ruim drieduizend gulden op zak had. Zonder verder na te kijken spron gen de aanvallers in de wagen en reden in grote haast weg. Even voorbij de bebouwde kom van Putten reden beiden door onbekendheid met de weg en de mist tegen een lichtmast, waarbij de volkswagen grotendeels werd vernield. Te voet vluchtten beide misdadigers verder. De IJmuidenaar met een grote, bloedende snede over het hoofd Inmiddels had de Rijkspolitie on der leiding van burgemeester Quarles van Ufford van Putten een onderzoek en een achtervolging ingezet en reeds om even over negenen lukte het beide mannen te arresteren en in te sluiten. Dat men een goede greep had ge daan, bleek wel uit het feit, dat in het huis van de Amsterdamemr ei. de IJmuidenaar allerlei zaken werden aangetroffen, die van tientallen re cente inbraken in het westen van het land gepleegd, afkomstig waren. Het onderzoek hiernaar is thans in volle gang. Over de beroving hebben bel den een volledige bekentenis afgelegd.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1