Roulette heeft oud geschil met België opnieuw actueel gemaakt BAARLE-HERT0& BELGIË r Nu voor Internationale Hof Soevereiniteitspuzzel in liet gebied van Baarle-Nassau I» enclave van Situatie dateert al van vele eeuwen her N. ,Rien ne va plus in liet gat in de grens (I) J Prinses Beatrix verzwikte enke bij liet skiën 100 liter jenever in brandweerkazerne Toelichting op beursbegrippen VARIA Uns kort verhaal CAROLINE door Norali C. James VRIJDAG 18 JANTAri 1937 (Speciale reportage) Aan de weg van Breda naar Turnhout ligt een gat in de grens. Het is een grillig gat, bestaande uit ruim dertig Belgische enclaves ten noorden van de Belgisch-Nederlandse grens, die over een afstand van 25 km. nooit doorgetrokken is. Men kwam er eenvoudig niet uit, er zijn nooit grenspalen gezet, en de enige aanduiding, dat men een grens overschrijdt is de douanepost op de Turnhoutseweg. Het Nederlandse Baarle-Nassau en het Belgische Baarle-Hertog liggen als een niet te ontwarren legkaart over het Brabantse land verspreid. Sommige huizen in het dorp zijn deels Nederlands en deels Belgisch territoir, en er is zelfs een kamer in een Nederlandse winkel, waarvan één hoekje Bel gisch is. M De ingewikkelde situatie dateert al van eeuwen her en men heeft er zich aan aangepast: ,flet is hier zui ver Benelux, meer improviseren dan wetten toepassen", zegt Nassau's burgemeester, die het uitstekend kan vinden met zijn Belgische ambtge noot. Er zou dan ook niets aan de hand zijn als er, enkele kilometers ten zuiden van het eigenlijke dorp, niet een betwiste enclave was, waar van zowel België als Nederland de soevereiniteit opeist, en waar speel clubs verrezen zijn. De roulette heeft dit oude grensgeschil weer in de al gemene belangstelling gebracht. Sinds enkele jaren werd er gegokt op betwist gebied, en lit verdroot zowel de Nederlandse als de Belgische justitie. In Nederland is het hazardspel een verbo den bedrijf, en de Belgen laten het alleen toe in een beperkt aantal casino's aan de kust en in le Ardennen, waar de schatkist er behoorlijk aan verdient. In de omstreden enclave draaide de roulette echter ongestoord en belasting vrij, in strijd met het in Nederland ge heiligde prinicpe en tot ergernis van de Belgische fiscus. Gemeenschappelijk Zo Kon het gebeuren, dat vorige maand een gemeenschappelijke politiële actie tegen de drie speelclubs in het omstre den grensgebied werd ingezet. Na ge heim overleg op hoog niveau deea de Nederlandse Rijkspolitie in samenwer king met Belgische gendarmerie in de avond van 11 december een inval in TCasino Benelux". „Woodside" en „De Kleine Kring", waar ongeveer 200 per sonen (bezoekers en personeel) rondom de speeltafels werden aangetroffen. De Nederlandse politie maakte proces-ver baal en nam de roulettes en speeltafels in beslag. Een week later volgde een tweede inval in „Woodside". omdat daar aan nieuwe tafels baccarat werd ge speeld. Weer werd al het materiaal in beslag genomen, terwijl de eigenaar der club werd gearresteerd. De man werd tien dagen later, op 28 december, in voorlopige vrijheid gesteld met de aan zegging binnen 14 dagen het houten gebouw, waarin gelegenheid tot hazard spel was gegeven, af te breken. Toen deze termijn was verstreken, is hij op nieuw gearresteerd. In de voortuin van Casino Bene lux" (links) wil dit bord aantonen dat men hier op Belgisch gebied is. Dit verhinderde de Nederlandse po litie echter niet om, in samenwer king met de Belgische Rijkswacht, een inval te doen en de roulettes in beslag te nemen. Dit alles heeft de Baarlenaren in rep en roer gebracht. Sooy. van den Eynde, de Belgische eigenaar van het aan Casino Benelux verhuurde huis, pro testeerde verontwaardigd bij zijn minister van Justitie en dreigde de Turnhoutseweg te versperren wat hij al eens eerder heeft gedaan als de politie zijn huurders weer komt lastig vallen. En de exploitant van „Woodside" wendde zich tot de Haag se advocaat mr. dr. K. W. P. Klaas- sen om de mogelijkheid te onderzoe ken van een proces tegen de Staat der Nederlanden. betwist. Intussen blijft de enclave een ingewikkeld juridisch probleem. Ook in de Belgische pers is er op gewezen, dat men moeilijk kan vasthouden aan de fictie, dat het gebied zelf onder geen enkele rechtsbevoegdheid valt. Geen der beide landen is gediend met zekere uitspattingen, waartoe rechte loosheid kan leiden, zoals het gebruik van een dragline als wapen in de felle concurrentiestrijd, die de speelclubs hebben gevoerdHoe moet men echter uitmaken tot welk der beide koninkrijken de betwiste enclave be hoort? Eeuwenoud probleem De geschiedenis van het gat in de grens gaat terug tot de middeleeuwen. In een proefschrift van mr. J. H. H. Zillinger Molenaar, gewijd aan de Ne derlands-Belgische grenslanderijen, trof fen wij er enkele gegevens over aan. De heer Van Breda droeg tegen het einde van de 12de eeuw zijn gebied over aan de hertog van Brabant om het weer als „leen" terug te krijgen Maar de hertog van Brabant behield enkele door zijn onderhorigen bewoonde gronden voor zich en zo bleven gedeelten van Baarle rechtstreeks onder de hertog ressorte ren. In de 13de eeuw werd Baarle- H ertog „Baerle-onder-den-Hertoge" bij de heerlijkheid Turnhout gevoegd, terwijl het andere deel van Baarle door verkoop en vererving in 1403 aan En- gelbregt van Nassau toeviel. Langza merhand is men toen dit gedeelte als Baarle-Nassau gaan aanduiden. Na de tachtigjarige oorlog kwam Baarle-Her tog bij de Zuidelijke Nederlanden, ter wijl de Republiek de andere enclaves tot zich trok. Bij het tractaat van Maastricht (1843) dat de grens tussen Nederland en België vaststelde, werd de oude toe stand gehandhaafd. Bii de gemeenten Baarle-Nassau en Baarle-Hertog is de grens „afgebroken" aldus de Maastrichtse conventie tengevolge van de onmogelijkheid om haar op een doorlopende wijze te bepalen. Mislukte pogingen Verscheidene pogingen in de loop der tijden gedaan om een einde te maken aan de enclaves, zijn mislukt. Een der meest serieuze was die van 1892, toen een verdrag tot stand kwam, volgens hetwelk Nederland en België ongeveer 1355 ha zouden ruilen. In het Belgische parlement ontmoette dit verdrag echter een vernietigende kritiek, zodat het nooit is gei'atificeerd. Achteraf mochten de Belgen daar blij om zijn, want in de eerste wereldoorlog hadden zij veel pro fijt van een radiopost in Baarle-Nassau op een weiland, dat tot Baarle-Hertog behoorde een stukje Belgisch grond gebied dat niet door de Duitsers kon worden bezet. Uit Turnhout naar deze enclave gesmokkelde berichten konden naar de Belgische regering worden uit- geseind! Intussen zijn Den Haag en Brus- sel nu in beginsel overeengekomen j de kioestie voor te leggen aan het I Internationale Hof van Justitie. Buiten het boekje In zo'n proces zou de rechtbank dan hebben moeten uitmaken of de officier van Justitie door een gerechterlijk vooronderzoek te gelasten en het speel materiaal in beslag te nemen niet bui ten zijn boekje was gegaan. Er werd immers gegokt op een terrein, waarvan het niet vaststaat dat het tot Neder lands grondgebied behoort. Hier staat echter tegenover, dat volgens een spe ciaal voor deze enclave gesloten over eenkomst Nederland rechtsbevoegdheid heeft t.a.v. alle Nederlanders (en an dere niet-Belgen) en België t.a.v. de Belgen in het betwiste gebied. Tot een kort geding voor de Haagse rechtbank tegen de Staat is het echter niet gekomen omdat de gearresteerde speelclubexploitant failliet bleek te zijn, terwijl bovendien zijn eigendomsrechten op „Woodside" door anderen worden De grote kerk in Baarle bevindt zich op Belgisch gebied - en dit schijnt een der redenen te zijn waar om de Belgen nooit hebben willen ingaan op een grondruil om een einde te maken aan het probleem der enclaves. Zij zouden er nl. nooit zo'n mooie kerk voor terugkrij genDe juist uit Tilburg gear riveerde bus staat op Nederlandse grond en ook het huis geheel rechts is Nederlands gebied. De winkel op de hoek behoort daarentegen weer tot Belgisch territoir. Slechts over de vorm, waarin het grensgeschil aanhangig zal worden gemaakt, is men het nog niet eens. Het kan dus nog wel even duren voor er een internationale uitspraak komt. Of de roulette in die tussentijd nog zal draaien in het betwiste ge bied? Hierover in een volgend arti kel meer. De gemeenten Baarle-Nassau en Baarle-Hertog liggen volkomen door elkaarer is geen grens te trekken. Het Belgische Hertog be staat uit ruim dertig enclaves in het Nederlandse Nassau, welke ge meenten ook de kerkdorpen Ulico- ten en Castelré omvat. Enkele kilometers ten zuiden van het eigen lijke dorp Baarle ligt. vlak voor de douanepost op de Turnhoutseweg. de betwiste enclave, waar tot voor kort de roulettes hebben gedraaid. H.K.H. Prinses Beatrix heeft bü het skiën in Sankt Anton haar enkel en een pees in haar been verrekt. Het ongeval overkwam haar, toen zij de helling van de Hexenboden afdaalde en kwam te vallen. Zij was niet in staat zich te be- j wegen. Nadat ze een halfuur had ge- I wacht werd zij door een Oostenrijkse agent van politie op de been geholpen en naar huis gebracht. Artsen, die haar onderzochten verklaarden, dat de Prin- j ses enkele dagen rust moet houden en i niet mag lopen. Volgens onbevestigde berichten in Innsbruck zal Koningin 1 Juliana over enkele dagen in Sankt An ton arriveren. Ambtenaar had zeer goede neus Ambtenaren van de dienst van in voerrechten en accijnzen te Eindhoven hebben een inval gedaan in de brand weerkazerne en legden beslag op een honderd liter jenever. Hiervan was geen aangifte gedaan voor de accijns vordering. Gistermiddag echter werd de in beslag genomen drank alweer teruggegeven tegen betaling van de verschuldigde accijns en een boete, bij de bepaling waarvan rekening werd gehouden met het feit, dat de over treding niet met opzet was gepleegd. De belastingambtenaren waren overi gens bijzonder goed ingelicht, want toen zij de kazerne waren binnengestapt, ver langden zij meteen opening van de kast met het nummer 61. Of zou hun reuk wellicht zo sterk ontwikkeld zijn De leiding van de Eindhovense brand weer kon de publiciteit rond dit geval maar matig waarderen en de waarne- menn commandant haastte zich te ver klaren, dèt de in beslag genomen drank feitelijk eigendom is van het gehele per soneel. De winst, welke de kantine op levert, wordt in een gemeenschappelijke pot gedaan. Uit deze pot wordt onder andere het jaarlijkse St.-Nicolaasfeest gefinancierd en materiaal aangeschaft voor ontspanning der bradweerlieden. Ook wordt daaarmee de aankoop van drank gefinancierd, welke echter alleen bestemd is om de leden van het per soneel bij huiselijke feestjes goedkoop aan drank te helpen. Deze drank wordt dan tegen inkoopsprijs overgedaan. Toen onlangs een stijging der prij zen te verwachten was. is een iets grotere voorraad aangelegd, waarbij voor de aankoop geld is „geleend" uit het personeelsfonds. De waarnemende commandant gaf de verzekering, niet geweten te hebben, dat hiervan aan gifte moest worden gedaan voor de navordering van accijns, temeer daar volgens hem hier sprake is van een gemeenschappelijk bezit der perso neelsleden, neerkomende op twee flessen per man. Schouwburg met televisie Als eerste schouwburg ter wereld is de zaal van het Palais de Chaillot, waar het Theatre National Populaire van Jean Vilar resideert, uitgerust met een t.v.-apparaat. De zeer kleine camera is onder het balkon bevestigd. Voor laatkomers, die de zaal niet mogen betreden voor afloop van het eerste bedrijf een uitkomst, want zy kunnen in de foyer het spel volgen. I. Onder de verzamelnaam effecten treft men een bont gezelschap aan: aandelen, obligaties, pandbrieven, depotfractiebe- wijzen, winstbewijzen, opriehtersbewij- zen, optiebewijzen en soortgelijke waar depapieren, inschrijvingen in schuld- en aandelenregisters en soortgelijke rech ten. certificaten van waarden als hier voor zijn genoemd; recepissen van hier genoemde waarden, uitgegeven ter latere verwisseling in definitieve stukken (om schrijving Beschikking Beursverkeer 1947). Hierbij vallen dan nog weer verschil lende soorten aandelen en obligaties te onderscheiden, terwijl voorts onder „soortgelijke waardepapieren" vallen de restantbewijzen („lappen", amortisatie- bewijzen en wat dies meer zij. Er zijn in ons land verschillende on dernemingsvormen. waaronder de ven nootschapsvorm een zeer belangrijke plaats inneemt Men kent de vennoot schap onder firma, veelal familiebedrij ven met familiekapitaal, al of niet aan gevuld met gelden van derden, voorts de commanditaire vennootschap met behe rende vennoten en kapitaalverstrekken- de vennoten. Uiteraard zijn de kapita len, waarmee deze vennootschappen wer ken, beoerkt. al kunnen zij soms in de loop der jaren door reservering van de winsten zeer belangrijk worden. De meest voorkomende vorm, waar mee men op de effectenbeurs te maken heeft, is echter de naamloze vennoot schap. Zoals de benaming reeds aan duidt, behoeven de namen van de ven noten niet bekend te zijn Ook behoeft de naam van de vennootschap geen ver band te houden met de aard van het be drijf; wel moet zij de toevoeging „naam loze vennootschap" meestal afgekort N V. hebben, te plaatsen voor of ach ter de naam. Een vennootschap heeft een maat schappelijk kapitaal, waarvan veelal slechts een bepaald bedrag uitgegeven is. wat men dan het geplaatste kapitaal noemt. Dit kapitaal is onderverdeeld in kleine stukken (coupures), zodat een groot aantal personen tezamen eigenaar van het bedrijf kan worden. In ons land zijn de aandelen meestal f 1000 groot, terwijl ook stukken van f 500. f 250, f 100 en zelfs van f 20 voorkomen. De laatste bij de Koninklijke Petroleum, die haar aandelen onlangs van f 1000 in stukken van f 20 heeft gesplitst, waarop wij later mogelijk nog terug zul len komen. Deze bedragen stellen dan de nominale waarde van de aandelen voor. Een aandeel is dus een deelneming in een naamloze vennootschap om bij deze vorm te blijven zodat men alle lusten en lasten van de onderneming tot een beperkt bedrag meedraagt. Een aan deel kan op naam staan, of aan toon der luiden: de laatste zijn ver in de meerderheid en het gemakkelijkst ver- Ten aanzien van de begrippen, die betrekking hebben op de geld en effectenhandel bestaat in het algemeen een opvallende onwetend heid en ook dikwijls wanbegrip. Niet alleen bij de minder ontwik kelden, maar evenzeer in intellec tuele kringen, nl. bij hen, wier stu die en ontwikkeling in een geheel andere richting ligt. Uit vragen, die ons als reactie op onze wekelijkse beschouwingen bereiken, blijkt zulks telkens weer. Het is naar aanleiding hiervan dat wij een serie korte artikeltjes zullen wijden aan allerlei begrippen en termen uit de wereld van de geld- en effectenhandel. In het ka der van de toegestane ruimte zul len de aangesneden onderwerpen slechts in grote trekken kunnen worden behandeld, zodat wij geens zins aanspraak maken op volledig heid Het is de bedoeling op een voudige populaire wijze de hierbo ven bedoelde lezer enigermate ver trouwd te maken met hetgeen no dig is om zich va de beurs en de beurshandel een betere voorstelling te kunnen maken. handelbaar. Ook kan het aandeel ge deeltelijk volgestort zijn, zoals bij hypo theekbanken en levensverzekerings maatschappijen meestal het geval is, doch ook dit soort is in de minderheid. Wat men dagelijks in de bladen ziet, zijn in hoofzaak aandelen aan toonder, die zonder vijven en zessen dagelijks van de ene in de andere hand kunnen overgaan, d.w.z. via de effectenbeurs. Buiten de beurs om mogen geen fond sen worden verhandeld. Ook het familiebedrijf kent de naam loze vennootschapsvorm. Het laat zich verstaan dat. zolang een bedrijf be heerd wordt door één persoon of door vader en een of meer zoons, er geen moeilijkheden behoeven te zijn. Anders wordt het bij verdere vertakking van de familie, in welk geval vaak moeilijk heden bij vererving of overdracht ont staan. De naamloze vennootsohapsvorm biedt dan met de onderverdeling van het kapitaal in aandelen uitkomst, waarbij wij de fiscale kant van de zaak uiter aard laten rusten. Brengt men de aan delen van een familievennootschap om de een of andere reden, bijv. om meer kapitaal te kunnen aantrekken, naar de beurs, dan zegt men dat zulk een ven nootschap wordt „opengemaakt". Het wel en wee van de vennootschap resulteert in het dividend, waarover een volgend maal, waarbij dan ook het ver schil tussen aandeel en obligatie ter sprake komt. Caroline was een van die jonge vrouwen, die geboren worden om de afgunst op te wekken van andere vrouwen. Dit niet alleen omdat zij een rijke vader had en het uiterlijk van een mannequin, maar ook omdat ze juist dié mengeling van humor, char me en schoonheid bezat, die mannen niet kunnen weerstaan. Ik zal Caroline uittekenen zoals ik haar voor 't eerst zag. Ze leek op een jonge Godin, wier silhouet zich scherp aftekende tegen de blauwe lucht en de pracht van de Middellandse Zee, toen ze over de met bloemen om- kransde terrassen van de exclusieve Rivièra-hotels liep. Het was niet een omgeving, waarin ik gewoonlijk verkeer. Ik vertoefde er bij toeval, daar ik er voor enkele weken gestrand was. wachtende op orders* van.de scheepvaart maatschap pij waarvoor ik werkte. De rijke mannen en vrouwen, die er logeerden, waren voor mij bewoners van een andere, fabelachtige wereld. Het was niet mijn wereld, evenmin als Caroline tot de mijne behoorde, en ik vraag me af of ze wel ooit enige notitie van mij zou hebben genomen, ware het niet dat water-skieën ons bijeen bracht. Het w'as haar passie deze zomer; ze was er door bezeten en ze blonk erin uit. maar ook ik was in deze sport lang geen beginneling meer Dit in alle bescheidenheid op gemerkt. Die dag ontmoetten we elkaar later op gelijke voet: op twee smalle stroken hout. die we beiden wonderwel goed in onze macht hadden, zelfs op het woeligste water achter de snelste boot Hoe uitbundig was deze sport: de sensatie om als zwaluwen over het blauwe water te schieten, scherpe bochten nemend en het schuim ver weg spattend. Al heel gauw hadden Caroline en ik speciale figuren uitge dacht en de vele toeschouwers op het strand applaudisseerden steeds verrukt na onze escapades Ik geloof dat het pas na een wer kelijk gevaarlijke stunt was. dat ik Caroline voor de eerste keer niet als partner zag. maar als vrouw Toen werd het anders tussen ons. We zaten op een door de zon ge stoofde rots en rilden een beetje, want zelfs bij het warmste weer blijft water-skieën een koude bezigheid. Het was héérlijk. David, maar ik moet ie toch iets bekennen. Was jij er niet bij geweest, dan zou ik die snel heid niet overleefd hebben. Haar woorden gaven mij een groot gevoel van geluk, maar het enige, wat is wist te zeggen was: Ik twijfel er óók aan of ik het zonder jóu zou heb ben klaargespeeld. We keken elkaar zwijgend aan en dachten kennelijk hetzelfde, maar toen bedierf ik alles weer. Ik had trouwens, moeilijk iets anders kunnen doen dan de mooie miss Winters naar beste vermogen te helpen. De opgewekte uitdrukking op haar gezichtje verdween als sneeuw voor de zon; ze keek me koel en enigszins hautain aan. Ik kon mezelf niet uit staan! Hierna zag ik steeds vaker Pierre Duval onder de mannen, die Caroline omzwermden. Eerst kon ik het nau welijks geloven: Pierre was oneetwii- feld knap. maar hij leek me net iets te veel een gigolo voor Caroline Wan neer zij echter haar ogen naar hem opsloeg, lag er een verliefde uitdruk king in. Van Pierre was ik echter niet zo zeker! Natuurlijk, al hoe' gauw werd er ln het hotel druk ov geroddeld. Men had ons steeds samen op het water gezien en daar kennelijk de conclusie aan verbonden, dat er iets tussen ons bestond. In ieder geval waren er en kele gasten in 't bijzonder dames op leeftijd die maar niet ophielden om mij over Caroline en Pierre uit t-e horen, zoals bijvoorbeeld de tanige Amei'ikaanse Dean-Porter, die mij op een avond aan de bar toefluisterde: U weet toch wel, dat Pierre Duval's verloofde morgen komt? Verloofde?, hoorde ik mijzelf vragen. Ik vroeg me meteen af. of Caroline er enig idee van kon hebben, dat er een verloofde bestond. De volgende dag inviteerde ik haar voor een koele dronk. Snel liet ze haar blikken over het drukke strand dwa len. maar Pierre viel nergens te ont waren. We gingen onder een fleurig ge kleurde parasol zitten. Vermaak je je nogal de laatste dagen?, vroeg ik. O ja, best. Haar stem klonk echter vrij mat. Ik heb toevallig gehoord, dat vandaag een goede vriendin van Duvai komt. Dat- ze zó fel zou uitvallen, had ik niet verwacht. Je bent al even slecht als de rest! Niets anders dan roddelen, rod delen en nog eens roddelen, de hele dag door! Nou, nou! Op mij moet je niet zo boos worden' Ik sta aan jouw kant, hoe gek 't ook mag klinken. Je bent 'n aardige jongen, David, zei ze zachtjes, Véél aardiger dan ik zelf. Ik heb me de laatste tijd nogal stug gedragen, vind je ook niet? Hoe dat zo? Wel. met betrekking tot Anne- marie bijvoorbeeld. Van het begin af heb ik geweten, dat Pierre een ver loofde heeft. Wie heeft je dat dan wel verteld? Oh. zo maar iemand Nee. nu had ik helemaal geen ach ting meer voor Pierre, want ik begreep uit Caroline's woorden, dat hij steeds gezwegen had over zijn verloofde. In Frankrijk is 't toch anders, ging Caroline verder Dat is toch zo. David? Ik bedoel dat ze zich daar verloven omdat de ouders het willen en niet omdat ze verliefd op elkaar zijn. En zo zou het dus ook met Pierre en Annemarie gegaan zijn? Ja natuurlijk, David. Toen sloeg ze plotseling haar ogen neer en ik wist. dat ze zelf niet ge loofde wat ze zo juist had gezegd. Plotseling kreeg ik een afkeer van dit alles. Ik zal wel zien wie wint. zei ik nogal sarcastisch. Caroline stond direct in vuur en vlam en ik moest haar eigenlijk wel gelijk geven. Ik zal nóóit zo maar de man opgeven, waar ik van houd. Ik voelde me teneergeslaeen. maar ik meende dat Caroline anders gehan deld zou hebben als Annemarie oen ander meisje was geweest. Ze was namelijk noch bijzonder aantrekkelijk, noch gekunsteld Kon men Caroline een diamant noemen, die in het zon licht schitterde. A*nnemarie was eer der een door liet maanlicht beschenen madonna. Beidr jonge vrouwen hiel den klaarblijkelijk evenveel van Pierre Hop kwam het toch. vroeg ik mij af, dat één man zulk een aantrekkings kracht kon uitoefenen op twee zulke verschillende meisjes? Caroline begon zich na dit gesprek buitensporig te gedragen. Ze verscheen in d< meest opvallende badpakken op het strand en in de meest gewaagde avondjurken in de balzaal. Pierre had zij echter gedegradeerd tot één van haar vele bewonderaars, zodat hij haar uit jaloursheid geen moment uit het oog wilde verliezen. Aan mij be steedde ze echter meer aandacht dan ooit. Ik geloof, Caroline, dat ik je eigenlijk niet kan uitstaan, zei ik toen we weer eens aan het dansen waren. Onmiddellijk hierna had ik echter weer spijt van mijn woorden. Ze keek me smekend aan. Alsjeblieft, David, gooi nu geen roet in het eten. Speel het spelletje nu mee. Een paar dagen maar. Het betekent zo veel voor mij En ik dwaas genoeg, stemde er mee in Het was vreemd, maar ik kreeg me delijden met Pierre. Hij was eigenlijk nog niet zo'n kwade kerel, maar hij had te weinig ruggegraat. Hij hield kennelijk van Annemarie, maar was bovendien op Caroline verliefd gewor den. Gelukkig voelde hy zich dan ook niet, maar ook Annemarie en Caroline waren ongelukkig. En alle drie begre pen ze maar ad te goed, dat Caroline de beslissende stem in het kapittel had. De crisis kwam op de dag van het jaarlijkse feest in het nabij gelegen St. Digue, waar de hotelgasten uit traditie altijd heengingen. En men deed dat al- tyd met degene, waar men van hield. Caroline vroeg mij die ochtend wat mijn plannen waren. Natuurlijk ga ik er heen. Ik houd van plaatselijke tradities. Wie neem je dan mee? O, dat zul je wel zien. Maar met wie ga jij? Met Pierre natuurlijk! Ach ja, 't was eigenlijk een over bodige vraag. Het was een dwaas gesprek, maar Ik zag niet in waarom ik Caroline zou vertellen, dat ik er niets voor voelde. 's Middags ging ik zwemmen. Aan het einde van het verla-ten strand zag ik een eenzaam figuurtje. Het geel-zwart gestreepte badbak kwam mij bekend voor. Ik liep voorzichtig op haar toe, maar Caroline keek niet op. Ze was druk in de weer met haar toilet-kof fertje en keek aandachtig in het spie geltje. Ik liet mij naast haar in het zand glijden en wilde het wel uit schreeuwen van blijdschap. Waar kijk je zo naar?, was echter het enige, wat ik kon uitbrengen. Naar mijzelf. Aardig. Ik stak een sigaret op en ging op mijn elleboog leunen. Waarom is dat zo aardig? Omdat je naar het spiegelbeeld van een héél aardig meisje kijkt! Weet je dat zelf niet eens? O, David Plotseling lag ze languit, haar ge zicht in haar armen verborgen en liet haar tranen de vry'e loop. Ik liet haar rustig uithuilen. Wat- ben ik blij, dat je niet naar St. Digue bent gegaan. Caroline ging rechtop zitten en droogde haar tranen. Hemeltje lief, mijn haar zit vol zand. Maar waarom ben je daar zo blij om? Omdat ik altijd in jou geloofd heb, Caroline. Maar wat doe jij hier? Ik dacht- dat jij naar dat feest zou gaan. Annemarie houdt van hem. Heel veel zelfs. Dat had ik je kunnen vertellen. Caroline. Ik hield werkelijk van hem, David, maar niet op zo'n onbaatzuchtige ma nier als Annemarie. Ze was van plan vanmiddag weg te gaan en wilde Pierre vrij laten. We hebben lang met elkaar gesproken en ik begon toen te begrij pen, dat haar liefde eerlijker was dan de mijne. Ach, kon ik maar echt van iemand houden Dat zul je heus wel eens. Caroline Geloof je dat werkelijk? Ik ben niet zo gemakkelijk. David! Ze zuchtte en ging op haar rug lig gen. Mijn hart begon luider te kloppen. David, je bent eigenlijk wel een aardige jongen Ik zweeg, maar ik wist dat de dag zou komen dat alles weer goed voor haar zou zijnen voor my.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 6