De schij ieuwe STATENDAM is een om hart voor te krijgen in hef oranje doosje f Chefkok Nijenhuis draait zijn f hand niet om voor duizend grote maaltijden per uur! Comfortabel en modern zonder overbodige luxe 95ste jaargang Vrijdag 18 januari 1957 Derde blad no. 29039 Aanzienlijke teruggang makreel vangsten Maar de scholvangsten vertonen een stijging De gedetailleerde cijfers van het Staatsvissershavenbedrüf over het jaar 1956 bevestigen de eerste indruk: Er is iets minder aangevoerd dan in 1955. ter wijl de omzet met f. 2.5 miljoen is ge stegen. De haringvisserij was iets rui mer dan in 1955, de scholvisserij ver toonde een niet onbelangrijke stijging, waarbij overigens aangetekend dient te worden, dat dit gepaard ging met een verschuiving van de grote naar de klei nere soorten. Maar het opmerkelijkste verschil met 1955 is iets. wat de conservenfabrikan ten en rokers reeds lang wisten: Er is veel minder makreel gevangen dan in 1955. Met nog geen 10 miljoen kilogram aanvoer, beloopt de teruggang ongeveer een derde deel van de aanvoer in 1955. In totaal werd in 1956 aangevoerd in IJmuiden 69.410.647 kg tegen 70.814.206 kg in 1955. De opbrengst in 1956 was f. 37.242.820,30 terwijl in 1955 het totaal van f. 34.700.313,33 werd bereikt, Reeds eerder hebben wij gemeld, dat het Staatsvissershavenbedrijf met zijn om zet in 1956 een absoluut record vestigde. HARING De aanvoer van verse haring in IJmui den steeg van 18.845.470 kg in 1955 tot 19.536.948 kg in het afgelopen jaar. De gemiddelde prijs lag echter aanzienlijk hoger, waardoor de opbrengst kon stij gen van bijna f. 5 miljoen in 1955 tot ruim f. 6.8 miljoen in 1956. De aanvoer van gezouten haring, voor IJmuiden niet. zo belangrijk, verdubbelde van 452.790 tot 914.724 kg. terwijl door een lagere gemiddelde prijs de opbrengst steeg van f. 107.672.55 tot f. 171.550.26. MAKREEL De grote klap kreeg de makrtelvisserij Tegenover een aanvoer van 14.479.882 kg in 1955 stond nu een aanbod van 9.897.920 kg. De gemiddelde prijs per kg vertoonde wel enige stijging, maar des ondanks daalde de totale opbrengst van f. 4.249.535,65 tot f. 3.221.272,64. RONDVIS Bij de rondvis-soorten vielen geen op merkelijke verschillen te constateren. Het aanbod van schelvis lag met 10.6 miljoen kg slechts 270.000 kilo hoger dan in 1955, terwijl de opbrengst van f. 4.15 miljoen een daling betekende met f. 115.000. De kabeljauw-aanvoer daalde met 240.000 kilo. de opbrengst met f. 300.000. Het aanbod van koolvis lag 285.000 kilo lager, de opbrengst vermin derde met f. 150.000, tot iets minder dan f. 1 miljoen. De scholvangsten vertoonden een stij ging van 7.839.102 kg tot 9.330.691. ter wijl de opbrengst steeg van f. 3.857.333,44 tot f. 4 853.151.58. Het aanbod van tong steeg van 3.622.340 tot 3.797.406 kg. de opbrengst was echter aanmerkelijk ho ger en steeg van ruim f. 9 miljoen tot ruim f. 10 miljoen. Bot, schar, tarbot en griet vertoonden een geringe stijging, maar de aanvoeren van schartong en tongschar liepen terug. GARNALEN De gekookte garnalen waren het afge lopen jaar duurder dan in 1955. Tegen over een daling van de aanvoer met 3500 kilo tot 275.312 kg gaf de opbrengst een stijging te zien van f 236.927.19 tot f. 279.590.15. Grégoire of Caroline De namen van de in Monaco ver wachte vorstelijke baby zullen, indien het een jongetje is. luiden Gregoire Georges Pierre Richard en. indien het een meisje is, Caroline Louise Margue rite. Er is beslist, dat Prinses Gracia voor de bevalling in het paleis zal blij ven Dit is gisteren door Prins Rainier op een persconferentie bekend gemaakt. De naam Grégoire komt niet bij an dere Monegaskische vorstelijke personen voor, maar er was een prinses Caroline van Monaco, die in 1879 werd geboren. De Prins zei. dat een jongen de titel erfprins zou krijgen, een meisje zou al leen Prinses Caroline worden genoemd. Enkele dagen na de geboorae zal er een nationale feestdag worden gehouden. (Ingez. Med.-Adv.) In de keuken van (Ie Statendam 80 man werken met enorme voorraden In het kleine varende wereldje van de Statendam is de keuken een zeer belangrijke instelling. De Sta tendamkeuken is een toonbeeld van moderne inrichting waar de scepter wordt gezwaaid door chef-kok L. Nijenhuis uit Rotterdam. Die moet er voor zorgen dat zijn 80 mannen de passagiers die luxueuze maaltij den en andere versterkingen bieden die zij op een reis als deze verwach ten. Al dertig jaar is chef-kok Nijenhuis varend kok. Als zodanig maakte hij deel uit van de beman ning van de Zaandam, toen die in 1942 werd getorpedeerd in de Zui delijke Atlantische Oceaan. Laatste lijk heeft hij gewerkt op de Rijndam waarover ook kapitein Haagmans van de Statendam het commando heeft gevoerd. Wat er nu allemaal nodig is voor de proviandering? ,.Nu, op een reis vice-versa nemen we bijvoorbeeld vijftien ton groot vlees mee, onge veer 5 ton klein vlees, tien ton ge vogelte en zes ton vis. En we ver werken ongeveer duizend kilo aard appelen per dag, een goede 400 kilo groente, vierduizend eieren, 50 kilo jam, .2000 gebakjes, 60 kilo boter 30 kilo koffie en Toen kwam er nog een hele was lijst van grote hoeveelheden die nodig zijn om b.v. de reizigers van de toeristenklasse iedere dag een diner van acht gangen te kunnen voorzetten, de dieetkeukens goed te laten lopen, en nog voldoende re serves over te houden voor als er eens tijdens een reis een bijzondere vraag naar een of ander artikel zou bestaan. „Uitverkocht mag er niet bij zijn". En de organisatie in de keuken is zo. dat in één uur tijds niet minder dan 1000 van die uitgebreide maal tijden kunnen worden doorgegeven! De passagiers van de Statendam kunnen er van verzekerd zijn, dat chef-kok Nijenhuis zijn mannetje staat. Zij verwachten ook bij de verzorging van de inwendige mens een royale mate van luxe. Zij zullen die ontvangen, daar staan keuken en personeel garant voor. Tweede van Nederlandse koopvaardijvloot die zich leenden voor het prefab- systeem. Dat, waren niet alleen onder- delen van het schip zelf. maar vooral 1 ook van de betimmeringen. Het toepassen van modern lassen heeft aan materiaalbesparing van 10 tot i 15 procent opgeleverd. Behalve bij de schoorsteen, de sloepen en onderdelen van hutten en salons, is geen licht metaal toegepast. Turbines, ketels, elektromotoren en schakelborden, die vroeger uit het bui tenland moesten worden betrokken, zijn nu door de Nederlandse industrie gele- verd. En voor wat het bemannen van 1 dit schip betreft, is de rederij er na veel moeite in geslaagd het schip vrijwel geheel met Nederlanders te bemannen Hoogtij der techniek Op el* gebied waar de techniek de scheepvaart heeft veroverd, kan men op de Statendam de voortbrengselen vin den. Er is voor alle ruimten aircondi tioning en mechanische ventilatie. Er is een omroepsysteem alsmede een mu ziekinstallatie. In elke passagiershut is een telefoon die aangesloten is op een met de hand bediende centrale met 404 j aansluitingen. Voor dienstgebruik is een volautomatische telefooncentrale met 42 I aansluitingen beschikbaar. Men zal van de Statendam af kunnen j telegraferen en telefoneren. En uit zee- water kan de machinekamer niet min der dan 260.000 liter zoetwater per dag produceren. Alles wat de moderne na vigatie heden ten dage biedt, staat de navigatie-officier ten dienste. In de laadruimten is plaats voor rond 160.000 kubieke voet lading. Waardevolle propaganda voor Nederlandse industrie, kunstnijverheid en kunstzin (Van een onzer redacteuren). Voor de kade van Wilton Fijenoord te Schiedam ligt sinds gisterochtend vroeg de „Statendam" van de HollandAmerika Lijn, Nederands tweede mail schip in grootte, dat de tweede technische proefvaart van enkele dagen met glans doorstond en thans in gereedheid wordt gebracht voor de officiële proef vaart op 23 en 24 januari, tijdens welke het door Prinses Beatrix zal worden ge doopt en door de rederij van de bouwers zal worden overgenomen. Met die overname zal een schip in de vaart komen, waarop het goed moet zijn te reizen, een schip waar men hart voor kan krijgen, een goed en gezellig schip, royaal van opzet zonder overdadige luxe. Gebouwd in slechts negentien maan den tijd. merkwaardig door allerlei nieuwe constructiemethoden en toepassingen van de modernste techniek zonder nochtans technische experimenten, en voor het over-overgrote deel een produkt van de Nederlandse industrie en scheepsbouwkunde. Niet alleen dus een waardevolle aanwinst voor de koopvaardijvloot van de wereld (het naar grootte twintigste mai Ischip. dat de oceanen zal bevaren) en een nieuw middel om de steeds wassende reizigersstroom over de Atlantische Oceaan te verwerken, ook een stuk propaganda voor de Nederlandse industrie en evenzeer de Nederlandse kunstnijverheid en kunstzin van onschat bare waarde. Een „goed" schip Een rondgang door het schip is een prettige ervaring, omdat men voelt dat de passagiers er opgenomen worden in een warme beslotenheid en gastvrijheid, die desondanks gelegenheid biedt te genieten van de grootsheid van- de rui me zee. Het schip is in woon-, werk- en ver- blijfsruimten een werkelijk tehuis. Aan kleding en sfeer wisselen van zaal tot zaal, zodat men de omgeving vinden kan. die men begeert wanneer men zich niet in de beslotenheid van de helder en comfortabel ingerichte hutten wil terug trekken. Vele decoratieve kunstenaars hebben hun aandeel geleverd in de aan kleding van de gemeenschappelijke pas- sagiersverblfjven en zijn er in geslaagd, een wandeling door en verblijf in het schip tot een lust voor het oog te ma ken. Een wereldje van 195 meter lang 955 passagiers Overeenkomstig de nieuwe opvattin gen zal de „Statendam" slechts een ge ring aantal bedden voor eerste-klas- passagiers beschikbaar hebben, name lijk 84, terwijl er 871 bedden voor de toeristenklasse zijn, op een enkele uit zondering van vier bedden, verdeeld over hutten van een of twee bedden. De passagiers hebben keuze uit vele gemeenschappelijke verblijven, die ook op andere mailschepen te vinden zijn. Voorts zijn er twee zwembaden aan boord, een overdekt en een open, een Turks bad. een gymnastiekzaaltje, een bioscoopzaal, die tevens zowel voor pro testantse als voor katholieke kerkdien sten gebruikt kan worden, kapsalons, een winkel, kinderspeelkamer etc. De grote zaal met dansvloer, feeëriek verlicht met plafonnières, gedeeltelijk van Venetiaans glaswerk, is een bijzonder aantrekkelijke Een van de vele aantrekkelijk ingerichte ruime gemeenschappen i lijke verblijven, de kaartkamer van de toeristenklasse van de trots van de Nederlandse koopvaardijvloot. de Statendam. ruimte geworden, mede doordat zij over de gehele breedte van het schip loopt. De hoofdentree tot het schip is royaal en helder en men vindt hier de doeltref fend ingerichte kantoren van admini- strateur en chef-hofmeester. Er zijn modern ingerichte hospitaal zaaltjes, een operatiekamer, spreekka- j mers voor de scheepsarts en een behan delingskamer voor de tandarts en een isolatiehospitaal voor lijders aan be- j smettelijke ziekten. 433 leden van de bemanning Deze laatste afdelingen van het 1 schip zijn uiteraard ook bestemd voor de 433 bemanningsleden, die hun zor gen geven aan de vaart en het com fort van de 955 passagiers. Ook de be manningsleden zijn in modern inge richte verblijven ondergebracht en ge nieten de voordelen, die de moderne techniek op dit schip biedt. Duur schip maafc, geen vlaggeschip In zes dagen or zes en een halve dag I zal de Statendam zijn passagiers naar de overkant brengen, gerekend van de laatste Westeuropese aanloophaven (Southampton) af. Dat betekent dat er j van Rotterdam af gerekend nog een vol etmaal en enkele uren bijkomen. Op 6 februari begint de eerste reis van de Statendam. Met haar 24.294 bruto registerton overvleugelt zij de Willem Ruys en de Oranje. Maar zij komt nog 12.000 ton tekort om de ëieuw Amsterdam langszij te komen Daarvoor moeten we op de „Rotterdam" wachten, die over vier jaar de Nieuw Amsterdam zal onttronen. Een goedkoop schip is de Statendam niet. maar zij werd dan ook gebouwd in een tijd. die in de historie als duur be kend zal blijven. Schip en inrichting zijn verzekerd voor het kapitale bedrag van 55 miljoen gulden. Zeer snelle bouw Men heeft bij de 6nelle bouw voordeel kunnen trekken uit al die onderdelen. Dat hele wereldje, dat ruim 195 meter lang en 24 meter breed is. als grootste diepgang 7.92 meter zal hebben en een kruissnelheid van 19 mijlen zal krijgen, wordt voortgestuwd door een machine vermogen van tweemaal elfduizend P-k. De Statendam telt negen dekken. Het hoogste punt van de radarmast telt ruim 49 meter boven de kiel. De boven rand van de schoorsteen ligt 40 meter boven de kiel. De ..baas" op het nieuwe schip, gezagvoerder C. Haagmans. bij de boordtelegraaf op de brug. ..Ik ben zeer ingenomen met het schip en zeer tevreden over de resultaten van de technische proefvaart. Ik ben er trots op. als kapitein op de Staten dam te mogen varen", zo was zijn commentaar na terugkomst van de proefvaart aan de kade van de werf. Oostenrijk zocht nieuwe president Verkiezingen mogelijk in eind april of begin mei (Van onze Weense correspondent) Reeds weken voor het plotseling overlijden van president Körner sprak men in Oostenrijk over een eventuele opvolger, omdat zijn ambtsperiode juist dit jaar ten einde zou lopen en men algemeen aannam, dat hij zich om gezondheidsredenen niet meer be schikbaar zou stellen. Volgens de Oostenrijkse grondwet moet de staatspresident door het volk zelf worden gekozen en niet door de Eerste en Tweede Kamer. De twee regeringspartijen zijn het op dit punt roerend met elkaar eens en verzetten er zich tegen dat men van de grond wet afwijkt, wat vóór 1938 enkele keren is gebeurd. Groot is daarentegen het verschil van mening over de kandidaten, die de par tijen zouden willen stellen. De meest verschillende en zelfs onbekende namen worden genoemd, zodat men tot de conclusie komt dat Oostenrijk c. het ogenblik geen enkele eminente en re presentatieve persoonlijkheid bezit, die als zodanig een kans maakt. Merkwaardig is dat twee namen vrij wel niet worden genoemd, namelijk van Raab wat er op schijnt te wijzen dat de t(R.-K.) Volkspartij hem als kanse lier niet wil verliezen en vervolgens van de gouverneur van Opper-Oosten- rijk dr. Gleissner. die zes jaar geleden de tegenkandidaat van Körner is ge weest. maar die nu verklaard zou heb ben dat hij dit hoogste ambt niet meer ambieert. Wel spreekt men over de j socialistische waarnemende kanselier Scharf. over minister Figi en nog een1 aantal andere politici, maar de twijfel' aan hun geschiktheid is zo groot, dat intussen de namen van geleerden en i kunstenaars op de voorgrond komen, o.a. van de winnaar van de Nobelprijs, I prof Schrödingen. van de specialist voor volkenrecht prof. Verdross. van de j bekende chirurg Schönbauer en van de Ook Hatta had zijn „conceptie" MAAR WILDE GEEN COMMUNISTEN Het invloedrijke socialistische dag blad „Pedoman" in Djakarta, heeft onthuld, dat niet alleen president Soe- karno, doch ook de vroegere vice-pre sident Hatta een „conceptie" heeft ge had om de binnenlandse moeilijkheden op te lossen. Beide leiders wensen de eenheid van het land te bewaren, doch zjj verschillen van mening ten aanzien van het deelnemen door de commu nisten aan een nieuwe regering. Soekarno verlangt, dat de communis ten zitting zullen hebben zowel in het nieuwe Kabinet als in de door hem voor gezeten „adviserende raad". Hatta daar entegen is sterk gekant tegen samen werking met de communisten Volgens .Pedoman" heeft Soekarno in zijn ontwerp-oplossing niet voldoende aandacht, geschonken aan de belangen van de gebieden buiten Java, terwijl Hatta. die als de voorvechter voor de provinciale autonomie wordt beschouwd, wel opkomt voor de wensen en belangen van de buitengewesten. „Pedoman" merkt op, dat het her stel van de eenheid in het leger alleen kan worden bereikt na een „hereni ging" van de beide topleiders, die thans van elkaar zijn vervreemd en op het ogenblik op talman punten van mening verschillen. Bjjna alle dagbladen in Djakarta hebben in hoofdartikelen een beroep gedaan op Soekarno en Hatta om weer tot elkaar te komen en de leiding over het land over te nemen uit de handen van de partijpolitici. Doch tot dusver hebben zij elkaar niet meer ontmoet sedert Hatta op 1 december als vice-president is afge treden. internationaal nog meer beroemde architect Clemens Holzmeister. Ook in Oostenrijk zijn de bevoegd heden van een staatspresident wel uiterst beperkt, maar desondanks heeft dit land juist nu een persoon lijkheid nodig, die zowel in binnen- als buitenland hoogachting en ver trouwen geniet. Men zal natuurlijk een paar kandidaten vinden, die aan de minimale eisen beantwoorden, maar het is nu wel duidelijk dat geen van hen het formaat zal hebben van een Körner of Renner. De verkiezingen zullen hoogst waar schijnlijk op 28 april of op 5 mei plaats hebben.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 5