Nieuw gedeelte Noordwijkerhouts raadhuis werd geopend Wordt Katwijks havenplan door de plannen van IJmuiden bedreigd? Druk bezochte receptie van jubilerende burgemeester Agré-gola Zestig jarig jubileum van bet IJmuidense Haringhaven zal aanzienlijk uitgebreid worden VRIJDAG 18 JANUARI 1957 Gisteren werd, zoals wij reeds uitvoerig schreven het zilveren ambtsjubileum van de burgemeester van Noordwijkerhout, de heer P. M. M. van der Weyden officieel herdacht. Na deze herdenking werden cr in de raadzaal verversingen aangeboden en ging men over tot de officiële ingebruikstelling van het nieuwe gedeelte van het raadhuis. De opening werd verricht door burgemeester Van der Weyden, die vooraf een toespraak hield. d« toenmalige Commissaris der Koningin Jhr. mr. dr. van Kamebeek. Doch op den duur bleek ook dit raad- huls te klein te zyn, zodat verschillende diensten elders onderdak vonden. In de loop van 1954 werd een kloek besluit ge nomen en aan de architecten Kropholler en Veendorp opdracht gegeven hun ge maakte schets uit te werken. En zo kon op deze dag de uitbreiding in gebruik worden genomen. Spreker wenste de beide architecten geluk met het bereikte resultaat. Het is gelukt, aldus spreker, van het exterieur een harmonische eenheid te scheppen, ter wijl het interrieur geheel op praktisch gebruik is Ingesteld. Hierna verklaarde hij het nieuwe gedeelte voor geopend, en knipte de burgemeester het lint door. Hierna voerde de gemfentesecretaria, de heer Pijnenburg, het woord. Hij sprak namens net gemeentepersoneel zijn diepe voldoening uit over de uitbreiding. De hooggestemde verwachtingen zyn overtroffen. Daarna sprak het oudste raadslid, de heer C. Geerlings, waarbij hy het ge meentebestuur namens de burgerij een prachtige bronzen klok voor de burger zaal aanbood. Tenslotte sprak architect Kropholler ook namens zijn collega. Hierna werd een rondgang gemaakt door de uitbreiding. RECEPTIE 's Middags had een besloten receptie plaats voor genodigden in verband met het ambtsjubileum van de burgemees ter. Hierbij waren tegenwoordig: de burgemeesters van de omgeving en burgemeester en raadsleden uit Nieuw koop, mr. Schokking. oud-burgemees- ter van Den Haag. Verder de geeste lijkheid, de artsen, en vertegenwoordi gers van de verschillende plaatselijke verenigingen, familie en vrienden van burgemeester v. d. Wedden. Hierbij spraken pastoor Groen uit de Zilk ook namens zijn collega's: de heer A. Th. Meyer namens de Raad van Overleg, de standsorganisaties en de KVP: de heer v. d. Ploeg namens de Oranjevereniging: de heer mr. Van Berkel, burgemeester van NoordwiJk na mens zijn collega's: de heer P. J. Arends wegens ontstentenis van dominee De Jong, namens de kerkeraad van de Ned. Herv. Kerken en tenslotte door oud burgemeester Van Iersel. Vele cadeaux werden hierbij de Jubi laris aangeboden. Om half vijf was er gelegenheid voor de burgerij de burgemeester geluk te wensen, van welke gelegenheid honder den Noordwijkerhouters gebruik hebben gemaakt. Eerst tegen zessen was de plechtigheid afgelopen. In de avond nog hebben de plaatse lijke muziekverenigingen de Jubilaris een (Ingez. Med.-Adv.) 6o tcdbta*. cwr RECHTZAK EN Wrede varkenshouder (Van onze Haagse redactie) De Haagse rechtbank heeft een 62-ja- rige Loosduinse schillenophaler die tij dens de strenge winter 1955-1956 een I veertigtal varkens op een terrein aan de Loozerlaan te Loosduinen van kou de en honger byna liet omkomen ver oordeeld tot een voorwaardelijke gevan genisstraf van drie maanden met een proeftijd van drie jaar alsmede tot be taling van een boete van f. 150 subsi diair 30 dagen hechtenis. De burgemeester herinnerde aan de gebouwen, waarin het raadhuis geves tigd is geweest. Het eerste raadhuis was gelegen boven een café .Hotel van ouds: het. Rechthuis", dat een paar jaar ge leden is afgebroken en waar het bank gebouw van de Coöp. Boerenleenbank nu is gevestigd. De toegang tot dit oudste raadhuis werd gevormd door een trap, die buiten langs het café liep. Indertijd nam de toenmalige burge meester, jhr. Donner van Polders het initiatief om een nieuw raadhuis te bou wen. Het geld doorvoor nodig scheen de raad echter af te schrikken. Eerst toen de burgemeester op zich had genomen zelf het meubilair te Fabriek leverde boter voor smokkel Ook in hoger beroep f. 10.000 boete geëist (Van onze Haagse redactie) Ook in hoger beroep is gisteren door de procureur-generaal van het Econo mische Gerechtshof te Den Haag beta ling van een geldboete van f 10.000. geëist tegen de rechtspersoon Coöpera tieve Vereniging tot het bereiden van zuivelprodukten .Roombote", geves tigd te Hontenisse, Zeeuws-Vlaande ren, wegens opzettelijke overtreding van het deviezenbesluit 1945, uitlok king van deze overtreding en het ver schaffen van de gelegenheid en de middelen tot het plegen ervan door een aantal chauffeurs van de boter- fabriek. Volgens een hoofdassistent van de Rijksbelastingdienst te Terneuzen heeft de boterfabriek gedurende de periode augustus 1954september 1955 in totaal ruim 89 000 kilo boter voor de smokkel naar België geleverd. Volgens de direc teur van de roomboterfabriek die in middels al drie maanden gevangenis straf heeft uitgezeten hem opgelegd door de politierechter te Middelburg heef de coöperatie „slechts" 10.000 kilo boter aan smokkelaars geleverd. Overi gens kwam tijdens de zitting genoeg zaam vast te staan, dat de coöperatie slechts 6 cent per kilogram de nor male winst op de leveringen ver diend heeft. De smokkelaars zelf plegen te profiteren van een prijsverschil van f 2.50 per kilo, dat de boter in België meer kost dan in ons land. Behalve de genoemde geldboete eiste de procureur-generaal ook. dat de coöpe ratie een waarborgsom van f 10.000 zal storten voor de tijd van drie jaar. De ei? luidde conform het vonnis van de Middelburgse politi ei-echter. De verdediger, mr. G. Tichelman uit Terneuzen wees erop, dat de boete be taald zal moeten worden door brave boertjes, die van de smokkelaffaire in totaal geen weet hadden. Het bestuur, dat destijds in functie was, is inmid dels heengezonden en er is een nieuw bestuur gekozen. Arrest 31 januari. Miljoenenbouw onderdeel Deltawerken Het maken van de bouwput voor het uitwateringssluizen complex in de toe komstige afdamming van net Haring vliet nabij Hellevoetsluis onderdeel van de Deltawerken, waarvan de aanbeste ding geschiedde op 18 december j.l. is gegund aaneen combinatie van de vol gende aannemingsbedrijven: firma Oos- terwijk N.V. te Rotterdam, firma R. Bolt je en Zoon N.V. te Zwolle, firma P. C. Zanen N.V. te Heemstede en N.V. Rees aanncmings en handelmaatschappij te Oldenzaal voor f. 17 674 000,Deze combiriatie zal voor de uitvoering van dit werk een N.V. stichten onder de naam N.V. „Haringvliet". Een kijkje in de nieuwe gang van Noordwijkerhouts raadhuis, even voordat de burgemeester de offi ciële opening verrichtte. (Foto L.D./Vam Vliet) zullen betalen, ging de raad hiermede akkoord. Noordwijkerhout telde toen 2500 inwoners. Het gebouw, waar nu de Twentsche Bank in huist, werd het nieuwe raad huis. Maar in 1927 beantwoordde ook dit gebouw niet meer aan zijn doel. Het inwoneral was reeds tot 6.000 zielen aangegroeid. In 1929 werd aan architect Kropholler opgedragen een plan te ont werpen voor een nieuw raadhuis. Op 13 november 1930 werd de opening van het tegenwoordige raadhuis verricht door Dordrechts oudste inwoonster 106 jaar zMevrouw Neeltje van Velzen de oud ste burgeres van Dordrecnt en de op twee na oudste inwoonster van Neder land, hoopt maandag a.s. haai- 106e ver jaardag te vieren. Mevrouw van Vtlzen die verpleegd wordt in het gebouw van het Leger des Heils. is gewend, dat zij op haar verjaardag extra verwend wordt en dat doet haar ook nu weer met ver langen uitzien naar maandag. Geeste lijk is zij nog best in orde en de dingen, die rond haar heen gebeuren, slaat zij nog met de grootst mogelijke belang stelling gade. Haar gezondheidstoestand is wat achteruit gegaan sinds zii enkele maanden geleden een ziekte doormaak te. Dit heeft onder meer tot gevolg dat zy niet meer op eigen gelegmheid een wandelingetje kan gaan maken, zoals zij tot voor haar ziekte gewend was. Jong en oud onder Boclec's goede leiding met zuster koren uit Katwijk en Oegstgeest Het was ditmaal „Excelsior" te Lei derdorp in feestgewaad. Zestig jaar is voor een koor een respectabele en herdenkenswaarde leeftijd. Daarom prijkten aan de kop van bet verzorgde programma de woorden „Jubileum concert". Hans Boelee was de bouwmeester van de uitvoering. Kinderen eerst, dan meis jes onder zijn leiding. Dan het Leider- dorpse koor a cappella om met orgelbe geleiding te vervolgen. Daarop een koraalkantate met toevoeging van de zusterkoren uit Katwijk en Oegstgeest. welk medewerkend apparaat in de Jubileumkantate van Boelee's eigen hand nog vergroot werd door koperbla zers van de plaatselijke Harmoniekapel en naast orgel ook nog door de vleugel. Deze stijging van de muzikale middelen mag dus met recht een climax heten. Maar Boelee zou Boelee. niet zijn als hij niet aan het eind in samenzang Engelse Hymns had geplaatst, waaraan hij zijn hart heeft verpand en die hij met liefde en inzicht zelf heeft bewerkt. De kinde-ren zongen Bortnianskl. Mendelssohn, een Tsjechische psalm en een 17de eeuwse melodie, en waren ge lukkig in het handhaven van de reine stemming en in de wisselingen van de klankkraeht. Dp meisjes hadden Bach, Handel. Hildach. Andriessen en men ziet al uit deze beide grepen van het re pertoire dat Boelee, die een man van smaak is, reeds de jeugd de klassieke waaiden inscherpt. Bij deze overigens welgecultiveerde meisjeszang misten we nog de klankverdieping en de innerlijke spanning in het Bach-lied en verder de aandacht voor het kleuren van de vokalen. De dynamische verruiming van het „Dank sei dir Herr'' was daaren tegen bijzonder getroffen. Het Haydn-motet. gemengd a cappella, van de jubilarissen zou niet aan enige zwakke momenten ontkomen door wan kele homogeniteit in de sopranengroep. Maar het populaire, merkwaardigerwijs eenstemmig geconponeerde Te Deum van Neukomm in het Latijn, met een beweeglijke rijkgesmukte orgelpartij, bracht al de welluidendheid die we ver wachten mochten. Want er staat veel fraai stemmenmateriaal in „Excelsior". De koraalkantate van Asma (Oez. 171), waaraan de Rhijnsanghers van Oegstgeest en het Herv. Gem. Koor van Katwijk-Rijn meededen, is als een suc ces te beschouwen, gericht als ze is op het indrukwekkende, met inschakeling van de kerkelijke gemeente. En men weet hoe Asma in zijn voor- en tussen spelen de bewondering der velen weet op te goochelen. Een andere geest ademt Boelee's werk. dat op een meer stille en sobere wijzo uit tekstoverdenking de muzikaal aan kledende gedachten opdelft. Zelf noemt hij zijn ongetwijfeld boeiende en voor de stemmen goed geschreven tweedelige Jubileumkantate. terecht een fantasia Interessant is de verwerking van een gothisch soldatenlied uit de 6de eeuw! Op een verre van onartistieke wijze zijn koper, orgel en piano tot harmonische kleuring Ingelijfd. Halverwege sohëerde Asma in een Intermezzo van Rheinberger, een An dante en Allegro in D van Handel en een „Feestelijk Preludium" alia Handel van Karg-Elert. De kunsttoon lag het meest in het Andante. Zo speelt een kunstenaar het. Maar Asma is een won derlijke figuur, die ook een kunstema ker" in zich herbergt (en laten we dit woord In goede zin nemen). Breekt deze natuur baan. dan wordt de orgelman: speelman, die fascineert! Er komt dan een mechanistisch be zeten uitbundigheid over hem. die ver rukt en die door een Karg-Elert wel verdragen wordt, maar in een Hanael van een barokorgel een orkest maakt. Hoe ook. feestklanken waren er ontegen sprekelijk! Mevr. Baaima en Aat van Vliet had den de pianobegeleidingen in handen. Maarten de Koning heeft als vereni gingsvoorzitter de avond geopend, ter wijl de sluiting aan ds. Dijk werd toevertrouwd. V. Ligplaats-gelegenheid moet groter ivorden Spoor leidde naar Haagse marlt Etaleur deed zeer goede zaken met gestolen blouses en vesten Textiel bedrijf voor d u isenden ged u peerd Het heeft er alle schijn van, dat IJmuiden voornemens is in de toe komst meer aandacht te gaan besteden aan de zoute haring. Reeds enige jaren geleden werd gewezen op het ietwat vreemd aandoende feit, dat men in IJmuiden naast de Vissershaven ook een haringhaven heeft, zonder dat er van een belangrijke activiteit rond de haring in deze haven sprake is. De haven doet dienst als ligplaats voor schepen, die langdurig in reparatie zijn of voor de sloop worden verkocht, als bun kerplaats voor de kolenboten en heeft voorts een los- en laadwal bij de kalkzandsteenfabriek, terwijl hier tenslotte ook de sleephellingen zijn van het Staatsvissershavenbedrijf. Het achterste gedeelte van de haven is geheel versand en biedt, met de puinhopen van wat in de oorlog een Duitse Schnellboot-bunker was, een vrij troosteloze aanblik. (Van onze Haagse redactie» Enige tijd geleden zei een Haagse dame tegen een verkoopster in een tex tielwinkel in de binnenstad, dat zij by het vest dat zU aanhad, graag een aar dig, maar niet te duur rokje wilde heb ben. „Mooi vest heeft u daar aan, daar heeft onze zaak het recht van alleen- verkoop op" zei de verkoopster tot de dame. De dame vertelde hierop dat zij het vest tegen een billijk prijsje op de markt aan de Herman Costerstraat te Den Haag by een koopman had gekocht. De bedrijfsleider van de winkel, een filiaal van een groot textielbedrijf in ons land, had ook al gehoord wat zijn ver koopster opmerkte. Men wilde van de dame weten waar precies zy het vest op de markt had gekocht. Maar de dame kon zich dat niet meer herinneren. „Er staan wel 500 kramen op de markt", zo zei zij. De dame kreeg het rokje bij het vest. maar de bedrijfsleider stuurde zijn verkoopster naar de markt om het ..lek" in het recht van alleenverkoop op te sporen. De verkoopster vond inderdaad de bewuste koopman en toen werd de politie ingeschakeld. Dezer dagen is de politie naar de markt aan de Herman Costerstraat geweest en de koopman werd ondervraagd. Omvorming middelbaar landbouwonderwijs Minister Mansholt zal binnenkort een commissie instellen, die hem op korte termijn zal moeten adviseren over een omvorming van het middel baar landbouwonderwijs, 's Ministers die gesplitst is in enkele jaren alge mene opleiding (propaedeuse) met daarop volgend specialistisch onder is. In de komende vyf jaren zullen on geveer 600 land- en tuinbou wonder wij zers moeten worden opgeleid. Hierbij is voor de middelbare landbouwschool eén belangrijke taak weggelegd. Verder be staat er een grote behoefte aan middel baar geschoolde krachten bij de land bouwvoorlichting. bij de cultuurtechni sche dienst de cultuurmaatschappijen en het staatsbosbeheer. De minister vindt daarom een meer op het doel ge richte opleiding nodig Hij deelde dit vandaag mee by de opening van de R.K. Middelbare Landbouwschool te Roer mond. Deze koopman vertelde de politie, dat hij geregeld vesten opkocht van iemand, wiens naam met een „M" begon, en welke leek op de naam van een minister. Samen met de bedrijfsleider van de fir ma is de politie alle na-oorlogse kabi netten nagegaan en tenslotte vond men de gewuste naam. ,Dat is de naam van onze etaleur" riep de bedrijfsleider uit. Deze etaleur, 43 jaar, afkomstig uit Utrecht, is gisteren aangehouden Gebleken is dat hy de etalages van filialen in Amsterdam en L'trecht ook verzorgde en in zyn functie toegang tot de magazijnen had. Gedurende negen maanden heeft de man telkens kleine partijen vesten en blouses weggenomen en regelmatig aan de koopman op de Haagse markt verkocht, tegen een prys, die zelfs nog vyf gulden lager lag dan de inkoopprys van de firma. Deze firma is door de etaleur In de loop van de tyd voor duizenden guldens gedupeerd. Wijziging prijs- en gewichtsgrenzen bacon varkens De dalende tendens van het prijspeil op de varkensmarkt heeft, tot gevolg, dat zeer veel varkens in het baconge- wicht worden afgeleverd, waaraan het gevaar verbonden is, dat een te omvang rijke uitvoer van bacon prijsbederf op de Engelse markt zou veroorzaken. Ten einde dit te voorkomen heeft het bestuur van het Produktschap voor Vee en Vlees besloten de prijs voor baconvar- kens waarvan by de berekening van de toeslag op uitgevoerde bacon wordt uitgegaan met ingang van maandag 21 januari met f 0.05 per kg. koud ge slacht gewicht te verlagen, zodat deze dan voor de prysklassen 1 t.m. 4 respec tievelijk f 2.41, f 2.37, f 2 33 en f 2.29 zal bedragen. Bovendien is besloten met ingang van genoemde datum zowel de minimum als dc maxlmumgewichtsgrens, binnen wel ke varkens tot bacon kunnen worden verwerkt, met 2 kg. te verlagen. Der halve zullen met ingang van maandag 21 januari slechts varkens met een koud geslacht gewicht van 61 t.m. 70 kg. voor de bereiding van bacon bestemd kunnen worden. De plannen van het Staatsvissers havenbedrijf wyzen er nu op, dat het in 't voornemen ligt de Haringhaven een meer positieve f unctie in het visserij- bedryf toe de bedelen. In de loop van dit jaar zal namelyk een begin worden gemaakt met een niet onbelangryke uit breiding van deze haven, waarby aan de noordelyke kant een insteek landin waarts wordt gemaakt. Daarmee wordt voorkomen, dat men eerst de bunker- resten moet gaan ruimen, terwijl het op deze wijze verlengen van de haven tevens gelegenheid biedt te voren een damwand te slaan en op betrekkelyk eenvoudige wijze een kade te maken. De plannen voorzien voorlopig in een kade-aanleg over tweehonderd meter, doch deze zal in de verdere toekomst' tot 800 meter kunnen worden verlengd. De huidige drukte in de Vissershaven van IJmuiden, vooral byvoorbeeld tij dens de weekends, noopt ongetwijfeld tot een uitbreiding van de ligplaats-ge legenheid voor de talryke vissersvaartui gen, die thans binnen zyn. Wanneer de schepen na de lossing van de noord'zyde naar de zuidzyde worden vervaren, dan is daar doorgaans geen behoorlyke lig plaats meer beschikbaar. De schepen liggen soms met drie of vier tegen el kaar. wat uitermate lastig is by het provianderen en het uitvoeren van re paraties. Bovendien lopen de zo op een kluitje liggende schepen gemakkeiyker schade op. UITBREIDING LIGPLAATS Men ontveinst zich in IJmuiden niet, dat ter verhelping van dit euvel uitbrei ding van de ligplaats-gelegenheid nood zakelijk is. Een verdere uitbreiding zal zelfs noodzakelijk worden, wanneer men aan de noordzijde gaat minderen op de daar naast de hallen resterende lig plaats-ruimte. Het levert nu reeds op drukke dagen moeilijkheden by de los sing op, dat niet alle schepen een lig plaats voor de hallen kunnen krijgen. Wil men dit verhelpen, dan zal uitbrei ding van het hallen-complex niet ver meden kunnen worden. Dit is aan de noordkant van de haven nog wel moge lijk zelfs in oostelijke en westelyke richting van hef bestaande hallen-com plex. Maar dat zou betekenen een ver dere vermindering van de vrije ligplaats ruimte. De los-gelegenheid voor gezouten haring is in IJmuiden niet groot. De verkoop van gezouten haring in IJmuiden, hoewel in vergelyking met de verse haring niet groot, vertoont toch een niet onbelangryke styging. In het afgelopen jaar werd de aanvoer van gezouten haring, die in IJmuiden werd verkocht en dus niet werd ver voerd naar Katwijk, Scheveningen of Maardingen, verdubbeld. Mocht deze styging blyven doorgaan, dan zal de nieuwe Tegeltjesmarkt spoe dig te klein zyn. Men kan deze ruimte trouwens toch niet volledig benutten voor de opslag van tonnen haring, om dat men dan andere handelaren, dié aan de nieuwe Tegeltjesmarkt hun pakhuizen hebben, in de weg komt te zitten. OPSLAG GEZOUTEN HARING Het ïykt daarom logisch te veron derstellen, dat de uitbreiding van de Haringhaven mede ten doel heeft een ruimte te creëren voor de opslag van gezouten haring, waar deze dan tevens verkocht kan worden. Daarmee wordt in de vissershaven ruimte verkregen voor de verse vis-schepen en boven dien voorkomt men, dat èn aan de Vissershaven èn aan de Haringhaven een verkoop van verse vis moet plaats vinden, wat een spreiding van het kopers-korps en dus een nadelige in vloed op de prijs tot gevolg zou heb ben. Zou men aan de ene haven de verse vis en aan de andere de zoute haring verkopen, dan zou men met deze moeiiykheid niet geconfronteerd worden. AFSLAGGEBOUW In deze richting wijzen ook de plan nen voor de verdere toekomst, die gaan in de richting van een speciaal afslag gebouw ter lengte van honderden meters by de Haringhaven, Dit zou bij een ver dergaande ontwikkeling van IJmuiden als haringhaven nodig zijn omdat de schepen, die gezouten haring aanvoeren doorgaans ook nog wel wat verse vis aan boord hebben, welke zy anders eerst of later in de Vissershaven weer zouden moeten lossen. Een kwestie, die in deze ontwikkeling ook ,cen rol zou kunnen spelen is dc mogelijkheid van de vestiging van een tweede zware industrie in IJmuiden. Toen enige weken voor het einde van 1956 geruchten de ronde deden, dat Krupp in IJmuiden een staalfabriek zou gaan bouwen, werd daaraan direct de conclusie gekoppeld, dat het 't einde zou betekenen van IJmuiden als visserij- haven. De visserij zou tussen de be staande hoogovens en de nieuwe staal fabriek doodgedrukt worden. Weliswaar zijn de geruchten omtrent een Krupp-vestiging in IJmuiden thans wel ontzenuwd, maar het is toch inte ressant te vernemen, dat de directeur van het staatsvissershavenbedrijf te IJmuiden in een dergelijke zware indus trie niet persé een bedreiging voor de visserij ziet. Hy heeft daarbij gewezen op grote Duitse industrie-steden als Hamburg en Bremen die daarnaast ook belangryke visseryplaatsen zijn. KOPERS NAAR IJMUIDEN? De gehele ontwikkeling wijst er wel op. dat men in IJmuiden zeker niet afkerig is van een verdere toename van de aanvoer van gezouten haring en dan niet voor doorvoer over de weg of via binnenwateren naar Katwyk, Scheveningen of Vlaardingen. De naam Haringhaven alleen al zegt in dit opzicht voldoende. Wanneer deze haven uitgebreid en gemoderniseerd wordt, wanneer hier een behoorlyke losgelegenheid wordt gecreëerd en er komt een behoorlyke opslag-mogelijk heid, dan zou het wel eens kunnen ge beuren. dat de kopers straks naar IJmuiden trekken om daar de haring i af te nemen. Vooral voor Katwyk, dat zyn haven, plannen beslist niet vergeten is en juist weer met toenemende spanning de ontwikkeling in eigen plaats tege moet ziet, is het van belang te weten, wat er in IJmuiden gaat gebeuren. Het rapport van de dr. Wiardi Beek man-stichting van de Partij van de Arbeid heeft daarop eveneens gedoeld als gesteld wordt, dat de Katwijkse havenplannen niet op zichzelf bekeken kunnen worden, doch dat een samen hang met IJmuiden en een planolo gische bestudering in groter verband noodzakeiyk is. (Ingez. Med.-Adv.) Onlusten in Roemenië Dertig deden Naar het rechtse Weense blad „Neuer Kurier" meldt is er een ernstig treffen geweest tussen Bulgaarse en Roemeense burgers in de Roemeense provincie Do- broedja hij de Donaudelta. Volgens dit onbevestigde bericht zouden dertig per sonen zyn omgekomen. Het Incident zou zyn ontstaan toen burgers van de Bulgaarse minderheid in deze provincie zich hadden opge maakt Hongaarse gevangenen uit een concentratiekamp by Cernavoda te bc- vryden en zij slaags raakten met de Roemenen. De onrust zou zich hebben uitgebreid tot de plaats Rasova en Manralia. De Roemeense politie heeft een streng uit gaansverbod afgekondigd in de drie betrokken steden en er meer dan 200 arrestaties verricht, aldus het Oosten- rUkse blad. Twee Parijse moordenaars toevallig gearresteerd Dezer dagen berichtten wy, dat de po litie te Düsseldorf twee mannen had ge arresteerd. die er van verdacht werden twee dubbele moorden te hebben ge pleegd. Zij hadden verliefde paartjes, die met een auto de vrije natuur had den opgezocht, in de geparkeerde wagen doodgeschoten. Niet alleen in Duitsland, maar ook in Parijs heeft een dergelijke misdaad plaats gehad. Op 21 december van het vorig jaar werden in een park te St. Cloud Nicole Depue en Joseph Parrago. beiden 20 jaar. door pistool schoten gedood, terwijl zij in een stil staande auto waren gezeten. De Parijse politie heeft gisteren de daders Jean- Claude Viviers en Jacques Sermeus, bei den 19 jaar oud. kunnen arresteren. Het gebeurde toevallig. Vivier werd gisterochtend gearresteerd in verband met een poging tot afper sing. „Jij bent bijgeval toch niet de moor denaar van St. Cloud, wel?" vroeg een politieman Vivier. „Jazeker", antwoordde die. „Is dat een grap"? vroeg de verbaas de politieman. „Absoluut niet", zei Vivier en hij haal de met een zwaai het rijbewijs van het vermoorde meisje uit zijn zak. Ongeveer op hetzelfde tijdstip werd Sermeus gepakt omdat hij een pistool bij zich droeg. Toen men hem de bekentenis van Vi vier vertelde volgde Sermeus spoedig het voorbeeld van zijn compagnon, bijna even joviaal

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 4