MILLER BROS Leids muzikaal amateurisme schonk een boeiende, gevarieerde avond klhg size Personenauto uit Warmond reed in Leiderdorp in de Rijn Laatste foto-koopjes Foto-Ciné JAN WOLFSLAG Leidse Herv. Gemeente streeft naar verhoging van inkomsten jlk de nieuwe Virginia KING SIZE Harinonie-Messe en O-antiphonen als interessante hoogtepunten 95ste jaargang Vrijdag 18 januari 1957 Tweede blad no. 29039 Honderdduizenden hebben MILLER BROS nu gerookt. Ze zijn enthousiast! Beide inzittenden kwamen 0111 het leven Hedenmorgen heeft zich in de ge meente Leiderdorp een vreselijk onge val voorgedaan, waarbij twee personen door verdrinking om het leven zijn ge komen. Twee boeren uit Warmond waren per auto op weg naar de veemarkt te Leiden. Toen zij op de Van der Valk Boumanweg vlak bij de Spanjaardsbrug, reden, moet de auto zijn geslipt door de gladheid van de weg. De rechterwielen van de auto moeten toen de trottoir band hebben geraakt, waardoor de be stuurder de macht over zijn stuur ver loor. De wagen is toen over de weg naar links gereden en is over de dikke buis. die langs de waterkant is gelegd in ver band met zandspuiten, gereden en in het water terecht gekomen. Men heeft nog vermoed dat het ongeval is te wij- ton aan het springen van een band. doch men neemt thans aan dat de band ge- (Ingez. Med.-Adv.) Alleen nog maar zaterdag bieden wij de laatste OPRUIMINGSARTIKELEN aan tegen SPECIALE PRIIZEN BREESTR. 123 t.o. Stadhuis Kerkelijk Leven DS. G. W. VAN DETH OVERLEDEN In de leeftijd van 58 jaar is te Bloe- mendaal overleden ds. G. W. van Deth. predikant der Hervormde gemeente al daar met bijzondere opdracht en predi kant-directeur van de Hervormde Ver eniging Kinderzorg in Noord-Holland. Morgen 12.00 uur zal in de Hervorm de Kerk te Bloemendaal een rouwdienst worden gehouden, waarna om 1.30 uur de begrafenis plaats vindt. NED. HERV. KERK Beroepen te Vee>nendaal (5e pred.pl.) H. Talsma te 's-Gravenhage. GEREF. KERKEN Beroepen te Slootdorp H. J. Lustigheid te Een (Dr.). sprongen is bij het passeren van de buis langs de waterkant. Omwonenden snelden direct na het ongeval toe en waarschuwden de politie van Leiderdorp, die echter niet te be reiken was. Zodoende duurde het tot De personenauto wordt uit het water gehaald. (Foto L.D./Vam Vliet) ruim kwart over negen eer een kraan wagen werd gewaarschuwd, die onge veer halftien ter plaatse was Na een halfuur hard werken de Rijn is ter plaatse vrij diep kon men de auto boven water halen. De stoffelijke over schotten zijn vervoerd naar het Acade misch Ziekenhuis te Leiden. De slacht offers zyn G. J. van Leeuwen. 61 jaar. en L. G. v. Leeuwen, 27 jaar, beiden uit Warmond. Tarief hoofdelijke omslag wordt verhoogd In verband met de dekking van een tekort voor 1957 begroot op f. 45.000 en mede met het oog op de bouw van nieuwe kerken en wykgebouwen en de uitbreiding van de kerkelijke arbeid, met name van de pastorale zorg, streeft de Leidse Hervormde Gemeente naar een vérhoging van inkomsten. MILLER BROS is een King Size van sublie me goudgele Virginia, die door zijn lange formaat een natuurlijk filter heeft. Deze 80 cts-King Size geeft U een ongekende kwaliteit. Iedereen merkt het fantastisch goede resultaat van het kostbare smaakonder zoek, dat vooraf over geheel Nederland werd gehouden. Profiteer daar óók van! Aangezien het peil der uitgaven vrij wel vast ligt en in elk geval inkrimping daarvan geestelijk verlies betekent, moeten niet alleen in dit maar ook in de komende jaren de ontvangsten stij gen, wil de kerk, naar de mens gespro ken. niet in staat van „faillissement" geraken, aldus lezen wij in het vandaag verschenen kerkelijk orgaan „Hervormd Leiden". Voor die stijging staan drie wegen open en wel verhoging der collecten, vermindering van het aantal dergenen die. hoewel daartoe in staat, hun ker kelijke bijdrage niet of slechts zeer ten dele voldoen en verhoging van het tarief van de hoofdelijke omslag. Bij de herziening van het tarief, welke herziening onlangs in een ver gadering van wijkkerkvoogden is aange nomen, is het College van Kerkvoogden uitgegaan van de overweging dat de lagere inkomens niet te zwaar mochten worden belast en dat de progressie bij de hogere inkomens iets mocht worden versterkt. Naast deze overwegingen moest echter worden bedacht enerzijds dat de mees ten van hen, die een kerkelijke bijdrage verschuldigd zijn. een inkomen hebben van tussen de f. 2000 en f. 6000 en an derzijds. dat in de kerkelijke tarieven geen al te zware progressie mag worden gehanteerd, nu het Rijk daarmee reeds zover gaat. Uit één en ander volgt dat ook bij de lagere inkomens het tarief iets hoger moest worden gesteld dan nu, maar dat de belangrijkste stijging is gevonden bij de hogere. Het tarief va rieert nu van omstreeks Vz tot om streeks 3% van het inkomen. DE NIEUWE TARIEVEN Het nieuwe tarief is door het College van Kerkvoogden thans als volgt vast gesteld; bij een inkomen van f. 2.500 be taalt men f. 14.50 per jaar. voor elke f 100 meer f. 2,bij f, 4.500 f. 54.50 voor elke f. 100 meer f. 2,20; f. 16.000 f 307,50 voor elke f. 100 meer f. 2,50; f. 22.000 f. 457,50 voor elke f 100 meer f 2,75; f. 31.000 f. 705,— voor elke f. 100 meer f. 3,f. 40.000 f. 975.voor elke f 100 meer f. 3,50; f 69.300 en hoger f 2.000. Terwijl het tarief voor ongehuwden is vervallen, mag men per minderjarig of studerend meerderjarig kind f. 300 van het inkomen aftrekken. Een uitwerking van het nieuwe tarief bij enige inkomens geeft het volgende beeld: f. 2.500 f 14.50 f. 3.500 f 34,50 f. 4.000 f'. 44,50 f 5.000 f. 65.50 f. 6.500 f. 98.50 f. 8.000 f. 131,50 f. 10.000 f. 175,50 f 15.500 f. 296.50 t. 27.500 f. 608,50 JURIDISCHE VOORDRACHT. In het kader van de voordrachten voor afgestudeerde juristen van de Neder- landse Universiteiten, die mede toegan kelijk zijn voor notarissen, candidaat- notarissen, bestuursambtenaren, ambte- naren van de belastingdienst en andere belangstellenden, spreekt op woensdag a s., des avonds van 19 45 uur tot 21.30 uur in het Academiegebouw te Leiden, prof. dr. J. H. A. Logeman over het onderwerp .Rechter en Administratie". PROMOTIES LEIDSE UNIVERSITEIT Aan de Leidse Universiteit is gepro moveerd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op proefschrift getiteld: ..Social aspects of the co-operative mo vement in Ceylon and Southern India", de heer G. D. van Wengen. geboren te Haarlem en thans wonende te Oegst- geest. Gepromoveerd tot doctor in de rechts geleerdheid op proefschrift getiteld „Misbruik van omstandigheden als grond voor ongeldigheid van rechtshan delingen" de heer P. A. Stein, geboren te Berlijn en thans wonende te Utrecht. Ma 12 jaar kerkboek terug! X De familie van den Bos te Brui- J nisse heeft deze wee keen kerk- boek teruggekregen, dat zij tij- dens de evacuatie in de oorlogs- jaren is kwijtgeraakt. Aan de ver- 2 missing van het boek besteedde J de familie in 1945, toen zij van de evacuatie in haar woning te- rugkeerde weinig aandacht. Hon- derdzestig huizen waren geheel f X verwoest alle andere waren be- schadigd en er was veel gestolen 2 door soldaten van allerlei natio- 2 naliteit die in de ontruimde wo- j ningen hadden gebivakkeerd. Daarom keek de familie vreemd 2 op, toen de post deze week een 2 pakket bezorgde, dat blijkens het poststempel uit Engeland kwam en dat het vermiste kerkboek be- vatte. Op het pakket stond alleen 2 het adres van de eigenaresse on- 2 volledig geschreven. Elke aandui- 2 ding van de afzender ontbrak. Adams vroeg snelle betaling van cheque De Britse patholoog dr. Shera ver klaarde gisteren voor het gerecht in Eastbourne, waar de 57-jarige dr John Adams, verdacht van vergiftiging van drie patiënten, terecht staat, dat dr. Adams vorig jaar juli zijn advies had ingewonnen over mevr. Gertrude Hul- lett. een van de patiënten, die in de aanklacht wordt genoemd. Mevr. Hullett, wier man het jaar te voren door morfinevergiftiging om het leven gekomen zou zijn, verkeerde in een coma en dr. Shera dacht, dat zy aan vergiftiging door het gebruik aan verdovende middelen leed. Hij had, naar hij gisteren verklaarde, een maagonder- zoek voorgesteld, doch dr. Adams was daar niet op ingegaan. Volgens hem was de coma een gevolg van een hersenbloeding. De rechters hielden zich ook bezig met de geheimzinnige verdwijning van een cheque van duizend pond sterling, die mevr. Hullett volgens de aanklager vijf dagen voor haar dood aan dr. Adams gegeven zou hebben. De cheque is na de lijkschouwing van mevr. Hul lett verdwenen. De verdediger van dr. Adams maakte er bezwaar tegen, dat de kwestie van de cheque bij de zaak betrokken werd. omdat er volgens hen geen bewijzen zijn dat de cheque er een was, die mevr. Hullett als betaling aan dr. Adams had gegeven. De rechters verwierpen echter dit bezwaar waarna employé's van een bank verklaarden, dat dr. Adams enige dagen voor het overlijden van mevr. Hullett de cheque ihad aangeboden en om snelle betaling Voetbalpool Advies hoogleraren afwijzend Vier christelijke professoren hebben het Verbond van Christelijke Voetbal verenigingen in Nederland geadviseerd een afwijzend standpunt in te nemen te aanzien van het voorstel om een voetbalpool in KNVB-verband te orga niseren. Het principiële Zaterdagvoetbal (niet te verwarren met de gehele categorie der zaterdagverenigingen) had de pro fessoren Schipper (Vrije Universiteit te Amsterdam), Brillenburg Wurth (Theo logische Hogeschool te Kampen) Sme- lik en van Niftrik (beiden gemeentelijke Universiteit te Amsterdam) om het ad vies gevraagd, aangezien door het pro testants-christelijke deel van onze be volking over deelname aan kansspelen zeer gevarieerd wordt gedacht. Het bestuur van het Verbond van Christelijke Voetbalverenigingen heeft zijn standpunt t.a.v. de mogelijke con sequenties, die voortvloeien uit dit advies nog niet definitief bepaald. De aange sloten verenigingen zullen schriftelijk worden geraadpleegd, waarna namens het Verbond op de buitengewone alge mene vergadering van de KNVB op zaterdag 26 januari a.s. een verklaring zal worden afgelegd. had gevraagd. By de lijkschouwing in augustus is de cheque bij de stukken gevoegd, doch toen deze onder de ad vocaten rondgingen, verdwenen. Het muzikale amateurisme in onze stad heeft in de loop der jaren een ge stage ontwikkeling ondergaan, waarvan wij met steeds groeiende interesse ken nis namen en met steeds groter waardering gewag maakten. Wat nu de ontwikkeling der samenwerking tussen het vocale en het instru mentale amateurisme betreft, daarvan ontvingen wij gisteravond in de Stads- zaal een uitnemende proeve tijdens de uitvoering van Haydns van 1802 date rende en in 1806 in druk verschenen „Harmonie-Messe", die de aandacht trekt, niet slechts door de waardevolle muzikale inhoud, maar ook door de veel rijkere aanwending van blaasinstru menten. waaraan zij haar naam ontleent. Wonderlijk, dat deze Mis, zich kenmerkend door alle faecetten van Havdns geniaal kunnen, zó zelden gehoord wordt. Zij toch is wel eens de mooiste instru mentale Mis vóór Beethovens „Missa Solemnis'* genoemd! Een kennismaking met het Rotter dams Vocaal Kwartet, bestaande uit Bea Mackenzie (sopraan), Diet Kloos (alt), Jan Waayer (tenor) en Meine Pot (bas), leidde tot de stellige overtuiging, dat dit doorwrocht op elkaar ingestelde ensemble van meest jongere krachten, zijn weg zal vinden. Homogeen klinkende stemmen met een reine en ontroerende sopraan in het centrum van de aan dacht. Verheugende mogelijkheden te over voor deze vier ernstig werkende krachten! Willem Mizée stimuleerde het geheel tot een genuanceerde en bewogen repro- duktle, van overgave doortrokken Haydn wendde na 1790 een instrumen tatie aan, die voor haar tijd bepaald „revolutionair" was: hij deed beslissende stappen in de richting van de moderne orkeststyl. Ook in deze Miss komt dit nadrukkelijk tot uiting. Onder de zielvolle leiding van Willem Mizée werkten diens Ned. Madrigaal koor en het Toonkunstorkest samen om er karakter en relief aan te verlenen. Ook deze Mis een van de 15. die Haydn schreef is een sterk en repre sentatieve uiting van een in de late 18e eeuw door een van levensvreugd door trokken Oostenrijkse katholicisme, ook getuigend van Haydns innerlijk ge moedsleven. Welnu: deze frisheid en blijheid, van zelfsprekend afgewisseld door een diep ernstige toon, gingen ruimschoots uit van de stijlvolle, bezielde en harmoni sche verklanking, waarin, naast de reeds herhaaldelijk door ons omschreven su perieure eigenschappen van het glanzend klinkende Madrigaalkoor, bijzonderlijk opviel tot welk een bekwaam en uitér- mate nuttig begeleidingsapparaat het Toonkunstorkest in het huidige stadium is uitgegroeid in deze niet gemakkelijke partituur. Dat het spel der blazers nog zwakheden openbaarde, viel echter niet weg te cijferen. Mede door de schaarse bezetting kwamen daardoor diverse cli maxen onvoldoende tot haar recht. Voor de pauze toonde het lichtelijk overladen en heterogene programma grote verscheidenheid. Hoogtepunt daarin Herman Strategiers „Cantica pro tempore natali", de z.g. O-antiphonen voor de Adventstijd en diens „Revelabitur gloria Domine" voor de kersttijd, geïnspireerd geschreven op verheven teksten. Verbijsterend moeilijke opgave! Zij stellen zowel door de te treffen interval len zeer weinig houvast! de veel vuldig aangewende doorgangsnoten en toegepaste chromatiek, alsmede het ont breken van maatsoorten, de hoogste eisen. Wat Mizée hier volkomen in z'n element! met zijn koor bereikte, ver dient onweerlegbare bewondering. Glan zend, transparant, luchtig-zwevend, in rijke contrastwerking en serene zuiver heid klonken deze superieure a cappel- lazangen op, waarbij de bovenaardse klank der sopranen evident was. De so nore bassen mogen zich voor domineren hoeden. Hulde aan allen voor de onge mene trefzekerheid! Een interessante introductie, waarin Strategiers, door het Gregoriaans be- in vloed, doch desondanks persoonlijk talent, de hoogste graad aanwijst. Daarnaast móesten de Zuidafrikaanse liederen van de Vlaming Flor Peeters, hóe waardeerbaar op zichzelf ook, wel afvallen, al vonden zij in het „Ken jij die bosduif" een hoogtepunt. Overi gens ook hier de perfectie, die men van dit koor verwachten mag. In het Concertino n van de Italiaan Carlo Ricciotti (ook toegeschreven aan Pergolesi) en Handels Concerto Grosso, het 6e van diens 12 daterend van 1740, toen Handel van opera naar ora toriumcomponist omschakelde, gaf het Toonkunstorkest onder leiding van de sober en accuraat dirigerende Henk Geirnaert, bewijs van een enorme voor uitgang op het gebied van klank- en kleur-egalisatie. Mogen bezieling en dieptewerking nog rijper accent verkrij gen, dit neemt niet weg, dat dit orkest zijn plaats met ere in onze stad mag innemen. Het heeft grondig en hard ge studeerd Als solisten deden mr. P. J. Teebaal, mevr. J. Stam-v. d. Staay, J. Hoogenberk (viool) en Enne van Ham (cello) zich van een betrouwbare zijde kennen, waar bij de laatste zich, behalve door zijn prachtige toon onderscheidde door zijn ver boven de materie uitgaande ver tolking. W(j eindigen met onze openingsstel ling: het amateurisme in onze stad is in staat tot prijzenwaardige prestaties, die een avond boeiend kunnen houden! H. (Ingez. Med.-Adv.)

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3