SCHRIKBEWIND VAN KADAR tN HONGARIJE SLAAT TOE Moeilijkheden bij export van kabeljauw naar België Expogé's ontvingen 22 Duitsers BULTHUIS V.S. dringen aan op vreedzame regeling tussen Aden en Jemen Met een enkel woord Agenda VRIJDAG 18 JANt'ARI 1957 T cslelijkecorrespondenten Men vreestdat gearresteerde arbeiders tot voorbeeld zullen moeten dienen Dc politic van de regering Kadar heeft opnieuw een aantal arbei dersleiders gearresteerd onder de nieuwe maatregel, waarbij allen die tot staking aanzetten met de doodstraf kunnen worden gestraft. Tenminste vijf leden van de arbeidersraden in de fabrieken in Boedapest zijn gegrepen door het schrikbewind. Men vreest ervoor, zo deelden Hongaarse vluchtelin gen mede, dat deze arbeiders als voorbeeld en waarschuwing zullen worden opgehangen. i voor straf- terugkeren, mits dit voor 31 J ,1 maart gebeurt. Op de muren in Boedapest werden biljetten aangeplakt en leuzen geschil- Slechts 66 nieuwe Hongaarse vluchte- derd, waarin de arbeiders werd geraden lingen zün gisteren in Oostenrük aan- „de zuiverheid van hun arbeidersraden gekomen. Dit is het kleinste aantal dat lijkheden, zoals gebrek aan brandstof. Sommige westelijke waarnemers gelo ven, dat de autoriteiten zich ook zorgen kunnen maken over veelvuldige bijeen komsten van Hongaarse studenten in groten getale. De vorige week zouden acht leiders van de studentenvereniging Mefesz gearresteerd zijn. Een Hongaarse commissie onder lei ding van een regeringsfunctionaris is naar Wenen gereisd om behulpzaam te zijn bij de repatriëring van Hongaarsè vluchtelingen, die thans terug willen keren. Tot dusver heeft Oostenrijk Hon gaarse autoriteiten niet toegestaan, vluchtelingenkampen te bezoeken. Op grond van een speciale amnestie kunnen Hongaren, die na de opstand naar het Westen zijn uitgeweken, zonder vrees Geen grapjes ten koste van de communisten Alber Norden secretaris van het cen trale comité der Oostduitse verenigde socialistisch - communistische partij, heeft een aanval gedaan op het satiri sche tijdschrift ..Eulenspiegel" en op de liedjeszangers en literaire cabarets, die hij beschuldigt van aantasting van het moreel der bevolking. „Radio, televisie en cabarets zijn er niet om de offervaar dige strijd van de Duitse werkende klas se belachelijk te maken", aldus Norden. Ook ,,Neues Deutschland", het partij orgaan, verheft zijn stem tegen het ge brek aan eerbied" voor het regime waar van sommige middelbare scholieren blijk geven. Met name wordt hun „on verschilligheid ten aanzien van ge meenschappelijk bezit verweten, min achting voor produktleve arbeid en on gepaste trots tegenover nederige arbei ders". Het blad waarschuwt, dat scho lieren die zich niet in het gareel willen schikken wel eens van school zouden kunnen worden gestuurd. (Ingez. Med.-Adv.) NIEUWE RIJN 49 te beschermen' De Westelijke correspondenten werden uit de fabrieken geweerd onder het nieuwe besluit van de staat van beleg. Bij dit besluit werd het verboden de fa brieken zonder toestemming te betreden. Gisteren zijn twee westelijke corres pondenten uit Hongarije gewezen. Het zijn een correspondent van Reuter en een correspondent van de Süddeutsche Zeitung en andere Westduitse bladen. Als reden voor de uitwijzing is opge geven, deelneming aan de gebeurtenissen op 11 januari in Csepel. (Vijf arbeiders werden gedood en e enaantal gewond toen leden van de Hongaarse commu nistische militie op demonstrerende ar beiders vuurden, die hogere lonen eisten en protesteerden tegen de wederaan stelling van „Stalinistische functiona rissen" in de leiding van de staalfabrie ken van Csepel in het zuidelijke deel van Boedapest). Dinsdag reeds werd de Weense cor respondent van de New York Times, Jack Mccromack het land uitgezet. Uitgesteld Naar verluidt zijn alle colleges aan de Hongaarse universiteiten, die maandag zouden beginnen, tot eind februari uit gesteld om „technische redenen". Van universitaire zijde is verklaard, dat het uitstel te wijten is aan materiële moei- Spaanse minister trekt zijn ontslagverzoek in De Spaanse minister zonder porte feuille Jose Luis Arrese, die tevens se cretaris-generaal van de falanx-oartij is. heeft zijn verzoek om ontslag, dat hij de vorige week bij generaal Franco heeft ingediend ingetrokken aldus werd gisteren in Madrid vernomen. Arrese zou z'jn ontslag hebben aange vraagd omdat de voorstelt jïi tot her ziening van de grondwet, die hij heeft ontworpen, door generaal Franco met gesohikt worden geacht. Politieke kringen in Madrid gaven donderdag twee mogelijke redenen \oor het intrekken van zijn ontslagverzoek. De eerste is. dat er wellicht een com promis is gesloten over de grondwette lijke voorstellen. De tweede kan mis- chien gevonden worden in het verlan gen van Arrese en de Falangisten om een gemeenschappelijk front naar bui ten te laten zien met het oog op de in cidenten, die zich deze week in Barce lona hebben afgespeeld. In deze plaats zijn een aantal studenten gearresteerd na botsingen tydena een boycot van openbare vervoermiddelen. Ondanks hevige koude en de sneeuw werd deze boycot donderdag voortgezet. Zoals bekend is deze begonnen na de verhoging van de tarieven. sedert 28 oktober op één dag in Oosten rijk om asiel heeft verzocht. Het merendeel van hen had zo zeer van de kou geleden, dat zij zich onder medische behandeling moesten stellen. Exporteurs zijn verbaasd en ontstemd VOOR AUTOLAKKEN II at na 10 jaar mogelijk is Ook zij zaten eens in beruchte kampen In de kringen van de IJmuidense groothandel in vis is ernstige ont stemming ontstaan door de controle, die het Bedrijfschap voor Visserijpro- dukten uitoefent op de export van verse vis speciaal van kabeljauw naar België. Sinds het begin van dit jaar verricht het bedrijfschap deze controle, die men bij de groothandel als een zware belemmering van de export be schouwt, hoewel men niet verheelt, dat er controlemaatregelen nodig zijn. Maar, zo meent de groep van groot handelaren die in verzet is gegaan, er worden nu duizenden guldens verspeeld door toedoen van vijf speciale contro leurs. Aan de kant van het bedrijfschap wordt gesteld, dat controle noodzakelijk is, omdat de naam van de IJmuidense groothandel in vis de afgelopen maan den ernstig schade heeft geleden. DEENSE KABELJAUW Er is in een Belgisch visserijblad „Het Visserijblad" in Oostende, namelijk een j beschouwing over de kwestie van de im- i port der Nederlandse kabeljauw ver- I schenen, dat constateerde, dat Neder land grote hoeveelheden Deense kabel jauw naar België uitvoerde, terwijl bij het protocol van Ulvenhout over de uit voer van vis naar de Benelux-partner is gesteld, dat beide landen geen vis van vreemde origine naar elkaar mochten exporteren De Belgen zijn hier al eer der fel tegen van leer getrokken en met officiële cijfers in de hand heeft de Bel gische overheid reeds een démarche bij de Nederlandse regering ondernomen. Toen is aan Nederl- zijde een nauw keurige controle toegezegd. Wat gisteravond in een zaaltje van het Centraal hotel te Amsterdam ge beurd is, zouden weinig Nederlanders ruim tien jaar geleden voor mogelijk hebben gehouden. Daar ontvingen le den van de Nederlandse vereniging van ex-politieke gevangenen en vai\ het het Concentratiekampsysteem een groep van 32 Duitsers. Onder hen verscheidene vroegere le den van Hitiers leger, zoals o.a. een „Feldwebel". Daar zong een jonge Ne derlandse joodse vrouw, die de bezet tingstijd als gevangene in het Duitse concentratiekamp Ravensbriick heeft doorgebracht, een Engels een een He breeuws lied en de Duitse gasten brach ten haar een ovatie. Daar schudden „de vader van alle Nederlandse expogé's" Karei van Staal en de voorzitter van het Nationaal Comité, mr. C. van Rij hartelijk de handen van de Duitse gas ten en daar zei laatstgenoemde in een welkomstwoord: „Wij kunnen de hulp van de Duitse jeugd, die nu zelf heeft ondervonden wat dictatuur en vrijheids beroving betekent, in onze strijd tegen het duivelse en verfoeilijke concentra tiekampsysteem goed gebruiken". Want zij, die hier zo gastvrij op aller lei verversingen werden onthaald en die als gasten van deze ex-slachtoffers van het Duitse regiem 3 weken in Groningen bij particulieren zijn ondergebracht, zijn 22 vrij jonge Duitsers (in leeftijd varië rend tussen 25 en 40 jaar), die in de cel len van de beruchte Duitse kampen, tuchthuizen en gevangenissen van Sach- senhausen, Bautzen, Torgau, Rummels- burg, Wladheim, Zweickau en Dessau (een buitencommando van Dachaui de Nederlandse gevangenen in de jaren na hun bevrijding in 1945 hebben opgevolgd, Duitsers, die op hun beurt door eigen landgenoten, zij het geen nationaal-so- cialisten, doch communisten, of door Russische „bezetters" in Oost-Duitsland zonder vorm van proces voor jaren van hun vrijheid beroofd werden en die ten slotte het geluk hadden weer vrij te worden gelaten. De meeste van deze groep Duitse ex pogé's onder wie zich 4 vrouwen bevin den, zijn het vorig jaar in West-Berlijn aangekomen en hebben de gelegenheid gekregen daar aan de vrije universiteit te gaan studeren. Nu brengen zij drie weken in ons land door. In de provincie Groningen hebben zij al menige excursie achter de rug. Gisteren waren zij over de Afsluitdijk naar Amsterdam gekomen en vandaag brengen ze een bezoek aan Den Haag. Op 24 januari a.s. zijn de 3 weken voorbij en gaan zy terug naar West- Berlijn. (Ingez. Ried.-Adv.) LAATSTE WEEK OPRUIMING DIVERSE COUPONS BALATUM E*tra koopjes in GORDIJNSTOFFEN KARPETTEN BOTERMARKT 23 De Amerikaanse regering heeft hij de Britse regering en hij de regering van Jemen aangedrongen op het tot stand brengen van een vreedzame oplossing voor de grensgeschillen over het Pro tectoraat Aden. Dit is gisteren door de officiële woord voerder van het Amerikaanse ministerie i van Buitenlandse Zaken, Lincoln White, medegedeeld. De Amerikaanse regering heeft de regeringen van Engeland en Jemen in kennis gesteld van zijn stand punt. De Amerikaanse regering heeft uit drukking gegeven aan de hoop, dat „de grootst mogelijke zelfbeheersing" zal worden betracht bij de oplossing van de kwestie. Momenteel is' de sfeer tussen de beide partijen nog scherp, zoals wei blijkt uit de woorden van de Jemenitische gezant te Cairo, Aboe Taleb. die gisteravond in de Egyptische hoofdstad zei, dat Groot- Brit-tannië maar een internationale af vaardiging onder auspiciën van de Ver enigde Naties moest zenden om de toestand in Jemen te bestuderen. Dit was een commentaar op een ver- I klaring van de kanselier van het Her-1 togdom Lancaster, minister Hill, die had beweerd- dat de beschuldiging, dat Groot-Brittannië Jemen heeft aange vallen ongegrond is. Hill moest de we-reldpers maar in staat stellen „de verschikkingen, die de Britse Strijdkrachten hebben bedreven", in ogenschouw te nemen, aldus de Jeme nitische gezant. Engeland heeft daarentegen Jemen meegedeeld, dftt een van de plaatselijke heersers in liet protectoraat Aden, de vorst van Beihan, .erop staat, dat de Jemenitische troepen zich uit zijn ge bied terugtrekken alvorens besprekingen worden gevoerd over een regeling met het oog op de jongste grensincidenten tussen Jemen en Aden. Dit is door een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken meegedeeld. De andere machthebbers in Aden, aldus de woordvoerder, hadden in beginsel erin toegestemd, dat ambtenaren van de regeringen in Aden en van de regering van Jemen aan de grens bijeenkomen voor onderhandelingen. Inmiddels duren de incidenten echter nog voort. Volgens een te Aden uitgegeven com muniqué js woensdag met behulp van vliegtuigen een aanval van 200 Jenie- nieten op een fort te Ghaniya, in het noord-westen van het protectoraat Aden. afgeslagen. Voorts kwamen vliegtuigen van dr Britse luchtmacht een konvooi te hulp. dat op weg naar Dhala, ongeveer honderd km ten noorden van Aden, door afvallige stamleden werd aangevallen. BINNENLAND Tijdens een vrij dichte mist heeft 's avonds op de Meppelerweg te Zuódwolde (Drente) een ongeval plaats gevonden, waarbij de 26-jarige Invalide E Kuik do delijk werd getroffen Het slachtoffer dat zich in een onverlleht invalidewagentje naar huls begaf werd door een hem ach terop komende vracht auto geschept en overleed ter plaatse. De heer Kuik was gehuwd maar had geen kinderen. Mr. J. F. van Beeok Calkoen, viee- voorattter van het Hoogeland. Vereniging tot stiohting en Instandhouding van Ar- beidskoloniën, is om gezondheidsredenen afgetreden als bestuurslid, na de orga nisatie 14 jaar als zodanig te hebben ge diend Ln zijn plaats is tot vice-voorzitter benoemd luitenant-generaal (b.d.) M. R. H Calmeyer. die deze benoeming heeft aanvaard. Tot bestuurslid van het Hooge land la in de vacature van Beeck Calkoen benoemd mr. H. Rijpst ra, burgemeester van Smilde. In het Wtlhelmiivagafithuis te Am sterdam la gisteren aan de gevolgen van een haar overkomen ongeval overleden de 72-jarige mevrouw E de Boer-De Vries. Zij werd op de Admiraal de Ruyterweg te Amsterdam door een vrachtauto aange reden en met een bloedende hoofdwond en een gebroken rechterbeen werd zij in het ziekenhuis opgenomen- De nering van het 16e lustrum van het „Wagenlngech Studentencorps" zal in •mei 1958 geschieden. In dat zelfde jaar vieren ook de etudentencorpora van Delft en Rotterdam een lustrum, maar het W.S.C. la met deze studentenoorpora over eengekomen. lm 1958 ala eerste het lus trumfeest te houden. In de vergadering van de Provinciale Staten van Noord-Holland zal een voor stel aan de orde komen aan mr. M. A Stuf kens, Griffier der Staten, met ingang van 1 september a s. op de meest eervolle wyze ontslag te verlenen uit de provin ciale dienst, wegens het. bereiken van de pensloengereöhtigde leeftijd. Op 80-jarige leeftijd is gisteren te Woerden overleden de heer J, Zon. oud wethouder ter plaatse en van 1928 tot 1043 voorzitter van de Nederlandse Dro gisten bond. B. en W. van Amsterdam hebben aan de gemeenteraad voorgesteld aan de direc teur van de Gemeentelijke dienst van de Stadsschouwburg, de heer J. M. Bendien, geboren 7 Juni 1891,, wegens het berelikt hebben van de pensioengerechtigde leef tijd, met ingang vain 1 februari 1957 als zodanig eervol ontslag te verlenen onder dankzegging voor de door hem in ge noemde functie bewezen diensten. Voor een benoeming in ds vacature, die dan zal ontstaan, bevelen B. en W in overeenstemming met het advies van de commissie van bijstand i,n het beheer der zaken van kunst, aan de heren E. P. Smit en M. J. Klrngma, In de grote vergaderzaal van de De Amerikaanse duikboot „Nautilus", S E R. werd gistermiddag de eerste open- j waarvan de motoren door kernenergie bare v ergadering van het bestuur van worden aangedreven, zal in het voorjaar het bedrijfschap voor de groothandel iip i voor Ijet eerst weer „orandstof" Innemen, kruidenierswaren gehouden. na in de afgelopen twee jaar 88.000 km. te hebben afgelegd. BUITENLAND j Volgens het Italiaanse blad ..Me mento Sera" is Moskou bezig een nieuwe Een blinde professor in Buffalo (New York) heeft een apparaatje ter grootte van een vulpen ontworpen, waar mee blinden kunnen „zien". Het appa raat zet Licht om in geluid. Hoe groter de lichtsterkte, die van een voorwerp wordt opgevangen, des te sterker is het geluid. Het apparaat is zo fijngevoelig, dat de maan „gezien" kan worden en een overdrijvende wolk kap worden gevolgd. In de dierentuin ven Frankfort heb ben acht leeuwen woensdagnacht twee tijgers verscheurd. De leeuwen hadden de kooi. waar de tijgers verbleven, kunnen 'bereiken, doordat een oppasser vergeten had de verbindiingsdieur te sluiten. Bij het gevecht, dat de tijgers het leven kostte, zijn oc'k de leeuwen gewond. Dertig personen, voor het merendeel vrouwen en kinderen, zijn donderdagmid dag in de rivier de Hoogpiy cip een tiental km. van Calcutta verdronken, doordat de boot, waarLn zij van een pel grimstocht terugkeerden, door die snelle stroom omsloeg. Zij keerden terug van een jaarlijks godsdienstig feest, d'at door 50.000 Hindoes werd bijgewoond, De HooghJy is een der mondangsarmen van de Ganges. Kom,inform te stichten De Italiaan Tog- liatt-i. de Fransman Thorez en de Oest- dudtser Grotewohl zouden de leiding krijgen. Frankrijk en West-Duitsland zuilen samenwerken bij bepaalde wetenschappe lijke onderzoekingen op het gebied van wapens en bij die verwerkelijking daarvan. Hiertoe is besloten na een demonstratie van Franse wapens in Colomb-Bechar in de Sahara, waar de Fransen experimenteren met bestuurbare projectielen. De demon stratie werd door de Westdulitse minister van Defensie Strauss en een Westduitse delegatie onder leiding van generaal Adolf Heustnger bijgewoond. Naar verluidt be treft de samenwerking met name de be stuurbare projectielen. De Italiaanse politie zoekt naar een portret van Proms Rainier en Prinses Grace van Monaco, det donderdag uit het atelier van een Italiaanse schilder in VentigmWi'a ls verdwenen. Het schilderij is een geschenk van Italiaanse toeris tische bureaus ter gelegenheid van de a.9, geboorte van het kind van de Prins en Prinses. De 33-jarige kunst,schilder, Mario Ralmondo. verklaarde dat het doek ls ont vreemd toen hij donderdag een korte tijd niet op zijn atelier wa6. De politie in Dublin heeft bij een gearresteerde plaatselijke Journalist een gedetailleerd plan gevonden om het open bare leven In Noord-Ierland door sabotage te ontwrichten Het plan was opgesteld door het. clandestiene „Ierse Republikeinse Leger". De journalist is tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld). De Chinese premier Tsjou-Bn-Lai is donderdag uit Boedapest weer lp Moskou aangekomen. Hij werd verwelkomd door de Russisohe eerate vice-premier Mikojan, de minister van Buitenlandse Zaken Sje- pilof en de Chinese. Hongaarse en Poolse vertegenwoordigers in Moskou. Volgens de plannen zal Tsjou zondag naar Kaboel Afghanistanreizen In TsJecho-Slowakije zijn een Duitser en twee Tsjeohen gearresteerd, die voor de Westduitse spionageorganisatie-Gehlem inlichtingen trachtten te verzamelen over de vervaardiging van Mig-straaljagers, de bouw vam de eerate atoomcentrale m Slo wakije en andere militaire geheimen, zo is donderdag in Praag officieel bekend gemaakt. Maria Tsjeohova, een zuster van de in 1904 overleden Russische schrijver Anton Tsjechof, ls op 94-jarige leeftijd te Jalta ingeslapen aldus meldt het Rus sische persbureau Tass. Mevr. Tsjechova, die lerares in geschiedenis en aardrijks kunde was, heeft indertijd haar broer ge holpen bij zijn werk. Na zijn diood in 1904 heeft zij veel gedaan bij het ordenen en uitgeven van zijn nagelaten manuscrip ten. Teen heit huls van Tsjeohof te Jalta in 1920 nationaal museum werd, werd mevr. Tsjechova voor haar leven tot direc trice benoemd. VERBAASD De handel verbaast zich echter over de schrik, die er bij het bedrijfschap ontstond, toen de cijfers over de uit voer van Deense kabeljauw via Neder land naar België hekend werden, ter wijl toch datzelfde bedrijfschap de uitvoermachtigingen afgeeft en de aanvoercijfers over de verschillende havens verzamelt. De Nederlandse handelaren zijn van mening dat de beperkingen op de uit voer in de toekomst beter uit het pro tocol gelicht kunnen worden, maar de ontstemming van dit moment betreft vooral de dreiging, die door de situatie voor de export is geschapen: er zullen grote afzetgebieden verloren gaan. wan neer er geen kabeljauw aan de Neder landse havens wordt aangeboden en men dus vreemde vangsten moet gaan uit voeren om aan de contractuele verplich tingen te voldoen, wat niet mag. Over de wijze, waarop in de IJmui dense vishallen wordt gecontroleerd, is men evenmin tevreden Voorts moet de handel het bewijs leve ren. dat elke naar België te versturen partij kabeljauw in Nederland is gekocht en aangevoerd. Maar wanneer er per dag een zesdui zend Stuks kabeljauwen worden aange voerd, wordt zulk een controle geheel ondoenlijk, meent men in handelskrin gen In juridisch opzicht acht men het voorts aanvechtbaar, dat de handel eerst moet bewijzen, dat de kabeljauw Hollands is. Van de zijde van het Bedrijfschap voor Visserijprodukten wordt opge merkt, dat de bepaling nu eenmaal in het protocol staat en dat er dus de hand aan gehouden dient te worden. Inmiddels hebben de binnenlandse groothandelaren in vis opgemerkt, dat zï) het met de gewraakte controlemaat regelen volledig eens zijn: door de ex port van Deense kabeljauwen naar Bel gië waren zij veelal niet in staat goed kope (Deense) kabeljauw te kopen. De enige reden van de export van deze Deense kabeljauw naar België zou dan ook volgens deze handelaren zijn. dat de IJmuidense handel grotere winstmarges kan bedingen. MARKTBERICHTEN LEIDEN. 18 januari. Veemarkt. Aan voer stieren 3. melkkoeien 40. vette koeien 210 varekoeien 59. vette kalveren 28, nuchtere kalveren 75, vette schapen 150. vette lammeren 1870. varkens (zeugen) 27, schrammen 279, biggen 402. gelten 9, totaal 3152. Notering: melkkoeien f 970 tot f 1080, vette koelen f2.60 tot f3.20 per kilogram slachtgewicht, varekoeien f 650 tot f 850, vette kalveren per kilogram levend ge wicht f2.40 tot f3.nuchtere kalveren per kg. levend gewioht f 1.40 tot f 1.60. vette schapen f 80 tot f 125, vette lam meren f90 tot f 135. zeugen f 275 tot f 350. schrammen f 05 tot f 105, biggen f 40 tot f52, Hapdel: voor vette koeien zeer lui, voor verse koeien levendig, voor varekoeien kalm, voor vette kalveren en nuchtere kalveren vlug. voor vette schapen en vette lammeren vlug. voor zeugen, schrammen en biggen lui. Zeer grote aanvoer vam schapen, 18 januari. Kaasmarkt. Aanvoer: 7 partijen Goudse en 1 partij LeLdse kaas. Notering: Goudse eerste kwaUieit f?.43 tot f2.47, Leld-se f2.56. Handel goed. Nederlandse bergers in actie in Itel Stieikanaal bij hel lichten van de ingestorte overspanning van 4» brug bij Ferdan. waarvan de over- eindslaande gedeelten links en rechts nog net te xien xiln. De over spanning in de lakeis van de bok ken „Arend" en „Condor", VRIJDAG De Doelen: Genootschap Nederland Engeland. Spr. prof. Palterson over Dis raeli en Dickers. 8 uur nam. Café Aniba: Leden verg- Leldse Tuiniere en Bloemistenver. D.E.V. 8 uur nam. Rehoboth: Leden verg. Ned. Chr. Vrou wenbond. 8 uur nam. SohouwburgK. en O. Toneelgroep „Theater". „Dundo Maroje's dukaten". 8 uur nam. Het Gulden Vlies: Lezing Ned. Toeris' a Kampeerclub. 8 uur nam. Stadhuis: Lelds Jeugdparlement over de binnenlandse politiek. 7* uur nam. ZATERDAG St.-Antonlus Clubhuis: Feestavond Per soneelsvereniging „De Royalisten". 8 uur nam. Casino-theater: K. en O. „Face to face". 2.30 en 4.30 uur nam. ZONDAG Hogewoerd 175: Bijeenkomst Jehova's Getuigen. 5J uur nam. Hooigracht 84: Hum. Verbond. Spr. dr. W. J. Jong over „Oorlog en Vrede". 10,30 uur voorm. Schouwburg: Uitvoering „Nut en Ver maak". „Claudia". 8 uur nam. MAANDAG Stadszaal (foyer): Jaarverg. Ned. Chr. Reisver. afd. Leiden. 7i uur nam. Uiterstegraoht lb: Jaarverg Broeder schap van oud-padvinderskring Rijnland. 8 uur nam. Stadhuis: Gemeenteraad. 2 uur nam. Oegstgeest (Witte Huis): Gram mofoonplaten klassieke muziek. 8 uur nam. Warmond- ,.'t Trefpunt". Volkscon- oert door „Het West-Nederlands Sympho nic Orkest". 8 uur nam. DINSDAG In den Vergulden Turk: Jaarvergadering Ned. R.-K. Middenstandsbond. 8 uur nam. Casino-theater: K. en O.-filmstudie- kring „Sous les tolls de Paris". 9 1/4 uur nam. Gebouw Prediker: Maranatha-bijeen- komst Baptistengemeente 8 uur nam. WOENSDAG Rapenburg 61K. en O.-cursus moderne beeldhouwkunst. 8 uur nam. Het Gulden Vlies: Familie-avond Prot. Chr. Onderwijzersver. Spr. T. Tieleman over Noord-Afrika. 8 uur nam. Wassenaar. Verenigingsgebouw. Nu'tsavond. SpT. Jain P. Strijbos. Ond. „Zwerftocht door Spitsbergen". 8 u. nam. Gebouw Prediker: Maranatha-bijepn- komat Baptistengemeente 8 uur nam. Rapenburg 8: Ver. v. Internat. Rechts orde. Spr. dT. B. Landheer over Polen. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): L.K.K. „Voor Allen". R'dams Harpkwlntet. 8 u. nam. DONDERDAG Wassenaar. Verenigingsgebouw. Nutsaivond. Spr. Jan P. Strijbos. Ond. „Zwerftocht door Spitsbergen". 8 u. nam. Stadszaal (grote zaal): K. en O. Resi dentie-Orkest. Solist Abbey Simon. 8 uur nam. Gebouw Prediker: Maranatha-bijeen- komst Baptlstengemeenite, 8 uuir nam. Vraag naar meer hotels De Nederlandse Vereniging van Reis- bureaux heeft zich tot de regering ge wend met het dringend advies te be vorderen. dat er meer goede hotels in ons land komen. Bij de huidige situatie lukt het tijdens de periode van bloem- bollenbloei en gedurende het hoogsei zoen. dat zeer ruim genomen kan wor den. niet alle vreemdelingen onder te brengen, tot schade van de Nederland se inkomsten aan deviezen, aldus het advies. „Nederlandse bloemen bloeien aan de Duitse Rijn" (Van onze correspondent in West-Duitsland) Voor de grote bloemententoonstelling van „Bloemlust" in Keulen bestaat in West-Duitsland grote belangstelling. Zoals bekend is deze tentoonstelling een inleiding tot de grote land- en tuin bouwtentoonstelling, de „Bundesgarten- schau',' die gedurende de zomermaanden in Keulen zal plaats hebben. Het motto van de Nederlandse „ouverture" luidt: „Vorfrühlmg der Bundesgartenschau Hollandische Blumen bliihen am Deut sche» Rhein". (Lente-overture tot de tuinbouwtentoonstelling Nederlandse bloemen bloeien aan de Duitse £ijn). f 11.10f 12.1 f 12 41—f 12.61, f 12.55—f 12.78. f 12.74—f 13.34. BARNEVELD. 17 januari, Ei er vei ling S B.E. Aanvoer ca. 704.429 stuks, handel flauw. Prijzen henneèiereij 54/57 gram ----- henne eieren 57/59 grain kippeeieren 59/62 gram kippeeieren 62/65 gram Mppeëièren 65/69 gram f 13.65—f 15 07. Al'les per 100 stuks. Coop. Veluwse EierveilingAanvoer oa. 1.200.000, handel flauw. Prijzen henne- eleren 47/54 gram f 9.54—f 11.55, henne- eieren 54/59 gr. f ll.Tlf 12.57, kippeeieren 59/63 gram f 12.51f 12.88. kippeeieren 63/65 gram f 13.04f 13.41, kippeeieren 65/69 gram f 13.68f 14.90. Alles per 100 9tuiks. Eiermarkt. Aanvoer 2.000.000 stuks (schatting), handel kalm. Prijzen f 10.50 f 14.algemene prijs f 12.30 per 100 st. Kiloprijs f2.05 (basis 60 gram). Prijsnotering Gelders-Overijsselse Ver eniging van Bierhandelaren. Grote eieren f 12.25f 14.gewicht 62/68 gr., kleine eieren f 10.00f 11.75, gewicht 51/60 gr. LISSE, 10 Jarauari. Gladiolenvelling. Op de Coop. Bloembollen veiling H.B.G. werden ongeveer 3000 manden gladiolen leverbaar en plantgoed aangevoerd. De be langstelling was zeer giroot, zodat die prij zen wederom aantrokken. Gladiolen. Acca Laurêntia 14 7.30 12 5.50 10 2.20, Agnita 8.60 7.40 3.85, Alfred Nobel 7.20 5.3d 2.50, Amerloan Expres* 6.70 5.55 2 40. Bloemfontein 6.70 5.25 2.35, Boulogne 7.30 5.80 2.0u. Dr. Fleming 8.60 5.85, Flower Dream 8210 Gen. Eisenhower 8.30 5.85 2.80, Hawaii 6.05 3.65 1.65, Hopman's Glory 8.60 6.50 3.70, Hol land's Glory 5.65 2.70, Joh. Strauss 7.10 5.70 2.80, Jo Wagenaar 6.80 5.65 Lavendel Dream 10.50 8.20 3.35, Leeuwen horst 6.90 5.30 3.—. Mabel Violet 7220 5.— 2.45, Mansoer 7.5.60 2.60, Memorial Day 6 85 4.50 2.25, Modem Times 6.40 4.35 1.7o. Nieuw Europa 11.50 8.60 8.70, Pac- tolius 6.85 5.35 2.15, Palet 8.20 5.4=0 2.50, Philippos Memory 7.40 5.30 2.80, Polygoon 7.5.60 2.55, Prinses Beatrix 6.80 2.70, Ravel 7.50 2,45. Red Fox 8.10 6.20 2.8o, Red Signal 8.20 6.20 Rosa van Lima 7 20 5.40 2.85, Silhouet 6.50 1.65, Spot light 7.70 6.20 4.40, Sneeuwprinses J.bO 2 80 1.15, Spic and Span 6.60 5.35 3.2d. Topscore 5.80 3.05, Winston Ohurchuif 9.80 4.80. RIJNSBURG. 17 januari. Bloemenvei ling Flora. Prijzen. Tulpen per bos: Kre- lage 6590, L. Witwe 1.20il.40, Winter- goid 7595, Hillegardie 7080, Imperator 7390, Nansen 851.05, Preludium 85— 1.00, Vlotorme Max. 1.001.05, King Yellow 6070, Brill Star 3945, G. Hoi- vest 801,20, W. Sail 1.201.40, Demeier 1.30—1.80, Copland 80—1.20. Joh. Gay 851.10, Early Queen 7085. Narcissen: Helios 5563, Carlton 1.001.10, G. Har vest 1.051.15, Cragford 5567, Scarlet Elig. 5064. Hyacinten bol; Fiuiik Peari 2227, Bismarok 2131,, Ostara 1824, Gemengd 2432, Jan Bos 2428, L'iinno- cence 2334. Blauwe Druifjes 2233. Krokussen 34.40 per 100. Previa's p. bos: Snow Kon. 1.90—2.00, Marijke 2.00—2.40, Bi Wimpel 2.002.10. Tulpen met bol p. 100: Wmtargold 6—8, BriM Star 2—3.10. Elt. dor 6—7.80. TENTOONSTELLINGEN Lakenhal: „Tekenaars van nu (tot 21 januari). Rijksmuseum Geologie en Mineralogie (Garenmarkt 1 b). Tentoonstelling geolo gie in Nederland. Op werkdagen van 10 12 en 24 uur. 's Zondags van 24 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling van Japanse prenten. 10 uur v.m. tot 4 uur nam. BIOSCOPEN Luxor „Gervaise". 18 jr. Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 ff. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9:15 uur. Lido „Mars door de hel" (A town like Alice), 18 jr. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.13 uur. Casino „Het looit van de angst", 18 Jr. Werkdagen 2.30, 7 en 9.13 uur. Zondag 2.30. 4.45, 7 en 9,16 uur. Trianon „Trapeze", alle leeft. Werk dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.15, 4.30, 7 en 9.13 uur. Kex „De charge aan de rode rivier", 14 jr. Werkdagen 2.30, 7J5 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus; „Ten oosten van Eden". De avond- en nachtdienst van de Apo theken te Leiden en Oegstgeest wordt tot zaterdagmorgen 19 januari 8 uur waar genomen door: Apotheek Kok, Rapen burg 9, tel 24807; Apotheek Tot Hulp der Mcnsohheid, Hooigracht 48, tel. 21060; Apotheek Oegstgeest. Wilhelminapark 8, tel. 26274. BI) geen gehoor b(J Uw huisarts ol specialist, bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Dublin Londen Amsterdam Brussel Parijs Bordeaux Grenoble Nace Berlijn Frankfurt Mimohen Zurich Genéve Locamo Wenen Innsbruck Rome Miaildorca -2 B onbewolkt w -2 mist wi/ndstiil geheel bew.aw -6 zwaar bew. w -6 geheel bew.no zwaar bew. no mist 'no -2 onbewodkt ono -9 onbewodkt no -7 orubewotlkt windstil nevel windstil haflf bew. mnW -5 mist wzw -2 onbewollkt ono -2 onbewolkt windstil sneeuw ono -8 geheel bew. n -7 onbewolkt windstil mist uw -1 mist windstil zwaar bew. no -3 regen a -2 c cS 0.7 0

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 2