In Zweden blijft veel te veel verstand volkomen ongebruikt Bel Canto en solisten oogstten zeer veel succes in Boskoop Ernstige handicap en machtig wapen in Amerikaanse Senaat Oostenrijkers zijn over veel begrijpelijke wrok heengestapt VRIJDAG 18 JANTTARI 1957 Onderwijscommissie constateert Moeilijk de verleiding te weerstaan om kinderen veel geld te laten verdienen (Van onze correspondent in Stockholm) Iedere vierde Zweedse jongen zou het eindexamen van een HBS heb ben kunnen afleggen en bijna de helft had een MULO-examen kunnen doen. Aldus liceft een Zweedse commissie geconstateerd, die zich met de ontwikkeling van het hoger onderwijs liceft bezig te houden. Hierbij komt de vraag naar voren, of zich een land als Zweden wel kan ver oorloven. zoveel verstand braak te laten liggen, want slechts 8 procent van de in 1934 geboren jongens bezocht de HBS en niet meer dan 19 procent behaalde een MULO-diploma. Men heeft dus ruw geschat twee derde van het aanwezige verstand niet ten volle gebruikt! Meeste H.B.S.'ers uit „hetere stand" Van belang is ook, dat 9/10 van de Zweedse HBS-ers uit „betere'' krin gen komt, hoewel het land toch al meer dan een generatie socialistiseh wordt geregeerd. Slechts 7 procent van de in 1934 geboren HBS-ers behoorde tot, zoals dat hier heet, sociale groep II, en niet meer dan 3 kwamen uit de „laagste klasse", ofwel sociale groep III. Door dit onderzoek bleek ook, van hoe grote betekenis de woonplaats der leer lingen is. In de universiteitssteden liep 17 procent van de jongens de HBS af. In de plaatsen, die slechts over een HBS beschikken, was dit cijfer al minder, n.l. 13 procent. In de plaatsen met uitslui tend MULO-soholen, ging niet meer dan 6—7 procent van de jongens naar een HBS en in de plaatsen met uitslui tend lagere scholen daalde het aantal HBS-ers tot 26 procent. Een HBS-opleiding is in Zweden na genoeg gratis. Ook de boeken worden kosteloos verstrekt. Er wordt zelfs een warme lunch aangeboden. Dat toch in de hoofdzaak slechts kinderen van beter gestelde ouders een hogere schooloplei ding volgen, komt door de moeilijkheid om op de HBS te komen De rapporten zijn vergelijkend. En het spreekt van zelf, dat de ouders in de so ciale groep I meer achter hun kinderen aan kunnen zitten dan de tot de andere groepen behorende ouders die meestal beiden moeten werken. Bovendien hebben de sociale groe pen 2 en 3 het moeilijker om de ver leiding te weerstaan om hun kind in jonge jaren veel laten verdienen. Waarom bijv. zou men niet gehoor ge ven aan de volgende oproep, geplaatst 7 januari 1957: „De Post zoekt brievenbestellers. 15- jarigen krijgen 531 kronen; 17-jarigen 690 kronen per maand, 's Middags vrij cn 's avonds vrij. Loonsverhoging mag worden verwacht". In guldens uitgedrukt wil dat zeggen 380 resp. 500 gulden per maand....!! En deze hoge begin-lonen worden haast overal betaald. Daarom ook is het kleinste werk met hoge kosten verbon den. Voor het openen van een deur, een karweitje van 2 minuten, waren wij 3,75 kwijt, een eenheidstarief. En de prijzen, die in een garage worden gevraagd, zijn door de gemiddelde autobezitter niet meer te betalen. De vlucht naar het „doe-het-zelf" tijd perk is er het gevolg van. Draag zelf je koffers, bedien zelf de lift, haal zelf het eten van de rijk gedekte tafel en ruim zelf op. Een benzinestation nodigt de klanten uit: „Was zelf Je wagen en be- LEIDERDORP RAADSVERGADERING. De eerstvolgende vergadering van de gemeenteraad zal plaats hebben op vrij dag 1 februari. OEGSTGEEST JAZZ-MUZIEKAVOND. Aangemoedigd door het succes van de vorige muziekavond, besloot de gram mofoonafdeling van Radio Westrik, al hier, om in het Witte Huis een jazz- muziekuitvoering te geven. Gisteren kon men de jazz-deskundige Bob Lee- nart toelichtingen horen geven bij het ten gehore brengen va jazz-concerten en wel van Kid Ory's Creole jazzband tot Modern Jazz Quartet. Op 21 Januari zal de musicoloog dr. v. d. Veen de lei ding hebben bij een klassieke muziek avond, eveneens in het Witte Huis. Vadere ik ga reizen Dat het po/penspel een bijzondere kunstvorm kan z(|n, waarmee een avond vullend programma gegeven kan worden, zonder dat de aandacht een ogenblik ver flauwt, heeft Guldo van Deth gisteren In het tot de laatste plaats bezette Irene, be wezen met de opvoering van het door hemzelf geschreven stuk, getiteld: „Va dere, ik ga reizen". De talrijke aanwezigen werden namens de e vainge lts at 1 e commissie en de Jonge Kerk. verwelkomd door dis. B. C. Visser. Hij sprak zijn grote voldoening uit over de grot eopkomst. Guido van Deth leidde zijn spel met een korte toelichting in. Het verhaal is overbekend nl. de geschie denis van de mens. die huis en hof ver laat om het geluk en avontuur te zoeken en weerkeert als een arme schooier en eerst dan datgene vindt, waarnaar hij overa'l vruchteloos gezocht heeft. Het bij belse gegeven ls vrij nauwkeurig gevolgd en de auteur heeft het verhaaQ geschreven met het respect en de liefde, die het ver dient. Juist omdat ieder het verloop kent en dit element van spanning d®u verdwe nen is. des te moeilijker is de opvoering. Men moet bewondering hebben voor het ontwerp der koppen door Levimus van de Bunidit. Indien al het stemmenmaetrlaal, spe ciaal de vrouwenstemmen, evengoed ge weest zouden zijn als die decors en de uit- beeldlngskrach't. zou men van een per fecte opvoering kunnen spreken. WASSENAAR Pianoconcert Hans Dercksen Op uitnodiging van de jeugdwerkcom missie in dc Herv. Wijkgemeente Den Deyl, gaf de pianist Hans Dercksen een concert, in het Deylerhuis. Dr. H. L. Oussoren leidde de avond in met een bcspü-eking van het programma. Bij Partita no. 1 in bes gr. t. van J. S> Bach en Mazurka's van Fr. Chopin, wees hij erop. dat dit dansen zijn, gc- bruiksmuziek. tevens ook studies van de componisten. Voor de jongeren ver bond hij hieraan een les. dat als grote meesters het nog nodig vinden te oefe nen. het voor de jongeren zeker op aankomt, dit niet uit ongeduld of zoge naamd gebrek aan tijd te verwaarlozen. taal voor het gebruik van water enz. drie kwartjes per half uur". En nog een stap verder gaat de re- peratie-lnrichting, die geen volk kan krijgen en adverteert: „Repareer zelf je wagen bij ons. Voor het gebruik van gereedschap is men by hem een gul den kwtft. Maar hjj kan dan ook met een onderdelen verkopen. Intussen zal men niet weer afdalen tot het tijdperk, waarin er nog geen werkverdeling was. Met „doe-het-zelf- systeem" wordt namelijk niet alleen voor de bezuiniging toegepast, maar ook omdat er een scheppend element in zit! STADSNIEUWS OFFERBLOKKEN OUD-KATH. KERK GELICHT. Op verzoek van de Leidse politie is gisteren in de Residentie een 34-jarige Haagse grondwerker aangehouden. De man wordt ervan verdacht zondag twee offerblokken in de Oud-Kath. kerk aan de Zoeterwoudse Singel te hebben ge licht. De inhoud van beide offerblokken werd geschat op ongeveer tien gulden. PACHTKAMER BEBOET LEIDENAAR Nadat een Leidenaar in eerste instan tie was veroordeeld tot f. 850 boete, waarvan f. 650 voorwaardelijk met twee jaar proeftijd, requireerde de Procu reur-Generaal bij de Economische Ka mer van het Haagse Gerechtshof thans t. 300 boete tegen hem. De vei had grond verhuurd in strijd met de be palingen van de Pachtkamer De Pro cureur-Generaal memoreerde dat alles nu geregeld is en er een pachtovereen komst is. Ook voor het verkopen van hooi en het inscharen van vee heeft men toestemming nodig, en ook in deze gevallen was verdachte fout geweest. Hij pacht zelf land en doet er niets mee. maar heeft het land tegen te hoge prijzen weer verpacht. Arrest 31 januari. Onze oud-stadgenoot, de heer R. F. J. Noordhoek Hegt slaagde te Gronln- gen voor het kandidaatsexamen ge- j neeskunde IIB. Koosje Stuivenberg overleden (Speciale berichtgeving» Koosje Stuivenberg, een 13-jarig Bilt- hovens meisje, dat vrijdag 11 januari jl. tijdens de generale repetitie voor een kinderoperette in Hervormd Centrum in De Bilt ernstig gewond raakte, door dat haar kleding ln brand vloog, is gisteravond in het Stads- en Akade- misch Ziekenhuis te Utrecht overleden. Afwisselend operaprogramma Nog zeldten heeft een cultureel mu ziekprogramma het Boskoopse publiek dermate in extase gebracht, als het gis teravond geboden concert door Bel Canto. Solistische medewerking werd verleend door Elly Ameling, een sopraan, die uitblink in haar Mozart-vertolkin- gen, Jan van Ree. bas, terwijl de pianist Pierre Palla met zijn verbazingwekkende vilrtuoslteit het publiek in verrukking bracht. Het programma werd geopend met het vreugdelied van Verdi, „Gloria air Egitto". Deze heldenzang vond warme waardering en reeds aanstonds bleek, dat de leiding bij de dirigent, Gé van der Beek, in goede handen was. Wel viel ons op, dat bü sommige werken het koor moeite had met de enigszins strakke tempi-modus van deze dirigent, die overigens zijn kwaliteiten heeft bewezen door het koor in een zo korte tijd twee jaar tot de beluisterde fenome nale prestaties op te voeren. Uit de Nozze di Figaro werd het ..Voi che sapete" het debuut van de jonge sopraan Elly Ameling in Boskoop, klonk ons een stem van grote zuiverheid tege moet. Evenals het „Batti, batti o bell Ma- setto" uit Don Giovanni en het Luca darum Larnano, in welk duet zij op trad met de bas Jan van der Ree sprak een duidelijke individuele zegging. Wij hebben dan ook sterk de indruk gekre gen, dat zij zich bijzonder tot Mozart's muziek aangetrokken moet voelen, het geen duidelijk viel waar te nemen als we daarnaast, hoorden de zg. Juwelen- aria uit Faust. Jan van der Ree, die so- lieerde in o m. de Don Carlos-ana van Verdi, heeft een voor deze zaal te groot volume, dat zich niet ten volle kan ont plooien. Hierdoor kwam deze stem niet geheel tot zijn recht. De koristen kregen deze avond volop gelegenheid hun kunnen te tonen op De Sonate (193U) van W. Pijper was voor spr. aanleiding op te merken, dat na afsluiting van de vorige eeuw van grote meesterwerken een periode van zoeken naar vernieuwing, van experi menteren aanbrak en dat Pijper, die de kiemcel in dc plaats van het tema stelde, een van de belangrijkste figuren was. Verder werden door spr. nog op merkingen gemaakt over Prelude, choral et fugue van C. Franck. Jeu d'eau van M. Ravel en Sonate in t gr t. van W. A. Mozart. Dit programma werd vervolgens door Hans Dercksen verklankt en de aan wezigen hebben ervan mogen genieten. Landbouwers bijeen Gisteravond werd in Huize Den Deyl een vergadering gehouden van de Ver- enigng van Oud-leerlingen van Land- bouwonderwijsinrichting. met ais spre ker de eigen voorzitter, de heer S. de Jog over het onderwerp: „Waarop letten by de varkenshouderij". Hij droeg de inleiding over aan de 2e voorzitter, de heer v. Leeuwen, en formuleerde zijn onderwerp nader met: Welke factoren beïnvloeden de uitkom sten van de varkenshouderij? In de eer ste plaats te noemen het varken, dat een vleesvarken zal zijn omdat spek weinig meer wordt genuttigd. Voor het westen is doorgaan met het groot Yorkse ge schikt om daaruit dan te kweken een lang dier met een goed achterwerk. Hier voor is een stamboekbeer alleen niet voldoende, moet ook de zeug goed zijn. Een goed vleesvarken mest goedkoper Belangrijk is de vruchtbaarheid van de zeugen, want een groot aantal biggen, gemideld 9 a 10 drukt de kostprijs om laag. Bij de huisvesting is ventilatie van grote betekenis. Een stinkend hok belemmert de groei en bevordt sterfte. Betonnen landhokken zijn speciaal in de winter funest. Zon odig moet voor ver warming worden gezorgd. Automatische drinkbakjes zijn van betekenis. Een goede doelmatige voeding doet veel voor een goede rentabiliteit. Vooal moet worden gelet op de eiwitvoeding; spe ciaal bij de drachtige en zogende zeu gen komt dat ten goede aan de kracht. Voor een zeug met 10—12 biggen werd aangegeven een pond per big en een kg. voor de zeug. Eiwitrijk voer is voor de groei van de mestvarkens nodig. Zetmeel komen in granen voor. Liever geen gestoomde aardappelen, zeker geen voerbieten Gelet moet worden op de nodige mineralen in de voeders, spe ciaal koper. Er werden vele vragen gesteld. het terrein der chromatiek. Het streven naar vaardigheid in expressie deed soms een wel wat te stotend ritme ontstaan, dat aan de uitvoering enigszins afbreuk deed. De solist uit het koor. de heer Houtman, wekt ongetwijfeld verwach tingen voor de toekomst. Zeer volgzaam betoonde zich het koor in het Paaskoor uit de Cavalleria Rus- ticana van Mascagni. Het „Lasst uns preisen den Herrn" uit dit koor vond sublieme vertolking. Aardig was het op treden van het kinderkoor, dat nog wel wat kan worden versterkt in de so- praantjes. Het Nun lachst du mir wieder uit „1001 Nacht" vormde één van de grappigste momentjes van deze rijk ge varieerde muziekavond. Pierre Palla, die de gehele avond voor do begeleiding zorgde, deed zich kennen als een uitstekende pianist. Jammer dat hem geen behoorlijk instrument ten dienste stond. Deze klavier-virtuoos opende zijn solistisch optreden met de Fantaisie Impromptu van Chopin en de bekende Reiter Polonaise van deze com ponist. Uit Liszt's Italiaanse repertoire deze componist verbleef meerdere malen ir> Italië bracht hij Venebia e Na- poli ten gehore waarin een Napolitaans volksdiedje een typische vertolkin? vindt Na de pauze vervolgde hij zijn con cert met de 2e Rhapsodie van Liszt Wij menen tenslotte op éér» belangrijke regiefout te moeten wijzen De koristen hebben gedurende het gehele program ma moeten staan en dat valt. niet mee. Enkele koorleden vermochten niet stil te blijven staan, waardoor het publiek afgeleid werd Een wat andere pro gramma-indeling zou aan dit bezwaar welieht zijn tegemoetgekomen 100 huzaren door brand dakloos In de legerplaats „De Boskamp" te Amersfoort is vanochtend een houten manschappenbarak door brand verlo ren gegaan. Honderd man van de huzaren van Sytzama werden dakloos en verloren voor een deel hun per soonlijke bezittingen. Zij zullen elders moeten worden ondergebracht. De brand, die om negen uur uitbrak, vermoedelijk door oververhitting van een schoorsteen, kon in het begin maar matig worden bestreden. Om tien uur was de zaak uitersr kri tiek. Met grote moeite en in een on draaglijke hitte konden brandweerlieden en manschappen van de legerplaats voorkomen, dat het vuur zich uitbreidde tot andere barakken. Met snelblussers en later ook met water knden de be lendende gebouwen worden natgehou- den. Wel woedde het vuur toen nog langs de grond voort. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De heer Jan van der Heem herdacht Tijdens een bijzondere zitting van de Haagse Kamer van Koophandel en Fabrieken werd de op 49-jarige leef tijd overleden voorzitter, de heer Jan van der Heem. herdacht. De vice-voorzitter mr. J. M. van Bosse bracht de ontsteltenis en het verdriet der leden over liet verlies van zijn voorzitter onder woorden. In fami lie en bedrijf laat hij een niet te ver moeden leegte achter. Samenwerking, optimisme, doorzettingsvermogen eh waardering voor zijn medewerkers van hoog tot laag gaven Jan van der Heem het zelfsprekende gezag, dat geen uiter lijk vertoon nodig heeft om zich te doen gelden, zo zeide mr. Van Bosse. Namens de Kamers van Koophandel en Fabrieken in Zuid-Holland herdacht de voorzitter van de Rotterdamse Kamer, mr. K. P. van der Mandele. de heer Van der Heem. Wij verloren in hem een man van grote visie, werk kracht en belangstelling en een bijzon der hartelijk vriend, aldus de heer Van der Mandele. Na deze toespraken stonden de aan wezigen. o.w. burgemeesters van enige Zuidhollandse gemeenten, op en her dachten de heer Van der Heem in stilte. Toen de begrafenisstoet het gebouw dei- Kamer passeerde werden namens leden en personeel bloemstukken aan de koets met het stoffelijk overschot gehecht, waarna men zich naar de begraafplaats Nieuw Evkenduynen begaf voor de ter- j aardebestelling. Daar waren vele voor- i aanstaande figuren uit handel en indus- trie aanwezig om de heer Van der Heem de laatste eer te bewijzen. Filibuster Vrijbuiter (Van onze correspon dent ln Washington) Volgens het woorden boek van Webster komt het Amerikaanse woord filibuster van het Spaan se flibustero en de Span jaarden zouden hun woord ontleend hebben aan het Nederlandse „vrijbuiter". Een van de eerste am- j gen, waar de pas bijeen- gekomen Amerikaanse senaat een beslissing over moet nemen, is de vraag of men in dit hoogste Amerikaanse wetgevende lichaam ook in het ver volg praktisch onbeperkt, mag „vrjjbuiteren". Wat bedoelt men daarmee? Senatoren mag men volgens Amerikaanse tra ditie nauwelijks ..in de rede vallen". Van 1806 tot 1917 was een beper- j king van het senaats debat onmogelijk. Wilde een spreker dagenlang aan het woord blijven, dan kon men dat niet verhinderen. In 1917 heeft men een poging gedaan om daar veran dering in te brengen, maar sedert 1949 moeten toch weer 64 van de 96 senatoren voor sluiting van het debat stemmen, i om een einde te maken i aan redevoeringen, waar j geen einde aan wil ko- men. Dat getal 64 voor- al in een lichaam waar men zelden voltallig is 1 is heel hoog. Indien de conservatieve senatoren uit het zuiden een debat aan de gang willen hou den, dan kunnen de an deren daar niet tegen doen: zij zijn eenvoudig niet talrijk genoeg, zij halen het aantal 64 niet! Waartoe zijn de zuide lijken derhalve in staat? Indien er een wet wordt voorgesteld, die hun en bloc niet aanstaat en men denke dan speciaal aan eer. wet. die de rechten der negers ver groot dan kunnen zij het debat over zulk een wet eindeloos rekken en aanvaarding onmogelijk maken, ook al zou er een zuivere meerderheid voor zulk een wet in de Se naat te vinden zijn. Gaan de zuidelïlken tot ?ulk een onverkwikke lijke tactiek over. dan spreekt men van een fi- libuster. Men zou zeggen, waar om verandert de Senaat zelf niet een „spelregel", waar de meerderheid be zwaar tegen moet heb ben? Daartoe zou een simpele meerderheid vol doende zijn. Alles goed en wel, zeg gen de zuidelijken, maar het debat over het al of niet wijzigen van het reglementvalt nog onder het oude reglement 1 en ook dit debat kunnen wij dus door middel van een filibuster rekken tot St.-Juttemis! Het Huis van Afge vaardigden, dat om de twee Jaar opnieuw geko zen wordt, neemt telkens opnieuw een reglement aan. Indien zonder meer ook de senaat bij de aan vang van een „nieuw congres" over zijn regle ment ging stemmen, zou een anti-filibuster-regel bij eenvoudige meerder heid worden aangeno men. Ja maarzeggen de zuidelijken weer, het Huis moge dan iedere twee jaar geheel opnieuw gekozen wordenSe natoren zitten voor zes jaar en elke twee jaar wordt slechts een derde van de Senaat vernieuwd. Daarom aldus de zui delijken is de Senaat een continuerend lichaam. Daarom ook zou aan vaarding van een nieuw reglement niet van pas zijn. Duizelt het U. lezer? Het duizelt de zuidelijke Senatoren stellig niet. Zij kennen dit spelletje on hun duim en het zal ook dit jaar uiterst moeilijk, zo niet onmogelijk zijn, om het filibuster-wapen uit hun handen te slaan. FAMILIEBERICHTEN ontleend aan andere bladen: Bevallen: M. M. Reenalda—van Duijn, d. Den Haag; Alderlieste—Sluijter d. en d. Rotterdam; MeyerPraxmarer, d. Abcoude; HogendoornNoordhoorn Boelen, z„ Utrecht; Th. Slotemaken Disfeldt, z. Vorden; van HoornVlug, z. Luxemburg. Getrouwd: D. P. I. O. Stornebrink en H. Burkij, Rotterdam; F. J. Berg en T. C Bal jet. Sydney. Overleden: J. van Hengel—Hotke. vr. 57 j Voorburg jhr. dr. E. O. M, van Nis pen tot .Sevenaer, m. 61 j. Den Haag; jkvr. L. W. F. C. M. baronesse van Utenhoven, vr. 59 j. Zwolle; H. van Santwyk, m 89 j. Rotterdam; J. Wieringa m. 63 j. Raamsdonkveer; A. A. van verdingen—Strieker, vr. 75 j. Den Haag; ir. J. Hubenet, m. 59 J, Winschoten; C. A. L. G. M. van Rijckevorsel m. 79 j. Den Haag; H. Pos, m. 69 j. Nedèrhorst den Berg: B. Tibout, m. 92 j Bloemen- daal; J. M. L. Rogmans— Kemmerling, vr. 82 j. Bussum; G. W. van Deth. m. 58 j. Bloemendaal; L. M. Struben. vr. 87 j Zwolle Emigrant onder aarde bedolven Dinsdag is een 48-jarige Nederlandse emigrant bij het graven van een sleuf voor het leggen van een kabel om het leven gekomen, doordat de wanden van de 3meter diepe greppel instortten en hij onder de aarde werd bedolven. In eer, vergeefse poging om hem te redden hebben de politie en vrijwilligers no ggdurende een uur gegraven. De man was ongeveer een maand ge leden in Australië aangekomen met zijn vrouw en negen kinderen, waarvan de jongste 3 en de oudste 24 is. ZÜ vonden onderdak bij familie ln Morwell op een afstand van 150 km van Melbourne, waar hij tewerkgesteld werd als arbei der bij de Australische elektriciteits maatschappij. In Nederland was hy kok. Het Leidscli Dagblad De krant voor iedereen Wenen zeer gastvrij jegens Hongaren (Van onze Weense correspondent) Door de jongste gebeurtenissen in G'entraal-Europa heeft ook Oostenrijk de aandacht getrokken, het kleine en vroeger terecht arm genoemde land tussen de bergen, dat, met nog geen zeven miljoen inwoners, een stortvloed van vluchtelingen op zich zag afkomen, deze slachtoffers van de terreur zonder een spoor van aarzeling opnam en, zelfs na dc emigratie van een zeer groot aan tal, toch nog altyd 70.000 Hongaren zonder mopperen verzorgt, om nog te zwij gen over het veel grotere aantal zoge naamde .oude" vluchtelingen, die men in de loop der laatste jaren heeft moeten opnemen. Dit echt menselijke optreden heeft niet alleen de grootste waardering ge vonden in de internationale pers, maar vooral in de kringen van de ouderen Hongaren zelf, die hun eigen geschiedenis kennen en die gevoeld moeten hebben, dat Oostenrijk over veel begrijpelijke wrok is heengekomen, over minder aan gename herinneringen uit de tijd van de monarchie, die heel wat moeilijkheden heeft gehad met het hartstochtelijke en onstuimige Hongaarse volkskarakter. Velen hadden stabiliteit nog niet verwacht Wie deze onteugelbaarheid van nabij heeft leren kennen en die bijv. vergelijkt met het felle karakter van de Italianen of met de koele berekening van de Sla vische Tsjechen, bewondert nu opeens nog meer het kunststuk van die oude Oostenrijkse monarchie, die eeuwenlang veertien verschillende naties wist te bin den tot één volkenfamilie, waarin een zekere rust en een betrekkelijke welvaart heerste. Zonder wraakgevoel kan men zeggen, dat ook Hongarije er toe heeft bijgedra gen. dat Oostenrijk die wonde opliep, waarvan het zioh nu eerst na veertig jaar eindelijk begint te herstellen. Ver tegenwoordigers van de internationale pers, die in de laatste maanden Oosten rijk hebben bezocht, verklaren eenparig dat dit land op alle gebied een stabiliteit heeft bereikt, welke men niet had ver- TCOVIlllire, wacht. De „Manchester Guardian" vatte wat dus wil zeggen, dat dc schilling voor al die voordelen als volgt samen: „Wan- 1 ----- neer het feit, dat een land voor zichzelf kan zorgen, een bewijs is. dat het recht op onafhankelijkheid heeft, dan zijn er maar weinig landen, die dit recht zozeer voor zich kunnen opeisen als Oostenrijk" Ook de Hongaren, die, als geboren kunstenaars, vroeger met een zeker me delijden op de Oostenrijkers neerkeken, als op kleine zuinige spaardertjes, heb ben nu kunnen constateren, dat dit land niet alleen een burcht is van het poli tieke asielrecht, van menselijkheid en hulpvaardigheid, maar ook een land met een bescheiden, maar goed gefundeerde welvaart. De duif wordt bedankt De Chinese restauranthouder Chang, uit wiens woning in de Nieuwe Bata vierstraat te Amsterdam op 11 december van het vorige jaar een bedrag van f 15 000 op mvsterieuze wijze uit een gestolen geldkistje verdween, staat op nieuw voor een raadsel.... Onlangs ont ving hij per post drie grote witte enve loppen, waarin zich totaal een bedrag van f.4330.— bevond; de afzender is onbekend. Het politierapport zegt dan ook laconiek: Chang is niet in de ge legenheid de afzender persoonlijk te be danken Hij is echter in afwachting of men hem ook de rest van het gestolen geld zal terugzenden NOG EÉN ZWARTE ZWAAN VERMIST. Na de verschijning van het bericht over de vermiste zwarte zwanen uit Ouwehands- Dierenpark op de Grebbe berg. kwamen van alle kanten reacties binnen bij de directie van het park. Een van de zwanen is reeds gevan gen in de Rijn onder de gemeente Rhenenn, doch het andere exemplaar, een waarde vertegenwoordigende van f,300. is nog steeds niet gevonden, noch gezien. Wél hebben verscheidene personen de directie opgebeld, met de mededeling, dat zij de zwarte vogel hadden gezien, doch dit bleken na onderzoek andere vogels te zijn. Men vreest dat de zwarte zwaan wordt vastgehouden. Deze pagina ls gedeeltelijk gecorrigeerd Voor driekwart gedekt Het beste bewys levert het plan van de minister van Financiën om weer gouden muntstukken te laten slaan, die dan als geldig betaalmiddel in omloop zullen worden gebracht. Dit bevestigt de stabiliteit van de Oostenrijkse schilling, vooral in de kritieke dagen van ok- t(»er en november nauwelijks een teken van onvastheid vertoonde cn even sta biel bleef als de vastberadenheid van volk en regering om neutraal te blijven en toch het asielrecht metterdaad te erkennen. De Oostenrijkse Nationale Bank kon dan ook op het einde van het afgelopen jaar verklaren, dat zij tegenover een omloop van bankbiljetten ter waarde van 14 miljard over 1.7 miljard aan goud en over 9 miljard aan deviezen beschikte, 77.3 proeent is gedekt. Zodoende behoort deze munt tot de best gefundeerde van de wereld. Wanneer de Nationale Bank dit plan van gouden muntstukken ten uitvoer brengt, levert zij daarmee een nieuw bewijs van dc economische en monetaire stabiliteit van Oostenrijk, en de Oostenrijker zelf zal daarvan het be wys in handen krijgen, vooropgesteld dat er voldoende gouden munten ln omloop zijn, want wanneer hij op het einde van de maand zijn salaris ln ontvangst neemt, kan hij op de vraag van de kas sier in welke vorm hij zijn geld wenst te ontvangen, zelfverzekerd antwoorden: „In goud s.v.p.". Beurs van Amsterdam Vrijdag 18 januari ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v heden Ned "53 3% 89% L 89% Grootboek obl85 L 85 L Ned '51 3% 90'* 90% Ned *53 (3%) 88% 88 a Ned '56 3% 8*11 88fè Ned '48 3V* 83% 83% Ned '54 3% 86 L 85% Ned '55 3V* «4% 84% Ned '55 n 3 85% 86 Ned '47 3% (3) 8484% Ned. *37 3 84 83% Dollarlng '47 3 92 92% Investeringscert 3 90% 90% Ned 62-64 3 89M 89% Indie A3 86!?. 86JI Grootboek '46 3 86A 85V4 ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind B 49% 50 Nat. Handelsbank 108 107 Ned Handelsmij 167% 165% A K D 198% 196% Philips 226 228% Unilever349% 349% Wilton Feyenoord 221 Biliton 2de r 215 213 Kon Olie (I 20.-) 161 70 161.40 Kon Olie (50 a f 20» 161.65 161 15 Amst Rubber 80% 79% Deli Müen (Ver.) 101% 101 HVA 95% 96 Java Cult, 58 57 Senembah 67% 65% Holl Amer lijn 181 181% Kon N Stoomboot.. 170% 170% Ned Scheepv Unie 170% 169% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem lenlngeD Adam 47 (3%) 3 89 89% Den Haag 1937 1 3.. 94 Lelden 1947 89 R'dam "37 I-m 3% 89% BEURSOVERZICHT Stille markt AMSTERDAM. 18 Januari. Het was vandaag een bijzonder stille beurs en alleen dankzij de verhande ling van claims Philips was er nog wat leven in de brouwerij. Gisteren hadden aandelen Philips verreweg het leeuwen deel van de handel met een nominaal waarde van f. 217.000. Alle andere fond sen inclusief Kon. Olie bleven ver be neden een ton. In claims werden 9262 stuks verhandeld hetgeen, gezien de grootte van het kapitaal, een beschei den affaire mag worden genoemd. Ter beurze verluidde dat a.s. maandag Phi lips exclaim zullen noteren. Wellicht dat dan enig Inzicht wordt verkregen in een mogelijk buitenlands aanbod van claims, dat hier boven de beurs blijft hangen. Vandaag is bekend geworden, dat En gelse ingezetenen alleen mogen inschrij ven uit de opbrengst van verkochte ef fecten. Men meent echter niet dat het Engelse Phllipsbezit naar verhouding bijzonder groot is. De houding van Parijs en Zwitserland is belangrijker. Claims waren vanochtend f. 16.50 tot f 16.70. liepen vanmiddag op tot f. 16.90 en reageerden tot f. 16.20. De aandelen hielden zich zeer goed en waren 3 pun ten hoger op 229%. In navolging van Wallstreet was Kon. Olie iets lager, aanvankelijk f. 161.30. daarna f. 160.70. De affaire was gering. Dit was ook het geval voor Unilever, welk fonds eveneens zich moeilijk kon handhaven AKU stelde teleur door verder in te zakken. Dc kwartaalcijfers hebben wel diepe indruk gemaakt. Op de. Scheepvaartmarkt bleef ook vandaag de nieuwe index van de vrachttarieven zonder invloed. Cultures waren opnieuw verwaarloosd en zonder bepaalde stem ming. HVA. aanvankelijk hoopvol ge stemd. op 98. reageerde tot 96. Claims Verenigde Machinefabrieken deden het opnieuw beter en werden vernomen op f 25.—. Staatsfondsen prijshoudend. Het verslag van de Rotterdamsche Bank was tér beurze nog maar in beperkte kring bekend en had op de koers der halve geen invloed. ij ij mij) mate WISSELKOERSEN Amsterdam. 18 januari Londen 10.66%—10 66%, New York 3 82%—3 83%, Montreal 3 98^-3 98(2, Parija 1 0802%— 1 0812%. Brussel 7 59%—7.59%. Frank furt 90.73—90.78. Zürich 86.87%—86.92% Zürich (vr. francs) 89.31%—89 36 Stockholm 73 51—73.56. Kopenhacen 54 97n_55 02%. Oslo 53.33%53.38%, Milaan 60 58%—60.63%, Wenen 14.63%— 14.64%. Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 Premieleningen A'dam -51 2% Adam '56 I 2% A'dam '56 O 2% Eindhoven '54 2% Enschede 54 2% Den Haag '52 I 2% idem II 2% R'dam '52 1 2% idem II 2% Utrecht '52 2% NIET-ACTIEVE AANDELEN 97% 97 96% 94% 94% 101% 101% 89% 87% 90H 100% 100% 99% 101 99 93% L 101 102 96% 96% Bank- en CredJetlnstelUngen 223 224 187% 187% Twentsche Bank 191 190% Industrie Ondernemingen Albert Heyn 248 247 Borneo Sum. H Mij 76 Ned G en Sp fabr. 174% 170% Kon Ned Grofsm 109 109 Internatio 100 96 Rott. Droogdok M)J. 8% Tleleman en Dros Ned Mij Walv.vrt. 70 y* 69% Spoorwegen Dell Spoorweg Mij. 19% 19 Amerik. fondsen Anaconda 69% 69% Shell Oil Comp 85% 86 Nog enkele fondsen uif Leiden cn omgeving Aandelen V K 17/1 Edeimet Kon AA 64% Pref w.a idem 67 66 Electrolas B 314 Holl Constructie 375 Lng oui v Buuwnfjv 120 Int Kunststoft Ind 48 GB 46% Leidsche W M-ninn 284 Sikken* Lak B 396 398 Ver Touw»«nrteken 163% 163 Wernink's Betonm 80 78% Van Wtfk Textiel 74 73

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 11