Geef Leiden gemeentelijk lyceum! Dubbel feest in Noordwijkerhout Laatste folo-koopjes Foto-Ciné JAN WOLFSLAG Iu Boedapest wordt opgeroepen tot nieuwe strijd tegen Russen [Ook Spierpijn Burgemeester van der Wei j den viert zilveren ambtsjubileum 95ste Jaargang Donderdag 17 januari 1957 Tweede blad no. 29038 Stemmen uit het openbaar onderwijs Geen concurrentie voor gymnasium te vrezen Zoals bekend bestaan er reeds lang plannen om in Leiden te komen tot de oprichting van een openbaar lyceum. Ook bij de behandeling van de gemeen te-begroting voor het jaar 1957 is hierover gesproken. De suggestie is toen gedaan om de Gem. H.B.S. aan de Hoge Rijndijk om te zetten in een lyceum. Teneinde de mogelijkheid van een dergelijk schooltype onder ogen te zien, werd gisteravond in „De Harmonie'' onder auspiciën van de afdeling Leiden van Volksonderwijs en de Ouderraad een vergadering gehouden, waarin ster ke aandrang is uitgeoefend om te komen tot de oprichting, van een gemeente lijk lyceum. Onder de vele aanwezigen, die deze bijeenkomst bijwoonden, waren o.m. de wethouder van Onderwijs, de heer J. C. van Schaik, de wethouder van Open bare Werken, de heer A. J. Jongeleen, de gemeentelijke inspecteur van het Onderwijs, de heer B. Swanenburg, de chef van de afdeling Onderwijs, dir. J. M. Rooseschoon, de rector van het Gymnasium, dr. W. Wiersma, de direc teur van de Gem. H.B.S., dr. J. D. A. Boks, dr. K. Reitsma, voorzitter van de Commissie van Toezicht op het M.O. en voorts vele leerkrachten en hoofden van scholen.' Alvorens dit onderwerp in bespreking werd gegeven, heeft het oud-gemeente raadslid, de heer J. M. van Stralen, leraar aan het gemeentelijk Coornhert- lyceum te Haarlem, enkele beschouwin gen gegeven rond de lyceumgedachten. De voorzitter van de afdeling Leiden van Volksonderwijs, mr. J. Drijber, onder wiens leiding deze samenkomst stond, was verheugd over de grote op komst en gaf als zijn mening te kemien dat de lyceumgedachte weerklank heeft gevonden in brede kring van de Leidse burgerij. Aan de hand van enkele cijfers toonde spreker aan, dat de voorstanders van het openbaar onderwijs, speciaal op het terrein van het M.O. en het V.H.M.O. waakzaam moeten zijn. SNELLE GROEI VAN LYCEA De heer Van Stralen, die hierna het woord verkreeg, wees allereerst op de snelle groei, welke het lyceumonderwijs momenteel landelijk te zien geeft. Vol gens spreker hangt dit nauw samen met de economische situatie, waarin ons land zich thans bevindt. Allerwege maken wij thans een omschakeling mede van agrarisch land naar een in dustriële samenleving, waarbij zich de vertechnisering van de maatschappij in snel tempo voltrekt. Het onderwijs kan hieraan maar niet zonder meer voor bijgaan. Aan de hand van enkele voor beelden toonde de heer Van Stralen aan, dat de eisen van kennis en intelligentie toenemen en dat de trek naar het M.O. na 1945 enorm is toegenomen. In het kort gaf spreker vervolgens een over zicht van de sterke ontwikkeling van de lyceumgedachte en de voordelen, welke dit schooltype, dat uitgaat van een onderbouw van in de regel één jaar, biedt. De heer Van Stralen, die hierbij teruggreep op de gedachten, welke de voorstanders van dit onderwijs reeds in een ververleden in 1909 werd het eerste lyceum in Den Haag opgericht voor ogen stonden, merkte o.m. op. dat dit schooltype streeft naar een kritisch herzien van de onderwijsmethoden. Van groot belang bij dit onderwijs is ook de geest in de school, welke bevorderd wordt door een regelmatig contact tus sen docenten, ouders en leerlingen, en de jaarlijkse test der leerlingen. Na één jaar kan men zich in de regel een in druk vormen, welke kant de leerling met zijn studie opmoet. De heer Van Stralen, die vervolgens het een en ander vertelde van zyn ervaringen als docent van het Coorn- hertlyceum, waar dit onderwijs met zeer veel succes wordt toegepast, kwam tenslotte tot de conclusie, dat er in Leiden zeer zeker plaats is voor een openbaar lyceum. Een gemeentebe stuur, aldus spreker, dat niet overgaat tot het stichten van een lyceum voert een politiek van afwachten en schiet tekort in zijn taak. CONCURRENTIE VOOR GYMNASIUM Tijdens de discussie, waarbij het met name ging over de oprichting van een openbaar lyceum in de Sleutelstad, was prof. dr. W. den Boer van oordeel, dat de gemeente zichzelf concurrentie aan zou doen bij een eventuele omzetting van de H.B.S. in een lyceum. Het gym nasium. dat een uitstekende naam heeft, zou dan z.i. zeker in leerlingental terug lopen. Het gymnasium, aldus spreker. Afscheid zuster J. Elema van Diaconessenhuis Het afscheid van zuster J. Elema, die, zoals bekend, in verband met het berei ken van de pensioengerechtigde leef tijd haar taak als besturend zuster van het Diaconessenhuis zal neerleggen, is bepaald op dinsdag 29 januari, 's mid dags om 2.30 uur in de Doopsgezinde kerk aan de Pieterskerkstraat. In deze bijeenkomst zal ook haar opvolgster zuster A. P. Anspach worden geïnstal leerd. Na afloop zullen beide zusters van 4.30 tot 5.30 uur in het Diacones senhuis recipiëren. HONGAARSE STUDENTEN KOMEN NAAR NOORDWIJK Dank zij de bemoeiingen van het Bu reau voor Buitenlandse Studentenbe trekkingen te Leiden komen het a.s. weekeinde 25 Hongaarse studenten, die momenteel nog in een kamp verblijf hadden, naar Noordwijk aan Zee. Zij zullen hier worden ondergebracht in hotel „Noordzee". BURGERLIJKE StAND VAN LEIDEN GEBOREN Dirk, zn. van H. Dongelmans en A. C. G. Koolmoes; Annemieke. dr. van J. F. L. Fontein en B. Fabius; Anna Maria. dr. van T A. J. Lamboo en C. A. A. Vinke- stijn; Paul Reinier. zn. van J. J. P. den Heeten en C. W. van Zonneveld; Anja Geertruida Ida, dr. van J. H. Huigen en G. Haverkamp; Antoinette Helena Maria, dr. van P. van Aken en A. B. Barten; Robbert Peter, zn. van J. Vink en A. Rosier: Sylvia Maria, dr. van J. B. Goed hart en J. F. van Looij; Angellque Beren - dina. dr. van C. J de Grauw en L. Zwitser; Edmundus Andreas, zn. van F. M. A. M. Janssen en A. H. Tlbboel; Gerardus Willem, zn. van G. W Kok en A. P van Steiln: Ronald, zn. van L. J. Barendse en C. Faas; Sylvia Grace, dr. van F. R. van der Ley eri E. I. Kuïn; Gijsbert. zn van P. van Duijn en A. Bouwman. OVERLEDEN R. S. Ketel. 66 Jr., man: P. de Bruijn, 65 Jr. ongehuwde vrouw. zou dan wel eens een school van klein formaat kunnen worden. Spreker, die zich vooral wat de klassieken betreft, een voorstander toonde van de gymna siale opleiding, was van mening, 'dat in een gymnasium evenveel gedaan wordt aan vernieuwing dan in een lyceum. Aan de hand van enkele gegevens o.a. uit Utrecht. Arnhem en Sneek. in welke steden eveneens werd overge gaan tot de oprichting van een ge meentelijk lyceum, toonde de direc teur van de H.B.S., dr. Boks, aan, dat men niet bevreesd behoeft te zijn, dat het leerlingental van het gym nasium zal teruglopen bij oprichting van een lyceum. In bovengenoemde steden bleef het aantal leerlingen ge lijk, of verminderde met twee of drie. De gemeente, aldus dr. Boks. heeft er voor te zorgen, dat zo wanneer ouders voor hun kinderen lyceum- studie wensen, de mogelijkheid daar toe ook wordt geboden. Thans stuurt I men ze naar een bijzonder lyceum. spoedig mogelijk tot de oprichting van een gemeentelijk lyceum wordt overge gaan. Gouden jubileum S. Flamnian Bij Van Rossum du Chattel en Driessen Vandaag is het 50 jaar geleden, dat de heer S. Flamman, v. d. Valk Bouman- weg 39b. Leiderdorp, zijn intrede deed De heer S. FLAMMAN. De heer P. A. Wisse, hoofd van de opleidingsschool Aalmarkt, onderschreef volkomen de gedachte van dr. Boks. Als voorstanders van het openbaar onder wijs. aldus spreker, hebben wij er zorg voor te dragen, dat er zo spoedig mo gelijk een gemeentelijke lyceumoplei ding komt. In zijn uitvoerige beantwoording wees de heer Van Stralen er o.m. op. dat hij de indruk had. dat er thans leerlingen op een bijzonder lyceum gaan, die in feite op een openbaar thuis horen. Spreker kan begrijpen, dat er ouders zijn. die in het gymnasium een stan denschool zien en daarom het lyceum voor hun kinderen prefereren. Mede met het oog op de gewijzigde instelling van onze maatschappij en de conjunctuur, is het gewenst, dat ook in Leiden zo bij de Firma v. Rossum du Chattel en Driessen. juweliers te Leiden, waar hij al chef van het atelier werkzaam is. In tegenwoordigheid van het voltal lige personeel is de heer Flamman he- I denochtend met zijn echtgenote en fa milie ten kantore van de Firma ontvan gen. waar hij op hartelijke wijze is ge huldigd. De heer J. P. Driessen deed uitkomen hoezeer hij de medewerking van de ju bilaris gedurende aïe lange reeks van jaren op prijs heeft gesteld. Verder zei hij o.a.: „Ik kan niet anders dan nog (Ingez. Med.-Adv.) Vrijdag en zaterdag bieden wij de laatste OPRUIMINGSARTIKELEN aan tegen SPECIALE PRIJZEN BREESTR. 123 t.o. Stadhuis Tuinbouw en Plantkunde JAARVERGADERING AFD. LEIDEN In het Federatiehuis kwam gister avond de afdeling Leiden en Omstreken van de Kon, Ned. Mij, voor Tuinbouw en Plantkunde in jaarvergadering bij een. De voorzitter, de heer J. Jonker, heet te de aanwezigen hartelijk welkom op de eerste bijeenkost in het nieuwe jaar. Medegedeeld werd dat de cursus in motor kennis de vorige week met ong- 20 deelnemers is begonnen. Deze cur sus zal uit veertig lesuren bestaan. De secretaris, de heer J. Entrop. las het jaarverslag voor. Daaruit bleek o.m., da/ het aantal leden in 1956 met 20 is uit gebreid. Vooral de jongeren hebben steeds meer interesse in de vergaderin gen getoond. De penningmeester, de heer N. de Leeuw, moest melding ma kenken van een nadelig saldo van f. 10,56. Vervolgens werd de bestuurs verkiezing aan de orde gesteld. In de plaats van de heer B. v. d. Berg werd gekozen de heer J. M. Ballego. In de vacature van de heer D. Hogeworiing, die naar Zuid-Afrika emigreerde werd voorzien door de benoeming van de hee? G. Hoogervorst. Deze werd eerst na de tweede stemming gekozen. De heer A Hofman werd tot lid van de kascom- missie gekozen. Na de pauze hield de heer J. H. Smit een leerzame inleiding over .interessante succulenten." Huisvrouwen en haar hobby's De Christelijke Boerinnen- en Platte landsvrouwenbond hield gisteravond in gebouw Rehoboth een bijeenkomst, waarop de leden gelegenheid kregen een en ander van hetgeen zij in hun vrije uren thuis hadden vervaardigd aan de andere leden te laten zien en iets van hun hobby's op het gebied van de huis vlijt te vertellen. Er waren dames, die zich hadden toe gelegd op breiwerk: babykleertjes en truien of jumpers, en ook hadden en kelen zich beziggehouden met ingewik keld haak- en borduurwerk. Wij zagen speelgoed van vilt, leer en ribfluweel, tassen van raffia, een Volen- dammer en een boer op klompen. Pitriet is een zeer geliefd materiaal voor huis arbeid. Dikwijls wordt het gebruikt voor tafelmatjes, maar hier zagen we over trekken voor tafelmatjes van asbest zo dat ze gemakkelijk gereinigd kunnen maals er op wijzen, met welk een ijver worden, nl. gewoon in de was. en werkkracht U zich in dienst heeft gesteld van onze firma, met welk een wilskracht. U zich een eervolle plaats heeft verworven in onze vakkringen: een bewijs dat men ook door eigen wil en inzicht een werkelijk eervolle en zeldzame plaats kan verwerven in de eerste rij van vakkundigen." Onder aanbieding van een door de ju bilaris zeer op prijs gesteld geschenk, besloot de spreker zijn toespraak met de wens, dat de jubilaris nog lang zijn werk zal mogen voortzetten. Namens het winkel- en atelierperso- neel sprak de heer J. Mentink een dichterlijk woord, waarin de levensloop van de jubilaris werd geschetst, even eens onder aanbieding van een cadeau.. Ook namens de zusterfirma's bereik ten de jubilaris en diens echtgenote hartelijke felicitaties en stoffelijke blij ken van belangstelling, terwijl velen o.w. burgemeester Jhr. mr. F. H. van Kin schot en de heer J. G. J. Verhey van Wijk. voorzitter van het departement Leiden der Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel, de jubilaris kwamen gelukwen sen. De heer Flamman dankte met harte lijke woorden voor de getoonde belang stelling. De jubilaris en familie brachten de verdere dag in familiekring door. Verschillende smyrnatechnieken waren gebruikt voor tapijten en lopers, waar van we er ook een in kelimwerk zagen. Een van de dames bracht een geweven loper mee in artistiek patroon. Een prettige bezigheid voor wie graag tekent, is het reproduceren van één van de werken van onze grote schilders, vond een van de inzendsters. Geïnspireerd door een schilderij komt men soms tot gedeeltelijk reproduktie. gedeeltelijk eigen fantasie. Hiervan waren voorbeel den aanwezig. Ook de bakkunst bleek een liefhebberij van sommige leden te zijn. En al week het karakter van de avond af van hetgeen men gewoonlijk ge wend is, deze bijeenkomst bleek niet minder leerzaam, omdat ieder in de ge legenheid werd gesteld iets van de wijze, waarop men zijn hobby uitoefent te vertellen. Oostenrijk geraakt in grote nood Kadar wil de massa ontwikkelen met wapens van Marxisme en Leninisme en met geduld Op de muren van Boedapest zijn biljtten verschenen, waarin de bewoners worden opgeroepen over tien dagen de strijd tegen de Rus sen te hervatten. Reizigers, die uit de Hongaarse hoofdstad in Wenen aankwamen, verklaarden dat de biljetten 26 ja nuari noemden als de datum voor een nieuwe revolte. ,,65.000 zijn niet vergeefs gestor ven", zo werd gezegd. ,,De levende Hongaren moeten hun doden niet vergeten". (Ingez. Med.-Adv. en rheumatlsche pijnen wrijft U weg met Uitbreiding raadhuis in gebruik genomen Het is vandaag feest in Noordwijkerhout, dubbel feest, want burgemeester P. M. M. van der Weijden viert zijn zilveren ambtsjubileum en de uitbreiding van het raadhuis kon officieel in gebruik worden genomen. In verband met deze twee feestelijke gebeurtenissen was er vanmorgen een buitengewone raadsver gadering belegd, die door vele belangstellenden werd bijgewoond. Als eerste spreker voerde de loco-bur gemeester, wethouder J. van der Voet het woord, die begon met te herinneren aan de Mis uit dankbaarheid, die van morgen om 9 uur was opgedragen in verband met het ambtsjubileum van de burgemeester. Daarna schetste hij de loopbaan van de jubilaris, die bij K B. van 16 december 1931 werd benoemd tot burgemeester van Nieuwkoop. Hij las het desbetreffende K.B. voor. De jaren in Nieuwkoop waren niet gemakkelijk. Reeds spoedig begonnen de crisisjaren, en toen men die goed en wel te boven was, begon de oorlog. Het was voor U zeker niet gemakkelijk burgemeester te worden in de gemeente, waar U geboren was en waar U als gewoon ambtenaar had gediend. Maar U hebt U een uit stekend burgemeester getoond die zijn gezag altijd op de juiste wijze heeft we ten te gebruiken. Onze hulde gaat even zeer uit naar mevrouw Van der Weijden die haar man altijd heeft bijgestaan in het vervullen van zijn taak, aldus spre ker. VEEL BEREIKT Op 1 juni 1952 volgde Uw benoeming tot burgemeester van Noordwijkerhout, vervolgde de heer Van der Voet, en ook hier hebt U zich een burgen-ader ge toond. Er is in de afgelopen jaren veel gebeurd in onze gemeente, doeh ook te leurstellingen bleven niet uit: zo werd de r.-k. h.b.s. niet in Noordwijkerhout gevestigd, doch wij zijn er thans wel van verzekerd dat het klein-seminarium van het bisdom Rotterdam in onze gemeen te komt. Wij wensen U nog vele goede jaren toe, aldus spreker. VELE TOESPRAKEN Vervolgens voerde de heer C. Ruigrok als oudste raadslid het woord namens de raad. Hij bood een radiotoestel aan. De gemeente-secretaris, de heer J. A M. Pijnenburg, sprekend namens het ge- meentepersoneel. verklaarde dat het goed werken is onder deze burgemees ter, die met zijn ambtenaren meeleeft en altijd zijn belangstelling toont. Wethouder van der Voet (links) biedt burgemeester P. M. M. van der Weijden zijn gelukwensen aan. Rechts mevrouw Van der Weijden. (Foto L.D./Vam Vliet) Namens het personeel boodt hij een kastje en een koperen houtbak voor bij de open haard aan. Adjudant Vlaskamp van de rijkspolitie bood zijn gelukwen sen aan en roemde de goede samenwer king. Wethouder S. Splinter sprak na- ■ns de gemeente Nieuwkoop zijn op rechte gelukwensen uit. MOEILIJKE TIJDEN De burgemeester wees er in zijn ant woord allereerst op dat er in Nieuwkoop niet veel bereikt kon worden, daar de tijden zeer ongunstig waren. Vooral in de oorlog was het vaak moeilijk de juis te beslissing te nemen, en ik kan my dan ook goed voorstellen dat er soms fouten zijn gemaakt, waarvoor men soms onredelijk zwaar heeft moeten boe ten. In Noordwijkerhout is alles veel beter gegaan, maar daarbij moeten wy niet vergeten, dat wij de wind mee hadden. Hij bracht dank aan de wethouders, de raadsleden en het personeel voor de hartelijke samenwerking en de goede verstandhouding. Tevens dankte hij alle sprekers voor de vriendelijke woorden en voor de aangeboden geschenken. Hierna gebruikte men een kopje kof fie. waarna men over ging tot de offi ciële in gebruikstelling van het nieuwe gedeelte van het raadhuis. Hierop ho pen wij morgen nader terug te komen. Zelfs voordat de biljetten waren aan geplakt circuleerden in Boedapest reeds geruchten, dat in februari een nieuwe opstand zou uitbreken. In dit verband werd de strijd van de Hongaarse arbei ders, in hef bijzonder de mijnwerkers genoemd, die thans met de dood worden bedreigd wanneer zij ook maar enige tegenstand bieden of klagen over ar beidsvoorwaarden. Reeds zouden 12.000 arbeiders van de Csepel-fabriek in de hoofdstad zijn over gebracht naar de mijnen, waar een ont stellend tekort aan personeel heerst. Dit zou de voornaamste reden zijn ge weest voor het besluit van de arbeiders raad van de Csepel-fabriek. een staking van dertig dagen af te kondigen. De re gering kondigde daarop aan iedereen, die opriep tot staking, ter dood te zullen veroordelen. Het betreden der fabrieken door Wes telijke correspondenten, zonder vooraf gaande toestemming, kan eveneens met de dood worden bestraft. Kadar ontevreden De Hongaarse premier Janos Kadar heeft in een door Radio-Boedapest uit gezonden rede. die hij gisteravond in te genwoordigheid van de Chinese premier Tsjou En-lai op een communistische partijvergadering in Boedapest hield, verklaard dat alle burgerlijke elementen uitgesloten moeten worden van machts uitoefening in Hongarije. Hij zei: „De eis tot invoering van een democratie op algemenere basis kan slechts een eis van de contra-revolu tionairen worden genoemd. De dictatuur van het proletariaat beoogt uitbreiding van de rechten van de arbeiders en be perking van de rechten van de burger lijke elementen. De vernietiging van deze elementen kan slechts verzekerd Oud-padvinders gedenken Hongaren Dank zij de medewerking van een groot aantal leden van de Broederschap van Oud-Padvinders is de door de kring Rijnland georganiseerde pakketten-actie voor de Hongaarse vluchtelingen een groot succes geworden. In totaal werd ruim f. 1068 voor dit doel ontvangen. Bovendien werd door het landelijk be stuur een gift van f. 175 beschikbaar ge steld. In overleg met de Federatie voor de Vluchtelingenhulp kon het oorspronke lijke plan om alleen voor de Hongaarse kinderen iets te doen niet worden uit gevoerd. Op verzoek van de Federatie zijn ruim vijftig levensmiddelen-paket- ten samengesteld en uitgereikt aan de gezinnen die het laatst waren aangeko men. De rector-magnificus van de Leid se Universiteit, prof. dr. P. A. H. de Boer zelf oud-districtscommandant van de N.P.V.. schreef een boodschap, die in het Hongaars vertaald, bij de pakketten werd gevoegd. VERKOOP VAN BOUWTERREIN In verband met de voorgenomen bouw ter plaatse van een werkplaats met koel ruimte en bananencellen en twee wonin gen. heeft de heer J. Siere, alhier, ver-, zocht van de gemeente te mogen kopen het bouwterrein, gelegen in het uitbrei dingsplan ..Leiden-Zuidwest" op de hoek va nde Rooseveltstraat en de Kuipers- Rietbergstraat. ter grootte van plm. 1510 m2. Met adressant is overeenstemming be reikt omtrent de verkoopprijs van f. 25 per m2 (bouwrijp en opgehoogd tot nap) RECHTZAK KIS Overtrad arts het zondagsrijverbod? Een 59-jarige arts uit Nieuwerkerk a. d. IJssel ontkende voor de Haagse eco nomische politierechter pertinent, dat hij zich op zondag 25 november had schuldig gemaakt aan overtreding van het zondagsrijverbod. De verdachte was in Zoeterwoude op de Hoge Rijndijk aangehouden, terwijl hij met zijn auto op weg was naar zijn dochter, die in een Leids ziekenhuis werd verpleegd. De verdachte vertelde nu. dat hij niet ge woon maar op bezoek ging, maar dat hij zijn dochter moest bezoeken in zijn hoe danigheid van huisarts. Toen de politie rechter hem voorhield, dat hijzelf had toegegeven, dat zijn dochter op dat mo ment niet onder zijn behandeling was maar onder behandeling van een spe cialist antwoordde de arts. dat juist zijn aanwezigheid als huisarts op die dag bijzonder gewenst was. ..Als U de aard van de ernstige ziekte kende zou U dit kunnen begrijpen", zei hij. ..Mijn collega had mijn medische hulp die dag beslist nodig en op uitdrukkelijk verzoek van de patiënt, ben ik gegaan. Zij had de psychische steun van de huisarts nodig en dus ging ik er heen in de uitoefening van mijn beroep". De réchter vond. dat het verhaal van verdachte nog wel wat hiaten bevatte. De officier van Justitie en de rechter kwamen overeen dat men de specialist zal laten horen over het al of niet nodig zijn van deze tocht, waarop de verdach te te berde bracht, dat deze niet wist dat hij zou komen want dat hij op ver zoek van de patiënt is gegaan. De rech ter vond het niettemin wenselijk de spe cialist te laten horen over de aard van de ziekte enz. De officier van Justitie hoopte maar. dat dit nader onderzoek niet zou stranden op het medisch ambtsgeheim. Hij zou er zeker geen ge noegen mee kunnen nemen als er geen nadere inlichtingen zouden komen. Hier op werd de zaak aangehouden. worden door versterking van de partij en van de staatsdicipline". „Men moet de massa ontwikkelen met de wapens van het Marxisme en Leni nisme en met geduld te werk gaan", heeft volgens Radio-Boedapest Kadar verklaard. Hij oefende scherpe kritiek op de Hongaarse pers. Hij achtte de wijze waarop het partijorgaan „Nep Szabad- sag" de regeringsverklaringen beknot, ontoelaatbaar. Ook het vermelden van moorden onder grote kop en de manier waarop berichten uit het Westen wor den gegeven, keurde hij af. „Er bestaat toch een socialistisch nieuwsbureau", zei hij. Proces tegen Pal Maleter? In gewoonlijk betrouwbare kringen ge looft men. dat een week geleden voor een militaire rechtbank in Hongarije een geheim proces is begonnen tegen ko lonel Pal Maleter, voorheen minister van Defensie en een der leiders van de op stand. De Oostenrijkse minister van Binnen landse Zaken. Helmer. heeft aan dr. Lind. de hoge commissaris voor het vluchtelingenwezen. een alarmerend te legram gezonden en hem dringend ver zocht alle maatregelen te treffen voor de verdere emigratie van Hongaarse vluch telingen uit Oostenrijk. Tegen het einde van deze maand zal namelijk het aantal vluchtelingen in Oostenrijk tot honderdduizend zijn ge stegen, terwijl er totnutoe 68.000 naar andere landen zouden worden overge bracht. De kampen in Oostenrijk zyn niet in staat nog meer vluchtelingen op te nemen. Bovendien zijn de geldmid delen voor huisvesting en verzorging vrijwel uitgeput. Ofschoon een zekere terughoudendheid in het buitenland be grijpelijk is, dient men toch wel te be denken dat Oostenrijk de zware last van zo veel vluchtelingen alleen niet kan dragen. Vooral niet, nu na een kleine stagnatie rond de jaarwisseling de stroom van vluchtelingen weer toeneemt Voor 3e maal brand in lioutwareni'abriek Te Venlo-Blerick heeft gisteravond een felle brand gewoed in een fabriek van houtwaren. Het was omstreeks twintig minuten voor acht toen de brandweer melding kreeg van het vuur, waarschijnlijk reeds enige tijd nadat het begonnen was. Bovendien had de brandweer nog oponthoud bij een spoorwegovergang, zodat de zaak in lichter laaie stond toen de spuit gasten aankwamen. Men moest zich daarom allereerst bezig houden met het nat houden van de omgeving om uitbreiding te voor komen. Toen later nog twee autospuiten en een materiaalwagen kwamen helpen kon men gaan pogen het vuur meester te worden. Dat was gelukt omstreeks half negen. Het was de derde keeir, dat er in deze fabriek waar in hoofdzaak radio- kasten worden gemaakt brand was. De eerste keer. in de oorlog, brandde de fabriek finaal uit. Ditmaal heeft men een deel van het fabriekscomplex, dat een oppervlakte van 200 vierkante me ter heeft, weten te behouden. De schade beloopt naar schatting ongeveer f. 50.000. de fabriek was laag verzekerd. De burgemeester van Venlo en een te Blerick woonachtige wet houder waren aanwezig bij de brand, die. mede door het vliegvuur, de aan dacht tot in de stadsgedeelten aan de andere zijde van de Maas. De oor zaak van de brand is niet bekend. Jubileum-Jamboree van padvinders 2000 Nederlandse padvinders zullen deze zomer van 1 tot 12 augustus in Engeland deelnemen aan de Wereld jamboree, die wordt georganiseerd ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan der padvindersbeweging en van het feit dat 100 jaar geleden de stichter van deze internationale jeugdorgani satie, wijlen Lord Robert Baden- Powell of Gilwell, werd geboren. De „Golden Jamboree", waarheen 35.000 padvinders uit alle werelddelen zullen worden afgevaardigd, is voor het eerst in de geschiedenis van de bewe ging bedoeld als combinatie van een wereldjamboree (kamp voor verkenners). Indaba (voor leiders) en Rovermoot (voor voortrekkers). De Jamboree wordt gehouden in Sut ton Park, Sutton Goldfield Warwickshi re. waar een tentenstad zal verrijzen met een eigen arena, ziekenhuis, post kantoor, kerken en banken. De Engelse posterijen zullen te dezer gelegenheid speciale postzegels uitgeven. „Stukje vakwerk" van Nederlandse sleepboten De Odyssee van het Duitse vracht schip „Helga Bolten" (7252 ton), wel ke met in een novemberstorm opge lopen zware averij voor de Ameri kaanse oostkust begonnen was, heeft dinsdag een einde gevonden toen de Nederlandse sleepboot „Oceaan" de „Helga Bolten" als sleep na een reis van meer dan 2700 km In de haven van Hamburg afleverde. De berging van het Duitse schip door de beide sleepboten „Oceaan" en „Zwarte Zee" wordt door vaklieden een meesterstukje genoemd, dat het karwei met de „Flying Enterprise" nog over treft. De „Helga Bolten" was met 10.000 ton kolen onderweg naar Noorwegen toen zij in een orkaan een lek opliep en door de bemanning moest worden verlaten. De sleepboten brachten het schip eerst naar de Azoren waar de noodzakelijkste reparaties werden ve- richt. t MAN OVER BOORD EN VERDRONKEN Uit het water van het Joh. v. Hasselt kanaal te Amsterdam is het lijk opge- haald van de 76-j. heer H. de Jager De politie vermoedt, dat de man 's nachts, bij het aan boord gaan van zyn in het kanaal liggend jachtje, waarop hü alleen woonde, is uitgegleden of gestruikeld en zo in het water is terecht gekomen.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3