Gabaret Kerk iii Polen wekt op tot het deelnemen aan de verkiezingen China erkent Polen STADSNIEUWS van Onbekenden V.N.-troepen trekken El Arisj binnen Raadsstukkeu Raad van Warmond sprak zeer uitvoerig over de brandweer Inwonertal liep in 1956 iets terug Beurs van Amsterdam WOENSDAG 16 JANUARI 1957 Geen burgerlijk parlementarisme meer Tsjou En-lai: „Er zijn ook buiten Rusland vele ivegen naar liet ideale communisme Het Poolse Episcopaat heeft gisteren alle rooms-katholieken uitge nodigd zondag a.s. hun stem uit te brengen bij de algemene verkie zingen in Polen. In de oproep, die is ondertekend door de secretaris van het Episcopaat, mgr. Choromanski. wordt gezegd, dat de rooms-katho- liekeb urgers op die dag de gewetensplicht van het stemmen moeten vervullen. In Warschau meent men, dat deze oproep in belangrijke mate zal kunnen bijdragen tot beëindiging van een campagne in bepaalde delen van het land, die boycot van de verkiezingen ten doel heeft. In welingelichte kringen werd er op gewezen, dat deze publikatie volgde op een bezoek van de Poolse primaat, kar dinaal Wyszvnski. aan de minister-pre sident Cyrankiewicz. waarbij uitvoerig van gedachten werd gewisseld over de betrekkingen tussen dé r.-k. kerk en de Poolse staat. Bij verkiezingen horen nu eenmaal de toespraken. Ook Leon Chajn algemeen secretaris van het Centrale Comité der Poolse democratische Partij (die evenals de Ver. Arbeiderspartij en de Boerenpartij officieel erkend is in Polen) hield een redevoering. Hy stelde daarin: „Wy willen geen terugkeer naar het burgerlijke parle mentarisme oftewel de toestand, waarin het parlement het toneel zou worden van de strijd tussen politieke partijen. Onze drie partijen hebben, zij het werkend langs verschillende banen, slechts één doel: de opbouw van het socialisme". Wycech. de onder-voorzitter van het Centrale Comité der Boerenpartij, hield eveneens een toespraak en zei o.m. „Vrede en recht moeten door strijd worden verworven en dus is het nodig de macht van het vredes- en socialisti sche kamp, geleid door de Sovjet-Unie, te doen groeien". Ook Gomoelka heeft voor het eerst sedert zijn terugkeer in het politieke le ven de voorrang van de Sovjet-Unie onder de communistische landen erkend, toen hij tijdens zijn verkiezingsrede zei- de: „Polen moet - zij het met handha ving van zijn soevereiniteit - de eenheid versterken van het socialistische kamp met de Sovjet-Unie aan het hoofd". Premier Tsjou En-lai van communis tisch China wilde dit leiderschap van Rusland niet zonder meer erkennen, toen hij gisteravond in Warschau naar zun mening gevraagd werd. Zijn stand punt is, dat het communisme al naar gelang van het land verschillende vor men kan aannemen, ofschoon er funda menteel maar één communisme is. „Maar dat behoeft niet altijd hetzelfde te zijn als in de Sovjet-Unie", zo zei hij tegen een correspondent van Reuter. In welk land het. communisme dan wel de meest volmaakte vorm bereikt had? Tsjou kon geen vergelijking maken. „Elk communistisch land heeft zijn eigen specifieke trekken". Toen Tsjou pas in Polen was, trok hij naar de mening van vele Polen teveel één lijn met Moskou in zijn reactie op de Poolse „democratisering", aldus Reu- Elektrische voetverwarming Pieterskerk Men heeft thans een aanvang ge maakt met het plaatsen van een elektrische voetverwarming in de Pieterskerk. Alle pogingen worden in het werk gesteld om deze verwarming zo mogelyk nog voor het einde van dit stookseizoen in bedrijf te stellen. Zodra dit geschiedt verdwijnt een zeer oud „beroep", dat van stoven- zetter, uit de Leidse samenleving. De Pieterskerk is n.l. de enige onver warmde kerk, waar men in de winter maanden voor de aanvang van een kerkdienst nog enkele honderden sto ven uitzet. D. van der Kwaak VOORZITTER COLLEGE VAN KERKVOOGDEN. De heer D. van der Kwaak, die kortgeleden werd benoemd tot wij'k- kerkvoogd van de hervormde wijkge- meente „Molenwijk", is thans benoemd tot voorzitter van het College van Kerkvoogden der Leidse Hervormde Gemeente. De heer Van der Kwaak volgt in deze functie de heer J. Stigter op. BRAND IN STUDENTENKAMER Gisteren omstreeks het middaguur brak brand uit in een zolderkamer van een studentenhuis aan het Pieterskerk hof, bewoond door een meisjesstudente. De oorzaak was vermoedelijk het lekken van een brandende petroleumkachel. Het vuur greep vrij snel om zich heen, waardoor gordijnen, boeken, vloerbe dekking. een lamp. vele kledingstukken etc. verloren gingen alvorens de kamer bewoonster en huisgenoten erin ge slaagd waren het vuur te blussen. De brandweer, die onmiddellijk was ge waarschuwd. zorgde voor het doven van de laatste vuurresten De schade wordt door verzekering gedekt. Gevonden voorwerpen In het tijdvak van 1 t/m 15 januari 1957 zijn als gevonden voorwerpen aan gegeven: Portemonnaie met inhoud, handschoe nen, wanten, motorwant, alpinomuts, armband, hoofddoek, a-ktentas inh. pakje brood en appel, amerikaans benzineblik verm. gevuld met benzine, hoes van pa raplu, dop van benzinetank van hulp motor, slipover, damespolshorloge, kaart r.-k. armbestuur voor levensmiddelen bonnen t.n.v. E. Brune, twee ballpoint- pennen in étui, vulpen, sjaal, bankbiljet, sleutels, broche, kindermutsje, bril (nieuw) waaraan een prijskaartje, jon gensjasje, schroevendraaier, knipmesje, jas (heren) met sjaal en een paar hand schoenen, capuchon van regenjas, gym nastiekschoenen, balletschoentje, kin dertasje, muntbiljet, sportschoen (hoge), padvindersriem, rijwiel-regenbroekspijp, paraplu in hoes. pakje inh. kinderbroek je (nieuw), gladde gouden ring, oorbel, jute zak inh. metselaars of stukadoors gereedschap. Terug te bekomen en inlichtingen te verkrijgen aan het hoofdbureau van po litie, Zonneveldstraat 10, op woensdag en zaterdagmiddag tussen 14 en 16 uur. Telefonische inlichtingen kunnen niet worden verstrekt. ters correspondent, maar gisteravond verklaarde hij: „Wij erkennen alle be sluiten van het achtste congres van de Poolse communistische party, waarop zy alle fouten van de vorige (Stalinistische) periode corrigeerde". (Ingez. Med.-Adv.) in Restaurant MARINA te KATWIJK, 21 januari, 4 en 18 februari, 4 en 18 maart, 1 en 15 april. Deelnemers kunnen zich opgeven bij restaurant MARINA te Katwijk en Paul Pabo, Dillenburgerstraat 14, Lelden Jhr. dr. E.O. M. van Nispen tot Sevenaer overleden Directeur Rijksbureau voor Monumentenzorg Vannacht is in het ziekenhuis West- einde te Den Haag, waar hy twee weken geleden was opgenomen, over leden jhr. E. O. M. van Nispen tot Sevenaer, directeur van het Rijks bureau voor Monumentenzorg. Jhr. Eugène Octave Marie van Nis pen tot Sevenaer werd op 30 september 1895 te Nijmegen geboren en bezocht het gymnasium te 's-Hertogenbosch. In 1915 begon hij met de rechtenstu die te Amsterdam, doch doordat de mo bilisatie tussenbeide kwam, veranderde hij van richting en studeerde te Utrecht kunstgeschiedenis. In 1933 promoveerde jhr. Van Nispen tot Sevenaer op een proefschrift, getiteld: „Uit de bouwge schiedenis der Sint Servaeskerk te Maastricht". Inmiddels was hij benoemd tot com mies van het Rijksbureau voor Monu mentenzorg te 's-Gravenhage, in 1936 tot hoofdcommies en in 1939 tot directeur van dit bureau. Jhr. dr. Van Nispen tot Sevenaer was bestuurslid van het Centraal Bureau voor Genealogie en Heraldiek, van het „Institut pour l'étude des chateaux", van de Nederlandse Kastelenstichting en van het Limburgs Geschied- en Oud heidkundige Genootschap. Voorts redi geerde hij het Gildeboek. Van zijn hand zijn verschenen een geïllustreerde beschrijving van de mo numenten van Maastricht. „Neder landse kastelen" (in de Heemschutserie) en vele artikelen op het gebied van Monumentenzorg- en -kunde. VOORSCHOTEN KENNISMAKING SPORTRAAD De Voorschotense sportraad, eerst kortgeleden opgericht, komt op woens dag 23 januari 's avonds om 7.45 uur in het Cultureel Centrum voor het eerst in het openbaar voor de dag. Be halve met inleidingen van de heren P. J. v. Lookeren Campagne. A. J. v. d. Linde en J. Kalverkamp zal de avond gevuld worden met een Judo- en Jiu- Jitsudemonstratie en schermdemonstra- ties op floret, degen en sabel. SCHAAKNIEUWS. Uitslagen van de onderlinge wedstrij den van de schaakvereniging Voor schoten: Groep I: BraggaarWaasdorp 0—1; Maarsen—dr. Vermet Groep II: v. d. WerfRenswouw 0-1; Grobbenv. d. Akker 10; Groenen- bergM. Segaar 01. BURGERLIJKE STAND Geboren: Johannes C., z. v. J. C. v. d. Wilk en J. Rol; Berdlna C. A., d. v. B T. Mooi rite en E J. v. Santen; Eeico B. M„ z. v. T. Brussee en G. M. H. v. d. Berg; Elisabeth, d. v. S. W. Preeke en J. N, Vis. Ondertrouwd: T. Westra en J. E. Tld- dens; J. W. Warmenhoven en J M. Lan- geveld; P. L. Streder en J C Lucas. Overleden: H. Zonneveld. 82 J.. echtge noot v. J. P. Westerbeek; G. J. v. Nuland, 70 J.; L. Oudshoom, 70 J. WARMOND Jan Bergman overleden In Warmond overleed op 75-jarige leeftijd de heer Jan Bergman, die voor vele Warmonders een zeer bekend per soon was. Vele jaren was de heer Berg man als postbode verbonden aan de P.T.T. alhier. Door zyn werk was hy bij FAMILIEBERICHTEN overgenomen uit andere bladen: Bevallen: H. de Jong-Remmert, d. Den Haag; Botjes-Pool, z. Haren; Kley- kamp-Romein, d. Rotterdam; Rutten- van Berghem. d. Utrecht; Siewertsz van Reesema-Reynolds, z. Ann Arbor. Getrouwd: W. P. Mouton en R. Wie- renga, Rotterdam; J. P. M. Beelaerts van Emmichoven en C. M. Tak. Londen. Overleden: W. B. T. Mahne, vr.. Bla- ricum; L. M. J H. A. Goossens, m. 63 j. Rijswijk; A. F P. M. Clavareau. m. 83 J. Velp; C. H. J. Schleicher, m. 61 j. Bla- ricum; C. Oh Mewe, m. 58 j. Amster dam; Z. Weenig, m. 83 j. Bilthoven; Th P. van Woensel m. 56 j. Rotterdam; P. 'M. van Riel, m. 78 j. Zeist; A. van dér Mark, m. 46 j. Schiedam. Het „Persbureau voor het Midden- Oosten". dat door de Egyptische rege ring wordt gesteund, deelt mee. dat de strijdkrachten der V.N. gisterochtend El Arisj, dat als de hoofdstad van het schiereiland Sinai wordt beschouwd, zijn binnengetrokken. El Arisj, dat ongeveer zestig km van de Israëlische grens ligt, is de eerste grote stad, welke door de Israëliërs sedert hun campagne tegen Egypte is ontruimd. Indiase troepen hebben later op de dag het zesde-eeuwse klooster Sint Catharina, aan de voet van de berg Horeb, van de Israëliërs overgenomen. Het Israëlische parlement heeft dins dag de regeringspolitiek ten aanzien van de terugtrekking uit Sinai met 63 tegen elf stemmen goedgekeurd. Er wa ren acht onthoudingen. Graaf van Athlone te Londen overleden De Graaf van Athlone, gehuwd met Prinses Alice, kleindochter van Ko ningin Victoria en nicht van Prinses Wilhelmina, is vandaag in de ouderdom van 82 jaar te Londen overleden. De graaf was oudoom van Koningin Eli zabeth en is vroeger gouverneur-gene raal van Canada en Zuld-Afrika ge weest. Werken boven f 50.000 RIJKSGOEDKEURING VEREIST Met ingang van 21 januari a.s. zal een Rjjksgoedkeuring vereist zijn voor weg en waterbouwkundige werken, waarvan de bouwkosten een bedrag van f 50.000.- te boven gaan. Ook voor zover deze wer ken door lagere publiekrechtelijke licha men wordn uitgevoerd, zal Rijksgoed keuring voor deze werken nodig zyn, zulks ongeacht of de kosten ten laste van de gewone dienst dan wel van de kapitaalsdienst komen. Een desbetref fende beschikking zal dezer dagen in de Nederlandse Staatscourant worden ge plaatst. iedereen bekend, en door zijn eerlijke en trouwe arbeid wist iedereen hem altijd te waarderen. Voor elkeen stond hij al tijd klaar en niets was hem te veel, zo dat de heer Bergman zeer vele vrienden had onder de Warmondse ingezetenen. In het gemeenschapsleven heeft de heer Bergman ook een zeer voorname plaats gehad. Hij was secretaris van de Bond van de Nederlandse Post Tele graaf en Telefoondienst, afdeling Leiden. Hij was voorzitter en ook de oprichter van de muziekvereniging „Warmonds Fanfare". Ook als lid van de vereniging tot vie ring van Warmondse feesten en van de Harddraverij-commissie heeft de heer Bergman zich verdienstelijk gemaakt. Bij het aftreden als zodanig is hem dan ook het ere-lidmaatschap van deze ver eniging aangeboden. Voorts was hij pen ningmeester van het Protestants Fonds voor Ziekenhuisverpleging en bestuurslid van het Groene Kruis, afdeling War mond. Jarenlang was hij ook verbonden als huurophaler van de woningstichting „Warmunda" alhier. Door zijn vele nuttige werk in War mond werd de heer Bergman in het jaar 1950 de ere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau in het zilver uitgereikt. Warmond verliest door het heengaan van de heer Bergman een opvallende persoonlijkheid, die zeer veel heeft bij gedragen tot de ontwikkeling van dsrp - gemeente en die een voorname plaats i nog f. 87 worden betaald. B. en W. stel- P.V. „WARMOND". De P.V. ..Warmond" hield haar derde hokken show. Aan de orde waren oude Doffers. De uitslag is als volgt: 1. J. L. de Weerd 550; 2. J. van Nie- kerk 549; 3. dr. J. Venker 548; 4. P. v. d. Drift 5471 -5. J. Smeets; 6. P. Vogelenzang 546; 7. C. Kortekaas 545, 8. B F. Oskam 543'.; 9. Sommega 543%: 10. Th. Verwoerd 543%; 11. B. ter Beek, 12. J. C. Diemei en 13 J. Roest allen 543; 14. J. A. de Dunne 542%; Q. Beugels- dijk 541%; 16. J. Kortekaas 539; 17. Q. Onderwater 338. Vermeld mag nog worden, dat de heer J. Venker de mooiste jonge doffer had. ZOETERWOUDE In de vergadering van 27 november j.l. werd het voorstel van B. en W. tot het verlenen van een subsidie in de kosten van het interieur van de ge restaureerde N.H. kerk aangehouden. De kosten van dit interieur waren ge raamd op f. 34.000. B. en W. hebben toen voorgesteld een subsidie te verlenen van 10% van de kosten tot een maxi mum van f. 3.400. Dit voorstel werd op verzoek van de r.-k. fractie aangehou den tot een volgende vergadering. A.s. maandag zal hierover dus beslist moe ten worden. Voor de aansluiting van één woning op het elektriciteitsnet moet uiteindelijk innam van het gemeenschapsleven van Warmond. Het stoffelijk overschot zal a.s. vrijdag des morgens om 11 uur op de Ned. Herv. begraafplaats ter aarde worden besteld. Onder voorzitterschap van de burgemeester, jhr. mr. L. M. E. von Fisenne. kwam de voltallige raad der gemeente gisteravond in openbare vergadering bij een. Alvorens tot de behandeling van de agenda over te gaan sprak de voorzitter zyn nieuwjaarsrede uit. Na de belangrijkste gebeurtenissen op internationaal gebied te hebben geme moreerd, constateerde de burgemeester dat het afgelopen jaar minder gunstig is geweest voor Warmond. Met name de bouw van woningwetwoningen is ge stagneerd. De bevolking liep wat het ledental be- Voorts maakte hij enkele aanmerkingen treft terug met 55 zielen; het aantal be droeg op 31 december j.l. 4129. Het ge boorte-overschot bedroeg 54. doch het aantal vertrokken personen was 109 meer dan het aantal ingekomen perso nen. Het vorige jaar was de bevolking nog toegenomen met 63 zielen. Met het uitspreken van zijn beste wensen voor het nieuwe jaar eindigde de burgemees ter zijn toespraak. BRANDWEER Nadat de heer H. A. J. Roels, ambte naar ter gemeente-secretarie alhier, was beëdigd als waarnemend gemeente-se cretaris kwam de voorzitter eerst nog terug op de laatst plaats gevonden brand In het Lage Land. Hij sprak er zijn vreugde over uit dat het grootste deel der bedreigde gebouwen behouden kon blijven dank zij het snelle en eensge zind optreden der bevolking ter plaatse. Hij bracht hulde aan allen die hieraan hadden medegewerkt. Betreffende de brandbestrijding merkte de voorzitter op dat hier een misverstand had plaats ge vonden. Bij de bevolking aldaar en ook bij de commandant van de Brandweer heerste de stellige overtuiging dat dit ge bied tot het verzorgingsgebied van Lei den behoorde. De brandweer van Leiden oordeelde hier echter anders over. Hoe een enander geregeld is, is nog niet ge heel duidelijk, ofschoon er wel een rege ling schijnt te bestaan. Vooralsnog is nu geregeld dat de Leidse Brandweer uit zal rukken bij alarm uit deze gebieden. HULPKORPS? De heer Van Vliet (KVP) merkte op dat de eerste aanval op de brand het beste succes heeft en suggereert hier een hulpkorps op te richten met als uitrus ting o.a. een zogenaamde baby-spuit. De heer Van Schie (KVP) sprak ook zyn waardering uit voor het doortastend optreden van de bevolking aldaar en de brandweer. Hij vroeg de gemeente de getroffenen in de nood te wiilen bijstaan op de brandweerwagen. Hij drong tenslotte nogmaals aan op elektrificatie van het gebied aldaar, iets dat het brandgevaar aanmerkelijk zal beperken. Nadat de voorzitter de verschillende sprekers had beantwoord ging men over tot de agenda. HET DUURT LANG Naar aanleiding van een brief van het economisch technologisch instituut voor Zuid-Holland, waaruit blijkt dat het rapport met betrekking tot het sociaal economisch onderzoek in de bollenstreek niet eerder uitkomt dan februari, merk te de heer Van Vliet (KVP) op dat dil nu wel een beetje te lang gaat duren. Tot lid van de commissie van toezicht op het lager onderwijs werd voor de ko mende periode wegens periodiek aftre den herkozen de heer D. A. van Beek. Aan de R.-K. Kleuterschool Petrus Donders alhier werd een nader voor schot over 1956 toegekend van f. 216..67. In de 29ste begrotingswijziging kwam een subsidie voor tot een bedrag van f. 1258.47 over 1954 aan de inrichting van liefdadigheid voor Roomskatholie- ken te Leiden. De heer Willemsen 'KVP) verwacht te een zelfde subsidieverzoek voor de jaren 19551956 en stelde voor dit in dien mogelijk te bekostigen uit het res tant over de post onvoorzien 1956, ten einde deze post voor 1957 te sparen. Besloten werd een subsidie te verle nen in de vorm van een garantie ten be hoeve van een te houden culturele avond Als laatste agenda-punt was een voor stel tot aankoop van de Warmonderhek- brug met enkele bijbehorende eigendom men voor de prijs van f. 1. Dit houdt in dat Warmond nu ook met het onderhoud belast is doch daar zal subsidie voor worden verleend Al dus werd besloten. De rondvraag lever de verder geen bijzonderheden en werd de vergadering gesloten. len voor deze kosten voor rekening van de gemeente te nemen, omdat indertijd de raad besloot de gehele elektrificatie van de Geerpolder ook door de gemeen te te laten betalen. Voorts wordt aan de Raad voorgesteld aan het hoofd van de B.B. een jaarlijk se tegemoetkoming toe te kennen van f. 200 voor de vele vrije uren. die hij voor dit doel moet beschikbaarstellen. Op grond van de circulaire van de minister van Binnenlandse Zaken van 14 december j.l. wordt aan de raad voorgesteld aan het gemeentepersoneel met ingang van 1 januari 1957 een loonsverhoging toe te kennen van 6% en één van 5.6%. De laatste als tege moetkoming in de te heffen premie ingevolge de Algemene Ouderdomswet. De o.l. school ln deze gemeente werd in 1956 bezocht door gemiddeld 15 2/3 leerlingen. Deze leerlingen wonen allen I verder dan 4 km verwijderd van een gelijksoortige school in Leiden. B. en W. zijn van oordeel, dat de o.l. school in deze gemeente toch in stand moet worden gehouden om te voldoen aan het bepaalde in art. 19 van de l.o.-wet 1920. Voorgesteld wordt dan ook te be sluiten de school in stand te houden. Op grond van het feit. dat het ge middeld aantal leerlingen van de o.l. school over 1956 slechts 15 2/3 leerling bedraagt, is het bedrag, dat per leer ling over 1956 voor de o.l. school moest worden uitgegeven zeer hoog. Volgens de lager onderwijswet 1920 zou ditzelfde zeer hoge bedrag aan de besturen van de bijzondere lage re scholen moeten worden uitgekeerd. In verband hiermede wordt voorgesteld aan de minister van Onderwijs. Kun sten en Wetenschappen te verzoeken te bepalen, dat de enige openbare lagere schooi voor 1957 buiten aanmerking wordt gelaten bij het vaststellen van het bedrag per leerling als bedoeld in artikel 55 quater der l.o. wet 1920. Voorts wordt voorgesteld het bedrag 1 #er leerling voor 1957 vast te stellen fop f. 40 voor het g 1 o en op f. 55 voor het v.g.l.o. RAADSAGENDA De raad van deze gemeente komt op maandag 21 januari a.s. te 7.45 uur nam. in vergadering byeen. Op de agenda staan o.m. de volgende punten vermeld: Beslissing op het verzoek van de kerk voogdij van de N.H. gemeente alhier om een bijdrage in de kosten van aanschaf fing van kerkbanken; verzoek van de Stichting voor Maatschappelijk Werk alhier om toekenning van een subsidie voor het jaar 1957 met voorstel van B en W.; verzoek van Th. J. Romijn Rij- negommerstraat 35 alhier, om een bij drage in de kosten van aansluiting van zijn woning op het elektriciteitsnet; toe kenning van een beloning aan het hoofd zelfbescherming: verhoging van de jaarwedden van het gemeer^teperso- neel; verzoek om subsidie van het be stuur van het r.-k. lyceum ..St.-Bona- ventura" te Leiden met voorstel van B en W.; voorstel tot het instandhouden van de openbare lagere school in deze gemeente: verlenen van een voorschot op de vergoeding als bedoeld in artikel 101 der Lager Onderwyswet 1920 over 1957: wijziging van de werk- en rust tijdregeling der gemeentewerklieden. „De Groene Draeck" vaart half mei Op de werf van de N. V. Amster- damsche Scheepswerf G. de Vries Lentsch jr. aan de Grasweg in Am sterdam-Noord is thans de kielsectie gelegd voor het stalen Lemsteraak- jacht, dat door het comité „Varend Nederland" op haar 18de verjaardag aan II.K.H. Prinses Beatrix is aan geboden. Het jacht krijgt naar be kend de naam „De groene Draeck". Het moet op 15 mei a.s. afgeleverd worden. De kielleging werd namens de Prinses bijgewoond door haar particulier secre taresse, mej. mr. M. Meurs, de heer Ernst Crone, voorzitter van het comité „Varend Nederland", leden van het co mité, ir. E. Rümpel, voorzitter van de Nederlandse Roeibond, de heer C. J. W. van Waning, voorzitter van de Stichting Ronde en Platbodemjachten en de heer A. de Boer uit Lemmer, de ontwerper van „De Groene Draeck". Onze bevolking Het aantal inwoners van Nederland was op 1 december 1956: 10.944.733. Een maand daarvoor was het 10.934.632. In november 1955 werden 7539 huwe lijken gesloten, 17.834 kinderen werden levend geboren, er overleden 6671 per sonen, 3945 personen immigreerden in ons land, 4001 personen emigreerden. Per 1000 inwoners per jaar was in de maand november het aantal huwelij ken 8.5. het aantal levend geborenen 20,1, het aantal overledenen 7,5, het aantal buitenechtelijk geborenen per duizend geborenen was in deze maand 11,8, het aantal kinderen per 1000 levend geborenen per jaar, dat beneden de een jarige leeftijd overleed, 20,7. Het Ned. Roode Kruis heeft de eerste twintig pakketten met Hon gaarse lectuur voor de Hongaarse vluchtelingen naar de diverse woon oorden in ons land verzonden. Het is de bedoeling dat deze boeken rouleren langs de kampen, waar door een belangrijke bijdrage tot de ontspanning van de vluchtelin gen wordt geleverd. STAKING WILTON-FIJENOORD OPGEHEVEN Gisteren zijn de lassers op de werf van Wilton-Fijenoord te Schiedam, die gisteren in staking gingen weer aan het werk gegaan. Het aan het werk gaan was de voor waarde door de directie gesteld voor het verder voeren van onderhandelingen over de gerezen moeilijkheden. De lassers worden thans vertegen woordigd door de drie grote vakbonden. RECHTZAKEN Salaris 1941—1945 geëist DOOR LEDEN VAN DE EX-GOUVERNEMENTSMARINE. (Van onze Haagse redactie) Voor de Centrale Raad van Beroep heeft de zaak gediend tussen enkele voormalige leden van de Ned. Indi sche Gouvernementsmarine en de Staat der Nederlanden. De ex-marinemensen eisen salaris over de tijd. die zij in Japanse concen tratiekampen hebben doorgebracht, dus over de jaren 19411945. Aangezien zij later weer gewone Nederlandse ambte naren zijn geworden, hebben zij uiter aard recht op pensioen. Het salaris over de tijd 1941'45 wil de Staat echter niet uitbetalen, aangezien de Staat op het standpunt staat, dat de leden van de Gouvernementsmarine toen nog in dienst waren van het Ned. Indische Gouverne ment en niet in die van Nederland. De ex-marinemensen, by monde van mr. W. H. Vermeer, uit Amsterdam, menen wel recht te hebben op salaris, omdat zij destijds al moesten worden gerekend te behoren tot de categorie van de mi litaire ambtenaren in de zin van de Militaire Ambtenarenwet 1929, in welk geval de Staat der Nederlanden de sa larissen moet uitbetalen. Uitspraak 5 februari. BEURSOVERZICHT Claimhandel Philips begonnen Amsterdam, 16 januari Alles draaide vanmiddag aan het Damrak om de claimhandel Philips voorspruitend uit de 5% converteer bare obligatielening. Tot 2 februari zal de markt in dit teken staan. Er was een ongewoon drukke hoek tegen prijzen die sterk meevielen. De claims die in het ochtendverkeer nog gedaan waren op f. 15f. 15,50, zet ten vanmiddag in op de hoogste prijs van vanmorgen, kwamen boven de f. 16,- en behaalden een topprys van f. 17.-, hetgeen overeenkwam met een koers voor de nieuwe obligaties van circa 106% —107%. Koers van uitgifte is pari 4 claims. Na 2 uur zakte de animo een beetje af en werd f. 16,50 gedaan. Het schijnt dat tegenover buitenlands aan bod de vraag van het publiek heeft kun nen domineren. Ook de beroepshandel sprak een woordje mee. Aandelen Phi lips. exclaim, waren niet veel lager en vielen sterk mee. Trouwens de gehele markt had geen onvriendelijk aspect. Er was echter één uitzondering en wel Aku, die tot 202 inzakte (gisteren 207%) op verwachtingen dat morgen de cijfers over het 4e kwartaal worden bekendge maakt. Deze cijfers zijn niet bepaald gunstig zoals trouwens Ir. Engel in zijn nieuwjaarsrede al duidelijk heeft aan gekondigd. Verder was het verloop van de -beurs vrfjwel overeenkomstig de ver wachtingen. Koninklijke lag zwak in navolging van Wallstreet, maar wist in het verdere verloop Iets te herstellen. Unilever, aanvankelijk 3 punten lager, wist daarvan 2 punten in te lopen. De cultures waren aarzelend overeenkom stig het onzekere politieke nieuws uit Indonesië. Voor Scheepvaart was de belangstelling gering, maar Scheepvaart Unie trok 4 punten aan. Staatsfondsen wisten zich goed te handhaven. WISSELKOERSEN Amsterdam. 16 januari Londen 10 66%—10.66%. New York 3.82%—3 83%, Montreal 3.98%—3 98%. Parijs 1.0810— 1 0820 Brussel 7 58%—7 50%. Frankfurt 90 69—90 74. Zürich 86.86%—86.91%. Zü- rich (vr. francs) 89.31%89.36%-. Stock holm 73 50%73 55%, Kopenhagen 54 96%—55 01%, Oslo 53 36%—53.41%, Milaan 60 56%—60.61%, Wenen 14.63%— 14.64%. Woensdag 16 januari ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000. Vorige Slotkoers koers v heden Ned. '53 3% 90% L 90% L Grootboek obl 85 L 90 L 90 88% 88% 8817* 88% Ned '48 3% 84% L 83% L 85% 85% 84% 84% Ned '55 II 3 85% 85% Ned '47 3% (3) 83% 83 H 83% 83% Dollarlng '47 3 93 92% Investeringscert 3 90% 90% Ned 62-64 3 89% 89 h Indië A3 86% 861j Grootboek '46 3 86,^ ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl en Ind B 52% 51% Nat Handelsbank 110 109% Ned Handelsmy 170 168 AK 0 207% 201 229 226exd 355% 354 Wilton Feyenoord 217 217% 218 Kon Olie (f 20 164.80 162 20 Kon. Olie (50 f 20) 164.65 162 05 Amst Rubber 82% 81 Dell My.en (Ver.) 104% 102 98% 99 58 58% 66% 65 Holl Amer lyn 182% 181 Kon N Stoomboot 170% 170% Ned Scheepv Unie 170% 172 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen Adam '47 (3%) 3 89% c Den Haag 1937 1 3.. 94 Lelden 1947 89 R'dam "37 I-m 3% 89% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 99 L 97% Premieleningen A'dam '51 2% 96% 97V4 A dam 56 I 2% 94% 94% A'dam '56 II 2%101% 101 Eindhoven '54 2% 89% 89"4 Enschede '54 2% 90% 90f| Den Haag '52 12%.. 101 101 Idem II 2% 102% 101L R'dam 52 I 2% 99% 99% idem ri 2% 102 102 Utrecht '52 2% 98L 97 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst Bank 220 225 Rott. Bank 188% 189% Twentsche Bank 190% 191% Industrie Ondernemingen Albert Heyn 250 L Borneo Sum H My 78 Ned G en Sp fabr 170 173 Kon Ned Grofsm 109 109% Internatio 108 101% Rotc Droogdok Mfj 576% 575 Tieleman en Dros 8% Ned My Walv vrt 73 70% Spoorwegen Dell Spoorweg My 19% 19% Amerik fondsen Anaconda 71 ft 70% Shell Oil Comp 87% 85% Nog enkele fondsen ui» Leiden en omgeving Aandelen Edetmet Kon AA Pref wa idem Electrolas B Holl Constructie lng oui v Buuwnyv Int Kunststof! Ind Leidsrhe w it-tunn Sikkens Lak B Ver Touwttmrieken Wernlnk's Betonm. Van WUk T«süöl V K 15/1 67%exa 64% 67 66% 314 375 120 49 49 289 284 390 396 163% 163% 80 79 75GB 74%

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 5