Wij spraken met Sprankelende opvoering van Renaissance-toneel Gelijkenissen met Shakespeare Gemeentesecretaris Boekhoven Het dies-programma van de Leidse Universiteit 40 jaar bij gemeente Katwijk 95ste jaargang Woensdag 16 januari 1957 Tweede blad no. 29037 Zo hebben we voor het eerst kennis gemaakt met €€n toneelprodukt van Zuidslavische oorsprong en wel met dat werk, dat daar het meest wordt gespeeld en meest geliefd is: „Dundo Maroje's Dukaten" van Marin Drzic, de in 1508 In Dubrovnik (het vroegere Ragusa) geboren, maar later feitelijk geheel ver- italiaanste dichter, waarvan zijn geesteskinderen dan ook geheel en al het cachet dragen. Welnu, die kennismaking is een bijzonder aangename geworden en we mogen het Arnhemse „Theater" wel bijzonder dankbaar zijn, om naar dit oude spel, dat intussen alle allures heeft van de eeuwigheid, te hebben gegrepen. Drzic's oeuvre draagt volkomen het stempel van de Renaissance-tyd, die is afgestemd op de grote schrijvers Plautus en Terentius, aan wie ook Shakespeare als voorbeeld veel heeft ontleend. Frap perend was de grote eenvormigheid tus sen de grote Engelsman en deze Zuid- slavisch-Italiaanse auteur en deze ver gelijking houdt natuurlijk direct in zich een grote waardering voor de, althans hier te lande, onbekende Drzic JDat Utrechtse studenten hem reeds speelden, telt weinig mede. Natuurlijk worden we geplaatst voor een zeer ingewikkelde intrige, waarbij knechten en kameniers een belangrijke rol vervullen; een intrige, wisselend als een kleurenbeeld naar de elkaar snel opvolgende gebeurtenissen. Deze op te sommen of te vertellen is, eerlijk ge sproken, vrijwel ondoenlijk en we zullen ons daaraan dan ook niet wagen. Het is bovendien ook onnodig, want de ge wekte situaties spreken voor zich zelf. Diep gaat het blijspel bovendien niet, al voelt men toch steeds de nauwe samen hang met de menselijke natuur, hoe verschillend deze ook moge zijn. In luchtige geest worden de diverse karak tertypen geschilderd en uitgemeten. En, zoals dat behoort, geldt tenslotte; eind goed, al goed. De zoon van de vrekkige vader, die met de duiten van zijn vader mooi weer speelt te Rome waar het stuk zich afspeelt wordt herenigd met zijn door hem verlaten verloofde: de courtisane hervindt haar rijke vader en huwt een landgenoot: de knecht Pomet verovert zijn aangebeden kame nier: de vrek krijgt zijn geld terug etc. Maar voor een niet gering deel moet het succes van deze pseudo-Shakespeare worden toegeschreven aan de wijze, waarop dit oude. maar niet verouderde toneelwerk, is bewerkt voor onze tijd en aan de bruisende en van levenslust over lopende speeltrant van deze wakkere toneelgroep, die zich meer en meer tot de eersten van den lande opwerict. De regie van de Zuidslavische toneelleider, dr. Marko Fotez, die dit werk tot een der hoogtepunten van het Dubrovnik- festival 'opvoerde en ook elders reeds Ned. Ver. van Huisvrouwen De afdeling Leiden van de Ned. Ver. van Huisvrouwen hield gistermiddag in een der bovenzalen van „Het Gulden Vlies" haar eerste bijeenkomst in het nieuwe jaar. De presidente, mevr. C. HaaemanVerhagen, sprak woorden van welkom en herinnerde nog eens aan het veertig-jarig jubileum van de afdeling, dat eind van deze maand op zulk een bijzonder feestelijke wijze gevierd zal worden. Zij hoopte, dat het ledental, dat. niet onbevredigend is. ook in het komende jaar zal uitbreiden en deed vervolgens nog enkele mededelingen van mper huishoudelijke aard. Daarna zon gen de huisvrouwen uit volle borst het bondslied. Het verdere deel van deze gezellige middag stond min of meer in het teken van de linnenkast. Namens de Fa Spanjaard te Borne sprak n.l. de heer Reehorst over uit katoen vervaar digd textiel. Hij ging in het kort de geschiedenis van de textielproduktie na en vertelde voorts aan de hand van een schema welke fasen de katoen tegen woordig moet doorlopen, voordat het als eindprodukt de fabriek kan verlaten. Voor de Leidse huisvrouwen ongetwijfeld een leerzame middag. Halve eeuw getrouwd BRUIDEGOM BRENGT NOG DAGELIJKS „HET NIEUWS" ROND. Voor een bij tal van lezers van ons Blad bekende figuur gaan morgen de gouden bruidsdagen in. Het is de heer C. P. J. de Winter, die men dagelijks de laatste tien jaar op de Maresingel en omgeving omstreeks half vijf het dagelijks nieuws kan zien bezorgen. Let terlijk en figuurlijk is de bruidegom met het LD. groot en oud geworden en dat. naar hij zelf zegt. op een plezierige ma nier. Reeds in 1912 vóór die tijd had hij een schoenmakerij in de Groene- steeg trad hij als stoker-corveeër in dienst van ons bedrijf, waar hij tot de pensioengerechtigde leeftijd (1946) in betrekking is geweest. Zorgde de heer De Winter in het gure jaargetijde in ons bedrijf voor een zomerse warmte, direct na het verschijnen van de krant ging hij op stap om onze abonnees hun dage lijkse lectuur thuis te bezorgen. Met een onderbreking tijdens de eerste wereld oorlog hij was toen gemobiliseerd heeft hij dat nu reeds ruim veertig jaar gedaan. In de loop der jaren heeft hij vrijwel de gehele stad doorkruist, waar bij het meerdere malen voorkwam, dat hij bij plotseling uitvallen van een loper nog even een extra wijk voor zijn reke ning nam en waarbij hij dan vaak de assistentie had van vrouw en kinderen. Thans is de heer De Winter 75 jaar. een leeftijd, waarop hij de tijd gekomen acht om over enkele weken ook deze laatste bindine met ons Blad te verbreken. De gouden trouwdag van het bruids paar. dat nu reeds vele jaren in de De Genestestraat 55 woont, valt op woens dag 30 januari. Uit dit huwelijk werden zes kinderen, die allen nog in leven zijn, geboren, terwijl de verdere nakomeling schap bestaat uit 11 kleinkinderen en twpp achterkleinkinderen. Wij wensen deze trouwe en toegewv.rti* medpwerker nog vele goede jaren te midden van de zijnen en een rustige levensavond. BURGERLIJKE STAND VAM LEIDEN GEBOREN Johanna Cornelia, d. v. A. J. Veerman en M. J. Sepers; Johannes Maria. z. v. Th. H. van Noort en P. W. Zandvliet; Aart Gustaaf Roeland, z. v. A. C. F. Visman en J C. Visman; Pieternella. d. v. P. van Fgmond en W. C. Vermeulen; Lilian, d. v. K P. Favler en M. P. Slootweg; Elisabeth Janinetta. d. v. G. J. van Laar en M. C. v. Rijs; Anthony Joseph, z. v. B. Verstraten en M. J. Nachtegeller; Johannes Harm, z. v. J. W. van der Haas en M. M. Smits: Jolinda, d. v. J. Tukker en M. van Rij. GETROUWD Th. A. Kop en J van Leeuwen; J. F. Cochran en P. Neuteboom OVERLEDEN T. H. Maas, 78 J.. hulsw. v. A. Sohou- ten; M. C. de Bolster, 81 1., hudsvr. v. A. Simons; A. M Out, 74 j„ huisvr. v. A. F. Meyer; A. A. Terbadh. 62 J-, mam. (Ingez. Med.-Adv.) wêbhêsskkêêhêukbbbA triomfen vierde, is ongetwijfeld een meesterstuk. En het materiaal, waar mede hij kreeg te werken, heeft zich gewillig onderworpen aan de hand van de meester! Zo is een blijspel ontstaan, dat de toehoorders overrompelend verovert en een avond brengt van groot ontspan ningsgenot. Waarbij in decor en kos tuums ook ruimschoots wordt voldaan aan wat het oog vereist. Geen wonder, dat aan het slot het de Schouwburg geheel vullende publiek het toch reeds hartelijke applaus deed overgaan in een langdurige ovatie. De in gevaarlijk snel tempo spelenden voldeden stuk voor stuk en geen bleef onder de maat. Het meest frappeerde ons wel het knappe spel van Pomet, uit gebeeld door Johan Walhain, die een juweeltje op de planken zette, zowel in spel als dictie en losheid van beweging. In één adem willen we de kamenier noemen van Lies Franken, tintelend van levenslust. Dan de knecht Bokcilo van Gerard Hartkamp, een dankbare rol, zeker, maar toch ook met humor ver tolkt: de troubadour-knecht van Wim Kouwenhoven, de woekeraar van Cruys Voorbergh. De vader en zoon van Frans v. d. Lingen en Siem Vroom mogen dan iets achter blijven, het is niet storend. En hetzelfde geldt voor de courtisane van Fientje Berghegge. K. en O. zal plezier beleven van dit blijspel, dat nog enige avonden zal worden opgevoerd. M. Van 7-10 februari Driejarig meisje verdronken mmmmm K wji matck Shum/C/ Oud-alumnidagen na rectorale rede De oud-alumnidagen ter gelegenheid van de komende diesviering van de Leidse Universiteit worden dit jaar na de dies zelve gehouden, namelijk op 9 en 10 februari. De première van de dies-voorstelling vindt op de dag voor de dies, namelijk 7 februari, plaats. Voor het dies-toneel heeft men dit maal een stuk van Bernard Shaw geko zen, namelijk „The Philanderer", dat voor het voetlicht zal worden gebracht onder regie van Peter Holland. Uitvoe renden zijn leden van het L.S.T. en de T V S.L. De eerste voorstelling in de schouwburg vindt donderdagavond 7 fe bruari plaats voor oud-alumni, hoogle raren en leden van de wetenschappe lijke staf. Vrijdag 8 februari spreekt de rector- magnificus prof. dr. P A. H. de Boer om 14 uur in de Stadsgehoorzaal de aan een wetenschappelijk onderwerp gewijde dies-rede uit.' Zaterdag 9 februari is gewijd aan bijeenkomsten der oud-alumni in facul- teitsverband Leden en oud-leden van de Leidse Civitas zullen daarbij weten schappelijke voordrachten houden, waar naast gemeenschappelijke lunches plaats vinden en een diner in de mensa-loca- liteiten ln het VVSL-gebouw. Die avond vindt om 8 uur de officiële tweede toneelvoorstelling in de Schouw burg plaats. Zondag 10 februari wordt de diesvie ring besloten met de gebruikelijke pro grammapunten: bijeenkomst van de Christen Studenten Raad in de Zuider- kerk om 12 uur. een gemeenschappelijke lunch in de Doelen, het studium gene rale in de Stadsgehoorzaal om 15 15 uur en een thee in de Stadszaal om 16 uur. Tijdens de bijeenkomst van de CSR. in de Zuiderkerk spreken prof dr W. Banning uit. Leiden en de heer W L. Heiwig uit Rotterdam over ..de invloed van het geloof op het maatschappelijk leven". Het studium generale wordt verzorgd door prof. dr. G. W J Drew es uit. Lei den. die spreekt over .Snouck Hureronje en de Islam wetenschap" Gistermiddag omstreeks drie uur is de drie-en-een-half jarige Marie Verhoogt, wonende in de Suringarstraat tijdens het spel in de Stadsmolensloot bij de Lorentzkade gevallen. Een vijfjarig jongetje, dat in haar gezelschap was ging na dit ongeval naar huis en ver telde het zijn moeder. Eerst toen werd alarm geslagen. Toen na enig zoeken het meisje in het water gevonden werd en op het droge was gebracht, was zij bewusteloos. Een passerende agent van politie paste onmiddellijk kunstmatige ademhaling toe en de pogingen om de lerensgeesten te behouden werden later, tijdens en na overbrenging naar het Academisch Ziekenhuis nog geruime tijd voortgezet. Om zes uur werd echter geconstateerd, dat de levensgeesten van het drenkelingetje geweken waren. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het kandidaatsexamen J Wis- en Natuurkunde mej. P. M. J. Klinkenberg (Leiden). DIAMANTEN EN GOUDEN DOCTORAAT Zondag 20 januari a.s. zal het zestig jaar geleden zijn dat mr. A. J. R. Yssel de Schepper, geboren te Wonosobo (Java) en thans wonende te Den Haag aan de Leidse Universiteit promoveerde tot doctor in de Rechtswetenschap. Woensdag 12 januari zal het vijftig jaar geleden zijn dat mr. L. C. Krol. geboren te Kolderveen en thans wonen de te Den Haag. aan de Leidse Univer siteit promoveerde tot doctor in de Rechtswetenschap. B. van Bolhuis Examinator voor rijbewijzen in district Leiden Er zijn minstens tienduizend per sonen in Leiden en omgeving, die de heer B. van Bolhuis kennen, tienduizend personen, die een half uurtje met hem in contact zijn geweest, om hem daarna weer uit het oog te verliezen. De heer Bolhuis is belast met afne men van rij-examens in Leiden, en uit heel de omgeving: van Alphen in het oosten, tot de Noordzee in het westen en van Lisse in het noorden tot Voor schoten in het zuiden, zijn de examenkandidaten naar Leiden gekomen om zich te onderwer pen aan het rjj-examen, en velen hebben de heer Van Bol huis als examinator getroffen. Tandarts De heer Van Bolhuis is tandarts van beroep en een van zijn hobbies is autorijden en alles wat met het verkeer te maken heeft. Hij be schikte over veel vrije tijd. daar hij geen normale praktijk uitoefende, doch in dienstverband werkzaam, is. Toen er ruim zeven jaar geleden een „adviseur in nevenfunctie van het Centraal Bureau voor Rijbe wijzen", zoals de officiële titel luidt, werd gevraagd, schreef de heer Van Bolhuis een sollicitatie brief en al spoedig was hij aan gesteld als examinator voor auto rijbewijzen. Vooraf werd hij danig aan de tand gevoeld, want hij moest geruime tijd in zijn auto door Den Haag rijden en daarbij alle mogelijke denkbare trucjes uithalen, waarop nog een grondig theoretisch examen volgde. De examinator weet dus wel wat examen doen is. en hij kan dan ook meevoelen met zijn kandida ten, 15.000 examens Ruim zeven jaar heeft de heer Van Bolhuis zijn functie bekleed, en in die tijd heeft hij ongeveer 15.000 examens afgenomen. Als men van dit aantal aftrekt de personen, die meer dan eens bij hem examen hebben gedaan, dan komt men op een getal van on geveer 10.000 personen, die deze examinator kennen. Thans heeft de heer Van Bolhuis een einde moeten maken aan die werkzaamheden, aangezien deze te veel tijd in beslag gingen nemen en ziin eigenlijke werk er onder ging lijden. „Toch jammer, dit werk te moeten laten varen", zei de heer Van Bolhuis, want het is aardig werk en je doet er veel mensenkennis bij op. Bovendien beleef je soms aardige dingen, die je nooit zult vergeten. Eén keer is het me overkomen, dat een exa menkandidaat, voor het examen begon, meerdeelde dat hij zo graag wilde slagen, dat was hem een kaas waard. En die kaas lag al op de achterbank.' Natuurlijk trekt een goede examinator zich niets van die omkoperij aan, maar toch is het een grappig voorval. Het is ook nog al eens voorgekomen, dat de heer Van Bolhuis eer cadeautje thuis gestuurd kreeg, in de vorm van een bos bloemen of een doosje sigaretten. Maar dan was het exa men al lang achter de rug, en had het geschenkje geen betekenis meer Vandaag is het juist veertig jaar geleden dat de heer D. C. O. Boekhoven, thans gemeentesecretaris van Katwijk, als ambtenaar le klasse in dienst dier gemeente trad. De heer Boekhoven, die op 19 augustus 1895 te Sommelsdijk werd geboren, was voordien reeds werkzaam op de secretarieën der gemeenten Som melsdijk en Hasselt. als omkoperij". Een enkele maal is het zelfs wel voorgekomen, dat de heer Van Bolhuis een prent briefkaart uit Amerika kreeg van iemand, die hij jaren geleden een examen had afgenomen: dat is altijd bijzonder aardig. Gevaarlijke beleefdheid De heer Van Bolhuis is een te genstander van de „beleefdheid in het verkeer". Het verkeer is een gezelschapsspel, en ieder moet de regels van dit spel goed kennen en stipt opvolgen. Zo zijn er automobilisten, die wachten voor een oversteekplaats voor voetgangers, en hoe aardig dat is van die automobilist, het is ge vaarlijk. De voetganger zou er op kunnen gaan vertrouwen, en wanneer er dan een automobilist is, die deze „beleefdheid" niet in acht neemt, is de voetganger de dupe. „Wordt de oversteekplaats voor voetgangers wettelijk be schermd, dan zal ik dat van harte toejuichen, aldus de heer Van Bolhuis, maar zolang dat niet het geval is, mag de auto mobilist niet doen, alsof het wèl het geval is". Ernstig probleem Leiden heeft een ernstig ver- keersvraagstuk, aldus de heer Van Bolhuis, en ik vraag me af hoe dat i over tien of vijftien jaar moet a gnan. Overigens heb ik de grootste a ^^ondering voor de Leidse ver- J keerspolitie. die altijd tactisch op- J treedt en altijd weer een oplossing f weet te vinden voor onmogelijke f situaties. De samenwerking met de rijscho- a ien is altijd prettig geweest, en de heer Van Bolhuis wil dan ook niet vertrekken zonder min of meer officieel afscheid genomen te heb- f ben van de rij-instructeurs. f Zaterdagmiddag om 5 uur zal f een gezellige bijeenkomst worden f gehouden in ..Royal", het bekende punt voor alle rijscholen en a examenkandidaten. Nu de heer Van Bolhuis geen examens meer afneemt, heeft hü heel wat tijd vrij gekregen, want f per week nam hij ongeveer 50 examens af. Hij weet echter wel a raad met die tijd, want hij kan J nu weer meer aandacht gaan f besteden aan zijn andere hobbies, f Maar ongetwijfeld zal hij nog f vaak terug denken aan zijn werk j in Leiden! Snelle promotie De jubilaris maakte een zeer snelle promotie. Na zijn benoeming per 16 ja- nari 1917 volgde op 10 september 1920 zijn bevordering tot commies en per 15 januari 1921 tot hoofdcommies. Ingaande 15 november 1929 benoemde de gemeenteraad de heer Boekhoven tot ge meentesecretaris, als opvol ger van wijlen de heer J W. Kobus, die toen met pensioen ging. Naast het secretariaat vervult hij bin nen de gemeentelijke sfeer nog de functies van ambte naar van de burgerlijke, stand, administrateur van' het gemeentelijke grondbe drijf en secretaris van de commissie van beheer van de schoolartsendienst „kring Katwijk". Ook buiten de gemeentelijke kring neemt de jubilaris een vooraan staande plaats in. Zo is hij voorzitter van de Katwjjkse Reddingsbrigade, plaatselijk commissaris van de Neder landse Padvinders, be stuurslid van de Vereniging voor Christelijk Buitenge woon Lager Onderwijs voor Katwijk en omgeving en van de plaatselijke afdeling van de Koninklijke Neder landse Militaire Bond Pro Rege. In laatstgenoemde functie heeft hij bovendien een werkzaam aandeel in de voorbereiding van de stichting van een prot militair tehuis t.b.v. de militairen van het marine vliegkamp Valkenburg te Katwijk aan den Rijn. Ach tereenvolgens heeft de heer Boekhoven gewerkt onder de bureemeesters J. H do Waal Malefijt, mr. dr. J Schokking, mr. W. J. Wol- drinch van der Hoop en. sedert kort. H Duiker. WAARDERING Voor de wijze waarop hij zijn taak steeds heeft vervuld, heeft de jubilaris. zowel binnen de kring van liet gemeen tebestuur als daarbuiten, steeds veel waardering mogen ondervinden. Dit bleek duidelijk bij de viering van zijn 25-jarig jubileum als gemeentesecretaris op 15 november 1954, waarbij hij een overweldigende belangstelling onder vond. Dit keer heeft secretaris Boekho ven gemeend zic-h aan alle feestbetoon I te moeten onttrekken en hij brengt deze dagen dan ook buiten de gemeente door. Lezers schrijven Inlevering van radiotoestellen In uw dagblad las ik, dat de Ned. Bond voor Ouden van Dagen bezig is. om aan ouden van dagen, die in de bezettingstijd hun radio-toestel hebben ingeleverd, een schadeloosstelling uitge keerd te krijgen. Volgens mij is dit onjuist. Indien deze mensen, nu bijna 15 jaren geleden, de moed misten hun toestel te laten onder duiken. dan moeten zij de gevolgen daarvan zelf dragen. Indien men aan deze volgens mij nu reeds 80-jarigen en ouder, voor het gehoor geven aan een bevel in 1942 gegeven door onze vijand, een uitkering gaat geven, dan komen vandaag of morgen nog mensen vragen om een schadeloosstelling voor het koper dat zij moesten inleveren en waardoor waarschijnlijk vele soldaten zijn gesneuveld. Ik gun de ouden van dagen van harte een nieuw radiotoestel, maar dat men wil trachten om met een collecte f. 350.000 bijeen te halen om deze men sen voor een volgens mij onvaderlands bevende daad te belonen, is niet de juiste manier. Hoogachtend. C. OPDAM. Brederodestr. 30, Leiden. Geen vluchtheuvels Geachte redactie Met genoegen heb ik gelezen, dat aan de gemeenteraad is voorgesteld, de tramhalten in het noordelijk deel van de Korevaarstraat te verplaatsen, naar het zuidelijk deel van die straat. Dit zal een hele verbetering geven. Alleen wil ik voorstellen, bij de nieuwe halten geen vluchtheuvels te plaatsen. M.I. is dat veiliger. Zonder vluchtheuvels stop pen de voertuigen en kunnen de pas sagiers rustig in- en uitstappen. Zijn er echter vluchtheuvels, dan rijden er geregeld voertuigen langs, terwijl de passagiers steeds oversteken van trot toir naar vluchtheuvel en omgekeerd. Dit schept een gevaarlijke situatie. (Zoals vorig jaar het ongeval bij ae Houtlaan). Met dank voor de plaatsing, J. W. F. de Roode, Jan v. Goyenkade 20. STADSONTSIERING Wanneer ik de Vismarkt passeer, wordt mijn aandacht herhaaldelijk ge trokken door het pand op dc hoek van de Kapelstraat, waarin voorheen het Modehuis Lido was gevestigd en dat het vorige jaar is uitgebrand. Het pand is eigendom van de gemeente, doch ver keert nog steeds in dezelfde staat als vlak na de brand. M.i. geeft de gemeen te hier een slecht voorbeeld. In de eerste plaats is het perceel uit geschakeld als woonruimte en in de tweede plaats levert het geheel geen fraaie aanblik op. Hoogachtend. W. BODRIJ, Voldersgracht 10e, Leiden. (Bij informatie te bevoegder plaatse vernamen wij. dat deze inderdaad on gewenste situatie het gevolg is van een nog niet beslist ?chtsgeschil Red L.D.) Aan de uitvoering van de Harmo- nie-Messe wordt geen medewerking verleend door het Toonkunstkoor o.l.v, Henk Geirnaert. doch door het Toon kunstorkest. Officiële puhlikaties Burgemeester en wethuutieis van Leiden brengen ter openbare kennis, dat be houdends ln zeer dringende gevallen de van gemeentewege bediende bruggen op 19 Januari 1957 na 18 uur niet meer geopend zullen worden.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3