Boskoops beursgebouw wordt op 25 januari a.s. aanbesteed U1T DE S1VA1 WYBERT Plan omvat cafe-restaurant, woning, toneel en beurszaal Jonge Fransman vindt Peruaanse graven in de Stille Zuidzee Kern der verkeersonveiligheid Spoedig overleg tassen Jemen en Britse proteetoraat Aden? 95ste jaargang Dinsdag 15 januari 1957 Derde blad no. 29036 TCt> a TT Vrijdagmiddag 25 januari zal in Boskoop de aanbesteding plaats hebben van het te bouwen beurscomplex, met café-restaurant, woning en grote veilinghal. Dit grootse gebouw zal verrijzen op een terrein, gelegen aan het Reijerskoop, juist oostelijk van de rooms-katholieke kerk. De totale lengte zal 54 meter en de breedte ruim 20 meter be dragen. De veilinghal zal ook geschikt zijn voor het geven van toneel- en muziekuitvoeringen. Bovendien vindt men in het gebouw, boven het café-restaurant, twee vergaderzalen. Drie gedeelten In een van de eerste maanden van het vorige jaar wendde het bestuur van de •entoonstellingsvereniging „Boskoop" zich tot het gemeentebestuur met een ver zoek om medewerking aan de stichting van een beursgebouw. Dit verzoek was het resultaat van her haald overleg tussen het gemeentebe stuur, het bestuur van de tentoonstel lingsvereniging en het beurscomité, bij welk overleg aanvankelijk ook betrok ken was het bestuur der Boskoopse vei ling. De dringende behoefte aan een beurs hal van voldoende capaciteit heeft het bestuur van de tentoonstel lings vereni ging in nauw overleg met het beurs comité doen besluiten over te gaan tot de bouw van een beurshal in het cen trum der gemeente. De tentoonstellingsvereniging „Bos koop" heeft met de Bond van Plan- tenhandelaren de Stichting „Beurs hal", welke tot doel heeft de beharti ging van de belangen van het boom- kwekersbedrijf in Boskoop, in het bij zonder de bevordering van de handel in bomen en planten. Het is dus thans de bedoeling, dat deze stichting eige nares zal worden van de te bouwen beurshal en deze dus ook zal exploi teren. De voor de bouw van de hal be nodigde grond werd inmiddels reeds aan deze stichting in eigendom over gedragen. Groots riddertoernooi te Utrecht „Het gouden draadspel" De Stichting „Stadsontspanning" Utrecht organiseert eind mei-medio juni een groots ruiterevenement in de vorm van een riddertoernooi, waaraan ruim 300 personen zullen medewerken. Het toernooi, dat onder de naam „Het gouden draadspel" gedurende twee avon den in het Utrechtse Stadion gepresen teerd zal worden, speelt zich af in de periode van 1307 tot 1357. De medewer kenden zullen geheel in de stijl van die tijd gekleed zijn, terwijl de kleurige kos tuums en attributen die zulke toer nooien tot een fascinerend schouwspel plachten te maken, alle met de grootste torg vervaardigd of bijeengebracht wor den. Ruim 60 paarden zullen aan dit kijkspel meedoen. Men verwacht op deze twee avonden in totaal 37.000 toeschouwers, terwijl bo vendiengelegenheid wordt gegeven om de generale repetitie bij te wonen. De 6tichting „Stadsontspanning" heeft zich verzekerd van de medewerking van een •bekend historicus, waardoor elk kos tuum elke handeling of scène volkomen historisch verantwoord zijn. Twee matrozen staken chauffeur BEIDEN INGESLOTEN Twee matrozen, die gisteravond in de Amsterdamse binnenstad een taxi hadden aangeroepen om hen naar de Van Houweningenstraat te brengen, hebben de chauffeur, nadat ze hem verzocht hadden te stoppen, met een mes gestoken. Doordat het mes enigszins dichtklapte, *erd de 44-jarige chauffeur licht ge- l. Hy sprong uit zijn wagen en riep cm hulp, waarna de jongemannen de benen namen. Twee in de buurt surveil lerende agenten zetten onmiddellijk de whtervolging in en wisten een van hen 'e pakken te krijgen. De tweede aan rander heeft zich later op de avond vrijwillig gemeld bij de Koninklijke Ma rechaussee. De opsporing van de twee matrozen, resp. 17 en 18 jaar oud, die gelegerd zijn in het marinevliegkamp Valkenburg, 'as door de marechussee verzocht, om- •lat ze niet van verlof waren terugge keerd. Dodelijke val van havenarbeider Aan boord van het Duitse zeeschip ►Bodenstein", liggend in het water van Coenhaven te Amsterdam, is een 44- Jarige havenarbeider door een over waaiende hijs met rollend ijzerdraad, die door de sterke wind doorzwaaide. in de rug getroffen op het moment, dat hij febogen stond over het luikhoofd van fen ruim aan stuurboordzijde. De man die een val van acht meter haakte, was op slag dood. Het gebouw, dat thans geprojecteerd en aanbestedingsklaar is, kan worden verdeeld in drie gedeelten: het café-res taurant aan de voorzyde met daarboven een grote en een kleine vergaderruimte: het middengedeelte met op de begane grond het toneel met kleedkamers en enkel dienstruimten, op de eerste ver dieping is een ruime woning voor de beheerder geprojecteerd. Het derde en achterste gedeelte is het eigenlijke beursgebouw. Het café-restaurant bevindt zich aan de voorzijde van het gebouw en is 20 meter breed, en 8 meter diep. Vóór het café komt een terras en een grote par keerruimte. Direct achter het café, nog altijd gelijkvloers treffen wij rechts de kook- en spoelkeuken aan alsmede ruimten om de voorraden dranken op te slaan. Links bevinden zich de ruimten voor de garderobe voor de bezoekers van de grote beurszaal. In het middelste ge deelte bevindt zich ook het toneel voor de grote zaal. Dit toneel wordt 10 meter breed en heeft een diepte van 6 meter, het zal van een moderne verlichting worden voorzien. De grote zaal heeft een lengte van ruim 35 meter en wordt 20 meter breed. De mogelijkheid zal bestaan om deze grote zaal door middel van gordijnen in twee of zelfs drie klei nere zalen te delen, waardoor bij ver gaderingen van een paar honderd per sonen. men niet direct de gehele ruim te nodig heeft. Door de bouw van een filmcabine zal het ook mogelijk zyn regelmatig film voorstellingen te geven. De ingangen zowel naar het café-restaurant als naar de grote zaal bevinden zich aan de west zijde. Aan deze zijde bevinden zich ook de toiletten. Aan de linkerzijde van het middengedeelte is op de verdieping naast een tweetal badcellen nog een tweetal kamers geprojecteerd. Deze kamers ztfn bestemd voor het personeel. De verdieping van het middengedeelte is een meter lager dan de verdieping boven het café. wat het aanzien van het geheel ten goede komt en waardoor een aardige onderbreking verkregen is in de anders nogal vry strakke lijn van het gebouw. De centrale verwarming bevindt zich in een kelderruimte onder het midden gedeelte. Bouw duurt 7 maanden Bij de aankoop van de grond door het Stichtingsbestuur is nog rekening gehouden met de mogelijkheid voor uitbreiding naar achteren. Het nieuwe beursgebouw, met geheel rechts het café-restaurant, en links de grote beurszaal. De lange gevel links is de west-gevel. Natuurlijk zal in de Boskoopse slappe bodem flink geheid moeten worden. Niet minder dan 305 houten palen, waarvan een vierde gedeelte 10 meter lang is en zelfs 12 meter lengte moet hebben, zullen straks het gebouw gaan dragen. Rondom het gebouw zullen door de ge meente wegen worden aangelegd, die zes meter breed worden. De gehele voorgevel wordt van een witte steen, opgetrokken, uitgezonderd de penanten. De zijgevels worden opge trokken van een normale klinkersteen. Na de grinning zal direct met de bouw begonnen worden. Hiermee is een tijd van 7 maanden gemoeid, zodat indien j de voortekenen niet bedriegen nog voor het winterseizoen 19571958 Boskoops nieuwe beursgebouw offi cieel In gebruik genomen kan worden. Gaza blijft bezet Israël heeft zijn troepen in het noorden van het schiereiland Sinaï opdracht gegeven terug te trekken tot de Egyptisch-Israëlische grens. Dit is door een woordvoerder van het Israëlische Ministerie van Bui tenlandse Zaken meegedeeld. De strook van Gaza wil Israël bezet houden. Naar verluidt zal het hoofd van de Israëlische delegatie bij de V.N.. Eban, besprekingen beginnen om de-vrijheid van scheepvaart via de Golf van Akaba te verzekeren. Zolang die verzekering er niet is. zullen er Israëlische troepen blijven langs de oostkust van Sinai, van Elath aan de Golf van Akaba tot Sjarem el Sjeikh aan de zuidoostelijke punt van het schiereiland, aldus de woordvoerder. Een woordvoerder van de V N. heeft gisteren verklaard van het Internatio nale Roode Kruis te hebben vernomen, dat er overeenstemming is bereikt over een uitwisseling van Israëlische en Egyptische krijgsgevangenen. De Jordaanse minister van Buiten landse Zaken, Abdoellah Rimawy, heeft in Cairo gezegd, dat Jordanië langs diplomatieke weg tot afschaffing van zijn verdrag met Engeland wil komen. De Britse bases in Jordanië moesten worden geliquideerd. Koning Hoessein van Jordanië en Koning Saoed van Saoedi-Arabië komen donderdag naar Cairo voor overleg met president Nasser, aldus heeft Radio- Cairo bekendgemaakt. De Canadese minister van Buiten landse Zaken. Lester Pearson, heeft in een rede in het Lagerhuis te Ottawa voorgesteld, dat Canada en andere leden van de V.N een gedeelte van hun strijd krachten beschikbaar houden voor dienst In het internationale politieleger. De minister opperde de mogelijkheid om de politie-eenheden in Egypte te handhaven, zolang er geen regeling is getroffen voor de geschillen in het Mid den-Oosten. Het internationale politie leger zou zijn werk moeten uitbreiden door langs alle Israëlisch-Arabische grenzen patrouillediensten uit te voeren, zulks met toestemming van de betrokken landen. Theorie van Heyerdahl gestaafd? Oude beschaving van Polynesië zou van Zuidamerikaanse oorsprong zijn De 32-jarige Franse ontdekkingsreiziger Francis Maziere, die na een verblijf van anderhalf jaar in het gebied van de Stille Zuidzee in de Franse hoofdstad is teruggekeerd, heeft op F a toe Hi va. een van de Franse Marquesas-eilanden, graven en beelden ontdekt, afkomstig van een 3000 jaar oud Peruaans ras. Mazière had zijn tocht gemaakt om de theorie van de Noor Thor Heyerdahl (de oud-gezagvoerder van het Kontiki-vlot), dat de bewoners van het Paaseiland en andere eilanden in de Stille Zuidzee afstammen van de „Tiki"-volkeren van oud- Peru, te staven. Naar zijn zeggen hebben zijn onderzoekingen in het „verboden gebied van de zeven heilige dalen" op Fatoe Hiva onloochenbaar het bestaan van een oude Peruaanse beschaving daar aangetoond. Inca-invasie verjoeg de oorspronkelijke bewoners Mazière zei een film te hebben opge nomen van omstreeks 150 graven, waar van enkele in pyramide vorm gebouwd zijn uit blokken vulkanische steen van een tot twee ton zwaarte. Onder de in de graven gevonden schedels bevonden zich die van de vroege bewoners van Peru, die op vlotten de oceaan oversta ken op de vlucht voor de Inca-invasie in eigen land en die zich op de door hen nieuw bezette eilanden met de daar in heemse bevolking vermengden. Hongaren - op weg naai- Canada - in Budel aangekomen Gisteren is de eerste groep van de circa 2.000 Hongaarse vluchtelingen, die via Nederland naar Canada zullen gaan, in de legerplaats Budel onder gebracht. Zij bestaat uit 88 gezinnen met in totaal 264 personen, voorts 170 ongehuwde mannen en 70 ongehuwde vrouwen. De Hongaren waren om ruim één uur met een speciale trein uit Oostenrijk te Weert aangekomen, waar zij op het sta tion werden begroet door burgemeester dr. H. van Frunsven. mgr. J. C. van Overbeek. die de bisschop van 's-Her- togenbosch vertegenwoordigde, en enige Rode Kruisautoriteiten. Buiten het station hadden honderden Weertenaren zich opgesteld, die zwij gend toekeken bij het instappen der Hongaren in autobussen, welke hen vervolgens naar de legerplaats Budel overbrachten. Hier werden zij in de kantine begroet door generaal Van der Kroon van het Nederlandsche Roode Kruis, die beloof de alles te zullen doen om het verblijf der Hongaren in het kamp zo aange naam mogelijk te maken. Daarna verwelkomde kampcomman dant Maris de vluchtelingen namens het ministerie van Oorlog. Voorts werd nog het woord gevoerd in het Hongaars door dr. Banki, een in Nederland wonende Hongaar en door pater Radanji, de aal moezenier voor de Hongaarse vluchte lingen Na deze toespraak hieven de Hongaren spontaan hun volkslied aan. Na afloop daarvan werden de vluchte lingen ondergebracht. De Hongaren zullen een week in het kamp doorbrengen, om vervolgens naar speciale woongelegcnheden te worden overgebracht. Op 4 en 18 februari zullen nieuwe transporten aankomen. Het kamp moet op 15 maart weer geheel ontruimd zjjn ten behoeve van de landmacht. Hij acht het nu bewezen dat de oude beschaving van Polynesië van Zuidame rikaanse oorsprong is en niet van Azia tische. zoals men totnogtoe meende. Politiek vertraagt liet vrijmaken van het Suezkanaal Als de Nederlanders geheel de vrije hand hadden Als de Nederlandse bergers hun gang zouden kunnen gaan. zou de vrijmaking van het Suezkanaal veel eerder klaar zijn dan thans officieel door generaal Wheeler, de V.N.-vertegenwoordiger, die met dit werk is belast, onlangs werd aangekondigd, n.l. begin maart voor schepen van minder dan 25 voet diep gang en in de loop van mei voor alle schepen. Om louter politieke redenen wordt het echter niet wenselijk geacht het werk te bespoedigen. Anders zou de generaal reeds over drie weken een vaargeul vrij kunnen hebben voor sche pen tot 10.000 ton. Hoewel het aantal wrakken in het kanaal (51) indrukwek kend is. zouden slechts twee of drie werkelijk grote moeilijkheden veroor zaken. Het hoge tempo wordt dus met opzet geremd (de beschikbare middelen Jongemannen bestolen zusters BUIT VAN VIJF GULDEN De Alkmaarse politie heeft een 18-ja- rige jongeman uit Assendelft en een 19- jarige jongeman uit Krommenie gear resteerd die in het Kennemerpark te Alkmaar op die dag een overval hadden gepleegd op de resp. 2*1 en 28 jaar oude zusters uit Alkmaar. Als motief gaven zij ..geen geld meer te hebben om met de trein naar huis te gaan". Zy rukten een der zusters haar tasje, waarin o.m. vijf gulden, uit de handen en verdwenen hiermee in het duistere park. De po litie had 20 minuten later de daders te pakken, die terstond bekenden. Het lege tasje is later in het park teruggevonden. (Ingez. Med.-ACv.) Bij guur weer M kunt U verkoudheid - voorkomen met worden niet ten volle aangewend) ten einde de reeds gespannen toestand in het Nabije Oosten niet te verslechteren door de bij de reeds bestaande wrij vingspunten nog het netelige probleem van de regeling van de scheepvaart in het Suezkanaal te voegen. Politieke waarnemers zouden van raening zijn, dat het van Westelijk standpunt uit be zien verkieslijker is eerst te weten hoe de landen van het Midden-Oosten staan tegenover de nieuwe Amerikaanse poli tiek en de vervanging van Eden door Macmillan. De Egyptische regering zou voor het ogenblik niet bereid zijn ook maar de geringste concessie te doen, welke haar nader tot het Westelijk standpunt zou brengen. Om die reden en ondanks de dwingende noodzaak de scheepvaart in het Suezkanaal te her stellen om de olievoorziening van West- Europa te verzekeren schijnt het vol gens de waarnemers goed de tijd zijn zijn werk te laten verrichten door de openstelling van die waterweg te ver tragen. Men is van mening, dat na twee of drie maanden de hartstochten zullen zijn geluwd en dat dan met een rede lijker Egypte besprekingen kunnen wor den gevoerd Tucht-Unie over tuchteloosheid Betere vorming van de mens noodzakelijk In een brief aan de K.N.A.C., de A. N.W.B. en het Verbond voor Veilig Verkeer, heeft de Tucht-Unie medegedeeld, dat er naar haar mening geen af doende verbetering zal komen in de thans bestaande verkeersonveiligheid, in dien er geen verandering ten goede komt in de toenemende tuchteloosheid van het Nederlandse volk, in het gebrek aan verantwoordelijkheidsbesef en in het gemis aan waardering voor het wettig gezag. Dit is volgens de Tucht-Unie de kern van het probleem van verkeersonveiligheid. tenlandse Zaken in Londen een monde linge mededeling over deze kwestie ver strekt aan de zaakgelastigde van Jemen in Engeland, Mohamed Ibrahim. De Britse gouverneur van Aden, Sir William Luce, pleegt over de kwestie overleg met de betrokken heersers van het protectoraat Aden, aldus de woord voerder. Er is nog geen datum en plaats voor een bijeenkomst van officieren vastge steld. Het overleg duur nog voort. Komt er spoedig een einde aan de ongeregeldheden tussen Jemen en het protectoraat Aden? De kans bestaat, gezien de bekendmaking van een woordvoerder van het .Foreign Office" gisteren te Lon den, dat er besprekingen gaande zijn voor een bijeenkomst van offi cieren uit Jemen en Aden ter rege- De gezant van Jemen m Cairo gaat ling van de spanning in het woes- echter voort alarmerende berichten de wereld in te sturen. Gisteren verklaarde hij nog berichten te hebben ontvangen over een Britse mobilisatie op grote schaal in Aden. De gehele zon dag hadden Britse vliegtuigen steden in Jemen gebombardeerd. Ook waren er aanvallen met tanks gedaan. In Egypte hadden zich al 5.000 vrijwilligers aange meld en ook in Syrië en Jordanië had den zich velen aangeboden om Jemen te helpen. Men mag niet vergeten, aldus het schrijven, dat het algemene beschavings peil geen gelijke tred heeft gehouden met de welvaartsspreiding. Door de snelheid, waarmede de lonen in het al gemeen zijn gestegen, is de aanschaf van vervoermiddelen, zoals auto's, motor- en bromfietsen binnen het bereik van zeer velen gekomen, die door gebrek aan op voeding, beschaving en fatsoen, deze weelde als het ware niet dadelijk kun nen dragen. Het is een gevaar deze waarheid niet te onderkennen, aldus het bestuur van de Tucht-Unie. Verbetering in de verkeersveiligheid kan niet steeds komen door verbetering van de verkeerstechniek, vervolgt de brief. Er zijn reeds zovele verkeersrege lingen, dat een normaal mens ze bijna niet kan onthouden, laat staan toepas sen. meent het bestuur en het consta teert, dat de verbetering van de weg gebruiker belangrijker is. In de brief wordt tenslotte als de weg hiertoe aangegeven, het vormen van de mens in het gezin en op school, met lessen, niet alleen in verkeers techniek, maar ook in zelftucht, dis cipline, gemeenschapszin, persoonlijk tijnachtige grensgebied tussen de twee landen. Juist de spanning in dit grensgebied heeft in de afgelo pen weken tot gevechten geleid. De regering van Jemen had in decem ber reeds besprekingen voorgesteld. Een Brits verzoek om nadere inlichtingen iö pas na enige weken beantwoord en za terdag heeft het ministerie van Bui- Rapport over therapie van Everdingen VERSCHIJNT BINNENKORT Naar aanleiding van de publikaties over een door dr. W. R. G. van Everdin gen arts te Bilthoven, voorgestane be handelingsmethode van kankerpatiën ten, wordt ons vanwege de Stichting „Landelijke organisatie voor de kanker bestrijding" het volgende meegedeeld: .Door het bestuur van de landelijke organisatie voor de kankerbestrijding, waarin samenwerken de vijf universi taire kanker-centra, het Nederlandsch Kanker-Instituut. het Rotterdamsch Radio-Therapeutisch Instituut en een aantal provinciale behandelings-centra zomede het Koningin Wilhelmina Fonds, werd op 20 juni 1956 ingesteld een commissie van onderzoek van de methode dr. van Everdingen. Deze we tenschappelijke commissie samenge steld in overleg met dr. van Everdingen, maakt met dit onderzoek, met mede werking van de betrokken medicus, goede vorderingen. Zij zal van hare be vindingen eerlang een rapport uit brengen. Het ligt in het voornemen van het bestuur aan dit rapport de nodige bekendheid te geven." ONTHEFFING ZONDAGSRIJVERBOD Vragen van de heer Koopman Het Tweede Kamerlid, de heer Koop man. heeft aan de minister van Verkeer en Waterstaat schriftelijk de volgende vragen gesteld: 1. Is het waar. dat aan een autobe- stuuder. die op 7 jonuari j.l. betrok ken was bij een ernstig verkeersonge luk te Soesterberg. een algemene ont heffing van het zondagsrijverbod was verleend voor de uitoefening van de paranormale geneeskunst? 2. Kan de minister indien de vorige vraag bevestigend wordt beantwoord mededelen waarom in het onderhavige geval zodanige ontheffing, die zelfs aan de artsen wordt onthouden, was ge geven? verantwoordelijkheidsbesef en onder werping aan het wettig gezag. Een afschrift van deze brief is ge stuurd aan de ministers van Verkeer en Waterstaat en van O., K. en W. Nachtelijke inbraak bij juwelier VOOR 7 a 8000 GULDEN ONTVREEMD (Speciale berichtgeving) In de nacht van zondag op maandag is ingebroken in het pand van de hor- loger en juwelier Diekman aan de Marktstraat te Raalte. De inbreker (s) verwijderde (n) een ruit uit de voordeur en stelde (n) zich tevreden met een hoe veelheid ringen en dameshorloges. De totale waarde van de gemiste voorwer pen bedraagt f. 7.000 tot f. 8.000 De dader is» is zijnvermoedelijk per auto „op karwei" geweest, want op de parkeerplaats aan de andere zijde van de Marktstraat werden resten van de sponningen der deur gevonden. De Rijkspolitie te Raalte heeft het onderzoek in handen. De heer Diekman, beter bekend onder zijn handelsnaam ..Boertie" was niet verzekerd. Ver zekeringsmaatschappijen sluiten name lijk geen posten af voor juwelierszaken waarvan de deuren of ramen niet zijn voorzien van rolluiken of andere bevei- ligingsmiddelen. Illllllll Geesteszieke wint drie ton in voetbalpool Een patiënt in een inrichting voor geesteszieken te Ipswich in Engeland, heeft ruim 30.000 pond (ruim drie ton in Nederlandse munt) gewonnen in een voetbal pool. Functionarissen van het St. Cle ments Hospital wilden de naam van de patiënt niet onthullen, maar zeiden dat hy een 58-jarige Schot is. De hoofdverpleegster van de in richting kwam het geld voor de man innen. IU'< HTZAKEN Ruit Russische Ambassade ingegooid f. 25 boete voor studente (Van onze Haagse redactie) De Haagse politierechter heeft de zaak behandeld tegen de Haagse vrouwelijke student, die zondagmiddag 4 november, de dag waarop het vrije Hongaarse volk onverhoeds door de Russen weer bloedig werd onderworpen, in haar verontwaar diging over het Russische optreden in Hongarije een steen heeft geworpen door een ruit van de Sovjet-ambassade aan de Andries Bickerweg te Den Haag. De studente, die moest terechtstaan wegens vernieling, was niet verschenen. Er werden niet veel woorden aan deze zaak besteed. Het was duidelijk dat de verdachte (die heeft bekend) schuldig is en gestraft moest worden Conform de eis van de officier vaa Justitie ver oordeelde de politierechter haar tot d© gebruikelijke boete in dergelijke geval len: f. 25, subsidiair vyf dagen.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 7