KEIZERIN SORAJA „GERED" Togliallfs aanhangers staan voor steeds toenemende moeilijkheden Belangrijk overleg 'n Brussel over de Europese verdragen Tertville van re delijk huwelijk werd verbitterde vete bijgelegd Arbeiders keren zich in groten getale van de partij af DINSDAG 15 JANUARI 1957 Sjah van Persië accepteerde neefje als troonopvolger KNAU heeft standpunt nog niet bepaald In tegenstelling tot het bericht ln ons blad van gisteren, als zou op het kalen dercongres van de IAAP te Londen het standpunt tot uiting zijn gekomen, dat de Kon. Ned. Atletiek Unie inneemt ten aanzien van wedstrijden waaraan even tueel ook Russen deelnemen, deelt de heer ir. A. Paulen, voorzitter van de KNAU ons mede. dat deze kwestie te Londen in genen dele ter sprake is ge komen en dat het bestuur van de KNAU hieromtrent zijn standpunt niet heeft bepaald. De uitspraak van het bestuur van de KNAU zal eerst kunnen geschieden wanneer de vergadering van het NOC over deze kwestie heeft plaats gevon den. Het ANP deelt mede. dat zijn ver slaggever in Londen bij de heer J H. Moerman, secretaris van de technische commissie van de KNAU. geïnformeerd had naar het standpunt van de KNAU ten opzichte van wedstrijden waaraan eventueel ook Russen zouden deelnemen. De heer Moerman kon het officiële standpunt van de KNAU niet bekend maken maar verwees naar het accepte ren van verschillende buitenlandse uit nodigingen voor wedstrijden waarin, in vorige jaren, ook Russische sportlieden zijn uitgekomen. Hieruit kon. naar hij verklaarde, ieder zijn conclusies trek ken. Flamengo speelt toch tegen Honved De Hongaarse ploeg Honved is gister middag te Rio aangekomen. De nationale sportraad, een regerings orgaan dat gezag heeft over alle tak ken van sport, heeft besloten zich niet te verzetten tegen het spelen door de Hongaren van een serie wedstrijden in Brazilië. Zich hierop beroepend heeft het be stuur van Flamengo nogmaals bevestigd dat deze club zaterdag a s. de eerste van de serie wedstrijden tegen Honved zal spelen. De Braziliaanse voetbalbond komt hierdoor in een moeilijke positie. Want weliswaar staat deze bond in Brazilië onder het gezag van de nationale sport raad. maar hij is verantwoordelijk te genover de FIFA. en had trouwens het veto van de FIFA overgenomen. Mocht de serie wedstrijden van Honved door gang vinden dan zou de FIFA wel eens sancties tegen de voetbalbond kunnen nemen, die een terugslag zouden kunnen hebben op beraamde tournees van Bra ziliaanse ploegen in het buitenland. (Ingez. Medu-Adv.) Gangetje li Op iveg naar grotere eenheid Engeland zal economisch één gehee! met de markt der zes landen moeten vormen Wanneer wij het bericht in een Belgisch blad mogen geloven is keizerin Soraja van Perzië „gered". Reeds geruime tijd werd er van vele zijden druk op de Sjah uitgeoefend om het met zijn gemalin op te geven. Hij moest een andere vrouw kiezen, die de kwestie van de troonopvolging wèl tot een gunstige oplossing zou kunnen brengen. Maar de Sjah wei gerde aan deze stemmen gehoor te geven. Hij wenste zijn vrouw niet te verlaten. De suggestie als zou zij een buitenlandsezijn. wilde hij onder geen beding accepteren. Zij had enkel een Duitse moeder. Doch inmid dels is hij zes jaar getrouwd. De kwestie van de troonopvolging is nog steeds urgent. Hij werd steeds dringender. Volgens het Belgische blad echter zou daar nu een oplossing voor gevonden zijn. De Sjah zou het negenjarig zoontje van zijn broer naar Teheran hebben laten overkomen om het kind op te leiden tot toekomstig heerser over het Perzische volk. Jarenlang wachtte Perzië vergeefs De kwestie van de troonopvolging in Perzië was uitgegroeid tot een ware hofcrisis. De Sjah stond onder voort durende zware druk. Men wilde, dat hij een einde zou maken aan zyn huwelijk met keizerin Soraja. Maar de Sjah wilde er ditmaal niets van weten. Reeds eenmaal heeft hij een vrouw moeten opgeven, omdat zij hem geen zoon kon schenken. Zijn huwe lijk met keizerin Fawzia, de zuster van ex-koning Faroek van Egypte, werd ontbonden. In 1950 huwde hg met Soraja Esfandrary, die zich in korte tijd zeer bemind wist te maken bg het Perzische volk. Maar de jaren gingen voorbij en ver geefs wachtte men op een troonopvol ger. Langzamerhand gingen er stemmen op om ook aan deze verbintenis van de Sjah een einde te maken en weer een nieuwe levensgezellin voor hem te kie zen. Doch hoewel de Sjah zijn uitzon derlijke positie zeer goed begreep en diepe eerbied had voor de wetten van zijn land, weigerde hij ditmaal zijn oor te lenen aan de steeds sterker wordende bevelen, die hem bereikten. Achter de hof schermen moet er een felle strijd ge leverd zijn. Gelukkig Om zijn ongetwijfeld gelukkig huwe lijk met keizerin Soraja veilig te stellen heeft de Sjah een overwinning over zichzelf moeten behalen. Hij zou er nu toe overgegaan zijn de weduwe van zijn broerprins Ali Reya en haar negenjarig zoontje prins Ali-Patrick naar Teheran te laten overkomen. De Sjah is ermede akkoord gegaan, dat prins Ali-Patrick hem later zal opvolgen op de troon van Perzië. Intussen zouden de moeder en haar zoontje zijn ondergebracht in en kele kamers van het keizerlijk paleis te Teheran. Binnen enkele weken zou den zij hun eigen kasteel kunnen be trekken in de buurt van de Perzische hoofdstad. De Sjah moet voor deze beslissing een zware innerlijke strijd gevoerd hebben, want reeds jarenlang bestond er een verbitterde vete tussen hem en zijn schoonzuster, een Franse lerares- mannequin. Prins Ali Reya werd des tijds op haar verliefd tijdens een bal avond te Parijs. Toen het huwelgk ge sloten werd was de Sjah briesend van woede. Zijn kwaadheid ging zelfs zo ver, dat hg toen Ali Reya bij een vliegramp om het leven kwam wei gerde het stoffelijk overschot van zgn broer aan diens echtgenote te bezor gen. Wel werden er vele acties sommige uitermate brutaal onder nomen om de jeugdige prins aan zijn moeder te ontfutselen, hetgeen echter niet lukte. Van hier naar daar Christiane Choleski, zo heette de Franoaise, vluchtte met haar kind naar het Zwitserse hoogland, naar een Beierse vallei, naar een kostschool in Versailles, naar het hartje van Parijs, naar de Ri- vièra, maar telkens zaten de speurders van 't Perzische hof haar op de hielden. Men kan zich dus begrijpen, dat het heel lang geduurd heeft eer de Sjah tot een verzoening met zgn schoonzuster kon komen. De druk van de publieke opinie en zijn eigen belangen dwongen hem er echter toe overstag te gaan. Aanvanke lijk wilde hij wel het zoontje tot zich nemen, maar hij voelde er niets voor zijn paleis te „besmetten" met de aan wezigheid van ..die Franse vrouw". Maar Christiane hield begrijpelijkerwijs vast aan haar moederrechten, zodat de Sjah tenslotte geen keus bleef. Zo hij Soraja wilde behouden en daar was hem alles aan gelegen dan moest hij de knoop doorhakken en voldoen aan de eisen van Christiane. Die waren simpel genoeg en zeker niet onrechtvaardigerkenning van haar huwelgk met prins Ali Reya, toe kenning van de rechtmatige erfenis, vol ledige zeggenschap over het kind tot aan de meerderjarigheid. Door haar grote charme en on gedwongen optreden veroverde keizerin Soraja spoedig de sym pathie van het Perzische volk. Van haar beminnelijke eenvoud getuigt ook deze foto, die genomen werd tijdens een picnic met haar vorste lijke gemaal in de tuin van het paleis te Teheran. Om de volledige verzoening in de hand te werken heeft de Sjah haar uit eigen beweging ook nog de titel van prinses toegekend. Nogmaals, wanneer deze berichten, die wij heb ben ontleend aan een Belgisch blad, inderdaad op waarheid berusten, dan is daarmede een zeer delicate zaak opgelost. Dan kan de rust vol ledig weerkeren in het Perzische hof. Er zou echter één ding kunnen ge beuren, die wellicht de getekende j vrede en de aangegane overeen komsten zou kunnen verstoren een blijde gebeurtenis in het gezin van de Sjah en keizerin Soraja, die daarmede ongetwijfeld hun liefste wens in vervulling zouden zien gaan. (Van onze correspondent in Brussel) I De zes ministers van Buitenlandse Zaken van de Schuman-landen zullen op 26 januari &.s. te Brussel bgeenko»" om een eerste onderzoek te wijden aan de ontwerp-verdragen van de Euro meenschappelijke markt en de Euro pese atoomgemeenschap, welke verdragen thans opgesteld zijn. In het kasteel Val-Duchesse te Oudergem bij Brussel werken de deskundi gen momenteel Iedere dag tot in de ochtenduren om over een aantal punten alsnog overeenstemming te bereiken. De kwesties, waarover de ambtenaren der zes landen het niet eens konden worden en voor de besprekingen der ministers zgn gereserveerd, zijn de vol gende: het statuut van de landbouw in de Europese gemeenschappelijke markt; de inschakeling van de Belgische, Franse en wellicht ook Nederlandse over zeese gebiedsdelen in de markt; de associatie met Engeland; de onderlinge band, die er zal dienen te bestaan in de uitvoering der beide verdragen. Het gaat dus om kwesties, komt. Reeds in komende lente ondertekening verdragen De ministers zullen ook het ontwerp- budget voor de Euratom gepresenteerd krijgen. Wanneer immers door de zes landen gemeenschappelijke bedrijven jnoeten worden opgericht, o.m. een enonn bedrijf voor de scheiding van de uranium-isotopen, zal het gemeen schappelijk budget in de miljarden waarbij politieke verantwoordelijkheid te pas De communisten in Italië (Van onze Romeinse correspondent) Het communistische partijcongres in Italië heeft allerminst beantwoord aan de verwachtingen van de leiders, die alles zo georganiseerd hadden, dat de ontevre^ denheid van vele vooraanstaande partijleden niet of nauwelijks tot uiting kon komen. Togiiatti werd bevestigd in zijn post van secretaris-generaal en alles scheen op de oude voet voort te gaan. Maar onmiddellijk na het congres begon nen de moeilijkheden. De ontevredenen, die met de discipline, aan communisten eigen, eerst het congres hadden willen afwachten, waren teleurgesteld over' de geringe resultaten en begonnen zich te roeren. Voorlopig is het meest opzienbarende geval dat van Senator Eugenio Reale. Voor het Nederlandse publiek zegt die naam niet veel, maar in Frankrijk, in Spanje en vooral in Oost-Europa is Reale een zeer bekende figuur. Zoon van een Napolitaans medicus en op zgn beurt medicus, ook al heeft hij alleen in zgn jeugd een praktijk gehad, is Eugenio Reale een der meest vooraanstaande Italiaanse communisten. communist, de toekomst is voor hem het socialisme, volgens de leerstellingen van Marx en Lenin. Uitstoting van Reale opzienbarend feit Wegens zijn felle strijd tegen het fas cisme. werd Reale in 1931 als hoofd der communistische organistatie in Napels door het fascistisch gerecht tot tien jaar gevangenisstraf veroordeeld. In 1934 werd hij tengevolge van am nestie in vrijheid gesteld, doch hij mocht niet langer een ..publiek ambt'" (als zodanig geldt in Italië het beroep van arts) uitoefenen en werd handels reiziger. In 1937 wist hij met een vals paspoort naar Frankrijk uit te wijken. Togiiatti was toen reeds in Moskou en Reale werd secretaris der Italiaanse communistinsche partij, zowel in Italië als in ballingschap. Met tal van andere communisten, die deel hadden genomen aan de Spaanse burgeroorlog, werd hij in 1940 geinterneerd in een kamp te Vernet en een jaar later door de machthebbers van Vichy gearresteerd wegens heroprichting der communisti sche partij in het concentratiekamp. Mussolini verzocht uitlevering van de ..gewoonte-misdadiger-' Reale en hij bleef gevangen tot 3 september 1943. op welke dag de regering-Badoglio alle Ita liaanse politieke gevangenen in vrijheid liet stellen. Rechtvaardig mens Teruggekeerd in Napels richtte hij de communistische partij op. waarvan hij de leiding had tot Togiiatti uit Rusland terugkwam. In september 1945 werd hij door De Gasperi. die toen minister van Buitenlandse Zaken was. als ambassa deur naar Warschau gezonden. Hg is daar twee jaar geweest en reeds in die tijd ontstond er een verwijdering tussen hem en Togiiatti. Reale is een overtuigd Maar Reale is ook een zeer rechtvaar dig man. die leeft volgens een zeer hoge ere-code. Vandaar dat ook niet-commu- nisten er hoge prijs op stellen hem tot hun vrienden (e mogen rekenen. Type rend i£, dat hij in 1945, alvorens naar Warschau te vertrekken, een audiëntie aanvroeg bij de paus, die o.a. tot hem zei: „U is de eerste communist, die ons, zolang wij paus zgn, is komen bezoeken. Als alle communisten waren zoals U, zouden wij tegen het communisme geen enkel bezAvaar hebben". Als ambassadeur wist hij onderscheid te maken tussen zijn persoonlijke com munistische levenshouding en zijn ambt als hoofd der diplomatieke missie van het koninkrijk, later de republiek Italië. In zijn rapporten aan Buitenlandse Za ken wees hij met nadruk op de erbar melijke toestanden in Polen, die steeds slechter werden door de imperialistische politiek van Stalin, die de satellietlan- den als wingewesten uitbuitte. Kruiperige leider Wat Reale toen reeds Togiiatti kwa lijk nam. was diens onderdanige hou ding tegenover Moskou. Het rapport- Kroesjtsjef gaf Reale gelijk in zoverre als het de wantoestanden in de satel- lietlanden toegaf. Reale wilde bij de de stalinisatie der Italiaanse communisti sche partij zo ver mogelijk gaan. maar vond weer de talmende Togiiatti. die niets doet zonder zeker te zijn van de goeukeuring van Moskou, op zijn weg Ditmaal is het conflict heel hoog ge lopen en Togiiatti heeft de federatie van Napels gedwongen Reale uit de par tij te stoten. Onnodig te zeggen, dat dit opzien heeft gebaard. Aan Reale is het immers te danken, dat de communisti sche partij van Italië meer leden telt en sterker is dan die van onverschillig welk ander land. de Sovjet-Unie uitgesloten! De uitsluiting van Reale en vooral de wijze Avaarop zij zich heeft voltrokken, zal stellig de partij heel Avat stemmen kosten. Of Reale te zijner tiid zal toe treden tot de grote democratisch-socia listische partij, die in Italië onvermijde lijk (zo niet in dit jaar dan in het vol gende) tot stand zal komen, is nog niet zeker. Er is ook een. zij het geringe, kans, dat de ontevredenheid in de partij zo groot Avordt, dat men Togiiatti en de Stalinisten overboord gooit. Vakbondsleden lopen weg Intussen hebben op oudejaarsavond zes vooraanstaande intellectuelen hun lidmaatschap der communistische partij opgezegd. En er zullen er stellig nog wel meer volgen. Het is in dit verband ken merkend. dat het partijblad, de ..Unita", dezer dagen een brief publiceerde van zestien intellectuelen, die hun trouw be tuigen aan de partij. Zestien namen heeft men voor die brief gevonden! Een protest van communistische (let wel: communistische) intellectuelen te gen het wanbedrijf der Russen in Hon- garge werd getekend door ruim honderd schrgvers. geleerden en kunstenaars Maar de communistische partij is een massapartij en ook al is het waar, dat in Italië de cultuurdragers vrijwel zon der uitzondering links zijn (natuurlijk lang niet allen communist), even waar is het, dat hun namen de grote massa der arbeiders niets zeggen. Van veel meer belang is de ontevre denheid der arbeiders over de wijze, waarop het Algem. Vakverbond (onder communistische leiding) hun belangen behartigt. De r.-k. en de sociaal-demo cratische vakbewegingen nemen met de dag in betekenis toe ten koste van de communistische. Hoogst onverstandig Er is dus een toenemende crisis in de communistische partij, doch deze \-oor de democratie gunstige ontAvikkeling wordt bedreigd door hoogst onverstandi ge en ondemocratische bedoelingen van de rechtervleugel der Christen-democra ten. die daarbij de steun heeft van de partij-secretaris Fanfani. Eerst kwa men zij zelfs met het voorstel de com munistische partij, l^t wel de grootste van het land twee miljoen leden tegen de Christen Democraten ongeveer 800 duizend) buiten de wet te stellen. Doch minister-president Segni verzette zich daar met grote beslistheid tegen. Thans heeft eej parlementair comité van r.-k. juristen een aantal wetsontwerpen op gesteld, die Fanfoni, naar het schijnt, aan de regering Segni wil aanbevelen. Het ziin 4 en dele zui\'er fascistische wet ten. die aar de rechter en aan de bo vendrijvende partij een ondemocratisch wapen in handen geven. Men wil bijvoorbeeld strafbaar stellen het prediken van de klassenstrijd, het lopen! Er is sprake van een minimum budget van 15 miljard Belgische francs (1.1 miljard gulden) en van een maximum-budget van 50 miljard franc (3 8 miljard gulden) naar gelang van omvang en betekenis der gemeenschap pelijke bedrijven. In ieder geval zullen èn Nederland èn België een minimum bijdrage van zeven miljoen gulden moeten fourneren. De Brusselse conferentie van 26 januari is de beëindiging van de minis teriële besprekingen en van de inter gouvernementele conferentie van ex perts, welke in de lente van 1955 te Messina zgn begonnen Intussen zal Spaak metzijn experts op 14 januari naar Londen vertrekken om er besprekingen te voeren met Mao Millan. De Franse econoom, prof. Ury, een van de economische top-figuren van de Hoge Autoriteit der Kolen- en Staal Gemeenschap (K.S.G.), die belast met de associatie van Engeland met de gemeenschappelijke markt der zes lan den, zal Spaak vergezellen. Die associa tie is, naar het oordeel van prof. Ury, technisch moeilijk, maar daarom nog niet onmogelijk. Engeland zal econo misch werkelijk één geheel moeten vormen met de gemeenschappelijke markt der zes landen, bijvoorbeeld op het gebied der douanerechten, maar zal politiek niet onderworpen zijn aan de organen, welke door de zes staten zullen worden opgericht. Geen Franse tegenwind Optimisten beweren, dat de onderte kening der verdragen, wanneer het mee zit, reeds in de komende lente zal kun nen plaats vinden, en dat er daarna onmiddellijk kan worden gewerkt aan het op gang brengen van de douane unie der zes landen, waarbij men zich ruim zal hebben geïnspireerd aan het voorbeeld van de Benelux. Dit optimis me is gebaseerd op het feit, dat de Franse premier, Guy Mollet. nog voor enkele dagen aan vertegenwoordigers van de Europese beweging verklaarde, dat de beide verdragen in de lente zul len worden ondertekend. Van Franse zijde schijnen er dus geen moeilijkhe den te zullen rijzen De kwesties, die de ministers nog moeten oplossen, zijn nochtans delicate politieke vraagstukken, o.m. de land- bouw-integxatie. waarbij Nederland voorstander is van een zeer ruime een- heidsmarkt en de andere landen meer geneigd schijnen om het principe van het protocol der Benelux-landbouw over te nemen. Wat de overzeese gebiedsdelen betreft, is het voor Nederland belangrijk, dat niet alleen de Afrikaanse gebieden van de Fransen en Belgen van de grote markt der zes kunnen profiteren, maar ook de Nederlandse West. nen of politieke partijen, het versprei den van onjuiste berichten, die het pu bliek kunnen alarmeren, de openbare mening demoraliseren, of het aanzien en de goede naam van de staat aantasten. Fascistische wetten Deze wetten zouden in veel opzichten overeenkomen met die van het onzalige fascistische tijdperk en ze zouden in het bijzonder ie vrijheid van de pers in ge vaar brengen. Een nieuwe perswet, welke in voorbe reiding is bevat - in het ontwerp althans - ook heel wat punten, die te denken ge ven. Het is waarschijnlgk, dat minister Segni zal weigeren de wetsvoorstellen van genoemde commissie aan het par lement voor te leggen, hetgeen de be staande breuk tussen de regering en de christen-democratische partijsecretaris ernstiger zou maken. Maai' voor Segni. zo goed als voor ieder democraat is het duidelijk dat een dergelijke par tijdige wetgeving geen ander gevolg zou hebben dan de ontevredenen in de com munistische gelederen terug te voeren in de schoot van de partij. Uitzonderings wetten maken slechts martelaars, die opzetten tegen bepaalde klassen, y erso- I steeds het zaad zijn van eïLe „kerk". Uilslagen Afd. Leiden KNVB VAN' ZATERDAG IB: Lisser B 2Koudekerk 2 0 Noordwijk 3ARC 3, 20. 2AGWS 2— Lelden 3. 4—1: VWS 2 Ter Leede 3. 15. 2E: Noordwijk 4—ARC 4. 2—3 3A: Katwijk 4—ROL 4, 30; SVOW S Hazersw. B. 2. 52. 3B: Woubrugge 3Sleutels 2. 12 3C: Quick B. 9Lisser B 4. 2—1. JUNIOREN A: Rouwkoop (A)Ter Leede (A) 11 B: Lisser B. CA)Quick B. (C) 1—2, Quiok B. (B)Noordwijk (B) 52, C: SVOW (A)MSV <A) 3—3. D: Katwijk (B)Rouwkoop (B) 70:' Ter Leede (B)—Rijnsb. B (B) 00. VAN ZONDAG IA: SJC 2DOCOS 2. 03: Teyllng. 2— VVSB 2. 21. 2A: SJC 3—ASC 4. 41; SVLV 2— Rouwkoop 2. 01; WSB 3Llsse 3. Lisse n o. 3B: Warmunda 3ASC 5, 45. 4B Rouwkoop 4LDWS 3. 18. JUNIOREN B: SJC (A)—Teyllng. (A) 7—2: WSB (A)Warmunda (A) 114. G: Teyllng. (B)Wanmunda (C) 21; VVSB (C)—KRV (A) O—0. I: Warmunda (B)—SVLV (O) 1—2; SJC (D)—Teyllng. (O) 7—1 BRIDGECLUB SANA ATONT Zwart: team Vissers wint met 27 m.p. van team Ginjaar; team Vogel wint met 20 m.p. van team Aenmeij; team Tiel- kemeijer wint met. 19 m.p. van team v. d. Staaij; teom Ginjaar degradeert. Rood: team Devile wint met 7 m.p. van team v. d. Zeeuw. Groen: team Niehet wint met 38 m.p. van team Mollema; team De Haas wint met 33 m.p. van team Altink; team De Haas jr. kampioen. BILJARTEN. District Leiden KM BB De uitslagen van de wedstrijden, ge speeld voor het District Leiden van de Kon. Ned. Biljart Bond luiden: Klasse D. De Kroon 1Monopole 1 24; I>e Kroon 2Centraal 1 42; De Plas 1 Vr.kring 1 06. Klasse E. Centraal 2Vr.kring 2 44; De Plas y Vr. kring 3 44; Monopole 2Witte Huis 1 53; Sport 2't Noorden 2 44. Klasse F. DDE 2Centraal 3 26; 't Noorden 3—De Kroon 3 44; Ons Gen. 2—Vr. kring 4 35; Monopole 3Verg. Vos 1 6—2; Sport 3—De Plas 3 2—6. Sportsplinters De gisteravond op de H.O.K.Y. te Den Haag gespeelde ijshockeywedstriid tussen een ploeg, samengesteld uit m Europa woonachtige Canadezen en het nationale Tsjechische team is in een 42 overwinning voor de Canadezen ge ëindigd. Voor de derde ronde van de com petitie om de Engelse cup zijn gisteren twee wedstrijden overgespeeld. De resul taten waren: Huddersfield Town—Shef field United 21; Preston Northend Sheffield Wednesday 51. Ken Rosewall, de Australische ten nisspeler, die kortgeleden tot het „ten- niscircus" van Jack Kramer is overge- gaan, had niet veel geluk bij zijn debuut als beroepsspeler. Hij werd in de eersw wedstrijd te Melbourne verslagen dodir Pancho Gonzales met 63, 36, 53, 1—6, 9—7. Twee Nederlandse paarden zullen 27 januari starten in de grote interna tionale draverij om de ,Prix d'Amari- que", welke op de banen van Vincennes bij Parijs wordt gehouden. Jan Kruithof zal de hengst „Emden" rijden, terwijl A Slderius (Utrecht) met de 10-jarige merrie „Olga Pluto" zal uitkomen. Bodemonderzoek in West-Brabant De N V. Nederlandse Aardolie Maat schappij zal in West-Brabant in de ko mende maanden een uitgebreide weten schappelijke verkenning van de onder grond verrichten. Deze verkenning is een onderdeel van het. door deze maatschappij sinds 1947 gevoerde bodemonderzoek van geheel Nederland. Niet alleen West-Brabant, doch ook Overflakkee en de Biesbosch komen thans voor een hernieuwd onder zoek aan de beurt. industrieel J. v. d. Heem overleden VOORZITTER HAAGSE KAMER VAN KOOPHANDEL Gisteravond Iaat is plotseling, ten ge volge van een hartverlamming, over leden de heer J. van der Heem, direc teur van Van der Heem N.V. en voor zitter van dc Kamer van Koophandel en Fabrieken te 's-Gravenhage en omstreken. De heer Van der Heem overleed tijdens een bezoek aan een vriend te Voorborg, zijn stoffelijk overschot is overgebracht naar het ziekenhuis St.-Antoniushove te Voor burg. De heer J- van der Heem, die op 13 augustus 1907 te Leiden werd geboren, was een van de drie oprichters van Van der Heem N.V, Het was ln 1926 toen hij, geestdriftig voor de toen opkomende radiotechniek, samen met zijn vader P. H. J. van der Heem en zijn oom L. W. van der Heem, de grondslag voor het bedrijf van thans legde. Sinds 1951 was hij voorzitter van de Haagse Kamer van Koophandel. De overledene was officier in de Orde van Oranje Nassau.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 4