Sportclub Enschede speelde gelijk, maar verbeterde toch zijn positie Hilversum was kansloos tegen fel en goed spelend UVS Utrechtenaar v. d. Linden ernstig kandidaat voor het oranjeteam Aj MAESTRO WILKES MEER DIRIGENT DAN SPELER Drie treffers van Cor v. d. Zeeuw ISfMg 95ste jaargang Maandag 14 januari 1957 Tweede blad no. 29035 Feyenoord faalde tegen Amsterdam Sportclub Enschede mag na dit weekeinde be paald niet mopperenZelf kwam het in Maas tricht met een 00 spel meer dan royaal aan zijn trek, terwijl de enige ploeg, die de textielmensen de troon van de ere-divisie afhandig kon maken - Feijenoord - volkomen faalde in de uitwedstrijd tegen Amsterdam. Henk Schouten stond weer op gesteld in de Rotterdamse aanvalslinie. Maar deze grote en behendige strateeg kon niet op dreef komen. Wellicht spaarde hij zichzelf na zijn bles sure. In ieder geval zag hij geen kans zijn mede spelers tot grootse daden te stimuleren. De trouwe Het verschil in plaats op de ranglijst was moeilük te zien in Maastricht. Het waren niet de mannen van Abe Lenstra, die de toon aangaven, maar de nog door twee invallers gehandicapte rood wit ten. ploeg, welke vecht om elk stukje grond. Het weet van geen ophouden, het blijft strijden tot de laatste minuut. De supporters waren uitgelaten met dit puntloze gelijke spel, maar het had nog meer kunnen zijn. Een beetje geluk en de jongens aan het scorebord hadden wél werk gehad. Nu stonden zij zich alleen te verbijten, maar hadden niets te doen. Dus blijft MVV op de derde plaats. De enige, die het daarvan had kunnen verdrijven, was Fortuna, maar de mannen van Joosten kwamen ook al niet tot een overwinning. Niet eens tot een gelijk spel. Het was GVAV, dat voor deze grote verrassing zorgdroeg. ax binnen kwartier op een 4-0 Met Cor van der Hart - zijn discipli naire straf is achter de rug - maar zon der Bram Appel, die irn eens op het re servebankje moest toekijken, konden de Fortunezen het niet bolwerken tegen het bruisende en alles overwinnende enthou siasme van de Groningse ploeg. En juist in deze ontmoeting miste Fortuna een doorbijter, een vechter, een tank als Bram Appel(2—0). Nog een bekende figuur zat gisteren op het reservebankje. De Ajax-doelman Pieters Graafland. De reserve-doelman van het nationale team zag zijn misgre pen van de laatste tijd bestraft met het opstellen van doelman no. 2 bij Ajax, de jonge Van Drecht, die zijn doel op een werkelijk voortreffelijke wijze verdedig de. De keuze-commissie van Ajax komt zo wel voor een moeilijk dilemma, want Pieters Graafland is toch ook een doel- verdediper van klasseOverigens had Ajax ditmaal niet zo'n grote behoefte aan een doelman in grootse vorm. Bin nen een kwartier stonden de roodwitte Amsterdammers in de uitwedstrijd tegen NO AD op een 04 voorsprong en toen was er geen vuiltje meer aan de lucht. Het werd tenslotte 14. maar dat doet weinig terzake. Rapid J.C. stond op een gegeven mo ment met 13 achter tegen BW. Ge lukkig echter voor de landskampioe nen hadden zij Noud van Melis weer in hun gelederen. Zijn blanco strafre gister en de ruiterlijke erkenning van zijn fout door een raar gezicht te trekken tegen scheidsrechter Ausum hadden de KNVB bewogen zijn uit sluiting voor de tweede wedstrijd voor- waardelijk te maken. Dus kon hij gis teren tegen BW weer van de partij zijn. Hij vierde zijn terugkeer met de hattrick. En had zo een groot aandeel in de 43 overwinning, waarmede Rapid deze ontmoeting besloot. Nog een. andere hattrick. Linksbinnen aanvoerder Van der Linden van DOS. die daarmede zijn kandidatuur voor het Nederlands elftal wel erg duidelijk heeft gesteld. Zoals bekend is de Utrechtenaar kortgeleden in de club van negentien gekozen, waaruit naar alle waarschijn lijkheid het oranjeteam geselecteerd zal worden. De captain van DOS speelde te gen NAC in Breda een uitstekende wed strijd en zette de kroon op dit werk door drie van de vier doelpunten voor zijn re kening te nemen. Voor een zege was het overigens niet voldoende. Ook NAC scoorde viermaal en dus werden de pun ten broederlijk gedeeld. Zo ook bij Spar taVVV, maar daar vertellen wij elders meer over. Feijenoord-supporters herkenden hun ploeg niet. Zelden hadden zij zo'n onbenullig spelletje gezien, waarvan de technisch altijd behoorlijke ploeg van Amsterdam dankbaar profiteerde. De Zwarte Schapen vochten met alle hun beschikbare wapens en het resultaat was navenant. Met een vrij onverwachte 21 over winning konden zij het Olympisch Stadion verla ten. En daardoor had Enschede geluk. Het kon nu rustig op de hoogste zetel blijven zitten. Het had zelfs zijn positie nog versterkt. Voor de laatste plaats waren er twee ontmoetingen van belang. In de eerste plaats, die in Utrecht tussen Elinkwijk en Willem 2. Maar de consul keurde het terrein af. Bij iedere stap spoot het wa ter omhoog uit de grasmat en de man achtte het zo onbespeelbaar. Maar hij handelde hiermede in strijd met de in structies van de KNVB. die alleen af keuring wegens te harde velden wil toe laten. Bij omstandigheden als in Utrech behoort eerst de Bond erin gekend te worden. De grondtechnische dienst van de KNVB keurde inderdaad later op de dag het terrein goed. Maar toen was het reeds te laat In Eindhoven speelde de ploeg van die naam de plaatselijke derby tegen PSV. Weer zegevierde PSV '02) dat daardoor de stijgende lijn te pakken houdt. Ditmaal tot grote schade van hun stadgenoten, want. Eindhovens positie wordt schier onhoudbaar. Met. twee wed strijden meer, drie punten achter op de naaste concurrent Willem 2. De rode lantaarn wordt zo bijzonder zwaar om te dragen. Voefbal in Engeland Manchester United vergroot voorsprong Manchester United, kampioen van de league en wederom favoriet voor de titel, maakte korte metten met New castle United (6—1). De Mancunians namen hiermee in zeker opzicht wraak voor de nederlaag welke hun stadge noten en houders van de cup, Man chester City, enkele dagen tevoren in een overgespeelde bekerwedstrijd te gen Newcastle hadden geleden. Aangezien Tottenham Hotspur faalde te Wolverhampton (het werd 30 voor de Wolvesbedraagt de voorsprong van de United thans zes punten. De ploeg heeft er in totaal 40 vergaard, dan volgen op de lijst Tottenham met 34, Arsenal met 33 en Blackpool, Preston, Bolton en Wolverhampton ieder met 31 punten. De uitslagen in de eerste divisie lui den: ArsenalPortmouith 11; Aston Villa—Everton 5—1; Bolton Wanderers —Leeds United 5—3; Burnley—West Bromwich Albion 10; Chelsea—Cardiff City 1—2; Luton Town—Blackpool 0—2; Manchester United—Newcastle United 6—1Preston Northend—Birmingham City 1—0; Sheffield Wednesday—Charl ton Athletic 3—1; Sunderland—Man chester City 1—1; Wolverhampton WanderersTottenham Hotspur 3—0. ZWEMMEN Murray Rose verbetert twee wereldrecords Tijdens de zw emka m pioensch appe n van Nieuw Zuid-Wales in Australië heeft de drievoudige Olympisch kampioen Murray Rose het wereldrecord op de 400 meter en de 440 yards vrije slag ver beterd. Voor de 400 meter had hij 4 min 25.9 sec nodig waarmee hij 0.8 sec onder het bestaande wereldrecord van de Ame rikaan Ford Korno bleef, die op 3 april 1954 te New Haven 4 mm 26.7 sec had laten afdrukken. Over de 440 yards zwom hij 4 min 27.1 sec, precies 1 sec sneller dan de huidige wereldrecordhouder, John B. Marshall (Australië), die op 17 februari 1951 met 4 min 28.1 sec te New Haven het wereld record op zijn naam bracht. Sparta-VU: hard duel Supporters konden hun ogen nauwelijks geloven (Van onze speciale verslaggever) In Rotterdam hebben wij VVV, met Faas Wilkes, aan de gang ge zien tegen Sparta. Het werd een teleurstelling. Voor ons en voor de bijna 17.000 anderen, die de tri bunes van het Spartakasteel be volkten. De voormalig Rotterdamse voetbalbriljant, geslepen op de ma chines van de Spaanse voetbal - Industrie, is thans 33 jaar oud. Faas is niet jong meer. Misschien ligt daar de reden, dat hij zich over het algemeen v-erre hield van het voetbalrumoer. Niet, dat hij niets meer van voetballen zou we ten. Dat. persé niet. En zo er iemand op de tribune leefde in deze veronderstelling, de wijze waarop een Terlouw en een Koning enkele malen „in de luren" werden gelegd, liet geen twijfel aan de in telligentie van de voetballer Faas Wilkes. Maestro Faas kan passe ren en weet openingen te maken. Maar over het algemeen blijft hij de man op de achtergrond, de dirigent van het Venlose aanvals- koor. Niet meer de solist, die vroe ger de harten deed verwarmen. Slechts 'n enkel individueel trek je, doch daar blijft het bij. Voor het overige blijft hij bescheiden ln de achterste gelederen van de voorhoede, smijt nogal royaal met scherpe passes om steeds weer te moeten ervaren, dat zijn medespe lers er niet al te best raad mee weten. Slechts eenmaal maakte een collega van de maestro een pass af, zoals het behoort. Een ragfijne voorzet, precies op de schoen van midvoor Sleven, die onhoudbaar inschoot. Dit doelpunt zorgde ervoor, dat de Venion aren de rust konden genieten met een 01 voorsprong. In de tweede helft echter was de ex-Rotterdammer kennelijk op een persoonlijk succesje uit. Maar dan moeten ze niet zo'n waakhond achter je aan gestuurd hebben als de Spartaanse linksachter Koning, een terrier, die van geen aflaten weet. Talrijke malen kwam de Spartaan als overwinnaar uit de strijd tot groot plezier van de Rot terdamse supporters. En het was extra goed. dat Koning zo'n uit stekende vorm op de modderige grasmat kon neerleggen, want Rinus Terlouw bleek de moeilijk heden van het zware veld slecht de baas te kunnen. De foutjes waren niet van de lucht en de uitstekende doelman Van Dijk zal menigmaal het hart vast gehouden hebben. Voorlopig echter kon hij het klaren. Aan de andere kant van het veld was Jan Klaassens de grote man, die de vleugel Van EdenBosselaar geheel lamlegde. Daar ook de andere spelers in de roodwitte aanvalslinie geen over tuigende dingen konden doen groei de de ergernis bij't publiek, dat al leen met enkele harde schoten van FAAS WILKES Geel kreeg, wat het verlangde. Maar voorlopig nog geen Rotter dams doelpunt! Dat duurde tot ongeveer zeven minuten na rust, toen de Spartanen hun voorhoede iets omgegooid hadden. Het ging wat beter, maar het doelpunt moest komen van rechtshalf Ver hoeven, die (Je bal uit een hoek schop in het net joeg. Hier bleef het bij. ai probeerde Sparta tegen het einde nog een beter resultaat te forceren. Het trok alle registers wijd open, maar doelman Swinkels wilde van geen wijken weten en het bleef 11. Het was een harde, soms zelfs zeer harde en bar slechte wedstrijd. Scheidsrechter Aalbrecht uit Hoek van Holland, die een goed debuut maakte in de ere-divisie. moest rijkelijk vrije trappen uitdelen. Gelukkig kwam het niet tot ern stige incidenten, al ging af en toe de vinger van de referee dreigend omhoog. Het regende straffen, [maar zij sorteerden geen enkel effect. Of Sparta het zocht in de directe weg naar het doel. desnoods met geweld, of dat VVV het op aanwijzing van veldheer Wilkes zocht in passes in de diepte om zo de stroef bewegende Spartaanse defensie aan het wankelen te brengen, het hielp niet. Het bleef 11. Vooral door de onvermoeibaar zwoegende Koning, die welverdiend een ovatie na het laatste fluitsig naal in ontvangst mag nemen. Krappe winst voor HVL HVL zette de zaalhandbalcompetitie voort met de returnwedstrijd tegen het Haagse Turnlust. Het was voor beide ploegen noodzaak de volle winst te be halen. teneinde de aansluiting met de kopgroep te behouden. HVL handhaafde zich door een krappe 1514 overwinning op de tweede plaats en verdiende dit ook In het begin van de wedstrijd veroverde HVL een 5—0 voorsprong. De gehele eerste helft domineerde de HVL verde diging over de Turnlust voorwaartsen en kon met een verdiende 94 voorsprong gerust worden. Na de rust vergrootten de Leidenaars de voorsprong tot 104. maar hierna kwam Turnlust. door een HVL inzinking in'de meerderheid. Turnlust liep steeds verder in. Het was maar goed voor HVL dat zijn keeper goed op dreef was en tijdens deze inzin king stand hield. Zo vocht HVL zich, naar een kleine maar verdiende overwin ning. Verdere uitslagen: Heren: HVL 2 Hercules 2 152; dames: HMS 2HVL 2 7—5. De Argentijn Fangio heeft met een Maserati de Grote Prijs van Argentinië gewonnen, de eerste race welke meetelt voor het wereldkampioenschap coureurs 1957. De Fransman Behra. eveneens aan het stuur van een Maserati, werd twee de en de Argentijn Menditeguy (Mase rati) derde. De tweedaagse schaatsen wedstrijd tussen Noorwegen en Zweden, welke te .Trondjhem is gehouden, is door de Noren met 231 tegen 139 punten gewon- (Van onze sportredacteur) Een voortreffelijk spelend UVS - de blauwwitte supporters konden hun ogen nauwelijks geloven - heeft gistermiddag het veel sterker geachte Hilversum in alle opzichten overtroefd. De groen-witte voet ballers uit de Radiostad werden met 62 verslagen en mochten met deze uitslag nog beide handen dichtknijpen, want alleen al in de eerste helft kwamen lat en staanders drie maal hun reeds geslagen doelman Coster te hulp. Cor v. d. Zeeuw verrichtte wederom een hattrick, de vierde in dit seizoen en staat nu hoog genoteerd op de lijst van top schutters in de tweede divisie B. UVS is vrijwel de gehele eerste helft ln het offensief geweest. Met goede combinaties werd de Hilversum-defensie onder grote druk gezet en de groenwitte doelman Coster kwam haast handen en voeten te kort om de vele schoten van de ditmaal zeer fel en goed spelende Leidse aanval te stoppen. Aanvankelijk wist hij zijn doel schoon te houden, al had hij niet over een tekort aan geluk te klagen, toen bij een hard schot van Frans v d. Zeeuw de lat redding bracht en tweemaal kort achter elkaar een achterspeler kans zag op de doellijn schoten van Rijshouwer en Verhoogt te keren. In de twintigste minuut kwam een uitstekend doorzettende Cor v. d. Zeeuw na een vloeiende combinatie met zijn broer Frans echter alleen voor hem en toen was het raak: 1—0. Hilversum moest zich beperken tot uit vallen, maar omdat de kanthalves vrij wel voortdurend de soms in hevige be nauwdheid verkerende defensie de hel pende hand moest bieden, zat er ach ter die aanvallen van de groenwitten niet veel kracht. Maar gevaarlijk waren ze wel. Dat bleek wel in de dertigste minuut, toen midvoor Pluim het leer ineens op zijn schoen nam en Van Putten kansloos naar de hoek dook: 1—1. Hilversum kreeg geen tijd om uit dit succes moed te putten, want onmid dellijk na de aftrap zette Verhoogt het leer scherp voor en rondde Co» v. d. Zeeuw deze aanval af met een tweede treffer. Steeds heftiger werd de aandrang van UV.S op het Hilversum-doel, waar de verdediging soms volledig in paniek raakte en nadat eerst een prachtig 1 Cor van der Zeeuw scoort het eerste doelpunt voor UVS. Rechts Henny Bekkering. (Foto L.D./Vaai Vliet) schot van Bekkering via de onderkant van de lat in het veld terug was ge sprongen, pikte laatstgenoemde speler even later opnieuw de bal in volle spurt op om vervolgens met een rus tige schuiver in de hoek Coster geen schjjn van kans te geven: 31. Een minuut voor rust combineerde Cor v. d. Zeeuw zich in samenwerking met Jan Verkuylen door de Hilversum- se defensie en opnieuw kon de man aan het scorebord aan het werk: 4—1 TWEEDE HELFT de tweede helft probeerde Hilver- het met oen gewijzigde opstelling KNSB houdt zich aan advies van NOC Geen Nederlandse hardrijders naar Oslo en Oestersund Indien wordt deelgenomen door Russen Het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Schaatsenrijders Bond heeft in een zaterdag te Amsterdam gehouden vergadering, besloten, overeenkomstig het desbetreffende advies van het Nederlands Olympisch Comité, geen Neder landse rijders en rijdsters deel te laten nemen aan de Europese wereldkampioen schappen 1957 van de internationale schaatsenrijders Unie, Indien daaraan wordt deelgenomen door Russische tegenstanders of tegenstandsters. Dit besluit is genomen na langdurige gedachtenwisseling, waarbij de meningen sterk ver deeld waren. Het bestuursbesluit van de K.N.S.B komt praktisch hierop neer, dat geen Nederlandse rijders aan de Europese- en de wereldkampioenschappen In het hardrijden zullen deelnemen, aangezien het zeker Is, dat de Russen zowel te Oslo als te Oestersund vertegenwoordigd zullen zijn. Noorwegen B op 6 en 7 februari te Skiën. Broekman, Pesman, Vogels, De Graaf! De Hilversum-doelman Coster heeft gistermiddag heel wat werk te verrichten gekregen. Op de foto ■i ziet men hem met grimmige blik een Leids schot onschadelijk maken. tFobo ux/vw viiM) Deze afloop is in het bijzonder ook een tegenvaller voor de Nederlandse rij ders, die momenteel te Hamar vertoe ven en die zich sinds vele maanden op deze kampioenschappen hadden voor bereid. De bedoeling is, dat zij voorlopig in Noorwegen blijven en deelnemen aan de drielandenwedstrijd tegen Finland er. en aanvankelijk leek dit succes te zullen hebben. Want niet alleen ging de strijd meer gelijk op. maar bovendien slaagde rechtsbuiten Akkerman er na een kwar tier spelen in de achterstand te verklei nen tot 4—2 Maar UVS zag het, gevaar, schakelde opnieuw over op een hoger tempo en in de 24ste minuut bracht Henny Bek kering met een prachtige kopbal uit een door Verhoogt genomen corner de stand op 5—2. Eén minuut later trof een kogel van Jan Verkuylen via de onder kant van de lat de róos (62) en daar mee wist UVS zich zeker van de dik verdiende winst. In de resterende tijd maakte niemand zich druk meer. De wetenschap, dat de wedstrijd beslist was, drukte de animo om op het zware veld onnodig energie te verspillen en de strijd kreeg daardoor een wat tam einde. Een tien met een griffel ditmaal voor de UVS-ploeg, waarin alle spelers ruim een voldoende haalden. Prettig is het te mogen constateren, dat Rijshouwer aardig zijn partijtje gaat meeblazen en dat Bekkering, nu hij de militaire dienst heeft verlaten, steeds beter in vorm komt en Van den Berg zullen zich in elk ge val, nu ze geen kampioenschappen voor de boeg hebben, geheel in deze wed strijd kunnen geven, en men moet ho pen dat ze dit ook zullen doen, als ze zich eenmaal over de teleurstelling heb ben heengezet. Na de landen ontmoeting te Skiën zullen zij ook nog in verschil lende andere wedstrijden in Noorwegen en Zweden kunnen uitkomen, waarvoor reeds uitnodigingen aijn ontvangen. Microkorfbaltoernooi Ie Utrecht Op dit uitstekend georganiseerde toer nooi behaalden de Leidse deelnemende ploegen de volgende resultaten: Groep C: Fluks 1—Samos 2 32, Olympia 1Fluks 1 43, Fluks 1Vo gel 1 51. Fluks behaalde de 2e prijs in deze groep. Groep B: DDV 1—KNS 1 5—3, KNS 1 —Achilles 1 3—4. Samos 3—KNS 1 1—3. KNS eindigde hier als derde. Groep D: KNS 2Samos 4 12, To- vers 1—De Danaïden 1 1—2, De Danaï den 1KNS 2 51, Samos 4De To ver s 44. KNS 2Tovers 1 21, Samos 4—De Danaiden 2 52. De Dan aide n won hier de 2e prijs; KNS 2 eindigde t. derde. Groep G: Biko 2Fluks 2 23. Fluks 2—FUo's 1 2—1. KVS 1—Fluks 2 1—1. Fluks 2 behaalde hier de le prijs.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3