.Vlees hoort erbij Grote conservatieve zege bij Parijse tussentijdse verkiezing Boer in veestal neergeknald WEK DE GAL IN UW LEVER OP Nederlanders doen schitterend werk in Pakistan Met een enkel woord Agenda HONGARIJE MAANDAG 14 JANUARI 1957 Harde klap voor de communisten, die van eerste naar derde plaats terugvielen (Van onze correspondent in Parfts) Tussentijdse verkiezingen, waarvoor gisteren ruim een half miljoen Pari,)zenaars waren opgeroepen, hebben een grote overwinning voor de Onafhankelijben, d.w.z. de Conservatieven opgeleverd. Aangezien niettemin geen enkele kandidaat alleen de absolute meerderheid der stemmen heeft behaald, zal over twee weken een tweede ronde nodig zijn. Bijna de helft van het kiezersvolk Is gisteren namelijk niet ter stembus gekomen, maar dat percentage zal over twee weken wel gun stiger zijn. Gisteren stond het namelijk van tevoren al wel vast, dat de beslissing nog niet zou kunnen vallen. Vanwege de politieke rijpheid, die de Parijzenaars doorgaans wordt toegeschre ven, hecht men aan de uitslagen van gisteren over het algemeen de betekenis van een betrouwbare peiling naar de opinie en gevoelens van de gemiddelde Fransman op dit ogenblik. Rechtse partijen hebben slimme koers gevaren In dat licht is het opvallend, dat de beide conservatieve kandidaten. Tardieu en dr. Soubiran, de bekende schrijver van het boek „Mannen in het wit", die nu zijn debuut maakt in de politiek, sa men de absolute meerderheid der stem men hebben verworven. De rechtse par tijen blijken een slimme koers te hebben gevaren door de socialistische regering te steunen in haar Algerijnse beleid en zich te distantiëren met betrekking tot haar politiek op economisch gebied. Opmerkelijk is verder de bijzonder harde klap, die de orthodoxe en de af gescheiden communisten hebben moeten innen en waarvoor zeker de Russische represailles in Hongarije aansprakelijk moeten «orden gesteld. Van de eerste werden zij naar de derde plaats terug geduwd Een derde feit, dat te noteren valt, betreft het geringe succes van de kandi daat van oud-premier Pierre Mendès- France. De Radicalen zullen hun zetel, die hier op het spel stond, in elk geval verliezen, want op de vijfde plaats ma ken zy geen enkele kans in de eindspurt. Pierre Poujade, die wel wist toch geen overwinning te kunnen boeken, had zijn aanhangers opgewekt gisteren thuis te blijven. Het hoge aantal onthoudingen kan niettemin moeilijk op zijn persoon lijk krediet worden geschreven, en Pou jade heeft dan ook weinig reden zich persoonlijk erg gelukkig te voelen. De resultaten lijken er dus op te wij zen dat de Franse politiek na de verkie zingen van begin 1956 weer eens een rechtse wending maakt, een aanwijzing die zich vermoedelijk ook in de nationa le gang van zaken in de komende maan den nog wel sterker zal gaan manifeste ren. Lange en dure staking Bondskanselier Adenauer zal deze week trachten te bemiddelen in de lang ste en duurste staking, die West-Duits la nd na de oorlog heeft getroffen. Deze staking van scheepsbouw- en metaalarbeiders is vandaag haar twaalf de week ingegaan. Ze is uitgebroken op 24 oktober naar aanleiding van een eis van de werknemers om meer ziektegeld, langere vakanties en meer vakantiegeld. Ze omvat bijna 35.000 van de 42.000 me taal- en scheepsbouwarbeiders van* Sleeswjjk-Holstein. Men schat, dat de staking de vakbon den 23 miljoen mark en de werkgevers 30 miljoen mark heeft gekost. Dit laat ste bedrag is afkomstig van industrie fondsen. De teruggang in de produktie wordt geschat op 230 miljoen mark. Bonds kanselier Adenauer heeft beide partijen uitgenodigd voor een rondetafelconfe rentie, die woensdag a.s. in Bonn zal worden gehouden. Bewijs stelling van Moebius gevonden Een student van de Siciliaanse Uni versiteit heeft zaterdag beweerd het be wijs te hebben gevonden van een geo metrische stelling, waarover de grootste wiskundige breinen al meer dan een eeuw zich het hoofd hebben gebroken. Professoren van de Universiteit van Bari hebben het bewijs bestudeerd en konden er geen speld tussen krijgen. De student de 23 jarige Antonie Sal- merie die reeds op zijn veertiende jaar bijdragen leverde aan tijdschriften over geometrie, zei, dat de stelling die hij heeft bewezen de zogenaamde stelling van Moebius is. De stelling luidt, dat niet meer dan vier vlakken zodanig geplaatst kunnen wor den dat elk vlak aan alle andere grenst. Hoewel dit in de praktijk gemakkelijk kan worden aangetoond hebben 's we relds grootste wetenschappelijke brei nen vergeefs getracht deze stelling, die in 1840 voor het eerst werd geformu leerd, wiskundig te bewijzen. Algerijnse rebellenleiders zaterdag gedood Bij gevechten in verschillende delen van Algerië zijn zaterdag 40 rebellen om het leven gekomen, aldus een Franse mededeling. Franse veiligheidstroepen hebben zondag 24 opstandelingen gedood en 15 anderen gevangen gemaakt. Onder de rebellen, die zaterdag de dood von den. trof men twee opstandelingenlei ders aan, die reeds lange tijd werden gezocht. Parlementair bezoek aan Suriname Naar wij vernemen hebben de Staten van Suriname de Staten-Generaal en de Staten van de Nederlandse Antillen uitgenodigd delegaties van beide colleges binnenkort een bezoek te doen brengen aan Suriname. Duitse V-raketten kwamen gelukkig net even te laat „De Duitse VI- en V2-raketten zouden indien ze in 1940 of zelfs in 1943 zou den zijn gebruikt, de tweede wereld oorlog ten gunste van Duitsland hebben beslist", aldus schrijft luchtmaarschalk Sir Philip Joubert in zyn boek over raketten en geleide projectielen, dat In Londen is uitgekomen. Hij voegt hieraan toe: „Gelukkig voor de Westerse beschaving hebben vele factoren en niet in het minst het bom barderen van Peenemünde. waar deze wapens werden vervaardigd, ertoe bij gedragen dat ze eerst later te laat voor een beslissende wending ten gunste van Duitsland in de strijd werden gebracht. Het heeft echter niet veel gescheeld, of het was anders gelopen en wij moe ten hieruit leren dat het noodzakelijk is een oplossing te vinden voor het ge vaar. dat wij in een toekomstige oorlog van een beschieting door raketten zou den hebben te duchten". Volgens luchtmaarschalk Joubert ziet het ernaar uit. dat het. gevechtsvliegtuig met een beperkt vliegbereik de raketten niet zal kunnen ónderscheppen. Hij beveelt daarom de ontwikkeling van een tegenraket aan. die vanaf de grond op het aankomende geleide projectiel zou moeten worden afgevuurd. Komt Malenkof in Kroesjtsjefs plaats? Kroesjtsjef heeft vorige maand bij een stemming in het bestuur van de com munistische partij van de Sovjet-Unie bijna de post van eerste secretaris ver- loren.aldus meldt de New York Times. Hij zou slechts weinig stemmen meer hebben gekregen dan oud-premier Ma lenkof. Volgens deze berichten uit Warschau zou Malenkof waarschijnlijk binnen kort eerste secretaris van de party worden. Kroesjtsjef zou dan maarschalk Boelganin als premier vervangen, tcr- wyl laatstgenoemde in de plaats zou Komen van maarschalk Worosjilof ais voorzitter van het presidium van de Opperste Sovjet (het „parlement" in de Sovjet-Unie). Van Molotof, thans mi nister van staatstoezicht, werd gezegd, dat hij niet tot de hoogste leiders zal gaan behoren. (Ingez. Med.-Adv.) MORGEN ZUURKOOL - EXTRA LEKKER MEU4AGER PEKELSPEK en verse rookworst Hoe *t ook zij Pubiikatiie van de verenigde ©lagers in Leiden e.o. Help Uw slager U vlot te bedienen door tydig te bestellen: 's morgens vóór 9 uur en voor zaterdag op vrydag. Dader - een Belg - in café gearresteerd Zaterdagavond omstreeks acht uur is de 70-jarige landbouwer C. J. Doens, wethouder van IJzendyke, in zyn boerderij neergeschoten. De heer Doens heeft zelf nog. hoewel hy in levensgevaarlijke toestand in het ziekenhuis ys Oostburg moest worden opgenomen, ais dader genoemd een 25-jarige Belg. Deze is dezelfde avond te ongeveer elf uur in een café te IJzendyke gearresteerd door de opperwachtmeester der Rijkspolitie. G. F. C. Vernix, oostcommandant te IJzendyke. Er bestaat reeds lang een pacht- kwestie tussen de Belg en de wethouder, die van de stiefvader van de eerste zijn boerderij en 40 ha. land heeft gepacht. Een derde gedeelte van dit land wilde de stiefvader van de Belg aan zyn stiefzoon geven, hetgeen na een beslis sing van de kantonrechter ook is ge schied. De Belg was hier niet mee te vreden en zou het gehele stuk land wil len hebben. De Belg, die in het Huis van Bewa ring te Middelburg is opgesloten, heeft (Ingez Med.-Adv ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN - en u zult 's morgens kiplekker uit bed springen Elke dag: moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet. Het bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam wordt vergiftigd, u bent hu meurig. voelt u néér en loom. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. Neem CARTERS LEVER PILLETJES - onschadelijk, plantaardig en zacht - om de liter gal op te wekken, die uw lichaam dagelijks nodig heeft. U zult zich weer een ander mens voelen. Vraag Carters Leverpilletjes, f. 1.20 per flacon. Bevloeiïng van landbouwgronden door middel van het plan Blommestein „Een van de modernste wonderen, die door vele door de V.N. uitgezonden experts in Pakistan worden verricht, is wel het grote en misschien iets te weinig bekende „multi-purpose plan" van de Nederlander prof. dr. W. J. van Blommestein, dat praktisch het gehele gebied van Oost-Pakistan omvat en dat de irrigatieverbetering beoogt van 11 miljoen acres landbouwgrond, evenals het verder in bevloeiing brengen van nog 31 miljoen acres land, dat nog nooit in ontginning is gebracht". Aldus de ambassadeur van Pakistan. Begum Liaquat Ali Khan, in de rede, die zy zaterdagmiddag hield by de opening van de Unesco-tentoonstelling „De weg tot elkaar" in het Noordbrabants Museum in 's-Hertogenbosch. „Dit totaal j van 14! 2 miljoen acres door het plan-Blommestein te bevloeien landbouwgrond is zes maal het totaal aan landbouwgrond in Nederland", zo vervolgde zij Het plan omvat eveneens de bouw van dienste van Pakistan doch van geheel een hydro-elektrisch krachtstation, dat zuidoost Azië. een capaciteit zal hebben van 500 000 De ambassadeur deelde voorts mee, heHlar fn S'kïïfta™ 1,n ^ent. de Sejm. «ta«n °p 1 lijst, andere vijf maanden Voorts het maken deet "tenliSurfau êrars Sik 1 ma?r sle?hts 83 hadd™ zltt>n" van een polder groot 725.000 acres, in verhey te Amersfoort, nog deze maand het Khulna district, dat in het zuide- vijf deskundigen naar Oost-Pakistan hjkste deel van het „Ganges-Kobadak zu,nen sturen voor de voorbereiding van tot nu toe ontkend iets met de moord aanslag uitstaande te hebben. Het onderzoek is in handen van de Officieren van Justitie te Middelburg, mrs. Andreae en Van der Bussen. Grens van Ulster met Ierland afgesloten Britse geniesoldaten hebben zaterdag de afsluiting van ongeveer honderd wegen, die over de grens tussen Ulster en de Ierse republiek leiden, voltooid. Bruggen werden onbruikbaar gemaakt en er werden loopgraven aangelegd. Het afsluiten van de wegen is ge schied op last van de regering van Noord-Ierland om nieuwe overvallen uit de Ierse republiek te voorkomen. Er zijn nog achttien wegen open. Deze worden streng bewaakt. De politie heeft zaterdag in Noord- Ierland ruim honderd personen ln hechtenis genomen, die ervan werden verdacht deel uit te maken va*n het „Ierse republikeinse leger". Dertig van de aangehoudenen werden na een eer ste onderzoek geïnterneerd. De anderen mochten naar huis terugkeren. Weinig of veel kiezers naar stembus in Polen De campagne voor de parlementsver kiezingen, die op 20 januari in Polen zul len «orden gehouden, „liggen onder het vuur van reactionaire en vijandelykc machten", adus schryft het communis tische partijorgaan „Trybuna Ludu". De leiders van de drie partyen, die te zamen het Nationale (communistische) front vormen, zeggen in een oproep tot het volk. dat het nieuwe parlement al leen zyn taak kan volbrengen, indien het een „overweldigende meerderheid" verkrijgt. Deze opmerking slaat, zo tekent Reuter hierbij aan, op het aantal per sonen, dat zyn stem uitbrengt. Een kleine opkomst van kiezers kan een teken zijn, dat men het huidige regiem afkeurt. Er is melding gemaakt van het op treden van personen, die in enkele delen van het land trachten de kiezers ertoe te brengen de verkiezingen te boycot ten. omdat er geen oppositiepartijen aan deelnemen. Politieke waarnemers in Warschau hebben naar aanleiding van deze berichten te kennen gegeven, dat een deel van deze activiteit tegen het regiem niet zozeer moet worden toege schreven aan anti-communistische ge voelens, dan wel aan persoonlyke af gunst. Kandidaten die de partij en de rege ring in moeilijkheden brengen door het doen van niet te verwezenlijken belof ten over verbetering van de levens- standaard, zullen van de kiezerslijst i worden geschrapt, aldus is zaterdag in i Warschau bekend gemaakt. Alle 723 kandidaten voor de 459 zetels plan" ligt. die eveneens door prof. Blommestein is ontworpen en die thans voltooid is, om een indruk te krijgen van de grootte van deze polder, herinnerde de ambassadeur er aan, dat de vier IJs- selmeerpolders en de Wieringermeer in totaal slechts ongeveer 550.000 acres om- kundigen in Pakistan werkzaam zijn en vatten; zei, dat haar land voor deze hulp zeer- Waardevolle graanschuur Als gevolg van de uitvoering van deze plannen zal een vroeger uiter mate arm en onder-ontwikkeld ge bied worden veranderd in een waarde volle graanschuur niet alleen ten 1 in het afgetreden parlement. 4*v"1 Dg kiezers kunnen weinig veranderen aan de politiek van de regering, maar zij zijn vrij in het kiezen van de per sonen. die zij naar het parlement willen afvaardigen. De kiezer kan tegen elke kandidaat stemmen tegen wie hij ge kant is. Hy is vrij elke naam op de lijst door te strepen. Op deze wijze kun nen de kiezers verhinderen, dat zelfs vooraanstaande partyleiders in het par lement komen. het aanleggen van polders De allereerste voorbereidende maatregelen zijn al een half jaar geleden getroffen, en nu zal een algemeen plan worden opgesteld. De - _um herinnerde er aan. dat op aller lei andere gebieden Nederlandse des- dankbaar is. „Het werk van deze deskun digen. zowel individueel als collectief, is een van de meest waardevolle methoden om ..de weg tot elkander" te bouwen, de grote snelweg waarlangs wij alle vol keren graag willen zien gaan naar vreed zame en constructieve welvaart en voor uitgang. door begrip en samenwerking, en verantwoordelijkheidsgevoel", aldus de ambassadeur. flneez Mffl - Adv. VULPENHOUDERS DemmeiiiE Haarlemmerstraat 169 BINNENLAND In het Canisius-zlekenhuis te Nijme gen is tengevolge van zware verwondingen overleden de 19-Jarige J. Kuipers uit Nij megen, die vrijdag plotseling de Graafsche- v. eg overstak. Hij werd door een autobus gegrepen en zwaar gewond. Zaterdagmiddag ls de 84-jarige heer W Venema uit Haarlem bij het oversteken van de Schoterweg te Haarlem ter hoogte van de Kloosterstraat aangereden door een personenauto. De heer Venema werd ln ernstige toestand naar het ziekenhuis Sint Joannes de Deo te Haarlem overgebracht, waar hij ln de loop van de middag ls overleden. BIJ K.b. ie aan Jhr. mr. J. A. de Ranitz. plaatsvervangend chef van de direotie Westelijke samenwerking ten departemente van Buitenlandse Zaken, ter zake en voor den duur van zijn werk zaamheid bij de gecombineerde Neder landse permanente vertegenwoordiging te Parijs, de persoonlijke titel van gevol machtigd minister verleend. Jhr mr. De Ranitz heeft Inmiddels zijn werkzaam heden te Parijs aangevangen. Jhr. mr. B E. Quarles van Ufford. eerste gezantschaps secretaris zal hem opvolgen als plaatsver vangend chef van de direotie Westelijke samenwerking. BUITENLAND De gezondheidstoestand van de Graaf van Athlone baart zorgen aldus meldt „The Times". Dit was vrijdag van de zijde van het paleis van Kensington meege deeld. Dc 82-jarige Lord Athlone ls ge huwd met Prinses Alice, kleindochter van Koningin Victoria en micht van Prinses VVilhelmlna. Met het oog op zijn gezond heidstoestand heeft de Graaf van Athlone zyn paleis in de laatste tijd niet verlaten. West-Dultsland staat wat het aantal televisie-apparaten betreft op de vierde plaats na de V S., Canada en Groot-Brlt.- tanniè Op 1 Januari waren er in Wes*- Duitsland en West-Berlijn ruun 680.000 televisietoestellen geregistreerd. schrijft, dat door atoomenergie voortbewo gen vliegtuigen binnen vyf Jaar werkelijk heid zullen zijn. De eerste proefvluchten met dergelijke vliegtuigen hebben reeds plaats gehad. Het voornaamste probleem, aldus het blad, ls de bescherming van de bemanning. De vliegtuigen zuilen een motor ter sterkte van 30.000 tot 90.000 pk. hebben, zeventig meter lang ziin en dui zend ton wegen. Een dergeiyk vliegtuig zal een duizendtal militairen en honderd ton materieel kunnen vervoeren, aldus „Rode Ster", dat het orgaan van het ministerie van Defensie ls. Joego-Slavië heeft „herhaalde" ver zoeken gedaan voor levering van Ameri kaans militair materiaal, zo heeft een woordvoerder van het „State Department" (Buitenlandse Zaken) zaterdag in Was hington bekend gemaakt. Het Amerikaanse congres heeft ln juli de levering van Ame rikaanse wapens aan Joego-Slavië stop- fezet. Vóór het verbod werden voorname- Ijk Sabre-straaljagere aan Joego-Slavië geleverd. Bilaspoer. de hoofdstad van het ge lijknamige prinsdom in N oord west - India, zal door een groot stuwmeer worden ver zwolgen. als over drie Jaar de Bhakra-dam in de rivier de Soetley zal zyn voltooid. De dam zal de hoogste ter wereld zijn. De 3700 inwoners van Bilaspoer krijgen een nieuwe stad,, die hoger op de heuvels wordt gebouwd. De laatste twee wekens is het aan elf Bulgaren gelukt in het geheim over de Bulgaars-Turkse gTens te komen, waarna ze asiel kregen ln Turkye. Zestien gevangenen van de staatsge vangenis te Atlanta (V.S.) hebben zich als vrijwilliger opgegeven voor proeven met middelen ter bestrijding van schizofrenie. Zij nemen eerst een middel Ln, waardoo- de verschijnselen van deze hersenziekte worden opgewekt. Daarna krijgen zij de nieuwe geneesmiddelen als tegengif De vrijwillige proefkonijnen krijgen drie dol lars (ongeveer tien gulden» per dag, terwijl I per maand drie dagen op hun straftyd in mindering wordt gebracht. Bijna 300 personen, die zich door een brand op de hogere verdiepingen van een warenhuis in Fairbanks (Alaska) geïsoleerd zagen, zyn gelukkig toch de vlammendood ontkomen Sprlngzeilen, magyrusladders en zelfs aaneengeknoopte dekens brachten uitkomst. Vermoedeiyk heeft de brand slechts één slachtoffer geëist. Binnenkort zal ln de buurt van Stockholm begonnen worden met de bouw van een ondergronds atoomreactor voor de stadsverwarming. De reactor, die ln 1960 voltooid zal zyn, zal voor de verwarming van 12.000 woningen zorgen. Vandaag begint In Akkra aan de Goudkust de eerste groot-Afrikaanse con ferentie van vakbonden, waar afgevaardig den en waarnemers van meêr dan 30 landen zich zullen beraden op de taak van de vakvereniging ln Afrika, haar verhou ding tot de economie en sociale vraag stukken. De Sovjet-Unie heeft bij Groot-Brit- tanmiië een protest ingediend tegen de „gedwongen vrijheidsberoving" ln Enge land van een Russische onderdaan, de scheepsarts Blrjoekof. die tydens het ver- bi yf van zyn schip in een Engelse haven op 22 december was verdwenen. Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft daarop bekend gemaakt dat men Blrjoekof op diens verzoek politiek asiel heeft ver leend. Op een conferentie over atoomenergie, die zondag in Tokio ls begonnen, heeft men verklaard dat yoghurt een doeltref fend hulpmiddel 1® ter voorkoming van ziekten die door radio-actieve bestraling kunnen ontstaan. Een Japanse professor heeft ter conferentie verslag hierover uit gebracht. Hy had mensen en ratten een jaar lang aan radio-actieve bestraling blootgesteld. Zy vertoonden echter geen symptomen van de ziekten, die hiervan gewoonlijk het gevolg zijn omdat zij eten kregen dat gebaseerd was op yoghurt. Volgens de professor bevat yoghurt be standdelen. die het organisme beschermen tegen de gevolgen van radlo-aotlviteit. Britten ontkennen ernstige incidenten in Jemen Het hoofdkwartier van de Britse strijdkrachten in het Midden-Oosten heeft zaterdag te Nicosia een bekend making uitgegeven, waarin wordt ge zegd, dat de berichten over grote opera ties aan de grens tussen Jemen en het protectoraat Aden onjuist zjjn. De meeste Incidenten zijn het gevolg van overvallen door groepen Jemeniti- sche stamleden op stellingen van de regering, dorpen en konvooien. Er wordt bij de incidenten veel geschoten, maar het aantal slachtoffers is door- gaans heel gering. Van tijd tot tijd is het nodig vlieg tuigen te gebruiken tegen de overvallers. Deze luchtactiviteit is echter beperkt tot het gebied van Aden, aldus het Britse hoofdkwartier. De Jemenitische leiders houden ech ter hun beschuldiging tegen de Britten staande. Steeds weer maken zij melding van nieuwe Engelse aanvallen. De Jemenitische zaakgelastigde te Washington. Aboe-Taleb, heeft zater dag zelfs aan de Amerikaanse onder minister van Buitenlandse Zaken belast met kwesties van het Midden-Oosten, William Rountree, een memorandum over „het binnenvallen van Britse strijdkrachten in Jemen" overhandigd. Aboe-Taleb zei na afloop van het onderhoud, dat hij de V.S. om hulp had gevraagd om een einde te maken aan de „Britse agressie". Hij hoopte, dat het conflict langs diplomatieke weg zou kunnen worden opgelost. „Dassenburcht" werd uitgegraven In de afgelopen maanden hebben dassen veel schade veroorzaakt aan landbouwgewassen vooral mais in de buurtschap Halve Maan onder het dorp Well in Limburg. De das is in ons land een zeldzaam dier geworden door de intense vervolging waaraan hy heeft blootgestaan. Daarom is deze diersoort onder wettelijke bescherming gesteld. Het optreden der dassen in de Halve Maan begon echter zo schadelijk te worden, dat vergunning is verleend om de dieren te bestryden. Een twintigtal jagers en boeren zijn een gehele dag be zig geweest met het uitgraven van een z.g. ..dassenburcht". Men heeft twee loopgraven van 25 meter lengte en drie meter diep ipoeten graven, aleer de schuilplaats van de dassen met behulp van een hond in de ondergrondse dool hof kon worden opgespoord. Vier dassen konden worden uitgegraven. Men meent echter dat zich nog een groter aantal dassen in dit terrein moeten be vinden. Noenmaal ter ere van Prins Bernhard De president van Frankrijk, Coty, heeft zaterdag ter ere van Prins Bernhard een noenmaal gegeven in het Elysee, de ambtswoning van de presi dent te Parijs. Behalve de president en de Prins wa- renaanwezig de Nederlandse ambassa deur in Frankrijk en mevrouw Van Boet- selaer van Oosterhout. mevrouw Egloff (dochter van de president). Merveilleux du Vignaux (burgerlijk secretaris-gene raal), generaal Ganeval (militair secre taris-generaal) en mevrouw Ganeval. MAANDAG De Doelen: Leden verg.Leidse Amateur Fotografen Ver. 8 uur nam. Kweekschool voer V.O. (Vliet)K. en O.- cursus Boetseren. 8 uur nam. Het Gulden Vlies: Jaarverg. Tuinbouw- studieclub Leiden en Omstreken. 71/4 uur nam. Oegstgeest. Patronaalsgebouw. Pro- pagand af ilmavond Dierenbescherming. 8 u, nam. Het Gulden Vlle6: Ned. Ver. van Huls vrouwen. Lezing firma Spanjaard. 2J uur nam. De Doelen: Ned. Mij voor Nijverheid en Handel. Spr. dr. Ir. Mesa over het Delta plan. 12J uur nam. Schouwburg: K. en O. Toneelgroep „Theater" „Dundo Marojes dukaten". 8 uur nam. Rehoboth (Rapenburg)Middenstands- cursus „beter verkopen". 8 uur nam. Voorschoten. Oulturee-l Centrum: Nutsavond A. Th. v. d. Lerq vertoornt kleu rendia's over Zwitserland en Italië. 8.15 uur nam. WOENSDAG Schouwburg: K. en O. Toneelgroep „Theater". „Dundo Maroje's dukaten'1. 8 uur nam. De Harmonie: Bespreking over oprich ting Openbaar Lyceum. 8 uur nam. Gfoenesteeg 16: Jeugdbijeenkomst J.N. V.C. 7.30 uur nam. De DoelenGenootschap Nederland Engeland. Spr. prof. Palterson over Dis- ra ëli en Dloken6. 8 uur nam. Leiderdorp. Geref. Kerk: Jubileum uitvoering chr. gem. zangvereniging „Ex celsior". t.g.v. 60-Jarlg bestaan. 8 u. nam. DONDERDAG Schouwburg: K. en O. Toneelgroep „Theater". „Dundo Maroje's dukaten' 8 uur nam. Oegstgeest, Gebouw IreneHerv. Gem. Poppentheater Guido van Deth. 8 u. nam. Café Aniba: Leden verg. Leidse Tuinders- en Bloemisten ver. D.E.V. 8 ui» nam. Rehoboth: Leden verg. Ned. Chr. Vrou wenbond. 8 uur nam. Schouwburg: K. en O. Toneelgroep „Theater". „Dundo Maroje's dukaten". 8 uur nam. Het Gulden Vlies: Lezing Ned. Toeriet:n Kampeerclub. 8 uur nam. Stadhuis: Leids Jeugdparlement over de binnenlandse pdlitlek. 7$ uur nam. ZATERDAG Schouwburg: Uitvoering „Nut en Ver maak". „Claudia". 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Haagweg 92: Tentoonstelling Marcel B. Keezer en Louis Meys. Dagelijks 10 uur voorm.5 uur m.- woensdag en vrydag 710 uur nam. (tot 16 Januari). Lakenhal: „Tekenaars van nu (tot 2-1 Januari). Rijksmuseum Geologie en Mineralogie (Garenmarkt 1 b). Tentoonstelling geolo gie in Nederland Op werkdagen van 10 12 en 24 uur 's Zondags van 24 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling van Japanse prenten 10 uur v.m. tot 4 uur nam. Vervolg van pag. 1 Het Hongaarse persbureau meldde zaterdagavond, dat de arbeiders van de grote fabrieken van Csepel zaterdag ochtend het werk weer hebben neerge legd uit protest tegen de arrestatie van vier arbeiders die aan de betogingen van vrijdag deelgenomen hadden. „Nepszabadsag" maakte zaterdag voorts melding van razzia's in treinen die in de richting van de Hongaarse grens rijden. Op 8 januari heeft de politie in een enkele trein 180 „aspirant- emigranten" aangehouden. De Hongaarse politie heeft vrijdag acht studentenleiders gearresteerd aan de vooravond van een bijeenkomst van de Hongaarse Studentenbond, die bij het uitbreken van de opstand in oktober van vorig jaar werd gevormd. Communistische bladen meldden Za terdag. dat de grote byeenkomst van de bond, die zaterdag zou worden ge houden. „om technische redenen ls uitgesteld". Van betrouwbare zijde werd vernomen dat de studentenleiders in hechtenis zyn genomen, toen zy byeen waren voor het opstellen van een agenda voor de byeenkomst van zaterdag. Gisteravond is te Wenen vernomen dat twee studenten-vrijwilligers van het Internationale Roode Kruis, die ln het gebied van Andau Hongaarse vluchte lingen hielpen Oostenrijk te bereiken, door een Hongaarse grenspatrouille op de grens tussen Oostenrijk en Hongarije zijn gearresteerd. Zij bevonden zich bij vergissing op Hongaars grondgebied. Er wordt thans door het hoofdkwar tier te velde van het Internationale Roode Kruis en de leiding der Hongaar se grenspolitie te Sopron onderhandeld over eventuele vrijlating der arrestan ten. van wie de een de Noorse en de andere de Amerikaanse nationaliteit bezit. Twee artiesten op Java „verdwenen"? Een impresario te Singapore. Donald Moore, heeft medegedeeld, dat twee voormalige leden van de balletgroep Sa diers Wells, die ln Singapore zouden optreden „verdwenen" waren. Hij zei: „Ik ben geneigd aan te nemen, dat zij in Midden-Java moeten zijn gestrand. Zij zyn gewoon verdwenen. Ik schreef zelfs naar hun agent in Djakarta, maar vergeefs". Het betreft Anthony Burke en mejuf frouw San Fanng Tjiok, die vrijdag avond en vandaag in Singapore zouden optreden. De impresario zei niets van hen gehoord te hebben sedert hij rege lingen met hen getroffen had vóór hun vertrek naar Indonesië, drie maanden geleden. Indonesische consulaire functionaris sen beschikten niet over inlichtingen. CHANTAGE VAN KELNER. Verdacht van poging tot chantage ls voor de officier van Justitie te Rotter dam geleid een 29-jarige kelner uit Rot terdam. Een vroegere werkgever van hem had twee dreigbrieven ontvangen en hierin vroeg de anonieme afzender f. 6.000. In een van de brieven werd een revolverpatroon ingesloten om de be dreiging kracht bij te zetten. De werk gever deed aangifte bij de politie en een onderzoek leidde tot aanhouding van de kelner, die aanvankelijk ontkende, maar later door de mand viel. Ruim f 3600 verduisterd De recherche te Rotterdam heeft een 24-jarige chauffeur aangehouden, die in het laatste kwartaal van het vorige jaar zijn patroon, een N.V., voor een bedrag van f. 3.600 zou hebben opgelicht. Hy moest kwitanties innen en zag door al lerlei manipulaties kans het geld in handen te krijgen. Aan het einde van het kwartaal werd het geld vermist en kwam de zaak aan het rollen. Gebleken is. dat verdachte het geld heeft opge maakt met het huren van auto's. Tegen over zijn vrouw had hij het doen voor komen of hij er met de gehuurde auto's als taxicauffeur wat bijverdiende. STAKING BIJ „WILTON-FIJENOORD" Vanochtend zijn 175 stakende lassers, die zaterdag bij „Wilton-Fijenoord" na het ontvangen van hun loon hun ont slag hebben genomen, inderdaad niet op het werk verschenen. Het gaat hier om een spontane actie, welke voornamelijk een gering verschil van betaling tussen de verschillende groepen arbeiders be treft. De leiding van de actie zou. naar het schijnt door de E.V.C., overgenomen zijn. De drie grote vakbonden zullen slechts bemiddelen, indien zij door de directie 'van „Wilton-Fijenoord" uitgenodigd worden. BIOSCOPEN 4.45. 7.15 en 9.15 uur. „Sinds Adam en Eva". 18 jr. Rex „Het meisje van de rivier". 18 Jr. Werkdagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zon dag: 2.§0. Casino Werkdagen: 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Donderdagcy- olus „24 uur uit een vrouwenleven I.ldo „Als Parijs ontwaakt". 18 Jr. Werkdagen: 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Luxor „De Hofnar". A.l. Werkdagen: 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Trianon „Trapeze". A.l. Werkdagen: 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. De avond- en nachtdienst van de Apo theken te Lelden en Oegstgeest wordit tot zaterdagmorgen 19 Januari 8 uur waar genomen door: Apotheek Kok. Rapen burg 9, tel 24807; Apotheek Tot Hulp der Mensohheid. Hooigracht 48, tel. 21060; Apotheek Oegstgeest. WHhelmina.park 8. tel. 20274. By geen gehoor b(f Dw hulsarts ot specialist, bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen. Dublin Londen Amsterdam Brussel Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfurt Münohen Zürich Genéve Locarno Wenen Innsbruck Rome zwaar bew. onbewolkt geheel bew. onbewolkt half bew. geheel bew. sneeuw geheel bew. geheel bew. onbewolkt geh' el bew. licht bew. geheel bew. zwaar bew. sneeuw geheel bew. geheel bew. onbewolkt nevel sneeuw regen nno -1 no -<12 windstil n -6 no -8 no -11 no -4 nno -7 nw -3 windstil nnw -6 no -5 no -5 ono -2 windstil windstil windstil nno -1 windstil «n 3 3 s O I a CM -6 0 -12 0 -2 0 -3 0.3 2 0 2 0.5 2 2 3 3 2 0 -1 0.2 1 0 -2 1 2 2 -4 0.3 -2 2 -1 0.6 -5 0 -1 1 -5 1 i 6 24

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 2