Sovjetrussen zetten penetratie in Midden-Oosten onverminderd voort Hongaarse „provocateurs''' kunnen nu snel ter dood worden veroordeeld WEERBERICHT Geheime basis in Romeinse ruïne in Syrië en delegatie (van „artsen") naar Jemen Ook vrijwilligers vallen onder „agressie" van plan-Eisenhower Bijna blinde pensionhoudster kon aan wurging ontsnappen Vóór studenten konden betogen werden de leiders gearresteerd Generaal B. R. P. F. Hasseiman zal op 1 november aftreden 95ste jaargang MAANDAG 14 JANUARI 1957 No. 29035 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteuri J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN L7.- iunu v VJUI\ LLIL/Ll^l CjIN UIVIO 1J per kwartaal; f. 2.35 per maand; f. 0.55 per week Witte Singel 1. Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie; 25041; Redactie: 21507 Een verlaten Romeinse stad in de Syrische woestijn zou herschapen zijn in een geheime Sovjet- russische basis, aldus meldt het Britse dagblad „Daily Mail". Het betreft hier Resafa, een plaats ongeveer 200 km van Aleppo. In de enorme kelders van de ruïnes ligt oorlogstuig, dat via de havenstad Latakia uit de landen van het communistische blok is aangevoerd. In de basis bevindt zich voorts een sterke Russische zen der. De afgelopen zes weken, aldus gaat de „Daily Mail" voort, zijn vier schepen met wapens aangekomen. Aan boord van het laatste schip, dat op 6 januari arri- De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, heeft volgens aanvullende berichten in zijn verklaring voor de commissie voor Buiten landse Zaken uit het Congres gezegd, dat Eisenhowers verzoek om Amerikaanse strijdkrachten te gebruiken tegen agressie in het Midden-Oosten ook slaat op het gebruik van georganiseerde vrijwilligers. Voorts gaf hij te kennen, dat, indien de Russen het Midden-Oosten in hun macht zouden krijgen, dit de grootste over winning zou zijn, die zij ooit zouden kunnen behalen. Zij zouden dan Europa zon der oorlog in hun macht hebben gekregen. „De Russen vergroten him activiteit in dit gebied zeer snel en de tijd, waarbinnen wij doelmatig kunnen handelen, is niet van heel lange duur", aldus Dulles. van Israël in het buitenland en bij de Ver. Naties pogen thans meer dan een derde gedeelte van de afgevaardigden naar de volkerenorganisa tie op hun hand te krijgen (voor het afkondigen veerde, bevonden zich twaalf straaljagers van het type Mig-17, alsmede kanonnen. Zaterdagmiddag vertrok uit Cairo een Sovjetrussische delegatie naar Jemen om met Koning Ahmed te spreking over vergroting van de samenwerking op verscheidene gebieden. De dele gatie kwam enige dagen geleden in Egypte aan. Een woordvoerder van de Sovjetrussische ambassade in Cairo deelde later mede, dat „enkele Sovjetrussische artsen" naar Jemen zijn gegaan. Verder wilde hij niets loslaten. In Egypte tiental Duitse officieren Onze correspondent in West-Duits- land telefoneerde hedenochtend: Slechts negen gewezen hoofdofficieren en een kapitein uit Hitiers leger zouden Nassers Egyptische strijdkrachten te genwoordig als militaire adviseurs ter zijde staan. Dat vertelt de correspondent in Cairo van een der grootste Westduit- se kranten zijn lezers. En hij voegt er aan toe, dat een hunner, een gewezen luitenant-kolonel hem ook nog heeft meegedeeld, dat zij allen onmiddelijk na het uitbreken van de vijandelijke han delingen naar aanleiding van de Suez- kanaalkwestie op non-activiteit zouden zijn gesteld. Juist dat laatste komt ons echter zeer onwaarschijnlijk voor, want waarom houdt een land er bekwame mi litaire deskundigen, die over een flinke dosis praktische ervaring beschikken, als adviseurs voor zijn leger op na. wanneer men ze in oorlogstijd aan de dijk zet? Thans zouden die Duitsers hun werkzaamheden weer hervat hebben. Onder hen bevinden zich speciale deskundigen voor de artillerie, de in fanterie, de genie, de tanktroepen en de ravitaillering-colonnes. Zij wor den in Egypte goed betaald. Hun sa laris houdt verband met de rang, die zij vroeger in Hitiers weermacht hebben bekleed. Het gemiddelde be draagt ongeveer 1500 mark, dat is circa 1350 gulden in de maand. Daar naast heeft men ook woningen tot hun beschikking gesteld. De Duitsers zouden overigens niet de enige buitenlanders zijn, die de Egypte- naren in legeraangelegenheden van raad hebben voorzien. Verleden jaar hebben zich Sovjetrussische militaire vliegers een paar maanden lang in Egypte op gehouden om Egyptische piloten te leren met de door Rusland geleverde straal jagers, Mig-15, om te gaan. „Eerst garanties, dan pas terugtrekken", eist Israël Mevrouw Golda Meir, de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken, is vanochtend plotseling per vliegtuig naar New York vertrokken. Zondagavond be sloot de regering dat zjj zich onmiddel lijk naar de V.S. moest begeven met het oog op het komend debat in de Alge mene Vergadering over de kwestie van de terugtrekking der Israëlische troe pen uit Sinai en de kuststrook van Gaza. Naar men in Tel Aviv verklaart, zou mevr. Meir opdracht hebben gekregen, de V.N. er van in kennis te stellen, dat Israël niet bereid is zich zonder officiële garanties uit Sjaram el Sjeik, aan de Golf van Akaba en de zone van Gaza terug te trekkei. Deze politiek wordt gesteund door de gehele regering. De Israëlische regering zal ook niet wijken, indien de Amerikaanse regering economische sancties tegen Israël zou willen toepassen, om het de dwingen tot een onvoorwaardelijke terugtrekking zijner strijdkrachten. Van welingelichte zijde wordt in Tel Aviv vernomen, dat de Amerikaanse regering terzake reeds druk op Ben Goerion c.s. heeft uitge oefend. De diplomatieke vertegenwoordigers door de V.N. van economische sancties tegen Israël is een tweederde meerder heid nodig). incidenten Een eenheid van de Israëlische marine is vrijdag in de Golf van Akaba door kustgeschut van Saoedi-Arabië bestookt, aldus is zaterdag door een Israëlische' woordvoerder bekend gemaakt. Er wer den eohter geen treffers geplaatst Van Sa oe di - Ara bische zijde is daarentegen bekend gemaakt, dat „kanonnen van Israëlische schepen het vuur hebben ge opend op de kustbatterijen van Saoedi- Arabië, die het vuur hebben beant woord". Saoedi-Arabië heeft zijn afge vaardigde bij de V.N. opgedragen deze kwestie aanhangig te maken bij de vol kerenorganisatie. Een woordvoerder van het Israëlische leger heeft zondag medegedeeld, dat vier leden van een Jordaanse bende, die ten noorden van Bcersjeba de grens had overschreden, in een vuurgevecht zijn gedood en drie gevangen genomen. Droogte teistert westelijk Amerika Schade bijna 30 miljoen President Eisenhower maakt van gis teren, zondag, tot en met dinsdag een rondreis door zes staten in het zuid westen van de V. S., waar duizenden hectaren vruchtbaar bouwland tenge volge van droogte en zandstormen on bruikbaar zjjn geworden. De president wordt vergezeld door zijn ministers van Landbouw en Binnenlandse Zaken, Ezra Taft Benson en Paul Seaton. Vooral Texas, Oklahoma, New Mexico, Arizona, Colorado, Kansas en gedeelten van Utah, Missouri en Louisiana lijden onder de hevige droogte. Het departement van Landbouw heeft voorspeld, dat de schade 29 miljoen dollar zal bedragen, wanneer er, vóór de harde winden in februari en Maart, geen regen valt. Door wind- erosie zal dan een groot deel van het landbouw-areaal in genoemde stalen verloren gaan. Deze droogte is de ernstigste in de Amerikaanse geschiedenis en talloze landbouw- en veeteeltbedrijven zijn op gedoekt. In Kansas vreest men, dat de oogst van dit jaar de kleinste sedert üe droogteperiode van 1930 zal worden. Grote gebieden zijn tot noodgebied ver klaard. en de regering heeft tot nu toe al 300 miljoen dollar uitgegeven ter be strijding van de gevolgen dezer doogle. Dochter snelde haar moeder te hulp De 62-jarige bijna blinde pension houdster mevr. J. Pot, is zaterdag in haar pension aan de Marnixstraat te Amsterdam ontsnapt aan een overval, toen zy door een 44-jarige gast onver hoeds bij de keel werd gegrepen en door haar 21-jarige dochter bijtijds kon worden gered. De man, die enige maanden in het pension verbleef en die statenloos was omdat hij in het Opklaringen De Bilt verwacht tot morgenavond: Opklaringen en overwegend droog weer. Krachtige tot matige wind tussen noordoost en oost. Over het algemeen lichte vorst. (Opgemaakt te 11.15 uur). 15 JANUARI Zon op: 8.44 uur; onder: 17.00 uur. Maan op: 16.33 uur: onder: 7.38 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.10 en 14.30 uur. Laagwater te 10.24 en 22.44 uur. Dit nummer bestaat alt 16 pagina's. Nieuwste wapen van Janos Kadar Het presidium van de Hongaarse Volksrepubliek heeft Zaterdag een decreet goedgekeurd, dat snelle berechting mogelijk maakt wegens „contra revolutionaire activiteit". De maximumstraf is de doodstraf. Het decreet is van toepassing op mensen die schuldig zijn aan „moord, aan misdaden gericht op het omverwerpen van de staat of de sociale orde en sabotage of aanstich ting daartoe in fabrieken waar meer dan honderd man werkt", aldus meldt het Hongaarse persbureau M.TJ. „Grieven waren toch wel rechtvaardig" De commissaris van Justitie, Fe- renc Nezval, heeft verklaarddat het decreet nodig is omdat „een recente herleving van ondermijnende activi teit" Hongarije met werkloosheid en inflatie bedreigt. Ingevolge dit decreet van de Hon gaarse regering zijn er gisteren reeds in Hongarije speciale rechtbanken opgericht, die aan dit decreet uitvoe ring moeten geven. In het decreet, uitgezonden door Radio-Boedapest. wordt gezegd dat I tieve arbeid plegen. deze rechtbanken gewoonlijk de doodstraf op „vijandige elementen" zullen toepassen, doch ook een mini mum gevangenisstraf van 15 jaar kunnen opleggen. Volgens de radio kan men hiertegen niet in beroep gaan. Deze rechtbanken bezitten grotere be voegdheden dan de militaire rechtban ken kregen in het begin van de opstand. De commissaris van Justitie. Ferenc Nezval. verklaarde gisteren voor Radio- Boedapest, dat de bevoegdheden van de militaire rechtbanken „te beperkt zijn gebleken". Volgens hem hebben de ver zetsstrijders een nieuwe tactiek toege past. Zij zouden i.p.v. gewapend verzet sabotage bij de uitvoering van produk- Provocateurs Volgens het Hongaarse vakverenigings blad Nepakarat", geciteerd door het Hongaarse persbureau MTI. ..schijnen de recente incidenten in Czepel vooraf beraamd te zijn door kleine groepen provocateurs". Volgens het blad is het niet toevallig als een groep buitenlandse verslaggevers zich voor de poorten van de fabriek bevindt voordat de onlusten uitbreken". Het blad voegt hier echter aan toe, „dat bepaalde economische leiders door hun konpigheid ertoe hebben bijgedra gen dat de atmosfeer verstikt werd. Zij handhaafden sterk omstreden beslissin gen op het ogenblik dat men de wette lijke maatregelen inzake loonsverhoging onjuist en op een bureaucratische ma nier uitvoerde". Radio-Boedapest heeft bovendien ge zegd dat de arbeiders, die vrijdag op het eiland Czepel een betoging hebben ge houden, gerechtvaardigde grieven had den. Hun fabriek had de door de rege ring goedgekeurde ioonsverhoginen niet toegepast. Slot op pag. 2 Proefvaart „Statendam" Omstreeks half elf vanmorgen is de Statendam de Nieuwe Waterweg uitge varen voor een nieuwe technische proefvaart Vreemdelingenlegioen heeft gediend, heeft getracht de vrouw in zijn ka mer te wurgen, nadat hij de kamer, waarin de dochter sliep, op slot had gedaan. De invalide vrouw slaagde er in luid keels de naam van haar dochter te roepen. Deze ontwaakte en rukte niet alle kracht aan de deur, die gelukkig spoedig bezweek. De onverlaat liet de moeder los. toen het meisje de kamer binnen rende. Ze gelastte de man naai beneden te gaan en belde direct de po litie op, die de man inrekende. Hij heeft op het bureau Raampoort van de Am sterdamse politie een volledige bekente nis afgelegd. Hij was reeds menigmaal wegens diefstal veroordeeld. Zijn ver blijfsvergunning, hem door de vreem delingenpolitie verstrekt, was inmiddels verlopen. De dader heeft op het bureau verklaard, dat hij de overval had ge pleegd, omdat hij geld nodig had. Hij zal vandaag voor de Officier van Justi tie worden geleid. De Gorsselse dansgroep, als fol kloristische dansgroep vermaard in heet Europa, is uitgenodigd deel te nemen aan het amandet-bloemen- fcest op het eiland Sicilië. Zondag heeft de burgemeester van Gorssel op de stoep van hef raadhuis de fakkel der vriendschap ontstoken, die de groep mee naar Sicilië zal nemen als „symbool van de vriend schap aller landen". Kustvaarder „Tiny" in Humber gestrand Terwijl de IJmuider zeesleper „Titan" van het bureau Wijsmuller onderweg was naar een gestrand schip aan de zuidkust van Engeland, kwam er be richt dat dit schip op eigen kracht vlot was gekomen. Inmiddels echter bleek in de monding van de rivier de Humber de 488 ton grote Groninger kustvaarder „Tiny" te zijn vastgelopen, en de „Titan" verlegde zijn koers noordwaarts. Gistermiddag vier uur heeft de Tiny pogingen gedaan om bij hoog water op eigen kracht vlot te komen, doch is daarin niet geslaagd. Het schip zit ge boeid op harde zandbodem. Generaal-majoor G. J. LefèvredeMontigny 1 april bevelhebber landstrijdkrachten Zoals reeds eerder werd medegedeeld, is generaal B. R. P. F. Hasseiman met ingang van 1 januari 1957 opgetreden als voorzitter van het Militaire, Comité van de Navo. Het ligt in de bedoeling generaal Hasseiman, die op verzoek van de regering bereid werd gevonden nog na het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd in militaire dienst te blijven, op 1 november a.s. te ontheffen uit zijn functie van chef van de Generale Staf, tevens bevelhebber der landstrijdkrachten, en op 31 december a.s. uit die van voorzitter van het Comité Verenigde Chefs van Staven. Teneinde tegemoet te komen aan het bezwaar, dat generaal Hasseiman door zijn werk In internationaal verband meer dan tot dusverre in beslag kan worden Deze foto uit Port Said toont de Nederlandse bokken Condoren rendbezig om Ui de haven het wrak van een 380 ton nietende sleepboot te lichtenOp de foto her- kent men ook de omtrekken van de Nederlandse bergingsvaartuigen „Zeehond" en Bruinvisch Generaal Hasseiman. genomen, zal generaal-majoor G. J. Le- fèvre de Montigny onder gelijktijdige benoeming tot luitenant-generaal, op 1 april a.s. worden benoemd tot plaatsver vangend chef van de Generale Staf, be velhebber der Landstrijdkrachten. Het ligt in het voornemen generaal-majoor Lefèvre de Montigny per 1 november te benoemen tot chef van de Gene rale Staf, bevelhebber der Landstrijd krachten. Gillis Johannis Lefèvre de Montigny is op 18 december 1901 in Amsterdam geboren. Hy ging in 1919 naar Je K.M.A. in Breda en werd in 1922 be noemd tot tweede luitenant bij het wa pen der artillerie. Tot 1932 diende hij vervolgens bij het tweede regiment veld artillerie, waarna hij van 1932 tot 1935 de hogere krijgsschool volgde.. In 1937 en 1938 was hy adjudant van de chef van de Generale Staf. Van 1938 tot in de meidagen van 1940 was hij chef-staf van de vierde divisie en maakte als zo danig de strijd om de Grebbeberg mee. Van mei 1942 tot mei 1946 vertoefde hij in Duitse krijgsgevangenschap. Na zijn terugkeer was hij tot 1 januari 1947 ver bonden aan het Militaire Kabinet van de minister van Oorlog, waarvan hij tot oktober 1950 hoofd was van de sectie opleidingen (sectie vijf) van de Generale Staf. Van 1 oktober 1950 tot 1 oktober 1953 vervulde hij de functie van chef-staf van het eerste Nederlandse legerkorps In 1951 was hij tevens tijdelijk toe gevoegd als chef-staf aan de staf van de Inspecteur-Generaal van de Ko ninklijke Landmacht. In 1952 werd hij bevorderd tot brigade-generaal. Met ingang van 1 oktober 1953 werd hij vei- bonden aan het hoofdkwartier van de Navo te Fontaineblau als waarnemend hoofd van de logistieke afdeling van de geallieerde strijdkrachten in de centrale sector van Europa. Met ingang van de zelfde datum werd hij bevorderd tot generaal-majoor. Met ingang van 1 november 1955 werd hij benoemd tot eerste souschef van de Generale Stat. Verzetsgroepen iu Bulgarije actief Grenswachten zijn versterkt Griekse militaire waarnemers in het Grieks-Bulgaarse grensgebied hebben vernomen, dat verzetsgroepen, die wor den geleid door een honderdtal officie ren van het Bulgaarse leger, in het gebied van Stara Planina in Noordwest- Bulgarye, opereren. De groepen zouden worden geleid door een verzetsbeweging, in het leven geroepen door leden van de vroegere Bulgaarse Boerenpartij. De Bulgaarse grenswachten zouden zijn versterkt, om het uitweken van vluch telingen naar Turkije te voorkomen. Van dezelfde zijde wordt vernomen, dat ook de arbeiders van Dimitrovgrad, in Zuidoost-Bulgarije, tussen 2 en 5 dezer in verzet zijn gekomen tegen de Bulgaarse communistische autoriteiten, waarbfj zich botsingen met de politie hebben voorgedaan. Hierbij werden drie arbeiders gedood en twintig gewond.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1