Kapitaalbehoeften kunnen tegen hogere rente gedekt slechts worden Onderhandse leningtransacties ten behoeve van de woningbouw HONGARIJE STALINISME BEWIJST, DAT NIET DOOD IS PTT kan niet alle aanvragen om telefoonaansluitingen voldoen Prins Bernhard opende gisteren Nederlands Instituut te Parijs Wüss«.tfl>>radU.*nau. UMOC een sptüokje. Jjwtk irt \tMJniac 95ste jaargang Zaterdag 12 januari 1957 Derde blad no. 2903C Getij kapitaalmarkt zal weer eens keren (Van onze financiële medewerker) Het wordt meer en meer duidelijk, dat de voorziening in de kapitaal behoeften, zowel bij de overheidslichamen, als by de bedrijven, een probleem is geworden, waarmee men in het jaar 1957 in de allereerste plaats zal te doen hebben om de Nederlandse economie op gang te houden en zo mogelijk te stimuleren. Zonder olie kan de motor niet draaien en zonder geld loopt het beste bedrijf vast. Reeds in het vorig jaar bleek, dat de kapitaalmarkt schaars werd, zodat in Augustus enkele gemeenten tot de uitgifte van leningen overgingen, waaraan echter spoedig een eind kwam, omdat de belegger met dat percentage niet meer tevreden was. Daar de minister van Financiën tot houders ligt dan allicht een belasting- dusver hardnekkig aan zijn rentegamma vasthoudt en het rentepercentage van gemeenteleningen dus niet meer dan 4Y4% mag bedragen, zitten vele ge meenten reeds enige tyd in financiële moeilijkheden en zijn ze op kasgeldle ningen bij de banken aangewezen, waar voor ze 5Y4 en 5%% rente moeten be talen.. Het spreekt wel vanzelf dat door het ontbreken van de nodige geldmid delen ook de woningbouw in het ge drang komt. Dit heeft er deze week toe geleid, dat de minister van Financiën met het be stuur van de Ned. Ver. tot Bevordering van het Levensverzekeringswezen een geldlening heeft afgesloten van f. 150 miljoen voor 1957 en f.250 miljoen voor 1958 formeel tegen een rente van 4V4 maar met een zodanige „bereidstellings- provisie" dat het rendement voor de geldgevers op 4uitkomt. Het is h>er natuurlijk een kwestie van loven en bieden geweest, waarbij aan beide kan teniets is toegegeven. De minister heeft in feite zijn rentegamma moeten ver loochenen en de geldgevers hebben zich met een rendement van 4%% tevreden willen stellen, hoewel er op de vrye obligatiemarkt thans meer te maken is. Even nadat bovenbedoelde transactie tot stand is gekomen, kwam de publicatie van de Friesch-Groningsche Hypotheek bank, door die van enkele andere bau- ken gevolgd, dat zij 5% pandbrieven uitgeeft. De levensverzekeringsmpijen hebben dus met de hier bedoelde trans actie het nationaal belang van de wo ningbouw willen dienen, hetgeen te waarderen is. Al valt het anderzijds te betreuren, dat de steeds meer in zwang komende methode om ondershandse geldleningen te plaatsen, aan een ge zonde ontwikkeling van de obligatie- markt afbreuk doet. WÜ gaan steeds meer in de richting van de collectivisering. Men spaart by de spaarbanken, de levensverzekerings mpijen en de sociale fondsen en deze zetten op hun beurt hun geldmidde len uit bij gemeenten en bedrijven, zonder dat de beurs er aan te pas komt en zonder dat uit een zo ruim mogelijk spel van vraag en aanbod de natuurlijke rentestand voor de dag komt. Ook de jongste transactie is weer een stap in die richting. Terwijl andere levensverzekerings mpijen via de beurs obligaties en pand brieven kochten, waardoor uiteraard evengoed de woningbouw wordt bevor derd, ontvangt de Bank voor Ned. Ge meenten thans op éénmaal f. 150 mil joen en het volgend jaar nog eens f.250 miljoen. Tegenover de bedragen, welke voor de woningbouw nodig zijn is dit nog slechts een gedeeltelijke tegemoet koming aan de geldbehoeften van de gemeenten, zodat ook met de sociale fondsen overleg wordt gepleegd om voor hetzelfde doel een zeker bedrag men spreekt van f.200 f.400 miljoen beschikbaar te stellen. Het ligt voor de hand dat boven staande transacties de vraag accentue ren, hoe de rentestand zich in de naaste toekomst zal ontwikkelen. Een feit is, dat de obligatiemarkt deze week een verdere stijging van de rentestand il lustreerde door een hernieuwde koers daling. met name voor Staatsfondsen, waarvan het effectief rendement nu reeds tot 4 3/4% is gestegen. De Spoor wegen, die f. 25 miljoen 25-jarige obli gaties zullen uitgeven, doen dit dan ook tegen 98%, wat een rendement van 5% betekent. En als gezegd, komen de hy potheekbanken reeds met 5% pandbrie ven, wat wil zeggen, dat voor hypothe ken 5Vi en 5%% moet worden betaald. Philips heeft in verband met de alge mene kapitaalbehoefte deze week ook van zich laten spreken. Het was be kend, dat de kapitaalbehoeften bij dit concern groot zijn. Nadat tegen het emd van 1955 het aandelenkapitaal met f 178 miljoen was uitgebreid, heeft men in de loop van 1956 contracten gesloten voor ondershandse leningen tot een bedrag van rond f. 170 miljoen, waarvan uit. p! november f. 129 miljoen was opgenomen. Met het restant van f.40 miljoen komt men blijkbaar niet klaar, zodat thans f.200 miljoen 5% converteerbare obli gaties worden aangeboden, waarvan f 66 miljoen in het buitenland zal worden geplaatst, hetgeen bewijst dan men in deskundige kringen het opnemingsver mogen is ons land vrij beperkt acht. Het is intussen wel begrijpelijk, dat Philips het in obligaties zoekt en niet tot verdere uitbreiding van het aan delenkapitaal overgaat. Bij de minder gunstige beursstemming zou dit een ver dere koersdaling van de aandelen heb ben veroorzaakt, gelijk trouwens de onderhavige obligatie-uitgifte reeds tot lagere koersen heeft geleid. Het conver- sierecht is zodanig, dat men met f.400 toebetaling twee obligaties van f1000 tegen een aandeel van f. 1000 kan ver wisselen, zodat de conversiekoers dus 240% is. Daar voor 1956 reeds over i groter kapitaal dividend moet worden betaald en de netto-winst ditmaal niet veel groter zal zijn dan die van 1955, zou een verdere vergroting van het eigen kapitaal tot een niet onbelangrijke dividendverlaging nopen, omdat Philips zal willen vasthouden aan de stelregel een groot deel van de winst in het be drijf te houden. Wil men het dividend over 1956 op 14% handhaven, dan zal er toch reeds voor de bedrijf sfinancie- ring een kleiner bedrag overblijven dan in 1955 en een obligatielening heeft bovendien het voordeel, dat de rente als bedrijfslast fiscaal van de winst kan worden afgetrokken. Wordt na verloop van tijd tot conversie van obligaties in aandelen overgaan, dan ontvangt Phi lips nog eens f.40 miljoen en heeft zij bij een stijging van het kapitaal met f. 100 miljoen in totaal een bedrag van f.240 miljoen in kas gekregen, waarvan dat f140 miljoen als agio-reserve op de balans zal voorkomen. Voor aandeel- vrij dividend ten laste van die reserve in het verschiet. Het is nu maar de vraag in welke mate het nieuw verkregen kapitaal tot de winst van het concern zal bijdra gen. Uit de recente mededelingen is gebleken dat de omzetten in 1956 ver der zijn gestegen, maar de winstmarge is teruggegaan, hetgeen veelal ook een vermindering van het kapitaals- rendement meebrengt. Het spreekt overigens vanzelf dat het nieuwe kapi taal, benodigd voor de verdere expan sie van het bedrijf, eerst geleidelijk tot de winst van het concern kan bij dragen en men mag dus verwachten dat. als niet opnieuw een daling van de winstmarges intreedt, het sinds oktober 1955 opgenomen nieuwe kapi taal tot een bedrag van rond f 550 mil joen in de loop van 1957 en 1958 aan de vergroting van de concernwinst ten goede zal komen. Uit het bovenstaande is intussen weer gebleken om welke grote bedragen het thans voor de noodzakelijk geachte nieuwe investeringen bij de Nederlandse ondernemingen gaat. Tot voor kort kon het grootste deel daarvan uit de win sten worden bespaard. Jhr. Loudon van de Koninklijke-Shell heeft juist mede gedeeld dat de kapitaalsuitgaven van 1940-1955 groot 4800 miljoen voor niet minder dan 90 uit gereserveerde winsten konden worden verkregen. De oliemaatschappijen hebben het voordeel dat zij de prijzen van olie en oliederi vaten kunnen verhogen. De Compania Shell de Venezuela deed dit sinds de laatste zes weken reeds voor de derde maal maar voor de meeste bedrijven is een prijsverhoging wegens de toene mende concurrentie dan wel als gevolg van de stabilisatiepolitiek der regering niet mogelijk, zodat nieuwe kapitaals- behoeften voor een groter deel op de kapitaalmarkt moeten worden gedekt. Het is duidelijk dat de hierboven ge noemde transacties voor ons land een drainering van de kapitaalmarkt bete kenen De levensverzekeringsmaatschap pijen zijn een van de voornaamste geld- geefsters. Het overschot van ontvangen premiën en koopsommen aan de ene kant en gedane uitkeringen aan de an dere kant. bedroeg in 1954 f 392 miljoen, in 1955 f 457 miljoen en zal in 1956 ca. t 500 miljoen hebben bedragen. Stelt men ook voor 1957 het overschot op dit bedrag, dan zal, na de tot stand geko men transacties, het aanbod van die zijde op de kapitaalmarkt vooreerst wel uitermate klein zijn en als ook de pen sioenfondsen voor de woningbouw wor den ingeschakeld, zal het niet gemak kelijk zijn de kapitaalbehoeften, welke Jongetje door trein gedood Gistermiddag is een tweejarig jonge tje door een trein, die onderweg was v&n Deventer naar Enschede, ter hoogte van Bathem, doodgereden. Het kind was de spoorbaan opgelopen en zat tussen de rails met grind te spe len. De treinbestuurder zag hem pas op het laatste moment, zodat de trein te laat tot stilstand kwam. De trein kreeg een half uur vertraging. STRAALJAGER MAAKTE BUIKLANDING. Een Nederlandse straaljager heeft gis termiddag een buiklanding gemaakt bij het plaatsje Limelette in de omgeving van Brussel. De piloot, de 27-jarige ser geant-vlieger W. J. Veldhuis, is onge deerd. Het toestel, een Gloster Meteor M 4, was afkomstig van de vliegbasis Woensdrecht. Een commissie van onder zoek is naar Limelette vertrokken om de reden voor de buiklanding te onder zoeken. er uit anderen digen. hoofde zijn, te bevre- Er heerst weer systeem van arrestaties interneringen en deportaties (Van onze Weense correspondent) Niet alleen de manier, waarop de Hongaarse opstand werd neergeknuppela, maar ook de jongste feiten bewyzen, dat de leiders in Moskou ook de zogenaamd gematigde Malenkof en Zjoekof weer grotendeels tot de oude Stalinistische methodes zijn teruggekeerd, omdat ze daarin het enige middel zien om de afbrokkeling van het internationale communisme te voorkomen. Van hun standpunt hebben zij trouwens gelijk, want de alleenheerschappij van Moskou zou tot een einde zijn gekomen, als het rode leger op 24 oktober en op 4 november niet met gewéld was opgetreden en ook daarna Janos Kadar niet met ijzeren vuist had gesteund Moskou voelt nu dat het met de begrip pen „Stalinisme" en „de-stalinisatie" gevaarlijke wapenen heeft binnenge haald, en daarom poogt het in zijn discussies met Joe^o-SIavië de inhoud van die begrippen te beperken tot „overdreven rersoonlijkheidsverheerliiking". wa^ loslippig genoeg, toen hj, na zijn Vandaar dat de rentestand thans xJCCII I UlIIllC YvMJe El laa ste bezoek in Boedapest, het com- reeds tot ca. 5 is gestegen en ook munistische en Stalinistische verleden de aandelenmarkt, welke, algemeen listioilfllp OTmO4<1TI0' 1 opriep door te verklaren, dat ook gesproken, op een laag niveau ligt, in 1 ÏT1 tijden? de eerste revolutie in Rusland een koersherstel wordt belemmerd. bepaalde groepen van mensen niet had- Blijkens de berekening van de Rotter- Tito (Joego-Slavië), Gomoelka (Po- den begrepen waar hun eigenlijke be- damsche Bank is het gemiddeld ren- len> en natuurlijk de gehele vrije wereld langen lagen. Dat was tenminste auide- dement van Nederlandse aandelen, zelfs rasechte communisten weten j lijke taal. want hij doelde hiermee op dat in september 1955 nog 4.4 be- echter, dat Stalinisme veel meer en vnel j die miljoenen =lachtoffers van de grote droeg en in september 1956 5.4 uit. er^e^ 's Het betekent het totalitaire communist s he terreur, d e Stalin tot december verder tot 5.8 gestegen, 1 terwijl tal van aandelen, op basis van j de uitkering over 1955 een rendement moet worden I communistische systeem, dat onoc leiding van Moskou met alle middelen moet worden gehandhaafd. Men kan van 6 en meer opleveren. De ver- het desnoods ook de „scherpe commu- hoogde rente zal allicht tot grotere nistische koers noemen, maar in feite besparingen en een vermindering van zÜn de methodes, die in Hongarije wer- de bestedingen leiden, ongeacht de den' en nog worden, toegepast Stalinis ten deze van hogerhand opgelegde tisch en oer-communistisch in de histo- dwang, zodat het getij op de kapitaal jjjTh" markt ook wel weer eens zal keren. Maar vooreerst lijkt het daar nog niet op Groeiende wachtlijst Prodiiktiecapaciteit is nu niet toereikend Sedert 1953 is de wachtlijst van hen die telefoon hebben aangevraagd, bijna verdubbeld. Het aantal lien on van 27.000 tot bjjna 55.000. De voornaamste oorzaak hiervan is, dat de jaarlijkse vraag naar aansluiting sterker steeg, dan de produktiecapaci- teit van PTT, leveranciers van appara ten en centrales en van de aannemers van PTT-gebouwen. Eind 1949 bevatte de wachtlijst 62.300 aanvragen. Vertraging in het tot stand komen van gebouwen, beperkte produk- tiecapaciteit van de fabrieken van tele communicatie-apparatuur en -kabel, de beperkte montagecapaciteit bij PTT en die van de aannemers voor de bouw van bedrijfsmiddelen ten opzichte van de voortdurend toenemende vraag naar te lefoonaansluitingen. maakten het niet mogelijk de wachtlijst tussen 1950 en 1953 sneller in te krimpen, dan met plm. 10.000 per jaar. Nadien is het aantal aanvragen, vooral in de zich snel uit breidende steden, sterker gestegen. Dat gebeurde vooral daar, waar nieuwe on dercentrales moesten worden gesticht Nederland telt thans 772.000 telefoon abonnees en 55.000 adspiranten. In Den Haag wachten 9000. in Rotterdam en Amsterdam ieder 7500, in de districten Haarlem en Den Bosch ruim 4000 ieder, in district Arnhem 3500 en in de dis tricten Amsterdam. Breda. Groningen, Maastricht, Rotterdam en Utrecht elk meer dan 2000 aanstaande abonnees. In de andere districten tellen de wachtlijs ten 800 tot 1600 aanvragers. rische en zuiverste betekenis van het woord. Stalin was een betere communist dan Kroesjtsjef en. door de ervaring geleerd hebbende, keert deze laatste in de praktijk weer terug tot de opvattin gen van zijn leermeester Het oude gehate systeem In Hongarije is het Stalinisme weer opgeleefd in de vorm van het oude ge hate systeem van arrestaties, interne ringen en deportaties. Zonder rechter lijke uitspraak kan men van zijn vrij heid worden beroofd en op korte ter mijn door het standrecht worden te rechtgesteld. De nieuwe politieke politie bestaat grotendeels weer uit vroegere leden van de A.V.H. Hun verleden werd weliswaar voor de vorm „onderzocht", maar in werkelijkheid hebben zij alleen hun uniformen veranderd en niet hun opvattingen of methodes. Dr Münnich, die in alle kabinetten terugkeert, speelt als minister van Bin nenlandse Zaken, en dus als hoofd van de politie, eenzelfde rol als voorheen Beria in Rusland. Moskou en Kadèr ge nieten dan ook de morele, economische en misschien zelfs militaire steun van de getrouwe Stalinisten in Oost-Duits- land, Tsjecho-Slowakije, Roemenië en Bulgarije. En de praatzieke Kroesjtsjef Machtig symbool van vriendschap Van nu af aan 'n centrum van Nederlandse svsteem verhief en waaraan hij tot het eir heeft vastgehouden Geschiedvervalsing Zelfs communisten als Tito. Kardelj en Salaj veroordeelden de volksmoord in Hongarije al* Stalinistisch. Ook de vervalsing van de geschiedenis behoort tot dit svsteem en daarom heeft de ver eniging van Hongaarse schrijvers, onder wie veel communisten, op haar eerste zitting na de opstand de beschuldiging tegen de Sovjet-Unie uitgesproken, dat zij een grote historische fout heeft be gaan door de Hongaarse opstand in bloed te smoren Met behulp van tanks en kanonnen heeft het svsteem zich in Hongarije weten te herstellen en daar voor de ondersteuning van de trouwe Stalinisten gevonden Stalin is wel dood. maar zijn scherpe koers is nog altijd niet afgeschaft. Deze leeft in Hongarije en daarbuiten nog voort in allerlei vormen en op alle mogelijke neuralgische punten van de Sovjetrussische invloedssfeer. Daar te genover staat dan het Westen en er tussen in liggen Polen en Joego-Slavië, die juist door hun taktisch manoeuvre ren, door hun uitwijken en hun ideolo gische spiegelgevechten het bestaan van die scherpe koers bevestigen. Ze hebben dan ook leergeld moeten betalen, want op de „geheime conferentie van Boeda pest" waren zij niet aanwezig. Ook daarin heeft liet Kremlin gelijk, want het verdedigt het totalitaire en dus Stalinistische systeem, dat geen com promis en geen nationale oplossingen toelaat. „Vriie" Poolse verkiezing Radio-Warschau heeft melding ge maakt van een beroep, dat Gomoelka, eerste secretaris der Poolse communis tische arbeiderspartij, Isnar voorzitter - 0der Boerenpartij en Kulczynski. presi- SeM1ne1ta i cultuur in het hart van Franse hoofdstad ïent d?r Dem?c^tische .partii op de de bestaande centrales vol I zijn. Ook zijn er wijken in sommige steden, waar plaats in de centrales is. doch waar kabelnetten geheel bezet zijn. Begin 1954 kwamen bij 27.000 wach tenden 52.000 aanvragen. Dat jaar wer den 49.000 aansluitingen gemaakt, zodat 1955 met 30.000 wachtenden begon, waar bij 66.000 aanvragen kwamen. Bijna 58.000 aansluitingen werden gemaakt, zo dat 1956 begon met ruim 38 000 aanvra gen. In het afgelopen jaar kwamen echter bijna 79.000 aanvragen binnen. De PTT slaagde er in ruim 62.000 wachtenden te helpen, hetgeen resulteerde in een wachtlijst van plm. 55.000 in het begin van dit jaar. De PTT maakte in 1956 dus 23.000 aansluitingen méér. dan in 1954 en verzesvoudigde zijn capaciteit sedert 1953. Een machtig symbool van de vriendschap tussen Frankrijk en Ne derland is verwezenlijktzo sprak gistermiddag Z. K. H. de Prins der Nederlanden in Parijs, ivaar Z.K.H. het „Institut néérlandais" opende in aanwezigheid van de president van de Franse republiek, Renê Coty, de Nederlandse minister van O. K. en W. mr. J. M. L. Th. Cals, diens ambt genoot Renê Billières, en prof. F. Sassen, de voorzitter van de Neder landse delegatie ter uitvoering van het Frans-Nederlandse culturele ver drag. Een nieuw bewijs van de vriendschap eri toenadering tussen beide volkeren noemde Prins Bernhard de aanwezig heid van de Franse president. „Van nu af aan bestaat er een centrum van de Nederlandse cultuur in het hart van Pa rijs, de stad die volgens het chanson voor elke vreemdeling een tweede liefde vormt", aldus de Prins, die vervolgens de initiatiefnemers, de heer en mevrouw F. Lugt, hulde bracht. Tevoren had minister Cals de Franse regering dank gezegd voor haar steun bij het tot stand komen van het Neder landse instituut, dat een pendant vormt van het „Maison Decarteshet Franse instituut dat in 1933 in Amsterdam werd geopend. De oprichting van het Nederlandse culturele instituut noemde de minister het resultaat van een con structieve synthese van particulier ini tiatief en staatsbemoeiing. Het instituut, dat in oud Franse en Oudhollandse stijl is ingericht in twee herenhuizen (17e en 18e eeuw) aan de Rue de Lille, heeft voor zijn activiteiten dit jaar een bedrag van "f 170.000 ter beschikking. De helft hiervan betaalt de Nederlandse regering, de andere helft de Nederlandse kunsthistoricus Frits Lugt. De heer Lugt heeft eveneens alle kosten betaald voor de inrichting van het in stituut. Op de zolderverdieping bevindt zich een aantal kamers, bestemd voor Nederlanders, die voor studie op cultu reel gebied enige tijd in Parijs willen verblijven. DMbeer Lugt heeft zijn gehele verza mel®? kunstvoorwerpen ondergebracht in een stichting „Custodia". Deze stich ting heeft tezamen met de Nederlandse regering de stichting „Institut néérlan dais" in het leven geroepen De heer Lugt is voorzitter hiervan Het instituut stelt zich ten doel op het terrein van de wetenschappen kunsten letteren de toenadering tussen Frankrijk en Nederland te bevorderen en de banden tussen de in Frankrijk verblijvende Nederlanders te verstevigen door het organiseren van lezingen, con certen. bijeenkomsten en tentoonstellin gen. Als eerste culturele gebeurtenis wordt a s. zondag'een pianorecital door Daniel Wayenberg gegeven Guy Mollet, de Franse premier, had gezien het aantal microfoons dat voor hem stond opgesteld, heel wat belangstelling van de radio tij dens zijn uiteenzetting over de Franse politiek ten aanzien van Lacoste. Poolse kiezers hebben gedaan om „niet te stemmen op bepaalde kandidaten, die zich in hun verkiezingscampagne be dienen van demagogische en uitdagende leuzen". Zij wijzen er verder op dat het, „met het oog op het weer meer de kop opste ken van aan het socialisme vijandige krachten, noodzakelijk is de nationale eenheid te bewaren". Tenslotte verklaren de drie Poolse lei ders dat „iedere Pool die voorstander is van de nieuwe politiek van zijn land, hiervan ook aan de stembus blijk moet geven". Radio-Warschau riep voorts om dat kandidaten, die tonen „zwak van karak ter te zijn of weinig verantwoordelijk heidsgevoel bezitten dan wel te kort schieten in partijdiscipline van de lijst van het Nationale Front zullen worden afgevoerd Alle 723 kandidaten, die on 20 januari om de verdeling van de 459 zetels in het Poolse Sejm 'parlement) zullen strijden, staan op de officiële lijst van het Nationale Front dat door de Verenigde Arbeiders (communistische) partij wordt geleid. Woninqtbouw door v'uchteünqen DANK ZIJ STUDENTENINITIATIEF Onder auspiciën van de Nederlandse studentenvereniging voor wereldrechts orde heeft een groepje studenten van de Vrije Universiteit te Amsterdam een plan uitgewerkt om daadwerkelijk steun te verlenen aan vluchtelingen in Oos tenrijk: van april tot en met september kunnen in totaal circa 500 a 600 studen ten of andere jonge studerenden voor een inschrijfgeld van f 25.— in groepen van 40 a 50 twee tot viev weken na^r Oostenrijk, waar zij ui het vluchtelin genkamp Haid bij Linz zullen worden ingeschakeld by het at bouwen van reeds door de vluchtelingen zelf ipte- zette woningen. In aanmerking komen hoofdzakelijk jonge mannen van 18 tot 30 jaar. doch ook een klein aantal meisjes of vrouwen die voor het bereiden van de maaltijden en andere huishoudelijke bezigheden zullen moeten zorgen. Weliswaar ver wacht de commissie, dat zich voor het werk in Oostenrijk hoofdzakelijk stu denten zuller aanmelden, doch mede gedeeld wordt, dat ook andere jonge Nederlanders welkom zijn. De commandant van het kamp Haid heeft toegezegd voor l of 2 barrakken, te I zullen zorgen, waarin de Nederlandse Algerije. Naast hem de minister- groepen gehuisvest, zullen worden, se- resident voor Algerije, Robert cretaris van de studentencommissie is K. L. Roskam. Corn, van der Linden- I straat 15, Amsterdam-zuid ikjna. tadfitc y&Bcdfl. - ufcaA- - of c- Watwwmd. nu ook - Socüoifc ...irtVfteft'Uret. WfanckncUtb* hovdi op t2+t3}ari QB*i posidwt- vm&vifcooristatuntj V V. k ftipbjttn zek&m ixk owateuxs huvv voov... Stlchilnq aanduiding „Ing" Onlangs is opgericht een ..Stichting register van degenen, die de aanduiding ing. achter hun naam mogen voeren". Deze stichting is in leven geroepen als gevolg van net In mei 1955 aan de Staatssecretaris van O. K en W. uit- j gebrachte rapport over de titulatuur van niet-academisch gevormde technici. .De volgende organisaties hebben de stichting opgericht: het Kon. Inst, van Ingenieurs, de Ver. van Delftse inge nieurs. het Ned. Inst, van middelbare en hogere technici 'N.I.M.H.T.» en de Vereniging van afgestudeerden aan middelbare technische scholen. Ingevolge de bepalingen der Stichtings akte zal het bestuur bestaan uit vijf leden. o.w. een voorzitter, die allen wor- j den benoemd door de minister van OfK en W. Tot voorzitter is benoemd ir. B. Scherpbier. c i.. oud-hoofd van de I topografische dienst van de BP.M.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 9