TYPEN STENO! FILMS VAN DEZE WEEK MET K. en O. NAAR IERLAND Roofmoord op postbesteller bij Winterswijk om 300 gulden 95ste jaargang Zaterdag 12 januari 1957 Tweede blad no. 29034 Voor de filmlezing, welke K. en O. gisteravond in de foyer van de Stads gehoorzaal had georganiseerd, bestond bijzonder veel belangstelling. Geen wonder! Als spreker was n.l. uitgeno digd Simon de Waard, die deze keer het een en ander zou vertellen over Ierland „het groene eiland", dat bij de Nederlanders in een kwade reuk staat omdat het er voortdurend regent. Veel depressies, die het weer hier komen bederven, zijn van Ierland af komstig! Overigens is het Ierse landschap in- [ukwekkend mooi. Het vormt wel een herp contrast met de steden, die alles- fhalve gezellig zijn. Typische, oorden in vermaak zijn de „pub" en de bio- oop. Een nationale ondeugd is de ankzucht. Laat de whisky zich zeer mr betalen, voor de gewone man is er er in overvloed. Ierland is, zo ver- ilgde de heer De Waard, een arm land. {"woningtoestanden zijn er slecht en it. noorden uitgezonderd, is er vrijwel en industrie. De economie van het r,d drijft op de export van slachtvee, lat de Ieren betreft deze zijn, aldus p heer De Waard, even hartelijk als ■cs. Zij hebben over het algemeen •hte ogen, veel sproeten en vooral rood iar. De oude Ierse taal wordt o.m. nog Stofversierinqskunst in Indonesië LEZING EN FILM VOOR HET INSTITUUT VOOR ARB. ONTWIKKELING In het Museum voor Volkenkunde namen gisteravond de leden van het v. A.O. bijeen voor een lezing van ej. L. Volders over de stofversierings- nst in Indonesië, in het bijzonder op va, Bali en Lombok. Aan de lezing ging de vertoning van d film vooraf. „In de schaduw van de tringin", waarin een beeld werd ge ren niet alleen van het batikken, doch k van de oogst en de bewerking van toen. het spinnen en haspelen, het rven van garens en het weven op de je Indonesische wijze. De weefsels irden door middel van een wasprocedé rwerkt tot decoratieve doeken en ■dingstukken. iierbij worden de delen, die niet ge ld moeten worden, met was bedekt, t batikken met de hand vereist een igdurige opleiding en een grote vaar- beid. Men gebruikt voor dit doel iter ook stempels van koperband. ometrische figuren, dieren- en bloem- tieven versieren deze doeken, waar de vrouwen de taak van het bewer- i met was hebben, terwijl de man- i meer bedreven blijken in het ver der doeken. lej. Volders verduidelijkte de ver- lillende bewerkingen op aanschou- ijke wijze en toonde een rijke col- tie van deze batiks, terwijl ook an- e wijzen van stofversiering zoals t, tri tik en plangi door talrijke fraaie fken vertegenwoordigd waren, "ij demonstreerde, hoe men zelf thuis iele van deze technieken met goede uitaten kan beoefenen. 3e deelnemers aan deze lezing toon- zich aan het slot ten zeerste vol- in over het gebodene. DE BOODSCHAP VAN Bó-Yn-RA Lezing voor „Psycho Synthese" •terover sprak de heer B. van der uit Amsterdam in het Snouck rgronjehuis voor „Psycho Synthese" Leiden en Omstreken. Er bleek r grote belangstelling voor te bestaan, eigenlijke naam van Bó-Yn-Ra is eph Snijder Francken, een boeren- die tot z'n 20ste jaar vroom r.-k. aldus spr. Hij nam zijn plichten r nauw waar en wanneer hij boeken de lezen, als van Göthe, dan vroeg vooraf dispensatie aan de Bisschop, een gegeven moment werd hij even- gegrepen door het Rijk van de st, dat geen vormendienst kent. De lam Bó-Yn-Ra is ontleend aan het inskrit en men kan hem maar niet verklaren. Het was echter geenszins zucht tot opzien, dat hij deze naam nam lij zegt er zelf van dat het precies als met een boek. Wanneer de inhoud vergeet men de naam van de leur. De burgerlijke naam is het aller erlijkste van de mens, waar het hele- lal niet om gaat en die men gerust reet mag vergeten, wanneer men we- ilijk innerlijk wil leven. Toen hij lerlijk wist een opdracht te hebben legen om de boodschap Gods weder- aan de mensen bekend te maken, m hij deze naam aan. Die naam werd n als het ware gegeven, zoals de pro- en, door God aangesproken, een uwe naam kregen. Hetzelfde ge- uedt in de kloostergemeenschap, *r men naarmate men hoger klimt, schillende namen draagt. Bó-Yn-Ra «ft nooit tegen de kerk gestreden, sar is er vrij van geworden, hij had universeel bewustzijn verworven. 45-jarige leeftijd was hij een inwij- ig deelachtig geworden van de oude esters van het Licht en sedertdien *ft hij getuigd van dat universeel be gijn. Hij schreef hierover 35 boek- 'aaruit de heer v. d. Meer citeerde nader stilstond bij de eenvoud van eeuwige leven. „DIE LUSTIGE WITWE" Voor een andermaal tot de laatste lats bezette Schouwburg heeft de ofdstad Operette gisteravond een rhaling gegeven van de bekende frette „Die lustige Witwe" van Franz har. En opnieuw is gebleken, dat dit lijke weeuwtje nog niets van haar Ie aantrekkingskracht en aantrekke- iheid heeft ingeboet, dank zij een r vlotte opvoering, een fleurige aan hing en uitstekend stemmenmate- al was het succes volkomen en het Plaus. vooral aan het slot. ovationeel, iet risico van meerdere opvoeringen he loop van dit seizoen achten wij >r de Hoofdstad Operette minimaal, («el zulks in de bedoeling schijnt te ?en. N'G NEDERLAND VOOR CHRISTUS De Leidse J.N.V.C.-groep (Jong Ne land voor Christus) houdt woensdag tod in het gebouw Groenesteeg 16 een ^bijeenkomst, waarin de heer J. jnek uit Amsterdam zal spreken over: hristus onze Bruidegom". -In de recreatiezaal van de Holland- Constructie Werkplaatsen is gister- hhag afscheid genomen van de heer B. Schoon, die dit bedrijf met pen- to verliet. Achtereenvolgens voerden woord de voorzitter van de kern en heer H. Laman, voorzitter van „De "en Band". Enkele geschenken wer- h aangeboden. - In verband met uit te voeren werk- Wheden is het Rijksmuseum voor de fchiedenis der Natuurwetenschappen n de Steenstraat tot nader aankondi- «8 gesloten. op de afgelegen Aran-eilanden gespro ken. Aan de hand van fraaie kleurendia's vertelde de heer De Waard van zyn reis, die in de hoofdstad Dublin begon en die via het zuidwesten van het land, waar het klimaat sub-tropisch is, naar het noorden ging. Betoverend zyn de om streken van het toeristencentrum Kil- larney en de uiterst merkwaardige rots formaties aan de noordkust. Ook aan Shannon, de drempel van Europa, werd aandacht besteed. De dia's brachten verschillende landschappen, heuvels, bergen, valleien, baaien en stranden, zeer tot genoegen van de aanwezigen, in beeld. Na de pauze konden de leden van K. en' O. via het witte doek o.m. een treinreis van Dublin dwars door het binnenland naar Killamey meemaken. Er werd in meer dan één opzicht geno ten van al het schoons, dat de Ierse Vrijstaat biedt! (Ingez Med.-Adv.) blind ritmisch 10-vingersyst. 4 talen (130 let tergrepen per minuut). Kon. Erk. PITMANSCHOOL Plantsoen 65 telefoon 26558 Werkgelegenheid blijft gunstig Het aanbod van werkkrachten ver toonde over de periode van 31 december 1956 t/m 5 januari 1957 een stijging t.w. van 320 tot 390. Deze stijging is het ge volg van seizoensfactoren en de beëindi ging van z.g. gelegenheidswerk (o.a. werk voor losse arbeiders van beperkte duur). Ben analyse van het aanbod (de ar beidsreserve) naar vorm van werkloos heid levert het volgende beeld op: wrij vingswerkloosheid 190, seizoenwerkloos- heid 130 en overige vormen van werk loosheid 70. Hieruit blijkt duidelijk, dat van enige conjunctuurinvloed geen sprake is. Een vergelijking met de cijfers van het overeenkomstige tijdstip in 1953. 1954 en 1955 wijst uit, dat de werkgelegen heid een zeer gunstig aanzien heeft. De voordelige verschillen bedragen n.l. resp. 1980. 1330 en 590. Verwacht mag worden, dat, behoudens bijzondere omstandigheden zoals o.a. onwerkbaar weer bij vorst etc., het aan- bodcijfer na half januari zich in dalende lijn zal bewegen. De vraag handhaafde zich op vrijwel gelijk niveau en beliep 350 geregistreer de aanvragen, waarvan er 150 betrekking hadden op jeugdigen. De plaatsing van Hongaarse vluchte lingen heeft tot nu toe een vlot verloop gehad Het aanbod van vrouwelijke arbeids krachten onderging geen wijziging en bedroeg 90. De vraag beliep 265 geregistreerde aanvragen, waarvan er 105 betrekking hadden op jeugdigen. Expogé trekt door de Belgische - Kongo Land van tegenstellingen De afdeling Leiden van de Ned. Ver eniging van Ex-rolitieke gevangenen uit de bezettingstijd, die gisteravond in „De Harmonie" een bijeenkomst hield, had ditmaal haar leden en het waren er velen uitgenodigd voor een „reis" door de Belgische Kon go. Als „reisleider" fungeerde deze avond mr. P. J. Idenburg, directeur van het Zuid-Afrika-instituut die het vorig jaar een bezoek aan dit uitge strekte en afwisselende gebied bracht (Ingez. Med.-Adv.) Uniek ver j aar spartij t j e in Londen LONDEN, vrijdag - Het Londense Grosvenor House Hotel kan zich er voortaan op beroemen het zeldzaamste verjaarspartijtje, dat ooit in Engeland werd gevierd, binnen zijn muren gehad te hebben. Engelands oudste vierlin'g, de Miles, bereikte dezer dagen de meerder jarigheid, wat de directeur van een grote fabriek van baby-voeding op het idee bracht een ontmoeting te arran geren tussen de vier vierlingen van Groot Brittannië. Sinds ze ter wereld kwamen, hadden noch de vier Taylors van zes, noch de vier kinderen Ooles en de vierling Good - allemaal acht jaar - het kwartet Miles ooit in levende lijve gezien. Het inhalen van dit verzuim leidde tot een even vrolijk als uniek feestje, waarbij de zestien jonge feest gangers met de vier bijzonder trotse mama's verenigd waren rond een enorme verjaardagstaart. De verslag gevers vroegen mevrouw Miles naar het zwaarste probleem bij het grootbrengen van een vierling. „Geld", zei ze zonder aarzelen. Merkwaardig is dat alle zes tien in de eerste weken van hun be staan nauwelijks enige kans maakten in het leven te blijven. En dan moet U ze nu zien! Wolken van kinderen. Ja, u kunt ze zien, want Libelle van 19 januari brengt een aller aardigste fotoreportage van het zeld zame verjaarspartijtje. Zegt u zelf: waar zouden die foto's beter tot hun recht komen dan in het damesweekblad, dat drielingen in zijn lezerskring zo royaal adopteert en dat de komst van twee lingen feestelijk begroet met taart Elke week weer is Libeile even interes sant. Eén briefkaartje naar Administra tie Libelle, Nassauplein 7, Haarlem en er ontgaat u geen nummer meer De voorzitter, de heer L. Questroo, die er zijn vreugde over uitsprak, dat m velen voor „deze reis hadden ingeschre ven" gaf vooraf een korte terugblik op 't jaar 1956. waarin vooral het bindende element op de voorgrond heeft gestaan. Met een enkel woord herdacht spreker de in dit jaar overleden leden van de afdeling t.w. de heren v. d. Ven, J. Jonk en A de Koster en mevr. Talbo. Alvorens enkele door de Belgische le gatie beschikbaar gestelde films werden vertoond gaf mr. Idenburg de aanwe zigen een beknopt, doch duidelijk in zicht van de Belgische Kongo, welke in het. centrum van Afrika ligt, met Leo- polpdstad als hoofdstad. Spreker wees daarbij o.m. op de geweldige uitgestrektheid van de Kongo en de uiteenlopende facetten van dit land, dat een snelle ontwikkeling heeft doorgemaakt. Tal van Nederlandse ondernemingen hebben er veel toe bij gedragen. dat de handel sterk ontwikkeld is. Van aile minerale rijkdommen is ech ter nog maar een klein gedeelte in ex- plotatie gebracht. In sommige streken is circa 50% van de mannelijke bevolking uit de binen- landen weggetrokken naar de grote ste den, waar zij tewerk is gesteld op plan tages, in de Europese industrie e'tc. Met name heeft de bevolking van de hoofd stad zich sterk uitgebreid. Telde Leo- poldstad in 1940 nog een inwonertal van 46.000. thans wonen hier circa 340.000 mensen. Tenslotte wees mr. Idenburg nog op de enorme betekenis van de kolen-, ko per- en zink-produktie en de ontwikke ling van de landbouw, in welk verband hij opmerkte, dat de Kongo een onmis bare schakel vormt in de economie van Europa. Het is echter ook een land van grote tegenstellingen, waartegen men steeds te vechten heeft. De films, welke hierna, voorzien van een explicatie van mr. Idenburg, ver toond werden gaven een duidelijk beeld van de ontwikkeling van dit land en de leefwijze der bevolking De film. welke aan Leopoldstad was gewijd, gaf een indruk van een zeer moderne stad, met prachtige gebouwen en een jonge cul tuur. Hoogst interessant was de film „Het ryk der olifanten", die er in grote kudden in het wild leven. Boeiend was vooral de jacht op olifanten. Aan „Beelden uit de Belgische Kongo" was het het filmpje „Bapenda" gekop peld, waardoor de aanwezigen een in zicht kregen van het leven in een in het binnenland van de Kongo gelegen stam. Een climax in deze mengeling van in drukken was tenslotte de film: De Kon go, het land der belofte. Onder leiding van een ervaren „gids" had de Expogé deze avond een hoogst interessante ,reis"! Gepensioneerden bijeen NIEUWE PENSIOENWETTEN „ZIJN ONDER DE MAAT GEBLEVEN". De afd. Leiden van de Alg. Ned. Bond van Gepensionneerden hield gistermiddag een bijzonder druk bezochte vergadering in de foyer van de Stadsgehoorzaal. De voorzitter, de heer Ant. Metz, sprak har telijke woorden van welkom en wenste alle aanwezigen bovendien een gelukkig 1957 toe. Met het in acht nemen van enkele ogenblikken stilte werden de le den. die in het afgelopen Jaar zyn over leden, herdacht. Daarna wekte de secretaris, de heer H. Zunderman sr., allen op zoveel moge lijk nieuwe leden te werven, vooral ook in de buitengemeenten. De afdeling Leiden telde in het laatste kwartaal 1307 leden. De heer J. H. Groen uit Naarden, lid van het hoofdbestuur, hield vervolgens een inleiding over de beide nieuwe pen sioenwetten, die onlangs in de Eerste en Tweede Kamer zyn aangenomen. Hij betreurde daarbij ten zeerste, dat over het algemeen genomen de weduwen, die thans een overgangstoeslag ontvangen, er allesbehalve op vooruit zijn gegaan. De heer Groen wees er met nadruk op, dat de nieuwste wetsontwerpen beslist onder de maat zijn gebleven en hij pleitte derhalve voor een individuele herwaardering. Naar zijn mening heeft de regering op dit terrein de weg van de minste weerstand gekozen. In het kort besprak de heer Groen de bereke ning van het pensioenpercentage naar aanleiding van de tabellen, die in „De Wachter" zijn gepubliceerd. Ook de ziekteregeling voor de bejaarden werd op deze bijeenkomst onder de loep ge nomen. LEIDENAAR IN ALPHEN AANGEHOUDEN. De recherche te Alphen heeft gisteren een 18-jarige Leidenaar aangehouden, verdacht van diefstal van een bromfiets en een rijwiel. De jongeman bekende deze diefstallen. De bromfiets, die hij eind december had gestolen, is teruggevonden in de Hoofdvaart van de Haarlemmer meer en het rijwiiel, dat begin decem ber gestolen werd, is achterhaald in Den Helder. ZONDAGMORGENBIJEENKOMST B.K.-WERK. Morgen vangt de serie zondagmorgen- bijeenkomsten-1957 van het Bijzonder Kerkewerk der Leidse Hervormde Ge meente in het Luxor-theater weer aan. De jeugd'band van U.K.Sde heer F. Saohs en het mohdaccordeontrio „The Starliners" verlenen in deze. onder lei ding van dr. P. L. Schoonheim staande bijeenkomst, hun medewerking. Het on derwerp, waarlangs het gesprek deze ochtend zal gaan, is getiteld: „Ze kun nen me nog meer vertellen". V erkeersongevallen in Leiden Met ingang van vandaag zullen wij wekelijks een overzicht geven van het aantal ongevallen, dat zich in de daaraan voorafgaande periode van zeven dagen in Leiden heeft voorgedaan. Het aantal ongevallen zullen wij splitsen in aanrijdingen. Waarbij zich uitsluitend materiële, schade voordeed en in die, waarbij ook lichamelijk letsel werd opgelo pen. Met uitzondering van vandaag, nu een overzicht wordt gegeven over een periode van 10 dagen (van 1 t/m 10 januari), zullen de cijfers betrekking hebben op de „week" welke loopt van vrijdag tot en met donderdag. Naar het ons wil voorkomen zal dit statistiekje reeds over enkele weken, wanneer ook de maande lijkse gegevens bekend zijn, een in teressant inzicht geven van de ver keersongevallen, welke in Leiden in een bepaalde periode plaats vonden. Tenslotte zullen wij t.z.t. ook de vergelijkende maandcijfers van 1956 publiceren In de periode van 1 tot en met 10 januari j.l. deden zich in onze stad 36 verkeersongevallen voor. waar van er 30 uitsluitend materiële schade tengevolge hadden, terwijl in 6 gevallen lichamelijk letsel werd aangericht. Als Parijs ontwaakt Zelfkant van het leven Lido „Van huis-uit" was Bob eigenlijk een gangster, en in zijn soort een verdraaid knappe zelfs. Maar ook de grootsten kunnen falen. Eenmaal ging het mis met een bankroof en ge durende enkele jaren moest hij aan de verkeerde kant van de gevangenismuren leven. Het leek als of hij nu voor goed was genezen van zijn oorspronkelijk beroep, sindsdien zocht hij zijn heil bij speelkaarten, dobbelstenen en paarden races. Het gelukte hem een dikke boter ham met een stevige belegging te ver werven, tot het getij oftewel het geluk begon te keren, hij geraakte blut. Onder de drang der omstandigheden wilde hij toen nog eenmaal terugkeren tot zijn oude praktijken. Het moest de slag van zijn leven worden: een grandioze aan val op de safe van een speelbank. Zijn hartstocht voor het kansspel werd hem en zijn collega's echter noodlottig Hoe? We zullen het hier niet onthullen, het zou veel van de spanning, die deze rol prent ontegenzeglijk opwekte wegne men. In zijn streven deze spanning11 tot het uiterste op te voeren heeft de regis seur zich laten verleiden enkele scènes te lang aan te houden, waardoor hij het tegengestelde effect bereikte. Doch het wordt hem gaarne vergeven bij het zien en beleven van de wijze, waarop hij met geraffineerd camerawerk een bij zonder klemmende sfeer weet op te wekken. De sfeer van de Parijse onder wereld, die het licht van de schreeu wende reclames van Montmartre niet kan verdragen, maar er desondanks niet buiten kan. De eigen sfeer van de zelf kant van het leven in een wereldstad, waar mannen het leven van een mens niet tellen in hun zucht, naar geld en vrouwen om dezelfde reden zichzelf niet achten. Met een bijna ontstellende eer lijkheid wordt men geconfontreerd met een leven, dat in dit geval aan de fan tasie ontsproten mag zijn. maar helaas in de realiteit nog als een gezwel de gezondheid van de maatschappij onder mijnt. Sinds Adam en Eva Uit het leven van een schrijver Casino De film „Sinds Adam en Evalaat een episode zien uit het leven van Christopher Isherwood, een jongeman, die een boek wil schrijven, doch zijn gedachten geen vorm weet te geven. Hij trekt naar Berlijn en ont moet daar, zeer toevallig. Sally Bowles, een zangeresje in een nachtclub, die van de ene man naai- de andere flad dert, veel geld aan kan. droomt van grote successen bij de film en niet al te preuts is. Het is een wonderlijk stel. die twee: zij uitbundig, overdreven enthousiast om niets, zorgeloos en hij bedachtzaam, rustig en steeds bezorgd om zijn financiële positie en zijn toe komst. Temidden van alle onrust, ziet Chris toch nog kans een boek te schrij ven, dat groot succes heeft bij de uit gever. Hij krijgt opdracht ook in andere grote steden van Europa boeken te schrijven, met dezelfde opzet als zijn boek „Portret van Berlijn". Even drei gen er nog moeilijkheden in een dwaze scene, waarin Sally denkt in verwach ting te zijn, waarop zij even impul sief als dwaas reageert doch dan vertrekt zij naar Parijs en hij heeft de handen vrij. Later ontmoet dit tweetal elkaar weer. wanneer Sally een boek heeft geschreven. En dan herhaalt de geschiedenis zich, want Sally gaat weer met Chris mee naar huis. omdat ze geen geld heeft en nergens onderdak heeft. Hoe het die twee dan verder vergaat vertelt de film maar niet. De Hofnar Geprolongeerd Luxor Wie Danny Kaye reeds als „De Hofnar'1 heeft zien ronddazen, zal er zich niet over verwonderen, dat hij nog een weekje in Leiden blijft, zodat er voor hen. die de komisch knappe grollen en grappen van deze humorist bij uitstek tot nu toe nog gemist heb ben. alsnog de gelegenheid bestaat, dit „verzuim" goed te maken. Men zal er zeker geen spijt van hebben. Het is humor van een voortreffelijk gehalte. Trapeze Circus-emotie Trianon In een verterende span ning ontrolt zich voor het oog de veel besproken film „Trapeze", geregisseerd door Carol Reed en gespeeld door Gina Lollobrigida, Burt Lancaster en Tony Curtis (of hun rempto&anten). I Wie Carol Reed's „The third man" j, begrijpt, dat hij ook van deze cir cusfilm iets bijzonders maakte: de sfeer is opwindend, dan wel sensationeel of luguber, al naar vereist wordt. Daartussendoor het verhaal van het trapezetrio, dat wonderen verricht, maar tevens verscheurd door liefdescomplica ties Twee mannen houden van één vrouw, van wie houdt zij? Dat is ook een vraag, die de toeschou wer in spanning houdt, méér nog ech ter is het 't telkens weer verrichten van de drie-dubbele salto, tenslotte zonder net. waarmee de spanning tot een on gekende climax wordt opgevoerd. Wie zal deze ambitieuze vrouw, die eerst tot een èndere groep acrobaten hoorde, maar zich daarvan losmaakte om „hoger op" te komen, voor zich win nen? Wij verraden U de afloop niet. omdat wij die spanning voor niemand willen verminderen. Op en neer gaat hier de emotie in niet aflatende vaart van scène naar scène, waarbij Gina Lollobrigida alle gelegenheid vindt, twee mannen van elkaar te vervreemden. Doch zij kan niet verhoeden, dat uiteindelijk tóch de kunst der acrobatie overwint en twee uit elkaar gerukte mannen eensgezind dót volvoeren, waarvoor zij trainden en dat hun de hoogst denkbare circustriomf bezorgdt. Een film die U ademloos ge boeid hoMlt en waarbij U zich zult af vragen. noe het nogelijk was, dat de toeschouwer geen onderscheid ontdek ken kan tussen de artiesten zélf en de genen. die tijdens de enorme toeren voor hen in de bres sprongen. De film- zowel als de circusliefhebber vindt in dit elektriserende geval èlles wat hij zoekt! Het meisje van de rivier Sophia Loren Rex Natuurlijk zal het deze film die al eerder in onze stad werd ver toond niet aan belangstelling ont breken: de naam Sophia Loren is daar voor een garantie. Het werk is een mengeling van Italiaans realisme en melodramatiek. Dit laatste vooral aan het slot, dat ieder, die daar gevoelig voor is. een flink „brok in de keel'1 zal bezorgen. Niettemin is er afgezien nog van het aantrekkelijke figuurtje van Sophia, genoeg t« waarderen in deze film, die o.m. boeiende kijkjes geeft op het leven in de rietlanden langs de Po. De kleuren (Tedhnicolor) dragen daar eveneens toe bij. Dit is een toonbeeld van over bodige moeite. De poes schijnt dat niet zo heel duidelijk te zienhet vogeltje heeft blijkbaar meer begrip voor de situatie. Dader betaalde met het gestolen gehl een gedeelte van zijn schulden af Gisteravond heeft de 27-jarige bakkerspatroon J. Piek uit de buurt schap Miste bij Winterswijk, een roofmoord gepleegd op de 59-jarige postbesteller J. G. Hesselink uit die buurtschap. Piek is later gearres teerd; hij heeft bekend en is opgesloten. De postbesteller begaf zich gisteravond omstreeks vijf uur met het die dag voor de posterijen geïnde geld naar Winterswijk om dat bedrag, groot circa f 300, aldaar aan de directeur van het postkantoor af te dragen. Op de Misterweg bood de 27-jarige bakkerspatroon Piek, die daar met een bestelauto reed, hem een lift naar Win terswijk aan. Samen reden ze over de Dennendijk in Winterswyk, waar Piek stopte, omdat, naar hij zei, de auto ge brek aan benzine had Terwijl Hesselink uit de auto stapte heeft Piek hem met een lege fles op het. hoofd geslagen, waardoor de postbesteller dood neerviel. Uit het onderzoek Is gebleken dat de bakkerspatroon het stoffelijk overschot in de auto heeft gelegd en via Groen- lo. Vragender en Corle naar de buurt schap de Haart, gemeente Aalten is gereden. Daar heeft hu het lijk in een sloot gelegd, nadat hij uit de porte feuille van het slachtoffer f. 300 had genomen. Daarna begaf Piek zich naar zijn woning in Miste, waar hij zich verkleedde. Vervolgens reed hij naar een firma te Aalten. waar hy met het 40-jarig bestaan Centraal Bureau Tuinbouwveilingen Tydens een maaltijd, gisteren ge houden ter gelegenheid van de viering van het 40-jarig bestaan van het Cen traal Bureau van de Tuinbouwveilin gen, heeft ir. A. W. van de Plassche, directeur-generaal van de Landbouw, medegedeeld, dat het H.M, de Ko ningin heeft behaagd mr. L. A. Nie- möller, de algemeen directeur van het Centraal Bureau, bij bevordering te benoemen tot officier in de Orde van Oranje-Nassau. Ter gelegenheid van dit jubileum is in het Kurhaus te Scheveningen een besloten vergadering gehouden van het hoofdbestuur met de Raad van Advies van het Centraal Bureau. De voorzitter, de heer M. Prins, De- lichtte verscheidene belangrijke episo den uit de geschiedens. De vergadering eerde de nagedachte nis van de oprichter en eerste voorzitter van het Centraal Bureau, de heer F. V. Valstar, door enige ogenblikken stilte in aoht te nemen. De heer W. M. Driessen, oud-voorzit ter van het bedrijfschap voor groenten en fruit ging in een toespraak in het bijzonder in op het ontstaan van het Centraal Bureau en op de vele arbeid, welke door dit bureau in de loop der jaren in het belang van de gehele Ne derlandse tuinbouw kon worden verricht. Ook richtte hij hartelijke gelukwensen tot het bestuur. Mr. L. A. Niemöller, algemeen direc teur van het Centraal Bureau, deelde mede, dat het Centraal Bureau gedu rende de jaren van zijn bestaan zijn zelfstandigheid en onafhankelijkheid ten volle heeft weten te bewaren. De heer J. Barense, oud-voorzitter van het Centraal Bureau, sprak nog een persoonlijk woord. 's Avonds verenigde het gezelschap zich aan een maaltijd. Vele sprekers hebben nog het woord gevoerd en gelukwensen geuit aan het adres van de jubilerende organisatie. geroofde geld een gedeelte van zyn schulden afbetaalde. Piek is met de bestelauto weer naar de plaats gereden waar het lijk lag met de bedoeling om dit ergens anders te begraven. Daartoe had hij een schop meegenomen. Nadat hy het stoffelijk overschot weer in de aurto had gelegd en op het punt stond weg te ryden werd hij door twee surveillerende douane-ambte naren aangehouden, die de wagen aan een controle wensten te onderwerpen. Hierby ontdekten zij het lijk van Hes selink. De Rijkspolitie te Aalten werd gewaarschuwd die Piefe in hechtenis nam. Hij legde een volledige bekentenis af. Piek is thans opgesloten in het poli tiebureau te Winterswijk en zal naar het huis van bewaring te Zutphen wor den overgebracht. Door dr. Groot zou van middag sectie op het lyk worden verricht. Eden voorlopig uit de actieve politiek Zijn ziekte ongeneeslijk (Van onze Londense correspondent Sir Anthony Eden verdwijnt voorlopig en misschien wel voor goed, uit de ac tieve politiek. Hij heeft zijn Lagerhuis zetel opgegeven en het gebruikelnke aanbod van het staatshoofd aan aftre dende premiers, indien zij tevens het Lagerhuis verlaten, om als graaf in de erfelijke adel te worden opgenomen, voorlopig geweigerd te aanvaarden, me de om zijn 26-jarige zoon niet te ver hinderen eventueel een zetel in het La gerhuis te krijgen. Als „graaf" zou deze alleen in het Hogerhuis zitting kunnen nemen. Het is echter mogelijk dat Eden later, als zijn gezondheid zulks toelaat, toch nog naar het Hogerhuis zal over gaan. Op het ogenblik wenst hij alleen maar volledige rust en tijd om over zijn toekomst na te denken. Meer dan 33 jaar is Eden lid geweest van het Lagerhuis, dat hij ais 26-jariee betrad. Al die tijd heeft hij het kies district Warwick en Leamington verte genwoordigd. Holland, de premier van Nieuw Zee land. heeft zijn uitnodiging aan Sir Anthony Eden en Lady Eden om Nieuw Zeeland te bezoeken, hernieuwd. Eden zou deze maand een bezoek aan Austra lië en Nieuw Zeeland hebben gebracht, dat hij wegens zijn ziekte moest afzeg gen. Er gaan geruchten, dat zijn kwaal ongeneeslijk zou zijn. Hij zou de laatste tijd hevige pijnen hebben geleden. OPENING SOCIOLOGISCH INSTITUUT Maandagmiddag 28 januari zal het nieuwe Sociologische Instituut der Leid se Universiteit op het Rapenburg officieel geopend worden. Tijdens de hogeschool dagen te Delft heeft ir. J. J. G van Hoek. direc teur van de N.V. Wemink's Beton- maatschappij alhier het onderwerp „Samenwerking tussen bouwheer, archi tect en aannemer'* behandeld.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3