ACHT Proces rouletteclub in Baarle- Nassau contra staat beëindigd Toestand in en rond Jemen is in alle opzichten onoverzichtelijk Met een enkel woord Pracht handen RITIER^ Agenda ZATERDAG 12 JANUARI 1957 HET aftreden van Sir Anthony Eden als Brits premier heeft hier en daar aanleiding gegeven tot vreemde commen aren. Zijn heengaan is door sommigen, zij het in voorzichtiger bewoordingen, voorgesteld als het ver dwijnen van een man van geweld, een hardhandig imperialist, wiens negen- tiende-eeuwse methoden ten enenmale faalden en het eiAde van wiens carrière ook het slot betekent van een geheel tijdperk, de periode van ouderwetse houwdegens. Gelukkig maar zo luidt deze redenering ongeveer dat de zo veel wijzere president Eisenhower te rechter tijd de Verenigde Naties in het geweer bracht, want met lieden als Eden is in feite geen behoorlijke internatio nale samenleving op te bouwen: deze man begreep eenvoudig niets meer van de eisen van deze tijd, die o zo afkerig is van militair optreden tegen jonge naties, in wier aderen het heilig vuur van nationaal zelfbewustzijn gloeit POTSIERLIJKER en tegelijk hud- chelachtdger voorstelling van zaken kan men zich moeilijk indenken. Afgezien van het feit, dat dit soort re deneringen volstrekt geen rekening houdt met het zeer eervolle verleden van Eden als minister van Buitenlandse Zaken en zijn 'erbeten strijd tegen de dictatuur van Hitler en Mussolini, zijn zij ook een volstrekte negatie van de jongste ontwikkeling in het Midden- Oosten. Daar immers gaat Amerika, op grond van het zopas afgekondigde plan- Eisenhower. de waoht betrekken bij de uitgebrande vuren van voormalige Brit se invloed. En "dacht men nu heus, dat dit niet geschiedt tegen de achtergrond van een overweldigend militair poten tieel en het daarop gebaseerde politieke gezag? Over „negentiende-eeuwse machtspolitiek" gesproken MENIGEEN is in de afgelopen maanden misleid door de omstan digheid dat Engeland en Frank rijk, tengevolge van het hanteren van de wapens, wegens gewelddadig optreden aan de kaak konden worden gesteld. Wat zich echter in de Verenigde Naties afspeelde, zou men tot op zekere hoogte kunnen vergelijken met een straattafe reel dat zich voordoet bij het stelen van een fiets. De eigenaar ziet, dat zijn eigendom ontvreemd wordt, hij volgt de dader en. op het ogenblik dat hij de dief te pakken heeft, moet hij zijn bijna her wonnen bezit in de steek laten, omdat ,,de buurt" er zich mede bemoeit en zich tegen de „agressor" keert. Dan ver schijnt „oom agent" ten tonele en hij besluit, vreemd genoeg, het geschil aldus op te lossen, dat niet de dader of de eigenaar voortaan op het ontvreemde karretje mogen rijden, maar hijzelf. En hi.i laat niet na het woedende slacht offer nog een stevige reprimande te ge ven. omdat de man zich ruw gedragen heeft tegenover de dief en zijn helpers. NATUURLIJK gaat iedere vergelij king mank, maar men begrijpt de beeldspraak: John Bull had zijn (middenoostelijke) rijwiel onbeheerd laten staan, waarop de rondsluipende Iwan de kans schoon zag dit voorwerp in te rekenen. John Buil er achter aan. Om kort te gaan: niet Iwan of John, maar Uncle Sam toert er nu prinsheer lijk op rond. Goed, de fiets is in elk ge val niet in handen van Iwan gebleven, zal men zeggen. Met andere woorden: beter een Amerikaans dan een Russisch „protectoraat" voor het Midden-Oosten. Maar laat men dan zoveel begrip voor de werkelijke situatie opbrengen, dat men de afgetreden Eden geen trap na geeft. Amerika heeft het Kremlin „af blijven" bevolen. In feite geldt hetzelfde Amerikaanse machtwoord voor Britten en Fransen, die naar alle waarschijn lijkheid en hierop is te weinig aandacht gevestigd deze ontwikkeling reeds geruime tijd zagen aankomen. Het zo genaamde „Suez-avontuur" kan men derhalve niet beter omschrijven dan met het bekende spreekwoord van de twee honden die om een been vechten, terwijl de derde er vlug mee wegloopt. DT weggrissen van het omstreden „been" is mislukt: Eden was niet vlug en niet ruw genoeg. Juist zijn gebrek aan „negentiende-eeuws optre den" speelde hem parten. Voor Enge land ging het om een rechtmatig aan deel in een voor zijn levensbelangen vi taal gebied. Eden bleek bereid zijn car rière op het spel te zetten om dit doel te bereiken en men kan slechts bewonde ring hebben voor zijn offervaardigheid in het belang vm zijn land. Amerika was echter vastbesloten het vacuum zelf op te vullen en toen Engelsen en Fransen een poging deden deze politiek te door kruisen. ontmoetten zij de besliste tegen stand van Washington Tegen deze ach tergrond is het ook begrijpelijk waarom Londen en Parijs de Amerikanen niet op de hoogte stelden van hun voorne men. De dag werd verloren, maar het riekt naar drie-stuiversdramatiek. als men nu maar dadelijk spreekt van het „einde van een tijdvak". Het is al eer der voorgekomen, dat de Britten alle sla gen verloren behalve de laatste DE Amerikanen zullen nu moeten bewijzen, dat zij niet slechts op grond van hun geweldige econo mische expansri en hun militaire machtsapparaat gerechtigd zijn het Midden-Oosten voor zich te reserveren, maar dat zij het ook psychologisch-poli- tiek aankunnen. Er zijn redenen om hier een voorzichtig vraagteken te plaat sen. want zelfs een dikke dollarbuidel kan gebrek aan „koloniale ervaring" niet steeds vergoeden Het is dus denkbaar, dat de Britten, die de "oordeur uitgezet zijn te zijner tijd door de achterdeur weer binnen zullen komen. Hetgeen dan, als hij het beleven mag, voor Eden een ure van triomf zou zijn Voor de Britten is thans geen an dere mogelijkheid overgebleven dan zich te schikken in de nieuwe situatie, zo mogelijk in nauwe samen werking met andere Europese landen. Een gelukkig facet is intussen, dat de grootste verliezer niet in Londen of Pa rijs zetelt, maar in Moskou: de geprik kelde Russische reacties op Eisenhowers „Monroe-leer" zijn daarvan een duide lijk bewijs Het falen van de Sovjetrus- sische greep naar het Midden-Oosten vormt een even grote tegenslag voor het Kremlin als het- succes van het rode ge weld in Hongarije. Het komt er nu maar op aan. dat de machtigste mogendheid van het Westen zowel in het ene als in het andere geval het verkregen voordeel weet uit te buiten. Eisenhower stak zowel zijn tegenstander Kroesjtsjef als ziin „oude vriend" Eden de loef af. Over winningen zijn echter gevaarlijk: zij moeten niet alleen bevochten, maar ook beveriigd worden! Zestig negerleiders hebben president Eisenhower en vice-president Nixon ver zocht. een bezoek aan het zuiden van de V.S. te brengen om de bestrijding van de rassenscheiding te steunen. President F.:senhower zou in een rede in een zulde- lilke stad moeten aandringen op naleving van het besluit van de Hoge Raad t a v. da rassenscheiding. Nixon zou zich In het zuiden van de toestand op de hoogte moe ten stellen evenals hij dat in Oostenrijk ten behoeve van de Hongaarse vluchte lingen heeft gedaan. Eiser failliet, terivijl andere deelnemers onbekend zijn en vermoedelijk ook blijven (Ingez. Med.-Adv.) (Van onze Haagse redactie) Naar wij vernemen zal het proces in kort geding, dat door de exploitant van de rouletteclub „Woodside Club" te Baarle Nassau op 15 januari voor de president van de Haagse Recht bank tegen de Staat der Nederlanden gevoerd zou worden, in het geheel niet doorgaan. Zoals bekend, zou deze ex ploitant. een 48-jarige Haagse aan nemer eisen, dat de Bredase Officier van Justitie hem de in beslaggenomen speelattributen zou teruggeven. Doch inmiddels is gebleken dat de aanne mer reeds geruime tijd failliet is, zo dat bij niet zal kunnen procederen. Hij maakt deel uit van een combina tie. die de „Woodside Club" te Baarle Nassau tot voor kort exploiteerde. Tot nog toe trad de aannemer voor deze combinatie naar buiten toe op. Aange zien de andere deelnemers zich niet bekend wensen te maken, zal het korte geding tegen de Staat voorlopig in het geheel niet gevoerd kunnen worden, aangezien er thans niemand is die als eiser kèn of beter: wil optreden. Na de overval van de Nederlandse en Belgische politie op de drie speelhuizen in Baarle Nassau, op 11 december, is de „Woodside Club' de enige geweest, die korte tijd later weer opende In de avond van 19 december werd een twee de overval gepleegd op deze club De Haagse aannemer werd op 21 december, na pleidooi van zijn Haagse advocaat mr. dr. K. W P. Klaassen. door de Raadkamer van de Bredase Rechtbank voorwaardelijk op vrije voeten gesteld. De rechtbank stelde als voorwaarden dat hij een borgstelling van f 2.500 zou storten en dat hfj zijn club in Baarle binnen 14 dagen zou hebben afgebro ken. Naar wij vernemen staat het hou ten gebouw nog steeds óp dezelfde plaats in de betwiste enclave, terwijl de termijn gisteren was verstreken. De Hagenaar kan dus ieder ogenblik ver wachten opnieuw in arrest te worden gesteld, terwijl dan tevens de f. 2.500 verbeurd verklaard zullen kunnen wor den. De twee andere clubs in Baarle Nas- sau, de „Kleine Kring" en „Benelux". zijn nog steeds gesloten. De eigenaar van de „Benelux", bevindt zich nog I met vakantie in Zwitserland, de eigc- naar van de „Kleine Kring" wacht rustig op de dingen die komen gaan. Dit laatste in de meest letterlijke zin des woords. aangezien, zoals wij van Geen neutrale zone, maar verbod van kernwapens Bondskanselier Adenauer gaf gisteren op een persconferentie in Bonn te ken nen. dat de oplossing van de wereldpro blemen ligt in een overeenkomst om het gebruik van warmtekernwapens in tij den van oorlog te verbieden. Hij merkte op dat de definitieve oplossing van deze problemen niet ligt in de instelling van een ..militair uitgedunde zone" tussen het Oosten en Westen - hoewel een overeenkomst hierover naar zijn mening de spanning ongetwijfeld zou doen ver minderen - maar in het sluiten van een overeenkomst zoals bovengenoemd, waar op volgens hem de voornaamste inspan ning moet worden gericht. Adenauer zei voorts dat ..aan de uit breiding van de handel tussen West- Duitsland en de Sovjet-Unie niets in de weg staat „Ik ben een voorstander van deze uit breiding. omdat ze ook het politieke kli maat zal verbeteren", aldus Adenauer, die hier echter aan toevoegde, dat de tijd voor het sluiten van een overeen komst hierover volgens hem nog niet Is gekomen. ..Alles welbeschouwd is er een verschil tussen het drijven van handel met een land en het sluiten van vriendschaps- en handelsverdrag aldus Adenauer (Ingez. Med.-Adv.) in 10 WATTFY uw minuten I in I I LA kledjng tnaaUt 100% watecpu&t zeer welingelichte zijde hebben ver nomen. een Rotterdamse combinatie ondangs alles wat tot nog toe tegen de rouletteclubs is ondernomen, plannen heeft in de enclave Baarle Nassau een nieuw speelhuis te bou wen en te exploiteren, naast het ge bouw van de „Woodside Club". De Justitie wacht eveneens afN Beschuldigingen over en iveer Veel activiteit op politiek terrein Beroep van Jemen op „zich genoodzaakt zal zien de hulp te aanvaarden, die het door zijn vrienden in verschillende landen is aangeboden". Hfj voegde er aan toe: „Hierdoor zou de toestand in het Midden-Oosten nog in gewikkelder worden Daarom vroeg hij de Amerikaanse ambassadeur zijn rege ring te vragen in te grijpen", door En geland er toe te bewegen op te houden met zijn aanvallen op het vreedzame Je- menitische volk". In Washington was van een dergelijk bezoek echter nog niets be kend. door Enqelse vliegtuigen, hetgeen „honderden doden" zou hebben gekost. Is dus de situatie ter plaatse een beetje verwarrend, op politiek terrein liggen de kaarten al weinig beter. De Jemenitische gezant in Cairo heeft zijn Amerikaanse collega verzocht om „Amerikaans ingrijpen, teneinde de Britse aanval op Jemen tegen te gaan". De gezant, Abdel Rahman Aboe Taleb, verzocht de Amerikaanse regering „offi cieel in kennis te stellen van de ernst van de toestand in Jemen, ontstaan na de Britse aanval op het zuiden van het land" Hij verklaarde ook. dat Jemen leer van Eisenhower De toestand in en rond Jemen is momenteel weinig overzichtelijk, daar de berichten elkaar tegen spreken. De regering van Aden maakte nieuwe Jemenistische aan vallen bekend, terwijl van de an- Een proef dere kant bekend gemaakt werd Kolonel Anwar Sadat, hoofdredacteur dat de Britse tanks tot een aanval van het semi-officiële Egyptische blad „Al Gomhoeria", heeft gisteren dit Op de zuidelijke gebiedsdelen van stukje propaganda tegenover de Arabi- Jemen waren overgegaan. Boven- sche volkeren nog eens extra onder- j- t i streept door te stellen, dat de Britse dien werd gewag gemaakt van een agres'sle.. in Jeraen ecn proef v„„r de voortduren van bombardementen j „leer van Eisenhower" is. Jemen ligt in het Midden-Oosten, ze verklaarde hij. „Wat is nu de Amerikaanse mening over deze agressie en welke stappen zullen er genomen worden om er in overeen stemming met het nieuwe Amerikaanse programma een einde aan te ma ken Radio-Moskou heeft deze kwestie uiteraard ook dankbaar aangegrepen Zij sprak over „honderden doden en ge wonden" en over „vele verwoeste ste den". „De wereldopinie", aldus de Rus sische spreekbuis: „eist beëindiging van deze agressie en herstel van de vrede in het gebied". Afgewezen Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft zich echter gisteren gehaast alle be schuldigingen van de hand te wijzen. De recente incidenten tussen het Britse protectoraat Aden en Jemen zijn niet ernstiger dan die in het verleden. Alleen zijn zij „opgeblazen" in de pro paganda, die Jemen onder Russische invloed te Cairo en elders voert. De woordvoerder verklaarde voorts, dat de Britse regering de bedreiging van Jemen om een beroep te doen op „vrij willigers", Russen inbegrepen, niet ern stig opneemt. Hy zei dat Groot-Brittan- nië op het ogenblik niet van plan is het conflict voor de V. N. te brengen en dat er van de züde der Britse regering even min sprake is van een verzoek van dc V. N. om waarnemers naar het gebied in kwestie te zenden. Brief aan V.N. Maar reeds heeft Sir Pierson Dixon, de Britse permanente vertegenwoordiger bij de V. N., gisteren alle delegaties een brief gezonden, waarin de verklaringen van Jemen over Britse invallen in Je men en Britse acties in het protecto raat Aden worden tegengesproken. Volgens het Britse schrijven hebben Jemenitische autoriteiten in toenemende mate aangespoord tot verzetactiviteit in het protectoraat en opstandige stam leden daar bewapend en gesteund. In de afgelopen weken zijn, aldus het Britse schrijven, steeds meer invallen gedaan door Jemenitische stammen in Aden. Voor het eerst sinds 1954 waren deze gesteund door Jemenitische troepen. Alle klachten van Jemen over Britse actie op Jemenitisch grondgebiied wa ren zorgvudig onderzocht en ongegrond bevonden UNITED NATIONS r NATIONS UNIES Op 28 januari a.s. zal de poste rijen van de VerNaties een nieuwe postzegel uitgeven in de waarden I van 3 cents blauw en 8 cents rood. De beeltenis van deze zegel toont een wereldbol als ballon met de initialen van de Wereld Meteorolo gische Organisatie. Het ontwerp is van de Canadees Mr. Pollock. BINNENLAND Minister mevr. dr. M. A. M Klompé zal zaterdag 9 februari a.s. in „Draken- burgh" Baarn, het studie-weekend over „De gemeenschap der volkeren en 'naar theologische, volkenrechtelijke en politieke fundering" openen. Gisteravond is in Helmond een Duit se vrachtauto met aanhangwagen door nog onbekende oorzaak in ae Zuid-Wil lemsvaart gereden De bestuurder, de 27- Jarige G. E. Molmann uit Duisburg, ver dronk. Hij had slakken van Duisburg naar Den Bosch gebracht en was nu op de terugweg De ondernemersorganisaties in de zuivelsector en de besturen van de drie centrale landbouworganisaties hebben be sloten bestuursleden voor het bedrijfschap zuivel aan te wijzen. De minister van O., K. en W. heeft meegedeeld, dat de uitkering ineens over de laatste vier maanden van 1956 aan de kleuterleidsters, die aanvankelijk niet onder de voor deze uitkering geldende re geling vielen, nu kan geschieden Gistermorgen zijn in de van Leljden Gaelstraat te Vlaardingen een 42-jarlge motorrijder uit Rotterdam en een 32-Jariee bromfietser uit Vlaardingen met elkaar ln botsing gekomen. Beiden moesten in zeer ernstige toestand naar het zieken huis worden vervoerd. In de loop van de avond Is de bromfietser overleden. Op 70-Jarige leeftijd ls te Den Haag overleden, mr. C. Stolk. een der oprichters van het Nederlandsch Ziekenhulsverple- gingsfonds Nezifo. waarvan hij gedurende 15 Jaar voorzitter is geweest De heer Stolk is langdurig ziek geweest. Hij is meer d-an 30 Jaar voorzitter geweest van de federatie van verenigingen voor zle- kenhulsverpleging ln Nederland. Gistermiddag :s op de Haagseweg bij de Bloter weg de "36-Jarige autobestuurder A van der Graag uit Amsterdam, met zijn wagen tegen een uit de tegenovergestelde richting komende vrachtauto gebotst Hij werd ernstig gewond naar het Wilhelmina- gasthuls vervoerd De auto werd zwaar be schadigd BUITENLAND Uit de Jongste weekstaat van de Bank Deutscher Lander blijkt, dat de Duitse deviezenreserves in de laatste week van het afgelopen Jaar aanzienlijk zijn toege nomen, nadat voordien een zekere stil stand was ingetreden De goud- en devie zenreserves namen ln de laatste week van 1956 met in totaal 112 miljoen mark toe. zodat de goud- en deviezenreserve op 31 december J.l. in totaal 18.06 miljard mark beliep. zijn vol- In Tokio is officieel meegedeeld, dat er op het ogenblik 943 Japanse vissers ln het buitenland gevangen zitten op be schuldiging van overtreding van de vis serijvoorschriften. In Zuid-Korea zitten er 902 en op de Koerillen 41. De Amerikaanse organisatie van oud strijders keert thans jaarlijks ruim 59 mil joen dollar aan schadevergoeding uit aan ruim 94 duizend Jongemannen, die door hun werk in militaire dienst bij het on derhoud van straalvliegtuigen doof zijn geworden. In Potsdam (Oost-Dultsland) enkele dagen geleden vijf mensen, die v< gens de aanklacht „Amerikaanse agenten" waren tot langdurige dwangarbeid ver oordeeld, zo méldt het communistische partijblad van Potsdam „Mp.rkische Volks- stimme" In Stockholm zyn gisterochtend bin nen een half uur twee branden uitgebro ken Sinds 1 Januari ls de Zweedse hoofd stad geteisterd geweest door zestien bran den. die vermoedelijk opzettelijk zijn gesticht. De politie heefl verscheidene ver dachten aangehouden De Zweedse ver eniging voor bescherming tegen brandge vaar heeft een premie van 5 000 Zw. kr uitgeloofd voor Inlichtingen die bijdragen tot de arrestatie van de dader Gisteren ls te Canor. City ln Colo- radlo de 24-jarige John Gilbert Graham terechtgesteld Hij liet op 1 november 1955 een vliegtuig met 44 personen veronge lukken door een helse machine ln de ba gage van zijn moeder een van de slachtoffers te verstoppen. Vannacht ls een bom geworpen naar een gebouw van de Poujadistische bewe ging in Parijs De daders zijn gearresteerd. Hoewel er geen slachtoffers zijn te betreu ren ls de materiële sohade groot. Het Westduitse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft bekendgemaakt, dat West-Duitsland toegestemd heeft in de aanleg van 29 luohtbases voor de NAVO. De bouwkosten van elk dezer bases bedra gen zestig miljoen mark Er zijn reeds 19 vliegvelden in gebruik. Volgens een woord voerder van hét ministerie zullen enkeie vat. de nieuwe bases vooi eenheden van de nieuwe Westduitse luchtmacht bestemd worden. Het werk aan enige bases zou dit Jaar beginnen. Verwacht wordt, dat de vliegvelden alle tegen eind 1959 voltooid zullen zijn. De acht laatste maanden zijn meer dan 20.000 Europeanen uit Marokko ver trokken, dat het vorig Jaar onafhankelijk werd verklaard. Een nieuw type diesellocamotief hee .t bij een officiële proef van de Franse spoorwegen ln Noord-Frankrijk een snel heid behaald van 132 km. per uur. De Algemene Vergadering van de Ver. Naties heeft gisteren te New York een voorstel tot vrije verkiezingen in geheel Korea onder toezicht van de V.N. onder steund met 57 stemmen tegen acht (en negen onthoudingen). Het Internationaal Verbond van vrije vakverenigingen heeft premier Moilet en Robert Lacoste, Frans minister met stand plaats Algiers, telegrammen gezonden, waarin wordt geprotesteerd tegen dwang maatregelen tegen vakbondsleden ln Al- gerlë. Het I.V.V.V. waarschuwt, dat, Indien deze maatregelen niet onverwijld worden opgeheven, een klacht zal worden Inge diend bij het Internationaal Arbeids bureau. Tass meldt dat een Russische schaap herderin. nadat zij door wolven van haar paard was gesleurd en gewond, vijf van de aanvallende dieren heeft gedood. Zij schoot er eerst twee dood. maakte een derde af met de kolf van haar geweer en zette de rest van de vluohtende troep te paard na, wat nog aan twee wolven het leven kostte. Wellington Koo, de voormalige am bassadeur van Nationalistisch-Ohliia ln Engeland en de Ver. Staten en leider van de Chinese delegatie bij de Algemene Ver gadering der Ver. Naties, ls vrijdag gekozen als lid van het Internationale Gerechte- hof ln Den Haag Koo ls 68 Jaar. Cyprische verzetslieden hebben vrij dagavond ln Famagusta op straat een Britse functionaris van de regering van Cyprus doodgeschoten. De functionaris is de 96ste Brit die sedert april 1955 toen de Griek-Cyprische verzetsbeweging Eoka haar campagne begon, om het leven ls gebracht. Volgens Tass u de Sovjet-Unie van plan dit Jaar haax olieproduktie met 13 procent te verhogen tot 97 miljoen ton. De olie-ondernemingen ln de betrekkelijk nieuwe oliegebleden van de Oeral en de Wolga worden tot ontwikkeling gebracht en de olleverkennlngen lr. Westelljk- Siberie en Centraal Azië worden uitge breid. v In Cairo ls vrijdag bekendgemaakt, dat een direote radiotelefoon verbinding met Moskou ls geopend. Het ls de eerste directe verbinding tussen Moskou en een Arabische hoofdstad. Uit Buenos Aires wordt gemeld, dat een Viking-passagiersvliegtuig, vrijdag kort na het vertrek naar het vliegveld van de badplaats Mar del Plata, ls neergestort. Elf van de 33 Inzittenden 27 passagiers en 6 bemanningsleden kwamen hierbij om het leven. Vier personen zijn levens gevaarlijk gewond. Het toestel raakte een muur van een boulevard langs de rivier en vloog toen in brand. De kunstcollectie van Beuningen Onder de kunstcollectie Van Beunin gen, welke de gemeente Rotterdam voor 15 miljoen gulden wordt aangeboden, bevinden zich behalve de omstreden „Emmaüsgangers" o.a. „De toren van Babel" van Pieter Brueghel de Oude, „De drie Maria's" van Jan van Eyck en voorts werken van Jeroen Bosch, Mem- linc, Quinten Matsys, Lucas van Leyden e.a. (Ingez. Med.-Adv.) Uen nimmer ruw of schraal^ o Het is de Hamamelis die het 'm doet „De Zeven Provinciën" naar de West 8 APRIL WEER IN ONS LAND Uitgeleide gedaan door talrijke fami lieleden van de opvarenden, is gister middag Hr. Ms. kruiser „De Zeven Provinciën" onder commando van kapitein ter zee mr. A. N. baron de Vos van Steenwijk voor een oefenreis naar de West uit de haven van Den Helder vertrokken. De reis wordt meegemaakt door de commandant van het Nederlandse oefensmaldeel V. commandeur L. Brou wer, die het commando over de artil lerie-oefeningen zal voeren. Ofschoon vlagvertoon dus niet het hoofddoel van de reis is, zal ook aan dit oefendeel de nodige aandacht wor den besteed. In de Ned. Antillen en Venezuela zullen door de Nederlandse kolonies ontvangsten worden georgani seerd. Aan boord bevindt zich de traditionele „loden verrader", door de bemanning van Hr. Ms. fregat „Willem van der Zaan'- „gestolen". Netjes verpakt zal deze aan de fami lie Maduro worden terugbezorgd. De eerste aanloophaven is Las Palmas op de Canarische eilanden. Van 25 tot 28 januari verblijft de kruiser te Wil lemstad, van 2 tot 4 februari te Aruba, en daarna gaat het naar de haven La Guaira te Venezuela. Na wederom, tussen 4 en 11 maart, Curacao te heb ben aangedaan, zal het schip in maairt San Juan op Porto Rico aandoen en daar oefenen met de Amerikaanse marine, waarna de terugreis wordt aanvaard. De kruiser wordt 8 april in de haven van Nieuwediep terugverwacht. ZATERDAG Den Burcht JacobazaalNyjoarsviside „Ons Grunnegerlaand". 8 uur nam. Clarasteeg 18: Tentoonstelling Leidse Postduivenver. „De Vriendenclub". 710 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Toneelver. „Tot Ieders Genoegen" speelt „Annemarle". zeg jij 't maar". 8 uur nam. Leiderdorp (Kantine Ver. Touw- f abri eken)Leias Mondaccordeon-orkest- ver, „Crescendo" 8 uur nam. ZONDAG Clarasteeg 18: Tentoonstelling i- ldse Postduivenver. „De Vriendenclub". 105 uur. Lido-theaterInst. voor Arbeidersont wikkeling. „Heuvel 24 antwoordt niet". 1<H uur voormiddag. Schouwburg: Kinderoperette Chnls Hof land „Hans en Grietje". 2£ uur nam Steenschuur 6: Geünieerde Loge van Theosophen. 11 uur voorm. Luxor: Zondagmorgen bijeenkomst B .K.- werk Herv. Gem. m.m.v. Freek Sachs, U.K.S.-band en mond'acc. trio. 10.30 uur voorm. MAANDAG De Doelen: Leden verg. Leidse Amateur Fotografen Ver. 8 uur nam. Kweekschool voor V.O. (Vliet)K. en O.- cursus Boetseren. 8 uur nam. Het Gulden Vlies: Jaarverg. Tuinbouw- studieclub Leiden en Omstreken. 71/4 uur nam. „De Natuur- Oegstgeest, Patronaalsgebouw. Pro pagandafilmavond Dierenbescherming. 8 u. nam. Het Gulden Vlies: Ned. Ver. van Huis vrouwen. Lezing firma Spanjaard. 2 uur nam. De Doelen: Ned. Mij voor Nijverheid en Handel. Spr. dr. Ir. Mesa over het Delta plan. 12£ uur nam. Schouwburg: K. en O. Toneelgroep „Theater" „Dundo Marojes dukaten". 8 uur nam. Rehoboth (Rapenburg)Middenstands- cursus „beter verkopen" 8 uur nam. Voorschoten. Cultureel Centrum: Nutsavond A. Th. v, d. Lerq vertoont kleu rendia's over Zwitserland en Italië. 8.15 uur nam. WOENSDAG Schouwburg: K. en O. Toneelgroep „Theater". „Dundo Maroje's dukaten" 8 uur nam. De Harmonie: Bespreking over oprich ting Openbaar Lyceum. 8 uur nam. Groen est eeg 16: Jeugdbljeenkom6t J.N. V.C. 7.30 uur nam. Gerecht 10: Kon. Ned Mij. voor Tuin bouw en Plantkunde. 8 uur nam. De Doelen: Genootschap Nederland Engeland. Spr. prof. Palterson over Dis raeli en Dioken6. 8 uur nam. Leiderdorp. Geref. Kerk: Jubileum- uitvoering chr. gem. zangvereniging „Ex celsior". t.g.v. 60-jarig bestaan. 8 u. nam. DONDERDAG Schouwburg: K. en O. Toneelgroep ..Theater". „Dundo Maroje's dukaten". 8 uur nam. Oegstgeest. Gebouw Irene: Herv. Gem. Poppentheater Guldo van Deth. 8 u. nam. Tsou En-lai in Polen Premier Tsjou-En-lai van commu nistisch China is gisteren uit Moskou in Warschau aangekomen voor bespre kingen, meldt het Poolse persbureau P.A.P. Tsjou verklaarde bij aankomst, dat Po len „nieuwe successen op de weg van socialistische opbouw heeft behaald'". Onder leiding van de (communistische) verenigde arbeiderspartij „worden nu krachtige pogingen gedaan om de vele moeilijkheden, die het Poolse volk ont moet. te overwinnen". „Wij weten dat u niet. voor een ge makkelijke taak staat", aldus Tsjou. „Om deze moeilijkheden te overwinnen hebt u tijd nodig en de eenheid van alle betrouwbare krachten voor het socialis me, teneinde te strijden tegen alle zicht bare en verborgen anti-socialistische krachten." „Te vaag", zegt Acheson Dean Acheson, de voormalige Ameri kaanse minister van Buitenlandse Za ken onder de democratische regering, heeft, in een verklaring voor de commis sie voor buitenlandse aangelegenheden van het Huis van Afgevaardigden, de gedachte geopperd om vijandelijk op treden. van de ene zowel als van de an dere kant. aan de Israëlisch-Arabische grenzen door een politiemacht van de Ver. Naties te doen voorkomen of even tueel bestraffen. Verder opperde hij be paalde pijpleidingen in het Midden-Oos ten onder toezicht van de Ver. Naties te plaatsen voor geval Nasser het vrije ge bruik van het Suezkanaal zou belem meren. Acheson kritiseerde de voorstel len van Eisenhower voor het Midden- Oosten als te vaag van inhoud. WERELDKAMPIOENSCHAP BRIDGE VOOR ITALIANEN Het eindresultaat van de match om het wereldkampioenschap bridge, waar in over vijf dagen 224 spellen werden gespeeld, braent in New York wat de grootte betreft een verrassende over wining van Italië of Amerika. Met 10 150 punten bleven de Europese kam pioenen in de meerderheid. Het groot ste verschil dat men ooit in een wereld kampioenschapsmatch heeft genoteerd. VRIJDAG Café Aniba: Ledewverg. Leidse Tuiniers- en Bloemisten ver. D.E.V. 8 uur nam. Rehoboth: Ledenverg. Ned. Chr. Vrou wenbond. 8 uur nam.. Sohouwburg: K. en O. Toneelgroep „Theater". „Dundo Maroje's dukaten". 8 uur nam. Stadhuis: Leids Jeugdparlement over de binnenlandse politiek. 7i uur nam. TENTOONSTELLINGEN Haagweg 92: Tentoonstelling Marcel B. Keezer en Louis Meys. Dagelijks 10 uur voorm.5 uiir m.- woensdag en vrijdag 710 uur nam. (tot 16 Januari). Lakenhal: „Tekenaars van nu (tot 21 Januari). Rijksmuseum Geologie en Mineralogie (Garenmarkt 1 b). Tentoonstelling geolo- ?ie in Nederland. Op werkdagen van 10— 2 en 24 uur. 's Zondags van 24 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling van Japanse prenten. 10 uur v.m. tot 4 uur nam. L i s s e (H.B.G.-hallen)Tentoonstelling „Bloemlust" 9 uur voorm.10 uur nam. (t/m 12 Januari). BIOSCOPEN Re\ „Het meisje van de rivier". 18 Jr. Werkdagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zon dag: 2.30. 4.45. 7.15 en 9.15 uur. Casino „Sinds Adam en Eva". 18 Jr. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondagt 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Dcmderdagcy- olus „24 uur uit een vrouwenleven". Lido „Als Parijs ontwaakt". 18 Jr, Werkdagen: 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Luxor „De Hofnar". A.l. Werkdagen: 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon „Trapeze". A.l. Werkdagen: 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Zaterdag 12 januari zijn des middags-, 's avonds en 's nachts voor het klaarma ken van spoedrecepten geopend: Apotheek Kok. Rapenburg 9, tel. 24807; Apotheek Oegstgeest. Wilhelminapark 8. tel. 26274; Apotheek Tot Hulp der Mensheid, Hooi gracht 48. tel. 21060. Zondag 13 januari is van 's morgens 8 uur tot 's avonds 12 uur alleen geopend Apotheek Kok. De zondagsdienst der huisartsen te Leiden wordt van hedenmiddag 2 uur tot maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doktoren: Den Haan. Hartman, Lange- zaal. Pleiter en De Bruyne. door dokter Held, tel. Bij geen gehoor bij Uw halsarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) a bi) t. 3 3 3» d B £3 41 S c- S 4) f Stockholm nevel ono a -5 0 Oslo sneeuw ono -0 7 Kopenhagen regen wzw 8 4 1 Aberdeen regenbui w 12 4 0.4 Dublin regen w 1.1 7 1 Londen motregen w 6 5 0.1 Am terdam regen w 14 5 1 Bru&sel geh. bew. zw 6 2 0.6 Parijs onbewolkt w 4 -1 0 Bordeaux nevel n 1 -1 0 Grenoble onbewolkt windstil -4 0 Nice onbewolkt nnw 7 2 0 Berlijn regen wzw 6 3 0.5 Frankfort geh. bew. zw 6 -1 0 München geh. bew. nw 1 -2 1 Zurich nevel wzw 2 -3 2 Genève onbewolkt wnw 2 -5 Locarno onbewolkt windstil 0 0 Wenen zwaar bew. wnw 6 1 0.1 Innsbruck mist windstil 11 0.5 Rome on bewolkt no 4 3 14 Maliorca onbewolkt windstil 2 0

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 2