WEER DODEN BIJ BOTSINGEN IN DE HONGAARSE HOOFDSTAD r;Weg gebaand voor hervatting van besprekingen over liet Suez ka naai" WEERBERICHT Premier Kadar was in Moskou Arbeiders in fcibriekscentrum Csepel kwamen in verzet tegen grote economische nood Hammarskjöld zou conferentie voorbereiden van Egyptenaren met Britten en Fransen DE VRAGEN TE DUISTER OF DE DAGEN TE LICHT? 95ste jaargang ZATERDAG 12 JANUARI 1957 No. 29034 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN £.7.— per kwartaal: f. 2.35 per maand: f. 0.55 per week Witte Singel 1. Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Eedactie: 21507 Gistermiddag zijn in Boedapest tenminste vijf demonstranten om het leven gekomen, toen leden van de communistische militie salvo's in de lucht afvuurden, waarbij echter ook op de menigte werd geschoten. Arbeiders van de Hongaarse hoofdstad protesteerden namelijk tegen de slechte economi sche omstandigheden en het niet nakomen door de regering-Kadar van beloften tot loonsverhoging. Toen de militie in vrachtauto's kwam aanrijden, werd zij door de arbeiders met stenen begroet. De Hongaarse premier. Janos Kadar, en de minister van staat Marosan hebben donderdag in Moskou besprekingen gevoerd met de Russische en Chinese leiders, aldus meldt het officiële persbureau Tass uit de Russische hoofdstad. Van Rus sische zijde namen o.a. partijsecretaris Kroesjstjef, premier Boelganin, minister van Buitenlandse Zaken Sjepilof en vice-premier Mikojan aan de besprekingen deel. China was o.m. vertegenwoordigd door de premier Tsjou En-lai. Gesproken werd over uitbreiding en versterking van het contact tussen de communistische en arbeiderspartijen van Hongarije, de Sovjet-Unie en Rood-China. Ook passeer den de wereldvraagstukken de revue. Alle aanwezige leiders „spraken het vaste vertrouwen uit, dat het systematisch contact tussen alle communistische partijen versterkt en ontwikkeld zal worden op basis van het marxistisch-leninisme en de beginselen van het proletarisch internationalisme, die de onveranderlijke grond slag van de revolutionaire marxistische partijen vormen". vijfhonderd tegen-revolutionairen terecht zijn gesteld. De geheime 'politie der communis tische regering-Kadar is thans even machtig en actief als in de dagen van het bewind-Rakosi. Zij jaagt op meedogenloze wijze op allen, die aan de opstand hebben deelgenomen. Er worden dagelijks tientallen arresta ties verricht. Over de onrust in Boedapest wordt nog gemeld, dat de arbeiders in een wa- gonfabriek het werk hadden neergelegd en zich in een deel van de fabriek had den verschanst. Zij waren hierbij aangemoedigd door arbeiders uit naburige fabrieken, die Geheime politie jaagt op „rebellen" De Hongaarse regering heeft alle openbare betogingen en bijeenkom sten, waarvoor niet vooraf toestem ming van de autoriteiten is verkre gen,, verboden. Het verbod blijft tot 31 maart van kracht, zo meldt het Hongaarse persbureau MTI. Reuter vernam gisteren in Boeda pest van gewoonlijk betrouwbare zijde, dat in de afgelopen drie a vier weken in Hongarije naar schatting Prinses Beatrix en vriendinnen in Oostenrijk Het districtshoofd van Bregenz. in Oostenrijk dr. Langle van Bludenz. heeft zich gisteravond in gezelschap van de burgemeester van Lech, Johann Pfefferkorn en het gemeenteraadslid Ernst Skardarassy naar Zürs begeven om daar Prinses Beatrix namens het hoofd van het provinciaal bestuur en de Oostenrijkse regering te begroeten. Dr. Langle von Bludenz overhandigde Prinses Beatrix een ruiker anjelieren in de Oostenrijkse kleuren rood en wit. De Prinses gaf blijk dit gebaar zeer te waarderen. Zij liet zich geestdriftig uit over de bijzonder goede gelegenheid tot skilopen in de omgeving van Zürs en Lech. De prinses, die een uitstekende ski loopster is, zal twee weken in hotel Loruenser verblijf houden. Zij maakt dagelijks uitgebreide tochten. Vijftien vriendinnen delen haar verblijf in Oos tenrijk. Voetzoeker in de melk! De Zaandamse politie heeft twee flessen melk voor onderzoek naar de Alkmaarse Keuringsdienst voor waren gezonden. De ene, reeds ge opende fles (zonder fabrieksmerk) bleek een voetzoekershuls te bevat ten, die zo gezwollen was dat hij niet. door de hals van de fles kon. In de tweede les (afkomstig van een melkproduktenfabriek te Am sterdam) zat een bolletje staniol. Deze is doorgestuurd naar de Keu ringsdienst voor waren te Amster dam. Nadat daarop de schoten gevallen waren, zetten de arbeiders de bekogeling met stenen en stukken metaal in verdubbelde mate voort, waarop de communistische militiemannen met grote snelheid wegreden. Hoge functionarissen werden door de menigte, die anti-rode en tegen de regering-Kadar gerichte leuzen riep, uitgejouwd. De rust keerde pas weer, toen Russische infanterie in auto's werd aangevoerd en salvo's in de lucht afvuurde. eveneens tot staking waren overgegaan. De betogers werden aangevuurd door sprekers, die vanaf muren spraken. De toegang tot de stalen brug. die het ei land Scepel - waarop zich de grootste fabrieken van Hongarije bevinden - met de rechteroever van de Donau bevindt, werd door twee Sovjetrussische vecht- wagens bewaakt. In de straten van Csepel. die werden gepatrouilleerd door Russische gevechts wagens. verdrongen de arbeiders zich rondom journalisten uit Westelijke lan den om hen in heftige termen deelge noot te maken van .him afkeer van de door de Russen gesteunde regering-Ka- dèr. Deze arbeiders verklaarden, dat een andere grief was. dat de regering hun verzoek, om de werkdag van acht tot zes uur te verminderen, niet wilde inwilli gen. Dit verzoek was gedaan om de werkzaamheden meer te spreiden daardoor het voorgenomen ontslag van 11.000 van de 38.000 arbeiders in de fa brieken van Csepel te voorkomen. V.P.R.O. heeft opnieuw de 5 Voortbestaan nu (voorlopig) verzekerd Dr. E. D. Spelberg, de directeur van de Vrijzinnig Protestantse Radio- Omroep, heeft gisteravond voor de radio bekend gemaakt, dat het aantal abonnees op Vrije Geluiden, de om- roepgids van de VPRO, op 1 januari j.l. 142835 beroeg. Dit is ruim 3500 meer dan 5% van het aantal luistervergun ningen. Deze 5% was gisteravond nog niet bekend, maar werd geschat op ongeveer 139.250 (2.785.000 luisterver gunningen). Het ontwerp voor een nieuwe omroep wet, dat dit jaar in de Tweede Kamer in behandeling zal komen, vereist voor een omroepvereniging, wil zij recht op zendtijd hebben, als minimum het aan tal van de bovengenoemde 5% abonnees op haar omroepblad. Men neemt aan, dat 1 januari 1957 de peil datum zal wor den: vandaar het belang van het door de VPRO bereikte resultaat. WOEDENDE MENICTEN IN BOEDAPEST Opklaringen De Bilt verwacht tot zondagavond: Plaatselijk enkele buien afgewisseld door opklaringen. Ongeveer dezelfgde temperaturen als vandaag. Aanvankelijk stormachtige tot krachtige, later gelei delijk afnemende noordwestelijke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur). 13 JANUARI Zon op: 8.45 uur; onder: 16.57 uur. Maan op: 14.12 uur; onder: 5.45 uur. Hoogwater te Katwijk te 0.13 en 12.41 uur. Laagwater te 8.17 en 20.46 urn*. (14/1 hoogwater te 1.16 en 13.37 uur, laagwater te 9.24 en 21.49 uur). Dit nummer bestaat uit 12 pagina's en een Bijvoegsel Een belangrijke aanwinst voor de Technische Hogeschool te Delft, het Stevin-laboratorium. werd gister- middag door de secretaris-generaal van het ministerie van Onderwijs Kunsten en Wetenschappen, dr j. C. Wesselings. geopend. Een blik in de grote hal van het laboratorium tijdens de bezichtiging door de autoriteiten. Als er geen hinderpalen worden opgeworpen „Als er geen nieuwe hinderpalen worden opgeworpen, is de weg gebaand voor hervatting der besprekingen over het Suezkanaal", aldus verklaarde een woordvoerder van de Britse delegatie naar de Ver. Naties in New York gisteren. Hij schreef dit toe aan de activiteit van secretaris-generaal Hammarskjöld, die volgens persberichten had voorgesteld een ronde-tafel-conferentie te doen houden om hervatting van het overleg tussen Engeland en Frankrijk enerzijds en Egypte anderzijds mogelijk te maken. Vertegenwoordigers van Noorwegen, Italië en Ceylon zouden in deze besprekingen betrokken worden. Noorwegen werd in dit verband genoemd als een van de voornaamste gebruikers van het Suezkanaal, Italië vanwege zijn gematigd optreden in de kanaalcrisis en Ceylon als Aziatisch land, dat kritisch heeft gestaan tegenover de Brits-Franse actie. Het Canadese vliegdekschip „Magnifi cent" is vrijdagmiddag met 394 Canadese soldaten en 13 officieren in Port Said aangekomen. Zij zullen het Canadese contingent van de internationale poli- Malik (loet zijn best Volgens één bericht zou het vol gende, uit drie stadia bestaande plan zijn opgesteld, om tot een oplossing van het kanaalvraagstuk te komen: 1. secretaris-generaal Hammars kjöld treedt op als bemiddelaar, en brengt wederzijdse denkbeelden aan partijen over (dit heeft hij reeds enige tijd gedaan); 2. wanneer er voldoende vorderin gen zouden zijn gemaakt, zouden Britse, Franse en Egyptische verte genwoordigers in Hammarsjkölds werkvertrekken van gedachten kun nen wisselen; 3. een rondetafel-conferentie. 41 nieuwe K.L.M.-toestellen De KLM heeft, ten behoeve van haar toekomstige vloot-positie thans 41 vliegtuigen in bestelling. 19 daarvan, n.I. 10 Douglas DC-7C machines en 9 Vickers „Viscount 803" toestellen ko men dit jaar. Verwacht wordt dat de twee Fokker „Friendship" vliegtuigen in 1958 worden afgeleverd; dat 12 Lockheed „Electra" machines in 1959 de vloot komen versterken en dat in 1960 de 8 Douglas DC-8 straalverkeers- vliegtuigen komen. De KLM heeft bo vendien nog een optie op vier DC-8 toestellen, zodat uiteindelijk misschien 12 van deze reuzen b\j de KLM in ge bruik zullen zijn. Er is op het ogenblik nog geen defi- ii^f plan bij de KLM om de bestelling van twee „Friendship" vliegtuigen uit te breiden. Wel wordt bestudeerd hoe de „Friendships" eventueel zouden kun nen passen in de vervanging van een ge deelte van de KLM-vloot, b.v. de ..Da kota's". tiemacht versterken. Aan boord van "net schip bevonden zich voorts drie vlieg tuigen van het type „Otter". De Cana dezen zouden vandaag ontscheept wor den en naar het doorgangskamp van het politieleger te Aboe Soeweir gaan. De vliegtuigen gaan vrijdagavond reeds naar Aboe Soeweir. De Libanese minister van buiten landse Zaken, Charles Malik, heeft gis teren in Parijs medegedeeld, dat hij na een langdurig onderhoud met president Nasser in Cairo tot de slotsom is ge komen, dat „er enige aanwijzigingen be staan, die hoop geven op een regeling in het Midden-Oosten". Die aanwijzingen moeten ten volle gebruikt worden, zo meenden hij. Malik zou met Franse lei ders besprekingen voeren alvorens hij vandaag doorreist naar New York. Na mijn onderhoud met president Nas ser, zo verklaarde Malik, begrijp ik beter dan tevoren de grenzen van het moge lijke en het onmogelijke voor regeling van de Suezkwestie. Ik ken nu het Egyptische standpunt en als ik beter bekend ben met het standpunt van En geland en Frankrijk, zal mijn land be reid zijn alles te doen om te helpen bij het vinden van een bevredigende op lossing van de hangende kwesties. JIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIII Tijdslimiet van zeven dagen voor Israël De Egyptische minister van Buiten landse Zaken, dr. Mahmoed Fawzi, heeft secretaris-generaal Hammarskjöld schriftelijk verzocht een speciale bijeen komst van de Algemene Vergadering der Verenigde Naties uit te schrijven ter bespreking van een Egyptische klacht, inhoudend dat Israël ,jn gebreke blijft gehoor te geven aan de bepaling in de door de Assemblee goedgekeurde reso luties, dat het zijn strijdkrachten ach ter de vroegere bestandslinies moet te rugtrekken". De Aziatisch-Afrikaanse groep in de V.N. is voornemens de Algemene verga dering te verzoeken een tijdslimiet van zeven dagen te stellen voor een volle dige Israëlische terugtrekking achter de ■wapenstilstandslinies. Laatste kans voor de puzzelaars Maandag 13 uur sluit de inzendingstermijn Jongstleden zondag liepen wec langs het strand tussen Katwijk en Noordwijk. We wa ren er niet alleen. Het aan de lente herinne rend weer had niet slechts ons tot deze deze on-seizoenlijke uitspatting bewogen. En daar zagen we een heleboel mensen waarvan we dachten: „wel, wel, voor die trouwe puzzelaar zijn de donkere dagen te licht geweest of de duistere vragen te donker". Want van de tallozen die we zagen herkenden wij er ve len die anders altijd bij de beantwoording van de kerstprijsvraag present waren, maar tot nu toe ditmaal ver stek hebben laten gaan Maar misschien heb ben die puzzelaars de open stilte opgezocht om de puntjes op de puzzel-i's te vinden. En dan hebben ze nu nog een heel week einde om hun inzen ding „in de puntjes" te verzorgen, want maandag a.s. om 13 uur sluit de inzen dingstermijn. Dan is het echter ook onherroepelijk af gelopen. En dan zal blijken of waar is wat wij nu vermoeden: de vragen waren te duister en zwaar of de donkere dagen waren niet don ker genoeg om buiten „buiten" te laten en verpozing binnen, bü de haard en met de „duistere vragen voor donkere dagen" in de hand verpozing te zoeken. Maar we hebben nog hoop, dat de puzze laars ons niet teleur stellen en hun kans op een van de vele prijzen van honderd tot vijf gulden niet in het water van de wilde zee in het milde zon netje langs het aan trekkelijke strand wer pen. Maandag om 13 uur moeten de oplossingen van de kerst prijsvraag „Duistere vragen voor donkere dagen" in het bezit van de redactie zijn. Zet „Prijsvraag", het aantal ingezonden oplossingen en uw adres buiten op de enveloppe. Doe het van daag of morgen, daarna is het te laat! Amerikaanse i Britse hulp Jordanië .p.v. aan Groot-Brittannië heeft de Verenigde Staten ervan op de hoogte gesteld, dat het waarschijnlijk zijn jaarlijkse subsi die van 12 miljoen pond sterling aan het Jordaanse leger van 20.000 man na 31 maart niet meer zal verlenen, aldus diplomatieke kringen in Washington. Naar verluidt zijn de Verenigde Sta ten bereid de Britse verbintenis over te nemen door een rechtstreekse gift aan Jordanië in het kader van Eisenhowers nieuwe voorstellen voor de handhaving van vrede en evenwicht in het gebied van het Midden-Oosten. Gezaghebbende Amerikaanse kringen zijn van mening, dat een beslissing om de subsidie aan Jordanië in te houden de gevaarljjkte consequenties kan heb ben. Het zou kunnen leiden tot de in eenstorting van Jordanië als georgani seerde staat. Winter... Winterkost-weer! Nü zo'n malse sappige Aoton Hunink's worst! De lekkerste Gelderse Rook worst; dat proeft u bij de eerste hap! Mmm... zo'n worst ver zoent u met de vinnigste kou! Gauw een kopen... maar let wél op het loodje-met-de-naamuw garantie voor de lekkerste! Hoe verser - hoe lekkerder ANTON HUNINK HOFLEVERANCIER - DEVENTER Parijs (luidt geen inmenging van (le V.N. in Algerije De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, John Foster Dulles en zijn Franse ambtgenoot, Christian Pineau, hebben vrijdag in het ministerie van Buitenlandse Zaken te Washington een onderhoud van twee uur gehad. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie deelde na afloop mee. dat Pmeau de verklaring van premier Mollet over Algerije had toegelicht en Pineau vertelde later zelf, dat hij Dul les had medegedeeld, dat Frankrijk tus senkomst van de V.N. in Algerije niet zal dulden. Voorts maakte Pineau zijn standpunt aangaande de problemen van het Midden-Oosten, waaronder de kwes- tie-Suez, kenbaar De Franse minister ontvouwde verder zijn zienswijze ten aanzien van de ontwapening en de vor deringen op het gebied van de Europese genwording. Minister Dulles had ..met belangstelling' naar Pineau's woorden geluisterd, aldus de woordvoerder. Tijdens ae jaarvergadering van Hei- nekens' Bierbrouwerij is medegedeeld, dat de directie het ministerie van Eco- nomische Zaken toestemming gevraagd I heeft voor een verhoging van de bier- prijs. Indien deze wordt toegestaan zal deze verhoging in de café's neerkomen op ongeveer vijf cent per glas. Het is nog onbekend hoe de winkelprijs zal worden. Het ministerie heeft deze zaak thans in onderzoek. Prins Bcrnliard heeft gisteren in I President Coty van Frankrijk. De Parijs het Institut Neerlandais ge-1 Prins in een gemoedelijk gesprek opend in tegenwoordigheid van i met het Franse staatshoofd. (Ingez. Med.-Adv.)

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1