Laatste Berichten l< ECHTZAKEN VRUDAG 11 JANUARI 1957 Tariefsverhoging vervoersbedrijven (Van onze Haagse redactie) De minister van Economische Zaken heeft thans zijn goedkeuring gehecht aan de door de gemeentelijke ver voersbedrijven in Amsterdam, Utrecht en Den Haag voorgestelde tariefsver hogingen. Over de tarieven in Rotter dam, Arnhem en nog enkele gemeen ten is nog geen beslissing genomen. In Den Haag en Utrecht zal de ver hoging ingaan op 1 februari a.s. ïn Amsterdam zal dat eerst later het ge val zqn. De tariefsverhoging bij de H.T.M. zal variëren van 25 tot 30 en tot ge volg hebben, dat een enkele rit met overstapbevoegdheid. welke op het ogen blik 20 cent kost, met 5 cent zal wor den verhoogd en dus 25 cent zal gaan kosten. Een enkele rit, met overstapbe voegdheid voor kinderen gaat, in plaats van 10 cent, 13 cent kosten; een vijf- rittenkaart, in plaats van 75 cent een gulden. Onthulling borstbeeld Cor Ruys „VER BOVEN DE LUCHTHARTIGHEID". Met enige plechtigheid is gistermid dag het door de beeldhouwer J. G. Wertheim vervaardigde borstbeeld van de acteur Cor Ruys aan de gemeente Rotterdam overgedragen. Het is ge plaatst in de wandelgangen van de Rotterdamse Schouwburg, die zijn tiende verjaardag viert. De overdracht geschiedde in het bijzijn van mevr. Tilly RuysLus en kinderen en van ongevear het gehele gezelschap van het Rotterdams Toneel, waarvan de kern voortgekomen is uit Cor Ruys' gezel schap „Het Vrije Toneel". Namens de minister van O., K. en W. schetste mr. J. M. F. J. Jansen de bete kenis van Cor Ruys, die zijn genre, de 'lichte comedie, „met onnavolgbaar meesterschap" beheerste. Volgens spre ker is de beeldhouwer Wertheim erin geslaagd iets van het wezen van Cor Ruys. dat ver boven de luchthartigheid uitging, vast te leggen. Mede omdat de overledene, die een nationale figuur was, in Rotterdam zijn jubileumtournee be gon en omdat zijn gezelschap later de kern is geworden van het .Rotterdams Toneel", heeft het ministerie gaarne aan het verzoek van het gemeentebestuur van Rotterdam willen voldoen om het beeld voor deze schouwburg in bruik leen af te staan. Nadat de onthulling was geschied zeide burgemeester Van Walsum het beeld gaarne namens de gemeente Rotterdam te willen aanvaarden. Namens het gezelschap voerde ten slotte Jan Teulings het woord, getui gende dat Cor Ruys een toneelspeler was zoals er per generatie maar één of t<wee geboren worden. Verfexport 30 miljoen NEGEN PROCENT MEER DAN VORIG JAAR. De export van de Nederlandse verf industrie is in 1956 wederom hoger ge weest dan in de voorafgaande jaren. Er werd ruim 12,5 miljoen kilogram verf met een opbrengst van meer dan 30 miljoen gulden uitgevoerd. In ver gelijking met 1955 werd, naar op brengst gerekend, een toeneming van bjjna 9% geboekt. Daar de gemiddelde waarde per kilogram eveneens toenam, was de toeneming, naar volume bere kend, iets minder groot. De spreiding van de export was weer zeer ruim. In meer dan 100 landen en gebieden werd in 1956 Nederlandse verf gebruikt. 60% werd afgenomen door Europese landen, 15% ging naar Afrika, 16% naar Aziatische landen en 9% naar het Westelijk halfrond. Van de totale Nederlandse verfproduk- tie werd, naar opbrengst gerekend, bijna 20% geëxporteerd, een percentage dat aanzienlijk hoger is dan van welk an der verfexporterend land in de wereld, zodat ook in 1956, ondanks de scherpe concurrentie op de wereldmarkt van Amerika. Engeland en Duitsland, de Ne derlandse verfindustrie haar vooraan staande plaats wist te behouden. 20 jaar Ver. van Ned. Wegenbouwers WEGENBOUWDAG EN UITREIKING EREPENNINGEN. (Speciale berichtgeving) De wegenbouwdag, die op 16 januari a.s. te Amsterdam wordt gehouden, *al in het teken staan van het 20- jarig bestaan der Ned. Ver. van We genbouwers (N.V.W.B.). Dit deelde ons gisteren de voorzitter van deze orga nisatie, ir. H. D. Prins, mee. Opgericht in een tijd, waarin een enorme behoefte tot organisatie bestond tengevolge van de grote concurrentie, de slechte bedrijfsresultaten en de beun hazerij, ontwikkelde de vereniging zich vooral tijdens de jaren in en na de laatste wereldoorlog tot een instel ling, die haar activiteiten op velerlei terreinen ontplooit. Hoewel het ledental slechts 148 bedraagt, voerden de aange sloten bedrijven tezamen in 1955 voor bijna 175 miljoen gulden aan wegen bouwwerken en onderhoudswerk uit. Speciale belangstelling heeft de N.V.W.B. van het begin af aan gehad voor de mechanisatie en de opleiding van het personeel, zoals uitvoerders, straatmakers en machinisten. De vak opleiding van deze laatsten bijv. be staat nu nog uit een bijscholing van zes weken in het trainingskamp te Ede, maar het voornemen bestaat om in deze plaats een school te doen verrijzen, waar gedurende een cursus van twee jaar de leerlingen tot bekwame machinisten zul len worden opgeleid. De toenemende mechanisatie verschaft het wegenbouwbedrijf steeds meer een industrieel karakter, terwijl hierdoor bo vendien een nijpend tekort aan ar beidskrachten wordt voorkomen. De samenwerking tussen overheid en wegenbouwbedrijf neemt eveneens een belangrijke plaats op het programma van de N.V.W.B. in. Het is dan ook de be doeling, dat men als vrucht van dit overleg o.m. kan komen tot een gelijk matige verdeling van de uit te voeren werken over een geheel jaar. Tengevolge van de bestedingsbeperking dreigen hier echter in de komende zomer weer moei lijkheden te rijzen, aldus de N.V.WB Een ander, probleem vormt het feit, dat de drukke periode in de wegenbouw samenvalt met de oogsttijd. Het wegen bouwbedrijf vult namelijk haar werk krachten voor een belangrijk deel aan met landbouwarbeiders. Tenlsotte vertelde de heer Prins, dat ter gelegenheid van het jubileum zilve ren en eouden erepenningen zuller. I worden uitgereikt aan werknemers, die gedurende een periode van respectieve lijk 25 of 40 jaar werkzaam zijn bij een van de ledenbedrjjven der Ned. Ver. van Wegenbouwers. Bejaarde wielrijder gedood (Van onze Haagse redactie) Een 73-jarige wielrijder uit Voorburg bemerkte vanmorgen bij het kruispunt Van Heeswijkstraat-Willemstraat te Voorburg niet de vrachtauto van een 24-jarige Amsterdammer. De oude man kwam hierdoor in aanraking met de aanhangwagen. Hij werd zo zwaar ge wond, dat hij ter plaatse is overleden. Eden afgetreden als parlementslid Reuter meldt uit Londen, dat ex- premier Eden zijn parlementszetel ter beschikking gesteld heeft. Israëliërs trekken verder terug in de Sinai De Israëlische troepen in de Sinai zullen zich voor 15 januari vanuit hun huidige posities 25 km verder naar het oosten terugtrekken en daarbij El Arisj ontruimen, zo heeft generaal Burns, de bevelhebber der V.N.-troepen, donder dag op het vliegveld van Lydda in Israël verklaard. Bums deelde mede, dat de Israëlische stafchef, generaal Dajan. met wie hij donderdag drie kwartier gesproken heeft, hiermede heeft ingestemd. De Israëliërs zullen echter Sjarm Sjeik, de Egyptische basis, die de toe gang tot de golf van Akaba beheerst, niet ontruimen. Nederlanders vooraan bij bergingswerk Suezkanaal De Nederlanders staan vooraan bij het bergingswerk in het Suezkanaal: de Ne derlandse ploeg houdt het record van alle ploegen, die aan de operatie deel nemen, want zij hebben zes gezonken sleepboten in een week tijds gelicht. De volgende opdracht, de Firdanbrur, wordt beschouwd als de moeilijkste taak van het bergingswerk, daar de bruggen- boog ieder ogenblik naar beneden kan storten. De Nederlanders zijn van plan om de spanning aan kranen vast te haken en er dan door arbeiders de basis ervan af te laten branden door middel van acyteleen-vlammen. De Nederlanders lichtten de sleepboot .Barque" op een buitengewoon vlotte manier en zonder enige fout bij dit werk te maken. Hun arbeid, die in tien uur tijd was voltooid, was zo fascinerend, dat de bemanningen van andere ber gingsschepen er naar kwamen kijken. En een Engelse bergingsploeg raakte zelfs zó in verrukking, dat zij een camera-man zonden om een filmpje te maken van het werk. Edith Summerskill, een van de voor aanstaande leden van de Britse Labour- partij, is gisteren per vliegtuig naar Egypte vertrokken om, zoals ze zei, de bewoners van Port Said vriendschappe lijk de hand te reiken. Het Britse parlementslid kolonel Cyril Banks heeft donderdag na een onder houd van twee uur met president Nas ser verklaard, dat het mogelijk zal zijn, de normale betrekkingen tussen Enge land en Egypte te herstellen. Dit zou echter goede wil van beide partijen, alsmede ..tijd en geduld" vergen. Kolonel Banks heeft als „onafhanke lijke" zitting in het Lagerhuis, sinds hij uit de conservatieve partij trad, omdat hij het niet eens was met de regerings- politiek ten aanzien van het Midden- Oosten. Hij kwam. woensdag te Cairo aan voor onofficiële besprekingen met de Egyptische leiders. VOORTZETTING ZAAK DE BRAAL. Op 21 januari. De behandeling van de zaak tegen de Nederlander H. de Braai, die beschuldigd wordt van subversieve activiteit tegen de Indonesische Staat, zal op 21 januari in Madjalengka worden hervat. De zittingen in deze zaak werden gelijk gemeld in december als gevolg van ziekte van de Landrechter uitge steld. doch de rechter is thans hersteld. EERVOL ONTSLAG Mr. IKMAN VAN BURCK. Bij K.b. is aan mr. A. Ikman van Bruok, op zijn verzoek met ingang van 1 maart 1957 eervol ontslag verleend uit zijn ambt van president van de Arron dissementsrechtbank te 's-Gravenhage, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige door hem in rechterlijke be trekkingen bewezen diensten. Het Leidsch Dagblad De krant voor iedereen Zware eis tegen Leidenaar VIJF JAAR WEGENS MEINEED Vyf jaar gevangenisstraf vorderde de officier van Justitie bij de Haagse rechtbank tegen een 42-jarige klassi- ficeerder uit Leiden op vermoeden van meineed. Zou deze verdachte over 14 dagen inderdaad veroordeeld worden dan kan dit vonnis verstrekkende ge volgen hebben, want het is dan waar schijnlijk dat er een nieuw onderzoek wordt ingesteld naar de dader van een enkele jaren geleden gepleegde inbraak in een huis aan het Van Griethui- zenplein te Oegstgeest. waar juwelen werden ontvreemd. Hiervoor werd in dertijd een 34-jarige Leidenaar In hoger beroep tot drie jaar gevangenis straf veroordeeld, ondanks zyn ont- kentenis. Zou hy onschuldig zitten? Bij de juweleninbraak was de politie vrij spoedig op een spoor gekomen, door dat in het huis een grijze handschoen- knoop werd gevonden welke naar alle waarschijnlijkheid afkomstig was van de gehandschoende dader. Bij een on derzoek in de woning werden een paar handschoenen van muisgrijze kleur ge vonden en aan een daarvan ontbrak het bewuste knoopje.... Het verweer van verdachte dat hij de handschoenen ten tijde van de inbraak had uitgeleend aan de huidige verdachte mocht hem niet baten toen de klassificeerder ontkende (onder ede) dat hij de handschoenen ooit had geleend. Verdachte verdween naar de strafgevangenis, maar zijn moe der diende een aanklacht wegens mein eed in tegen de klassificeerder. In de ju welen zaak werd de klassificeerder toch nog veroordeeld, zij het dan wegens he ling van juwelen en wel tot een half jaar gevangenisstraf. Ook thans bleef de klassificeerder er bij dat hij de handschoenen nooit had1 geleend. Tal van getuigen werden gehoord. Al lereerst een 26-jarige boekbindster. zus ter van de veroordeelde. Deze verklaarde dat verdachte de handschoenen van haar broer Willem had geleend. Haar broers bevestigden zulks. Tegenover deze verklaringen stond de 16-jarige zoon van verdachte met een verklaring dat zijn vader meestal 's zondags en het was op een zondag eebeurd uitsliep. Zjjn moeder ver klaarde dat haar man 's morgens niet uit was geweest. De officier van Justitie vond het be wijs in deze zaak niet. eenvoudig. Hij wil de niet aannemen dat de veroordeelde niet zou hebben gemerkt dat er een knoopje van zijn handschoen was. Een handschoen is voor een inbreker een be langrijk ding en ook dat deze hand schoen tijdens een inbraak goed geslo ten blijft. Zou hij het knoopje nadien pas gemist hebben dan zou hij zeker ge dacht hebben dat hij deze wel eens tij dens de inbraak zou kunnen zijn kwijt geraakt en dan zou hij ze'ker de muis grijze handschoenen niet thuis hebben bewaard. De officier vond de meineed bewe zen en vond het een zwaar feit omdat dit ging om een ander de gevangenis in te draaien. Daarom requireerde hij vüf jaar gevangenisstraf. Tot slot ver meldde de president dat de klassifi ceerder reeds tienmaal veroordeeld was wegens vermogensdelicten. Uitspraak 24 januari. LEIDERDORP AMATEURFOTOGRAFENCLUB Aan de deze week gehouden clubavond was een onderlinge wedstrijd verbonden voor het. maken van kleurendia's. In verband met de uitvoerige besprekingen was het aantal inzendineen beperkt tot 35 stuks. Het bestuur had alle reden tevreden te zijn, want de inzendingen waren van zeer goede kwaliteit Zelfs waren enige zeer fraaie exemplaren te bewonderen en had een der leden het aangedurfd enkele experimentele dia's in te zenden. OEGSTGEEST BURGERLIJKE STAND Geboren: Wilhelm Th., z. v. T. Veenstra en M. J. D. vam der Mark; Monique G. M d v. Th. J. Hoogenboom en G. M. A. Breukers. Ondertrouwd: P. van Es, 46 j., en P. van Rootzelaar. 44 j.; F. van Rossum, 48 J., en F. Toepoel. 32 J Getrouwd: H C. de Brufjn en M. C. Steenbergen; L. J. van der Boog en A. van der Geer; P. K. van der F.nt Braat en O. de Vries; G H. va.n der Meer en C. H. J. van den Berg. Overleden: P. van der Lelie-Massaar, 69 j.; A. J. uam Noort, 68 J. WARMOND P.V. „WARMOND" P.V Warmond hield haar tweede hokkenshow. Aan de orde waren oude Stal werkster I spaarbankboekje? Een 26-jarige werkster uit Leiden ontkende voor de Haagse Rechtbank hardnekkig dat zij zich had schuldig gemaakt aan diefstal van een spaar bankboekje ten nadele van een vrou welijk arts en dat -zij van dit spaar bankboekje met behulp van valse handtekeningen een bedrag van f. 95 had opgenomen. De arts woonde in een huis te Leiden waar de verdachte als werkster de ka mers schoon hield. Diverse malen had verdachte het boekje gezien en ook wel in handen gehad bij het afstoffen, want de arts liet het boekje volgens haar overal rondslingeren. De arts. had het boekje in november gemist. Aanvankelijk had zy gedacht, dat zij het op het postkantoor had laten liggen. Nog steeds is het boekje spoor loos, maar na de aangifte bleek dat er geld was opgenomen en dat de hand tekeningen op de kwitanties van de post niet van haar afkomstig waren Als getuige-deskundige werd de 63- jarige gerechtelijk deskundige J. M. Waltman uit Den Haag gehoord die de handtekeningen met schriftproeven van de verdachte had vergeleken en tot de conclusie was gekomen, dat de werkster zonder enige twijfel de handtekeningen had gezet. Mr. Tj. D. Schaper, de raadsman van verdaohte, slaagde er hierop tóch twijfel in deze zaak te brengen want op zijn vragen aan de werkster kwam ais ant woord dat men haai- met de valse handtekening als voorbeeld, talloze ma len had laten proberen de valse hand tekening zo goed mogelijk na te tekenen. De getuige-deskundige was er niet van op de hoogte dat men deze proef zo had laten verrichten dat met enige handig heid de gelijkenis tot stand zou kunnen komen en hij moest toegeven dat dit wel verschil maakte met een vergelijking tussen spontaan schrift. De echtgenoot van verdachte betoog de dat zijn vrouw geen geldgebrek had. Voorts waren er schriftelijke verklarin gen van lokettist-en, dat. zij de werkster niet hadden herkend. Gezien dit alles vond de officier het beter verwijzing van de zaak naar de instructie te vragen om te onderzoeken hoe de handschrift- proeven tot stand waren gekomen. De verdediger sloot zich hierbij aan. waar na de Rechtbank de zaak schorste en de st-ukken in handen van de rechter commissaris stelde. In het Krlmlin in Moskou zijn de besprekingen begonnen tussen de leiders van communistisch-China en Rusland. Links de Russische dele gatie, rechts de Chinese met op de voorgrond Tsjoe En-Lai. SCHAPEN SLACHTOFFER VAN LEVERBOTZIEKTE Enige tientallen schapen op Texel zijn het slachtoffer geworden van leverbot- ziekte. De kwaadaardige vorm van deze ziekte houdt waarschijnlijk verband met de vele regens gedurende het zomersei. zoen. Wegens gevaar voor uitbreiding der besmetting heeft een der bedrijven in middels al haar dieren, in totaal 65 laten afmaken. Een tweede bedrijf heeft zich van een deel van de wolvee stapel moeten ontdoen. In de studio „Irene" van de Ne derlandse Televisie Stichting waren gisteravond de maquettes te zien van de komende wereldtentoonstel ling in Brussel. Een van de char mante Belgische jongedames, die als gastvrouw en gids de bezoekers op de tentoonstelling zullen rond leiden. bij de maquette van het Nederlandse paviljoen met op de achtergrond een beeld van het „Atomium", dat een centrale plaats op de expositie zal krijgen. duivinnen. De stand na deze tweede avond luidt: 1. J. de Weert 369 punten. 2. en 3. dr. J. Venker en Jac. v. Niekerk 368 punten. 4. P. v d. Drift 367%, 5. Th. Verwoerd 367, *6. 'J. Smeets 366'/2. 7. D. Vogelen zang 365 8. C. Kortekaas 364%. 9. J. Diemei. 364, 10. Sonnega 364, 11. B. ten Beek 363%, 12. B. F. Öskam 363. 13. J. Roest. 362%. 14. J. de Dunne 361%, 15. Q. Beugelsdijk 361. 16. J. Kortekaas 360%, 17. Q. Onderwater 358 punten. De mooiste duivin was van de heer J. L. de Weert. WASSENAAR Seizoenopruiming Voor de eerste helft van januari stond op het win terprogramma van het depar tement Wassenaar van het Nut een spreekbeurt met film van de alpinisten dr. C. G. Egeler en dr. T. de Booy over de Peruviaanse cordillera. maar aange zien het met hun kleurenfilms nog niet in orde was. had een verwisseling plaats met de avond van 28 maart en konden de leden gisteravond genieten van het als vrolijk sluitstuk bedoelde Benny Vreden s Cabaret. Benny Vreden, Kitty Knappert. Mieke Kemmers en Piet Ekel traden op in een programma onder de titel „Seizoen-Op ruiming", verdeeld in lente en zomer vóór de pauze en herfst en winter daar na. De sketches, dansen, liedjes, welke zij ten beste gaven, paste bij deze ver deling aan. Er was voor deze avond veel belang stelling en het is zeker, dat de aanwe zigen niet teleurgesteld waren. Postzegelclub Wassenaar In Huize Den Deyl werd gisteravond de jaarvergadering gehouden van de Postzegelclub Wassenaar welke bijeen komst werd geopend door de voorzitter, de heer W. A. M. Melis, met een har telijk welkom en de beste wensen voor 1957 Hij deelde voorts o.a. mee, dat het ledental vorig jaar steeg tot 80 en dat zich intussen weer vier nieuwe leden aanmeldden. Door mevr. D Waalkensvan der Goes, secretaresse-directrice van de ^pndzendingen, werden mededelingen l^daan over het rondzendverkeer. waar uit bleek, dat de verkoop uit de boekjes in stijgende lijn gaat en over 1956 ruim f. 3500 bedroeg. De heer W. van der Worp, penning meester, kon met voldoening een batig saldo van f. 493.74 aankondigen Als bestuursleden werden liefkozen mevr. Waalkens en de heer v. d Worp. KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING. Met de ere-medaille in zilver, verbon den aan de Orde van Oranje-Nassau werd begiftigd mej. H. Smith, huishoud ster by de familie Korthuis alhier. BURGERLIJKE STAND Geboren: Adrian-us H., z v. J. W. Kou- wenhoven en J. H. Pleters OndertrouwdF. C. Glazenier en P. M. Beversen; P. van der Marei en E. M. 'van ZMverden Getrouwd: P. E. A. Seilsener en M. C. A. Balk. Overleden: J Jamesm; M H Zefj; J. J. Rietveld; J C. J. van Haastrecht; B. J. Ledeboer; B E Keet; A E. van Zijl. Door de Supportersvereniging ..Vrienden van Wassenaar" werd aan de Voetbalvereniging Wassenaar voor het sportpark in het Kerkehout een luid- I eprekerinstallatie geschonken. Demonstratie in de Hongaarse hoofdstad Verscheidene duizenden arbeiders hebben vandaag in Boedapest gedemon streerd voor hoger loon. Om de betogers te verspreiden hebben leden van de mi litia in de lucht geschoten. De arbeiders van een grote metaal- fabriek legden het werk neer op het bericht, dat sommige groepen deze maand maar 600 forint (circa 200 gul den) zouden ontvangen, terwyl de rege ring er 800 had beloofd. Ook in nabu rige fabrieken werd gestaakt. De beto gers gaven luidkeels uiting aan hun misnoegen. Met vrachtauto's werden mi- litia-mannen aangevoerd om een eind aan de demonstratie te maken. Rotterdamse havens in opgang Miljoenenproject der spoorwegen (Speciale berichtgeving) Bq Rotterdam-zuid goederenstation worden binnenkort tien sporen van elk 600 meter lengte gelegd ter ont lasting van dit overbezette station. Tevens is men reeds bezig een groot gedeelte van de lyn, die loopt van zuid langs de Waalhaven. Pernis en Botlek dubbelsporig te maken. Het ge deelte, dat loopt van Waalhaven naar Pernis komt dezer dagen dubhelsporig in dienst. De rest volgt in de eerste helft van dit jaar. Deze spoor wegwerken, die samen enige miljoenen kosten, zyn nodig ge bleken door de zich op reusachtige wijze uitbreidende haven- en kadecomplexen op de zuidelijke oever van de Nieuwe Maas. ongeveer tegenover Rotterdam. Schiedam en Vlaardingen. LANDARBEIDER OMGEKOMEN Toen de 66-jarige landarbeider G. Schouten van zijn werk af kwam is hy bij het oversteken van de Rijksweg na bij het Shellstation in Krabbendijke door een auto. komende uit de richting Bergen op Zoom. aangereden. Het slachtoffer was op slag dood. BEURSOVERZICHT Goed prijshoudend Amsterdam, 11 januari. In navolging van Wallstreet was de stemming ter beurze vandaag over de gehele linie iet® beter. Dit gold vooral de internationale fondsen waarvan Kon. Olie een gulden hoger noteerde. Aku toonde een herstel na de zwakke stem ming van gisteren, maar bleef beneden het openingspeil van deze week. Er was vraag naar Unilever vermoe delijk onder stimulans van Londen en steun van New York. mede vooral door de opgeloste Engelse'regeringscrisis, die in financiële kringen een gunstig com mentaar vindt. De arbitrage toonde enige activiteit en dit gold met name Philips waar tegenover het aanbod van het publiek een zodanige vraag stond dat het fonds ruim drie punten opliep tot 235. Men schynt nogal wat aanbod in de Philipsclaims te verwachten. Hoe wel de handel hierin pas volgende week woensdag begint werd nu reeds een no minale prys vernomen neerkomende op een koers voor de obligaties tussen 106 en 108 pet. Wel deed vandaag weer een claim haar intrede op het Damrak en wel die van de Verenigde Machine Fabrieken (Werkspoor-Stork) uit hoofde ran de aangekondigde uitgifte van f. 11.200.000 5% 20-jarige converteerbare obligaties a pari met een conversiekoers van 160%. Van claimhandel was nog weinig sprake', maar de prijs van de claim lag op ca 10 gulden corresponderende met een obli- gatiekoers van 103%. De markt was in alle hoeken zeer rus tig gestemd en opmerkelijke veranderin gen deden zich niqt voor. Dit bleef zo tot het einde toe. Scheepvaart was goed prijshoudend en maatschappij Nederland kwam weer boven de 2 maal parikoers. Cultures aanvankelijk aarzelend later iets herstellend, maar zonder merkbare invloed van het uittreden der Masjoe- mi-ministers uit het Indonesische kabi net Staatsfondsen onbewogen en op vorig peil. WISSELKOERSEN Amsterdam, 11 januari Londen 1065%—10.65%, New York 3.82%—3 83%, Montreal 3.97%—3 98%. Parys 1.0810— 1 0820. Brussel 7.59%—7.59%. Frankfurt 90 75—90.80. Zürich 86.88%—86 93%. Zü- rich (vr fres) 89.31%—69.36%, Stock holm 73 52—73.57, Kopenhagen 54 95%— 55 00%, Oslo 53 35%—53.40%, Milaan 60 56%—6061%, Wenen 14.63—14.64. Bern's van Amsterdam Vrüdag 11 januari ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v heden Ned. '53 3% 90U 90% Grootboek obl. 86 L 85% L 91% 91 L 88% 88% Ned. '56 3% 88% 88A Ned. '48 3% 85% 84% 86% 86% 86% 86% Ned. '55 II 3 87% 87 Ned. '47 3% (3) 84 84 Ned. -37 3 85fi 84% Dollarlng '47 3 93^ 93% Investeringscert. 3 90% 90% Ned. 62-64 3 89% 89% Indië A3 87 87 Grootboek '46 3 86A ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B 51% 51 Nat. Handelsbank 110% 110 Ned Handelsmy. 170 170 A.K.U 209 211% 231% 233% 352% 356% Wilton Feyenoord 224% 221% Biliton 2de r 222% 221 Kon Olie (f 20.—) 165 40 166 50 Kon. Olie (50 k f 20) 165 35 166 40 83% 83% Deli My .en (Ver.) 105% 105 H.VA 97% 97% 59% 59 66% 65% Holl Amer. Ujn 183% 183% Kon N. Stoomboot 171% 171 Ned. Scheepv Unie 171% 173% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 89% 89% Den Haag 1937 1 3.. 94 Leiden 1947 89 R'dam "37 I-JU 8% 89% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 100% 100 Premieleningen A'dam '51 2% 101% 96 Adam '56 I 2% 94% 95 A'dam '56 TI 2% 101% 101H Eindhoven '54 2% 90 89% Enschede '54 2% 90% 90% Den Haag '52 12%.. 102% 102% Idem II 2% 102% 100% R'dam '52 I 2% 100 99% idem n 2% 106 107% Utrecht '52 2% 104% 101% MET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank 224 224 Rott. Bank 190 191 Twentsche Bank 192 191 Industrie Ondernemingen Albert Heyn252 Borneo Sum. H. MIJ 78% Ned G en Sp fabr 178 180 Kon Ned Grofsm 109 110 Internatio 108% 110 Rott. Droogdok My 560 Tieleman en Dros 7% 8 Ned My Walv.vrt. 71% 73% Spoorwegen Deli Spoorweg MfJ. 20% 19% Amerik. fondsen Anaconda 73 73 Shell Oil Comp88 88 Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen Edelmet. Kon. AA Pref wa idem Holl Con* truc tie Ing our v Bouwnyv Int Kunststofi Ind Leidsche WoLsplnn Sikken® Lak B Ver, Touwtabrleken Wernlnk's Betonm. Van Wyk Textiel V-K 10/1 67%exd 67 314 314 380exd 120 48 49 280 280 398 L 164% 163 y4 82 80 WH

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 7