MACMILLAN (NIET BUTLER) NU IN ENGELAND AAN HET ROER Eisenhower bereid tot overleg inzake lange - af standsrakctlen WEERBERICHT Man met een vurigeonafhankelijke geest en grote moecl; waardig leerling van Churchill Zeker een figuur van formaat Sterk bewapende dictatuur is een voortdurende bedreiging COUPONS 1957 WORDT MOEILIJK JAAR Rotterdam kan de collectie Van Beuningen thans kopen 95ste jaargang VRIJDAG II JANUARI 1957 No. 29033 LE1DSCH Directeur; J. W. Henny Hoofdredacteuri J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.7.— per kwartaal; f. 2.35 per maand; f. 0.55 per week DAGBLAD Witte Singel 1. Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie; 21507 Verrassend besluit van Koningin Elisabeth (Van onze correspondent in Londen) De beslissing is gevallen; tegen de algemene verwachting in is de 62-jarige Harold Macmillan, die minister van Financiën was onder Eden, door Koningin Elizabeth tot minister-president benoemd en niet Richard Butler, die tot enkele uren voor de beslissing nog de meeste kans scheen te maken. Blijkbaar heeft de raadpleging van Engelands twee belangrijkste staatslieden, Sir Winston Chur chill en Lord Salisbury, die in de ochtenduren naar Buckingham Palace werden ontboden, de doorslag gegeven. Het was reeds spoedig duide lijk geworden, dat het tussen Macmillan en Butler ging, die met Eden deel uitmaakten van het lei dende driemanschap in de conservatieve regering. De beslissing om Macmillan tot het premier schap te roepen, betekent, dat ook de nieuwe Engelse regering er niet voor schuwt de verant woordelijkheid voor de Suez-actie op zich te nemen en zij zich zo nodig schrap zal zetten tegen over Amerika. Verwacht wordt trouwens, dat president Eisenhower binnenkort met Macmillan besprekingen zal voeren. De laatste nieuweling van de itikelmotor van niet minder dan i tule vlucht. Het toestel kan een Franse luchtmacht, de ..vliegende I 600.000 p.k. voor de voortstuwing kachelpijp"Het toestel is met een turbine-motor uitgerust voor de start en de landing, doch met een tijdens de vlucht. Daarmee kan ver moedelijk een snelheid van 2000 km. per uur worden bereikt in horizon hoogte van dertig lometer berei ken. De piloot ligt 'lat voorin de neus van het toestel. Butler lijkt meer een mail van deze tijd dan de enigszins bombastische en ouderwetse Macmillan met het uiterlijk van een garde-officier uit het begin van deze eeuw. Maar .Macmillan met zijn dikke neerhangende snor en zijn stijve kleding die herinneringen opwkl aan een dandy uit de dagen van Eduard VII, maakt een indruk, die wat zijn persoon betreft, misleidt. Want hij bezit een vurige, onafhankelijke geest en grote politieke moed. In dit opzicht is hij een waardig leerling van Churchill en hij is zeker een figuur van groot formaat, die eerder naar voren zou zijn gekomen, indien Eden niet eenmaal als Churchills onver mijdelijke „troonopvolger" was aangewezen. parlem xitaire discipline der conserva tieve Lagerhuis-fractie had losgemaakt. Zij waren de figuren, die zich% reeds in die tragische jaren rond "Churchill schaarden, die weigerde een blad voor de mond te nemen in zijn veroordeling der dictators. Butler was in die dagen als onderminister van Buitenlandse Za ken Chamberlains rechterhand. Dat schijnt nog steeds een hinderpaal te zijn om de hoogste regeringspost te bereiken. Ook kan de sterk uitgedijde Suezgroep Butler moeilijk vergeven, dat hij zich te gen de actie in Egypte verzette niet al leen, maar dat het mede aan zijn in vloed moet worden toegeschreven, dat de militaire operaties onti.idie werden stop- Herstel van eenheid in partij en ook verjonging regering De markies van Salisbury, die zitting heeft in het Hogerhuis, is nog altijd de invloedrijkste figuur onder de conserva tieven. Hij trad in 1938 tegelijk met Eden af uit protest tegen Chamberlains verzoenende houding tegenover Hitler en Mussolini, nadat Macmillan reeds eer der zich om dezelfde redenen van de Nieuwe storing De Bilt verwacht tot morgenavond: Toenemende bewolking met tijdelijk enige regen. Tot krachtige of hard aan wakkerende wind tussen noordwest en zuidwest. Vannacht in het binnenland plaatselijk temperaturen om het vries punt. Morgen ongeveer dezelfde tempe raturen als vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur) 12 JANUARI. Zon op: 8.46 uur; onder: 16.55 uur. Maan op: 13.21 uur; onder: 4 38 uur. Hoogwater te Katwijk te 11.34 uur. Laagwater te 7.01 en 19.34 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Dc nieuwe premier van Engeland. Harold Macmillan. die de zware taak van Eden heeft overgenomen. Algerijnse overval op Franse soldaten: 24 doden Algerijnse opstandelingen hebben donderdag nabij Cherchell, ten westen van Algiers, een aanval op Franse strijd krachten gedaan. Volgens de eerste be richten doodden zij 24 Franse soldaten. De secretaris-generaal van de „Alge rijnse nationale beweging", Moulay Merbah, zei donderdag naar aanleiding van de verklaringen, die premier Mollet van Frankrijk woensdag over Algerije aflegde, dat een staken van het vuren slechts mogelijk is, indien het gepaard gaat met politieke garanties en een in ternationale controle. gezet. Dit alles verhoogde Macmillans kansen op het premierschap. Daarbij komt dat Macmillan als oudere staats man moeilijk kon worden gepasseerd. Hij bezit een buitengewoon scherpe intelli gentie en een spreektalent dat hem in en buiten zijn partij een sterker over wicht geeft dan de droge en humorloze Butler met zijn ingetogen voorkomen van een kamergeleerde. Of Macmillans benoeming er toe zal bijdragen de gespannen verhouding tus sen Engeland en het Midden-Oosten te verbeteren, dient te worden afgewacht. Macmillan heeft reeds aangèkondigd, dat er niet spoedig nieuwe verkiezingen zijn te verwachten. Hij voegde er aan toe, dat indien zij zullen worden gehou den. de conservatieven het weer zullen winnen. Inderdaad zouden spoedige verkiezin gen alleen maar de verbittering tussen de partijen vergroten Macmillans eer ste taak zal zijn de eenheid in zijn ei gen partij te herstellen en zijn regering te verjongen. Voldoening in Parijs, Bonn en Rome In Franse officiële kringen gaf men donderdag uiting aan voldoening over de benoeming van Harold Macmillan tot premier van Groot-Crittannië. Men meent in Frankrijk, da« Macmillan het eens was met het Brits-Franse ingrijpen in Egypte. Men ziet dan ook in zijn be noeming een aanwijzing, dat de Britse buitenlandse politiek geen ingrijpende wijziging zal ondergaan, zowel wat haar algemene instelling betreft als ten aan zien van Frankrijk. Een functionaris van het bureau van premier Mollet verklaarde: „Macmillan was de eerste Britse minister, die een of andere vorm van Britse deelneming aan een gemeenschappelijk Europees dou anegebied of aan een vrijhandelszone bepleitte. En de huidige Franse regering meent, dat dit een waardevolle bijdrage tot het bereiken van Europese eenheid zou zijn". Leden der Westduitse christen democratische Bondsdagfractie (rege ringspartij verwelkomden de benoeming van Macmillan eveneens. Een woord voerder verklaarde dat Macmillan met de toestanden in Duitsland op de hoog te is. „De Westduitsers verwachten een goede samenwerking met de nieuwe Britse minister-president", zei hij. Fritz Heine, een woordvoerder der Westduitse sociaaldemocratische opposi tiepartij verklaarde: „Wij hopen dat, na de benoeming van Macmillan. het vraag stuk der Duitse hereniging de nodige aandacht van de nieuwe Britse premier zal krijgen". Ook Italiaanse polilieke kringen gaven uiting aan voldoening over de be noeming van Maemillan, die in Italië hoofdzakelijk bekendheid geniet als de man, die Britse deelneming aan een ge meenschappelijke Europese markt heeft voorgesteld. En de Italiaanse regering voorvechtster van dit denkbeeld. Slot op peg. 2 Weer een uitgestoken hand voor de Rossen 59 President Eisenhower heeft gisteren in zijn jaarlijkse boodschap over de stand van zaken in de Ver. Staten (State of the Union) aan het Congres steun ge vraagd voor zijn voorstellen om c> mmunistische agressie in het Midden-Oosten te weerstaan. Het bestaan van „een krachtig bewapende imperialistische dicta tuur vormt een voortdurende bedreiging", aldus Eisenhower, die daaraan toevoeg de. dat de Ver. Staten een vijand die een aanval op hen onderneemt, zwaar kunnen straffen. Er worden in de Ver. Staten voortdurend doelmatiger wapens ontwikkeld, waarvan sommige een verbazingwekkend vermogen hebben. Niette min legde de president de nadruk op het streven naar een aanvaardbare ont wapeningsovereenkomst met de Sovjet-Unie. Wij zijn bereid, aldus Eisenhower, elke betrouwbare overeenkomst aan te gaan, die aan de neiging naar steeds ver nietigender atoomwapens een einde maakt. De president deelde mede, dat Amerika bereid is over het toezicht op de ontwikkeling van lange-afstands- projectielen te onderhandelen; diplomatieke waarnemers beschouwen dit laatste als het belangrijkste punt van Eisenhowers boodschap. vervaardiging en het gebruik van lange- afstandsraketten. waaronder het inter continentale projectiel, waarvan de baan van tevoren nauwkeurig is bepaald. Dit projectiel, dat „het laatste wapen" wordt genoemd zal volgens militaire des kundigen met een waterstofbom als kop duizenden mijlen kunnen afleggen. De voorstellen voor de binnenlandse politiek, die de president noemde, om vatten nieuwe wetgeving om de burger rechten van negers in de zuidelijke sta ten te verzekeren en uit te breiden, maatregelen om de inkomsten van de boeren te verbeteren, scholen te bouwen, Nieuwe wetgeving voor de - burgerrechten van negers Men ziet in Eisenhowers bereidheid tot onderhandelen over de projectielen een bevestiging van het vermoeden, dat de V.S. een nieuw voorstel voorbereiden om de impasse bij de ontwapeningsbe sprekingen te doorbreken. Naar ver luidt zou Eisenhower van mening zijn. dat zijn voorstel tenslotte zou kunnen worden uitgebreid tot een poging om te komen tot een algemeen verbod op de Hngez Med-Adv i OGOden voor V2 PRIJZEN NATUURLIJK BIJ I AARLEM.MERSTRAAT 172 - 174 - 179 HERENSTRAAT 9 MIDZA-BONNEN voor onze cliënten. de natuurlijke hulpbronnen te bescher men en de voordelen van de huidige wetten op de gezondheid, het onderwijs en de sociale voorzieningen uit te brei den. D president merkte hierbij op. dat veel van de nu voorgestelde maatregelen vorig jaar reeds aan het Congres waren voorgesteld, doch nog niet afgehandeld. Lustrumtournee Ned. Studentenorkest Onder beschermvrouwschap van Ko ningin Juliana zal het Nederlands Stu dentenorkest op 14 januari zpn eerste lustrum-tournee beginnen. Het eerste concert wordt in Bergen gegeven. Daarna volgen negen concerten in verschillende steden hier te lande en een concert te Rhendalen in de na bijheid van München-Gladbach en wel op uitnodiging van de NAVO. Het programma dat het Nederlands Studentenorkest op deze 11 concerten ten gehore zal brengen luidt; Suite voor twee hobo's en strijdorkest (de z.g. Ta- felmuziek van Telemann)'t tweede pia noconcert van Beethoven; Little Lethe Symphony van Hans Kox; een leerling van Badings en tot slot de Derde' Sym phonic van Schubert. Dirigent is Jan Brussen en solist George van Renesse. De baten van de tournee zullen worden verdeeld tussen het Nederlands Studen tensanatorium te Laren en het Univer sitair Asylfonds ten behoeve van de gevluohte Hongaarse studenten in Ne derland. Minister Hofstra te Amsterdam: Wij staan voor een pijnlijk procesomdat iedere teruggang nu eenmaal pijnlijk is! Zeer nadrukkelijk heeft de minis ter van Financiën, de heer H J. Hof stra gisteren tijdens een toespraak tot de werkgeversgroep in de Partij van de Arbeid tc Amsterdam, nog eens de noodzaak om tot bezuiniging te komen onderstreept. „Ik ben er van overtuigd"aldus onze nationale schatkistbewaarder„dat het gehele jaar 1957 moeilijk zal zijn". De mi nister, die sprak over enige aspecten van het financiële en economische leven, merkte op, dat men van hem geen sensationele nieuwtjes kon ver wachten, hij zou in hoofdzaak op merkingen maken over feiten, die reeds bekend waren. Toen tijuens de rondvraag de opmer king gemaakt werd. dat het ideaal van waardevast geld een holle .euze blijft, wanneer de ionen omhoog blijven gaan, gaf de minister als bescheid, dat het te rugdraaien van de lonen een uitermate pijnlijke geschiedenis is. Wij kunnen echter niet doorgaan met het onbeperkt verhogen van de lonen. Maar in de toe komst willen v ij de stijging van de na tionale produktie liever laten uitkomen in de verlaging van de prijzen dan in verhoging van de Ionen. Wij moeten dus trachten het prijspeil in de hand te houden, aldus de bewindsman. Overal De minister legde in zijn toespraak ■ft nadruk op de bestedingsbeperking, die overal doorgevoerd zal moeten wor den. In de overheidsuitgaven en in de particuliere sector. Maar er zijn nu een maal taken, die een overheid niet mag afstoten, zoals het onderwijs, de defen sie en de nationale schuld. En men kan moeilijk gaan beperken op projecten als bijv. de aanleg van wegen en het delta plan. projecten, die voor het wezenlijk behoud e de groei van de nationale economie van primaire betekenis zijn. Maar de rijksoverheid is bezig alles te doen. wat mogelijk is om tot een bezui niging te komen. Men moet echter be denken, dat de problemen van de over heid per saldo dezelfde zijn als van elke ondernemer. Wat de lagere overheid bei- treft. hier zullen wij proberen te ko men tot een beperking, die nodig is met behoud van de gemeentelijke autonomie. Offers Maar ook de particuliere sector moet een passend aandeel leveren in de be stedingsbeperking. Naast deze beperking zullen enkele belastingmaatregelen no dig zijn om de koopkracht in de parti culiere sector te verminderen. Met be lastingverhogingen in het algemeen moeten wij echter voorzichtig zijn. De minister zou er zich over verheugen. Grootse verzameling voor het bijzonder gunstige bedrag van 15 miljoen gulden Naar wij vernemen, hebben de erfgenamen van de 29 mei 1955 overleden kunstverzamelaar D. G. van Beuningen de in de nalaten- schap voorkomende collectie schilderijen ten behoeve van het Museum Boymans te koop aangeboden aan de gemeente Rotterdam. De ge vraagde prijs bedraagt f 15 miljoen. Verdere voorwaarden, welke door de verkopers worden gesteld, zijn, dat Rotterdam de recjiten van over dracht, ten bedrage van ongeveer 13^2 miljoen, voor zijn rekening neemt, en dat de collectie bij elkaar blijft. Dat de familie Van Beuningen zich met deze aanbieding in de eerste plaats tot Rotterdam wendde, heeft in kringen van het gemeente bestuur grote voldoening gewekt. Nochtans meent men dat het ge meentebestuur voor een moeilijke beslissing staat, omdat deze periode van geld- en kapitaalschaarste een drastische beperking der uit gaven vergt. Wij merken hierbij het volgende op: De verwachting dat de collectie Van Beuningen geheel of voor het voor naamste deel aan de Stichting Museum Boymans vermaakt zou zijn, is door dit aanbod ongegrond gebleken. Daar staat tegenover, dat de verzameling tegen een bedrag waarvoor men in de wereld met geen mogelijkheid meer zulk een rijkdom aan kunstschatten zou kunnen verwerven, bezit van de gemeenschap zou kunnen worden Uiteraard behoeft niet gevreesd te worden, dat door enige aarzeling de collectie in andere handen overgaat, want. wensten de erfgenamen haar per sé te gelde te maken, dan zouden zij er aanzienlijk meer voor kunnen ontvangen. Alleen al een werk als „De drie Maria's" van Jan van Eyck. het enige schilderij in particulier bezit van de meester van „De aanbid ding van het Lam Gods" in de St. Baaf te Gent, dat de heer Van Beuningen uit de nalatenschap van de kunstver- wanneer hij niet al te sterk het instru ment der belastingverhogingen behoef de te bespelen. Wij staan voor een pijnlijk proces, omdat elke teruggang nu eenmaal pijn lijk is, doch men beseffe wel, dat be scheiden offers verre de voorkeur ver dienen boven een „crash", die grote brokken zal maken. Derhalve dienen wij tijdig de bakens te verzetten. Daarom deed de minister een beroep op alle be trokkenen. niet in alarmstemming te ge raken, maar ernstig de toestand in te zien en mee te werken aan een oplos sing, daarbij de beheersing opbrengen de, die voor herstel van het evenwicht verels' wordt. zamelaar Cook in Richmond voor twee en een half miljoen gulden kocht, zou thans in Amerika vijf zes miljoen gulden opbrengen, volgens schatting van een zeer deskundige. Ook de „Toren van Babel" (de zogenaamde „grote") van Pieter Brueghel de Oude is een werk dat in Amerika een fortuin zou opbrengen. Boeren-Brueghels en ook Vlaamse primitieven van het gehalte van de werken van Memlinc. Quintes Matsys, Bouts. Van Mabuse en Joachim Pati nier. die in de collectie Van Beuningen voorkomen, verschijnen niet of zelden meer op de wereldmarkt. En dan omvat de collectie Van Beuningen nog zo onnoemelijk veel meer van internatio nale allure, zoals de Jesaja van de Meester van Aix, werken van Jeroen Bosch. Lucas van Leyden. Dürer We denken ook aan de Italiaanse renaissance-bronzen. die de collectie mee tot de belangrijkste particuliere verzameling van ons land maakten. De totale waarde van de collectie Is aanzienlijk meer dan vijftien miljoen gulden. Haar In stand te houden is de wens van de heer Van Beuningen geneest en men heeft altijd gehoopt, dat hjj zodanige schikkingen zou ma ken, dat zij in het Museum Boymans zou kunnen worden ondergebracht. Die mogelijkheid bestaat nu De ge meenschap kan de collectie verwer ven. Zij heeft echter een offer te brengen, maar e«»n offer dat niet in verhouding staat tot dc handplswaar- de. Om van de ideële waarde, die de betekenis van het Rotterdamse kunst bezit en de roep, die van het .Museum Boymans uitgaat, aanzienlijk zou vergroten, nog niet eens te spreken.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1