Taartenbakker-speurder Hannam op liet hoogtepunt van zijn carrière Europese danskampioenen streden te Den Haag om de grote Titel ZWEDEN WIL JEUGD LIEVER VERBETEREN DAN STRAFFEN Gezien Engels geneesheer wordt verdacht van moord op weduwen MAANDAG 7 JANUARI 1957 (Van onze Haagse redactie) Vele tientallen paren sterren en sterretjes uit de danswereld hebben zater dagavond op de gladde parketvloer van de grote zaal in de Haagse dierentuin ©en elegante maar toch verbeten strijd gevoerd om de tientallen glanzend zil veren prijzen bekers in alle vormen en formaten die de Nederlandse Amateur Dancers Club ter gelegenheid van haar 10-jarig jubileum had uitge loofd. Tot 3 uur in de nacht zweefden de paren rond, de heren in smetteloos avondkostuum, de dames in zacht ruisende wolken van roze, witte en hemels blauwe tule. op de maten van slow-fox, Engelse wals. Quick step. Tango, en Weense wals. die de leden van Jan Corduweners ballroomorkest onvermoeibaar t«n gehore brachten. Film- en „Het licht der belangstelling" was warm en fel de honderden toeschou wers langs de kant en op de balkons ga ven met spontaan applaus herhaaldelijk blijk van hun enthousiasme voor de inderdaad bijzondere dansprestaties der .hoofdklassers" maar het onbarm hartig felle licht van de schijnwerpers was voor de deelnemers nog warmer. Te warm, getuige de vele zakdoekjes, die er tussen de dansen telkens aan te pas moesten komen. Maar dat hadden deze „sterdansers" er graag voor over. Ze verheugden zich er waarschijnlijk toen al op om zichzelf vrijdag te gaan bewonderen op het witte doek in de bioscoop. Want de grote schijnwerpers, die stonden opgesteld bij de hoeken op de balkons van de Die rentuinzaal, werden bediend door de mannen van Polygoon-Profilty terwijl de cineasten met hun filmcamera's op de dansvloer de langszwevende paren „on der schot" namen. En dan waren er buitendien nog de mensen van de tele visie, ook al bewapend met filmcame ra's. die al even druk in de weer waren. De internationale danswedstrijd zal na melijk morgen op het televisie-beeld scherm te zien zijn. Ook beginnelingen Overigens waren het niet alleen de dansparen met internationale faam. die het parket bevolkten. Ook voor de begin nelingen en voor de a-, b-, c- en d-klas- sers van de Nederlandse Amateur Dan cers Club waren wedstrijden georgani seerd, die door het publiek eveneens met grote belangstelling werden gevolgd. En tussen de bedrijven door mochten ook de toeschouwers even de benen op de dansvloer strekken, alleen zij hadden niet zoveel ruimte, want er wa- ren zaterdagavond nu eenmaal zeer vele dansliefhebbers in de Haagse Dieren tuin. Het hoogtepunt werd gevormd door de finale voor de hoofdklassers, de wed strijd om de grote prijs van Europa, waaraan, behalve door de zes winnaars van de demi-finale, werd deelgenomen door paren uit België, Denemarken. Duitsland, Engeland, Frankrijk en Oos tenrijk. Andere bijzondere momenten vorm den de bijzonder fraaie dansdemonstratie door de Engelse juryleden miss Molly televisie I Mackensy en mr. Bernard Knight en de 1 prijsuitreikingen aan de winnaars van de verschillende wedstrijden. Studentengrap Haagse ooievaar bracht burgemeester (Van onze Haagse redactie) Een enorme ooievaar had zaterdag morgen postgevat op de lege zuil van het standbeeld op het Plein 1813, te Den Haag. In zijn bek hield het kra nige dier een complete burgemeester in jaquet. Vele Hagenaars zagen hoe de nieuwe burgemeester in zün keurig kostuum heen en weer bungelde in de bek van de statige vogel. Studenten, met wie de ooievaar voor zijn gulle gift overleg had gepleegd, deelden vlugschriften uit. Daarin stond o.a.: „Terwijl de regering radeloos, de partijen redeloos, en de residentie redde loos zijn, doet de Haagse ooievaar een koene worp. Het vinden van de juiste zuil heeft moeite gekost. De Nederlandse maagd, symbool van de eeuwige jeugd is in retraite gegaan, het lange wachten moede. Nu, in blijdschap ontstoken over deze nieuw benoemde magistraat, heeft zij toegestaan, dat hij een wijle haar hoge zuil betreedt. Nadat de „nieuwe burgemeester" in de bek van de ooievaar een half uur alle voorbijgangers had aangetrokken, verschenen twee politie-jeeps en een ladderwagen van de brandweer. Na twintig minuten hard werken, kon de ooievaar en de burgemeester gevangelijk De uitslagen De Grote Prijs van Europa werd ge wonnen door het Engelse paar, de heer en mevrouw Uddel. Het Deense paar. de heer en mevrouw Horning, eindigde'als tweede. 3. de heer en mevrouw Wolf (Duitsland). 4. de heer en mevrouw Hols- huysen (Amsterdam). 5d de heer en mevrouw Martin (Frankrijk en 6 de heer en mevrouw Kleinhout (Amsterdam). 100 jaar Tijdschrift voor Geneeskunde PLECHTIGE HERDENKING. Zaterdag is de 100ste verjaardag ge vierd van het Nederlandsch Tijdschrift voor Geneeskunde, waarvan zoals prof. W. P. C. Zeeman, voorzitter van de eeuwfeestcommissie, in zijn feestrede zeide sedert 1 januari 1857 in totaal 5200 nummers zijn verschenen. De viering begon zaterdagochtend met een bijzondere, wetenschappelijke bij eenkomst in de aula van de Gemeente' Universiteit te Amsterdam, waar prof. Zeeman zijn rede uitsprak. 's Middags kwamen het bestuur der vereniging „Het Nederlandsch Tijd schrift voor Geneeskunde" en talloze genodigden opnieuw in de aula bijeen, waar een rij van sprekers het woord voerde. Onder hen bevond zioh de Directeur- Generaal van de Volksgezondheid, prof. dr. P. Muntendam, die de betekenis van het tijdschrift in het kort schetste. Het is voor de volksgezondheid van zeer grote waarde geweest, aldus prof. Mun tendam, en vele mannen hebben er hun beste krachten aan gewijd. De Directeur-Generaal deelde voorts mede, dat de tegenwoordige voorzitter van de tijdschriftredactie, prof. dr. J. J. Prakken, is benoemd tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Na afloop recipieerde het bestuur in het Carlton hotel te Amsterdam. In de machtige kranen van de drijvende bok „Arend" hangt „ob stakel nr. 16". een kanaalslepertje. dat in de vaarroute van de haven van Port Said tot zinken was ge bracht. Langszij de sleepboot „Zee hond". die samen met de „Arend" een belangrijk aandeel heeft in de Nederlandse bijdrage tot ontrui ming van het Suezkanaal. Belangwekkende proefneming Maar de resultaten van het afgelopen jaar waren allesbehalve veelbelovend (Van onze correspondent in Stockholm) De Zweedse jeugd is 1957 slecht begonnen. De relletjes, welke de politie in Stockholm gedurende de eerste twee uur van het nieuwe jaar tot wanhoop brach ten, zijn de ergste geweest, die men ooit heeft gekend. Auto's werden door jongens tussen de 12 en 18 jaar omgegooid, ruiten bezweken, Molotof-cocktails (flessen gevuld met benzine) en melkflessen vlogen op de Kungsgaten door de lucht. Bij kans honderd jongelieden, van wie er twee pas 12 jaar telden, werden opgebracht. Inmiddels zal vermoedelijk niemand worden bestraft, zulks in verband met nieuwe experimenten! Op de laatste dag van het jaar is de jeugd overal moeilijk in de teugels te houden. In Zweden is dit echter misschien nog een beetje erger, omdat de wel iswaar moderne, maar al te kleine behuizing de jeugd de straat op dwingt. Overal haalt de jeugd dan kattekwaad uit. Terwijl een Hollander echter al gauw een baldadige jongen by de kraag pakt, bemoeit een Zweed zich niet graag met de zaken van een ander en laat hen gaan. ooievaar en ae Durgemeeswr gevangenjK. ..11 1 rouw tonen door te beginnen met het worden weggevoerd. De studenten had- {^rOOlStC (1061 VHll CIC herstellen van de schade, den er met een gehuurde ladderwagen j Kinderen onder 15 jaar zullen slechts nog geen tien minuten voor nodig ge- j liPtlppflt rip* I uitzondering voor de rechtbank wor- had. om alles windvast op zijn plaats lulled Cll UC®ICClii tic den geroepen. terwijl personen onder de te zetten. De politie vond het een prach- j i J- tige stunt! De agenten vonden -het y|*|j0 tlJCl Z001* <rO0(l jammer, dat zij de vogel moesten weg halen. Grootste tanks van Europa ONDERWEG NAAR PERNIS De N.V. Ned. Koper Metaalindustrie te Delft heeft in opdracht van de B.P.M. te Pernis drie vloeistoftanks vervaardigd, die naar men aanneemt de grootste van Europa zijn. Zij be staan uit aluminium en zijn volgens een nieuwe methode gelast. Op twee dekschuiten worden de tanks, die be stemd zijn voor dc opslag van een nieuw synthetisch produkt waarvoor thans een fabriek van de B.P.M. in aanbouw is, naar Pernis vervoerd. In 1952 vervaardigde de genoemde industrie de toentertijd grootste tank van Europa. Die tank had een diame ter van 8'% meter. Kort daarop werd de prestatie van het Delftse bedrijf over vleugeld door 'n Zwitserse industrie, die een tank maakte met een doorsnede die een halve meter groter was. De drie tanks, welke thans naar hun plaats van bestemming onderweg zijn, hebben een diameter van 9Vt meter en een hoogte van 11 meter. Het gewicht van elke tank is 12 ton; de inhoud 700 kubieke meter. Zieke emigrant in ons land terug Gisteravond is de Nederlandse emi grant Frederik Wakkop-Reyers, met het KLM lijntoestel uit Sydney op Schiphol aangekomen. Het gezin van de heer Wakkop— Reyers is ruim een jaar ge leden naar Australië geëmigreerd. Zijn vrouw kreeg echter heimwee en keerde in mei 1956 met de beide kinderen naar Nederland terug. De heer Wakkop- Reyers bleef in Australië achter om de passage voor zijn gezin te verdienen. Enige tijd geleden werd hij echter ziek en moest in een ziekenhuis worden op genomen. Tweemaal werd hij op medi sche gronden geschrapt van de passa gierslijst van op Europa vliegende maatschappijen. Tenslotte verklaarde de KLM zich bereid de zieke passagier naar Nederland te vervoeren. Nu is de Zweedse jeugd niet bepaald bang. Ook dat is een kwestie van „mo derne" opvoeding. De onderwijzer mag niet slaan en de rechter niet straffen. En de ouders? Die hebben het steeds moei lijkerThans zal de Zweedse straf wet een belangrijke wijziging onder gaan. Na een studie van 18 jaar heeft de voorzitter van de inmiddels 77 jaar oud geworden „Commissie voor een nieuwe strafwet'' een (gedeeltelijk al verwezenlijkt) advies ingediend, waarin nauwelijks nog het woord straf voor komt, maar gesproken wordt van ver schillende gevolgen van een misdaad, uitgedrukt in gevangenis, boete en re classering. alles samengevat onder de naam „bëschermingswet De Zweedse justitie wil niet straffen, maar reclasseren, en liever voorkomen dan genezen. Men hoopt in de toekomst niet méér gevangenissen nodig te heb ben, wèl daarentegen méér toezicht- uitoefenend personeel. Het jaar 1956 is overigens niet bepaald veelbelovend geweest. Twaalf mensen werden vermoord (in 1955 waren het er 7). En er waren 10 (9) pogingen tot moord of doodslag. Het aantal overval len of poging tot overval bedroeg 129 (99). Het aantal criminele zeden-mis drijven bedroeg 249 (210), terwijl het aantal gemelde diefstallen tot over de 30.000 kJom. Slechts het aantal gestolen auto's ging naar beneden van 3355 tot 2600. Maar dat hangt waarschijnlijk samen met het rijverbod op zondag en het feit, dat de automobilisten verschillende af weermiddelen hebben toegepast. Vergoeding eisen Men is in Zweden tot de conclusie ge komen. dat men het iemand, die heeft gefaald, gemakkelijk moet maken om weer op het goede pad te komen. Dit doet men echter niet. door hem in con tact te brengen met anderen, die op het verkeerde pad zijn geweest. En waarom straffen? Laat een jongen, die iets mis deed. beseffen hoe groot de door hem aangerichte schade is door van hem ver goeding te eisen. Hij kan dan zijn be- I 18 jaar in beginsel zonder proces onder toezicht komen de de Dienst voor Kin derverpleging Eerst tussen 18 en 21 jaar komen personen, die tot vrijheids straf worden veroordeeld, in een tehuis voor reclassering. Deze opvoeding kan tot het 23-ste jaar worden verlengd. Lange afstanden Hoe verschrikkelijk de verschillende relletjes in de nacht van oud op nieuw ook zijn geweest - in Gothenburg werd met een fosforbom gegooid, die enkele kinderen voor het hele leven heeft ge tekend en in Stockholm werd zelfs een godsdienstoefening gestoord - toch mag men niet vergeten, dat het hier nog al tijd een minderheid betreft. Het groot ste gedeelte van de Zweedse jeugd weet namelijk de vrije tijd wel zeer goed te besteden. Wij kunnen in dit verband zeggen, dat de school gemiddeld van 8 tot 3 uur duurt en dat er dikwijls twee uur huiswerk te doen is. Bovendien zijn de scholen in dit land van de lange af standen niet zo dicht gezaaid als in Ne derland. Vele kinderen hebben een schoolweg van 1 of 2 uur. Dit houdt in. dat vele kinderen op school moeten eten. Om nu geen uitzondering te ma ken, krijgt iedereen een warme maal tijd, wat - volgens sommigen - het ou derlijk gezag niet ten goede komt. Dit alles hoort evenwel thuis in het grote Zweedse experiment: de langzame doorvoering van de idealen der sociaal democraten, idealen, die er in de prak tijk toch altijd anders uitzien dan aan vankelijk was berekend, maar er daar om niet minder interessant om zijn. Verhoging tarieven wegvervoer In kringen van het beroepsvervoer verluidt, dat op de ministeries van Verkeer en Waterstaat en van Economi sche Zaken met bekwame spoed wordt gewerkt aan een regeling ter verhoging van de tarieven voor het wegvervoer. Deze verhoging zal gebaseerd zijn op de De Sherlock Holmesvan Eastbourne Vrijgezel Op 19 december j.l. arresteerde hij dr. John Bodkin Adams, een prominente en hooglijk gerespecteerd geneesheer van het deftige plaatsje Eastbourne, die verdacht wordt van moord. De kleine gezette 57-jarige vrijgezel wordt beschuldigd van de moord op mrs. Edith Alice Morrell, weduwe van een importeur, die 800.000 gulden na liet, toen zij in 1950 op 81-jarige leef tijd „overleed". Hannam begaf zich 1.1. augustus naar Eastbourne, nadat de plaatselijke auto riteiten Scotland Yard verzochten een detective te sturen naar aanleiding van geruchten over legaten in de testamen ten van patiënten van dr. Adams. Reeds van de aanvang af werd het onderzoek verricht in het licht van de publiciteit. Scotland Yard geeft er door gaans de voorkeur aan stil te werk te gaan. maar ditmaal richtte zij zich naar Hannams theorie, dat de moorde naar hij was er spoedig van over tuigd dat moord in het spel was' onder de druk van het zich langzaam sluiten van een cirkel om zich heen door de knieën zou gaan. Zijn weerga niet De „zaak van de rijke weduwen" is precies het type speurderswerk waar in Hannam zijn weerga niet heeft. De ex-banketbakker is een verrassend scherpzinnige detective. Altijd is hij onberispelijk gekleed, het grijzende haar netjes gekamd, waarom hij dan ook „de graaf" wordt genoemd. Hij spreekt met zachte stem, maar aan zijn woorden valt niet te twijfelen. Hij is dan ook instructeur geweest in crimineel recht op de opleidingsschool voor detectives, en hield lezingen over Britse politie-methoden in Nederland en elders in Europa. Tegelijkertijd heeft hij talent voor het meest gecompliceer de speurderswerk. financieel of crimi neel. In 1947 en 1948 dwaalde hij rond in de Rivièra en de Verenigde Staten om mee te helpen zoeken naar de oplossing van een deviezenzwendel, waarbij hon derd miljoen pond sterling was betrok ken. Later leidde hij een onderzoek naar omkoperij van politiemannen in het Londense West End en werkte aan zaken, waarin de binnenlandse veilig heid op het spe] stond. In publiciteit De details van deze zaken, zijn uiter aard uiterst geheim, maar zo nu en dan komen zijn werkzaamheden plotseling in het licht der publiciteit, zoals nu weer in Eastbourne. Een ander geval was het volgende. In het kroningsjaar 1953 vond men de lichamen van Bar- Duitse arts in kano over de Atlantische Oceaan De 34-jarige Hamburgse arts Hannes Lindemann heeft West-Indië bereikt na een tocht van elf weken in een kano over de Atlantische Oceaan. De dokter, die op 20 oktober heimelijk uit Las Palmas op de Kanarische eilanden was vertrokken, meldde telegrafisch van Sint Thomas, een van de Westindische maagdeneilanden, dat hij behouden was aangekomen. Hij was op zijn reis voor het eerst opgemerkt door het Neder landse schip ..Blitar" op 28 november. verhoogde benzineprijs en, naar ver- j De opvarenden van dit schip zagen luidt, op de andere nieuwe lasten, die dokter Lindemann aan voor een sc-hip- thans op de bedryven in het wegver- 1 breukeling en wilden hem aan boord voer drukken. nemen, maar de Duitser had geweigerd. vrien- in de De beide meisjes waren ver werden in de rivier gevonden. Deze afschuwelijke misdaad werd be kend als de „Towpath moordzaak". Hannam nam van iedereen, die op 31 mei 1953 in de omgeving van dat. ge deelte van de rivier, waar de misdaad was gepleegd, was geweest, een schrif telijke verklaring af. Dat waren er 1650 Sinds Sir Conan Doyle zijn schepping, Sherlock Holmes, een hobby (vioolspelen) meegaf, schijnt het in het werkelijke leven een noodzaak te zijn, dat een goede speurder er een of andere lievelingsbezigheid op na houdt. Het zou derhalve niet ongepast zijn de levensechte held van dit verhaal in zijn keuken met liefde bezig te zien aan het versieren van een taart, want hoofdinspecteur Herbert Hannam van Scotland Yard ,,de graaf" zoals zijn collega's hem noemen bakt taarten voor zijn plezier. Hij is daar geen amateur in, want 40 jaar geleden behaalde hij het diploma van banketbakker. Maar nog voor hij 20 jaar was besloot hij als dienaar der wet carrière te maken. Thans staat hij voor een van de hoogtepunten van zijn carrière: de „zaak van de rijke weduwen van Eastbourne", zoals deze in de kronieken van de misdaad te boek zal staan. T nnrotpii vnni* ilrjhfpi' I bara Songhurst, 16 jaar, en haar I^egaieil voor UOKiei din Christine Reed. 18 jaar J -M i -| 'Theems. De beide meis Adams brachten deze moord ook de fietsen zaak aan het rollen Herbert Hannam is thans een on derzoek begonnen naar de omstan digheden van de dood van een rijke weduwe in Eastbourne, die in juli van dit jaar plotseling overleden is. Haar nalatenschap bedroeg 1.370.000 gulden. Mrs. Gertrude Joyce Hullett, 50 jaar, overleed op 23 juli in haar woning te Eastbourne als gevolg van een te grote dosis van een pijnstil lend middel. Als doodsoorzaak werd zelfmoord bepaald, maar Hannam. beschikt over nieuwe gegevens en zal mogelijk ander licht op deze zaak werpen. Ook wordt het onderzoek voortgezet naar de dood van haar tweede man, Alfred John Hullett, 71 jaar, die in maart plotseling stierf. Hij liet 940.000 gulden na. Zijn dood werd aan trom bose geweten. Politiekringen zeggen dat de Yard reeds de verpleegsters van Hul lett ondervraagd hebben en dat zij ook met vrienden van hem gesproken heeft. Verwacht wordt dat de patologen van het ministerie van Binnenlandse Zaken half januari rapport zullen uitbrengen over twee andere weduwen uit East bourne. wier stoffelijke resten verleden week zijn opgegraven. Een voorlopig rapport is reeds door Hannam bestu deerd. De twee vrouwen waren mrs. Lu- lia Bradnum. 85 jaar, en miss Clara Neil-Miller. 87 jaar. Tijdens de kerstdagen was Hannam in Eastbourne. Hij keerde daarna naar Londen terug, waar hij besprekingen voerde met hoge politie-autoriteiten. en een van de laatste was van een on derwijzer, die zich herinnerde dat h; een man had zien oefenen in het wer pen van een bijl naar een boomstam. Gewapend met een beschrijving vaj deze man slaagde Hannam erin de 22 jarige arbeider, Alfred Charles Whitewa te arresteren. Gedurende het onderzoe werd een 4.5 km lang gedeelte van c Theems gedeeltelijk drooggelegd. Oi schoon Whiteways schoenen opniem waren gepoetst gaf een kleine vlek ee: sterke reactie op een proef voor het op sporen van bloedvlekken. En Whitewa stierf aan de galg. Binnen 24 uu Twee jaar later ging de achtjarig Maureen Anna Robson in Hay dol Bridge. Northumberland, een boodscha; voor haar moeder doen. Ze kwam nie meer terug en men vond haar lijk volgende dag. Diezelfde dag werd Hac nam bevorderd tot. lid van ScotlaM Yards beroemde „Murder Squad". Bir. nen 24 uur ontdekte hij. dat een werl: man op een geïsoleerde boerder: Thomas Goffett, 22, zich niet op ti;, op zijn werk had gemeld. Het spoor va' Goffetts fiets was voldoende de ma ter dood te doen veroordelen; het vot nis werd later echter gewijzigd. Als Hannam zijn werk in Eastboum die vier maanden al duurt, tot ee goed einde zal hebben gebracht, zi hij zich verdiepen in een goede histc rische roman, want dat is na ht taarten bakken zyn liefste bezigheii Opzienbarende maatregel in Hessen Autodieven en plezierrijders moeten extra-belasting betalen Belastingautoriteiten bedachten originele straf (Van onze correspondent in West-Duitsland) Autodieven moeten in het vervolg be lasting voor door hen bestolen wagen (s) betalen. Dat hebben de belastingauto riteiten in Frankfurt a. d. Main, de hoofdstad van het Westduitse bondsland Hessen, bepaald, nadat ze de belastingen terdege onder de loep hadden genomen. Dieven, die nalaten bij de belasting aangifte te doen, kunnen behalve voor hun diefstal ook nog afzonderlijk we gens die nalatigheid tot gevangenisstraf (die zelfs tot vijf jaar kan oplopen) en tot een hoge geldboete, worden veroor deeld. De autobelasting moet voor minstens drie maanden worden betaald. Een joy rider, die een klein tochtje in een vreemde auto maakt en de wagen al spoedig laat staan, bijvoorbeeld omdat de benzine op is, zal dus toch voor een heel kwartaal belasting moeten betalen. Dat maakt, ook als 't maar 'n kleine wa gen is, toch altyd nog over de veertig gulden uit. Hessen is het eerste Westduitse bonds land, waar deze maatregel is ingevoerd. De autoriteiten en de politie hopen, dat slechte en lichtzinnige elementen er hierdoor in het vervolg voor zullen terug schrikken er met een vreemde wagen vandoor te gaan. Het kan hun immers aardig wat geld kosten. In Frankfort werd kort geleden nog een autodief aan gehouden, die elke vrijdagavond, als hij een deel van zijn weekloon in alcohol had omgezet, een auto stal om er mee naar huis te rijden. Men kon bewijzen, dat hij ten minste veertig van zulke dief stallen op zijn geweten had. In de ge geven omstandigheden zou hij dus voor 40 auto's belasting moeten betalen In Darmstadt maakte de zoon van een bakker telkens van vreemde wagens ge bruik als hij brood en kadetjes naar de klanten van zijn vader moest brengen. En in Rüsselsheim zette zich een jonge man herhaaldelijk achter het stuur van een onbeheerd staande auto om naar Mainz te tuffen, waar hij een paar keer in de week op een vakschool moet zijn. Hij vond dat plezieriger, gemakkelijker en goedkoper dan wanneer hij met een trein ging. Arabieren bliezen een spoorlijn op Negentiende inbreuk Arabische zelfmoord-brigades hebben, zeer waarschijnlijk vanuit Jordanië, een van de hoofdspoorlijnen naar Jeruzalem opgeblazen, aldus deelde een Israëlisch militaire zegsman gisteren mede. Op een afstand van 80 km van de kust werd automatisch een bom op de spoorlijn tot ontploffing gebracht, op een punt dat dicht by de Jordaanse grens gelegen is. De politie heeft sporen gevonden die naar de grens leidden. Een goederen trein werd beschadigd. Volgens de zegsman was dit de negen tiende keer. dat de Arabische troepen inbreuk maakten op de resolutie van de V.N. sinds begin december. President Nasser heeft verklaard, dat hij niet zal toestaan, dat Britse en Franse schepen het Suezkanaal passe ren, zolang Israël zijn troepen niet uit de kuststrook van Gaza zal hebben te ruggetrokken, aldus heeft radio-Cairo zondag bevestigd. De president voegde hieraan toe. dat alle schepen, die het kanaal willen passeren, het doorvaart- geld voortaan direct aan het Egyptische beheersorgaan voor het knaal zullen moeten betalen. Zeven van de dertien schepen (waar onder de Nederlandse „Lemsterkerk"), die in het kanaal zijn opgesloten, heb ben zondag negen myl in de richting van Port Said afgelegd. De overige zes schepen zouden vandaag in noordelijke richting vertrekken. Men verwacht, dat de schepen het kanaal zullen verlaten, nadat twee bergingsvaartuigen nog enige obstakels uit de weg zullen heb ben geruimd. Egypte heeft gevraagd om snellere te rugtrekking van de Israëlische troepen uit de Sinai. De Egyptische verbindings officier bij de V.N.-troepen. generaal Helmi, heeft, naar hij aan de pers mede deelde. zaterdag dit verzoek aan generaal Burns, de bevelhebber der V.N.-troepen oveihandigd. Goedkoper zal dat voortaan niet mee zijn in Hessen!! Het komt in West-Duitsland ook vaa! voor, dat jongelieden een meisje, waar mee zij 's avonds uit zijn geweest, no eens in een vreemde wagen laten rond toeren, alleen maar om haar te impo neren. Dat kunnen nu dure ritjes woi den! West-Duifsland bereikt een zeer hoge levensstandaard Het Duitse volk kan naar mijl mening waarlijk tevreden zijn ove de economische resultaten van hé, jaar 1956 en met dat, ivat dit jac voor iedereen heeft gebracht, z schrijft de Westduitse minister va\ Economische Zaken, prof. dr. L. Et hard, in het bulletin der Bondsrege ring. Bij een recordstand van isl miljoen werknemers kon de indw triële produktie weer met ruim 10 1 ivorden verhoogd. De omzetten vai ambacht en detailhandel stegen evet eens met 10 7o en de uitvoer nat zelfs met 23 toe Deze gunstige ontwikkeling is ge paard gegaan met een overeenkom stige verbetering van alle in het eco nomische leven werkzame Duitset en ondanks de noodtoestand, di Duitsland eerst kortgeleden heet gekend, iverd in 1956 een levensstar daard bereikt, die hoger was daI ooit tevoren. Minister Erhard wees er verder op, d? wellicht in geen enkel ander land h( prijsniveau zo stabiel is gebleven als ij Duitsland. Hij noemde Duitsland ee| uitgesproken goedkoop land en verklaai de. dat het aan deze omstandigheid l danken is, dat zich voor Duitsland steed betere mogelijkheden openen in de bu tenlandse handel, dat in 1956 een ui voer ter waarde van 31 miljard mar werd bereikt, dat de goud- en deviezen reserve tot bijna 18 miljard mark is ge stegen, dat de Duitse mark een d; hardste valuta van de wereld is gewo: den en dat dank zij deze prestaties in d internationale concurrentie de zekerhei van de werkgelegenheid in Duitsland al boven alle twijfel verheven kan worde beschouwd. Malversaties te Amsterdair (Speciale berichtgeving) De Justitie te Amsterdam houdt zid op het ogenblik bezig met het onderzoe) naar zeer ernstige malversaties, die as' het licht zijn gekomen bij een grote fi: ma in de hoofdstad. Er zijn reeds e& aantal arrestaties verricht. De malversaties waren van het be kende recept: men inde kwitanties a cheques zonder deze ten opzichte va1 de zaak te verantwoorden, Het onde: zoek is nog in- volle gang. Jongetje te Groningen verdronken In het water van de hoge A te Gr ningen zijn zaterdagavond enige kï deren, die in deze buurt aan het spelf waren te water geraakt. Een hunner, i 8-jarige Eddy Boersma. werd gered do! een militair, de 24-jarige P. Jans, d gekleed in het water sprong en het kill in het donker wist te grijpen. Het dere kind. de 8-jarige Bram van Di' werd enige tijd later opgehaald dol een schipper. Het drenkelingetje wel bewusteloos naar het Academisch Zi< kenhuis gebracht, waar het kort nadi< is overleden. Vrouwelijke brievenbesteller in Amsterdam Morgen treden de eerste vrouwelijl brievenbestellers in dienst bij de Post) rijen -te Amsterdam. Ze worden in ur.1 form gestoken en zullen een opleidiij krygen, nadat zij de wijk hebben leré kennen en zich hebben bekwaamd in hj sorteren en behandelen van poststukke Het aanbod van gegadigden voor de) functie is groot, doch er wordt een vj scherpe selectie toegepast, vooral gelj deze de gezondheid. Het ligt in het voo; nemen haar halve dagen dienst te latd verrichten, hetgeen vooral voor de g? huwden van nut is. Het aantal zal in d loop van de tyd worden uitgebreid. D Posterijen hebben plaats voor 100 k 1? vrouwelijke bestellers.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 8