Hongarije is weer voor honderd procent satelliet van Rusland Huidgenezing F» U ROL Is het Amerikaanse tempo niet te traag, vraagt men in Parijs DemmeniE Met een enkel woord Regering bereid tot autonomie Agenda s§ MAANDAG 7 JANUARI 1957 Vervolg van pag1 Arbeiders volkomen machteloos, want zelfs staking sou geen effect kunnen sorteren Voor het Hongaarse volk is de regeringsverklaring van Janos Kadar een en al teleurstelling. Er is daarin geen sprake van verkiezingen of van an dere partijen die worden toegelaten. Dat dit laatste ook niet in de be doeling ligt, blijkt uit een artikel en een redevoering van staatsminister Marosan, die zaterdag j.l. letterlijk verklaarde: „Het moet duidelijk tot uitdrukking worden gebracht, dat de arbeiders-klasse maar één partij kan en wil hebben". Deze partij-dictatuur, die dus niet op de wil van het volk steunt, wordt dan ook niet meer democratisch door slagwoorden als „rechtsgelijkheid, soevereiniteit en onafhankelijkheid". Hongarije is voorlopig weer voor honderd procent satelliet van Moskou geworden, dus een echte volksdemocratie, niet alleen zonder het volk, maar zelfs tegen de wil van het volk. Westen enkel goed voor hulpverlening Ook de arbeidersraden hebben geen enkele politieke competentie. Zij mogen economische adviezen geven en moeten een nieuw loonsysteem uitwerken, maar op politiek gebied hebben zij geen zeg genschap, waarmee Tito dus indirect is veroordeeld. Hongarije blijft deel uit maken van het communistische blok, dat trouw is aan Moskou en verwacht daarom economische steun van dit blok. Na alle lage ramingen van vroeger omtrent de opgelopen schade, geeft de regering eindelijk toe, dat deze schade enorm is, namelijk 11.5 miljard forint, volgens normale koersomrekening dus meer dan drie miljard gulden. Zij doet nu een beroep op de bevriende commu nistische staten en zelfs ook op de Ver. Naties, waarvan eindelijk een delegatie van vier leden onder leiding van de Seynes in Boedapest aanwezig is. Hongarije zelf heeft de brutaliteit ge had om ook een eigen delegatie naar New York af te vaardigen, waar zij onder leiding van dr. Vajda een beroep zal doen op de Ver. Naties voor steun in de vorm van kredieten, maar de rege ring te Boedapest zegt hierover in haar verklaring, dat men deze steun alleen aanvaardt wanneer er geen politieke voorwaarden aan zijn verbonden. De vrije wereld moet er zich bij neerleggen, dat het strenge communistische systeem in Hongarije althans voorlopig gehand haafd blijft en dat het Westen alleen maar economische steun mag geven. Over de geweldige hulpacties van het Roode Kruis zwijgt de regeringsverkla ring in alle talen, doch het volk weet wel beter. Bovendien hebben de arbei ders praktisch geen enkel dwangmiddel meer. omdat staking en sabotage krach teloos zijn geworden nu de regering met ontslag en werkloosheid dreigt van hon derdduizenden. Het enige daadwerkelij ke verzet kan van de mijnwerkers uit gaan of van de arbeiders in de grote bedrijven, die voor de grondstoffen zor gen, doch ook daar kan men op den duur gedwee worden, omdat men mach teloos staat, tegenover de zwaargewa pende politie. Bezoek Hammarskjöld Het communisme heeft voorlopig het pleit gewonnen in Hongarije en nu is het ook van geen belang meer, of Ham marskjöld nog naar Hongarije gaat of niet. Ook hij zal zich bij de politieke toestand moeten neerleggen, die de Hongaarse regering cynisoh ,,de dicta tuur van het proletariaat noemt". Dus nu kon de Hongaarse regering Hammarskjöld uitnodigen om in het voorjaar een bezoek aan Boedapest te brengen. Of hij deze uitnodiging zal aanvaarden is nog de vraag. Functiona rissen van de V.N. hebben er op gewe zen. dat. Hammarskjöld, toen Hongarije zijn voorstel voor een bezoek, dat 16 december zou beginnen, indertijd ver wierp. de Algemene Vergadering heeft medegedeeld, dat het de vraag zou zijn of een later bezoek nog wel zin zou hebben. Met het oog op het noodlijdende volk zal men hulp moeten verlenen, maar het Westen zal er toch wel bezwaren tegen hebben, omdat elke hulpactie door de Hongaarse regering misbruikt zal worden, in de eerste plaats ter verster king van haar eigen positie. Vreemd verhaal van knappe filmster over ontvoering De knappe 32-jarige filmster Marie MacDonald is zaterdagavond op een draabaar haar huls in Encino (Califor- nié) binnengebracht, nadat zjj in een ziekenhuis behandeld was voor verwon dingen, die haar, volgens haar zeggen, waren toegebracht door twee mannen, die haar, vrijdagnacht uit haar huis ontvoerden en haar meenamen naar een eenzame woestijnstreek op 10 kilometer ten oosten van Indio, eveneens in Cali- fornië. Marie, die nu een donkere bril droeg, had vele blauwe plekken en twee gebroken tanden. De filmster beweerde dat zij „misdadig aangerand" was, maar die verklaring trok zij later in, nadat een doktersonderzoek daarvoor geen en kel bewijs had kunnen vinden. Velen be weren, dat het hele incident niets an ders is dan een wat hardhandig uitge vallen reclame-stunt, maar de politie houdt er niettemin rekening mee, dat deze ontvoering ernst is geweest. De ont voerders waren, volgens Marie, een Mexicaan en een neger. Toen de actrice gevonden werd, liep zij geblinddoekt op een weg buiten de stad Cactus, op veer tig kilometer ten oosten van Indio. Zij was kennelijk diep geschokt door haar ervaringen. Zij was gekleed in een ka merjapon over een nachtjapon en dus maar lioht beschermd tegen de frisheid van een winternacht in de woestijn. Vol gens haar verhaal had zij de mannen uit haar woning gevolgd, „omdat zij mijn kinderen bedreigden". Marie Mac Donald heeft drie kinderen, de oudste twee geadopteerd, de jongste, vier maan den oud, van haarzelf. Haar ontvoerders blinddoekten haar door haar een zak over het hoofd te trekken en brachten haar naar een huis. waar zij tot het in vallen van de avond verbleven. Tenslotte zag zij kans van de telefoon gebruik te maken. Zij belde een journalist in Hol lywood op, maar had geen gelegenheid meer haar vermoedelijke verblijfplaats op te geven. Verontrust door het feit, dat de filmster van de telefoon gebruik had gemaakt, wilden haar ontvoerders haar kwijt. Zij namen haar weer mee en lieten haar op een woestijnweg adb- ter. Een van de eersten, die haar in 'net ziekenhuis bezocht, was de acteur Michael Wilding, die nog niet geschei den is van de actrice Elizabeth Taylor, maar van wie gezegd wordt, dat hij bij zonder veel belangstelling voor Marie MaoDonald aan de dag legt. Uitbreiding Men verwacht binnenkort een uit breiding van het kabinet van Kadar, waarin eohter geen politici van andere partijen maar voornamelijk vakmensen zitting zullen nemen. In Hongarije is men verontwaardigd over de dictatuur van de ene partij; zelfs hebben de lei ders van de niet-communistische par tijen dus van de kleine grondbezit ters, de socialisten en de boeren be sloten om niet afzonderlijk met Kad&r en zijn regering te onderhandelen. Ook houden zij vast aan hun vroeger opge stelde beginselen van volle vrijheid voor de andere partijen en vrije verkie zingen. ook al zien zij dat deze idealen voorlopig niet verwerkelijkt zullen wor den. Het Hongaarse volk is van mening, dat men geen stap verder is gekomen, dat men weer een nieuwe golf van arrestaties kan verwachten en men wijst er op dat de regeringsverklaring alleen spreekt over de garnizoensplaat sen van de Russische troepen en niet over het definitieve vertrek en vooral valt het op, dat een aantal formulerin gen in de regeringsverklaring zo vreemd is, omdat zij hoogstwaarschijnlijk eerst in het Russisch werden opgesteld en daarna in het Hongaars werden ver taald. Dit laatste karakteriseert de hui dige toestand wel het duidelijkst. Kroesjtsjf dicteerde de voorwaarden... Ter gelegenheid van de zeven tigste verjaardag van luitenant admiraal b.d. C. E. L. Helfrich werd hem op 11 oktober van het vorig jaar een geschilderd portret door Piet van der Hem toegezegd, be stemd voor het Kon. Instituut voor de Marine te Willemsoord. Het por tret is thans voltooid. Nederlands schip zonk op de Rijn LEK GESLAGEN NA BOTSING Gistermiddag is het 500 ton metende motorschip „Maja" uit Brakel na een aanvaring met twee sleepboten op de Rijn onder Emmerik gezonken. Het schip was met een lading ongebluste kalk stroomafwaarts onderweg naar Neder land. Bij een draai-beweging voor de douane-haven van Emmerik kwam de „Maja" in botsing met de 535-ton me tende Nederlandse sleepboot „Tonni" uit Rotterdam en de 1395-ton metende Duitse sleepboot „Germania", waarbij de „Maja" werd lekgeslagen. Het door dit lek in grote hoeveelheid binnenstro mende water kwam daarop in aanraking met de ongebluste kalk. en deed het schip in slechts enkele minuten veran deren in een borrelende, kokende ketel schuim. Tegen dit explosieve geweld van ko kende kalk was de bemanning vrijwel machteloos, maar ondanks het gevaar wist de sbuurman de „Maja" nog onge veer 500 meter stroomafwaarts te stu ren en daar aan de grond te zetten. De bemanning begaf zich hierop, met nog enige in allerijl geredde bezittingen met een roeibootje aan land. De bij de botsing eveneens zwaar be schadigde sleepboten konden op eigen kracht een herstellingswerf bereiken. (Ingez. Med.-Adv.) Huidzuiverheid - Huidgezondheid Houdt de winter uit handen en voeten. Amerika verkoopt overschotten aan Poolse regering O O De Amerikaanse minister van Han del. Sinclair Weeks, heeft bekend ge maakt, dat de Verenigde Staten Polen zullen toestaan Amerikaanse land- bouwprodukten uit de overschotvoor- raden tegen wereldmarktprijzen en tegen betaling in Amerikaanse dollars te kopen. Dit is de eerste verzachting van de Amerikaanse beperkingen inzake de handel met Oost-Europa sedert de regering van Gomoelka aan het be wind is gekomen. Naar minister Weeks voorts meedeelde zal later wellicht ook aan bepaalde an dere Oosteuropese landen toestemming worden gegeven voor het kopen van sur- plusprodukten, die, zoals bekend is door de Amerikaanse regering worden gesub sidieerd. Minister Weeks maakte verder bekend, dat de Verenigde Staten onderzoeken op welke wijze hun economische betrekkin gen in het algemeen met Polen kunnen worden uitgebreid. Tot dusver waren verkopen van sur- plusprodukten aan communistische lan den niet toegestaan. President Eisenho wer heeft echter de bevoegdheid te be palen, dat een onafhankelijk communis tisch land in feite een bevriende natie is en landbouwprodukten van de Ver enigde Staten zal mogen kopen. Het Poolse leger zal binnenkort nieuwe uniformen krijgen. Alle gelijkenis met de Russische uniformen zal voortaan ver dwijnen. De nieuwe kledij is geheel in overeenstemming met de nationale mili taire traditie. „Tribuna Ludu", het orgaan van de Poolse arbeiderspartij, heeft gisteren be richt, dat in de laatste maanden van 1956 31.000 Polen uit de Sovjet-Unie naar hun land zijn teruggekeerd. Men neemt aan, dat er in januari van dit jaar 14.000 Polen uit Rusland zullen repatriëren. Walter Ulbricht. de leider van de Oost duitse communistische partij, heeft te Moskou, als lid van de Oostduitse af vaardiging, die aldaar vertoeft, gezegd er zeker van te zijn. dat de betrekkingen tussen zijn land en Polen zich verder zouden ontwikkelen. Wij zullen de im perialisten nooit een wig tussen Polen en ons laten drijven, aldus zei hij, want wij willen samen tegen het westerse im perialisme strijden. Volgens de Westberlijnse anticom munistische „strydgroep tegen onmen selijk optreden" heeft het Oostduitse ministerie voor de Staatsveiligheids dienst een speciale politiemacht in het leven geroepen, om tegenrevolutionaire bewegingen in de kiem te smoren. De bedoeling is, dat deze macht eind 1957 35.000 man sterk zal zijn. Er wordt thans een krachtige wervings campagne gevoerd. Vervolg van pag. 1 Tal van gunstige reacties op Eisenhowers krachtiger houding inzake Midden-Oosten (Van onze correspondent in Parjjs) In Parijs is men door de redevoering van president Eisenhower zeker niet overrompeld. Men voorzag ook in Parijs natuurlijk wel, dat de Amerikanen vroeg of Iaat genoodzaakt zouden worden de gaping op te vullen, die in het Westelijk front door de mislukking van de actie van Engeland en Frankrijk uit dat deel van de wereld was ontstaan. Dat de geallieerde mogendheden het nu moeten aanzien, dat Amerika zich opmaakt hun plaatsen ln het Midden-Oosten, ook diplomatiek gesproken, in te nemen, stemt op zichzelf natuurlijk eerder tot bitterheid, een bitterheid, die misschien slechts iets wordt getemperd door de overweging, dat Amerika nu eindelijk schijnt te reageren op de Engels-Franse waarschuwingen met betrekking tot de Russische infiltraties in het Midden-Oosten, die door het falen van de Westerse solidariteit hoogst gevaarlijke vormen en proporties heeft kunnen aannemen. Nasser gedraagt1 zich meer en meer als Russische pion In dit verband vraagt men zich in de Franse hoofdstad trouwens al af of Washington het tempo, waarin de Eisen hower-doctrine zal worden uitgevoerd, niet te traag heeft genomen. Eerst zal het Congres de nieuwe politiek nog uit voerig gaan bespreken en dan schijnt de blanco cheque, die Eisenhower in feite vraagt, eerst op economische en dan op militaire zaken betrekking te hebben. Parijs had wel liever gezien, dat na de Frans-Engelse actie bij het Suez-kanaal ook Amerika nu duidelijker de gebalde vuist tegen Nasser zou hebben opgehe ven. Niettemin gelooft men hier dat ook de Amerikanen nu wel erkend hebben dat zij op een minnelijke schikking met de Egyptische dictator, die zich steeds duidelijker als een Sovjetrussische pion gedraagt, nauwelijks meer behoeven to rekenen. Washington schijnt de eerste voorzichtige consequenties uit dat in zicht nu te trekken en in diplomatieke kringen in Parijs kan men zich. na alle teleurstellingen en tegenslagen, waar voor Amerika voor een ruim deel ver antwoordelijk wordt gesteld, daarover slechts verheugen. In een bericht van het Russische persbureau Tass over het voorstel van Eisenhower wordt gezegd, dat hij van het Midden-Oosten „een militair protec toraat" wil maken, hetgeen een schen ding zou betekenen van de soevereini teit en de onafhankelijkheid van de be trokken landen. Aan het Amerikaanse plan wordt door Tass een agressief ka rakter toegeschreven. In de omgeving van het Israëli sche ministerie van Buitenlandse Za ken is het plan-Eisenhower met teleur stelling ontvangen. Het plan schijnt, zo zegt men. geen betrekking te hebben op het Arabisch-Israëlische probleem. Wel acht men het mogelijk, dat het plan een gunstige invloed zal hebben op de Ara bisch-Israëlische betrekkingen, daar het de Russische invloed wil tegengaan. De Indiase premier Nehroe heeft op de bijeenkomst, die de Congres (re- gerings) partij thans te Indore. in Mid- den-India, houdt, verklaard dat „elke poging van een buiten het Midden-Oos ten gelegen mogendheid, om het aldaar ontstane luchtledig aan politieke invloed op te vullen, het grootst mogelijk gevaar voor de wereldvrede met zich brengt". Nehroe waarschuwde tegen de gevolgen van het aanwenden van buitenlandse strijdkrachten in het Midden-Oosten. De Australische minister van Buitenlandse Zaken. Richard Casey, zei omtrent Eisenhowers verklaring: „Be halve een toetreden tot de verdragsor ganisatie van Bagdad is er niets beters, dat de Ver. Staten hadden kunnen doen. Deze Amerikaanse stap zal een zeer be moedigende uitwerking op Perzië, Tur kije en Pakistan hebben". Inderdaad heeft de Perzische mi nister van Buitenlandse Zaken zich zeer prijzend over het plan uitgelaten. ..Woorden zijn in daden omgezet. Wij kunnen de verklaring over de gehele li nie onderschrijven en speciaal die pas sages, waarin de Amerikaanse president zich uitspreekt voor de onafhankelijk heid van de staten in het Midden-Oos ten en waarin hij er de nadruk op legt dat voor verdedigingsdoeleinden gesloten bondgenootschappen geen bedreiging voor de Sovjet-Unie vormen". Ook Turk ij e, Spanje en Japan hebben zich officieel gunstig over het plan uitgelaten. (ingez. Med.-Adv.) ADMINISTRATIE-EN ARCHIEFSYSTEMEN Haarlemmerstraat 169 Telef. 21400 Verzachting van liet rijver. bod? (Ingez. Med -Adv.) Zuiver Uw bloed en bevrijd Uzelf zó van Rhenmatische Pijnen. Als die ondragelijke pijnen een gevolg zijn van onzuiver bloed, brengt een bloedzuiverende kuur uitkomst. Kru- schen, de beproefde combinatie van zes minerale zouten, wetenschappelijk sa mengesteld, is al jaren het reddende middel voor generaties van lijders aan reumatiek. Neem voortaan ook Kru- schen. De aansporende werking op lever, nieren en ingewanden doet Uw bloed sneller stromen Onzuiverheden - en die veroorzaken de pijn - zetten zich niet meer vast, maar worden afgevoerd langs natuurlijke weg. BINNENLAND Het stoffelijk overschot van dg sinds 17 novembef vermiste, bijna 16-jarige ma troos Joh. M. Moerman, afkomstig ui't VlaardLngen, is tijdens het weekeinde ge vonden in de rivier de Trave, bij Lübeck (D.)Hij is vermoedelijk,, toen hij 's nachts terugkwam van passagieren, in het water gevallen en verdronken. In de kapel van het ziekenhuis te Horst (L is gistermorgen het huwelijk van vijf Hongaarse paren voltrokken. Ver scheidene autoriteiten woonden de plech tigheid bij. Het „Comité Horst" heeft de bruidsparen waardevolle cadeaus aange boden. Zaterdagmiddag is te Nijmegen de 10-Jarige jongen H. Puyn een uur nadat hy door een vrachtauto was aangereden, overleden. De jongen stond op de hoek van een straat op de stoep, toen twee vrachtwagens op deze hoek met elkaar in botsing kwamen. Een van de vrachtwagens reed het trottoir op en botste tegen de Jongen, die met een zware schedelbasis- fractuur, ernstige kneuzingen aan zijn borst en een gebroken been naar het zie kenhuis werd vervoerd. BUITENLAND De 22-jarige Britse officier-vlieger Anthony Maynard heeft politiek asiel in Oost-DÜltsland gekregen. Hij is daar ln december heengegaan en heeft volgens het Oostduitse persbureau ADN verklaard, dat hy het niet eens is met de kóloniale en buitenlandse politiek van Engeland. Zijn besluit om Engeland te verlaten was \er- haast door ..ontoelaatbare bemoeiing" met zijn particuliere aangelegenheden door de militaire inlichtingendienst. Hij had na melijk tweemaal een bezoek gebracht aan een Russisch consulaat in Engeland om Inlichtingen te vragen over studiemoge lijkheden Ln de Sovjet-Unie. Hij is van plan „Ln een socialistisch land een nieuw bestaan op te bouwen". Het Britse vissersvaartuig Vaila" is zondag ter hoogte van de Hebriden Ln een storm vergaan Vyftlen opvarenden konden worden gered, maar vyf mannen verloren het leven. Onder de twaalf televisiefilms die zich Ln 1956, volgens het Britse blad „Com mercial Television News", door bijzondere kwaliteiten hebben onderscheiden, zijn er vier in Nederland vervaardigd, drie teken films van Marten Toonder Film N.V. en een poppen film van Joop Geesink's Dolly- wood De Londense ..Observer" weet te mel den, dat Krisjna Memon na. de huidige zitting van de Algemene Vergadering der Ver. Naties niet meer de Indiase delegatie bij de volkerenorganisatie lelden zal. Me- non zou een mintetersfuwetie Ln Nieuw Delhi krijgen. Volgens de Observer is dit een gevolg van de recente reis van Nehroe naar de Ver. Staten. Het zou Nehroe ge bleken zijn dat ,,de antipathie Ln het Westen tegen Menon zo groot is geworden, dat zij een belemmering vormt voor de goede betrekking tussen India en het Westen". De weduwe van de Franse oud-minis- ter van Bevoorrading Yves Farge heeft zich in een brief aan de hoofdredacteuren van de Parijse bladen gekeerd tegen de beschuldiging van het vroegere commu nistische parlementslid Pierre Hervé, dat oud-minister Farge in opdracht van Beria zou zijn vermoord. Het auto-ongeluk, waarbij Farge omkwam, zou opzettelijk zyn veroorzaakt, aldus had Harvé geschre ven. Volgens mevrouw Farge Is dit on juist. Haar man, die eerst achter in de auto was gezeten, had kort voor het on geluk de tolk, die naast de chauffeur zat, verzocht van plaats te ruilen. De Amerikaan John Gilbert Graham zal deze week in de gaskamer ter dood worden gebracht wegens moord op 44 per sonen, onder wie zyn moeder, aan boord van een vliegtuig, aldus is zaterdag in Cannon City (Colorado) bekendgemaakt. Graham liet het vliegtuig, een Douglas D C-6 van de ..United Airlines". Ln no vember 1955 verongelukken door middel van een tijdbom. De schipper van een Poolse viskotter en een van zijn dTie bemanningsleden hebben te Nexö op het Deense eiland Eornholm om politiek asiel verzocht De kotter was de haven van Nexo vrijdag avond binnengelopen. De beide overige opvarenden van het vaartuig zyn naar Polen vertrokken. Bij de aanvallen, die zaterdagavond met handgranaten en vuurwapens in Al giers uitgevoerd werden, zijn drie Moham medanen om het leven gekomen en zes gewond. Nabij Berroeagia, 120 kilometer ten zuiden van Algiers, is een trein van de lijn Blida-Djelfa door sabotage tot ont sporing gebracht. Er is geen melding ge maakt van slachtoffers. Bij wyze van proef zal Ln Noorwegen munitie van plastic worden gemaakt, aldus schiryft het Noorse blad „Aftenposten". Volgens het blad zal deze plasticmunitie 25 tot 60 procent lichter zijn dan de ge wone. Binnenkort zullen proeven worden genomen met dergelijke munitie voor een luchtdoelkanon van 40 millimeter. In Penang, een haven van Malakka, hebben zich sinds woensdag j.l. botsingen tussen leden van verschillende rassen voorgedaan, die aan drie personen het leven hebben gekost, terwijl er 62 werden gewond. Er is een uitgaansverbod afge kondigd. Zondagavond was het rustig. De straten van Penang waren verlaten. Alle scholen zullen tot woensdag a.s. gesloten blijven. Premier John Oostello van Ierland heeft zondag in een radiorede verklaard, dat zijn regering vastbesloten is, verder gewelddaden langs de grens met Noord- Ierland te voorkomen en hij deed een beroep op de bevolking, dergelijke aan vallen niet te steunen. Hij zei. dat het de diepe overtuiging van zijn regering was. dat er nooit door geweld een einde aan de deling van Ierland zal of kan worden gemaakt. De Sovjet-Unie heeft b" de Britse regering geprotesteerd tegen de „vijandige activiteit" van de an.ti-communistische organisatie van Russische ballingen NTS in Engeland. In een nota. die door de Sovjetrussische ambassade in Londen ls overhandigd wordt gezegd, dat de „misdadige elementen" van de NTS onlangs bemanningen van Rus sische schepen ln Britse havens lastig ge vallen hebben met „uitdagende vragen en misdadige aanbiedingen". De Sovjet-Unie eist „opnieuw nadrukkelijk" bescherming voor de Russische schepelingen Ln Britse havens tegen het optreden van de NTS. President Theodor Körner van Oo6- tenryk zal donderdag worden begraven. Vergaande concessies De Indonesische regering heeft vandaag bekend gemaakt bereid te zijn zeer ver te gaan in het tege moetkomen aan de eisen van de provincies buiten Java tot autono mie in bestuurs- en financiële aan gelegenheden. De minister van Financiën, Joe- soef Wibisono, heeft medegedeeld dat een bedrag van 20 miljoen roe- piah naar Midden-Sumatra is over gemaakt en dat Zuid-Sumatra voorlopig zijn inkomsten uit belas tingen en douanerechten mag ge bruiken voor de uitvoering van wederopbouw- en ontwikkelings plannen. Het agentschap van de Bank Indo nesia in Padang, de hoofdstad van Midden-Suinatra, dat thans onder het gezag staat van een militaire raad, heeft reeds opdracht gekregen dat het provinciaal bestuur over de aange vraagde 20 miljoen roepiah kan be schikken. Voorts verklaarde minister Wibisono dat „in afwachting van een oplos sing", Zuid-Sumatra zijn inkomsten in de provincie mag houden, vooropge steld. dat de gelden goed worden be heerd. De bereidwilligheid van de centrale regering ten opzichte van de eisen van de provincies kwam ook tot uiting in een mededeeling van de minister van Binnenlandse Zaken, Soenarjo, dat hij bij het Parlement een wetsontwerp zal indienen tot het verlenen van pro vinciale autonomie aan de residentie Djambi. Djambi en Riouw los Het volkscongres van Djambi, dat wat burgerlijk bestuur betreft tot de provin cie Midden-Sumatra behoort, doch in militair opzicht onder het militaire commando van Zuid-Sumatra valt, heeft gisteren besloten „de residentie van Midden-Sumatra af te scheiden". Twee vertegenwoordigers van het volkscongres van Djambi, die gisteren in Djakarta aankwamen, deelden mede, dat Djambi met Midden-Sumatra heeft gebroken, omdat de residentie al zo lang heeft ge wacht op een besluit van de Centrale regering, waarbij de status van pro vincie aan de residentie wordt toege kend, en dat de plaatselijke leiders in verband met de tegenwoordige verwarde situatie het nodig hadden geoordeeld zelf maatregelen te nemen. Djambi zal voorstellen, dat de tegen woordige resident Djamin Geloen Da- toek tot gouverneur wordt benoemd. Minister Soenarjo zeide vandaag, dat de voorbereidingen voor de instel ling van de provincie Djambi reeds enige tijd geleden waren getroffen. Niet alleen Djambi, aldus de minister, maar ook de Riouw-Archipel tussen Sumatra en Singapore, zal een auto nome provincie worden. Sumatra zal dan uit zes provincies bestaan: Zuid- Sumatra, Midden-Sumatra. Djambi, Riouw, Noord-Sumatra, en Atjeh. Ook Medan en Borneo Doch ook in het oostelijk deel van Noord-Sumatra is een comité opge richt, dat autonomie eist voor het ge bied rondom Medan. Dit comité ver klaarde, dat de revolte in Sumatra te wijten was aan het feit. dat de rege ring in gebreke is gebleven tegemoet te komen aan de eisen van de bevol king in de provincies, en het heeft er b(j de regering op aangedrongen om aan deze eisen behoorlijke aandacht te schenken, om een volslagen cata strofe in het gehele land te voorko men. Voorts werd in Djakarta bekend ge maakt, dat de gouverneur van Borneo, Milono, zyn bevoegdheden zal over dragen aan drie waarnemend gouver neurs van de drie nieuwe provincies West-, Zuid- en Oost-Borneo. Voor de, nog in te stellen provincie Midden-Bor- neo zal ook nog een gouverneur worden benoemd. Leden van een delegatie van Zuid- Sumatra. die in Djakarta besprekingen hebben gevoerd en thans weer naar Pa- lembang zijn teruggekeerd, verklaarden dat hun reis een succes is geweest. Welwillende houding van minister (Van onze Haagse redactie) De minister van Economische Za ken staat welwillend tegenover een verzachting van het Zondagsrijver bod. Dit is tot uiting gekomen tij dens besprekingen tussen het minis terie en het bedrijfschap Horeca. Een aantal suggesties, door het bedrijfschap gedaan, zullen ivorden overwogen. Eerst zal echter dienen te worden gewacht op het resultaat van het OEES-overleg te Parijs. De minister is doordrongen van de schade die aan de Horeca-bedrijven wekelijks wordt toegebracht. De sug gesties, die het bedrijfschap thans heeft gedaan, houden een gedeel telijke opheffing in. Schade: 1 miljoen per zondag Zo is voorgesteld een aantal vrije zondagen in te voeren, bijvoorbeeld eens in de twee of eens in de drie weken. Een tweede suggestie gaat uit van een vermindering van het aantal uren. In dit geval zou men het rijverbod willen laten gelden van vijf uur in de ochtend tot vijf uur in de middag. Van enige toezegging van regerings zijde is echter geen sprake. De voorstel len, reeds eerder gedaan door het be drijfschap Horeca, werden afgewezen. Een beperking tot een snelheid van 70 kilometer per uur zal, volgens het mi nisterie. nagenoeg geen beperking van het benzineverbruik opleveren. Een rij verbod op een dag door de week zou het zakenleven treffen, terwijl voorzien wordt dat dan op andere dagen extra wordt gereden. De schade die per zondag aan de Ho reca-bedrijven wordt toegebracht, be draagt naar schatting in guldens onge veer ^een twaalfde deel van de weekom- zet, namelijk een miljoen gulden. Rehoboth: Openbare les middenstand©- cursus „Beter verkopen". 8 uur nam. Schouwburg: K. en O. Wlm Ibo's Trian gelcabaret. 8 uur nam. Stadszaal (kleine zaal): Ver. van Oud- leerlingen Ambachtsschool. Lezing ove* houtbescherming. 8 uur nam. WOENSDAG Den Burcht: Studiebijeenkomst Ver» v. Bedrijfsvoorlichting „Rijnstreek West", 9.30 uur voorin. Den Burcht (Jacobazaal)Voordracht©» avond Selskip „Pryslam". 7.45 uur nam. Ohr. Nat. Opl.school Storm Buyslngstr. 18a: Installatie schoolhoofd P. J. Datema. 8 uur nam. Gerecht 10: Spiritistisch Gcnootsohap. 8 uur nam. Schouwburg: K. en O. Wlm Ibo's Trian gelcabaret. 8 uur nam. Rapenburg 61: K. en O.-cursus modernd beeldhouwkunst. 8 uur nam. DONDERDAG Rijksmuseum voor Volkenkunde: K. en O. rondleiding over Buddha-tentoonstel ling. 8 uur nam. Rijksherbarium (Nonnensteeg 1): Jaar vergadering Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. 8 uur nam. VRIJDAG De Harmonie: Ned. Ver. Expoge. Spr. mr. P. J. Idenburg over de Belgische Kongo. 8 uur nam. Schouwburg: Hoofdstad Operette „Die lustige Witwe", 8 uur nam. Gerecht 10: K. en O. cursus fotografie. 8 uur nam. Rapenburg 61: Stichting Psyche Syn these. Spr. B. v. d. Meer over de eenvoud van het eeuwige leven. 8 uur nam. Stadszaal (foyer)K. en O. Lezing en film „Het groene eiland". 8 uur nam. VRIJDAG Warmond: Verenigingsgebouw. Jonge Kerk: ds. Daim van Abbenes spreekt over „De wonderen". 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Haagweg 92: Tentoonstelling Marcel B. Keezer en Louis Meys. Dagelijks 10 uur voorm.5 uiur - im.; woensdag en vrydag 710 uur nam. (tot 16 Januari). Lakenhal: „Tekenaars van nu (tot 2>1 januari). BIOSCOPEN Lido „Moby Dick" a.l. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor „De hofnar" a.l. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon „Aanranding" 18 jaar. Werk dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Casino „Grote manoeuvres" 14 Jaar, Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Rex „Bandido" 14 Jaar. Werkdagen 2 30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.30. 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus: „Les belles de nuit". De avond- en nachtdienst van de Apo theken te Leiden en Oegst-geest wordt tot zaterdagmorgen 12 Januari 8 uur waarge nomen door: Apotheek Doeza, Doezastraat 31, tel. 213il3; Apotheek Nieuwe Rijn, Nieuwe Rijn 18, tel. 20523 en Apotheek Oegstgeest, Wilhelminapank 8, Oegstgeest, tel. 26274. B() geen gehoor bij Uw hulsarts ol specialist, bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) a V e 3.» t d r- S S-r CM Stockholm onibew. nw 5 -1 3 Oslo ontbew. WZW 2 3 4 Kopenhagen, Lieht bew. wnw 12 5 0 Aberdeen zwaar bew. saw 6 4 0 Dublin geh. bew. zzw 6 9 0.1 Londen mist windstil 2 0 Amsterdam on bew. wzw 4 2 0.3 Brussel on bew. BW 4 4 2 Parijs mist windstil 3 2 Bordeaux nevel windstil 10 3 Grenoble onbew. wno 3 9 0.7 Nice on/bew. hw 6 6 0 Beriyn zwaar bew. wnw 9 6 3 Frankfort? licht bew. w 4 4 3 München onbew. w 6 3 3 Zürich mist wlndstel -0 7 Genéve mist windstil 1 1 Looanno onbew. w 4 14 0 Wenen zwaar bew. nw 14 7 4 Innsbruak half bew. o 2 1 6 Rome weerlicht no 2 8 0 Mal lor ca onbew. tu 2 b 0

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 2