Eskimo's worden meteen van stenen tijdperk in moderne tijd geplaatst Westduitse minister Strauss wenst scherts ieger geen te vlot gevormd Een Nederlander„father Charlie" speelde daarbij belangrijke rol Plannen voor voor dieren een streekasiel te Oegstgeest Leids garnizoenscommandant Het ministerie van Defensie is er niet om krenten te ziften Het LEIDSCH DAGBLAD 95ste Jaargang Zaterdag 5 januari 1957 Tweede blad no. 29028 Radargordel in hoge noorden van Canada Chr. Lyceum won het Luitenant-kolonel P. van Goor (Van onze oorrespondent in Canada). Mensen uit het stenen tijdperk helpen het Noordamerikaanse continent beschermen tegen aanvallen van atoombommenwerpers. Het zijn enkele honderden Eskimo's die in het hoge noorden van Canada hebben gewerkt aan de bouw van de Mid-Canada-linieeen van de drie radar- waarschuwingsgordels. die dezer dagen in gebruik is genomen. En een oud-landgenoot heeft deze inheemse bewoners van Canada geholpen om zich aan te passen aan de moderne tijd. De Canadese poolgebieden hebben grote veranderingen gezien de laatste jaren. Overal in dit grote lege land van rotsen en toendra's, van sneeuw en ijs. zijn radarstations verrezen waar nog nooit een bouwsel heeft gestaan. De Eskimo werd met de beschaving geconfronteerd in de vorm van moskee-achtige radartorens en monsterachtige radio-installa ties. De pine-tree-liniedie langs de Amerikaanse grens loopt en vijf jaar geleden werd gebouwd, was slechts een begin. Het besluit van anderhalf jaar geleden om nog twee elektronische Maginot-linies in de barre uitgestrektheid van het hoge noorden aan te leggen, bracht de gecompliceerdheid van civilisatie en techniek voor de deur van igloo en tent. Dezer dagen nu is de tweede waarschuwingslinie langs de 55ste breedtegraad in gebruik genomen en de eerste fase van de revolutie in het bestaan van talrijke Eskimo's is achter de rug. aanpassing gaat De niet zonder schokken Het is een Nederlander van geboorte, die er toe heeft bijgedragen om die omwenteling in goede banen te leiden. Een dikke twee jaar geleden stichtte vader Charles de Hougeneurt, in de wandeling „Father Charlie" geheten, een rooms-katholieke gemeenschap in Great Whale River, in Noord Quebec. Een van de kranten hier schreef kort geleden hoe hij er met de hondenslee op uit trekt om verafgelegen Eskimo- en Indianennederzettingen te be zoeken. Hy heeft zich helemaal by de In heemse bevolking ingeburgerd en om de samenwerking tussen het blanke perso neel op de nabijgelegen voorzienings basis voor de radarlinie en de Eskimo's te verbeteren, heeft hij hard gewerkt aan de samenstelling van een Engels- Frans-Eskimo woordenboek. De blanke schijnt overigens gauw genoeg goede maatjes te zijn met de Eskimo. „Het is moeilijk om niet van ze te houden." zegt vader Charlie, „als je de brede glimlach ziet waarmee ze je tege moet treden". Onmogelijke verricht Als bouwproject betekent de Mid- Canada-Linie dat het bijna onmogelijke werd verricht. Ten koste van 200 mil joen dollar en met medewerking van 5500 man werden 100 radarstations ge bouwd, die als een 5500 kilometer lange ketting verspreid liggen in een gebied, dat sedert het begin der tijden vrijwel onaangetast heeft gelegen. Ralph Camp- ney, de Canadese minister van Defensie, noemde het onlangs het omvangrijkste en moeilijkste project, dat Canada ooit heeft ondernomen om het noorden van het land open te leggen. „Voor vele toe komstige gemeenschappen daar zullen de dagboeken van de radarstations de eerste bladzijden zijn in de geschiedenis van die dorpen", zo zei hij. Canada's schatkist In vele Eskimo-nederzettingen heeft dit gewelddadig openbreken van de „schatkist van Canada", zoals het noor den wel eens wordt genoemd, duidelijke sporen nagelaten. In Great Whale River zijn ze wel bijzonder aan het licht ge treden. Daar hebben de afgelopen acht tien maanden Eskimo's en Indianen DE ARBEIDSMARKT De arbeidsreserve steeg tengevolge van seizoensinvloeden over de periode van 24 t/m 29 december van 300 tot 320. De vraag bleef zich op vrijwel gelijk niveau bewegen en bedroeg 365 gere gistreerde aanvragen, waarvan er 155 be trekking hadden op jeugdigen, 15 t/m 18 jaar. Het tekort aan arbeidskrachten in enkele bedrijfstakken o.a. de textiel- en metaalindustrie bleef aanhouden. Ove rigens bestaat in vrijwel alle sectoren van het bedrijfsleven ruime tot goede plaatsingsmogelijkheid. De vraag naar jeugdig personeel houdt aan en over treft verre het aanbod. Het aanbod van vrouwelijke arbeidskrachten onderging geen wijziging (90) .De vraag omvatte 270 geregistreerde aanvragen, waarvan er 105 betrekking hadden op jeugdigen. De expositie van Louis Meys bij Marcel B. Keezer 'Haagweg 92) i? we gens grote belangstelling verlengd tot 16 januari a.s. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Judy Marianne, d. v, J. Schutte en J. J. Veerman; Johannes Jacobus Maria. z. v. H. J. J. Menitinik en J. M. van der Klaauw; Margaret'ha Oatharina, d. v. P. J J. de Ru en C, S. Stlikkelorum; Hilde- g.ird Henrlëtte Agnes Maria, d. v, G. A. Timmerman en A. M. H. Kosse; Adrianus Johannes Hendirikus. z. v. A. L. Oudshoorn en P. H. S, Sohellingerhout; Erik Benson, z v. F. W. Lipps en B. A. Bailer; Margaret E.ipabeth, d. v. D. Noort en J. van Rijn; Thea, d. v. L. Oranje en L. Wiersma. ONDERTROUWD Th. A. Kop en J. van Leeuwen; P den H u tog en A. J. Schallenberg; J C. N. J..i-en en J. B. Schoon; H. Wortman en C Mieioo; B. J. Houwer en A. C J. Blans- Jaar; J. F. Cochran en P. Neuteboom; J. Kemner en A. Staring; A. Brandt eri J. Tegelaar; A. J. Moerkens en A. D. van den Ende. OVERLEDEN P. van den Oever, man, 66 J. Officiële publikatie De Burgemeester, de Wethouders en de Secretaris vain Leiden betuigen bij deze hun hartelijke dank aan alle ingezetenen, die hun bij de intrede van het nieuwe jaar gelukwensen deden toekomen. naast elkaar gewerkt als metselaars, timmerlieden en betonwerkers. Ook als sjouwerlieden bij het' uitladen van de transportvliegtuigen Vroeger was Great Whale River een nederzettinkje met een Anglicaanse zen- dingspost en een winkel van de Hudsons Bay Company. Nu zijn er huizen verre zen bij de bedrijvige basis. De hoofd ingenieur daar, de heer M. L. Narra- way vertelde, dat de Eskimo's opge wekte, gewillige werklieden zijn, die snel als monteurs en elektriciens kunnen worden opgeleid. Geen museumstukken Het besluit om de Eskimo's in te schakelen by de bouw van de radar linies. werd genomen omdat men van hen „geen museumstukken" wilde ma ken. Er werden echter voorzorgen ge nomen tegen te grote en te snelle ver anderingen in het Eskimo-bestaan. Zo werden blanke werknemers uitvoerig geïnstrueerd en men nam slechts zo veel Eskimo's aan als men later dacht te kunnen gebruiken voor het onder houd en de bediening van de stations. Er zjjn nu Eskimo's opgeleid tot radio technici, mecaniciens en elektriciens en een Eskimo, die een paar jaar ge leden misschien nog op cariboo en walvissen jaagde, kan nu zijn plaats hebben ingenomen tussen ingewik kelde radar-apparatuur. Wennen moeilijk Het aanpassingsproces verliep en ver loopt natuurlijk niet zonder schokken. Een Eskimo houdt van nature niet van wekkers en aan een werkdag van acht uur kan hy moeilijk wennen. Een Es kimo-chauffeur kan dagenlang met plezier en hard werken en dan wordt de drang naar jachtavonturen hem plotse ling te machtig. Hy verdwijnt en komt vaak weken later pas weer boven water. De blanke weet dat en houdt er reke ning mee om te voorkomen, dat de Es kimo te zeer afhankelijk wordt van het werk aan de verdedigingsinstallaties. De Eskimo leeft bij de dag. Hij kent de waarde niet van een bankbiljet. Hij moet leren, dat hij niet van alles wat hy ziet twee of drie stuks tegelijk be hoeft te kopen om zyn geld te beleg gen. Hij moet ervaren dat hij maar op één saxofoon een geliefkoosd artikel tegeiyk kan spelen. Het „Departe ment van noordelijke aangelegenheden" heeft het systeem van een spaarbank ingevoerd: hier en daar nu met enig succes. „Het gevaar is", zo zei men, „dat we te veel te snel van hen ver wachten." Vorig jaar zomer maakte mr. G. van den Steenhoven, die <nu werkzaam is in Den Haag op uitnodiging van het Departement van noordelijke aangele genheden een studie van Eskimo's bij Ennadai Lake een groep in het bin nenland ten westen van de Hudson Bay. Tezelfdertijd verrichtte het Ame rikaanse weekblad „Life" daar een fotoreportage onder de titel „Mensen uit het stenen tijdperk". Er zijn nog wel Ennadai's in de oneindigheid van het Canadese noorden. Er zijn nog Eskimo's die zich „Innuit" kunnen noemen: „Mensen-bij-uitstek". Maar hoe lang nog? „De angst voor het noorden hebben we verloren, zei een hooggeplaatste Canadees vorige week. De blanke heeft het gebied openge legd voor ontginning en dat is het resultaat van de Mid Canada en de Dew Linie. Niemve a fdeling kreeg definitief bestuur In het Witte Huis te Oegstgeest vond gisteravond een uit dieren beschermingsoogpunt belangrijke vergadering plaats, waarin niet alleen het voorlopige bestuur van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren, afd. Oegstgeest, definitief werd gekozen, doch waar tevens plannen werden besproken met betrekking tot de stichting van een dierenasiel. De voorzitter, de heer S. ELsevier Stokmans, verwelkomde in het bijzonder de burgemeester van Oegstgeest. de heer H. L. du Boeuff. Hij deelde mede dat zo wel het hoofdbestuur der vereniging, alsmede de afd. Leiden ermede instem den dat hier ter plaatse een eigen af deling werd gesticht. Het verenigings jaar zal ingaan op 1 januari 1957. Het aantal leden bedraagt thans reeds 250, terwyi volgens het financieel overzicht circa f. 1000,— in kas is. Het voorlopige bestuur dat definitief werd gekozen be- OEGSTGEEST BURGERLIJKE STAND Geboren: Neeltje, d. v. P. Paauw en A. Vlanen; Cornelia J., d. v. H. N. van Wei zen en A G. M. Remmelte: Aivtonius H. M„ z. v. H. C. Schrader en J. C. Driessen; Riohard P., z. v. D J. Hartemlnik en S. Strootman; Margriet, d. v. A. van Duijn en D. Brussee; Trijnitje M d. v. J. Zand bergen en T. va.n der Meij. Ondertrouwd; H. C, de Bruijn, 22 J., en M. C. Steenbergen, 20 J.; J. B. J. Hogen» boom, 23 j., en J. A. P. Strijk, 22 J. Getrouwd: N. J. Paardekooper en M. M. de Groot; L, Blok en A. E. Lagaalj; P. Ouwehand en J. C. van der Sleet; W G. M. Aanhane en M. C. Stuifzand; J. den Hoed en L. H. van der Sluljs; A. M Win- kelmolen en H. M. Meijer; P. W. Wolttiez en N. E. Wapenaar; G. F. Lefeber en N Lubach; W. A. Versteegh en K. Stelnmetz; A. J. Kranenburg en N. P. CoMet; D. P. A. Nakken en E. H. A. Rövekamp; J. W. Luijnenburg en M J. J. Wijsman; R. Zecha en A. A. M Peeters; J. G. Schuts en M M, E. Reekers; R. Lubach en Neijenhuts; K H A. van Suohtelen van de Haare en J. Koenen; J. C. Duijndam en J. M. de Groot; A J Vreeburg en M, C Pieck; J M. F. Landsmeer en J. E, Jöbsis; Th P. J. Grauwen en G. J. Nijs. Abri geplaatst Ten behoeve van de reizigers, die met de KLM-bus naar Schiphol reizen, is by de halte Oegst geest, naby het viaduct van de Rijksweg, een abri geplaatst. WASSENAAR ONGELUKKEN IN 1956 In 1956 gebeurden in deze gemeente 747 ongelukken waarvan 421 op de Ryksstraatweg. Hierbij werden 8 per sonen gedood en 307 gewand. In 1955 was het aantal ongelukken 656 met 13 doden. INVALIDE PADVINDERS BIJEEN In het troephuis Mariyn had gister middag een samenkomst plaats met in valide padvinders van de postgroep II, waarbij ook de ouders aanwezig waren. Groepsleider oubaas Stuiver uit Wasse naar zette de bedoeling van de byeen- komst uiteen en kondigde aan, dat er voortaan meerdere zullen worden ge houden, waarbij de moeilijkheden van het vervoer uit de verschillende ge meenten wel een probleem vormen. Onder leiding van hopman J. H. van derSteen uit Leiden werd de vlag gehe sen en de padvinders- en wulpenwetten opgezegd, waarna hy vertelde over het ontstaan van de padvindery en van de postgroep west van 5 jaar geleden. Na een kimspel om pryzen vertelde akela I. C. v.d. Hoogen, welpenleidster uit Leiden, op prettige wijze over de spelen en installeerde ook Arie Bode uit Leiden. staat uit de heren S. Elzevier Stokmans, voorzitter, M. H. Teunissen, secretaris, A Gaykema, penningmeester, en uit de dames mej. H. L. S. Bijleveld, mevrouw M. Meyer, mevrouw M. van Giffen en de heren D. J A. Piepers, H. v. d Luyt en A. Koertcn. PLAATSELIJK- OF STREEKASIEL? Het bestuur, achtte het een dringende noodzaak dat op korte termijn een asiel tot stand komt. Oorspronkeiyk was gedacht aan een nood-asiel te Oegst geest. Er volleybaltoernooi Gisteravond had in de Stadsgehoor zaal de finale plaats van het volley- en tafeltennistoernooi, dat door de Gem. Schoolsportcommissie in deze kerstva kantie werd georganiseerd. De heer D. Voortman vroeg in zijn openingswoord de aanwezige scholieren om de meege brachte toeters en andere geluidsinstru menten nog even met rust te laten. Een verzoek, waaraan gelukkig gevolg werd gegeven. De heer Voortman bracht voorts in herinnering, dat dit toernooi een afsluiting is van tien jaar arbeid van de Schoolsport-commissie. De finale tafeltennis meisjes bracht een strijd tussen Emmy Fischer (Gym nasium) en Inge Nijeboer <MHBS). De zenuwen speelden een bijzonder grote rol Inge Nijeboer was ze het beste de baas en zegevierde met 21-12 en 21-4. Bij de jongens was het spelpeil aan zienlijk beter Anton l'Ami (R.K. Ly ceum) zag kans zyn eerste set te win nen tegen Kees van der Zwet (RK Ulo). Het werd 21-13. Ook in de tweede set speelde Kees van der Zwet iets te non chalant. zodat Anton l'Ami ook hierin met 21-15 kon zegevieren. De dames volleybalfinale gaf een by- zonder spannende wedstryd te zien tus sen het Alphens Lyceum en het Chr. Lyceum te Leiden. De Leidse meisjes wonnen tenslotte met 1513, 1511. Ook by de heren zegevierde het team van het Leidse Christelijke Lyceum. Het werd een enerverende strijd. De Gymna siasten kwamen aanvankelyk met 62 voor te staan, doch dankzij sterk spel van het Chr. Lyceum werd het weer 6—6. Het bleef geiyk opgaan, maar met 15—13 bracht het Lyceum de eerste set op zijn naam. De grondvesten van de Stadsgehoor zaal trilden onder het lawaai, dat de toeschouwers tijdens de tweede set maakten. Weer ging de strijd gelijk op. De teams kwamen op 44, op 99 en zowaar, nu won het Gymnasium met 15—12, De derde set moest een beslissing brengen. Nu nam het Chr. Lyceum geen halve maatregelen, bleef steeds aan de leiding en won ver diend. Nadat de rust bedaard was, kon wethouder van Schalk de prijzen uit reiken. Tot slot een woord van hulde voor de voortreffelijke organisatie van dit school toernooi. Als opvolger van luit.-kolonel H. W. Gerth van wyk is luit.-kolonel P. van Goor. tot voor kort commandant van het 102de interdancebataljon te Ermelo, benoemd tot garnizoenscommandant en commandant van de koksschool. Luit.-kolonel Van Goor. die donder dag reeds het Koksschoolcommando had overgenomen, aanvaardde gisteren zijn functie als commandant van het Leidse garnizoen. De nieuwe commandant, die zijn militaire opleiding aan de K M A te Breda ontving, werd in 1934 benoemd tot tweede luitenant bij de infanterie. Begin 1935 vertrok hij naar het voor malig Ned. Indië, waar hij o-a. diende bij het negende bataljon infanterie van het K.N.I.L. Na de capitulatie in maart 1942 werd luit-kolonel Van Goor krijgsgevangene Na de bevrijding in 1945 door de Engelsen ging hy met het eerste ex- krijgsgevangenenbataljon naar Batavia. Van 1946 tot 1948 was hij plaatsvervan gend bataljonscommandant op Banka en Billiton. Hierna bracht hij een ziekteverlof in Holland door. om daarna weer naar Indonesië terug te keren. Hier werd hij geplaatst bij de inten dance. In maart 1951 keerde hij voor goed naar Nederland terug, waar li ij werd benoemd tot hoofd-officier. toe gevoegd aan de commandant van het regiment intendancetroepen te Amster dam. In april 1952 werd hy benoemd tot commandant van de school voor reser ve-officieren der intendance te Amster dam, waarna in mei 1953 zyn benoe ming in gelyke functie te Ermelo volgde. Luit.-kolonel Van Goor. die een mili taire loopbaan van 22 jaar achter de rug heeft, is thans 44 jaar (Foto L.D./van Vliet Nieu we besenis vegen schoon (Van onze correspondent in West-Duitsland) Dat nieuwe bezems schoon vegen, wordt opnieuw door de West- Duitse minister voor verdediging, Franz Jozef Strauss, bewezen. Toen hij zijn ambt ongeveer vier weken geleden van Theodor Blank overnam wilde hij aanvankelijk de indruk wekken, alsof alles bij het oude zou blijven. Al kon men dat in de kringen van binnen- en buitenlandse journalisten te Bonn moeilijk geloven. Doch thans blijkt duidelijk, dat hij er nogal grootscheepse en ingrijpende hervormingsplannen op na houdt. Wij zijn er zeker van, dat deze Beier, die met zijn dynamische kracht en bewonderenswaardige energie wel zal doorzetten. Een van de schoonste dromen van zijn voorganger Blank: het creëren van een ministerie van Defensie met een staf van 3500 leden, zal niet in vervul ling gaan en evenmin zal het reusachtige gebouw verrijzen, dat Blank voor zijn ministerie op een heuvel in de buurt van Bonn had willen laten zün onderhandelingen gaande over de aankoop van de benodigde grond, doch inmiddels waren er be- optrekken. Dit gebouw, dat van de Duitsers al bij voorbaat de spot- sprekingen geweest met mr. dr. Hu- naam Pentabonn had gekregen - een woordspeling op het Pentagon genholtz, die wellicht zouden kunnen -10»» u j 1 j 1 i_ 1 in de Verenigde Staten - had volgens de voorlopige berekeningen over leiden tot de oprichting van een streekasiel. In Leiden was hierover de 15 miljoen mark moeten kosten, maar in Bonn was men daarom trent over het algemeen nogal sceptisch. reeds gesproken, doch er zit blijkbaar niet veel schot in de plannen voor het nieuwe Leidse dierenasiel. Getracht zal worden de nodige contactep te leggen om over deze aangelegenheid spoedig een beslissing te krijgen. Burgemeester du Boeuff, die een warm voorstander bleek voor de stich ting van een asiel gaf uitvoerig zyn zienswyze daaromtrent. Ook uit de ver gadering bleek dat men de tijd drin gend gekomen acht dat er werkelijk iets gaat gebeuren omdat men nergens raad weet met zwerfdieren en men bij tijde lijke afwezigheid zyn huisdieren niet kan onderbrengen. Besloten werd op de statuten de Ko ninklijke goedkeuring aan te vragen. Tenslotte werd medegedeeld dat op 14 januari a.s. een propaganda-avond wordt gehouden in het patronaatsge bouw. Er zullen enkele kleurenfilms worden vertoond, welke worden toege licht door de heer Jan Ivan, op diezelfde dag zal er voor enkele honderden kin deren gelegenheid worden geboden en kele films te zien. „Soldaatje spelen" heeft geen zin Alle regeringsgebouwen die hier in de laatste jaren uit de grond Werden gestampt, hebben immers veel meer geld van de Westduitse schatkist ge vergd. dan men oorspronkeiyk had beweerd. De nieuwe minister vindt overigens, dat zijn departement nu al te veel ambtenaren telt. Hy is vast besloten een heel stel aan de dyk te zetten. Zijn ministerie, zegt hij, hoeft zich heus niet met iedere kleinigheid in het leger te bemoeien. Een groot gedeelte van de dienst plichtige jongemannen van de lichtin gen 1937 vond het helemaal geen pret- A vooruitzicht op de eerste april van volgend jaar onder de wapens te moeten komen Het zouden er 21.000 moeten zijn, maar Strauss is van oor deel, dat 't geen zin heeft en dat 't boven dien zeer onverstandig zou zijn al die Tentoonstelling Pluimveever. „Wassenaar" Gisteravond werd door de ere-voor- zitter, de heer E. C. A. Rypstra, in „Het Wapen van Wassenaar" geopend de pro vinciale tentoonstelling van hoenders, konynen, sier- en postduiven van de pluimveevereniging Wassenaar. Spr zei de uitnodiging, om de tentoonstelling te openen, gaarne te hebben aangenomen, te meer omdat het de 25ste ls. Voor het vele werk en de zorg eraan besteed, bracht hij hulde aan het bestuur, de tentoonstellingssecretaris en voorts aan allen, die hun medewerking verleenden. De hoofdpryzen werden als volgt ge wonnen: Grote hoenders: mooiste haan Twentse grijze. F de Lange; mooiste hen Brahma: T. M. Ryken, Gouda; col lectie prijs diverse dieren: F. de Lange, collectieprys Red Island; P. van der Steur, mooist trio Red Island P. van der Steur. Dwerghoenders: mooiste trio Red Is land Red. P. van der Steur: mooiste dwerghoen Sussex Speckled. U. T. de Vries; mooiste op één na Hollandse hen- kriel zilverzwart getoverd, P. Sjardijn, Gouda: collectieprijs Red Island Red, P van der Steur; collectieprys Sussex Speckled, U. T. de Vries. Koroynen: mooiste konijn Wener wit, I. Schadde van Doorn, Katwijk aan Zee; mooiste ram Blauwoog Pool. C. de Hek, Delft; collectieprijs mej. C. van Eden. Sierdulven: mooiste duif Hollandse kropper. dr. R. K. W. Kuipers. Den Haag: collectieprys D. Geurts, Gouda. Postduiven: mooiste duif jong. J. C. B Brederode; mooiste collectie J. H. M. Brouwer: aangewezen 1. J. H. M. Brou wer, 2 B. J. T. van der Lely. Zonder plaatsnaam is Wassenaar. De tentoonstelling is heden en zon dag te bezichtigen. 21 000 dan reeds de kazernes binnen te laten wandelen. Want op dat tijdstip zal een groot contingent van de mili tairen. die deze rekruten zullen moeten africhten en die op het ogenblik als vrijwilligers in dienst zijn. nog niet hun opleiding voltooid hebben en daarom zullen ze dan ook nog niet in staat zyn de jongemannen les te geven. In plaats van die 21.000 behoeven, wat minister Strauss betreft, slechts 10.000 de uni form aan te trekken om 12 maanden onder dienst te blijven. De overigen komen later wel aan de beurt. Men zal dus over vier maanden alleen nog maar rekruten te zien krijgen, die graag sol daat willen worden. Belangrijk Daardoor voorkomt men meteen, dat dienstweigeraars opzienbarende redevoeringen gaan afsteken, of met pamfletten gaan werken, en dat er een sterke anti-militaristische actie op touw wordt gezet. Wat met het oog op de voor de deur staande algemene verkiezingen, die In september moe ten worden gehouden, wel eens on aangenaam zou kunnen zijn. Dit lykt dus zowel van psychologische als van politieke kant bekeken een zeer verstandige zet van Strauss, want men kan nu toch al de Westelijke bondge noten tonen, dat West-Duitsland het ernstig met de herbewapening en met de algemene dienstplicht meent. Minis ter Strauss wenst evenals zijn voorgan ger. dat 12 divisies worden opgericht, maar zij zullen in verband met de tech nische herorganisatie die in zoveel mo derne legers plaats vindt, niet zo sterk hoeven te zyn, als in Blank's bedoeling had gelegen. Strauss gelooft dat de bondsrepubliek in het najaar van 1957 drie gemotoriseerde grenadier- en twee tankdivisies kan bezitten en dat het aantal manschappen maar tachtig pro cent zal bedragen van wat men kortge leden nog nodig had geacht. Strauss is ook op zoek naar een nieuwe opperbe velhebber. De generaals Heusinger en Speidel, die thans hoge posities bekle den. zullen opzy worden geschoven. Blykbaar koestert de minister geen al te hoge verwachtingen van deze twee. Geen kazernes Een belangrijke factor, die ook wel een rol zal hebben gespeeld, toen mi nister Strauss besloot voorlopig nog niet alle dienstplichtigen op te laten komen, is dat er nog niet voldoende kazernes disponibel zyn en dat de toestand van meer dan twintig procent van de kazer nes, die reeds in gebruik genomen zyn, nog veel te wensen overlaat. Dat heeft reeds tot gevolg gehad, dat een aanzien lijk gedeelte van de soldaten, die zich vrijwillig hebben aangemeld, lelijk aan het mopperen is gegaan en dat men vaak kan horen beweren, dat „het niet beter, maar zelfs slechter is dan vroe ger". Men heeft in het Westduitse leger ook nog steeds niet voldoende wapens. Daardoor komt het dat nog teveel licha melijke oefeningen op de binnenplaat sen van kazernes worden gehouden. Ook dat verwekt ontevredenheid. Boven dien zijn er voor het leger nog niet ge noeg oefenterreinen buiten de steden en de dorpen. Een wetsontwerp, dat deze kwestie moet regelen, moet nog door de Bondsdag worden aangenomen. En nu doet zich nog vaak het werkelijk bizarre verschijnsel voor dat een afde ling van de pantsertroepen die toeval lig wel over voldoende wapentuig be schikt, er niet eens buiten mee kan gaan oefenen. Denkbeeldig En wanneer men (wat hier en daar voorkomt) ook niet de meest primi tieve voorwerpen zoals schoppen en losse patronen bezit, kunnen de sol daten, die moeten leren, hoe zij vijan delijke tanks onschadelijk moeten maken, zich niet eens ingraven en moeten zij nagemaakte pantserwapens vanuit een denkbeeldige kuil met houten projectielen bekogelen. Dat kan voor een enkele keer wel eens grappig zyn, maar iedereen kan begrij pen, dat dit op den duur zelfs de ge willigste soldaten met de grootste fan tasie gruwelyk de keel gaat uithangen. Er is hier in de laatste tijd nogal pen en ander te doen geweest over de snit van de uniformen, die veel op die van de Westelijke mogendheden lijken, maar die toch weer anders zijn. Haast iedereen is het er over eens. dat ze te plomp zijn. Vooral de vorm van de jacks van de battledress, die lager han gen dan in enig ander land. heeft al veel kritiek te verduren gehad. Het hoeft niet eens een sprookje te zijn, dat bondskanselier Adenauer ze 7.0 lang wilde hebben, omdat, volgens zijn opvatting, de nieren warm moes ten worden gehouden. Minister Strauss heeft nu van personen uit zijn omge ving vernomen, dat de soldaten, wan neer zij pas onder dienst zijn geko men, die uniformen merkwaardiger wijze niet eens zo onplezierig vinden, maar pas wanneer zy van verlof teruggekomen zijn of wanneer ze een paar maal 's avonds „uit zijn geweest", schijnt het gemopper te beginnen. Men denkt er thans ernstig over na het uitgangstenue te veranderen. Hot zou in plaats van twee ryen knopen maar een rij moeten krijgen. Ook rijn er al veel klachten over het schoeisel binnengekomen, dat zo hard is. dat de voeten er pijn van gaan doen. kan niemand missen. Geen dag. Niet alleen om het nieuws, maar ook om de ADVERTENTIES ACTUEEL - BETROUWBAAR VLUG

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3