Douwe Egberts tabak Pitnanschool Twee maanden na de opstand Hongaarse regeringsbladen geven toe, dat er nog gevochten wordt ,,-ew ctcd> (xrk m fa&ó kommda jaafo Met een enkel woord Agenda ft h ZATERDAG 5 JANUARI 1957 R TWEE maanden na de verkiezin gend) blijkt de Amerikaanse rege ring toch nog onverwacht een grote mate van belangstelling aan de dag te leggen voor de gang van zaken in het Midden-Oosten. Het intermezzo van ihet laatste half jaar vormt helaas een .droevige bladzijde in het dagboek dei- Westelijke samenwerking, want toen Engeland en Frankrijk ingrepen in de zeer ernstige toestand, die reeds lange tijd in die contreien bestond, weigerden de Amerikanen hun bondgenoten steun te verlenen. Zeker, de actie werd door Londen en Parijs tegenover de brede massa op weinig overtuigende wijze ge rechtvaardigd en bovendien nog ontij dig afgebroken, toen de regering in Washington (met permissie gezegd) haar hofhond Hammarskjöld op de weerspan nige vrienden afstuurde. Die Brits- Franse gehoorzaamheid was weliswaar bijzonder „braaf", maar allesbehalve karaktervast. Met dat al was de Brits- Frans-Israëlische onderneming, zoals de feiten bevestigd hebben, bepaald niet overbodig. Eisenhower meende evenwel niet beter te kunnen doen dan de Brit ten en Fransen voor de voeten te lopen en daardoor, onbedoeld, een machtsbege- rige dictator steviger in het zadel te helpen. INDIEN Nasser en zijn Russische ad viseurs nu gedacht zullen hebben, dat hiermede de strijd definitief was ge wonnen, moeten zij toch wel een koude douche hebben gekregen tengevolge van het bekend worden van het plan-Eisen- hower, dat de president vapdaag bij het Congres zal indienen. Ook al heeft Ame rika veel minder belang bij het Suezka- naal dan de Britten en Fransen, toch acht zijn regering handhaving van de vrede en economische beveiliging van de staten in het Midden-Oosten van enor me betekenis Washington erkent dit gebied als een „zenuwknoop" in de we reldpolitiek en weigert het uit te leveren aan Moskou, zoals het de Sovjet-Unie, veel eerder reeds, gewaarschuwd heeft ten aanzien van West-Europa. HET gaat inderdaad om een waar schuwing-vooraf aan het Kremlin en hierover kan men zich slechts verheugen. Grote oorlogen z\jn immers dikwijls een produkt van misverstand. Als Keizer Wilhelm en Hitier beiden be seft hadden tegen wie zij tenslotte in het krijt moesten treden, zou de wereld mo gelijk heel wat ellende bespaard zijn ge bleven. Moskou weet welk gevaar er dreigt, wanneer het de hand naar West- Europa mocht uitstrekken en thans is het ook over het Midden-Oosten nauw keurig ingelicht: het kan daar beter geen „vacuum gaan opvullen", want dat voorrecht wenst Amerika voor zichzelf te reserveren. Ieder, die geen communist of meeloper is, kan over deze beslissing slechts voldoening gevoelen, als is het dan jammer, dat de Verenigde Staten nu alléén gaan opknappen, wat zij te zamen met de Westerse bondgenoten op zich hadden kunnen nemen, indien zij op Trumaniaanse wijze hadden ge reageerd, toen Nasser zich het recht toe kende het Suezkanaal te naasten. Deze gespletenheid is betreurenswaardig, maar. zoals wij reeds eerder schreven: het is niet in de eerste plaats belang rijk wie iets onderneemt om de orde en rust in het Midden-Oosten te verzekeren, als het maar gebeurt. ET zou intussen onjuist zijn, als 1 dit beveiligings- en opbouwplan -L de indruk bestond, dat Amerika min of meer in samenwerking met de Afro-Aziaten heeft gelanceerd, met een belangrijke groep dus uit de Verenigde Naties. Dit is bzepaald niet het geval. De regering in Washington behoudt zich nadrukkelijk het recht voor zo nodig haar eigen gang te gaan, als er sprake zou zijn van een communistische aan val. Dan zouden de Verenigde Naties alleen maar op de hoogte gesteld wor den van de Amerikaanse actie, hetgeen op grond van art. 51 van het Handvest is toegestaan, maar overigens sterk doet denken aan het nog maar zó kort gele den gewraakte optreden van de Britten en Fransen. Trouwens, de eerste, die zich tegenstander van het plan-Eisenhower verklaarde, was nota bene premier Nehroe van India, die zeer onlangs met president Eisenhower de benen strekte aan het haardvuur van Gettysburg. De Arabieren denken er al net zo over als Nehroe: zij willen hun eigen vacuum op vullen en maken er bezwaar tegen, dat de Amerikanen dit gaan doen. EISENHOWER ontmoet dus dezelfde ..bezwaarden" als de Britten en Fransen en dat had hij eerder die nen te bedenken. Want nu mogen Parijs en Londen hém steunen, nadat hij hén aan hun lot overliet, en erger. Voor Nas ser is deze ontwikkeling niettemin een nogal bittere pil. Washington heeft bovendien reeds laten weten, dat het peigert de Egyptische tegoeden in de Verenigde Staten te ontdooien. En in het Kremlin zal wel een gehuil van „vredesstemmen" opgaan, nu uitgelekt is dat de mariniers van de Amerikaanse Zesde Vloot (in de wateren van de Middellandse Zee) tegenwoordig uitge rust zijn met atoomwapenen. Ten op zichte van Israël is Amerlka's houding op het ogenblik, dat dit wordt geschre ven nog niet helemaal duidelijk. Het schijnt zich namelijk niet te willen be zig houden met het geschil tussen Israël en de Arabische buren. Toch heeft het bekendgemaakt, dat het nog vasthoudt aan de verklaring van 1950, waarbij het slachtoffer van agressie in een Arabisch Israëlisch geschil hulp werd toegezegd, hetgeen duidelijke steunverlening aan Israël betekende. ALLE gevallen van mogelijke onrust in het Midden-Oosten schijnen door Eisenhowers plan niet gedekt te zullen worden. Er blijven vraagte kens. De Verenigde Naties behouden het recht regelend optreden als het gaat om een conflict tussen niet-communis- tische landen en bijv. Israël. Mag Nas ser. wiens land officieel immers geen communistisch gebied is, dus in de toe komst voortgaan met het zenden van commando's naar hardwerkende Israë lische boeren, die op hun land kunnen worden neergeschoten? Wordt Gaza weer een uitvalspoort van zelfmoorde naars? En zal Egypte weer de Golf van Akaba kunnen terroriseren? Men ziet, dat nog lang niet alle vragen een op lossing hebben gekregen. Maar een be langrijke stap is gezet: de Amerikanen zien eindelijk in, wat de veel gesmade Britten en Fransen reeds veel eerder onderkenden. Onwillekeurig denkt men aan het Latijnse spreekwoord: quod licet Jovi. non licet bovi, wat de 'Amerikaan se) 'oppergod mag. mag een Britse of Franse os nog niet.... Echtpaar Beuman naar Amerika (Speciale berichtgeving) Naar wij vernemen zullen de heer en mevrouw Bouman op uitnodiging van de „Orde van advocaten" een reis van ongeveer twee maanden door de Ver. Staten maken en daar lezingen houden. Amerika wil V.N. voorstellen gegevens te verzamelen over de gevechten in Hongarije De regeringsbladen in Boedapest hebben gisteren openlijk toege geven dat de partisanen die trouw gezworen hebben aan de vrijheids held generaal Pal Maleter, nu twee maanden na de opstand nog door vechten. In de streek rondom Miskolc, Pecs en het Balatonmeer wordt nog steeds gevochten. De stille getuigen daarvan: met kogels door zeefde auto's en vrachtwagens werden Boedapest binnengesleept om te worden gerepareerd. Kritiek op parlement Het orgaan van de Hongaarse vak verenigingen „Nep Akarat" schreef dat kleine gewapende groepen in het Transdanubische gebied moeilijkhe den hadden veroorzaakt. Een schurkachtige bende werd in Bako- nybell verleden week onschadelijk gemaakt", meldde het blad. Op nieuw heeft zich nu een bende ge vormd. Ook in Varpalota heeft de poltie het zwaar te verduren gehad. In een toegangsschacht tot een mijn hebben agenten een grote hoeveel heid wapens verzameld". Het blad wist te melden dat een groep in Petfurda een brief had gezonden aan de vroegere secretaris van de 'verboden) bond van vrijheidsstrijders. Mihail Pek. waarin gevraagd werd om 5000 of 6000 forinthen te stelen van de plaatselijke coöperatie en die aan de groep als „le ning" te verstrekken. De brief was gete kend „de Maleter groepen". Majoor-generaal Pal Maleter. de ..held van Boedapest" en minister van Oorlog in het kabinet Nagy, werd verraderlijk in de nacht van 3 óp 4 november gear resteerd door de Russen. Sindsdien heeft men niets meer van hem vernomen. Hij had in de vrijheidsstrijd het bevel over Boedapest op zich genomen. Onderzoek antecedenten Verrassend genoeg ging het blad „Nep Akarat" daarna over tot kritiek op de afgevaardigden in het parlement en eis te dat er in het vervolg individuele kan didaten gesteld zouden worden, en niet slechts een enkele lijst volgens het com munistische systeem De afgevaardigden moeten volgens kiesdistricten worden gekozen, aldus het blad. Voorts dringt het aan op een on derzoek naar alle antecedenten van de parlementsleden, tevens met het oog op hun gedrag vóór en na de revolutie. Het avondblad „Esti Hirlap" schrijft dat er op 8 februari een voorstel zal worden gedaan aan de regering Kadar dat voorziet in de reorganisatie van de arbeidersraden in de spoorwegen, bij de posterijen en de vervoersondernemingen. Dit voorstel zou uitgewerkt zijn in een vergadering van het voorbereidende co mité voor "zelf-regering van de arbei ders. vertegenwoordigers van de vakver enigingen en leden van de opgeheven arbeidersraden. waarin de Algemene Vergadering van de Nieuwe resolutie Inmiddels werken de Ver. Staten aan een nieuwe resolutie over Hongarije, Ver. Naties wordt verzocht een bijzon dere commissie van onderzoek in het le ven te roepen, die gegevens zal moeten verzamelen over de Hongaarse opstand, aldus werd gisteren in welingelichte kringen te New York vernomen. De resolutie, die naar men verwacht door Groot-Brittannië zal worden ge steund. zal waarschijnlijk in het begin van volgende week op een voltallige bij eenkomst van de Algemene Vergadering worden ingediend. Functionarissen van de V.N. hebben gisteravond te New York meegedeeld, dat vier ambtenaren van de V.N. o.l.v. de assistent-secretaris voor economische aangelegenheden bij de V.N., Philippe de Seynes, gisteravond in Boedapest zijn aangekomen voor het maken van een rapport over de hulp aan Hongarije. Zij zullen waarschijnlijk drie tot vier dagen in Boedapest blijven voor bespre kingen met de Hongaarse autoriteiten. (Ingez Meó.-Adt.) (Ingez. Med.-Adv.) BLGEMLU5 t*-T LI55E GROTE NIEUWJAARS BLOEMENSHOW hyacinten - tulpen - narcissen 8—IS JANUARI 1957 Geopend van 922 uur. (Ingez. Med.-Adv.) KON. ERK. PLANTSOEN 65 TELEFOON 26558 TYPEN STENO in 4 talen BOEKHOUDEN MIDDENST. OPLEIDING DUITS ENGELS FRANS NEDERLANDS SPAANS PRIVÉ-SECRETARESSE Vervolg van pag. 1 President Körner President Körner was leraar geweest aan de hogere krijgsschool te Wenen en had de oorlog 1914—1918 van het begin tot het einde meegemaakt. Van 1915 tot 1918 was hij chef van de generale staf aan het Italiaanse front, waar hij zich de aanhankelijkheid van zijn soldaten had weten te veroveren. Gedecoreerd met de hoogste militaire onderscheidin gen was hij na de eerste wereldoorlog eerst in verschillende hoge'functies, o a. als minister van Defensie, werkzaam, daarna echter trad hij als kandidaat van de socialistische partij, waarvoor hij altijd een bijzondere sympathie had getoond. Nog tijdens de Oostenrijks- Hongaarse monarchie stond hij bekend als de „rode generaal" en daarom was het begrijpelijk, dat hij in 1923 als lid van de socialistische partij zijn intrede j deed in het parlement. Na in 1934 op grond van zogenaamd landverraad ge vangen te hebben gezeten, werd hij vrijgelaten en trok hij zich in 't parti culiere leven terug. Hij hield zich bezig met wetenschappelijk werk en studeer de ook Russisch. Na het einde van de tweede wereld oorlog werd hij al spoedig in 1945 tot burgemeester van Wenen gekozen, in welke positie hij o.a. ook de sympathie van de Russen wist te veroveren door zijn diplomatieke gaven en zijn talen kennis, want hij sprak goed Russisch Na de dood van president Renner werd hij in 1951 met een meerderheid van 168.000 stemmen door het Oostenrijkse volk tot staatspresident gekozen. Of schoon de socialisten toenmaals niet de meerderheid in liet parlement, hadden, won hij het toch van zijn tegenkandi daat van de Volkspartij, omdat de meeste Oostenrijkers hem vereerden om zijn eenvoud, zijn Spartaanse levens wijze. zijn rechtvaardigheid. zijnj plichtsbetrachting en vooral ook omdat1 zeer velen in deze waardige, oude heer met zijn witte baard een herinnering zagen aan de oude Oostenrijkse keizer Franz Josef! Wanneer men kan zeggen, dat dr. Körner als burgemeester van Wenen zijn socialistisch verleden niet heeft verloochend, dan is het toch zeker, dat hij als president werkelijk boven alle partijen stond en op kritieke ogenblik ken het juiste woord wist te vinden om de twee coalitie-partijen weer bij elkaar te brengen. Aan zijn diplomatiek en Meer politieke vrijheid voor Algerijnse gemeenten Vijfenzestig Algerijnse opstandelingen zijn gesneuveld in een gevecht met Franse troepen in het gebied van Sed- doek in Algerjje, aldus werd gisteren in Constantine vernomen. Een Franse af deling was donderdagochtend op een sterke bende opstandelingen gestoten. De Fransen gingen tot de aanval over. om singelden de rebellen en vernietigden de bende in een gevecht, dat de gehele dag duurde. Er werden veel wapens buitge maakt. Aan Franse zijde werden geen verliezen geleden. In het kader van het Franse besluit tot het vormen van zelfstandige ge meenten in Algerije heeft de gouverneur van Orleansville, Chevrier, de gemeen teraden van Lamartine, Beni-Soedo- nene en Beniboetat plechtig geïnstal leerd. Chevrier verklaarde in zijn installatie rede. dat ..hiermede wordt uitgedrukt, dat Frankrijk de Algerijnen meer poli tieke vrijheid wil schenken en hen in staat wil stellen, aan de hand van de resultaten der gemeenteraadsverkiezin gen, zelfstandig de zaken van de plaats hunner inwoning te regelen". Werd Farge vermoord Pierre Hervé. oud-lid van het cen trale comité van de Franse communis tische partij, die vorig jaar uit de partij werd gestoten, heeft de beschuldiging geuit, dat de vroegere Franse minister van Bevoorrading, Yves Farge, indertijd op bevel van Beria vermoord is. Yves Farge kwam in maart 1953 bij een auto-ongeluk in Georgië om het leven. Hij had een jaar tevoren de Stalin-prijs ontvangen voor zijn mede werking aan de „Wèreldvredesraad". In 1953 was hij op Russische uitnodiging naar de Sovjet-Unie gereisd. Pierre Hervé heeft nu in een boek, dat getiteld is „Zijn God en Caesar communisten", verklaard ervan „over tuigd" te zijn, dat het auto-ongeluk waarbij Farge om het leven kwam op zettelijk veroorzaakt werd door de chauffeur van de auto, waarmee hij reisde. Die chauffeur „was kennelijk een politiefunctionaris". aldus Hervé. Hij legt verband tussen het overlijden van Farge en de uitstoting van de par tijleiders Marty en Tillon (die vrienden van Farge waren) uit de partij. fIngez Med.-Adv.) Franse instemming met Eisenhower's plannen Een woordvoerder van het Franse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren op een persconferentie in Pa- rjjs Eisenhowers plannen voor het Mid den-Oosten, zoals die door de Ver. Sta ten aan de Britse en de Franse rege ring z(jn medegedeeld toegejuicht. Hij sprak er zijn voldoening over uit dat de Ver. Staten het grote belang van het Midden-Oosten voor de defensie van de vrije wereld .dat Engeland en Frank rijk hebben willen bewijzen, nu schijnen te aanvaarden. De Amerikanen zijn er evenals wij, van overtuigd, dat de vrede in het Mid den-Oosten gered is als wij uit de hui dige precaire toestand kunnen komen, aldus de woordvoeder. Zolang er geen EkyptischIsraëlisch vredesverdrag tot stand gekomen is zal de toestand ge vaarlijk blijven. Er zullen veel geduldige onderhandelingen nodig zijn om een vredesverdrag te bereiken. Frankrijk is het er mee eens. dat de Ver. Naties het beste het overkoepelende orgaan kun nen zijn voor de pogingen om tot een regeling var de kwestie te komen. <Ingez. Med.-Adv.) in 10 NATTFY al Uw minuten llM I I CA kleding maakt u/atupcoof Piraten regeren vele havens in Amerika De Amerikaanse journalist Victor Rie- sel, die zijn gezichtsvermogen verloor doordat iemand hem een sterk zuur in het gelaat had geworpen, heeft bij aan komst in Londen gezegd, dat hij het verschil tussen licht en duisternis weer kan onderscheiden. Hij sprak de hoop uit, dat hij ook in' staat zal zijn bewe gingen te zien. (Vermoedelijk uit wraak voor zijn scherpe artikelen over de cor ruptie aan de Newyorkse havenkant had iemand hem negen maanden geleden een sterk zuur in het gelaat geworpen). Riesel deelde mede. dat hij tijdens zijn driedaags verblijf In Londen een oogspecialist zou bezoeken en ontmoe tingen zou hebben met arbeidersleiders en voorts voor de televisie zou verschij nen. Riesel verklaarde voorts dat vele Amerikaanse havens worden „geregeerd door een bende piraten". Britse havens „zijn zuiver en worden prachtig be stuurd door een intelligente vakbondsbe weging", zo voegde hij eraan toe. bemiddelend optreden is het onder meer ook te danken, dat het staatsverdrag met de Sovjet-Unie tot stand is geko men en dat Oostenrijk nu een tijdperk van betrekkelijke weivaart beleeft. Het gehele land is bedroefd om het overlij den van zijn president. BINNENLAND Bij K.b. is voor het tijdivak van 15 november 1956 tot en met 31 augustus 1050 benoemd, tot rector magnificus van de Technische Hogeschool te Eindhoven, dr. H. B. Dorgelo, hoogleraar aan deze hogeschool. De 30-Jange H Th. Kleverwal te Apeldoorn is ln een ziekenhuis te Zwolle overleden tengevolge van eerder opgelo pen verwondingen. Hij kreeg deze ver wondingen, toen hij vorige week op de heide ven het artllleriesehietkamp O lde- broek schroot verzamelde, waarvoor hij toestemming had. Br deed zich daarbij een explosie voor, vermoedelijk van een granaat. Het ..Internationale Persin s>tltu ut" (IPI) te Zürlch heeft bij de Indonesische regering krachtig geprotesteerd tegen de gevangenhouding zonder verhoor van de hoofdredacteur van het blad „Indonesia Raya". Mochtar Loebis BUITENLAND Omstreeks Juni opent de Amerikaan se luchtvaartmaatschappij „Transworld Alriines" haar eerste luchtlijn tussen Londen en de V.S. via de Noordpool. Per week zullen negen diensten tussen Lon den en Los Angeles en San Francisco worden gevlogen. De vliegtijd bedraagt achttien tot twintig uur. De maatschappij heeft voorts medegedeeld, dat zij dit jaar ook diensten van de V.S. via de Noord pool naar Rome en Parijs zal openen. Zo als bekend, vliegt de Scandinavische maat schappij SAS reeds geruime tijd over de Noordpool. Volgens „Medetsinaki Rabatnik", het orgaan van het Sovjetrusslsche ministe rie van Volksgezondheid, zijn ln het wees huls van d% stad Kzyl Or da ln Kazakstan verscheidene kinderen tengevolge van slechte verzorging overleden. Het blad ver,wijt de plaatselijke leiders van het be stuur en de communistische partij niets te hebben gedaan om aan „dit schandaal een einde te maken". Amerika ral ten behoeve van de na tionalistische luchtmacht een basis op Formosa aanleggen, waarmee een bedrag van ongeveer 25 miljoen dollar gemoeid le. De „Frankfurter Allgemeine" meldt, dat honderden jonge Westduitse dienst plichtigen geheel officieel uitziende brie ven. z g afkomstig van het Westduitse ministerie van Landsverdediging hebben ontvangen, waarin wordt medegedeeld dat zij geen gevolg behoeven te geven aan lastgevingen om onder de wapenen te komen. De brieven waren afkomstig uit Oost-Dulteland. De Westduitse procureur- generaal stelt een onderzoek naar deze zaak ln. De Britse minister van Volksgezond heid, Twnton, heeft de 40 000 artsen van de nationale gezondheidsdienst vrijdag meegedeeld dat de huidige eoonomlsche toestand LrfWllllglng van hun els tot een salarisverhoging van 25 procent onmoge lijk maakt. Inwilliging van de els zou een salarisverhoging van ongeveer 100 gulden per week betekenen. Op een politieke vergadering, vrijdag avond ln Parijs gehouden, hebben orde bewakers van de radicale partij brandblus- apparten moeten gebruiken om de gemoe deren te kalmeren. Tijdens de rede van Pierre Mendès-Pnamce, die de politiek van de Franse regering ln Algerije kritiseerde, gingen aanhangers en tegenstanders van Mendés-France elkaar met stoelen te lijf. De politie arresteerde een tiental mensen. De vergadering, bijgewoond door ongeveer 3000 mensen, was georganiseerd om de kandidaat van de radicale partij van Mendés-Prance bij een tussentijdse ver kiezingscampagne te steunen. Het parlement van Saarland heeft vrijdag tien afgevaardigden naar de Bonds dag ln Bonn aangewezen. ZIJ zullen het Saargebled. dat op 1 Januari politiek bij West-Dultsland werd gevoegd tot de al gemene verkiezingen ln september verte genwoordigen De Veiligheidsraad zal op 16 januari beginnen met de behandeling van de kwestle-KasJmir. Zo wordt offioieel mee gedeeld. Pakistan had om deze behande ling gevraagd. Het Israëlische fregat „Mlv.taoh" is de haven van Eilath binnengelopen na ln veertien dagen IQ.000 mijl om Afrika heen t« hebben afgelegd. Het is het tweede Israëlische schip, dat na het einde van de Egyptische blokkade de haven van Eüatto heef» aangedaan. Radio-Marokko heeft vrijdagavond enkele mededelingen gedaan over de brief van de Franse regering aan de Marok kaanse inzake de ontvoering van de vijf Algerijnse rebellenleiders. In deze brief doet Frankrijk het voorstel een commissie van onderzoek in het leven te roepen die za'. moeten bestaan uit Franse, Marok kaanse en buitenlandse leden. Zoals be kend heeft Marokko kortgeleden gevraagd om een onderzoek naar deze kwestie door het Internationale Hof van Justitie ln Den Haag. Een van de voornaamste resultaten van het onlangs door Nehroe aan pre sident Eisenhower gebrachte bezoek is een stilzwijgende overeenkomst, volgens welke de Ver. Staten een belangrijke bijdrage zullen leveren tot de financiering van het tweede vijfjarenplan van India. Ongeveer 14.000 koelen en schapen zijn gedood bij een grote bosbrand ln het noordwesten \an Nieuw-Zuid-Wales (Australië). President Nasser van Egypte heeft gisteren de censuur op de pers. diie twee maanden geleden werd Ingesteld, opgehe ven. De censuur was ook van toepassing op perstelegrammen naar het buitenland. De Westduitse bondskanselier dr. Konrad Adenauer, is vandaag 81 Jaar ge worden. Zijn naaste medewerkers vinden dat hij er ln lange tijd niet zo goed heeft uit gezien en verwachten dat hij vastbe sloten ls zijn partij, de CDU. ln septem ber in de verkiezingsstrijd voor te gaan. Een Naga-rebellenhof heeft 45 Naga's die trouw waren gebleven aan de Indiase regering gevonnlsd en wegens ..hoogver raad" geëxecuteerd. De nationale Naga- raad. bestuursorgaan van de Naga'a, die zelfbeschikking verlangen voor hun ge bied. had het gerechtehof benoemd. De schilder Leonard Boden zal maan dag naar Rome vertrekken om de Paus te portretteren Boden ls een protestantse Schot. Hij verklaarde, dat het portret de Paus. ten voeten uit en gekleed in zijn witte gewaden zal voorstellen. In 1924 ls Paus Plus XI de laatste geweest, die door een schilder vereeuwigd werd. Sindsdien hebben Paus Plus XI mooh Paus Piue XII geposeerd. Jan Pesnian versloeg Broekman op 3000 m. Jan Pesman heeft gisteren bij onder linge wedstrijden te Hamar getoond dat hij tot de beste Nederlandse hard rijders behoort. Enkele dagen geleden reed hij een verrassende 5000 meter, doch deze keer versloeg hij Kees Broekman in een rit over 3000 meter. Bovendien noteerde de 24-jarige Pes man een tijd van 4 min. 58.2 sec., waarmede hij zich onder de beste Nederlandse rijders op deze afstand schaarde. Want met dezelfde tijd staat Jan Langedijk op de 5e plaats 'op de Neder landse ranglijst achter Huiskes, Broek man, Van der Voort en Van 't Oever. Bovendien leverde Jan Langedijk die prestatie op de baan van Davos, die bij de rijders bekend staat omdat daar alle omstandigheden meewerken om tot snelle tijden te komen, terwijl Pesman zijn tijd maakte bij veel minder gun stige omstandigheden. Het sneeuwde voortdurend te Hamar, steeds moest de baan schoon geveegd worden en het vroor ongeveer 8 graden, Indien Pesman op deze wijze doorgaat is het heel goed mogelijk dat hij zioh in de Nederlandse ploeg rijdt, die bij internationale wed strijden en eventueel bij de Europese- en wereldkampioenschappen zal uit komen. Kees Broekman, de tegenstander van Pesman, noteerde een tijd van 5 min. 3.6 sec., hetgeen hem de tweede plaats bezorgde en als derde volgde Vogels met 5 min. 3.8 sec. Daarna kwamen Kroon met 5 min. 12 sec.. Dijkstra 5 min. 17.5 sec. en Biesheuvel 5 min. 22.2 sec. Aan deze onderlinge krachtmeting werd ook deelgenomen door enkele leden van de N.V.B.H.S., die eveneens te Hamar trainen. Van deze ploeg was Van der Grift de snelste met 5 min. 15.3 sec., daarna volgden Arie Zee met 5 min. 15.4 sec. en Meeuwissen met 5 min. 16 sec. Wim de Graaff, Jan Koeleman en Jeen van den Berg waren reeds naar Horten vertrokken, waar zij vandaag en morgen in internationale wedstrijden starten. Gisteravond heeft de coach van de Nederlandse kernploeg. Klaas Schenk te Hamar besprekingen gevoerd over de jaarlijkse wedstrijd Hamar—Hol land. Deze wedstrijd is vastgesteld op woensdag 9 en donderdag 10 januari. Tevens zal daarbij gereden worden om de Van Karnebeek-beker. de wissel- prijs voor het officieuze Nederlandse kampioenschap. 35 BENDELEDEN GEDOOD. Tijdens een recent gevecht tussen legereenheden en een sterke bende van 200 man zouden op West-Java 35 ben deleden zyn gedood. De bende werd door de militairen overvallen nabij Koeningan in het ge bied van Cheribon. Volgens een woord voerder van het leger, werden geen ver liezen aan de zijde van het leger ge leden. De bende wordt aangeduid met „op standelingen". maar aangenomen wordt dat zij behoorde tot de Daroel Islam. ZATERDAG St.-Anton.lus Clubhuis: Cabaretuitvoe ring Toneelver. „Ons Toneel". 8 u. nam. Den Burcht: Cabaretavond personeels vereniging I.K.I. 8 uur nam. Schouwburg: Chr. Zangspelclub Staal- wjjk. Operette „De Wonderbloem". 8 uur nam. DINSDAG Schouwburg: K. en O. Wim Ibo's Trian gelcabaret. 8 uur nam. Stadszaal (kleine zaal): Ver. van Oud leerlingen Ambachtsschool. Lezing over houtbescherming. 8 uur nam. WOENSDAG Ohr. Nat. Opl.school Storm Buyslngetr. 18a: Installatie schoolhoofd P. J. Datema. 8 uur nam. Schouwburg: K_ en O. Wim Ibo's Tri an gelos baret. 8 uur nam. Rapenburg 61: K. en O.-cursus moderne beeldhouwkunst. 8 uur nam. DONDERDAG Café „De Valk": Beurs voor verzame laars. 710 uur nam. Rijksmuseum voor Volkenkunde: K. en O. rondleiding over Buddha-tentoonstel- Itng. 8 uur nam. Rijksherbarium (Nonnensteeg 1): Jaar vergadering Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. 8 uur nam. VRIJDAG De Harmonie: Ned. Ver. Expoge. Spr. mr. P. J. Idenburg pver de Belgische Kongo. 8 uur nam. Schouwburg: Hoofdstad Operette „Die lustige Witwe", 8 uur nam. Gereoht 10: K. en O. cursus fotografie. 8 uur nam. Stadszaal (foyer)K. en O. Lezing en film „Het groene eiland". 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Haagweg 92: Tentoonstelling Marcel B. Keezer en Louis Meya. Dagelijks 10 uur voorm.5 uur nam.; woensdag en vrijdag 710 uur nam. (tot 16 Januari). Lakenhal: Expositie „Ars Aemula Na turae" (tot en met 6 Januari). Lakenhal: „Tekenaars van nu (tot 24 Januari). BIOSCOPEN Lido ..Moby Dick" a.l. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor „De hofnar" a.l. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 4.45 7 en 9.15 uur. Trianon „Aanranding" 18 Jaar. Werk dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Casino „Grote manoeuvres" 14 Jaar. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Re\ „Bandldo" 14 Jaar. Werkdagen 2.30. 7.15 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.30, 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus: „Les belles de nult". Zaterdag 5 Januari zijn geopend des middags, 's avonds en 's nachts voor het klaarmaken van spoedreceptenApotheek Douza, Doezastraat 3'1, tel. 21313; Apo theek Nieuwe Rijn, Nieuwe Rijn 18, tel, 20523 en Apotehek Oegstgeest, Wilhel- minapark 8. Oegstgeest. tel. 26274. Zon dag 6 januari zijn van 's morgens 8 uur tot 's avonds 12 uur alleen geopend: Apo theek Douza en Apotheek Oegstgeest. De zondagsdienst der hulsartsen te Leiden wordt van hedenmiddag 2 uur tot maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doktoren Lahr, Pieterse, Stoffers, Ver- brugge en Jansen. Te Oegstgeest door de doktoren Hugen- holtz sr. en Jr.. tel. 20390 en Lanen-Baron, tel. 21610. specialist, bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) jj -3 I 4 S c- a I Stockholm regen zzo 8 2 0.7 Oslo regen n 1 1 10 Kopenhagen regen zzw 9 5 4 Aberdeen onbew. wzw 5 6 3 Dublin zw. bew. zzw 4 10 0.5 Londen geh. bew. zw 10 13 0 Amsterdam zw. bew. zw 15 12 0.8 Brussel motregen wzw 7 12 1 Parijs geh. bew. zzw 6 13 0 Bordeaux geh. bew. z 1 9 0 Grenoble nevel w 1 0 0 Nice half bew. nnw 5 6 0 Berlijn regen zzw 6 6 1 Frankfort regen zzw 5 8 7 München regen zw 3 8 8 Zürlch regen zo 2 4 3 Genève nevel z zo 2 5 1 Locanno onbew. windstil 3 0 Wenen mist windstil 1 2 Innsbruck licht motr. windstil 1 21 Rome licht bew. no 5 6 0 Mall ore* onbew. wlndetfl 8 0

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 2