Wij spraken met J Laatste Berichten Kolossaal Amerikaans wegenplan bedreigd door reclameborden VRIJDAG 4 JANTJARI 1957 Ook Moilet en Eden wijzen Boelganins voorstel af Evenals president Eisenhower hebben nu ook de Franse en Engelse premiers Mollet en Eden de Sovjetrussische premier Boelganin laten weten, dat zij niets voelen voor een ontwape ningsconferentie tussen de regerings hoofden van de Sovjet-Unie. de Ver enigde Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk én India. Men acht het thans niet het geschikte tijdstip voor een dergelijke bijeenkomst en evenals Amerika stellen Engeland en Frankrijk voor de ontwapenings- besprekingeen „binnen het kader der Verenigde Naties te houden". Premier Eden laat in zijn antwoord op de Rus sische nota van 17 november j.l. nog een achterdeurtje open. ..De Britse regering is uiteraard te allen tijde be reid elk constructief voorstel ten aan zien van de ontwapeningskwestie in overweging te nemen", zo zegt hij in zijn schrijven aan premier Boelganin. maar de toon van de Franse premier is veel scherper. Hij schrijft onder meer: „De gebeurtenissen van de afgelopen maanden worden in uw nota op zo wei nig objectieve wijze weergegeven, dat ik er de voorkeur aan geef geen com mentaar te geven op dergelijke ver draaiingen der waarheid. Onze regerin gen moeten er in de eerste plaats naar streven het lot van het mensdom te verbeteren en zij dienen zich te onthou den van ongegronde beschuldigingen, willekeurige oordeelvellingen en bedrei gingen". Zeeman door gas gestikt Door gasverstikking is gistermiddag te Rotterdam de 23-jarige Griekse zeeman D. Sofias uit Tokidos (Griekenland) om het leven gekomen. De man had zijn in trek genomen in een hotel aan de Nieuwe Binnenweg. Toen de vrouw van de ho telhouder hem vond lag hy levenloos op zijn bed en stond de kraan van de niet- brandende gashaard open. Vermoed wordt, dat de Griek bij het aansteken van de kachel een fout heeft gemaakt. Hongaren (tijdelijk naar ons land Binnenkort, zal opnieuw een grote groep Hongaarse vluchtelingen in ons land aankomen om na een tijdelijk ver blijf in ons land naar Canada door te reizen. Hun eerste verblijf zal wederom door het Nederlandsche Roode Kruis geregeld worden en vermoedelijk iets langer duren dan in Utrecht- het geval was. Deze vluchtelingen zullen tijdelijk worden ondergebracht in het kamp Budel bij Eindhoven. OPSPORING GEVRAAGD De groepscommandant der Rijkspoli tie te Zoeterwoude verzoekt namens de familie te worden bekend gemaakt met de verblijfplaats van Adrianus Doornik, geboren 10 juli 1912 te Bodegraven, wonende te Moerkapelle, die op 31 december 1956 zijn woning in overspan nen toestand heeft verlaten en niet is teruggekeerd. Een ongeluk wordt ge vreesd. Signalement: lang ongeveer 1.65 meter, blauwe ogen, lichtblond krullend haar, litteken boven rechter oog. Ge kleed in donkergrijze overjas, donker blauw kostuum, zwarte lage schoenen. Bij aanhouding wordt telefonisch be richt gevraagd onder nummer 35 Moer kapelle. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 4 Januari. Veemarkt. Aan gevoerd: 4 stieren-, 60 melkkoeien. 265 vette koeien. 42 vare e.a. koeien. 15 gras kalveren, 32 vette kalveren, 77 nuchtere kalveren, 14 geLten, 75 vette schapen, 1989 vette lammeren, 23 varkens, 321 schram men, 471 biggen. 1 paard, totaal 3389. Notering: melkkoeien f9701080, gesl. vette koeien 2.603.30, varekoeien 650 880, graskalveren 260300, vette kalveren 260280, nuchtere kalveren levend 110 145, vette schapen 80115. vette lamme ren 90125, drachtige zeugen 275330, schrammen 65100, biggen 3850, geiten 15=40. Overzicht. Handel: vette koeien goed. Verse koeien rustig, varekoeien redelijk, schapen en vette lameren gedrukt, zeugen, schrammen en biggen redelijk. LEIDEN. 4 januariAangevoerd: 13 partijen Goudse kaas. Notering: Goudse extra tot f 2.45, Goudse le soort 2 36 2 40, Goudse 2e soort 2.3I22.35, Handel kalm. BARNEVELD, 3 januari. Elervellling S.B.E, Aanvoer ca. 600960 stuks. Handel kalm. Prijzen henneëieren 49/57 gram f9.3910.52. henneeieren 57/59 gram f 10.8311.06, kippeëieren 59/63 gram f 11.0012.08, kippeëieren 63/69 gram f 12.4915.47 alles per 100 stuks. Coöp. Veluwse Eiereveiling. Weekaan- voer ca. 1.200.000. Handel im kleine eieren kalm, in grotere redelijk. Prijzen henaie- eiren 45/55 gram f 8.7010.22, henne eieren 55/59 gram f 10.3710.96, kippe- eleren 59/63 gr, f 11.1012.34, kippeëieren 63/66 gram f 12.6913.94, kippeëieren 66/69 gram f 14.4915.28, alles per 10 st. Eiermarkt. Aanvoer ca. 2.000.000 stuks (schatting), handel zeer traag. Prijzen kippeëieren f 13.0014.00, algemene prijs f 13.30 per 100 stuks, kiloprijs f2.08 (basis 64 gram), henneëieren f9.0012.50, alge mene prijs f 10.90 per 100 stuks, kiloprijs f 1.85 (basis 59 gtram). Prijsnotering van de Gelders-Overijsselse Vereniging van Bierhandelarengrote eiren f 11 0014.00, gewicht 60/68 gram. kleine eieren f9.0010.50, gewicht 50/58 gram. RIJNS BURG, 3 januari, Groentevei ling. Andijvie 6080, rode kool 1422; gele kool 1422, groene kool 2835. boe renkool 2733. spruiten 801.00, kroten 1518, uien 2535, waspeen A 3660, B 2565, breekpeen 1415, prei 4045, allee per kilo. krnolselderie 1033 p. stuk. FAMILIEBERICHTEN, ONTLEEND AAN ANDERE BLADEN. Bevallen: ZimmermanHelfrich, d.t Washington; Kuipersv. d. Moer., d„ Rotterdam; Cohen TervaertSickler, d., Amsterdam; J. Ph. Schneider—Van Yperen, z., Rotterdam; J. C. van Leeu wen—Visser, z., Djakarta; De Vries Calkoen, z., Amsterdam; J. G. Lamber- montDewald, d„ Eerbeek. Getrouwd: G. R. Sluizer en A. Lor don, Amsterdam ir. K. van Overhagen en L. L. de Vries, Oostvoorne. Overleden: C. M. Lugten, m. 77 j., Rot terdam: E. Kreikan, m. 77 j;, Zeist; E. M. C. de Knocke v. d. MeulenRoose boom, vr. 87 j., Baarn; B. A. C. Kolff Van Dorp, vr. 69 j., Naarden; M R. Hil- brands, m. 77 j., Zelhem; H. Ch. L. Fritz, vr. 72 J„ Amsterdam; K. Luyting, m. 69 j., Huizen; J. P. Mieras, m. 68 j„ Amsterdam. Jacht over daken Arrestanten van bioscoopdak gehaald. c (Van onze Haagse redactie) Na een wilde jacht over de daken, tjjdens welke enkele schoten werden gelost, lukte het de recherche en de politie vannacht twee inbrekers aan te houden, die door omwonenden waren betrapt bij een inbraak in een schoe nenzaak in de Boekhorststraat, te Den Haag. Omdat de ontvluchtingskansen tijdens de afdaling van het 12 meter hoge dak te groot zouden zijn, moest de brandweer met een lange ladder komen om de arrestanten naar bene den te geleiden. Het alarm betreffende de inbraak be reikte de politie om tien over twee van nacht. .Rechercheurs en politiemannen, die op surveillance waren, spoedden zich naar het opgegeven adres Daar zagen zij de inbrekers nog juist wegvluchten in een steeg langs de Tha- liabioscoop te Den Haag. De achtervol ging leidde van het ene dak op het andere, tot de vluchtelingen tenslotte op het hoogste punt, het dak van de bio scoop, in de val raakten. Een van hen probeerde een rechercheur tijdens een worsteling uit de dakgooit te werken, hetgeen echter niet gelukte De beide inbrekers, een 21-jarige straatmaker en een 18-jarige varensge zel, werden overmeesterd en langs een wat ongewone weg naar beneden ge voerd. Samenkomst van de Arabische leiders Volgens radio-Cairo heeft de Egypti sche pers gemeld, dat president Nasser van Egypte, president Sjoekriel Koe- watli van Syrië. Koning Hoessein van Jordanië en Koning Saoed van Saoedi- Arabië eind januari in Riad, Saoedi- Arabië, bijeen zullen komen VOETBAL Honved meg niet buiten Hongarije spelen De internationale voetbal federatie (FIFA) heeft, op verzoek van de Hon gaarse voetbalbond, teams van aange sloten landen verboden om buiten Hongarije wedstrijden te spelen tegen „Honved". De toernee van deze Hon gaarse vereniging door Zuid-Amerika zal dus niet doorgaan. De secretaris-generaal van de FIFA. de heer Kurt Gassman. heeft naar aan leiding hiervan verklaard, dat de inter nationale voetbal federatie na ont vangst van het Hongaarse verzoek geen andere beslissing kon nemen. Beschikken mariniers Prins Bemhord teruggekeerd van de Zesde vloot over atoomwapens? Het Amerikaanse Ministerie van Landsverdediging en het Witte Huis hebben geweigerd commentaar te leve ren op een in de 6cripps-Howard-dag- bladen gepubliceerd bericht, dat de 1.800 man mariniers, die zich aan boord van de Amerikaanse Zesde Vloot in de Middellandse Zee bevinden, over „met scherp geladen" atoomgeschirt beschik ken: In het bericht werd verklaard, dat deze mededeling was gegrondvest op een onderhoud met de bevelhebber der Ame rikaanse mariniers, generaal Randolph Pate. De perssecretaris van het Witte Huls, James Hagerty, bepaalde zich tot de op merking dat de president „geen toe stemming heeft gegeven voor het ge bruik van atoom- of andere wapens in het Midden-Oosten". Van officiële zijde was reeds medege deeld dat de mariniers over alle uitrus ting, die zij bij een landing nodig zouden hebben, beschikken, doch "er is niets ge zegd over atoomwapens. Vrijstelling omzetbelasting Bij K.B. zjjn thans aangewezen de ondernemers, die vrijgesteld zjjn van omzetbelasting voor leveranties en diensten van sociale of culturele aard, waartoe de wet op de omzetbelasting 1954 de mogelijkheid opent. Deze on dernemers beogen of maken met de exploitatie van hun onderneming geen winst, terwijl van de vrijstelling van omzetbelasting geen ernstige versto ring van concurrentieverhoudingen is te verwachten. Voor een aantal dringende gevallen is hiermede een voorziening getroffen, hoe wel geenszins de zekerheid bestaat, dat geen aanvullingen in de toekomst nodig zullen zijn Aan de vrijstelling is terugwerkende kracht verleend tot 1 januari 1955. Overval op chauffeur Tot zijn grote ontsteltenis kreeg de 56-jarige taxichauffeur A. J. de Ruij- ter vanochtend vroeg met een hard voorwerp een klap op zijn hoofd, na dat zijn drie jeugdige passagiers hem in de Burgemeester Roëllstraat te Am sterdam hadden verzocht te stoppen. Bovendien werd hij van achteren vastgegrepen. Hij rukte zich evenwel los, opende het portier en schreeuwde luid keels om hulp. De door een nachtwacht gealarmeerde politie was snel ter plaat se, doch toen hadden de drie ongeveer 16 jaar oude knapen reeds het hazen pad gekozen. De chauffeur had de jongens even na 5 uur op het Frederi'ksplein opgenomen, om hen naar Slotermeer te bréngen. |lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||l!llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll| 1 t -j-v Hij begon in Australië te werken 1 i Jaap vail liOOFll bij de staatswaterleiding waar hij m H E met schop en pikhouweel sleuven n in de straten moest maken voor het n H aanleggen van nieuwe leidingen. Hiervan had hij echter gauw ge- noeg en hij zocht dan ook ander werk, dat hij vond bij een grote oliemaatschappij. Iedere morgen kwam de zeewind opzetten en dan kon men geen hand voor ogen zien door het stof dat over de vlakte, waar de werkzaamheden verricht moesten worden, woei. Daarna ging Jaap van Doorn werken bij een steengroeve, waar veel met dyna- miet werd gewerkt, zodat vele ern- f§ stige ongelukken voorkwamen Toen Jaap van Doorn een zeer gevaarlijk werkje kreeg opgedragen, bedankte hij er voor en nam zijn ontslag. In- middels had de heer Van Doorn een jaar in Australië gewerkt, zonder er iets wijzer van geworden te zyn. Geluk Na nog enige tijd gewerkt te heb- 1 ben bij een model-fruitteeltbedryf, had de heer Van Doorn geluk, toen hij in de krant een advertentie las, waarin een tuinman gevraagd Werd bij een groot veehouder in Meeka- tharra in het noorden van Australië. H Hij solliciteerde en kreeg de baan. Hij werd belast met het beheer van de 15 ha. grote boomgaard, groente- en bloementuin. Voor het eerst in mijn leven, zo vertelde de heer Van Doorn, maak- ff te i'k hier kennis met de ongerepte 1 natuur, waar geen wegen aangelegd 1 zijn en waar het verkeer zich moet, voortbewegen over glad gestreken stukken land. Op het bedrijf werkt hij als enige 1 Nederlander samen met. andere 1 blanken en een groot aantal zwar- ton. Het bedrijf is een gemeenschap s op zichzelf met eiger gas- .water- en lichtvoorziening." Het land wordt van water voorzien het regent er oiina nooit door middel van en- kele honderden windmolens, die het wa ter opp orr Radio De dichtst byzijnde buurman woont 30 km. ver, en het is dan ook te begrijpen dat men voor contact met de buitenwereld is aangewezen op een radio zend- en ontvangst- installatie. De radio is zeker onmis- s baar voor het geval van ziekte. P De dokter in de stad roept iedere morgen de boerderijen op of er nog zieken zijn. Is dat het geval dan tracht hij aan de hand van wat hem verteld wordt een diagnose te stel- len, zodat hij aanwijzingen kan ge- ven voor het klaarmaken van ge- neesmiddelen in de eigen huis- apotheek. Kan de dokter geen diag- nose stellen dan laat hij de patiënt per vliegtuig naar het ziekenhuis brengen. Éénmaal per week landt er een passagiersvliegtuig op het vliegveld van de boerderij en twee- maal per week komt er een autobus g 'angs. De levensmiddelen worden g éénmaal per week per vrachtauto g aangevoerd. g De hper Van Doorn is in oktober g met verlof naar ons land gekomer g en 12 februari hoopt hij weer temp g te keren. Hij zou niet graag hie1 willen blijven, daar het klimaat hem g daar meer aanstaat en de verdien- g sten daar ook beter zijn. Onder de vele geschenken, die hij mee naar huis heeft gebraoht bevindt zich g ook een originele boemerang, die g hij op de foto in de hand houdt. émigrant uit Australië met verlof in Aarlanderveen „Ais iemand verre reizen doet, dan kan hy veel verhalen", is een bekend gezegde, dat nog steeds van toepassing is. Het zou echter aange vuld moeten worden met de woor den: „als de reiziger nu ook maar vertellen wil". Zo was het n.l. by ons bezoek aan de heer J. van Doorn, die thans enige maanden in Aarlanderveen woont, doch volgende maand weer naar Australië terug keert. Aanvankelijk liep het ge sprek wat stroef, maar toen de heer Van Doorn eenmaal aan het pra ten was, bleek hij een gezellig ver teller te zijn. Eind 1952 vertrok Jaap van Doorn, die destijds met zijn bejaarde moe der in Nieuwveen woonde, met de Johan van Oldenbarnevelt uit Am sterdam naar Australië. Hij ging naar Australië omdat Canada hem te koud leek en in Zuid-Afrika geen emigranten werden toegelaten. Zijn moeder nam na het vertrek van haar jongste zoon, haar intrek bij haar zoon in Aarlanderveen. Na een voorspoedige vaart van onge veer 30 dagen kwam de heer Van Doorn in Australië aan. Daar stond de Nieuwveense jongeman in het vreemde land met weinig geld op zak en een gebrekkige kennis van het Engels. In zijn zak had hij ver der nog een adres, hem door de Ne derlandse consul gegeven, waar hij In de kost kon gaan. Niet gemakkelijk De eerste tyd was vast niet de ge makkelijkste voor de heer Van Doorn, en hy dacht dan ook nog vaak terug aan zyn werk op Schip hol, waar hy expeditieknecht was. belast met het laden en lossen van vliegtuigen. Z.K.H. Prins Bernhard is vanmiddag uit Oostenrijk in ons land teruggekeerd. Om vijf ovei; twee ls de Prins geland op de vliegbasis Soesterberg. De Prins heeft een dag in Wenen vertoefd, nadat h|j woensdag H M. de Koningin met het vliegtuig had wegge bracht tot München, vanwaar zy haar reis naar Sankt Anton per trein voort zette Ned. levensverzekeringfeedrijf geeft 400 miljoen voor woningbouw De voorlichtingscommissie uit het Levensverzekeringbedryf heeft mede gedeeld dat besprekingen tussen het bestuur der Nederlandse vereniging tot Bevordering van het Levensverzekering wezen en de minister van Financiën hebben geleid tot een bereidverklaring van de zijde der levensverzekering maatschappijen, verenigd in genoemde vereniging, om een bedrag van 400 miljoen gulden te lenen aan de Bank voor Nederlandse Gemeenten onder garantie van de Staat ten behoeve van de woningbouw. JURISTEN IN „ZAAK-DAVIS" De Amsterdamse advocaat mr. R. J. C. Cornegoor, die op verzoek van de Stichtingen voor Federale Wereldrege ring de belangen behartigt van wereld burger no. 1 Gary Davis, doet dit in sa. menwerking met mr. N. J. P. Giltay Vebh, eveneens advocaat en procureur te Amsterdam. Mr. Giltay Veth bemoeit zich met dé zaak-Davis op verzoek van één van Davis' Nederlandse vrienden. In Parijs worden nieuwe ver keersborden ingevoerd, die niet plat zijn. maar half-bolvormig en van binnen uit verlicht. Zij zijn daardoor zichtbaar onafhankelijk van de straatverlichting en bovendien kan men het bord herkennen, ook als men het van de zijkant nadert. illllllllllllllllllHlllllllllllllllllllllllllllllllllM WlllllllllllllllllllllllllllllI Maar opnieuiv heeft (Robert) Moses de strijd tegen het gouden kalf aangebonden (Van onze correspo ndent in Washington) De Amerikaanse regering heeft thans een plan onder handen genomen, dat de Ver. Staten eerst werkelijk tot het au toland bjj uitnemendheid zal maken. Men gaat namelyk65.000 km aan zeer moderne wegen aanleggen. Autostra da's met slechts een beperkt aantal toegangen en een zodanig net van overbrug gingen en tunnels, dat men zonder voor stoplichten te wachten van het ene eind van Amerika naar het andere zal kunnen ryden. De centrale regering betaalt verreweg het grootste deel van de kosten van dit nieuwe plan en het congres moest er dan ook aan te pas komen om zjjn goedkeuring te hechten aan een project, dat by elkaar 190 miljard gulden zal kosten! Dit is het grootste wegenplan, ooit ter wereld aangenomen. De natuur mag niet verfomfaaid worden In de desbetreffende wet is echter één ding „vergeten": nergens heeft men be paald. dat er geen reclameborden langs al dié nieuwe wegen mogen komen. De verhuurders, ontwerpers, timmerlieden en schilders van reclameborden zyn hier over natuurlijk zeer voldaan. Dat mo derne wegennet zal zo efficient worden, dat vrijwel iedere autorijder er gebruik van zal moeten maken en al die rijders zullen daarom min of meer gevangen worden. in een reuze reclamenet. Men krijgt op die manier een „gevangen publiek" van miljoenen en men zal enorm met die reclame-borden kunnen verdienen. Er is echter een machtig man, die de strijd heeft aangebonden tegen dit gou den kalf van de reclame-bureaux. Niet ten onrechte is zijn achternaam Moses. Deze Robert Moses heeft een belangrijk aandeel gehad in de aanleg van de vele „parkwegen" in de omgeving van New York Langs die parkwegen ziet men geen enkel reclamebord en de benzine stations zijn in één stijl gehouden en niet bont toegetakeld met vlaggetjes of lelijke lichtreclames. Nog is het niet te loot In het veelgelezen „Harper's Maga zine" heeft Moses een fel en voortreffe lijk artikel gepubliceerd. Nog is het niet te laat. zo meent hy, maar, wil men voorkomen, dat Amerika's natuur ver fomfaaid zal worden, dan moet het Con gres zo spoedig mogelijk de wegenwet amenderen. Wanneer men zou bepalen, dat er geen reclameborden mogen komen dichter bij de weg dan 200 meter, dan zou men in feite de nieuwe wegen voor ontsiering behoeden en dan zouden mil joenen automobilisten vele uren door brengen in een mooie en niet in een Verknoeide natuur. De strijd over zulk een amendement zal hevig worden. Veler financiële belan gen zjjn in het geding. De reclame bureaus betogen dat de vrijheid der Amerikanen bedreigd wordt, wanneer zij hun eigen grond niet langer zouden mo gen verhuren voor het plaatsen van re clameborden. Maar hun tegenstanders houden vol, dat het hier gaat om geestelijke waar den en om de schoonheid van het land. Zij kunnen zich beroepen op een recente uitspraak van het Opperste Gerechts hof, die luidt: „Het begrip van open baar welzijn is breed en veelomvattend. De waarden, die dat begrip vertegen woordigt, zyn zowel geestelyk als licha melijk, zowel esthetisch als financieel. Het ligt binnen de macht van een wet gevend lichaam om te bepalen, dat een gemeenschap mooi en gezond moet zijn, ruim, en schoon, harmonieus en goed bewaakt Indien Moses het gouden I kalf van de reclame-bureaus zal weten te verbrijzelen, dan zal dit een teken zijn, dat de dollar niet altyd opper machtig is in dit land. Het Leidsch Dagblad De kranX voor iedereen WARMOND Kerstbomen verbrand Evenals voorgaande jaren vond er een groot vuurfeest plaats op het gemeen telijk sportterrein „Overbos". Speciaal trok dit vuurfeest de aandacht van de Warmondse kinderen, die in groten ge tale. gawapend met hun kerstbomen op trokken naar het sportterrein. Voorafgegaan door de drumband van „St. Matthias" vertrok de brandweerwa gen van de Baan gevolgd door een grote stoet kinderen. Onder toezicht van de leden der Vrij willige Brandweer van Warmond werden de met benzine overgoten bomen ver brand. BEURSOVERZICHT Philips in herstel Amsterdam, 4 januari. In tegenstelling tot gisteren toen de koersen vrijwel algemeen sterk afbrok kelden was er vandaag een herstel te bespeuren, dat door het verloop van Wallstreet sterk in de hand werd ge werkt. Dit wilde echter niet zeggen, dat er meer affaire was. Integendeel, na de eerste beursdag van het jaar, waarin het optimisme overheerste, verviel de max-kt weer tot een zekere ongeani- meerdheid, die zich over alle hoeken uitstrekte. Hoewel alle internationale fondsen vast gestemd waren, trok het herstel van Philips het sterkst de aandacht. Dit fonds slaagde erin het gisteren geleden verlies volledig in te halen. Dat daar mee een eind is gekomen aan de ge ruchten over een mogelijke emissie, kan niet gezegd worden. Het concern heeft nu eenmaal behoefte aan nieuwe geld middelen, maar men achtte het ter beurze niet uitgesloten, dat deze langs een andere weg eventueel via een con verteerbare obligatielening zouden wor den aangetrokken. Zeer vast waren Uni lever, die liefst tien punten opliepen en op 352 het hoogste punt van de dag be reikten. Het feit dat het de laatste beursdag van de week was, droeg er toe bij om dekkingsaankopen te bewerk stelligen. Koninklijke Olie was willig in overeenstemming met Wallstreet, zoals gisteravond reeds was gebleken. Het verdere verloop van de markt was onbelangwekkend. In Cultures ging hoegenaamd niets om en Scheepvaart bewoog zich rondom de vorige prijzen, waarbij Maatschappij Nederland we derom opviel door een oplopende ten dentie. Nederlandse Staatsfondsen openden niet ongunstig, maar liepen later scherp achteruit, de staffellening zelfs tot 85 5/8. WISSELKOERSEN Amsterdam. 4 januari Londen 10 64%—10.65. New York 3.82%—3.83 Vs, Montreal 3 98%—3.98%, Parijs 1.0807%— 1 0817%, Brussel 7.57V8—7.57%, Frank furt 90.76—90.81, Ztirich 86.88—86.93, Zurich (vr francs) 89 32%—89.37 Stockholm 73.54%73 59% Kopenhagen 54 91—54 96. Oslo 53.35—53 40, Milaan 60 57%—60.62%, Wenen 14 62%—14.63%. Beurs van Amsterdam Vrjjdag 4 januari ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Sloikoers koers v heden Ned. '53 3% 91% 91% Grootboek obl87 L 86% L Ned. '51 3% 92¥4 B 91% Ned. '53 (3%) 89% 89 Ned. '56 3% 89^ 88H Ned. '48 3% 86% 86 Ned. '54 3% 87% 87¥4 Ned. '55 3% 87 ¥2 87% Ned. '55 n 3 88 88 Ned. '47 3% (3) 86A 85^ Ned. *37 3 86¥4 86¥* Dollarlng '47 3 93 93 Investeringscert. 3 91% 91 Ned. 62-64 3 90^ 90 Indië A3 87¥s 87% Grootboek '46 3 86^ ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B 50 48V4 Nat. Handelsbank 112 111¥4 Ned. Handelsmij. 174% 173 A.K.U214% 217% Philips 230 ¥s 238 ¥4 Unilever342% 351% Wilton Feyenoord 219 ¥2 Biliton 2de r 225% 225% Kon. Olie (f 20.—) 165.70 168.90 Kon. Olie (50 a f 20) 165 60 168.35 Amst. Rubber 82% 82% Deli My.en (Ver.) 106 106% HV.A99% 100 Java Cult58 58 Senenvbah 64 65 Holl. Amer. lijn 189 187 Kon. N. Stoomboot 170% 171% Ned Scheepv. Unie 172 172 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Pro\ en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 88% 89% Den Haag 1937 1 3.. 94 R'dam -37 I-UI 3% 89^ 90 Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 101 101 Premieleningen 95 97 A'dam '56 I 2% 94 95 A'dam '56 II 2% 101 101% Eindhoven '54 2% 87 88 ¥4 Enschede '54 2% 88 87% Den Haag '52 12% 102 102 ¥4 idem II 2% 101% 101% R'dam '52 I 2% 103 L 100 idem II 2% 103% 106% Utrecht '52 2% 105% 106% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank 231 281 198 Rott. Bank 199 Twentsche Bank 203 200 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 255 255 Borneo Sum. H. Mij. 80 79% Ned. G. en Sp. fabr. 189% 185 L Kon. Ned. Grofsm. 107 106% Internatio 101% 101% Rott. Droogdok Mij. 550 B 554 Tieleman en Dros 9 Ned. Mij. Walv.vrt. 70% 72% Spoorwegen Dell Spoorweg Mij. 20% 19% Amerik. fondsen 74 73% exd Shell Oil Comp 88% 89% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen V_K. 3/1 Edelmet. Kon. AA 67%exd Pref w a. idem 68exd. 68 Electrolas B317 317 Holl Constructie 388 Ing. bur v Bouwnijv 120 Int. Kunststoff Ind 46 46 Leidsche Wolspinn 273 274 Sikkens Lak B 400 400 Ver Touwfabrieken 165% 16410 Wernink's Be tonm. 83 80 L Van Wijk Textiel 75% GL 75%

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 9