i UVS speelde klasse beter, maar de winst ging naar ZFC Kustvaart biedt goede kansen aan de jongens van de lagere school Biauw-witten kwamen na de rust diclit bij een gelijkspel Oud-internationals heten goed van zich af tegen HFC: 1-1 f In 10 jaar tijds van matroos tot kapitein is niet ongewoon 95ste jaargang Woensdag 2 januari 1957 Derde blad no. 29025 •Drie Zaanse doelpunten in negen minuten (Van een onzer verslaggevers) Vijf en twintig minuten lang had UVS in Zaandam ZFC zijn wil opgelegd. Keer op keer wisten de blauw-witten, ondanks de „levendigheid" van de bal op het harde veld, de Zaanse verdediging uit positie te spelen en zich scorings kansen te scheppen. Leidse doelpunten leken slechts een kwestie van tijd en geen mens gaf op dat moment ZFC ook maar een snippertje van een kans om deze wedstrijd te winnen. Maar ineens kwam de grote klap binnen negen minuten hadden de Zaankanters de stand op 30 in hun voordeel gebracht. UVS heeft in de loop der Jaren een, zekere faam veroverd in de Zaanstreek, op deze nieuwjaarsdag hebben onze stadgenoten deze weer verstevigd. Vol mondig gaf iedereen toe. dat de blauw- witten minstens een klasse beter speel den dan de Zaandammers. En degenen, die UVS regelmatig hebben zien spelen kwamen tot de conclusie, dat deze ont moeting van de zijde van Verhoogt c.s. de beste was in dit seizoen. Het harde veld ten spijt Verhoogt speelde op gymschoenen draaide UVS onmid dellijk na de aftrap op volle toeren en bracht het met goed geplaatste passes de ZFC-verdediging aan het wankelen Tot tweemaal toe moest een Zaans verdediger zijn doelman op de lijn te hulp schieten. Enkele malen wisten de gastheren met lange trappen een van hun voorhoedespelers te bereiken. En juist deze uitvallen, die in de ruimte uitgevoerd konden worden, eisten de volle aandacht van de blauwwitte ver dediging. Wat niemand verwachtte gebeurde, toen rechtshalf Smit een vrije trap kreeg te nemen. De ZFC'er nam deze vrije trap meesterlijk en de snel rea gerende Roos kopte het leer langs Van Putten: 10. Van haar stuk gebracht wankelde kort daarop de blauwwitte defensie nogmaals. De Haas miste een „lob" en midvoor De Graaf scoor de nummer twee. Na een heftige scrimmage voor het Leidse doel, waarbij tot drie maal toe gered werd, volgde er een voorzet van rechtsbuiten Cornelisse, welke niet geheel door Van Putten onderschept kon worden, Boze artikelen in Britse pers Stan Matthews werd niet in de adelstand verheven Op de lijst van koninklijke onder scheidingen, verleend ter gelegenheid van de jaarwisseling, komt ook de naam voor van Stanley Matthews, Engelands beroemste voetballer. De 41-jarige Stan, die onlangs zijn zil veren voetbaljubileum heeft gevierd na 51 maal voor Engeland te zijn uitgekomen, mag voortaan C.B.E. aan zijn naam toevoegen, want hjj Is be noemd tot Commandeur In de Orde van het Britse Empire. Deze onderscheiding is echter te ge ring in het oog van tal van Engelse bla den. die betreuren, dat Matthews niet In de adelstand is verheven en zich niet „Sir Stanley Matthews'' zal mogen noe men. Zo haalt de Daily Mail een uit spraak aan van Stan Cullis, manager van Wolverhampton Wanderers en een vroegere ploegmaat van Matthews, die verklaard zou hebben: „Voetbal wordt nog altijd beschouwd als een spel voor de arbeidersklasse, voor de armelui" en het Labourblad Daily Herald noemt in een speciaal artikel het compromis tus sen „een riddertitel en niets" de zoveel ste achteruitzetting van voetbal en een voorbeeld te meer van „de neerbuigende houding ten opzichte van onze grootste nationale sport". De Daily Express stelt de C.B.E. tegenover de onderscheidin gen destijds aan Len Hutton (cricket), Gordon Richards (paardesport) en Harry Laude (musichall) verleend, drie top figuren die allen „Sir" voor hun naam mochten schrijven, en meent dat de C.B.E. „een belediging is voor Mat thews en voor de miljoenen die Enge lands nationale sport geregeld volgen". Stan Matthews zelf zeide dat hij zeer vereerd is met zijn onderscheiding en niet in het minst teleurgesteld dat hij geen „Sir" voor zijn naam mag zetten. Hij is overigens niet van plan zijn onderscheiding op bijzondere wijze te vieren. „Als je in training bent heb je geen tijd voor dergelijke feestjes", aldus Matthews. Hef komt Indonesië niet gelegen De tournee door het verre Oosten van de Zuidslavische voetbalclub Vojvodina is op verzoek van de Indonesische voet bal bond afgelast, aldus een official van Vojvodina. Deze maatregel is genomen wegens de „binnenlandse toestand in Indonesië", waar het grootste deel van de wedstrijden zou worden gespeeld. Voetbal in Engeland Manchester United heeft de kans om de voorsprong op Tottenham Hotspur opnieuw tot vier punten te vergroten dankbaar aangegrepen. Zonder veel moeite won de ploeg te Manchester met S—0 van Chelsea. De uitslagen van de gisteren voor de le divisie van de Engelse League gespeelde wedstrijden luiden: Manchester UnitedChelsea 3—0: Newcastle UnitedBirmingham City 32; SunderlandWolverhampton Wan derers 23. CRICKET TOETSWEDSTRIJD ZUID-AFRIKA—ENGELAND Gasten scoren 214 voor 4 Aan het einde van de eerste dag van de tweede toetswedstryd tegen Zuid- Afrika hadden de Engelsen 214 runs ge scoord voor het verlies van vier wickets. Peter Richardson (45) en Trevor Bai ley (34) zorgden voor een goed begin met een openingsstand van 76, en daarna lieten Denis Compton (58) en Colin Cowdrey (43 n.o.) zich gelden met een stand van 67 voor het vierde wicket. Hugh Tayfield', de Zuidafrikaanse spin bowler, nam drie wickets voor 54 runs. waarna De Graaf zonder inspanning 30 kon scoren. Na vijf corners van UVS (zonder resultaat) kon de thee worden genut tigd. UVS LOOPT IN Door de gestadig neerdalende druil- regen was het veld spekglad geworden en werd het uiterste gevraagd van de hchaamstechniek van de spelers. Bij UVS wat dit onderdeel prima in orde. want wat de blauwwitten in de tweede helft lieten zien, was in één woord èf. ZFC werd totaal overspeeld en héél UVS drong op naar de Zaanse „kooi". En in de achttiende minuut reduceer de Cor v. d. Zeeuw, na een snelle aan val. 3—1. In deze periode speelde vooral Frans v. d. Zeeuw een puike partij voetbal. In de 38ste minuut spurtte Cor v. d. Zeeuw langs de Zaanse defensie, maar op het beslissende moment werd hij deskundig gevloerd. Dat kwam ZFC op een penalty te staan. Cor v. d. Zeeuw voltrok het vonnis: 32. Vol élan wierp UVS zich in de strijd om te trachtten nog een gelijkspel te bereiken en 'ZFC moest zich met man en macht verde digen om dat te verhinderen. Maar ook nu weer kwam het doelpunt aan de kant waar men het niet ver wachtte. Even voor tijd kreeg midvoor De Graaf van ZFC plotseling een vrije kans In een snelle spurt trok hij naar Van Putten's heiligdom, achtervolgd door Joop de Wolf. die de Zaandammer, toen deze uithaalde om te schieten, onderuit haalde. Penalty! De Graaf bracht daaruit de stand op 4—2 en toen was er voor UVS niets meer te berei ken Het was de enige wedstrijd, die op deze dag in de competitie betaald voet bal doorgang vond. ZFC verstevigde door deze overwinning zijn positie aan de kop van de ranglijst der 2e divisie B. T'raditionele nieuwjaarswedstrijd Haar salaris gerold Het einde van 1956 is voor een 27- jarige stenotypiste uit Amsterdam bij zonder onprettig verlopen. Zaterdag in casseerde zij haar maandsalaris van f. 200, stopte het geld in haar porte feuille, legde deze in haar handtas, waarvan de ritssluiting kapot was en stapte op de tram. Terwijl ze de open tas met 't hengsel om haar arm bij zich droeg reed ze met lijn 10 naar het Leid - seplein, stapte daar over op 'lijn 1 en stond bij het rijden over de Overtoom tussen talloze passagiers op het aohter- balcon. Toen ze bij de J. P. Heyestraat uit stapte kwam ze tot de ontdekking, dat uit de tas de portefeuille met haar maandsalaris was verdwenen. Bij het bureau Overtoom deed ze aangifte van de diefstal. Vermoed wordt, dat de on bekende zakkenroller op lijn 1 zijn slag geslagen heeft. Kind viel 10 meter In het Sint Annadal Ziekenhuis te Maastricht is oudejaarsdag overleden het 9-jarig Jongetje R. H. van Heugden uit Eindhoven, pupil in het Protestants tehuis te Maastricht. Het ventje was op 15 oktober op het buitengoed Slavante van ongeveer tien meter hoogte van 'n helling van de Sint Pietersberg gevallen In bewusteloze toestand werd hij naar het ziekenhuis gebraoht. Sindsdien is hij niet meer tot bewustzijn gekomen. De Mona Lisa hersteld De „Mona Lisa", het beroemde schil derij van Leonardo da Vinei, dat zondag door een Boliviaanse zwerver werd be schadigd, hing vandaag weer op de oude plaats in het Parijse Louvre. Dank zij het glas, dat de „Mona Lisa" bedekte, is zij slechts zeer licht bescha digd toen de Boliviaan, die inmiddels in staat van beschuldiging is gesteld we gens vandalisme, een steen tegen het schilderij wierp. Een glasscherf heeft slechts even de stof die La Gioconda's linkerarm bedekt, geraakt. Vandaag glimlachte zij. voorzien van nieuw glas, weer mysterieus tegen de bezoekers van het Louvre. In de verf. Tot nu toe onbekende personen hebben de nieuwjaarsnacht ge bruikt om in het Julianapark te Schiedam een beeld - een schaars geklede vrouw voorstellende - ge heel te beschilderen, zodat werklie den van de gemeentelijke reini gingsdienst op de eerste dag van het nieuwe jaar in een lage tëmpe- ratuur het onprettige baantje kre gen deze stenen juffrouw een gron dige schoonmaakbeurt te geven. Het is niet de eerste keer. dat dit beeld in Schiedam in de belangstelling staat. Het was oorspronkelijk be doeld om dienst te doen op een be vrijdingsmonument, maar omdat de bevoegde instanties destijds om es- tetische redenen niet goedkeurde, dat het in het centrum van de stad zou komen, werd het verbannen naar een van de parken. Op een goede morgen zagen parkwachters, dat onbekenden het beeld in de nacht keurig hadden aangekleed. Drie jaar stond het beeld daarna in zijn natuurlijke staat te midden van het groen der bomen. Niemand besteedde er bijzondere aandacht aan. totdat het opnieuw mikpunt van onbekenden werd Dronken zeeman sloeg vriendin neer Na eerst de hele avond gezellig met haar in diverse café's te hebben door gebracht, heeft een 31-jarige uit Cu rasao afkomstige zeeman, die logeerde in het Zeemanshuis te Amsterdam, zondagavond laat in de nieuwe Brug steeg zijn Amsterdamse vriendin be wusteloos geslagen. Voorbijgangers bemerkten dat de zee man dronken was en hooglopende ruzie met het meisje had. Tenslotte begon hij haar zo hard op het hoofd te slaan, dat ze bewusteloos ineen zakte. Kort daarop verzette de man zich hevig, toen politie agenten probeerden hem naar het bu reau Warmoesstraat over te brengen. Zy zagen zich genoodzaakt van hun gummiknuppel gebruik te maken. Acht doden bij overvallen op Parijse café's Gemaskerde mannen hebben maandag avond gewapende overvallen gepleegd op twee café's voor Noord-Afrikanen in Parijs. Hierbij en tengevolge van een po litieke moord op een Noordafrikaanse man en een vrouw in het centrum van de stad beiden zijn intussen overleden kwamen acht personen om het leven. De daders zijn Noordafrikanen. De man. op wie in het centrum van de Franse hoofdstad een aanslag werd gepleegd, tengevolge waarvan hij overleed, was een jaar geleden onder druk en chan tage uit Algerye naar Frankrijk geko men. De politie heeft tussen zijn corres pondentie dreigbrieven gevonden. Bij verspreide aanslagen zijn in geheel Al gerije op 31 december 14 mensen om het leven gekomen en meer dan 70 gewond. De verliezen van de Algerijnse opstan delingen sedert het afgelopen weekeinde worden op 40 doden geraamd. De Franse minister met standplaats Algiers. Robert I acoste, gaf maandag in een nieuwjaarsrede voor radio-Algiers te kennen, dat het Algerijnse vraagstuk in 1957 opgelost zal worden. Het naast - elkaar-bestaan van twee afzonderlijke gemeenschappen in één gebied is moeilijk vraagstuk, doch het zal dit jaar opgelost worden, dank zij de wil van Frankrijk en de moed en politieke intel ligentie van alle inwoners van Algerije, aldus Lacoste. „Onze Mohammedaanse broeders zullen de weg van het avon tuur en het geweld verlaten" en „met ons het werk voor de opbouw van een mooier, humaner en broederlij'ker Alge rije hervatten" Lacoste zei, dat de opstandelingen in het afgelopen jaar verslagen zouden zijn. als zij niet steeds meer hulp uit het buitenland ontvangen hadden. Tenslotte slaagde men er in de zee man te overmeesteren en hem in een cel van het bureau op te sluiten. Intussen was ook het bewusteloze meisje naar het bureau gebracht, waar zij al spoedig bij kwam. De gevolgen bleken niet ernstig, zodat zjj naar haar eigen huis gebracht kon worden. y---y ;i- Vrijwel elke plaats op het HFC- terrein was bezet by de traditionele nieuwjaarswedstryd tussen de oud- internationals en HFC. En de toe schouwers zullen geen spyt van hun gang naar de Spanjaardslaan in Haar lem hebben gehad. Want de oranje mannen bewezen, nog steeds tot het- spelen van goed voetbal in staat te zijn. Hun uitstekend positie kiezen en hun zeer goede techniek, compen seerden het tekort aan snelheid en aan uithoudingsvermogen volkomen. Aanvankelijk had de jeugdige HFC- ploeg dan ook weinig in te brengen. Slechts in het laatste kwartier toen de vermoeidheid de „oudjes" belette het tempo van HFC te beantwoorden Zij niet. De Zweedse skibond is tot de conclu sie gekomen, dat deelneming van Rus sen aan de van 8 tot 10 februari a s te Stockholm te houden ski wedstrijden onder de huidige omstandigheden onge legen komen. Dit zal aan de Russen worden meegedeeld. Zij wél. Naar Jack Crump namens de Engel se Atletiekbond mededeelde zijn thans onderhandelingen gaande over een atletiekwedstrijd Groot Brittannië— Rusland die in de plaats zou komen van de enkele maanden gelegen in ver band met de befaamde hoedjes-affaire geannuleerde ontmoeting. Sportsplinters Zoltan Czibor, een speler van het Hongaarse team .Honved", heeft een contract gesloten met de Italiaanse club „Roma", voor welke vereniging hij als hulp-trainer zal gaan werken. Hij treedt 4 januari a.s. in functie. Het Nederlandse jeugdelftal heeft ln het sportpark te Assen met 2—1 ge- tonnen van een Drents KNVB-team waarin ook enkele Groningse spelers waren opgenomen. De 28-jarige Britse atleet Chris Brasher, die tijdens de Olympische Spelen te Melbourne de gouden medaille won op de 3000 meter steeple chase heeft verklaard, dat hij niet meer in wedstrijden zal uitkomen. Hij wil zich volkomen wijden aan zijn geologische studies, die hij volgt aan de univer siteit te Oxford. De Amerikaan Dave Sime. wereld recordhouder op de 100 yards, 200 meter. 220 yards, 200 meter horden en 220 yards horden, die ten gevolge van een blessure vier maanden lang niet aan wedstrijden kon deelnemen, heeft in Nieuw Orleans de 100 meter gewonnen in 10.2 sec. De Portugees Manuel Faria heeft te Sao Paulo de traditionele St. Syl vester stratenloop gewonnen, die in de nacht op 1 januari voor de 32e maal is gehouden. Hij liep het parcours van ongeveer 7400 meter in 21 min. 58.9 sec. Tweede werd de Zuidslaviër Stritof Darago in 21.59.1, derde de Duitser Her- bert Schade. Aan de race namen dit jaar 294 atleten uit 14 landen deel.. Leo Halle, de .leeuw van Deven ter" in actie tijdens de wedstrijd Oud-internationals-H.F.C. moesten de oud-internationals zich te rugtrekken in de nog steeds hechte verdediging ten einde doelpunten te voorkomen. In de eerste helft kwam HFC er vrij wel niet aan te pas. Het binnentrio van I de „veteranen", gevormd door Bies- brouck. Roozen en Smit, stichtte her haaldelijk paniek in de verdediging van I de gastheren. Het stuwende spel van oude rotten, als een Bas Paauwe, een Stijger, en zeker ook dat van de nog jeugdige Van Schijn del, was hier mede de oorzaak van. En kwamen de HFC-ers voor de veste van Leo Halle, dan stond daar altijd nog het solide backstel Pelli- kaan-De Vroet. van wie vooral de ex- Rotterdammer een prachtige-partij heeft gespeeld. Slechts de buitenspelers Van Stoffelen en Mijnders vielen enigszins tegen. Biesbrouck scoorde het doelpunt voor de. oud-internationals. De 10 voor sprong ging in de eerste helft verloren. Een minuut voordat de zo verbeide rust inging kwam de gelijkmaker. Een foutje van Bas Paauwe stelde Jansen in staat Halle te passeren. De tweede helft was minder interes sant, het tempo lag aanmerkelijk lager. Wel kwam Oranje nog volop in de aan val. maar de kracht bm door tc stoten ontbrak. En toen tegen het einde van de wedstrijd het uithoudingsvermogen een steeds grotere rol ging spelen, kwa men Halle en zijn mannen in grote moei lijkheden. Maar zij slaagden erin hun tegenstanders het scoren te beletten. Dit zeer tot vreugde van het publiek, dat de elf dapperen een ovatie bracht toen scheidsrechter Formanoy het ein- signaal blies. Auto greep trein op onbewaakte overweg „Liefde voor de zee" is eerste vereiste IV (Speciale reportage) Een stuurman van 26 jaar en een eerste machinist van 22 zijn de hoogste officieren, naast kapitein Lens op de splinternieuwe kustvaarder „Cresta", die onlangs van Delfzyl vertrok voor de eerste trip naar Zweden. En de jongste aan boord is een 16-jarige knaap, zo van de ambachtsschool, die als derde (leer ling-) machinist voor het eerst de zee op gaat. Deze leeftijden zijn iets heel gewoons bij de kustvaart, een beroep dat jon gelui met weinig schoolopleiding en liefde voor de zee alle kansen biedt. Een jongen die wil zo verzekerde men ons in Groningen kan na tien jaar kapi tein zyn met een jaarlijks inkomen van 12 a 14 mille. Wanneer hij op zijn 15de by de kustvaart is gekomen, heeft hij deze toppositie al op zijn 25ste bereikt. EEN DODE De elektrische trein komende uit de richting Ede-Wageningen heeft gister avond omstreeks half zeven op de on bewaakte overweg bij de Prins Bern- hardstraat te Ede tussen de stations Ede-Wageningen en Ede-centrum een personenauto gegrepen. De bestuurder van de auto werd gedood. Het slachtoffer is de 49-jarige H. Waayenberg uit Ede. Hij was gehuwd en laat een groot gezin met kleine kin deren na. Men neemt aan. dat hij de trein wel zag aankomen, maar dat zijn auto. toen hij remde, door het beijzelde wegdek is doorgegleden. De auto werd totaal vernield, de trein werd aan de rechtervoorzijde beschadigd en had een uur vertraging Geen licht in mooidzaak Ondanks ijverige pogingen is de Am sterdamse recherche er nog niet in ge slaagd enige klaarheid te brengen in de moord op een 31-jarige juffrouw, die in de nacht van 30 op 31 december j.l. le venloos werd aangetroffen in een door haar gehuurde kamer aan de Oudezyds Achterburgwal no 60 te Amsterdam. De vrouw, in de buurt bekend als „Chinese Annie", was door wurging om het leven gebracht. Ervaring is belangrijk Ervaring is hoofdzaak bij de kustvaart, al komt er voor de hogere rangen na tuurlijk wat studie bij. Kapiteins en stuurlui moeten cursussen volgen op de zeevaartschool, en hiervan kunnen stuurlui nog dispensatie krijgen, zoals bij onze 26-jarige vriend op de „Cresta" het geval was. Dit laatste is natuurlijk uitzondering en moet ook uitzondering blijven op schepen, die wel kleiner zyn dan 500 ton, maar evenals de „grote vaart" de Oceaan op gaan met de mo dernste apparaten als echolood, radar enz. Feit is echter dat de kustvaart aan trekkelijke kansen biedt voor jongelui, die van de lagere school of MULO komen en het zeemansleven verkiezen boven het. studeervertrek. Dit neemt niet weg dat een vooroplei- Een deel van de kade van Delf zijl, het zeven eeuwen oude stadje aan de Eemsmond, dat een nieuwe en grote toekomst tegemoet gaat door het sodaproject en allerlei andere plannen. Delfzijl, thans reeds een drukke haven voor zowel de grote als de kleine vaart er horen ruim 100 kustvaarders thuis: 1 op elke 100 inwonerswordt thans sterk uitgebreid en gemoder niseerd. ding nuttig is voor jongens, die nog niet veel verder zijn dan de lagere school (en trouwens niet voor hun 15de verjaardag een monsterboekje kunnen krijgen). Het Kon. Onderwijsfonds voor de Scheep- I vaart verzorgt die vooropleiding in zijn dagnijverheidsscholen „Oranje Nassau" voor de kust- en binnenvaart. Zo'n school is gevestigd in Delfzijl, waar di recteur A. Dolfin die zelf carrière maakte in de grote vaart 108 jongens onder zijn hoede heeft. Zij zijn gehuisvest in een internaat, dat zij zelf helemaal beredderen, en waar de heer en mevrouw Dolfin met enkele assistenten voor het nodige toezicht zor gen. In geleende lokalen van de Zee vaartschool (een eigen school voor deze opleiding komt in 1958 klaar) krijgen de jongelui gedurende twee jaar een prak tische en theoretische vooropleiding. En aLs zij dan drie jaar als matroos hébben gevaren, kunnen ze vervolgens naar de zeevaartschool gaan voor het stuur mansdiploma. Het is dus een soort ambachtsschool voor de scheepvaart. „We kunnen hier geen schippers maken, maar wel de jongens vormen en liefde bijbrengen voor het vak", zei ons de heer Dolfin, die het nut van zyn school kon aan tonen met het geringe verloop onder de door hem opgeleide jongelui. Van degenen die drie jaar hebben gevaren na de school te hebben afgelopen, is meer dan 90% bij de kustvaart ge bleven. Comfort en liefde Dat de bemanning van een moderne kustvaarder niet te klagen heeft over verzorging en comfort, is ons tijdens de proefvaart van de „Cresta" gebleken. De officieren (kapitein, stuurman en drie machinisten) hebben ieder een eenper soons-hut, evenals de kok een belang rijke figuur aan boord! De vier matrozen (bootsman, volmatroos, matroos-onder- de-gage en lichtmatroos) zijn in twee persoonshutten ondergebracht. Alle hut ten zijn voorzien van warm en koud stro mend water. De kapitein beschikt voort* over een keurig ingerichte salon (van belang ook voor zijn vrouw die aesge* wenst altyd mee kan gaan), terwijl eefl officiersmess, een mess voor de matro zen en enkele douchecellen de accommo datie completeren. Natuurlijk is alles klein met de ruimte moet gewoekerd worden maar in kwaliteit doet ook in dit opzicht de kustvaarder niet onder voor de schepen in de grote vaart. „Liefde voor de zee'* is en blijft ech ter eerste vereiste voor de jonge Ne derlanders, die een in zo vele opzich ten aantrekkelijke carrière bij de kust vaart ambiëren. Daarom is ook in Groningen onlangs een zeecadet-korps opgericht het achtste in ons land om de jeugd op de vrije middagen de ware geest bij te brengen. Men zou dit een soort pad vinderij kunnen noemen. Jongens van 14 tot 18 jaar kunnen zich hierbij aan sluiten, en de Kon. Marine heeft een mijnenveger in bruikleen beloofd om de zeeeadetten ook aan boord te laten oefenen. Uitstekende „ambassadeurs" „Onze zeelui zijn onze beste ambassa deurs", is het motto, waaronder ex-kapi tein Dolfin zijn jongens opleidt. En als men die knapen in hun keurige unifor men door Delfzijl ziet stappen, dan ge looft men graag dat Nederland met „de jongens van Dolfin" goed voor de dag zal komen in vreemde wereldhavens. Daarom ook is het van belang, dat de Oranje Nassau-school in Delfzijl wordt uitgebreid. Het aantal aanvragen over treft elk jaar de beschikbare plaats ruimte, want de belangstelling onder de Nederlandse jeugd voor de kustvaart is groot. Een snelle carrière en goede verdien sten trekken velen aan, en daarom gaan ook velen zonder de vooropleiding van de dagnijverheidsscholen naar de kust vaart, die altyd mensen gebruiken kan. Maar degenen die nog niet ouder zjjn dan 16 jaar (op de Oranje-Nassau-scho- len worden alleen jongens boven de 13 en onder de 17 aangenomeni zullen veel baat vinden in de vooropleiding, zoals die in Delfzyl en ook in Amsterdam en Rotterdam) gegeven wordt. Vooral voor de algemene vorming, de ..Groepsgeest"' van toekomstige „ambassadeurs-ter-zee", is deze scholing waardevol! De kustvaart is een groeie-d en bloeiend bcdryf, waarbij zeer v »l af hangt van de mensen aan boord. Wil Nederland zijn vooraanstaande plaats op dit gebied behouden, dan zullen er goede zeelui voor de kustvaarders moe ten zyn!

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 7