Ni „Harder werken en rationaliseren^ Noblesse Oblige GOLDEN FICTION Begrafenis prof. mr. R. Kranenburg Lezers schrijven Evenwicht herstellen tussen bestedingen en middelen De ontluistering van Rapenburg Leven werd gekenmerkt door wezensrolle stijlvolle inhoud Loop der bevolking te Leiden 95ste jaargang Woensdag 2 januari 1957 Tweede blad no. 29025 Nieuwjaarsbijeenkomst K. van K. Industrie en middenstand worstelen niet grote problemen T. M. H. VAN WAV EREN ...geen hoogconjunctuurdoch schijnwelvaart In de daarvoor zo bü uitstek geschikte gelegenheid de Grote Pers van „De Lakenhal" hield de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland he denmiddag haar traditionele nieuwjaarsbijeenkomst. Onder de vele genodigden, die deze vergadering bijwoonden, waren o.m. vele burgemeesters uit het district der Kamer en tal van vertegenwoordi gers uit het industriële leven en mid denstandskringen. In deze bijeenkomst, die onder leiding stond van de voorzitter van de Kamer, de heer T. M. H. van Waveren, werd allereerst een overzicht gegeven van de werkzaamheden der Kamer, waarna de ondervoorzitter, de heer C. F. Meerpoel, sprak over de middenstand in de bran ding, in aansluiting waarop Lr. J. J. G. van Hoek, eveneens onder voorzit tér. en kele industriële problemen belichtte. Tenslotte gaf de heer Van Waveren en kele algemene beschouwingen over de toestand, waarin wij momenteel verke ren. Nadat de voorzitter allen een hartelijk welkom had toegeroepen, gaf hij een overzicht van de belangrijke werkzaam heden van de Kamer en de diverse com missies in het afgelopen jaar, waaraan wij reeds meerdere malen uitvoerig aan dacht hebben besteed. DE MIDDENSTAND IN DE BRANDING De heer Meerpoel, die vervolgens sprak over de middenstand in de branding, somde allereerst enlkele regionale acti viteiten op om dan stil te staan bij de gang van zaken in 1956 bij de diverse sectoren van de middenstand, t.w. groot handel, detailhandel en ambacht. Spre ker merkte daarbij o.m. op, dat vooral de prijsvorming van bovenaf - van binnenlandse artikelen moeilijkheden zal opleveren voor de rentabiliteit van de groothandelsondememing. In dit ver band dient men zich in groothandels kringen ernstig te beraden of men niet èn individueel èn in groepsverband moet trachten méér invloed op deze gang van zaken uit te oefenen. Aangezien de gTOothandelssector, voor zover deze zijn goederen uit het buitenland betrekt, on der invloed staat van enorme verande ringen, die in het internationale vlak liggen, komt het spreker gewenst voor, dat de centrale overtieid, waar mogelijk, optreedt om marktverstoring te voor komen. Bij de detailhandel heeft men zeker niet te 'klagen, dat de omzet in geld in 1956 zou zijn gedaald. Integendeel! Naar gelang van de artikelen heeft men ech ter belangrijke verschuivingen kunnen vaststellen, enerzijds door het ingrijpen van de overheid bij de afbetalingsver kopen, terwijl anderzilds de bijzondere weersomstandigheden in het afgelopen jaar op diverse branches invloed heb ben gehad Vervolgens ging de heer Meerpoel in op het verschijnsel, dat de jeugd nu niet zo vreselijk enthousiast is de plaats van de ouderen in de onderneming in te nemen. Bij navraag is hem gebleken, dat de berg van beslommeringen in de vorm van voorschriften, wetten, administra tieve bepalingen, belastingaangiften, loonadministratie, beschikkingen, enz. enz. en het steeds verschijnen van nieu we wetten een dusdanig gevoel van on zekerheid en druk op de jonge midden stander uitoefenen, dat dit hem weer houdt van het zelfstandig vestigen van een bedrijf. De Centrale Overheid kan naar zijn nening in belangrijke mate de oorzaken voor het geringe animo bij de jongere generatie tot vestiging van midden - standsbedrijven wegnemen door de stort vloed van voorschriften drastisch in te perken en voor zover het onmisbare voorschriften betreft, naar vereenvou diging te streven. Vervolgens wees spreker er op, dat het zelfstandig bedrijfsleven in staat gesteld moet worden om kapitaal te vormen, niét om het kapitaal zal zodanig, doch om de functie, die het kapitaal in een zelfstandige onderneming dient te ver vullen. Spreker sprak tenslotte de wens uit dat de overheid bij de hantering van haar prijsstabiiisatiepolitiek de waarde en de belangen van de middenstand ais groepering in onze samenleving tegenover andere invloedrijke groepe ringen consciëntieus zal afwegen en de wysheid zal vinden in de gegeven situatie metterdaad ook deze groepe ring toe te kennen al hetgeen haar toekomt. INDUSTRIËLE PROBLEMEN Ir. J. J. G. van Hoek, die vervolgens •nkele industriële problemen belichtte, ging daarbij o.m. uit van enige inlich tingen, welke hij uit deze sector had ontvangen. Ondanks buitenlandse oon- currentie heeft de ene ondernemer zijn prijzen op een beter basis kunnen bren gen. een ander heeft buitenlandse markten moeten prijsgeven. De een con stateert dat de afnemer in deze hoog- eonjuctuur zoekt naar de betere kwali- tieten, een ander is van mening dat het publiek de goedkoopte van het aanbod doorslaggevender vindt dan de hoeda nigheid. Tegenover veler vrees dat de diverse loonsverhogingen en de prijs- stabilisatie niet zo erg goede resultaten voor hun bedrijven zullen opleveren, ziet een ander slechte resultaten opdoemen door verminderde omzet ten gevolge van de indirecte loonsverlaging. Behalve de mening van velen dat rationalisatie wel licht nog uitkomst kan geven, is er an dermans vrees dat ten gevolge van die rationalisatie er nog minder evenwicht zal komen tussen productiecapaciteit en verkoopmogelijkheid. Naast de juich kreet „prolongatie van de gunstige con junctuur" hoorde spreker de Jammer klacht „wij zien de toekomst niet roos kleurig tegemoet". Aan de hand van deze „stemmen" uit het industriële leven, gaf spreker zijn visie op de industriële toekomst als volgt: Ten eerste zijn de regering en wel licht vele burgers er te vlug toe over gegaan iets te verdelen of uit te geven wat beter in de spaarpot had kunnen blijven; ten tweede zal het in verband met belastingdruk en geringere winst marges voor ondernemingen, welke verzuimd hebben hun bedrijven te ra tionaliseren. moeilijk worden het ver loren terrein in te halen; ten slotte dient elke ondernemer, ook al ziet hij de toekomst wat donker in, een zekere mate van optimisme te bewaren, wil hij in staat blijven metterdaad iets te ondernemen. Uitvoerig weidde ir. Van Hoek liierna uit over de z.i. gewenste opvoering van de productiviteit in het bouwbedrijf. Het Productiviteitscentrum voor het Bouw bedrijf heeft daartoe tal van methoden bestudeerd en vooral gepropageerd, waarvan spreker als voorbeelden noemde maatregelen voor doorwerken bij regen en lichte vorst en uitbreiding van vei ligheidsmaatregelen. Het doelmatiger voorbereiden van de bouwplannen, het verbeteren van het transport op de bouwplaats, het juister aan laten sluiten van alle verschillende werkzaamheden welke op de bouwplaats moeten gebeu ren, behoort z.i. in de eerste plaats tot hetgeen bij de uitvoering van bouwwer ken nog verbeterd dient te worden. SCHIJNWELVAART De heer Van Waveren die hierna enkele algemene beschouwingen hield, kon daarbij niet aan de indruk ont komen, dat wü in ons land leven in een periode van schijnwelvaart, die reeds bestond voordat het Egyptische conflict zijn schaduwen vooruit wierp. Gedurende 1956 hield de vraag naar goederen aan, hoewel voor véle artike len reeds scherpe buitenlandse concur rentie geconstateerd moest worden. De sterk stijgende bedrijfslasten ten gevolge van verhogingen van lonen en sociale lasten drukten in belangrijke mate de bedrijfsresultaten, terwijl de onzekere vooruitzichten wat betreft een stabili satie van lonen, sociale lasten en omate- riaaliprijzen, de toekomst zorgelijk deden aanzien. Hoge belastingen maken het onmoge lijk om belangrijke investeringen voor uitbreiding en rationalisatie uit eigen middelen te financieren, hetgeen de zo zeer gewenste industrialisatie voor op name van de bevolkingsaanwas sterk afremt. De personeelssituatievooral de opvoeding van jongere arbeidskrachten, blijft moefWjk POSITIE VAN ONDERNEMERS IS MOEILIJK Spreker kan zich dan ook niet aan de indruk onttrekken, dat de positie van ondernemers sedert een jaar ge leden veel moeilijker is geworden, en dat daarmede hun zorgen om de koers voor de toekomst te bepalen, zijn ver zwaard. Enerzijds wordt uit den treure her haald. dat er méér geproduceerd moet worden voor de handhaving van onze welvaart, anderzijds wordt de ontwik keling van de betalingsbalans zó ver ontrustend geacht, dat tot maatregelen moest worden overgegaan om de beste dingen te beperken zowel investerings- als consumptieve bestedingen. De con clusie. die spreker uit een en ander moet trekken is. dat de straffe maatre gelen, die de regering heeft getroffen, van node zijn om de eerste schok op te vangen; er zijn daartoe nu eenmaal niet voldoende reserves gemaakt, noch ln de staatskas, noch in het particuliere be drijfsleven. Een gemeenschappelijk streven van regering, bedrijfsleven en bevolking alleen kan de scheef getrokken beta lingsbalans weer in evenwicht brengen. Het zal grote wijsheid van de Neder landse regering vereisen, om in haar dirigisme het evenwicht te herstellen tussen bestedingen en middelen, tus sen consumptieve uitgaven en inves teringen, tussen produktie voor bin nen- en buitenlands gebruik, tussen lonen en produktiekosten. Wij zullen moeten wennen aan de werkelijkheid, dat „les jours de gloire" van de hoog conjunctuur vervlogen zijn en dat al leen bezuinigingen, het aantrekken van de riem, harder werken en ra tionaliseren, ons kunnen helpen. Spreker hoopte, dat de regering spoedig op de weg van investeringsaanmoedi ging, inplaats van -afremming, kan terugkomen. Naast de mogelijkheid dat bestedingsbeperkingen de exportuitbrei- ding zouden kunnen schaden, bestaat het gevaar, dat deze afremming een sti mulans wordt voor te grote behoudend heid. Vervolgens merkte spreker op, dat hij ervan overtuigd is. dat, wanneer de Ne derlandse arbeiders meer doordrongen zouden zijn van de verantwoordelijk heid, die zij individueel hebben voor het algemeen belang, het peil van de Ne derlandse prestaties zeer belangrijk op gevoerd zou kunnen worden. LONEN EN PRIJZEN De heer Van Waveren. die moest toe geven, dat een te volgen weg om paal en perk te stellen aan de verhoging van lonen en prijzen moeilijk is te bewande len (w|j zien, niettegenstaande de uitin gen en pogingen van onze regering om zulks te bewerkstelligen, dat alles da gelijks duurder wordt» vroeg zich in dit verband af. of men heeft bedacht dat een vicieuze cirkel niet alleen naar stij gingen behoeft te tenderen, doch even zeer een dalende tendens kan hebben, zodat ook lonen en prijzen elkander in dalende richting kunnen volgen? POTVERTEREN BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Joharmes, z. v. J. Muilder en J. C. Kor- toland; Johanna, d. v. H. de Jong en J. Belj; Pranciscus, z. v. H. Noort en M. W. van den Broek; Arie, z. v. M. van der Marei en M. Guijt; Cajtharlna Johanna, d. v W. F. Mulder en K. M. As-, Marlo, z. v. J. van der Plas en H. W. Lemiattre; Hen drik z. v H. Smid en L. de Roo; Louis Charles, z. v. W. van der Hoeven en D. W. van Leeuwen; Johannes Cornells, z. v. C. P. Berg en E. G. M. van den Berg OVERLEDEN A. M. Fellinga. huisvr. v. B. H. N. Haver. 47 J.; B. M. Hoogeboom. vrouw. 5ó J. (Ingez Mea.-Adv.> Een redelijk argument voor harder werken, het vermijden van verdere I loonsverhogingen en verhoging van so ciale lasten, is de burgerzin, het gevoel voor de medemens en het begrip, dat elke besparing op deze uitgaven ten goede zou komen aan de onhoudbare woningnood, waarin in de na-oorlogse jaren niet voldoende is voorzien, door het leven op te grote voet door regering en bevolking. Voorts gaf spreker een inzicht hoe men zich in andere landen tegenover j deze problemen gedraagt. Zo schroomt j men b.v. in de Ver. Staten niet om het i nieuwe te vervangen door het aller- I nieuwste, wanneer rationalisatie in het spel is, en daarvoor dan ongelimiteerde investeringen over heeft. Verder acht ■het bedrijfsleven in Duitsland in veste- ring zó belangrijk, dat het bereid is geld tegen 8% voor dit doel op te nemen. Tenslotte gaf de heer Van Waveren als zijn mening te kennen, dat in een toekomstige wereld economische macht over oorlogsgeweld en politieke actie zal moeten domineren. De mensheid zal tot de nuchtere overtuiging moeten komen. 1 dat de energie niet geheel met ideolo gische principes te breidelen is en dat j het voor een goede gang vau zaken in I de moderne maatschappij noodzakelijk is, dat. ideologie zowel als energie, op welk niveau een cultuur ook moge staan, bewust als twee afzonderlijk werkende functies op elkaar afgestemd dienen te worden. Na het uitspreken van deze redevoe- ringen volgde een zeer druk gezochte receptie, wélke de vele aanwezigen goede gelegenheid bood elkaar over en weer de beste wensen voor 1957 aan te bieden Aan hen, die steeds het allerbeste minnen, de Golden Fiction-vrienden en -vriendinnen, zii hierbij voor hun trouw oprechte dank gebracht! Die dank verplicht. Volhardt in Uw vertrouwen, U kunt, als op een rots, op Golden Fiction bouwen, die gouden geurtabakken, uitgelezen-zacht... 't Volmaakte rookgenot zal weer Uw iaar verrijken.. En moge 't net zo goed als Golden Fiction blijken! Virginia Cigarettes I. Gaarne zou ik een klein plaatsje heb ben voor onderstaande in Uw blad: Met belangstelling heb ik kennis ge nomen van de actie, die door universi taire kringen wordt gevoerd tegen de ontluistering van het Rapenburg. Helaas was ik door uitstedigheid verhinderd het request, dat terzake daarvan aan het Gemeentebestuur is gericht, mede te ondertekenen. Ik vraag mij af. waarom het nodig is de verlichting op het Rapenburg te ver anderen. Zowel te voet als per fiets en per auto passeer ik het Rapenburg, doch nimmer heb ik moeilijkheden ondervonden door de zwakke verlichting. Is het beslist no dig om dit sfeervolle deel van de stad een harde felle verlichting te geven? M.i. zeker niet. Wel is het dringend noodzakelijk om Wanneer een land zich de luxe kan <je bestrating te herzien. De oneffenheid van de straat is de oorzaak, dat de oude gebouwen ontzaglijk veel te lijden heb ben van de trillingen, veroorzaakt door het zware verkeer. Ik betreur het, dat met de verbetering van het wegdek niet meer spoed wordt gemaakt. Deze verbetering dringt meer dan die der verlichting. Met dank voor plaatsing, W. S. JONGSMA, Rapenburg 31. veroorloven om zware sociale lasten ten koste van het produktie- en winstvermogen te betalen, dan is een sociaal denkend mens daarvóór; rede neert men echter dat lonen en wat dies méér zjj eigenlijk om wille van de arbeidsvrede worden bepaald en de sociale voorzieningen niet eerst „ver diend" zijn, en dus economisch niet verantwoord dan lijdt het geen twij fel dat men aan het potverteren toe is. Onder zeer grote belangstelling Minister-president dr. W. Drees vertolkte de grote dank van liet Nederlandse volk Onder zeer grote belangstelling is op de laatste dag van het afgelopen jaar het stoffelijk overschot van prof. mr. dr. Roelof Kranenburg, oud-voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal en oud-lid van de Raad van State en oud Leids hoogleraar in het staats- en administratief recht, op de begraaf plaats Nieuw Eyk en Duinen te Den Haag teraarde besteld. H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard werden vertegenwoordigd door dr. C. L. Patijn, kamerheer in buitengewone dienst van de Koningin. Vele Leidse hoogleraren waren eveneens aanwezig. In de ochtenduren was aan het sterfhuis aan de Laan van Poot, door een der adjudanten van de Koningin namens de Koningin en de Prins een t*ans van witte asters met rood-wit-blauw lint bezorgd. Vele autoriteiten Voor de aanvang van de begrafenis op Nieuw Eyk en Duinen om half een had den zich vele verzameld om de vrijdag ochtend op 76-jarige leeftijd onverwacht overleden prof. Kranenburg naar zijn laatste rustplaats te geleiden. Daarvan noemen wij de minister-president dr. W. Drees, de ministers J. G. SuuThoff, ir. C. Staf, dr. I. Samkalden, dr. S. L. Mansholt en mr. dr. R. H. Pos, de voor zitter van de Eerste Kamer, mr. J. Jonkman, de Commissaris van de Ko ningin in Zuid- Holland, mr J. Klaasesz, de directeur van het Kabinet van de Ko ningin, mej. M. M. Teilegen, de chef van de generale staf. generaal B. R. P. F. Hasselman, de ambassadeur van Luxem burg, de heer M. J. P. Kremer, de staats secretarissen mr. di'. A. A. van Rhijn, en A. C. W. Moorman, de oud-ministers, prof. dr. L. J. M. Beel, prof. mr. J. C. van Oven. J. van de Kieft. J. in 't Veld Eerste en de Tweede Kamer, mr. N. De- brot namens de gevolmaohtigd minister van de Ned. Antillen, de voorzitter van de Partij van de Arbeid, de heer E. Ver meer en de tweede voorzitter dezer par tij. de burgemeester van Rotterdam, mr. G. E. van Wal sum. de voorzitter van de Thorbeckestichting' prof. mr. A. C. Jose- phus Jitta. Nadat het stoffelijk over schot in de aula was opgebaard sprak dr. Drees een kort woord. Herdenking door dr. W. Drees li. Inzake „Petitie uit Universitaire ge meenschap" stel ik allereerst de vraag of het niet belachelijk is om de hulp van H. M. de Koningin in te roepen tot wijziging der verlichtingsplannen van de Gemeenteraad, betrekking hebbend op „de ziel van de Sleutelstad", in casu het Rapenburg. In Uw beschouwing over dit onderwerp is alleen de Universitaire Gemeenschap en Uw gelijkgezinde Redactie aan het woord, doch het zou aanbeveling ver dienen wanneer ook de burgerij van Lei den hierover eens haar mening zegt. Want het gaat hier niet alleen over de verlichting, die als motief wordt ge bruikt tot instandhouding van het tegenwoordige Rapenburg, maar óók om de toestand te bestendigen, zoals die thans op deze gevreesde verkeersweg heerst. Wanneer U aan het slot van Uw arti kel zegt: „Tijd dringt", hetgeen betrek king heeft op de lantaarnpalen, dan vergeet U deze noodkreet toepasselijk te maken op de thans heersende verkeers chaos in deze „ziel van Sleutelstad". De gehele dag is deze verkeersweg, geblokkeerd door de aan de wallekant geparkeerde auto's, uitgezonderd de zijde van de Universiteit. Hier kan de Univer sitaire Gemeenschap naar hartelust ma noeuvreren, terwijl de rest van de ver- keersgangers maar moet trachten, het vege lijf te redden om de achterop ko mende auto's te ontwijken op de be schikbare ruimte tussen hekken en voer tuigen, om van de voetgangers maar niet te spreken. En daarom heeft deze lantaarnkwestie een bitter bijsmaakje. Wat zou er van Brussel en Parijs terecht zijn gekomen, wanneer men de oude boel niet had op geruimd om plaats te maken voor de i door iedereen bewonderde boulevards? innerde er aan, dat de overledene als Zou het nu een misdaad zijn om aan docent vele studenten aan zich heeft<je huidige verkeerssituatie het hoofd te verplicht. Hij was een gezaghebbende j bieden door deze „ziel van de Sleutel figuur in het staatsrecht, ook interna- stad" om te toveren in een mooie ver- t'onaai. keersweg? De tijden veranderen, en daaraan moet zich de Universitaire Ge meenschap onderwerpen. De wetenschap heeft toch ook niet stilgestaan? Over Na in het kort iets van diens grote werkzaamheid te hebben geschetst zei dr. Drees, dat het leven van de overledene werd gekenmerkt door een wezensvolle stijlvolle eenvoud. Hij was niet alleen een volksverte genwoordiger. Hy nam ook een werk zaam aandeel aan het organisatorische werk van politieke partyen, eerst in de Vrijzinnig-Democratische Bond, la ter in de massabeweging van de P.v.d.A. De overledene heeft meege werkt aan de stichting van de Pv.d.A. en heeft zich daarin van het begin af aan thuisgevoeld. Bij zijn staatkundige activiteit sprak steeds de wetenschap. Bij zijn weten schappelijk werk sprak immer zijn grote praktische ervaring. Dr. Drees herdacht hier een nobel en fijngevoelig mens. die een groot plichtsbesef had en een warm hart. Aan hem is het Nederlandse volk veel verschuldigd. Tenslotte zei dr. Drees. dat de over ledene zo veel voor zyn gezin heeft be tekend. Allereerst voor zijn vrouw, die zo innig met hem samenleefde en hem zo actief ter zijde stond bij zijn werk. In geliefde aarde Na dr. Drees sprak de oudste zoon van de overledene, die eraan herinnerde hoeveel het recht voor zijn vader heeft betekend en die enkele passages aan haalde uit het werk van zijn vader, welke een beeld gaven van diens opvattingen. Hy bracht dank aan H.M. de Koningin en een Prins Bernhard voor de belang stelling, die zij hebben getoond en hij vroeg aan de vertegenwoordiger van de Koningin en de Prins de eerbiedige dank van zijn familie te willen overbrengen. Prof. Kranenburg is voor velen veel geweest. Zijn onverwacht overlijden heeft hen diep geschokt, zo zei dr. Drees. Prof. Kranenburg was voor zijn overlïj- o den vaak aan zijn bed gekluisterd, maar 1 Nadat'hij dr Drees en de vele bela°ng- telkens weer kon hij zijn werk hervatten, stellenden dank had gebracht, zette de ■PB Dr. Drees dacht hem dezer dagen weer stoet zich in beweging op de begraaf- en mr. dr A. M. Joeke.. de minister van een bezoek te brengen, doch hij kwam plaats en werd het stoffelijk overschof staat mr. J. R. van Schaik. de president aan het sterfhuis. aan de schoot der aarde toevertrouwd. van de Hoge Raad, mr. dr. J. Donner, de advocaat-generaal van de Hoge Raad, prof, dr. G. E. Langemeijer, vele leden van de Raad van State, leden van de Zijn leven was vruchtbaar en geze- „In de grond van het Nederlandse land, gend in volle zin. Gezegend in zijn gezin dat mijn vader zo lief was", zo sprak en in zijn loopbaan. Vruchtbaar in een de oudste zoon van de overledene tot leven v«un werkzaamheid. Dr. Drees her- I ttaoi. enkele jaren zal het Rapenburg tóch alleen een autobaan zijn, aangezien er dan tóch geen plaats meer overblijft voor het kleine verkeer, zoals het nu reeds is. Schrijver dezes hoopt dus dat van verkeerszijde ook eens de mening ken baar wordt gemaakt. H. M. Naschrift van de Redactie - Wanneer de ontwikkeling van het verkeer het te zijner tijd volstrekt noodzakelijk maakt het Rapenburg te dempen en in een verkeersbaan te transformeren, dan zul- Jongen kreeg ernstige brandwonden door vuurwerk Over het algemeen is de nacht van de jaarwisseling in Leiden rustig ver lopen. Natuurlijk, de vuurwerkfabrikan ten zijn er wel bij gevaren, en hoe zou een oudejaarsnacht ooit kunnen slagen zonder rotjes, gillende keukenmeiden en zevenklappers. Maar het heeft geen te grote omvang aangenomen. Mede als gevolg van de gewijzigde politieverorde ning waardoor de winkels aan kinderen beneden de achttien jaar geen vuurwerk mochten verkopen, is het geknal om middernacht minder geweest dan vorige jaren. Toch ging het bescheiden vuurwerk ook in de Sleutelstad met enige onge valletjes gepaard. Het ernstigste ongeval speelde zich in de Clarasteeg af. Een jongen van elf jaar kreeg daar, toen het nieuwe jaar een half uur oud was, een door een andere jongen ontstoken rotje tegen zijn zitvlak. Dat kan pijnlijk genoeg zijn. maar daar bleef het helaas niet bij. De jongen had in de achterzak van zyn broek zelf een arsenaal vuurwerk opgeslagen, dat door de voltreffer tot ontploffing kwam. Ernstige brand wonden aan zitvlak, één van de dijen en rechter hand waren het gevolg. De EHD bracht het slachtoffertje naar het Academisch Ziekenhuis. Verder zijn als gevolg van vuurwerk twee ruiten gesneuveld, een aan de Ho- gewoerd, een aan de Vijfde Groenesteeg. In de Roemer Visserstraat kreeg een herenoverjas ernstige schade door vuur werk. Op de Haarlemmerstraat werd verbaal opgemaakt tegen een jongen die op gevaarlijke wijze vuurwerk tussen het publiek wierp. Een winkelier kreeg pro ces-verbaal wegens het verkopen van vuurwerk aan kinderen beneden de achttien jaar. len we ons, wanneer geen enkele an dere oplossing mogelijk blijkt, daarbij moeten neerleggen. Maar de bezwaren, welke van de zijde der universitaire gemeenschap in het geding worden gebracht, hebben op zich- zelfs niets met het verkeersvraagstuk te maken, doch zijn uitsluitend gericht te gen de haars inziens ongewenste vervan ging van de oude, sfeervolle lantaarns door moderne, welke strijdig met de sfeer van het Rapenburg worden ge acht. Of dit protest tot het beoogde resul taat zal leiden, is aan twijfel onderhe vig; in de eerste plaats komt deze actie rijkelijk laat en in de tweede plaats ge loven wij niet, dat H.M. de Koningin zich geroepen zal gevoelen invloed uit te oefenen op een langs volkomen legade wijze tot stand gekomen raadsbesluit. Welke overwegingen evenwel niet ver hinderen, dat wij sympathiek staan te genover de van universitaire zijde ge voerde actie, mede omdat zij met het verkeersprobleem als zodanig niets uit staande heeft. In week van 20 tot en met 22 dec. 1956 GEVESTIGD C. van de W ai teren en gezin, rijksamb tenaar, J. v. Goijenkade 19; M. T. Schuur man en gezin, monteur PTT, Cosijns.tr. 26; S. E. Bos en gezin, kinderarts, Burggraven- laan 7; M. Reijken-Ent en gezin, Zonme- veldstr. 3; G. Nol les en gezin, ingenieur, Kanaal weg 7; H. W. Kerkhof-Velderman. Roodenburgerstr. 36: I. H. Go, J. van Goijen'kade la; M. Goddijn, Modderman- straat 9; E. M ter Kuile-Van Eek, Apo- thekersdijk 25a; M. A. C. van Heteren. secretaresse. Haarl str. 242; W. Buurman. Joh. de Wittstr. 50; E Bodemeijer, ver pleegster. Rijnsb.weg 167; P. C. Breen, Rapenburg 105; T. H. M. de Vries, ver koopster, Vrouwensteeg 16a; B. J. M. Nie- mer-Snljders, W. Singel 56; P. C. S. Blok, W. Singel 75; H. de Gooijer-Le Nobel, Sophiastr. 4; A. Schaap, hulp in de huish., Hooigracht 18; S. H. van der Wal. be- drijfsteChnicus. H Ryndijk 61; W. Stout- Jesdijk. landarbeider, Waardstr 65. VERTROKKEN J. Verhoef en gezin. Plantsoen 51. naar Oegstgeest, Rhyng.str.weg 157; G. F. Haler en gezin. Zoeterw.singel 10. naar Beilen, Hekstr. 36; H. v. d. Öudenailer en gezin, Herenstr. 8Tb, naar "s-Grav*hhage, Genestetlaan 260: M. J H. Lamboolj- Akkerhuis en gezin. H. Rijndijk 3, naar 's-Gravenhage, v. Blankenburgstr. 51; F. J. Gillissen en gezin, Zoeterw.weg 'li8, naar Bruinisse. Pr. Margrletstr. 20; E. C. Kuivenhoven-Olivier en gezin, Alb Ver- weijstraat 2, naar Rotterdam, Icarusstr. 131; W. F. van Rossen en gezin. Heems kerkstraat 60. naar Rotterdam, Lemikenstr. lib; M. H. Roosen, Wasstr. 2c, naar 's-Gravenhage, Galvanistr. 29; J. C. v. d. Zwet, v. d. Hoevenstr. 16, naar Rotterdam, Coolsingel 79; G. Jongerbloed, Groenho- venstraat 19, naar Heemstede, v. d. Sple- gellaan 12: A. J. M Keijzer, Hoogstraat 4. naar Eindhoven. Rechtestr. 63- J. C. Krol- Schambergen, Haarl.str. 146 naar Waal wijk. Stationsstr. 96; B. J L. Bru*sé, Middelweg 32, naar 's-Gravenhage. Wes- selstraat 161; A. F. Korenhof, Utr. Veer 26. naar Australië; J. M. v. d Kaaij. De Gyselaarstr. 11, naar Warmond. Oranje Nassaulaam 10; O. B. Leget. H. de Vries- straat 35. naar Bussum, Oud Bussumer- weg 2-1 - C. R. Taylor. Kanaalweg 98 naar Groot-Brittannlë; A. Bos. Hoflaan 56, naar 's-Gravenhage, Zuidwal 3; R. B. He ij mans, Rijnsb.weg 51. naar Bussum Oud Baissu- merweg 21; J Sack. Rijnsb weg 153 naar Ver. Staten; M P v. d Hoeven, v. Olden- barneveltstraat 35. naar Ubbergen. Hengst dal 3; B. R. Goutier. O Vest 127, naar Woensdrecht, Zandfort 97; H. J. M. Kager. Atjehstr. 71, naar Voorschoten, v. Kem- pensrtraat 10; A. L Goslings. Birrggiraven- loan. T. Vel&en, Oh. do Bourbonlaan 26.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3