Jeugd ging zich soms te buiten aan baldadigheid en vandalisme SAARGEBIED PHILIPS .Infraphil' Demmenie Ondanks alle ellende werd oude jaar volgens traditie uitgeluid NASSER ZEGT VERDRAG VAN 1954 MET ENGELAND OP Met een enkel woord WEGEN LEKEN OP IJSBANEN Agenda WOENSDAG 2 JANCARI 1957 Rumoerige jaarwisseling Meisje in Groningen door vuurwerk gewond Nagenoeg in geheel Nederland is het oude jaar weer op vrij luidruchtige wijze ..weggeschoten'". Op sommige plaatsen Icwam het daarbij tot exces sen. waarbij opgeschoten jeugd zich vaak te buiten ging aan ergerlijke bal dadigheid en misdadig vandalisme. Helaas vielen er ook nu weer slacht offers te betreuren. Zo werd in Groningen bij het af steken van vuurwerk een 11-jarig meisje, Janette Schaaphok, ernstig gewond. Het kindje stond rustig te kijken naar jongens, die voetzoekers afstaken. Een der voetzoekers raakte het meisje aan haar linkeronderbeen en bleef daar zitten. Het slachtoffer moest onmiddellijk overgebracht worden naar het Academisch Zie kenhuis, waar operatief moest wor den ingegrepen. De recherche stelt een onderzoek in. Schiedam In Schiedam moest een hoofdagent van politie met een zware hersenschud ding en een neusbeenfractuur naar het ziekenhuis worden overgebracht. HU werd van achteren aangevallen, toen hij een arrestant naar het politiebureau wilde overbrengen. Het was een van de opgeschoten Jon gens. die de brandweer hadden ge poogd tegen te houden, toen deze een brandende stapel kerstbomen wilde blussen, die op de Groenelaan gevaar op leverde voor de grote winkelruiten van een kruideniers winkel. Toen de knapen, die de brandweerlieden herhaaldelijk lastig vielen, trachtten de brandslangen door te snijden, greep de politie, die ge alarmeerd was. hardhandig in en arres teerde een van deze jongens. Het over brengen van deze arrestant werd de hoofdagent J. Slavenburg noodlottig. De daders van de aanval op de agent heeft men nog niet gevonden. Bij elkaar heeft liet een uur geduurd, eer het vuur ge doofd kon worden. Vervolg van pag. 1 Tot 1960 economisch nog bij Frankrijk Wij hebben er ons persoonlijk van kunnen overtuigen, dat men er in het Saargebied over het algemeen ivel verheugd over is, dat de streek nu weer politiek bij Duitsland is ge komen. maar wij hebben tevens ont dekt, dat die vreugde heus niet on verdeeld is. De eerste feestroes heeft al spoedig plaats moeten maken voor enkele nuchtere zakelijke overwegin gen. Want verschillende sociale voor delen. waarvan men, zolang de streek onder Frans bestuur stond, kon profiteren, gaan nu in de West- duitse Bondsrepubliek verloren. De Fransen keerden aan met kroost ge zegende gezinnen een aanzienlijk hogere kindertoeslag uit! Als voor beeld dienedat een arbeider met 5 kinderen onder de Fransen een toe lage van 166 mark per maand 'ont ving en dat hij in het vervolg maar 75 mark, dat is dus nog niet eens de helft, zal mogen beuren. Een oorlogsinvalide, die onder Frans regiem 160 mark per maand kreeg, zal in het vervolg noodge dwongen met 70 mark tevreden moe ten zijn. De ouderdomsrente was in de Franse tijd hoger dan zij in de Westduitse Bondsrepubliek kan zijn en ook wat andere sociale voorzie ningen betreft is men er op achter uitgegaan. Iedereen weet dat een dikke of een dunne portemonnaie een heel belang rijke rol kan spelen. In het Saargebied zal nu de Westduitse wetgeving geldig zijn en ook de militaire dienstplicht moet hier thans worden ingevoerd. Amsterdam Ook in Amsterdam is het op sommige plaatsen onrustig geweest. Reeds om half zeven moesten drie agenten van de gummistok gebruik maken om op het Leidsebosje ongeveer 500 scholieren uit een te drijven, die na beëindiging van het FA MOS-toernooi nogal luidruchtig waren en het verkeer belemmerden. La ter op de avond was het vrij onrustig in de binnenstad. Talrijke vechtpartijtjes kwamen voor tussen personen, die het nieuwe jaar bij zijn komst met veel al cohol hadden besprenkeld. Enkele Ame rikaanse militairen vierden de jaarwisse ling op hun manier. Precies twaalf uur gooiden zij een steen door een winkelruit aan de Nieuwendijk. Uit de etalage werd een fles slaolie meegenomenDe da ders zijn nog niet achterhaald. Den Haag Hoewel de politie enige charges tegen opgeschoten jongens, die in de binnen stad baldadigheden bedreven, heeft moeten uitvoeren, is het in Den Haag in vergelijking met voorgaande Jaren bij zonder rustig geweest. Mogelijk hebben daar de uitgebreide voorzorgsmaatregelen toe bijgedragen. Er was een waarschuwing uitgegaan, dat zeer streng zou worden opgetreden en de politie was in groten getale uit getrokken om deze bedreiging indien nodig ten uitvoer te brengen. Tweehon derd vijftig dienaren van Hermandad, in uniform en in burger waren op de been velen uitgerust met helm. sabel en traangasbommen. Er zijn weinig geval len van verwonding. Om half drie was alles weer rustig. Dat is uren vroeger dan vorige jaren. Hongerende krokodillen terrorise ren Natal Nadat grote overstromingen horden krokodillen uit hun gebruikelijke jacht gebieden verdreven hadden, terroriseren de uitgehongerde dieren de dichtbevolkte kuststreek van Natal in Zuid-Afrika. Wild. huisdieren en mensen worden ge lijkelijk door de dieren aangevallen. De boeren kunnen slechts met geweren ge wapend hun veelal overstroomde lande rijen Inspecteren, kinderen worden angstvallig uit da buurt der rivieren ge houden. Een gezin, dat met een boot in de baai van St. Lucia voer, kon ternauwernood aan een geweldig exemplaar ontkomen. De krokodil viel de boot aan. scheurde stukken metaal en hout uit de huid van het eoheepje en alleen aan het feit. dat het vaartuig tamelijk groot was (7 me ter). was te danken dat de inzittenden ontkwamen. Een kleinere roeiboot zou het dier met gemak vernield hebben. Bij Mtubatuba is een 14-jarige Zoeloe jongen door een krokodil gegrepen en voor de ogen van twee andere kinderen verslonden. In een ander geval sleurde een kro kodil een Zoeloe van een baggermolen in de St. Lucia rivier. Een uur lang zwom het dier met het slachtoffer in zijn bek rond, zonder dat de ontzette toeschou wers iets konden doen. De ironie van de situatie is, dat de krokodillen door de Jachtwet van Natal beschermd worden, tot grote veront waardiging van de boeren, die de uit roeiing van ille krokodillen eisen. Twee weken geleden kreeg een vakan tiegast een boete van 10 pond. omdat hij een krokodil had doodgeschoten 's Mans geweer werd verbeurd verklaard! De man had namelijk een monster van vijf meter lengte doodgeschoten op het ogenblik dat het poogde, een school knaap. die op een rubber vlot lag te zonnebaden, te verschalken (Ingez. Med.-Adv.) met dieptewerking VerstuikingenPhilips „Infraphil" weg pijn PHILIPS „Infraphil" zo gemakkelijk In uw gezin Dit infrarood bestra lingsapparaat kan ook met succes worden ge bruikt bij spierreuma- tiek, spit, verwondin gen. stcenpuiste'n, ver koudheid winterhan den en -voeten. fln«p7 M«1 -Art» SCHOOLARTIKELEN Haarlemmerstraat 169 Jaarwisseling in Hongarije Vele westelijke vertegenwoordigers lieten verstek gaan op receptie van de president Ondanks alle ellende en ontberingen van de afgelopen maanden hebben de meeste Hongaren maandag op traditionele wijze het oude jaar uitgeluid. Door de spaarzaam verlichte hoofdstraten van Boedapest trokken ondanks de grote sneeuwval 's avonds grote groepen mensen met papieren hoedjes en ballonnetjes uit alle macht op toeters en fluitjes blazend. Maar nog steeds is het uitgaansverbod van kracht van 's avonds tien tot 's ochtends vier, zodat het later op de avond doodstil was in de stad. Meer Londen acht het nu tijd, dat Amerika spoed maakt met herziening van houding Egypt* heeft het op 19 oktober 1954 met Groot-Brittannlë gesloten verdrag over de basis van het Suetzkanaal opgezegd. Egypte beschouw t het verdrag van 31 oktober 1956. het tijdstip van het eerste Frans-Britse bombardement op Egypte, als van nul en gener waarde. Krachtens het verdrag moesten alle Britse strijdkrachten in het gebied van het Suezkanaal zich binnen twintig maanden uit Egypte terugtrekken. Maar Groot- Brittannië kreeg toestemming 4000 man burgerpersoneel in de kanaalzone te laten voor 't onderhoud van de militaire installaties. Ook kreeg Groot-Brittannië het recht de steunpunten weer te bezetten in geval van een gewapende aanval op Turkije of een land van de Arabische Liga door een niet In het Midden- Oosten gelegen land. Diplomatieke waarnemers in Londen zeiden gisteren naar aanleiding van Nas sers besluit, dat dit een nieuwe slag is voor het vertrouwen in de waarde van verdragen met de huidige Egyptische regering. Reuter tekent bq Nassers stap aan. dat indien Groot-Brittannië de opzegging van het verdrag aanvaardt, zulks grote invloed zal hebben voor het verdedigingsstelsel van het Verdrag van Bag dad. Het vermogen tot steunverlening aan Turkije en Irak. twee leden van het Pact van Bagdad, wordt aangetast als Britse strijdkrachten onder geen enkele omstandigheid naar de Suezkanaalzone kunnen terugkeren. vluchtelingen Men kan zich voorstellen, dat er velen zijn, die hierop niet willen wachten. De stroom van vluchtelingen naar Oosten- kunnen naar Amerika1 nacht zijn 767 Hongaarse vluchtelingen In de intimiteit van de huiselijke kring hebben zij waarschijnlijk met bijzonder weinig weemoed afscheid genomen van het jaar, dat hen voor al in het laatste gedeelte weinig vreugde heeft geschonken. Zij heb ben elkaar het allerbeste toegewenst in de hoop. dat 1957 iets beters zal brengen. Maar het communistische blad „Nepzabadsag" slaat reeds met een deze hoop de bodem in. Het schrijft in een hoofdartikel, dat het komende jaar geen jaar van verho ging van de levensstandaard kan zijn. Het schrijft verder, dat de on derhandelingen met de Sovjet-Unie over de terugtrekking van de Russi sche troepen eerst kunnen beginnen, wanneer „de successen van het so cialisme geheel veilig geacht wor den". Oostenrijk binnengekomen. 192 Honga ren waren op oudejaarsdag reeds de grens overgestoken. Probleem Ondanks de goede wil van vele landen blijft Oostenrijk nog steeds met het vluchtelingenprobleem kampen, zodat, de woorden van de Amerikaanse vice-pre sident Nixon als muziek in de Oosten rijkse regeringsoren geklonken moeten hebben Nixon zeide gisteren, dat de Ver. Staten ..belangrijk meer'" Hongaar se vluchtelingen moeten opnemen, dan de 21.500. waartoe zij zich hebben ver plicht Dit geldt- volgens Nixon niet al leen voor de Ver. Staten, maar ook voor andere vrije landen. Het zou niet ver standig zijn voor de Ver. Staten zich te binden aan een bepaald percentage of een bepaald aantal. In opvolging van Nixons advies heeft president Eisenho- Grote baggermolen wordt gelicht Onze Londense correspondent telefo neerde ons hedenochtend: Egypt.es opzegging van de Brits-Egyp tische overeenkomst is opnieuw een be wijs, dat Nasser in staat is het Westen en in het bijzonder Engeland te trotse ren. De omstandigheid, dat Nasser het verdrag niet heeft opgezegd, toen de vijandelijkheden aan de gang waren, wer gisteren reeds opdracht gegeven meer Hongaren toe te laten dan de 21.500. Er werden nu geen cijfers ge noemd. Integenstelling met Engeland, dat heeft besloten 5000 Hongaren toe te laten buiten de 11.500. die reeds een on derdak hebben gevonden. Weer in V.N. Honearlje zal van 4 januari af de ver gaderingen van de Algemene Vergade ring van de Ver. Naties weer bijwonen, aldus heeft Imre Horvath. de Hongaar se minister van Buitenlandse Zaken be kend gemaakt. De delegatie zal onder leiding staan van Endre Sik. een onder minister van Buitenlandse Zaken. Pre sident Dobi heeft op nieuwjaarsdag de leden van het Corps Diplomatique in het parlementsgebouw ln Boedapest ont vangen De Russische tanks waren voor de receptie begon uit de omgeving van het parlementsgebouw teruggetrokken. Voor de meeste Westelijke diplomatie ke vertegenwoordigers had men zich deze moeite kunnen hesparen. Amerika. Engeland. Frankrijk. Italië. Turkije. Nederland. Wel aanwezig waren de Oost europese communistische landen met inbegrip van de Sovjet-Unie en Joego slavië. Verder Zwitserland. Zweden. Oostenrijk. Finland. Argentinië cn In dia. Franse douarie blijft Het Saargebied zal nog drie jaar lang. dat is dus tot 1960. in een zeer uitzon derlijke positie verkeren, want politiek behoort het weliswaar reeds tot West- Duitsland, maar ln economisch opzicht blijft liet nog bij Frankrijk behoren. Dat wil dus zeggen, dat de douane-grens nog tot 1960 blijft bestaan, dat Franse douane-beambten midden in dit Duit se gebied op hun posten blijven zitten en het hele autoverkeer tussen het Saarland en de overige delen van de bondsrepubliek zullen kunnen en moeten controleren en dat ook het Franse geld nog drie jaar lang officieel in omloop blijft. Het zal ons niet verwonderen, wanneer dit - wellicht zelfs al spoedig - tot wrijvingen aanleiding kan geven, want de Duitsers zullen het niet prettig vinden in hun eigen land door Fransen in douane uniformen aangehouden te worden! Bonn en Moskou Verleden zomer werd in West-Duits- land de communistische partij verboden en daarom moet die partij er nu ook in het Saargebied aan geloven. Het ver wonderde ons dus zeer. toen we op een afstand van maar een paar honderd meter van de schouwburg, waarin Ade nauer zijn toespraak zou gaan afsteken, voor een gebouw stonden, waaraan bloedrode vlaggen openlijk verkondig den, dat hier nog altijd het hoofdkwar tier van de communistische partij is ge vestigd. Voor een der ramen hing een communistisch blad, waarop wij zwart op wit konden lezen, dat deze partij in het Saargebied niet kon en mocht wor den verboden. Tekeningen voor een an der raam eisten, dat in het Saargebied geen Westduifse en andere vreemde strijdkrachten mochten worden gesta tioneerd en dat hier ook geen militaire dienstplicht mocht worden ingevoerd. Maar toen wij elders informeerden, hoe dat nu met het al of niet voortbe staan van de communistische partij ln het Saargebied is gesteld, vertelde men ons. dat de Westduitse minister van Binnenlandse Zaken, dr. Schroder, haar al had verboden. BINNENLAND Op oudejaarsdag ls, na een langdu rige ziekte, op 46-Jarige leeftijd overleden de heer B. T. Wildeman, In leven redac teur van het Nieuwsblad van het Noorden. Door nog onbekende oorzaak is op nieuwjaarsdag de boerderij van de heer Jochum BrulTJsma te Drachten gedeelte lijk door brand verwoest. De sohuuT brandde geheel af. De totale hoolvoorraad en o.a. een trekker gingen verloren. Om wonenden wisten het vee in veiligheid te brengen maar van de veertien koeien lie pen er zes zulke ernstige brandwonden op. dat zij moesten worden afgemaakt. De beschuldigingen tegen de Duitser R. W. P. Bliersbach, gearresteerd op grond van ontvoering van een achttienjarig Ne derlands meisje, zijn door de openbare aanklager te Londen Ingetrokken op ver zoek van de Nederlandse regering Bllere- bach, een 29-jarlge gérant werd ontslagen van rechtsvervolging. De 45-Jarlge opperwachtmeester der Rijkspolitie te Valkenburg, de heer R. Bril is met zijn motorrijwiel ter hoogte van café Pennings te Hulsberg tegen een boom gereden, met het gevolg dat hij kwam te vallen en enkele ogenblikken later aan de bekomen verwondingen overleed. HIJ was gehuwd en had vier kinderen. Aan boord van het sleepsohlp „Fen del 129", dat ln de Waalhaven te Rotter dam lag. heeft zich zaterdagavond een ongeval voorgedaan, dat het leven heeft gekost aan de 54-jarige matroos G Koch uit Duisburg. Bij het ophalen van een anker ls hij aan het hoofd getroffen door een kraanbalk. Met een schedelbaslsfrac- tuur is hij toen naar het Westerzieken huis overgebraoht, waar hij korte tyd later Is overleden. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht is benoemd tot buitengewoon hoogleraar ln de faculteit der letteren en wijsbe geerte, om onderwijs te geven in de peda gogiek en pedagogische psychologie ten Behoeve van de leraarsoplelding, dr. N. C. A. Perquln, thans direoteur van het Hoog veldinstituut (..Studiecentrum voor de vorming van de rijpende Jeugd"). BUITENLAND President Eisenhower is vast van plan ln het komende Jaar verder te gaan met zijn program voor gelijke rechten voor negers in de Ver. Staten. Hij heeft dit maandag gezegd op een bespreking met. republikeinse congresleden, aldus heeft de perschef van het Witte Huis, Hagerty. bekendgemaakt. Een jonge employe van het Chileen»® ministerie van Oorlog neeft het gepres teerd dertig uur cn vijf minuten achter een op een schrijfmachine te tikken. HU verbeterde hiermee het wereldrecord van 26 uur en vijf minuten, det door een Amerikaan 1» gevestigd. De Amerikaanse regering heeft maan dag 6 miljard dinar (ongeveer 75 miljoen gulden) vrij gegeven uit een tegenwaarde fonds. dat was gevormd door Joegosla vische aankopen van Amerikaanse tarwe tegen betaling in dinar onder het econo mische hulpprogramma ln de jaren 1954 en 1955. De tegen waardege lden zullen worden besteed voor de economische ont wikkeling van de districten Umag en Koper die tot het einde van de tweede wereldoorlog Italiaans grondgebied waren. Eugenio Reale. oud-ambassadeur van Italië te Warschau en invloedrijk lid van de Italiaanse communistische party waar van hij dertig Jaar lid ls geweest, ls ge royeerd. HU wordt ervan beschuldigd zich ..buiten de partij" gesteld te hebben door kritiek op de leiders van de party wegens hun houding t.a.v. de gebeurtenissen ln Hongarije en hun Instemming met de richtlijnen van het Kremlin. In het zuiden van India is zaterdag een vljfllng geboren, allen meisjes. De 35-jarige moeder had al vyf dochters. De bekende Britse dirigent Sir Malcolm Sargent heeft dinsdag op een bij eenkomst van musici in Londen verklaard, dat er te veel componisten ln Engeland zijn. Als Iemand een orkeststuk schryft. schijnt men te menen dat een ander ver plicht ls het uit te voeren. Al6 u de stuk ken zou zien. die ik te zien krijg, zou u weten wat voor idiote nonsens er geschre ven wordt, aldus Sir Malcolm. „Al bestaan er sirenes en misthoorns, daarom hoeven we die toch niet ln onze muziek te heb ben I" Het Amerikaanse bureau voor volks telling schatte de bevolking van de Ver. Staten gisteren. 1 januari 1957, op 169.600 000 zielen. Volgen? de ..New York Times" werkt de Amerikaanse marine aan een projectiel, dat door duikboten onder water afgescho ten kan worden op doelen die honderden kilometers ver weg liggen. De naam van dit projectiel is Polaris". In Bonn ls officieel meegedeeld, dat de 23-jarige Prinses Margaretha van Baden en de 29-jarige Prins Tomaelev van Joego slavië zich dinsdag in Londen hebben verloofd. De Prinses is een dochter van de markgraaf van Baden en een nicht van de Hertog van Edinburgh De Prins ls een broer van ex-konlng Peter van Joego slavië. Een correspondent van de ..Daily Telegraph", die een bezoek heeft gebracht aan de Britse laboratoria van atoomonder zoek te Wantage ln het graafschap Berk shire, heeft vertelaard, dat de geleerden, die d« gevolgen van atoom bestraling op le vende en dode stof bestuderen,de klok duizend Jaar hebben teruggezet" De ge leerden zouden door middel van deze bestraling tulpen hebben teruggebracht tot hun oorspronkeiyke wilde staat. Het Britse koninklijke paar zal ln mei een officieel bezoek aan Denemarken brengen, aldu® het Deense blad „Fm® TUftofer. Een Londense firma zal binnenkort zeep aan de markt brengen, die zonder slechte gevolgen gegeten kan worden Deze zeep. d'le uit suiker is gemaakt, heeft ook andere voor zeep ongebruikelijke eigenschappen. Zij bUt niet. wanneer zij met de ogen in aanraking komt en kan bovendien ln gebak verwerkt worden, om het vetgehalte te vergroten. Een woord voerder van de maatschappij verklaarde, dat dit reinigingsmiddel niet alleen goed koper zal zijn, maar ook een zegen voor de plaatselijke autoriteiten, die zich ern stig verontrust maakten over de Invloed van reinigingsmiddelen ln de rioleringen, het valt namelijk ln suiker en vetzuren uiteen en reageert gemakkelijk bij de be handeling ln rioolzuiveringsinstallaties. Vijftien Amerikaanse militairen zijn omgekomen bij het verongelukken van een Constellation van de luchtmacht, maan dagochtend vroeg, op het vliegveld van Pbahran aan de Perzische Golf. Het vlieg tuig. dat via Tripolls ,uit Charleston ln Zufd-Carollne was gekomen, miste bil het landen de rolbaan en vloog ln brand. De zesentwintig andere inzittenden van het toestel bleven behouden. De grote branden ln Zuid-Callfornië. die vijf dagen gewoed hebben. zUn thans bedwongen. Een merendeels met kreupel hout begroeide oppervlakte van 153.786 ha is verbrand; 67 hulzen zijn ln vlam men opgegaan en er Is één dode te be treuren. De Zuidafrlkaanse premier, advokaat Strijdom, heeft maandag in een nieuw jaarsboodschap gepleit voor welwillend heid tussen de rassengroepen ln Zuid- Afrika. „In de eerste plaats tussen de twee groepen blanken en in de tweede plaats tussen de blanken en de nlet- blamken" Strijdom zei. dat het de plicht van elke Zuidafrikaan is de buitenwereld ln te lichten over de Zuidafrlkaanse moei lijkheden. in het bijzonder waar het de rassenscheiding betreft. Pletro Nenru, de leider van de Ita liaanse llnks-soclallstische party, heeft maar het thans doet. wordt in Londen beschouwd als een antwoord op Eisen howers plan, omdat Nasser duidelijk wil maken, dat hy onafhankelijk van Ame rika Initiatieven kan nemen. Eisenho wers voorstel om zo nodig militaire strijdkrachten naar het Midden-Oosten te zenden, wordt in Londen vooral ge zien als een poging om Israël te redden. Het beoogt niet alleen rechtstreekse Russische militaire agressie te voorko- menn, welke op zichzelf onwaarschijnlijk lUkt, maar ook agressie tegen te gaan van enige communistische satellietstaat, welke in het Midden-Oosten zou wor den gevestigd. Het is daarom speciaal een waarschuwing aan het adres van Egypte en Syrië. Nu Egypte de overeenkomst van 1954 heeft ingetrokken, acht men het in Londen van het hoogste belang, dat de Verenigde Staten spoed maken met een radicale herziening van hun houding tegenover het Midden-Oosten. Amerika bezit geen enkele basis in dat gebied en ook geen verdragen met enig land tus sen Noord-Afrika en Pakistan. Engeland daarentegen heeft behalve de Egypti sche basis, verdragen met Lyblë. Jorda nië en Irak en ook verbindingen met enkele van de staatjes rond de Perzische Golf. Nassers nieuwste daad toont aan. dat hij niet wenst mee te werken aan een kalmering van de atmosfeer.. In Londen geeft men echter toe, dat de op zegging der overeenkomst weinig prak tische betekenis heeft. De Britse rege ring heeft destijds al verklaard, dat de Suezbasis van weinig nut zou zijn in een vijandig gezind Egypte. De mogelijkheid bestaat, dat Nasser zich van de installaties (ter waarde van een half miljard gulden) zal mees ter maken, maar of hy dit zal doen is de vraag, omdat Egypte nog een belang rijke som aan Britse oorlogsschulden te vorderen heeft, welke thans bevroren zijn en waarvan hij enkele uren, voor- 1 dat hij het verdrag opzegde, de jaar lijkse aflossing van 20 miljoen pond op- i vorderde. Nasser heeft tijdens de Suez- actie echter reeds voorraden Britse ge weren en andere kleine wapens in beslag genomen en deze onder de Egyptische troepen en bevolking verdeeld. Britse en Franse bergingsschepen zijn gisteren begonnen met het lichten van de 3000 ton metende baggermachine .Paul Solente", de grootste versperring die nog in de haven van Port Said is overgebleven. Andere Britse en Franse schepen, varende onder de vlag van de V. N„ zijn bezig met het opruimen van wrakken, gelegen voor het hoofdkantoor van de Suezkanaalmaatschappij Meer naar het zuiden vegen Egyptische mij nenvegers het kanaal schoon. Twee Duitse bergingsschepen wachten tot dit werk zover gevorderd is, dat zij naar Elferden kunnen opstomen op de reusachtige brug, die het kanaal blok keert, te lichten. Vorst en regen Vorst en regen, deze onplezierige en gelukkig niet te veelvuldig voor komende combinatie heeft gisteren de wegen in het westen en het mid den van ons land onbegaanbaar ge maakt. Vooral op de Veluwe was het bar. Daar waren vele wegen veran derd in een ijsbaan. Automobilisten durfden zich ternauwernood meer op de weg te wagen. Met een snelheid van maximaal tien kilometer kropen zij voort. En nog was er bij Harderwijk een gro te opstopping. Het autobusverkeer had zeer grote vertraging. De bussen van de „Vefuwse autodienst" konden gistermid dag niet van het hoofdstation In Apel doorn vertrekken, doordat xlj onmiddel lijk in dc goot weggleden. Vele bussen hieven onderweg steken. In Apeldoorn duurde deze belemmering van het ver keer byna drie uur. De bussen van in- tcrlocale en locale lijnen strandden langs de weg en de stadpassagiers kre gen de raad maar verder te gaan lopen. Op de Amersfoortse weg tussen de echoput en de Jullanatoren ontstond een ware chaos. Ter hoogte van de Amersfoortse berg moest de eerste auto het opgeven en in een minimum van tijd had zich een file gevormd van drie tot vier kilometer. Alles stond dwars door en tegen elkaar of op de fietspaden. Eerst tegen zeven uur begonnen de bus diensten weer enigszins te rijden. Ook de spoorwegen ondervonden van de gladheid geringe vertraging. Omstreeks vier uur reed gistermiddag tussen Ermelo en Harderwijk een auto door de gladheid tegen een boom. De in zittenden werden niet zwaar gewond, maar moesten wel naar het Piuszieken- huis te Harderwijk worden vervoerd. De verongelukte auto stond dwars over de weg. Kleine wagentjes en fietsers konden er via het fietspad nog juist langs glip pen. maar de grote autobussen van de „Veluwse autodienst" bleven steken. Om vijf uur was men nog vergeefs be zig de weg voor deze autobussen vrij te krijgen. Het was te glad Eveneens omstreeks vier uur besloot de directie van de Naco-busonderneming te Alkmaar de gehele dienst in Noord- Holland te staken. Het duurde gelukkig niet lang. want een half uur later kon de dienst in beperkte mate weer worden hervat. De Afsluitdijk en de wegen in Friesland waren echter levensgevaarlijk om te berijden. Daarom werd de dienst van Alkmaar vla de Afsluitdijk naar Leeuwarden en Heerenveen voor de ge hele avond gestopt. De reizigers moesten van de trein via Amersfoort gebruik ma ken. Op de anders tijdens de feestdagen zo bijzonder drukke invalswegen van Am sterdam was het gisteren als gevolg van de gladheid tamelijk rustig. De wegge bruikers riskeerden niets en reden stap voets over de spiegelgladde autobanen. Ondanks het strooien van zand en pekel waarmede direct werd begonnen, slipten er hier en daar auto's. Zij moesten met veel moeite worden weggesleept. De bus diensten van Maarse en Kroon onder vonden aanvankelijk enige vertraging, doch later op de avond waren de moei lijkheden hier overwonnen en konden de reizigers zonder moeite naar de plaat sen van bestemming gebracht worden. gezonden Deze som vertegenwoordigt meer dan de helft van het bedrag, dat hem werd uitgekeerd toen hij de „Stalin- prijs" kreeg. De rest zal hij aan andere instellingen van weldadigheid schenken. Overstromingen in de Braziliaanse staat Minas Gereis hebben 33 doden ge elst Tien mensen worden nog vermist. De schade wordt geschat op meer dan acht miljoen cruzeiros. De minister-president van Rood- Chlna Tsjou En-Lai, is dinsdagavond per vliegtuig uit Nieuw Delhi naar Peking vertrokken. Tsjou heeft drie dagen lang besprekingen gevoerd met zUn Indiase collega, Nehroe. Tsjou. die uitgeleide werd gedaan door Nehroe en de Tibetaanse heersers, de Dalai Lama en de Pamtsjen Lama, zei tot journalisten dat hy nuttige besprekingen 1 WOENSDAG Schuttersveld. Verbranding van kerst bomen. 7.45 uur nam. DONDERDAG Casino-theater: K. en O. „John en Julie". 10.30 uur voorm. en 4.30 uur nam. ZATERDAG St.-Antonius Clubhuls: Cabaretultvoe- ring Toneelver. „Ons Toneel". 8 u. nam. Schouwburg: Clhr. Zangspel-club Staal- wijk. Operette „De Wonderbloem". 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Haagweg 92: Tentoonstelling Marcel B. Keezer en Lorls Meys. Dagelijks 10 uur voorm.5 uur nam.; woensdag en vrijdag 710 uur nam. (tot 6 Januari). Lakenhal: Expositie „Ars Aemula Na turae" (tot en met 6 Januari). Lakenhal: „Tekenaars van nu (tot 21 Januari BIOSCOPEN Casino „Goud va-n Napels", 18 Jr. Za terdag 2.30, 7 en 9.15, overige werk dagen 7 en 9.15 uur. Zon- en feestdagen 4.45. 7 en 9.15 uur. Donderdagcyclus: „Come back little Sheba". 18 Jr. Dagelijks (behalve zaterdag) „The stars are singing" (alle leeft.) 2.30 uur. Lido „Rock, rook, rock" (alle leeft.) Dageiyks 2.30, 7 en 9.15 uur. Zon- en feestdagen bovendien te 4.45 u. Luxor „Kltty ln de grote wereld" (alle leeft.). Dageiyk» 2.30, 7 en 9.15 uur. Zon en feestdagen bovendien te 4.45 uur. Rex „De verkenners der verloren ber gen" (14 j.). Dagelijks 2.30. 7.15 en 9.15 uur. Zon- en 'eestdager bovendien te 4.45 uur. Trianon „Drei Mëdels vom Rheln" (alle leeft,). Dageiyk» 2.30, 7 en 9.15 uur. Zon- en feestdagen 2.15. 4.30, 7 en 9.16 u. De „Visten" in brand DE STEWARD OMGEKOMEN Op Nieuwjaarsmorgen is door nog onbekende oorzaak brand uitgebroken aan boord van het 1700 b.r.t. metende en met cokes geladen Zweedse schip „Visten'fc dat zich ongeveer 40 mijl ten noordwesten van Terschelling bevond. Een ander Zweeds schip, de 494 b.r.t. metende „Viggen". evenals de „Visten" eigendom van O. F. Ahlmark en Co. te Karlstad, nam de helft van de uit tien twaalf koppen tellende bemanning aan boord. De sleepboot „Holland" is vanochtend met de „Visten" op de Vlierede 10 mijl van Harlingen aangekomen en daar voor anker gegaan. De brug is ge heel uitgebrand: de brand is geblust. De steward van de „Visten'1 is bij de brand omgekomen. De aivond- en nachtdienst van de apo theken te Lelden en Oegstgeest wordt tot zaterdagmorgen 5 januari te 8 uur waar genomen door: Apotheek Van Driesum, Mare 110. tel. 20406. Zuider-Apotheek, Lammenschansweg 4. tel. 23553 en Apoth. Oegstgeest, Wilhelminapark 8, tel. 26274. Bil geen gehoor by Uw huisarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (tan hedenmorgen 7 uur) Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Dublin Londen Amsterdam Brussel Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Ztirloh Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Mallorc» -ii •<3 a 5 s 5 a3 s 5c- CN goh. bew. n 3 -2 4 sneeuw nno 4 -5 0.1 geh. bew. o 9 -1 0 regen zo 4 4 1 regen zzo 6 6 4 mist windstil 1 0 motregen z 4 1 7 geh. bew. zw 3 3 5 nevel zzo 5 0 0 licht bew. ozo 3 1 0 nevel windstil 2 33 geh. bew. nnw 4 6 24 nevel o 3 -2 0 nevel windstil -2 0.2 geh. bew. z 1 -3 0 mist nno 2 -2 0 nevel windstil 1 6 regen windstil 1 62 nevel zo 4 -0 0 licht bew. windstil -0 0 geh. bew. zo 5 13 0.1 onbewolkt wimlwtil 1 0

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 2