OPRUIMING BULTHUIS TELEVISIE Hollanders zijn voor de chaos een gemakkelijke zondebok Tsjoii-En-lai rechtvaardigt liet Russisch optreden in Hongarije Met een enkel woord Agenda MAANDAG 81 DECEMBER 1958 Oud-gouverneur Bank Indonesia: ff ij namen te snel ondernemingen over; Nederlands kapitaal niet verwijderen De oud-gouverneur van de Bank Indonesia, Sjafroeddin Prawiranegara heeft zaterdag als zijn mening uitgesproken,, dat de opbouw van een nationale economie moet zjjn gericht op de belangen van de gemeenschap, en niet uit sluitend op het verkregen van macht. Sjafroeddin, een vooraanstaande figuur in de Masjoemi, zeide dat het ongerijmd zou zijn om geen gebruik te maken van behoorlijke buitenlandse deskundigen en buitenlands kapitaal. „Wü worden nog steeds achtervolgd door de spookbeelden van het Neder landse bewind. Wij zoeken naar een zondebok, die verantwoordelijk is voor de chaos op elk gebied, en die vinden wij gemakkelijk: de Hollanders en de andere vreemdelingen". Misplaatst wantrouwen Sjafroeddin noemde wantrouwen de oorzaak, dat Indonesië de fundamentele wetten van de economie had losgelaten. De haat tegen de Hollanders werd her haaldelijk misbruikt voor het verbergen van pogingen tot het behalen van per soonlijk voordeel, zonder dat men zich hierbij van de consequenties voor de ge meenschap bewust was. „Indonesiërs, die nog steeds tot ob jectief handelen en denken in staat zijn en respect koesteren voor buitenlanders en buitenlands kapitaal, lopen het ge vaar te worden beschuldigd nog steeds aangestoken te zijn door de „Neder landse manier van denken". Dikwijls gebruiken die beschuldigers daarbij een taaltje, dat kennelijk uit het Nederlands is vertaald. De beschuldigers vergeten dat zij wensen te verbergen, dat zij op Nederlandse scholen zijn opgevoed en dat zij hun loopbaan onder de Neder landse regering zijn begonnen. Wij zijn een vrij volk. doch velen van ons hebben nog steeds de mentaliteit van slaven en zijn bezeten door een minderwaardigheidscomplex". Geen capaciteiten Sjafroeddin Prawiranegara merkte voorts op, dat de Indonesiërs veel te snel buitenlandse ondernemingen heb ben overgenomen. Dit kwam alleen maar neer op de vervanging van bui tenlandse kapitalisten door Indonesi sche kapitalisten, terwijl goed geleide bedrijven in een chaos verzeilden. Deze gedachtengang werd nog ge stimuleerd door de regering door het verstrekken van licenties en kredieten aan mensen zonder enige capaciteiten. Produktie verwaarloosd De oud-gouverneur, die aandrong op het zoveel mogelijk gebruik maken van alle beschikbare deskundigen en kapi taal, zeide dat de regering tot nu toe alle aandacht had geconcentreerd op de ver vanging van de koloniale economie door een nationale economie en het behoud van Indonesië's natuurlijke hulpbronnen en het bestaande produktie-apparaat had verwaarloosd. Het besluit van de Indonesische gezien als het opruimen van obstakels, die de ontwikkeling van de Indone sische economie in de weg staan, doch niet als te zjjn gericht op het ver wijderen van het Nederlandse kapitaal uit Indonesië op zo kort mogelijke ter mijn, zoals velen schijnen te denken. Thans 377.000 A.N.W.B. leden De A.N.WJ3. boekte in 1956 weer een zeer grote ledenwinst. De Bond, die op 31 december 1955 337.000 leden telde, sluit nu het jaar af met 377.000 leden, hetgeen betekent, dat in één jaar rond 40.000 Nederlanders het ledental van de nationale toeristen- en verkeersorgani- satie kwamen versterken. Het aantal Wegenwachtleden groeide in gelijke mate van ruim 180.000 op 31 december 1955 tot 218.000 nu. Zij ver leenden in 120.000 gevallen hulp. Had dus de A.N.W.B. over de leden groei alle reden tot tevredenheid, ook de verschillende Bondsdiensten hadden over gebrek aan belangstelling geenszins te klagen. Men had handen vol werk om de vele service-aanvragen te verwerken en de Jaarresultaten demonstreren dan ook wel treffend de nog steeds sterk stijgende reislust en de toename van het verkeer, die in 1956 belde een record hoogte bereikten. Het aantal verstrekte reLsinlichtin- gen voor het buitenland steeg met 20% van 228.000 in 1955 tot 273.000 in 1956, waarbij het aantal compleet uitgewerkte reisplannen, die werden afgegeven, de 70.000 overschreed. (Ingez. Med.-Adv.) Navordering belasting over voorraden Suiker, benzine en gedistilleerd COUPONS BALATUM VLOERBEDEKKING DAMAST, enz., enz. KARPETTEN, vanaf f69.— GORDIJNSTOF va. f 1,69 p. m. Er zijn honderden koopjes bij BOTERMARKT 23 Nu de wet tot vrijstelling van omzet belasting voor textielprodukten en verhoging van enkele andere belastingen op 1 januari 1957 in werking treedt, zjjn maatregelen afgekondigd tot na vordering van belasting over voorra den suiker, benzine en gedistilleerd en tot bijbetaling van motorrijtuigenbe lasting voor auto's, waarin niet of niet uitsluitend benzine als brandstof wordt gebruikt. Om moeilijkheden voor en stagnatie in het bedrijfsleven te voorkomen is er in voorzien de opneming van voor raden niet op één dag te doen ge schieden. In verband met de automatische her leving van de omzetbelasting op suiker per 1 januari zal voor dit produkt om zetbelasting worden nagevorderd, over op die datum bij handelaren en fabri kanten aanwezige voorraden suiker en of glucose, tenzij deze 1000 kg of minder bedragen. Het bedrag van de navorde ring is voor suiker vastgesteld op f. 3,80 en voor glucose op f. 2,85 per 100 kg netto-gewicht. De peildatum voor voor rad enbenzine van meer dan 5 hl in op slagplaatsen en bij pomphouders is be paald op 7 januari. Het bedrag van de navordering aan bijzonder invoerrecht op benzine is vastgesteld op f. 7.69 per hl bij 15 graden C. Voor de voorraden gedistilleerd van meer dan 50 liter, ongeacht de sterkte, is de peildatum 14 januari. Het bedrag van de navordering is vastgesteld op f. 121,50 per hl ad 50%. Deze navorde ring geschiedt ook over voorraden van particulieren. De navordering blijft be perkt tot "f60,75 per hl ad 50% voor hoeveelheden reuk- en toiletwaters, die zijn vervaardigd met gedistilleerd, waar regering tot unilaterale opheffing van i voor gedeeltelijke vrijdom van accijns is de Ronde Tafel-overeenkomsten met genoten. Buiten navordering blijven de Nederland, moet volgens hem worden i alcoholhoudende dranken (z.g. verlof- likeuren', zoals wijnadvocaat, wijnlikeu ren en in het algemeen de dranken met een alcoholgehalte beneden 15%. Omdat de motorrijtuigenbelasting voor auto's, waarin niet of niet uitsluitend benzine als brandstof wordt gebruikt per tijdvak van een maand of van 15 dagen wordt geheven, gaat de verhoging van deze belasting in op 1 januari De huidige belastingkaarten behou den hun geldigheid tot en met 15 januari 1957. Nadien zyn zij alleen geldig, indien daarop voorkomt de aantekening, dat bijbetaling van mo torrijtuigenbelasting is geschied. (Ingez. Med.-Adv.) Gangetje 12 Felle brand te Lievelde FABRIEK EN WOONHUIZEN VERNIELD Vanmorgen zijn te Lievelde bjj Groenlo door een felle uitslaande brand de sportkledingfabrlek „Sturka" en drie woonhuizen bijna geheel ver nield. Drie andere woonhuizen zijn door het vuur beschadigd. 25 personen zqn door deze brand dakloos gewor den. Vermoedelijk tengevolge van het aan steken van een kachel in de fabriek, is de brand omstreeks acht uur uitgebro ken. Anderhalf uur later had de brand weer van Lichtenvoode het vuur reeds zodanig onder de knie. dat met nablus sen kon worden begonnen. De rookont wikkeling was toen echter nog aan zienlijk. In. een van de drie nagenoeg ver woeste woonhuizen was een manufac turenzaak gevestigd. Er hebben zich geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. De Masjoemi dreigt met aftreden Simbolon met zijn aanhangers nog steeds spoorloos Nog geen beslissing over liet Kabinet Radio-Medan heeft gisteren bekendgemaakt, dat de verblijfplaats van de opstandige kolonel Maloeldin Simbolon nog onbekend is. Volgens de radio was Simbolon vergezeld van ongeveer 300 militairen, toen hq uit Medan vluchtte. Het zou kunnen zijn, dat de kolonel en de miltairen, die hem trouw bleven, nog in de residentie Noord-Sumatra ver blijven, doch het is ook mogelqk, dat zjj intussen in het district Tapanoeli zqn aangekomen. De nieuwe commandant, Djamin Ginting, die trouw is aan de centrale regering, heeft Simbolon zeven dagen de tijd gegeven zich te melden. De radio berichtte, dat 16 man, die met Simbolon vluchtten, zich reeds heb ben overgegeven. De leiders van de Indonesische par tijen, die deelnemen in het hui dige coalitiekabinet, hebben het lot van de Centrale regering besproken, doch zijn niet tot een beslissing ge komen. De PNI (waartoe de premier behoort» wil handhaving van het ka binet. De Nahdatoel Oelama en de kleine Islamietische partij PSII zou den voorstanders zijn van grondige herschikking van het kabinet. De grote islamietische partij Masjoemi en waarschijnlijk ook de kleine katholieke en christelijke partjjen wensen aftre ding. De Masjoemi heeft een beroep op allen gedaan om uit de regering Sas- troamidjojo te treden, en heeft ge dreigd het kabinet alleen te verlaten, uit protest, als geen van de andere partijen het kabinet de rug toekeert. Naar wij uit cultuur kling en werkzaam ter Oostkust van Sumatra vernemen, vindt het leven in Medan en op de on dernemingen normaal voortgang en is van enige onrust geen sprake. De ..Washington Star" schreef zater dag dat de opstand op Sumatra blijkbaar Scherpe kritiek op Amerikaanse politiek Pakistan bleef in Westelijk kamp De premier van Communistisch- China, Tsjou En-Lai. momenteel op wereldreis heeft gisteren in Birma in een uitzending voor de Amerikaanse televisie als zijn standpunt te ken nen gegeven, dat er „geen inmen ging" van de Sovjet-Unie in de bin nenlandse aangelegenheden van Hon garije is geweest, omdat „de Hongaar se regering zelf om tussenkomst van de Russen had gevraagd". „Integen deel". aldus Tsjou En-Lai: „Het is de Algemene Vergadering van de Ver enigde Naties geweest, die getracht heeft zich te mengen in de Hongaarse BINNENLAND Het aantal toneelverenigingen dat bij do Ned. Amateur Toneel Unie is aan gesloten heeft de 1000 overschreden. Van 7 tot en met 10 Januari 1957 zal in het RAI-gebouw te Amsterdam een „Horeca-vakbeurs" worden gehouden. Luitenant ter zee der tweede klasse C. F. A. Linck, die is omgekomen toen een Firefly van de Marine Luchtvaart dienst in zee stortte, is vandaag begraven op de begraafplaats Oud Eik en Duinen te Den Haag. De begrafenis van het an dere slachtoffer, de hulpvliegtulgmaker 3de klasse-zeemilicien S. Weljma vindt morgen .plaats op de Algemene Begraaf plaats te Werkendam. In de nacht van zaterdag op zondag, enkele minuten voor twaalf uur is op de overweg aan de Langeweg bij Zevenber gen de 23-jarige Cornells Lodewijks uit het dorp Langeweg door een trein gegre pen. Hij was onmiddellijk dood. De Jonge man wilde de overweg nog oversteken ter wijl de half automatische slagbomen reeds in werking waren. De trein, die op het traject RoozendaalLage Zwaluwe reed, had een half uur vertraging. Het Inorementum van het Baarns Lyceum deelt mede, dat tot zijn spijt reeds na een week alle besohikbare kerst kaarten, waaraan de prinsseseen hadden medegewerkt, uitverkocht waren en dat de terugstorting van de niet bestede giro bedragen eerst in Januari zal kunnen ge schieden. Zaterdagmiddag hebben burgemees ter en mevrouw d'Ailly de tweede af scheidsreceptie voor de burgerij van de hoofdstad in het Kon. Instituut voor de Tropen te Amsterdam'gehouden. Ditmaal waren het Rijks- en stedelijke autoriteiten, leden van de rechterlijke macht, verte genwoordigers van kerkgenootschappen en deputaties van verenigingen op de meest uiteenlopende gebieden. In drie uur tijds dTukten de heer en mevrouw d'Ailly ruim 1000 handen Ver scheidene geschenken werden overhan digd. Gistermorgen om vijf uur is in de Amstelstraat te Amsterdam een 46-Jarige schilder uit Beverwijk door twee mannen mishandeld en daarna beroofd van een bedrag van ongeveer f 60. De daders van deze beroving werden vrij spoedig door de politie Ingerekend en achter slot en grendel gezet. Zij zijn een 22-jarige metselaar „een bekende van ons", zegt de politie" en een 36-Jarlge stoker, belden uit Amsterdam. Zaterdagavond is op de Hilversumse 6traatweg ter hoogte van kasteel de Hoo- gevuursche een 24-Jarlge mevrouw uit Hilversum dodelijk verongelukt bij een autobotsing. Door de gladheid van een weggedeelte verloor haar echtgenoot de maoht over zijn wagen, die haaks op de weg kwam te staan. Een auto uit Hilver sum. greep de wagen in de flank, waarbij de dame gedood werd. Het 400 ton metende Nederlandse schip Pegasus" heeft gistermiddag ge meld, dat het zich op 25 mijl ten zuid westen van Portland (Zuidwest Engeland) in nood bevond door ontploffing van de deklading. Het schip was nog intact, doch de deklading kon niet overboord gezet worden. Het sohlp is de haven van Port land binnengesleept. Een brand aan boord is geblust. Persoonlijke ongeluk-ken deden zich niet voor. Blijkens zo juist door het C.B.S. ge publiceerde gegevens waren er op 3 Januari 1956 3.706 kleuterscholen met 370.222 leerlingen en 10.052 (hoofd-)leid sters. Het aantal scholen en leidsters steeg sedert 1 Januari 1955 met resp. 4 en 5 4%. Het aantal leerlingen bleef vrijwel gelijk. De minister van Volkshuisvesting en Bouwmh verheid heeft tot nu toe voor 19 bouw-onjecten, waar proeven worden ge nomen met het doorwerken onder minder gunstige weersomstandigheden, een. bij drage verleend. BUITENLAND De Britse socialistische leider Hugh Gaitskell is zaterdag naar New York ver trokken. Hij zal in de komende drie weken een aantal lezingen in de V S. houden. De Sovjet-Unie is, naar het Westdultse blad „Bild am Soantag" meent te weten, bereid vice-premier Mikojan naar Bonn te zenden voor onderhandelingen over een handelsovereenkomst. Voorts maakt het blad melding van geruchten volgens welke de vroegere Sovjetrusslsche premier Ma lenkof begin volgend Jaar een bezoek aan Bonn zal brengen. De Franse diplomaat Leon Begorre, assistent-secretaris van het Franse ge zantschap te Boekarest-, is door de Roe meense autoriteiten tot persona non grata verklaard. Begorre wordt ervan beschul digd op 26 december ,.een grote som" aan een Roemeens echtpaar te hebben gegeven en twee brieven van hen te hebben aan genomen, die hij als diplomatieke post naar Parijs zou zenden. De Argentijnse overheid heeft vrij dag de eigendommen van Duitse instel lingen en verenigingen (particuliere, sociale sport en opvoedkundige idie tij dens de oorlog waren onteigend, aan de voormalige eigenaars teruggegeven. President Eisenhower heeft tij dens de kerstdagen een familie reünie in het Witte Huis gehouden. Opa Ike met zijn jongste kleindoch ter. de écn jaar oude Mary jean. Een 22-jarige vluchteling uit Joego slavië heeft ln Oostenrijk octrooi verkre gen op een eenmans-hellkopter. die hij naar analogie van de volkswagen „volks- hefschroef'Vllegitulg" heeft genoemd. Naar zijn zeggen zal het vervoermiddel, dat ongeveer 100 kg. weegt, ongeveer evenveel kosten als een motorfiets. Een Amerikaans militair vliegtuig is in Japan neergestort. Negen van de elf bemanningsleden kwamen om het leven. Radio-Warsohau meldde zaterdagavond, dat het Poolse militair gerechtshof de bis schop van Kielce, mgr. Kaczmarek, drie priesters en een non op vrije voeten heeft gesteld. Een volksrechtbank, had deze vijf geestelijken in 1953 tot twaalf jaar ge vangenisstraf veroordeeld wegens activi teit" tegen de staat, en spionnage voor de westelijke mogendheden. Volgens de radio is men van plan een proces aanhangig te maken om de geestelijken volledig eerher stel te geven. President Eisenhower heeft een nieuwe brief opgesteld voor de premier van de Sovjet-Unie. maarschalk Boelga- nin. waarin wordt gezegd, dat de ontwa peningskwestie dient te worden aangepakt in de Verenigde Naties, aldus is zaterdag te Washington gemeld. Deze brief is een antwoord op Boelganlns brief van 17 no vember. Volgens een te Aden verschijnend blad hebben leden van een Jemnltlsche stam voor de tweede maal deze maand een moordaanslag gepleegd op de Kroon prins van Jemen. De laatste maal hebben drie stamleden te Sanaa twee mannen van de koninklijke garde gedood en verschei dene anderen gewond. De Zweedse tantoboot „Samba", die men reeds verscheidene dagen tevergeefs heeft trachten te redden, nadat zij in een vliegende storm op drift was geraakt, is zaterdag bij het aanbreken van de dag bij de rotsen voor de haven Lerwick op de Shetland-eilanden gezonken. Een zware zee had het schip op de rotsen stuk ge slagen De bemanning was reeds vrijdag overgestapt op een reddingsboot en de Nederlandse sleepboot „Noord-Holland". Leden van het buiten de wet gestelde Ierse Republikeinse leger heben zondag avond een bom geworpen naar het politie bureau te DerrylLn ln de provincie Fer managh (Noord-Ierla.nd). Een 22-jarige politieagent werd gedood. Volgens het Westberlljnse avondblad ..Der Kurier" zal het Oostduitse leger ge zuiverd worden om de mogelijkheid van een opstand zoals in Hongarije te voor komen. Alle voormalige officieren van de nazistische wehrmacht zouden administra tief werk krijgen. Onlangs zouden twee Russische adviseurs aan elk Oostduits bataljon zijn toegevoegd afgezien van een Russische officier, die toezicht houdt op dc munitie van het bataljon. Na een verblijf van 41 Jaar als krijgs gevangene ln de Sovjet-Unie is zaterdag de Oostenrijker Franz NapokoJ in zijn land teruggekeerd HIJ werd in 1915 (ln de eerste wereldoorlog) bij Krakau gewond en door de Russen krijgsgevangen ge maakt. In het observatorium van Poelkowo, bij Leningrad, is de grootste radiotele scoop ter wereld ln gebruik genomen, aldus meldt het officiële Sovjetrusslsche persbureau „Tass" Een Italiaanse Alpenpatrouille heeft zondag twee Italiaanse alpinisten gered, die sedert eerste kerstdag m een hut op 3120 meter hoogte op de Montblanc inge sneeuwd zaten. De patrouille moest zich een weg hakken door een ijsbarrière van 500 meter. De Bulgaarse Nationale Vergadering heeft zondag de eerste vice-premier, Tsjankof. ontheven van zijn funotie van voorzitter van de commissie voor de plan nen. Premier Joegof vertelaarde, dat Tsjan kof zich nu beter namens de regering kan wijden aan het verbeteren van de eco nomie. aangelegenheden doordat zij. in strijd met het Handvest der Ver. Naties, de binnenlandse aangelegenheden van Hongarije besproken heeft". Voorts oefende hij scherpe kritiek uit op de „imperialistische landen, die hun afgrijselijk gezicht hebben laten zien bij de Egyptische kwestie". Hij spaarde ook de Amerikaanse politiek niet. „Aan de ene kant tracht de regering van de Ver. Staten de plaats in te nemen van Engeland en Frankrijk, terwijl zij aan de andere kant het Brits-Franse plan voor de zogenaamde controle over het Suezkanaal steunt. De Amerikaanse regering heeft bovendien in een groot aantal landen militaire bases gevestigd en in veel andere voorrechten verwor ven, dank zij een zogenaamde hulp. Dit alles kan niet tot de gedachte leiden, dat Amerika aan de kant staat van de volkeren, die voor hun onafhankelijk heid strijden!" Tsjou En-Lai is gisteren nog in Nieuw Delhi aangekomen voor besprekingen met Nehroe. Tevoren was hem in Dacca uitgeleide gedaan door de Pakistaanse premier Soehawardy, die verklaarde dat het bezoek had bijgedragen tot het uit de weg ruimen van misverstanden. In officieie kringen in Dacca werd giste ren vernomen, dat China en de Sovjet- Unie economische hulp hebben aange boden op voorwaarde, dat Pakistan uit het Verdrag van Bagdad en de Zuid- oostaziatische verdragsorganisatie zou treden en alle banden met de Ver. Sta ten zou verbreken. De Pakistaanse lei ders hebben dit verworpen en aan Tsjou En-lai duidelijk gemaakt, dat zij niet van plan zijn hun Westelijke bond genoten in de steek te laten. Voorts werd verklaard dat Pakistan getracht zou hebben dc Chinese pre mier over te halen een verzoenend gebaar te maken en de tien Ameri kanen. die nog in China gevangen zitten ,vrq te laten. Doch Tsjou wei gerde rondweg, nij verklaarde, dat hij reeds genoeg verzoenende gebaren had gemaakt. Nu was het de beurt aan de Amerikanen DINSDAG Sohouwburg: „De Schouwspelers". „Het Biechtgeheim". 8.15 uur nam. WOENSDAG Lakenhal: Nieuwjaarsvergadering Kamer van Koophandel. 3£ uur nam. Schuttersveld. Verbranding van kerst bomen. 7.45 uur nam. DONDERDAG Casino-theater: K. en O. „John en Julie". 10.30 uur voorm. en 4.30 uur nam. ZATERDAG St.-Antonius Clubhuis: Cabaretuitvoe ring Toneelver. „Ons Toneel". 8 u. nam. Schouwburg: Ghr. Zangspelclub Staal- wijk. Operette „De Wonderbloem". 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Prentenkabinet (Kloksteeg): Fototen toonstelling Ned. Fotografen Kunstkring (t/m 31 december). Haagweg 92: Tentoonstelling Marcel B. Keezer en Lovls Meys. Dagelijks 10 uur voorm.5 uur nam.; woensdag en vrijdag 710 uur nam. (tot 6 Januari). Lakenhal: Expositie „Ars Aemula Na turae" (tot en met 6 januari). Lakenhal: „Tekenaars van nu (tot 21 Januari). BIOSCOPEN Casino „Goud van Napels", 18 Jr. Za terdag 2.30, 7 en 9.15, overige werk dagen 7 en 9 15 uur. Zon- en feestdagen 4.45, 7 en 9.15 uur. (Oudejaarsavond ge sloten Donderdagcyclus: „Come back little Sheba". 18 jr. Dagelijks (behalve zaterdag) „The stars are singing" (alle leeft.) 2.30 uur. Lldo „Rock. rook, rock" (alle leeft.). Dagelijks 2.30, 7 en 9.15 uur. Zon- en feestdagen bovendien te 4.45 u. (Oude jaarsavond gesloten). I.uxor .Kitty in de grote wereld" (alle leeft.). Dagelijks 2.30. 7 en 9.15 uur. Zon en feestdagen bovendien te 4.45 uur. (Oudejaarsavond gesloten). Rex „De verkenners der verloren ber gen" (14 J.). Dagelijks 2.30. 7.15 en 9.15 uur. Zon- en 'eestdager. bovendien te 4.45 uur. (Oudejaarsavond gesloten). Trianon „Drei Madels vom Rheln" (alle leeft.). Dagelijks 2.30. 7 en 9.15 uur. Zon- en feestdagen 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u. (Oudejaarsavond gesloten). een nieuwe periode van ernstige be proeving voor de jonge republiek Indo nesië is. Onder de huidige omstandig heden schijnt er geen andere oplossing mogelijk dan een door middel van on derhandelingen. De jeugdige opstandige leider kolonel Simbolon wordt beschre ven als militair bekwaam en politiek po pulair op Sumatra. De grote persoonlijke populariteit van president Soekarno schijnt zijn eigen po sitie te verzekeren, waardoor het alter natief van een regeling door middel van onderhandelingen met de opstandelingen als de meest waarschijnlijke oplossing overblijft. Suezkanaal in mei helemaal schoon Opruiming met volle kracht begonnen, zegt Wheeler Luitenant-generaal Raymond Wheeler heeft gisteren meegedeeld, dat met volle kracht en in volledige samenwerking met de Egyptische autoriteiten met de vrijmaking van het Suezkanaal is be gonnen. Zoals bekend is de generaal door de Verenigde Naties belast met het opruimingswerk. Hij zei dat tegen begin maart een vaargeul vrij zal zijn, die breed genoeg is voor schepen van lO.Oftl) ton. In mei zal naar schatting het kanaal helemaal schoon zijn. Enkele schepen van de Brits-Franse bergings- vloot zullen tijdelijk in V.N.-verband blijven werken in de haven van Port Said. De bergingsvloot van de Ver. Naties zal ongeveer 30 schepen tellen, waarvan er al 23 in het kanaal zijn aangekomen. Het Nederlands-Deense consortium heeft de technische leiding. Het wordt bijgestaan door bergingsvaartuigen en deskundigen uit België, Duitsland, Zwe den en Italië. Bloedige begrafenis in de stad Algiers Zes doden, honderd gewonden Duizenden Franse kolonisten zijn za terdag bü de begrafenis van de ver moorde burgemeester van Boufarik, de Fransman Froger, in de straten van Al giers slaags geraakt met Mohammedaan se Arabieren, Zes personen, allen Mo hammedanen', werden gedood en onge veer honderd, voor het merendeel Mo hammedanen, gewond. De toestand van vijf gewonden is ernstig. Twee van de gedode Mohammedanen hadden van het dak van een hotel op een politiepa trouille geschoten. Een andere omgeko men Mohammedaan had op een men senmenigte geschoten. Dertig auto's werden bij de ongeregeldheden omver geworpen en twee in brand gestoken. Op het ogenblik, dat het stoffelijk overschot de begraafplaats zou worden opgedragen, ontplofte een tijdbom. Aan een aantal graven werd schade aange richt, maar er vielen geen doden of ge wonden. Tijdens de uitvaartmis verza melden zich duizenden voor de kerk, waar zij de Marseillaise zongen en „Al gerije voor Frankrijk" riepen. Wijlen burgemeester Froger was leider van de kolonisten, die zich verzetten tegen con cessies aan de Arabische nationalisten. De politie trad met gummistokken op tegen jonge Europeanen, die cafés en winkels van Mohammedanen binnen drongen, waar zij de inhoud kort en klein sloegen. Ook werden auto's in brand gestoken. Een groot aantal perso nen liep verwondingen op. Franse ordetroepen hebben bij Con- stantine een konvooi met voorraden voor de opstandelingen onderschept. Bij ge vechten met de begeleiders van het konvooi zijn vijftien rebellen gesneuveld. De dienst d-er huisartsen te Leiden wordt vani morgenochtend 8 uur tot woensdagmorgen 8 uu.r waargenomen door de doktoren Kors, 's Gravesande, Masten broek. Veldhuyzen en Van Wingerden, Te Oegstgeest wordt deze dienst vara hedenmiddag 6 uur tot woensdagmorgen 7 uur waargenomen door dokter Van Glabbeek. tel 23949. Op maandag 31 december zijn des avonds (vanaf 6 uur) en 's nachts ge opend voor het klaarmaken van spoed» reoepten: Apotheek Van Drlesum, Mare 110 tel. 20406, Zulder-Apotheek Lammen» schansweg 4, tel. 23553. Apotheek Ocgst- geesit. Wilhelmlnapark 8. tel. 26274. Op dinsdag 1 Janxiari is vanaf 'smor gens 8 uur tot 's avonds 12 uur alleen geopend Apotheek Van Driesum. Vanaf 24 uur wordt de dienst weer waargenomen door Apotheek Van Driesum. Zuider- Apotheek en Apotheek Oegstgeest. BIJ geen gehoor bq Uw hulsarts ol specialist, bel op dokterstelcfoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur). v.m. *53 V Cl J2 3 c S 3 t S flf 1$ Stockholm geh. bew. z 4 -4 0 Oslo ij zei zzo 3 -1 0.9 Kopenhagen half bew. ozo 12 -1 4 Aberdeen sneeuwbui zo 11 7 5 Dublin motregen zzw 9 7 3 Londen regen zo 3 6 7 Amsterdam onbewolkt zo 4 1 1 Brussel onbewolkt zzo 4 3 0 Parijs onbewolkt O 3 2 0 Bordeaux regen zzo 2 5 9 Grenoble zwaar bew. windstil 1 15 Nice regen nnw 4 5 20 Berlijn zwaar bew. o 3 -6 0 Frankfort onbewolkt ono 4 -5 0 München nevel -12 0 Zurich mist nno 3 -2 0 Genéve mist z 1 1 5 Locarno sneeuw O 1 -1 4 Wenen sneeuw zo 4 -3 0.1 Innsbruck zwaar bew. w 3 -4 0 Rome regen zzo 7 10 17 Mal lor ca half bew. nno 2 5 0.3

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 2