AMERIKA GAAT COMMUNISME EN MIDDEN-OOSTEN KEREN WEERBERICHT Invloed van Moskon aldaar zou West-Europa in feite machteloos maken tegen rode dreiging Militaire en economische hulp AMERIKAANSE WAPENS VOOR DE ALGERIJNSE REBELLEN? Firma D. Krel Zn. 95ste jaargang MAANDAG 31 DECEMBER 1956 No. 29024 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 17.— per kwartaal; 12.35 per maand; 10.55 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 HET is natuurlijk geen toeval dat het vandaag de laatste dag van het jaar is. Met andere woorden: het is helemaal niet toevallig, dat het nu al weer een héél jaar geleden is. dat we óók een oudejaarsavond beleefden. We weten het immers zo goed: decem ber is de feestmaand bij uitnemendheid. Het begint met het Sint-Nicolaasfeest, het festijn waarnaar vooral de nog „ge lovige" jeugd lang tevoren reikhalzend uitziet, maar dat ook voor ouderen zijn onmiskenbare en typisch-Hollandse be koring heeft. Dan volgen de voorbereidingen voor het kerstfeest; de komst van een den- neboom. het feestelijk gebeuren van het optuigen en de verrukte gezichtjes van de kinderen, wanneer ze. in de nog donkere morgen van de eerste kerstdag, voor het eerst ermee worden geconfron teerd. De voorafgaande beraadslagingen in de huiselijke kring: zullen we met Kerstmis „thuis" eten? Zullen we gas ten vragen? En zo ja. wie? Of zullen we de uitnodiging om de kerstmaaltijd èlders^e gebruiken, dankbaar accepte ren? Het laatste bespaart de huisvrouw vanzelfsprekend een heleboel hoofdbre kens en rompslomp. Maar aan de andere kant is Kerstmis niet een bij uitstek „huiselijk" feest en wordt die extra-inspanning niet ruimschoots be loond door de vertrouwde intimiteit van de eigen omgeving, voor deze gelegen heid nog eens extra feestelijk aange kleed? EN wanneer dan ook deze dagen weer gezellig zijn doorgebracht, kijken we onwillekeurig vooruit naar het sluitstuk van de trits dezer feestelijk heden: de oudejaarsavond met als on afscheidelijk verlengstuk: de nieuw jaarsdag. De dag waarop iedereen ieder een hardop toewenst wat iedereen als wij goede mensen waren! eigenlijk in zijn hart iedereen dagelijks zou moe ten toewensen: veel heil en zegen in het nieuwe levensjaar! Zo brengen de voorafgaande gebeur tenissen ons ongemerkt in de sfeer van de oudejaarsavond, die er ons van be wust doet zijn. dat al weer een jaargang is voltooid. Dit besef zou bij de over grote meerderheid der mensheid hoogst waarschijnlijk heel wat minder duidelijk leven, wanneer wij ons bij de oriënte ring in de tijdruimte alleen maar lieten leiden door onze herinnering! Hoe kort lijkt het nog pas geleden dat wij aan het einde van 1955 net als nu de pen ter hand namen teneinde ons, in overeenstemming met de sfeer van dit ogenblik, met een min of meer beschou welijke overpeinzing te richten tot onze lezerskring. En toch: wat is er in die korte tijd ontzaglijk veel gebeurd! Zowel in de grote wereld als in onze naaste familie- en vriendenkring. Ook al woedt er ner gens ter wereld officieel oorlog, de leuze „vrede op aarde" werd in 1956 evenmin verwezenlijkt. In Noord-Afrika duurde de bloedige strijd voort; president Nas ser van Egypte bracht door zijn naasting van het Suez-kanaal de wereld aan de rand van een oorlog en de Sovjet machthebbers konden in Hongarije de stem van de vrijheid niet dan in bloed smoren WIE zich vanavond ook maar één ogenblik bezint op de internatio nale verhoudingen, wordt onver biddelijk gesteld voor de klemmende vraag of de houding, welke de vrije wereld heeft aangenomen tegenover de gebeurtenissen in Hongarije de juiste is geweest. Dit is een klemmende vraag, waarop helaas een beklemmend ant woord moet worden gegeven. Want de eerlijkheid gebieat te erken nen, dat die vrije wereld niet bereid is gebleken de uiterste consequentie te trekken van de in het Handvest der Verenigde Naties neergelegde erkenning van de geestelijke vrijheid als een van de fundamentele menselijke rechten. Dat een dergelijke bereidheid vrijwel onvermijdelijk zou hebben geleid tot een derde wereldoorlog met alle onover zienbare en welhaast onvoorstelbare ver schrikkingen vandien, doet niets af aan de nuchtere waarheid, dat de thans aangenomen houding, hoe begrijpelijk ook. in feite neerkomt op verraad aan het beginsel. Beter dan de kop in het zand te ste ken en zichzelf wijs te maken, dat het instituut der Verenigde Naties het zijne ertoe heeft bijgedragen om de geeste lijke vrijheid te waarborgen, is het te erkennen dat dit principiële recht op zijn minst tijdelijk! is opgeofferd aan het onmiddellijke en rechtstreekse voortbestaan van de mens en de mens heid. Dat is geen prettige, maar een, vooral op oudejaarsavond, wel noodzakelijke erkenning! IN het leven-van-alle-dag spelen de gebeurtenissen in onze allernaaste omgeving een groter rol dan de ont wikkelingen in het internationale vlak. Een onvrijwillig ontslag in de eigen kring weegt zwaarder dan berichten over massale werkloosheid in Zuid-Amerika en het verlies van een dierbaar familie lid of vriend treft smartelijker dan de doodstijding van duizenden overstro mingsslachtoffers in China. Zo was ook 1956 weer voor ieder onzer een bonte mengeling van lief en leed. van vreugde en smart, van blijheid over verkregen winst in geestelijke en mate riële zin en van droefheid over geleden verlies in dezelfde dubbele betekenis. De som van al deze gevoelens en ge waarwordingen heeft voorzover we daarvoor althans gevoelig zijn en er ons voor openstellen tot lering kunnen strekken en ons doen winnen aan levens ervaring en levensrijpheid. Dit alles heeft ons ook kunnen sterken in de overtuiging, dat de wereld bij onszelf begint en ons doen bezinnen op ons aller plicht om door de eigen levenshouding en de eigen gedragingen een persoon lijke bijdrage te leveren tot de vorming van een betere wereld. Een wereld, geregeerd volgens begin selen van verdraagzaamheid, waarde ring en liefde, van eerbied voor de mede mens en van rechtvaardigheid; een wereld waarin elk zich in vrijheid kan ontplooien tot wat hij wil en kan; kortom een wereld waarin het goed is te leven, voor zichzelf en voor alle ande ren. Moge het komende jaar ons die wereld een flinke stap dichterbij brengen. Wij wensen al onze medewerkers, abonnees en adverteerders en alle anderen wie deze regels onder ogen komen, een in hun gezin en werk in alle opzichten gelukkig en voorspoe dig 1957!!!! Belangrijk initiatief van Washington (Van onze correspondent in Washington) Het nieuwe jaar zal beginnen met een uiterst belang rijk initiatief van de Amerikaanse regering! Op nieuw jaarsdag zullen Eisenhower en Dulles namelijk aan de Congres-leiders van beide partijen duidelijk maken, welke maatregelen de Amerikaanse regering noodzake lijk acht teneinde de communistische penetratie in het Midden-Oosten te keren. Deze maatregelen zijn niet zonder risico, doch Washington acht het stellig nog veel riskanter in het geheel geen maatregelen te treffen en daardoor de onjuiste indruk te wekken als zou Ame rika onverschillig zijn ten aanzien van de oliegebieden in de Arabische landen. De Amerikaanse regering acht het van het grootste belang, dat de olie uit het Mid den-Oosten beschikbaar blijft voor West-Europa. Zou de Sovjet-Unie het Midden-Oosten veroveren, dan zou West-Europa daardoor in feite machteloos worden tegen de communistische dreiging. Over de nieuwe Amerikaanse aanpak hebben de laatste dagen allerlei geruch ten de ronde gedaan. Welke vorm van ondersteuning de regering van het Congres zal ontvangen staat nog niet vast, doch de oogmerken van Eisenhower en Dulles kunnen thans nauwkeurig worden omschreven. De president zou gaarne van het Congres volmacht ontvangen om zo nodig Amerikaanse strijdkrachten te mogen gebruiken teneinde een aanval van de Sovjet-Unie op enige staat in het Midden oosten af te slaan. Amerika beoogt zulke militaire hulp overigens alleen te ver lenen indien de aangevallen staat dit wenst. Voorts heeft Amerika de bedoeling door grootscheepse economische steun de kansen voor de communistische invloed in het Midden-Oosten te verminderen. Deze actie kan men enigszins vergelijken met het plan-Marshall. Geen toetreding tot Verdrag van Bagdad Teneinde elk misverstand te voor komen volgt hier een opsomming van de drie dingen, die Amerika in dit stadium beslist niet beoogt: Amerika ambieert niet toe te tre den tot het Bagdad-pact; Amerika wenst niet in te grijpen in de conflicten tussen de Arabische lan den onderling of in een eventuele strijd tussen Israël en zijn buurlanden Amerika beoogt geen geweld te ge bruiken, indien een der staten commu nistisch wordt zonder van buitenaf door de Sovjet-Unie te zijn aangeval len. Waarom is Amerika niet bereid te te treden tot het Verdrag van Bagdad? Zoals men weet is dit verdrag de scha kel tussen de NAVO in het Westen en de ZOAVO in Azië Leden zijn Enge land. Turkije. Irak. Perzië en Pakistan Indien Amerika nu tot dit verdrag zou toetreden, dan zou dit zeer waarschijn lijk ontstemming wekken in Saoedi- Arabië, met welk land Amerika (van wege de olie) goede betrekkingen onderhoudt. Bovendien zouden de Ver enigde Staten zich. door toetreding tot het Verdrag van Bagdad (als men wil, kan men ook spreken van de MOVO: Middenoostelijke Verdragsorganisatie) zich te zper associëren met het door de Arabieren gehate Engeland. Locale conflicten zou Amerika door middel van de Verenigde Naties willen oplossen. Wat tenslotte de bolsjewisering van sommige staten van binnenuit betreft: Amerika hoopt zulk een communistische ondermijning te voorkomen door econo mische bijstand. Mochten niettemin staten als Syrië. Jordanië en Egypte naar links overstag gaan. dan nog zou Amerika het gevaar niet alarmerend achten. Washington is namelijk van mening, dat een Mohammedaanse staat, die geen landverbinding met de Sovjet- Unie heeft, zich moeilijk blijvend als satelliet van Moskou zou kunnen hand haven Vandaag vertrok Dulles naar New York om Hammarskjöld op de hoogte te brengen van het nieuwe initiatief Amerika baseert deze nieuwe aanpak op artikel 51 van het Handvest van de Verenigde Naties Half miljard dollar lalriges van olie-magnaten Onthullingen van een Duits blad wekken grote verwarring in de Franse hoofdstad (Van onze correspondent in Parijs) Een bericht in het Duitse blad ..Westfalische Zeitung" heeft in politieke kringen te Parijs grote opschudding veroorzaakt: de Parijse correspondent van die krant beweert uit officieuze bron namelijk te hebben vernomen, dat twee grote Amerikaanse oliemaatschappijen de Algerijnse rebellen onlangs met omvangrijke wapenleveranties 10.000 geweren, 1700 zware en lichte mitrail leurs en 600.000 granaten zouden hebben gesteund. De bewijzen van deze zendingen van wapens, die bestemd zijn om Franse soldaten te doden, zouden, volgens de Duitse journalist, te vinden zijn in de aantekeningen, die zijn aan getroffen op de Algerijnse rebellenleider Ben Bella, wiens vliegtuig enige maanden geleden door de Fransen in Noord-Afrika werd onderschept. Waarom zwijgt de regering in Parijs? De notities van Ben Bella vormen al lang een bron van allerlei geruchten. Verscheidene Franse politieke figuren zouden er eveneens door worden gecom promitteerd. Ben Bella werd dezer da gen voor de °erste maal in aanwezigheid van zijn advocaten een langdurig ver hoor van zeven uren afgenomen. Zijn verklaringen worden echter besohouwd als geheimen van militaire aard en de processen verbaal van het verhoor zijn dan ook onmiddellijk opgeborgen in een der zwaarst bewaakte safes van het ministerie van Nationale Verdediging Maar die strenge geheimhouding ont slaat de overheid toch niet van de plicht, zo merken verschillende Franse kran ten op. bedenkelijke geruchten zo veel mogelijk tegen te spreken. En men meent te weten, dat de Amerikaanse ambassadeur in Parijs. Dillon onlangs stappen heeft ondernomen, die in direct verband staan met deze zelfde Duitse onthullingen. De openbare mening heeft er recht op te weten, zo schrijft het Parijse weekblad „rExpress", of Ameri kaanse petroleumbelangen inderdaad een rol spelen in het Algerijnse conflict. Prinses Beatrix in gesprek met haar skileraar alvorens een tocht in de omgeving van Sankt Anton aan te vangen. Door het zwügen van de regering vat licht de mening post, dat hier van een wel hoogst gevaarlijke en ontoelaatbare inmenging van buitenlandse particu lieren sprake is in een conflict, dat door de Franse regering nog altijd officieel als een kwestie var binnenlandse aard wordt beschouwd en voorgesteld. En een opheldering lijkt hier wel te meer ge wenst, waar de betrekkingen tussen de Amerikanen en de Fransen toch al zo veel te wensen over laten, en de wat dubbelhartige uitlatingen van minister Dulles tijdens de jongste NAVO-confe- rentie te Parijs de atmosfeer zeker niet gefrgel en al gezuiverd hebben. De Al- ge^nse kwestie zal begin januari bij de Ver. Naties ter sprake komen met het oog waarop minister Pineau al naar New York is vertrokken. Het mag van essentieel belang worden geacht, zo wordt in Parijse diplomatieke kringen opgemerkt dat Frankrijk tevo ren zo volledig mogelijk is ingelicht over alle krachten, die in dit verband van invloed kunnen zijn. Het Algerijnse pro bleem hangt ten nauwste samen met de crisis in het Midden-Oosten en men be hoeft geen bijzonder fijne neus te heb ben om te bemerken, dat olie-belangen aan die spanningen niet geheel en al vreemd zjjn De veronderstelling, dat Amerikaanse petroleummaatschappijen in Algerije metterdaad en met behulp van wapens tegen Frankrijk ageren, behoeven daarom bij voorbaat helaas niet te worden uitgesloten. Om al die redenen ziet men dan ook met de groot ste belangstelling uit naar een officiële ontkenning of bevestiging van de hard nekkige gerichten die in Parijs thans circuleren en die de verwarring van het publiek nog hoger dreigen op te voeren. volgens de Amerikaanse grondwet heeft alleen het Congres het recht de oorlog te verklaren Het Congres heeft reeds aan de president volmacht ver leend zo nodig geweld te gebruiken bij een aanval op Formosa plus de eilan den. die voor Formosa's verdediging van vitaal belang zijn. Daarenboven zou een aanval op West-Europa Amerika vrijwel automatisch in de strijd betrekken. In dien de president nu tevens volmacht zou krijgen om geweld te gebruiken bij een aanval van de Sovjet-Unie in het Midden-Oosten, dan zou het Congres in vrijwel alle essentiële gevallen zijn voorrecht hebben prijsgegeven Enige oppositie van het Congres is daarom wel te verwachten, doch waar schijnlijk zal een vorm gevonden wor den. die de president de gewenste ma< htiging verleent. Het verrassingselement in de moderne oorlogsvoering maakt zulke volmachten helaas noodzakelijk! Met een vredelievende Eisenhower aan het bewind in Amerika betekent deze machtsverschuiving van het Con gres naar de president geen gevaar, doch er is geen garantie aanwezig dat iedere toekomstige president over even grote bezonnenheid zal beschikken. Vierhonderd of vijfhonderd miljoen dollar wordt als bedrag genoemd dat de regering ter beschikking zou willen stellen voor economische steun van het Midden-Oosten. Het Congres is over het algemeen weinig geneigd grote bedragen uit te trekken voor economische bijstand, doch daar deze steun thans verbonden is aan een duidelijke waarschuwing aan de Sovjet-Unie. zullen de Congresleden zich wellicht gemakkelijker tot steun verlening laten bewegen. En subsidie voor de Assoeandam is bij het boven genoemde bedrag niet inbegrepen. Al is het Amerikaanse prestige in Egypte gestegen, toch zijn de betrek kingen met dat land nog allerminst bondgenootschappelijk. Felle reactie van Moskou door Washington verwacht Washington rekent er op. dat Moskou met grote felheid op het nieuwe initia tief van Amerika zal reageren. En on getwijfeld zullen de Russen Amerika er van beschuldigen de koloniale rol in het Midden-Oosten van Engeland en Frank rijk te hebben overgenomen! Een nieuwe koude oorlog behoort dan ook stellig tot de mogelijkheden. Een compromis inzake de ontwape ning zal daardoor wellicht worden be moeilijkt. Men is in Amerika echter van mening dat de Russen hun reactie hoofdzakelijk tot woorden zullen moe ten beperken, te meer daar de moeilijk heden binnen het communistische bloc Moskou zowel militair als economisch verzwakken. Economische concurrentie van de Russen in het Midden-Oosten is theo- rethisch mogelijk, doch het welvarende Amerika meent ongetwijfeld tegen de Russen te zijn opgewassen. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Morgen, nieuwjaarsdag, verschijnt ons blad niet. De bureaus van het Leidsch Dagblad zullen de gehele dag gesloten zijn. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitM Zaterdag is dr. Anthon van der Horst door de Nederlandse Bach- vereniging gehuldigd in verband met zijn 25-jarig dirigentschap bij deze vereniging. De voorzitterjhr. mr. C. A. de Ranitz overhandigt de jubilaris een herinneringsalbum. Onrust in Kiëf Reizigers, die zaterdag uit Boedapest in Wenen aankwamen, hebben berichten over onrust in Kief (Oekraine) beves tigd. Een student, die vrijdag uit Moskou in Boedapest terugkeerde, had gezegd, dat zijn trein bij Kief niet verder ging, daar het station van Kief niet te ge bruiken was wegens gevechten tussen studenten en het rode leger. De reizi gers werden in bussen om de stad ge reden en konden aan de andere kant in een nieuwe trein stappen. Onderweg zagen zij vele tanks die alle toegangen van Kief bewaakten. Speidel leider van NAVO - landmacht Benoeming wordt in het voorjaar tegemoetgezien (Van onze correspondent in West-Duitsland) In geallieerde en Westduitse militaire kringen meent men met zekerheid aan te kunnen nemen, dat reeds in het voor jaar van 1957 een Westduitse generaal tot opperbevelhebber van alle NAVO- landstrüdkrachten in Midden-Europa zal worden benoemd, waardoor hjj aan het hoofd van de Nederlandse, Belgische, Franse, Britse, Luxemburgse en West duitse landmacht-eenheden in dit ge bied zal komen te staan. Hij moet de opvolger worden van de tegenwoordige bevelhebber, de Franse generaal Marcel Maurice Carpentier. Er schijnt weliswaar nog geen definitieve beslissing te zijn gevallen, welke hoog ge plaatste Westduitse generaal deze be langrijke en verantwoordelijke positie zal aanvaarden, (de Westduitse Verde- riigingsraad, de Westduitse Bondsrege ring en vermoedelijk ook de Bondspresi dent Heuss zullen hierover nog een woordje mee te spreken hebben), maar men rekent er toch wel op, dat de thans 59-jarige luitenant-generaal dr. Hans Speidel benoemd zal worden, ook al om dat Speidel geruime tijd als eerste ver bindingsman tussen het Noordatlanti- sche hoofdkwartier in Parijs en het mi nisterie van Verdediging in Bonn is op getreden. Hij heeft aan de universiteiten van Tübingen en van Berlijn geschiede nis en staatshuishoudkunde gestudeerd en de hogere krijgsschool bezocht. Ge durende de laatste periode van de tweede wereldoorlog was hij chef van de staf van het leger van generaal Rommel. Hij heeft- talrijke boeken over strategie geschreven, die na de oorlog o.m. in En geland. Frankrijk en de Verenigde Sta ten zijn verschenen. (Ingez. Med.-Adv.) LOODGIETERSBEDRIJF SANITAIRE INSTALLATIES LEIDEN - HOGE RIJNDIJK 71 TEL. 20023 m. g. Indonesië verwerpt Nederlandse nota „Onjuist" en „beledigend" De Indonesische regering heeft het Nederlandse voorstel om de rechts macht van het Internationale Ge rechtshof te erkennen, in de hoop dat op deze wijze een onafhankelijk oor deel over de tegen Nederlanders ge voerde processen te krijgen, verwor pen. Dit wordt meegedeeld in een nota. die is overhandigd in antwoord op de Nederlandse nota. welke de pro cessen tegen de Nederlanders een schending van de rechten van de mens noemde. In de Indonesische nota worden de Nederlandse besehuldigingen krachtig van de hand gewezen en wordt gezegd, dat de processen in overeenstemming met het internationale recht waren gevoerd. Volgens de nota was de Nederlandse nota „onjuist" en beoogde zij de In donesische rechtspraak te beledigen. Iets kouder De Bilt verwacht tot morgenavond; Overdrijvende wolkenvelden en over wegend droog weer met in de nacht en ochtend hier en daar mist. In de nacht op de meeste plaatsen lichte vorst, mor genmiddag temperaturen in het alge meen iets boven het vriespunt. Zwakke tot matige wind tussen zruid en oost. (Opgemaakt te 11.15 uur). 1 JANUARI Zon op: 8.50 uur: onder: 16 41 uur. Maan op: 8.42 uur: onder: 17.31 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.30 en 15.42 uur. Laagwater te 11.34 en 22.53 uur. '2/1: Hoogwater te 4 08 en 16.19 uur, laagwater te 12.13 uur). Dit nummer bestaat uit 28 pagina's

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1