1956 IN NEDERLAND ontstellende crisis in de leiding, maar toch veel goeds 95ste jaargang Maandag 31 december 1956 no. 29024 Twee zaken hebben het jaar 1956 in ons land beheerst: een verontrus tend langdurige kabinetscrisis en de gebeurtenissen in de sfeer van ons Koningshuis. Bij een overzicht van het jaar in binnenlands opzicht lijkt het ons juist, een specaal aspect van die laatste kwestie in het centrum te stellen. Prinses Beatrix werd (staatsrechtelijk in enkele opzichten meerderjarignam zitting in de Raad van State en kwam in Leiden studeren. In tegenwoordigheid van haar secretaresse mej. mr. M. Meurs woonde zij (1) de eerstejaarsdag van de Leidse Universiteit begin september bij. Begin mei onthulde haar moeder, Koningin Juliana, het nationaal monument op de Dam (2als blijk van de nationale wil, om idealen, in strijd géboren, tot vervulling te brengen. De langdurige kabinetscrisis en de veelvuldige besprekingen tussen de fractieleiders (3) over details van het beleid schokten de nationale overtuiging wel zeer sterk. Een van de belangrijkste kwesties bij die kabinetsformatie ivas wel de woningbouw. Verheugend ivas op dit gebied dat 22 november de 500.000ste na-oorlogse woning in gebruik kon worden genomen (4) met een feestelijke toespraak door minister Witte. Een van de grondslagen van onze welvaart, de volksgezondheid, betrok in zeker opzicht een nieuwe woning toen in de voorzomer het nieuwe instituut voor Praeventieve Geneeskunde te Leiden (5) in gebruik kon ivorden genomen. Om nog even in Leiden te blijven (al was het jaargetijde nog wat anders): Sempre Crescendo vierde het 125-jarig bestaan, waar deze foto (6) van PaumgartnerStotijn en de voorzitter van het studenten muziekgezelschap aan herinnert. Leiden was evenzeer betrokken bij de Rembrandtherdenking, die een aanvang nam met de kranslegging bij het standbeeld op het naar hem genoemde plein in Amsterdam (7). En Leiden was ook en nog veel in grijpender betrokken bij de actie die de studentenwereld voerde tegen de voornemens van minister Cals om een inbreuk te maken op de prin cipiële studievrijheid (8). De studenten wonnen, mede dank zij de Leidse actie. Overgaande naar de linkerzijde van de fotopagina herinnert foto (9) aan de installatie van burgemeester H. Duiker van Katwijk op 23 mei van dit jaar. Dr. W. Drees, de minister-president, zonder wie wij ons langzamerhand geen Nederlandse regering meer kunnen indenken, vierde op 5 juli zijn zeventigste verjaardag (10) en kreeg die ochtend reeds vroeg bloemen aangeboden door een jeugdige bewonderaar. Tot nu toe hebben we het alleen over verheugende zaken gehad behalve dan die kabinetsformatie. Maar er ivaren ook trieste gebeurtenissen. Op 19 april overleed Jungschlager in een Indonesisch ziekenhuis nadat de doodstraf tegen hem ivas geëist (11) maar nog niet uitgesproken. Nadat het vonnis over Schmidt was uitgesproken keerde de dappere verdedigster van beide in Indonesië berechte Nederlanders mevr. Mieke Bouman naar het Westen terug. Voor zij in ons land met groot hulde betoon en veel eerbewijzen ontvangen werd vertoefde zij met haar echtgenoot enige tijd in Italië (12) om van de doorgestane emoties te bekomen. Foto (13) herinnert aan de ingebruikneming van het gerestaureerde Groene Kerkje te Oegstgeest op 8 november. Daarna gaan wij naar de overkant van de pagina waar we bij (14) in het einde van het jaar terecht komen met een herinnering aan de trieste proefvaart van de Statendam, die vleugellam de Nieuwe Waterweg werd binnengesleept. Een van de belangrijkste gebeurtenissen van het jaar was op 16 april de officiële ingebruikstelling van de grootste radio-telescoop ter wereld in het Drentse plaatsje Dwingelo door Koningin Juliana, die op de daar aan herinnerende foto (15) in gezelschap van prof. Oort uit Leiden vereeuwigd is met de hemelspiegel als decor. Op technisch-ivetenschappelijk-industrieel gebied lag ook de ingebruik stelling van de nieuwe radar-bebakening van de Nieuwe Waterweg door Prins Bernhard (16) in november van dit jaar. Toen eindelijk, eindelijk, eindelijk een nieuw kabinet was gevormd bracht dit (onder de zeer weinige nieuwe aspecten) de primeur van een vrouwelijke minister, mej. mr. Klompé (17) die al spoedig in haar de partement voor Maatschappelijk Werk veel arbeid te verrichten kreeg toen de Hongaarse vluchtelingen (18) ons land binnenstroomden. En dan nog hier en daar een greep uit wat ons in ons land trof de ellendige, late, zware winter, die de deemoed van allen voor de lijdende vogels opivekte (19), de verregende, verwaaide, verkilde zomer (20) die alle records-naar-beneden sinds honderden jaren sloeg, hét bezoek van president Tubman van Liberia die op foto (21) vereeuwigd staat niet voorzitter Kortenhorst van de Tweede Kamer die onlangs zijn zeven tigste verjaardag vierde, het zilveren dirigentsjubileum van Van Beinum in december die daarvoor vele onderscheidingen ontving (22), het lus trum van het Leidse Pro Patria ivaar Prins Bernhard als beschermheer belangstelling voor toonde (23), het bezoek van het Groothertogelijk paar van Luxemburg aan ons land in juni (24) en de sluiting van de ringdijk om z.o. Flevoland op 10 juli, waarna Koningin Juliana het gemaal Wort- man in werking stelde (25). Zonder vreugdebetoon verliet kort voordien de laatste Elburgse kotter de thuishaven (26) die niet meer bereikbaar zou zijn doordat ons volk in vrendzame strijd land veroverde terwijl elders in bloedige strijd ruïnes worden verworven of moederland ver loren gaat. Vooral als we aan dat laatste denken: wij mogen ondanks alles niet ontevreden zijn over wat 1956 ojis in eigen land bracht, ondanks de vele tranen die de dankbaarheid begeleiden.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 19