BALANS STAAN-BLIJVEN -IN-DE-STORM o! Recreatie te water biedt de grootste kansen voor toekomst 777 Hongaren knielen voor de wagens die goederen komen brengen A1 WOORD YAN BEZINNING Frankrijk ziet toekomst van het Snezkanaal steeds donkerder in 95ste jaargang Maandag 31 december 1956 Vijfde blad no. 29021 In de eerste plaats in het gebied der Zuiderzeewerken en Deltaiverken „De grootste kansen voor uitbreiding en verbetering van de recreatie te wa ter liggen,bü onze nationale projecten op waterstaatkundig gebied, n.l. de Zuiderzeewerken en de Deltawerken", aldus blijkt uit een studie die de Ryks- dicnst voor het Nationale plan heeft gemaakt over de functie van het water voor de recreatie van het Nederlandse volk. Het doel van de studie was aan dacht te vragen voor de rijke kansen die hier liggen voor de" ruimtelijke ont wikkeling. De Zuiderzeewerken zullen na de ver dere inpoldering van het IJsselmeer een keten van randmeren doen ontstaan, die een prachtige verbinding zullen geven tussen het Hollandse en het Friese me rengebied. De randmeren kunnen een grote recreatieve waarde krijgen. Bij de uitvoering van het Veluwemeer is reeds bijzondere aandacht besteed aan voor zieningen ten behoeve van de recreatie. Door de Deltawerken zal een complex van meren met rustig water ontstaan, dat voor een veel grotere categorie vaar tuigen geschikt zal zijn. Plaatselijk kun nen deze meren door vorming van eilandjes, beplanting nog beter voor re creatie dienstbaar worden gemaakt. Mede door de nabijheid van strand en -duinen kan hier een bijzonder waarde vol geheel ontstaan, zowel voor de Randstad Holland als voor de Belgische en Duitse stedencomplexen in de omge ving. In verdere toekomst zullen de inpol deringen in de Waddenzee eveneens waardevolle elementen aan het geheel van recreatieve wateren kunnen toevoe gen. Voor het behoud en de verdere ont wikkeling van Nederlands functie als watersportgebied zijn voorzieningen no dig. opklimmend van het in goede staat houden en beschermen van wat er is, tot het scheppen van nieuwe recreatieve wa teren van kleiner of groter omvang. In de studie worden mogelijkheden voor verbetering en voor een verdere Huisartsen Genootschap opgericht In Utrecht is zaterdag het Nederlands Huisartsen Genootschap opgericht. Dit Genootschap heeft ten doel de bevordering van de wetenschappelijke vorming van de Nederlandse huis arts, het bestuderen van de medische problemen die met het huisartsenbe roep samenhangen en het stimuleren van wetenschappelijk onderzoek door huisartsen. Het is niet de bedoeling om met het Genootschap een doublure te vormen van de landelijke Huisartsen-Vereniging die zich in belangrijke mate richt op de behartiging van de maatschappelijke belangen van de huisarts. Het Genoot schap wenst de wetenschap meer op de voorgrond te stellen en een belangrijke plaats zal worden toegekend aan studie door de leden van het Genootschap. De voorzitter van het nieuw ongerich te Genootschap, dr. H. H. W. Hogerzeil te Zwolle, deelde mede, dat deze studie tot uiting zal komen niet alleen in het volgen van artsen-cursussen, maar ook in het gemeenschappelijk verrichten van onderzoek, zoals bestudering van de gezondheidszorg in het algemeen en studie over het arbeidsterrein van de huisarts in het bijzonder. In het voorlopig bestuur werden ge kozen dr. H H W. Hogerzeil te Zwolle, voorzitter, K G Brühl. Amsterdam, secretaris, dr. K. J. van Deen. te Kollem. A. Hofmans, te Rotterdam, dr. F. J. A. Huvgen. te Lent, jhr. dr. A. H. van Lidth de Jeude, te Zeist. J. Th. Rade- macher te Voorburg. P B. A. Melies. namens de Kon. Ned. Maatschappij ter bevordering van de Geneeskunst, H Frese namens de Landelijke Huisartsen Vereniging en prof. dr. G. C. Heringa, namens Medisch Contact. Nadat bovengenoemd Genootschap was opgericht, werd 's middags het eerste wetenschappelijke congres van het Genootschap gehouden, dat door vele autoriteiten werd bijgewoond. Dr. H. H. W. Hogerzeil hield een in leiding over de opleiding van de arts en zijn verhouding tot de andere artsen groeperingen. Voorts besprak hij de ver houding van de arts tot de andere artsengroeperingen en de verhouding tussen de huisartsengeneeskunst en de algemene geneeskunde. Fundamenten kasteel Moermand Naar aanleiding van het feit dat ar beiders van de herverkaveling op Schou- wen-Duiveland even buiten de gemeen te Renesse brokken steen aantroffen is men aan het graven gegaan, waardoor thans de fundamenten van een kasteel zijn bloot gelegd. Een voorlopig onderzoek heeft uitge wezen, dat het, de restanten zijn van het in 1297 verwoeste kasteel Moermond Be sloten is ook het gedeelte binnen de an derhalve meter dikke wallen van het ge vonden fort uit te graven, waardoor wellicht veel gevonden zal worden uit de strijd aan het eind van de dertiende eeuw tussen graaf Jan van Renesse. zoon van Floris de Vijfde, en zijn grote rivaal de graaf van Borssele. Oude kronieken maken melding van onderaardse gangen van het slot naar de omgeving van Rietnesse, het tegen woordige Renesse. Tot dusver is hier nog niets van gebleken, hoewel er nog geen verklaring is voor het gelukken van de ontvluchting van genoemde graaf van Renesse uit het geheel omsingelde kas teel. De heer K. Kruithof overleden ERE-VOORZITTER VAN HET C.N.V. Zaterdagochtend is te zijnen huize te Utrecht op 81-jarige leeftijd overleden de erevoorzitter van het Christelijk Na tionaal Vakverbond, de heer K. Kruit hof, een der oudste pioniers van de Christelijke vakbeweging. Hij werd in 1916 gekozen tot voorzitter van het C.N.V., welke functie hij tot 1935 ver vulde. Onder zijn leiding heeft het C.N.V. zich ontwikkeld tot een sterke vakcentrale. Als erkenning van zijn bijzondere ver diensten benoemde de algemene verga dering van het C.N.V. hem bij zijn af scheid in 1935 tot érevoorzitter van het Verbond. De heer Kruithof was Officier in de j Orde van Oranje Nassau. ontwikkeling van het systeem van re creatieve wateren aangegeven. De re creatiebehoefte van het steeds dichter bevolkte Nederland maakt maatrege len in grote stjjl nodig, waardoor het gehele stelsel van watersportgebieden tot verdere ontwikkeling kan worden gebracht. Mogelykheden worden be sproken om zandwinningen zo te si tueren en uit te voeren, dat de ont staande plassen een verrijking vormen van het recreatieve areaal. Watersport wordt elders ook ln ruime mate beoefend. Voor watertoe risme kan Nederland echter bij uit voering van de besproken werken een rijkdom aan mogelijkheden gaan bie den. die nergens in Europa wordt ge ëvenaard, zo concludeert de Rijks dienst voor het Nationale Plan. Bromfietsers met „buddy-seat" Overtraden zondagsrijverbod De Rijkspolitie te Borne en de ge meentepolitie te Hengelo bekeurden twee berijders van bromfietsen wegens overtreding van het zondagsrijverbod. Het betrof hier n.l. bromfietsen met een zgn. „buddy-seat", welke ingevolge een beslissing van de Officier van Justitie te Almelo onder het zondagsrijverbod vallen. De bromfietsen werden in be slag genomen. VRAGEN OVER PRIJZEN VAN WOL. Het Tweede Kamerlid, de heer Peschar heeft aan de minister van Eco nomische Zaken schriftelijk de volgende vragen gesteld: 1. Is het de minister bekend, dat de prijzen van wollen dekens en van brei- wol de laatste maanden belangrijk zijn gestegen? 2. Acht de minister deze stijging, met het oog op de zo noodzakelijke prijssta- bilisatie, verantwoord? 3. Is de minister, zo hij de tweede vraag ontkennend mocht beantwoorden, bereid om maatregelen te nemen, ten einde deze prijsstijging ongedaan te ma ken en voor de toekomst te voorko men? steunen: Blijf toch giro Chauffeurs kuuueu tranen niet bedwingen O (Van onze Haagse redactie) Op tweede kerstdag vertrok hy per Rode-Kruiskonvooi uit Wenen naar Boedapest, de hele donderdag verbleef hij tussen de ruïnes van het stadsdeel Pest, vrijdag leidde hij de colonne vrachtwagens weer terug en zaterdag wipte hij per vliegtuig van Wenen naar Amsterdam, waar zijn vrouw en zijn commandant hem wachtten. Ka pitein C. W. G. Schotborch was na zes weken van hard werken in de Oos tenrijkse hoofdstad weer in Nederland. Half november ging hij er aan de slag. Hij had het commando over de 31 chauffeurs, die het Ned. Roode Kruis voor de hulpverlening aan de Hongaren heeft uitgezonden. Tien van deze chauf feurs bemannen de vijf ambulance-wa gens. die in verschillende vluchtelingen kampen zijn gestationeerd, de overigen rijden op de acht nieuwe vrachtwagens, die onophoudelijk pendelen tussen We nen en Boedapest. Allen zijn - evenals de heer Schotborch - vrijwilligers van het Rode Kruiskorps. Kapitein Schotborch kon getuigen, dat de Nederlanders in Wenen goed werk doen. Zij zijn er zeer populair. Bepaald ontroerend is het hen te vol gen op een tocht naar Boedapest, als zij de levensmiddelen en textielgoederen gaan wegbrengen, die het Nederlandse volk via giro 777 schonk. Voor zijn ver trek naar Nederland maakte kapitein konvooi, dat op tweede kerstdag voor de zoveelste keer de 200 kilometer lange slechte weg naar de Hongaarse hoofd stad aflegde De hoge witte vrachtwagens tot de nok toe vol gestouwd, waren op deze bij zondere dag met dennetakken versierd. Kapitein Schotborch vertelde, dat de Hongaren, hoewel zy toch elke dag een dergelijk transport kunnen zien passe ren, een knieval langs de weg maken als zij de Rode Kruis-wagens zien naderen. Kinderen rennen juichend over de be sneeuwde velden toe in de hoop, dat de chauffeurs een reepje chocolade uit de cabine zullen gooien. Zwijgende volwas senen drommen samen rond de wagens als zij zfjn aangekomen voor het depot van het Rode Kruis in Pest, waar de goederen worden uitgeladen. Zü weten, dat de uitdeling nu spoedig zal begin nen en drukken de in witte overalls ge klede Rode Kruismensen in stomme ont roering de hand. De chauffeurs, bonken van Kerels, die er niet tegenop zien als het moet twin tig uur per etmaal achter het stuur van hun zware wagens te zitten, kunnen het niet helpen, dat zij op deze plek vaak een traan laten. Zij schamen zich er ook niet voor! Zij gaven kapitein Schot borch alleen deze vurige bede mee: dat het Nederlandse volk hen via giro 777 in staat zou stellen nog héél veel van LLE dingen en mensen en toestanden gaan voorbij. Ook het jaar 1956 neigt ten einde en zal spoedig beho ren tot dat wat is geweest. Voor wie is het geen droom dat deze 12 maanden al weer haar loop hebben volbracht? En op de laatste avond van dit jaar zingt het carillon en speelt het kerk orgel en wij zingen mee: „uren, dagen, maanden, jaren, vliegen als een schaduw heen: ach, wij vinden waar wij staren, niets bestendigs hierbenêè". Dat lied geeft uiting aan de stemming van ons gemoed op deze avond. Net zo'n avond als alle andere, even snel of langzaam voorbij gaand. scheiding makend tus sen twee dagen. Toch 'n andere avond. Na het jagen en vliegen, rennen, even stil voor de bomen die zijn neergelaten en het ver lichte bord met het woordje: stop! Even stil ja, waarom? Er zijn mensen die de wachtenstijd van oudjaar weglachen en weg- klinken in lichtzinnigheid, geen tijd zich gunnen tot nadenken, eigenlijk omdat ze het niet dur ven. Anderen verzinken in wee moed en smart, terugdenkend aan wat was en niet meer terug komt. Kunnen we niet verder komen dan dit? Is er geen andere weg? Ja. bezinning! Aan het eind van het jaar wordt de balans opgemaakt. De goddelijke Eigenaar gaf ons een jaar leven. En een jaar leven wil zeggen: ons werd gegeven ons lichaam, onze geest, ons bloed, onze hersenen, onze spie ren en zenuwen, onze tong en mond, onze handen en voeten. Wat we nodig hadden tot onder houd. Zijn hand beschikte het. Hij beschikte voorspoed en tegenspoed, gezondheid en ziekte, blijdschap en droefheid, al naar gelang Hij het beste oordeelde. Dat alles is een groot kapitaal dat ons werd toevertrouwd en daarmee tevens een grote ver antwoording. Thans bij het slui ten van dit jaar moeten wij onze boeken openen. De balans wordt opgemaakt en de reke ning wordt afgesloten. Nu is het: geef rekenschap van Uw rentmeesterschap. Wat hebt ge gedaan met het geschenk van uw heer? Met zijn kracht, zijn geld, zijn goed, sijn genade, zijn geduld, zijn woord en beloften? Denkt u een boekhouder, een kassier, die zijn boeken en be scheiden moet overleggen en weet: er is eigenlijk niet één post in orde. Misschien hééft hij de cijfers handig weten te groeperen om allerlei inkomsten te verduiste ren. voor het oog van niet-des- kundigen. maar als straks de scherpe controle over die blad zijden gaat, dan weet hij wel. dat er een zeer groot tekort aan het licht zal komen. En nu wij? Hoeveel posten zijn bij ons in orde? Voor niet-deskundigen valt het wellicht mee. Maar als over onze levensbladen de scherpe, bij uitstek deskundige controle van God gaat, die ogen heeft als vuurvlammen, zullen we niets kunnen camoufleren. Iedere gedachte, ieder woord en iedere daad is geregistreerd wat niet-deskundigen ontgaat. Hij doorschouwt het. Durven wij onze boeken onbe vreesd te openen? Als we eerlijk en oprecht zijn: neen! Hij gaf ons alles voor de dienst aan Hem en de naaste. Hebben we onze gaven hiervoor gebruikt? Als Zijn zoeklicht over ons leven gaat en Zijn röntgen-apparaat ons innnerlijk doorsehouwt, zal met felle lichtende letters op de wand geschreven staan: gewo gen en te licht bevonden. De bomen zijn neer en het stopbord is naar ons toegekeerd. Even stil! Waarom? Voor onze schuld aan Hem en de ander! Voor onze schuldbe lijdenis: wij deden niet wat wij moesten doen en wij deden wat kwaad was in Uw ogen. Stil zijn voor de bede: o God, vergeef! Wilt ge even opzien? Aan de overkant, achter de gesloten bomen, staat een kerk en op de kerk een lichtend Kruis. Dat Kruis predikt in de donkere nacht vergeving door Hem, die in Bethlehem neerdaalde om onze schuld te dragen. Met Hem als borg kunnen wij Gods con trole verdragen. In Zijn licht willen we de oudejaarsavond doorbrengen, wachtend tot de bomen van het nieuwe jaar worden geopend. J. VAN DER WIEL. Herv. predikant te Leiden. Oostduitse middelbare scholieren uitgeweken Dezer dagen zijn veertien van de twintig leerlingen van de hoogste klasse van een middelbare school te Storkow, vijftig km ten westen van Berlijn, naar West-Berlijn uitgeweken. Eind oktober hadden zij op school een minuut stilte in acht genomen uit sympathie met de Hongaarse verzetsstrijders. Tandenknarsend ziet men in Parijshoe Nasser chantage onverminderd voortzet Sindsdien waren zy herhaaldelyk on- Fm«f|rvn VfkfUVlJlJllYlCf f* ■rvraagd door leden van de Oostduitse *^UTUp<t VUUI Slddlllfeie n tl» o ill ill auu Ultlltu UUg 11CC1 VCC1 toil JlUllll •VIllllll '11' öcnotoorch nog één expeditie mee: het deze ritten Wenen-Boedapest te maken. Berlijn uit te wyken. dervraagd staatsveiligheidspolitie, maar niet tegen staande dreigementen en beloften had niemand verraden, wie het initiatief tot de demonstratie had genomen. Tenslotte waren zij allen van school gestuurd. Hun was meegedeeld, dat zij voortaan geen enkele Oostduitse school meer zou den mogen bezoeken en dat hun gedrag verdere gevolgen zou kunnen hebben voor hen en hun verwanten. Daarop be sloten veertien leerlingen naar West- kind van rekening (Van onze Parijse correspondent) In diplomatieke kringen te Parijs ziet men de toekomst van het Suezkanaal bij de dag somberder in. De Engelsen en Fransen hebben vernederingen on dergaan, die voor grote mogendheden eigenlijk al lang onaanvaardbaar waren, (Foto Will Eiselin, Rijswijk) door zich te onderwerpen aan de wensen van de meerderheid van de Ver. Naties. Ze hebben de wapens gestrekt, terwijl de doeleinden in zicht waren, die de achttien gebruikerslanden van het ka naal van de zomer in Londen hadden opgesteld. Daarna hebben ze een bittere pil geslikt door de bezette gebieden te ontruimen nog voor het V.N.-politie- leger hun taak met voldoende garantie voor de veiligheid kon overnemen. En geland, Frankrijk en Israël hebben ge hoorzaam alle condities vervuld, die de heer Nasser geliefde te stellen. Maar nu komt de Egyptische kolonel met steeds nieuwe voorwaarden voor de dag. Zo weigert Egypte met Londen en Parijs in direct contact te treden op de basis van de beginselen, die door de Veiligheids raad waren geformuleerd. Nasser eist vergoeding der geleden schade en hij weigert toppunt van brutaliteit, zo merkt men in Parijs verontwaardigd op de medewerking van het Frans-En gelse materiaal, dat ter plaatse aanwe zig is, te aanvaarden, waarmee het Suezkanaal binnen afzienbare tijd weer bevaarbaar gemaakt zou kunnen wor den. Het is wel duidelyk dat Nasser niet ten onrechte helaas de overtuiging is toegedaan dat hij het pleit diplomatiek heeft gewonnen al werd hij militair dan ook verpletterend verslagen zo dat hij zijn oude spel op de twee bor den met frisse moed opnieuw kan be ginnen. Washington wil zich liever wat op de aohtergrond houden en Amerika treed officieel daarom alleen op ln de persoon van Hammerskjöld. De secre taris-generaal der V.N. heeft eohter een aantal eisen van Nasser geslikt, die rechtstreeks tegen Engeland,, Frankrijk en Israël zijn gericht. Amerika weigert de dictator hardhandig aan te vatten uit vrees dat hy zich geheel aan Moskou zal verkopen. De chantage gaat zo dus onveranderd en onverminderd voort Engeland, Frankryk en de rest van Europa zyn tot dusver het voornaamste kind van de rekening geweest en men heeft gegronde redenen om te verwach ten, dat die rekening nog wel hoger zal worden opgeschroefd. In Parys is men er met name bezorgd over, dat Nasser, wanneer het kanaal nog ooit vry zal komen, de Geallieerde schepen, naar het voorbeeld van het lot, dat Israël al eerder te beurt viel, zal belemmeren in hun doorvaart. Het einde van de ben zinecrisis is dus zeker nog niet in zicht. Nasser heeft er een doorzichtig belang by dat Europa economisch nog meer ver zwakt. En om dat doel te bereiken heeft hy zyn huidige obstructie envoudig maar voort te zetten. Hetgeen hy dan ook doet. De omvang van het drama van de gestaakte veldtocht der Geallieerden tegen Egypte begint zich, zo constateert men tandenknarsend in Parys, eerst nü langzaam af te tekenen natuurlyk, morgen begint ge met een schone bladzij Al uw paperassen zijn keurig opgeruimd, er is geen smetje meer op uw bureau, alle ouwe schulden zijn afgedaan, niemand kan U iets maken. Ja ja: was het maar zo Wat zou het dan een heerlijk heid zijn de grens van het jaar over te gaan. zo maar duikend in een paradijselijk land, waar een frisse geur U tegemoet waait en niets van het land, waar U in 1956 toefde, meer is blijven hangen. EEN sprong in het nieuwe, het onbeschrevene, het toe komstvolle: ieder jaar ma ken we die sprong, met heil beloften en de beste bedoelin gen en ieder jaar is na 365 dagen weer zóveel blijven hangen van wat eigenlijk niet had moeten en mogen gebeuren, dat het als een loden last op onze schouders drukt. Toch brengen we de moed, de kracht, ende durf op. 'om het opnieuw te proberen eri ligt daar het witte papier voor ons, dat al héél gauw is volgekrab beld, met alles wat we doen moeten en nalaten om te doen. DE dag van vandaag is de dag van het „eventjes af rekenen, heren". En de dag van morgen is de dag van het „eventjes beginnen", zonder tus senpoos. al hebben we om 12 uur een goed glas gedronken en een vuurwerk afgestoken. De blocnote ligt klaar: we gaan optellen tot de midzomer en aftellen tot de midwinter op 1 januari 1958 en we weten geen van allen, wat er op die bloc note aangetekend wordt. Als ik een keurig nette boek houder was, zouden de debet- en creditzijde precies kloppen, nu ik dit niet ben, zal het wel weer een kleine chaos worden van onbegrijpelijke en vage aan duidingen waar ik zelf wel het fijne van weet, wat 't voor naamste is! maar die mis schien de buitenstaander het idee geven, dat ..zuiver-rekenen" niet mijn sterkste zijde is. l^ar wanneer het voor de zwÜKen in het rekenen een beetje wil meelopen, halen ze. zij het niet zonder moeite, óók het jaar 1958, een jaar dat nog méér in nevelen gehuld is dan 1957 het voor ieder van ons al zijn zal. DE situatie is niet doorzich- tig. Om nu te zeggei. dat de toekomst er opgewekt uitziet, zou een te overdreven bewering zijn. Net zo min als de beursspecu lant weet wat er van de ene op de andere dag in zijn porte- monnaie zit, weten wy, wat de ene dag op de ander zal bren gen goud of koper, zon of regen, porcelein of scherven Want het leven, dat ons ge boden wordt, is zo breekbaar als glas en het ligt finaal in stuk ken. vóór we het weten, al of niet door eigen schuld. LATEN we dus zien dat we het heel kunnen houden, een heel jaar lang, wat niet Koor de poes is. Scherven brengen geluk! 't Is dus niet erg, als vanavond uw champagneglas in diggelen slaat. Maar neem een nieuw voor de volgende dagen en zorg dat het héél blijft, wilt ge 1958 halen! Dat is voor U en mij de kwestie in deze tijd van grote onzekerheid, waarin niemand er rustig bij kan gaan zitten Staan-blijven-in-de-storm! Dat wordt het parool voor het nieuwe jaar! Zult U daaraan eventjes den ken. wanneer het straks 12 uur slaat? FANTASIO Enorme groei van de wereldvloot van tankers De Amerikaanse scheepswerven zyn druk bezet met de bouw van tankschepen en dit niet alleen als gevolg van de crisis rond het Suezkanaal, maar ook ten gevolge van de steeds toenemende vraag naar petroleumprodukten over de gehele wereld. Volgens de laatste cijfers van de raad van scheepsbouwers ston den op 1 december op Amerikaanse wer ven 44 tankers met een gezamenlijke tonnage van 1.448.000 op stapel. „Wall Street Journal" deelde hierover het volgende mede: „De grote bloei in de Amerikaanse tankerbouw vormt een onderdeel van een ontwikkeling op scheepsbouwgebied, die over de gehele wereld valt waar te ne men, een ontwikkeling die reeds een tiental jaren duurt en waarvan het eind nog niet in zicht is. Het enorm toegenomen olieverbruik, vooral in Europa, waarvoor byna driekwart van de wereld-tankvloot constant in bedryf is en de ontdekking van uitgestrekte nieuwe olievelden in het Midden-Oosten hebben een ongekende vraag naar tank schepen doen ontstaan. De wereldtan- kervloot meet thans ruim 40 miljoen tons, tegen iets meer dan 27 miljoen in 1950 en ongeveer 19 miljoen in 1939". Ofschoon de bouw van Amerikaanse werven duurder uitkomt, aldus Wall Street Journal, zyn tal van orders in Amerika geplaatst, omdat de Europese werven overstelpt zyn met orders.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 17