STADSNIEUWS NED. ROODE KRUIS VOERT OPNIEUW PLANNEN UIT Mij. Geneeskunst heeft bezwaren tegen verhoging van loongrens ZATERDAG 29 DECEMBER 1956 Hulpverlening aan Hongaren Directeur van het hoofdbestuurde heer A.v. Embden, gaf verantwoording giro 777 (Van onze Haagse redactie) Het Nederlandsche Roode Kruis zal binnenkort voor de hulpverlening aan de Hongaarse vluchtelingen een tweede medisch-sociaal verzorgingsteam naar Oos tenrijk zenden. Voorts gaan er vijf nieuwe ambulancewagens heen. bemand met Nederlandse chauffeurs voor het verroer van de zieken onder de vluchtelingen en bovendien zal er in de komende dagen wederom een enorme hoeveelheid levens middelen worden verstuurd, direct bestemd voor de bevolking van Boedapest. Dit deelde de directeur van het Ned. Roode Kruis, de heer A. van Emden gis terochtend mede, tijdens een te Den Haag gehouden persconferentie naar aan leiding van de besprekingen, die hij tijdens de kerstdagen in Wenen heeft gevoerd, met functionarissen van het Internationale Comité van het Rode Kruis en van de Liga van Rode Kruisverenigingen. cated" paviljoen, compleet met de in richting als permanente huisvesting voor vluchtelingen naar Oostenrijk te zenden. Dit paviljoen zal worden opge trokken in Gmunden aan de Traumsee en er zullen honderd jonge Hongaren, die daar werk hebben gevonden, in komen te wonen. Er wordt naar ge streefd dit paviljoen op 1 februari aan staande gereed te hebben. Personele hulp Bij zijn besprekingen in Wenen kreeg de heer Van Emden de indruk, dat de hulpverlening in de toekomst meer in het personele, dan in het materiële vlak zal moeten komen te liggen. Het hoofd bestuur van het Roode Kruis heeft daarom gelden gereserveerd opdat het Nederlandse personeel, dat thans in Oostenrijk werkt daar in ieder geval tot 1 juli 1957 zal kunnen blijven. Tweede team is bijzonder welkom Het tweede Nederlandse team dat hulp gaat bieden aan de vluchtelin gen in Oostenrijkse kampen, zal be staan uit een arts, een verpleegster, enige Rode Kruishelpsters, een kok, een Welfare-werkster, een magazijn beheerder, een boekhouder en een administratieve kracht. Het is nog niet bekend waarheen het team zal gaan. Dat het team bijzonder welkom zal zijn, daarvan kreeg de heer Van Em den in Wenen de stellige verzekering. Het eerste Nederlandse team, dat in het kamp Judenau de zorg heeft voor rond duizend vluchtelingen, verwierf reeds buitengewone waar dering. Levensmiddelen Naast de personele hulp van de teams blijft het Nederlandsche Roode Kruis voortgaan met de materiële hulpverle ning. De vijf nieuwe ambulance-auto's vormen een voorbeeld van deze activi teit, de voorgenomen levensmiddelen zendingen zijn een ander. Zo zal er binnen enkele dagen een transport ver trekken met 400.000 kilo melkpoeder. Hiermee is de melkvoorziening voor 173.000 kinderen onder de zes jaar in Boedapest tot 1 maart zeker gesteld. Verder worden er 80 ton vlees in blik. 30 ton suiker. 10 ton kindervoeding, 25 ton visconserven, 30 ton jam, 5 ton thee, 5 ton koffie. 20 ton cacao, 15 ton gedroogd fruit, 30.000 zakdoeken en 10.000 handdoeken gereed gemaakt voor verzending. In dit verband deelde de heer van Émden mee. dat het in tegen stelling tot bepaalde berichten, absoluut zeker is dat deze goederen daar komen waar zij behoren te komen en niet in verkeerde handen geraken. Met dankbaarheid maakte de direc teur gewag van het initiatief van een provinciaal comité in Gelderland, dat op zich heeft genomen een „pre-fabri- Satellietstad voor Den Haag? B. en W. van Den Haag hebben be sloten het voorstel tot grenswijziging zo als het thans luidt, in te trekken. Dit wordt meegedeeld in de Memorie van Antwoord van B. en W. op het verslag van de begrotingscommissie uit de ge meenteraad. In de loop van dit jaar is gebleken, dat de ontwikkeling van de Randstad Holland en met name ook die van de Haagse agglomeratie meer en meer de aandacht heeft van verschil lende instanties, voor wie te dezen een taak is weggelegd. Ook E. en W. hebben zich ernstig beraden over nieuwe mo gelijkheden, die voor de bestuurlijke ontwikkeling van de Haagse agglomera tie van grote betekenis kunnen zijn. De vestiging ener satellietstad is een dier mogelijkheden, welke thans, naast an dere, in studie is genomen. B. en W. verwachten, dat Den Haag door deze nieuwe mogelijkheden op snellere en afdoende wijze tot een uit weg uit de bestaande moeilijkheden zal kunnen komen, dan wanneer de zeer lange weg van grenswijziging moet wor den gevolgd. Zij hebben daarom, in het vertrouwen, dat de bedoelde mogelijkhe den ook inderdaad zullen worden gerea liseerd, besloten het voorstel tot grens wijziging, zoals het thans luidt, in te trekken. In antwoord op de vraag, of een nota kan worden verwacht over de bouw van een satellietstad, zeggen B. en W., dat zij, zodra dat mogelijk is, de.raad van de verdere ontwikkeling in deze zaak op de hoogte zullen stellen. Sir Adrian Boult legt functie neer De befaamde Engelse dirigent. Sir Adrian Boult. zal per 31 maart 1957 zijn functie als eerste dirigent van het Lon- dens Filharmonisch Orkest neerleggen. De 67-jarige dirigent wenst ..vrij te zijn van vaste verplichtingen". Hij hoopt echter nog geregeld met het orkest, waar hij bijna 7 jaar mee heeft gewerkt, op te treden. Sir Adrian Boult is. voordat hij bij het orkest kwam. dirigent geweest van het BBC-symfonieorkest. „Hij is zojuist van een concertreis in de Sovjet-Unie teruggekeerd en is ver moeid". aldus een bekendmaking. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Petronella Elisabeth Johanna, d. v. G. W. Koele wijn en H. M. A. Weijers; Hen- drikus Bernardus Franciscus. z. v. A. P. van Houten en H. Feenstra; Helena So phia Gerarda Maria. d. v. I. C. Egberts en M. H. Fictoor; Hermanus Hendrikus. z. v. H van As en C. A. Vaessen; Hans Alexan der, z. v. C. W. Verkroost en J. J. Haak; Nicolaa9 Heinrich, z. v. J. C. van der Bent en J. Wisohmeljer. ONDERTROUWD J. van Duijvenbode en R. van der Mark> A. Rijsbergen en T. de Jong; J. G. M. Bak ker en C. A. M. Bernard; H. Stuart en A. M. Bremmer; W. van Weeren en A. J. van der Wijngaarden; G. M. Hochwald en G. J. Thorbecke. OVERLEDEN G. Schouten. 47 J., huisvr. v. J. J. Huis man; L. Verwer. 83 j.. mail; H, A. Piay. 24 j.', man; C. H. de Wit'. 30 j.. man; A. de Vreede, 57 j., hulsvr. v. J. v. Eeuwen; H. S. J. Hugenholtz, 61 J., man. Tot besluit van zjjn betoog gaf de directeur van het Roode Kruis een verantwoording van het geld meer dan 4.2 miljoen gulden) dat tot dus ver door het Nederlandse volk voor de hulpverlening aan zijn instelling is geschonken. Tot dusver werd aan levensmiddelen, auto's en personeel reeds uitgegeven I 2.5 miljoen gulden. Voor de nieuwe I zendingen levensmiddelen en melk - j poeder zal een miljoen gulden nodig zijn. Met de aankoop van de ambu- lances en de reserveringen voor de J personeelskosten is het fonds dan i vrijwel uitgeput. De heer Van Emden beëindigde zijn overzicht van de hulp verlening door het Nederlandsche Roode Kruis aan de Hongaarse vluch telingen dan ook met het noemen van drie cijfers, die samen een over bekend gironummer vormen: 777 SS-er wierf vrijwilligers voor guerilla in Hongarije ACTIVITEIT SNEL GESTAAKT Op schriftelijke vragen van het Twee de Kamerlid de heer Bakker, over de werving van vrijwilligers voor Hon garije in ons land heeft de minister van Justitie prof. mr. I. Samkalden geantwoord, dat het hem bekend is, dat een persoon die tot de „Waffen SS" heeft behoord, zich hier te lande gedurende korte tijd heeft bezigge houden niet pogingen om gegadigden te vinden voor een elders te vormen legioen van vrijwilligers, bestemd om deel te nemen aan de guerillastrijd in Hongarije. Inderdaad, zo gaat de minister voort, heeft deze oud-SS-er advertenties ge plaatst en aanmeldingsformulieren uit gegeven, terwijl hij voorts contact heeft gehad met een zekere Hajdu uit Enge land. Voor zover de minister bekend, heeft deze wervingsactie overigens geen noemenswaard resultaat opgeleverd. De vorming van en aanwerving van vrijwilligers voor een organisatie als hierboven genoemd, zijn hier tp lande in strijd met de openbare orde. Daarop gerichte activiteiten zullen trouwens ook licht vergrijpen tegen de Neder landse strafwet opleveren. Voor zover minister Samkalden be kend, komen dergelijke acties thans in Nederland niet voor. De bovenbe doelde pogingen zijn gestaakt, nadat de politie een onderzoek had inge steld. Er bestaat derhalve op dit ogenblik geen aanleiding tot het nemen van bepaalde maatregelen, aldus de mi nister van Justitie. Algerijnse burgemeester werd op straat vermoord Amedee Froger. burgemeester van Boufarik en president van de Vereni ging van burgemeesters in het gebied van Algiers, is gisteren in het centrum van Algiers op straat vermoord. De 74- jarige Froger was een vooraanstaande politieke figuur in Algerije en een van de oprichters van de „Beweging voor de verdediging van Frans Algerijë". Er zjjn maatregelen getroffen tegen moge lijke Europese betogingen in Algiers. Volgens de politie is de dader een jonge mohammedaan. HU ontsnapte. Bij een reeks bliksem-aanvallen door de Franse strijdkraohten zijn gisteren in Algerijë minstens 65 Algerijnse op standelingen gedood, aldus de Franse autoriteiten. De ergste slag kregen de opstandelin gen te incasseren in het gebied van Ta- blat, 70 km ten zuidoosten van Algiers, waar Franse mobiele eenheden 27 op standelingen in het zand lieten bijten. In het gebied van Port Gueydon in het noordelijk Kabyliegebergte wisten de Fransen een grote groep opstande lingen uiteen te jagen en daarbij 17 re bellen te doden. Elf andere rebellen sneuvelden in een reeks van schermutselingen in het ge bied van Akbou 140 km ten zuidoosten van Algiers in het Kabylie-gebergte. j Twee houten ..vestingen' van de op- I standelinger werden vernietigd. Bij een zuiveringsoperatie ten zuid westen van Lecourbe. ongeveer 230 km ten oosten van Algiers gelegen, werden nog 10 opstandelingen gedood. De Franse minister-resident in Alge rijë Robert Lacoste verklaare tijdens een redevoering die over de radio werd uitgezonden, dat de opstandelingen, niet in staat zijnde een militaire over winning te behalen, thans pogingen doen om in Parijs en in New York in de Ver. Naties, een politieke overwin ning te behalen. „Daarom hebben zij last gegeven tot een verdubbelde astiviteit en de uit voering van een reeks spectaculaire aanvallen" aldus Lacoste. Warenhuis krijgt een giraf voor f. 10.000 BESTEMD VOOR DIERENPARK WASSENAAR De directeur van het dierennark Carl Hagenbeek in Hamburg heeft gisteren een driejarige giraf uitgezocht, die te gen de lente van 1957 voor 12.000 Duit se marken, ruim f. 10.000 dus, door de directie van een warenhuis hetaald en door de directie van dierenpark Was senaar in ontvangst genomen zal wor den. Want deze giraf is de logische consequentie van een advertentie waarin het warenhuis giraffen voor f. 7.500 te koop aanbood. „Ja. 10 of 20 jaar geleden, zou men wellicht voor die prijs een giraf kunnen kopen', zeiden de dierenkenners van Hagenbeek toen zij van de aanbieding hoorden", maar nu niet meer". Het warenhuis dat zijn Sinterklaas- advertentiecampagne niet onaanzienlijk wist te verlevendigen door een giraf aan te bieden, betaalt nu het verschil tussen de prijs waar de Wassenaar-directie op inging en de prijs die Hagenbeek vraagt. En de vervoerskosten van Hamburg naar Wassenaar, óók niet mis, komen daar dan nog bij! Zodat de reclamestunt het warenhuis op een aanzienlijk bedrag komt te staan. De voor Wassenaar uitgezochte giraf is vorig jaar- uit Afrika naar Hamburg gekomen en woont er daar met zeven soortgenoten. Het is een vrouwtje. Oplichter met fantasie in arrest Hij belegde „gezellige avondjes" Sedert hij in juli j.l. voorwaardelijk in vrijheid werd gesteld uit de strafge vangenis, zou een 50-jarige papiervor mer uit Rotterdam een reeks oplich tingen gepleegd hebben tot. een bedrag van ongeveer f- 4300. Hij is door de politie gearresteerd, nadat een 63-jarige dame aangifte had gedaan van een op lichting door hem van f. 2.000. Het bleek, dat meer mensen zijn slachtoffer geworden waren De man heeft een grote fantasie en speelt graag de „grand seigneur", aldus de politie. Zo had hij zich uitgegeven voor binnenhuisarchi tect en wist een grote kennissenkring om zich heen te krijgen door het be- deggen van „gezellige avondjes". Hij liet hierbij dan wel doorschemeren, dat I hij over niet veel geld kon beschikken. doordat hij dit in panden had gestoken. I Op deze manier lukte het hem geld los te krijgen. Deze pagina is gedeeltelijk gecorrigeerd Uitvoerige brief aan Kamerleden „Voorziekenfondswezen is niet loonpeil maar huidige prijspeil doorslaggevend De contactcommissie van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst heeft in een brief aan de leden van de Tweede Kamer uitvoerig de bezwaren uiteengezet, die zij koestert tegen de voorge nomen verhoging van de loongrens voor de sociale wetten van f. 6000.tot f. 6900.—. Men maakt in de eerste plaats ernstig bezwaar tegen de motivering, welke de staatssecretaris in zijn memorie van toelichting heeft aangevoerd. Wanneer hij enkel loonstijgingen weet te noemen, verwaarloost hij het draagkracht beginsel, nu het loonpeil sterker gestegen is dan het prijspeil. De commissie is van mening, dat een wijziging van de loongrens voor het ziekenfondsbesluit in beginsel behoort te worden bezien in verband met de ontwikkeling van het prijspeil. Nederlands protest: Tegen onware beschuldiging Geen executies op Nieuw-Gunea De Nederlandse regering heeft van daag krachtig geprotesteerd tegen of ficiële Indonesische verklaringen, waarin wordt beweerd dat in Neder lands Nieuw-Guinea Indonesiërs door Nederlandse militairen werden ge- executeerd. In een nota wordt verklaard dat „de Nederlandse regering diep geschokt is, dat de officiële Indonesische woord voerder wederom inhoud heeft gegeven aan de onware berichten in de Indone sische pers. zonder voorafgaande veri ficatie van de feiten bij de Nederlandse autoriteiten". In de Nederlandse nota wordt opnieuw met nadruk verklaard, dat niemand, van welke nationaliteit ook. ooit in Neder lands Nieuw-Guinea werd geëxecuteerd De Nederlandse regering verzoekt de Indonesische regering om de valse pu- blikatie van haar ministerie van Voorlichting te rectificeren, en geeft uiting aan de hoop. dat de Indone sische regering de nodige maatregelen zal treffen om dergelijke valse en ten dentieuze publikaties in de toekomst te voorkomen. Jongen uit Enschede liep weg ITALIAANSE POLITIE PAKTE HEM OP Een Nederlandse jongen die al tot Italië gevorderd was bii zijn poging zich bij een vriend in Israël te voegen, is thans op weg naar huis, onder po litiebewaking. De 14-jarige Abraham Packter, uit Enschede, werd door de Italiaanse politie opgepakt, voor hij zich aan boord kon begeven van het Israëlisehe schip Artz. dat gisteroch tend naar Haifa is vertrokken. De jongen had zich gemengd onder een groep van ongeveer 300 jóden van diverse nationaliteiten. Op de een of andere wijze is hij erin geslaagd zich aan de passencontrole te onttrekken. Leden van de groep zeiden dat hij met velen gepraat hééft en ieder der emigranten dacht dat hij de zoon van iemand anders was. Zijn aanwezigheid werd opgemerkt toen de leider van de groep bij het tref fen van schikkingen voor nachtverblijf ontdekte dat er één persoon te veel was. Hij droeg de jongen aan de Italiaanse politie over. d ECHTZAKEN Ambonezen krijgen vier dagen De kantonrechter te Middelburg, mr. J. Moolenburgh, heeft elf in het woon oord te West-Kapelle geconsigneerde Ambonezen veroordeeld tot vier dagen onvoorwaardelijke hechtenis, omdat zij een kennisgeving van het ministerie van Justitie, die aan elk hunner persoonlijk was gericht en die zij steeds bij zich dienen te dragen, door midden hadden gescheurd en bepalingen met ballpoint- strepen onleesbaar hadden gemaakt. Zij hadden de helften toegezonden aan de burgemeester van West-Kapelle (de helft die in het Maleis was gesteld) en het ministerie van Justitie (het gedeel te in het Nederlands). De Ambonezen, allen leden van de PNMS. werden bij verstek veroordeeld. Mooie vogelshow In de Grote Vink De Leldse postduivenvereniging „Co- lumba" en „De Zwaluw" uit Voor scheten houden momenteel in „de Grote Vink" een prachtige vogelshow, waar niet minder dan 330 vogels ter keuring werden gebracht. De keurmeesters G. J. Saarloos en Jos. Selens uit Den Haag hadden hier een zeer moeilijke taak. Na vele keuringen waren de uitslagen als volgt; Beste oude doffer: R. P. de Graaf. Beste oude duivin: H. Schoo. Beste jon ge doffer: M. Wolleswinkel. Beste jonge duivin: R. P. de Graaf. Beste van het geheel: R. P. de Graaf. Klas 1: oude doffers 500 km. en ho ger: 1. P. v. Klaveren. 2. M. Wolleswin kel. 3. H. W. G. v. Velzen. 4. G. Oude Elferink. Klas la (idem): 1. R. P. de Graaf. 2 P. d'Haens, 3. H. M. Verhoork. 4 H. W G. v. Velzen. 5. P. v. Klaveren. Klas 2. Oude duivinnen 500 km en hoger; 1. J. S. A. Bailey: 2/3. G. Oude Elferink; 4. F. van Heusden; 5 P. d' Haens; Klas 3: Oude doffers 270500 km: 1. M. Wolleswinkel; 2. K. S. Waas dorp; 3. P Aertssen; 4. F. v. Heusden; Klas 3a: Oude doffers 270500 km: 1. R. P. de Graaf; 2. P. v. Klaveren; 3. R. P. de Graaf; 4. J. S. A Bailey; Klas 4: Oude duivinnen 270—500 km: 1. M. Wolleswinkel; 2. D. Kloosterman; 3. JH. M. Verkooik: 4. P. Aertsen; 5. H. v. Wei zen; Klas 5: Oude doffers 65—270 km: 1. W. Rijsbergen; 2/3. R. P. de Graaf; 4. H. v. Velzen; 5. G. Schrijvers; Klas 6: Oiide duivinnen 65270 km: 1. H. Sohoo 2. M. Wolleswinkel; 3/4. G. Oude Elfe rink. Klasse 7. Oude doffers (onbevlogen) :1. D. Kloosterman. 2. P. v. Wissen. 3. A C. Kleiweg. 4. P. v. Klaveren. Klasse 8. Oude duivinnen (onbevlogen): 1. R. P. de Graaf, 2. M. Wolleswinkel, 3. G. Oude Elferink. Klas 9. Jonge doffers 300 km. en hoger: 1/2. C. Zwaan. 3. A. de Graaf. 4. H. J. van Wiel. Klasse 10. Jonge dui vinnen 300 km en hoger: 1. H. J. van Wiel. 2. G. W. ten Braak. 3. M. Wolles winkel. 4. H. Schoo, 5. G. Oude Elfe rink. Klasse 11. Jonge doffers 200—300 km: 1. M. Wolleswinkel. 2. G. Oude El ferink. 3. G. L. Schrijvers. 4. H. Filippo. Klasse 12. Jonge duivinnen 200300 km: I. R. P. de Graaf. 2. G Oude Elferink, 3. F. van Heusden. 4. W. Rijsbergen, 5. P. v. Wissen. Klasse 13 Jonge doffers 65200 km: 1. C. van Kampen, 2. G. Oude Elferink, 3. H. Schoo. 4. P. v. Kla veren. Klasse 14. Jonge duivinnen 65 200 km: 1. G. Oude Elferink, 2. H. Fi lippo, 3. H. Schoo. 4. A. de Graaf. Klasse 15. Jonge doffers (onbevlogen): 1. R. P. de Graaf. 2. P. Aestosen Klasse 16. Jonge duivinnen onbevlogen): 1. P. v. Klaveren, 2. H. W. G. v. Velzen. Klasse 17. Jonge doffers (late jongen met min stens 3 oude pennen: 1. J. M. K. Göbel. 2. R. P. de Graaf. Klasse 18. Jonge dui vinnen (idem): 1 H. v. Kampen. Bij de hoktentoonstelling wist „de Zwaluw" voor een jaar beslag te leggen op de „Helaf'-wisselbeker met een ge middelde van 373.30 punten. Vijfde concert Residentie-Orkest Het Residentie-Orkest zal zijn con certen in 1957 aanvangen met een con cert op 3 januari in de Stadsgehoor zaal het vijfde abonnementsconcert van dit seizoen. Onder leiding van Willem van Otterloo zal het orkest de Dans suite van Bela Bartok en de Vijfde Symfonie van Dvorak uitvoeren. Solist is Cor de Groot die het pianoconcert in bes van Peter Tsjaikowsky zal vertol ken. SABELKAMPIOENSCHAP L.P.S.V. Tijdens wedstrijden om het persoon lijk kampioenschap sabelschermen van de Leidse Politie Sportvereniging, is het de hoofd-inspecteur D. J. Verzijden ge lukt de titel te bemachtigen. Haneveld en De Vos eindigden gelijk op de tweede plaats, maar na een span nende barragepartij kwam de eer bij eerstgenoemde. Van de jongere schermers vielen voor al Smiet en Bor op. terwijl de veteraan Paling, met zijn 59 jaar. voor menige jongere nog een voorbeeld bleek te zijn. Tijdens deze wedstrijden werd ook het kampioenschap van de Leidse reserve- politie verwerkt. Hier ging de titel en de wisselbeker naar M. v. d. Kaay. De wedstrijden, die in de sportzaal van het politiebureau werden gehouden, werden door vele belangstellenden bij gewoond. VAL VAN MOTORRIJDER Tengevolge van het onvoorzichtig oversteken van een voetganger kwam gisterochtend op de Stille Rijn een 36- jarige motorrijder, wonende aan de Drukkerstraat. te vallen. De man brak zijn rechter knie en is door de E.H.D. naar het Academisch Ziekenhuis over gebracht. De voetganger liep geen let sel op. Bij K.b. van 12 december 1953 ge rekend van 17 september 1956 in het K.b. van 6 september 1950 nr. 51 waar bij aan dr. H. R. van der Vaart op dracht werd verleend tot het geven van onderwijs in de toegepaste wiskunde aan de Rijksuniversiteit te Leiden, „de toegepaste wiskunde" gewijzigd in: de mathematische biologie. STIJGENDE RUBBERPRIJZEN Sinds de eerste berichten over de mi litaire acties op Sumatra Djakarta be reikten. zijn de rubberpnijzen gestadig omhoog gegaan. Zaterdag 22 december was de notering voor sheets no. 1 10.45 roepiah, dodh op 29 december was de prijs gestegen tot 11 roepiah. Volgens ruibbermakelaars tonen de prijzen nog steeds een neiging tot stij gen. Voorts vindt de commissie het niet juist, dat door de ruime afrondingen, die de regering steeds bij dergelijke ver hogingen toepast, het aantal verzeker den weer groter zal worden. In tijden van toenemende welvaart acht de com missie dit onaanvaardbaar voor een verzekering, die een voorziening in na ture beoogt, zoals toch het ziekenfonds wezen doet. Zij neemt daardoor een speciale plaats in in het geheel der sociale verzekeringen.. Zij heeft een eigen karakter. De commissie noemt dan ook als een van de voornaamste oorzaken der moeilijkheden het feit. dat de ziekenfondsverzekering toch op één lijn is gesteld met de andere sociale verzekeringen. Men heeft bezwaar tegen de koppe ling, waardoor een verhoging van de loongrens voor andere sociale voor zieningen meteen ook het ziekenfonds wezen treft. De loongrens daarvoor behoort op eigen merites te worden beoordeeld. Zolang deze koppeling blijft bestaan, zullen zich steeds moei- 'ijkheden voordoen. En men begrijpt niet. waarom een ontkoppeling niet mogelijk is. Men kan de loongrens van het ziekenfondswezen altijd in zijn eigen kader bezien, ook al zou die om hoog moeten. Men begrijpt echter, dat een dergelijk besluit beraad en tijd zal kosten. Maar reeds zou de commissie het van groot gewicht ach ten. wanneer de Kamer zich in be ginsel voor een „ontkoppeling" zou uitspreken. Druk op Kabinet om af te treden Doch zeer problematisch I)e druk op het kabinet-Ali Sastroa- midjojo om af te treden, en aldus de weg te banen voor een oplossing van de gespannen binnenlandse toestand, is vandaag toegenomen, toen een aan tal kleine partijen aandrong op het vormen van een nieuwe regering on der leiding van de oud-vice-president dr. Moh. Hatta. Er zijn echter geen aanwijzingen, dat het Kabinet hieraan zal toegeven, vooral niet nadat de leiders van de Nationalistische partij en de Nahda- toel Oelama hebben verklaard het hui dige kabinet te willen handhaven. Het besluit van de Masjoemi, dat het Kabinet niet langer kan worden ge handhaafd. werd intussen door politieke kringen in de hoofdstad besproken. Deze kringen verklaarden, dat een Kabinet zonder de Masjoemi, en dientengevolge dan waarschijnlijk ook zonder de katho lieken en christelijken alleen in leven zal kunnen blijven met steun van de communisten en dan zelfs minder in staat zal zijn een halt toe te roepen aan het huidige proces van ontbinding dan het tegenwoordige Kabinet. Zweedse tanker verlaten De 663 ton metende Zweedse tanker „Samba", die als gevolg van machine- schade sedert woensdag in zware storm ronddrijft bij de noordoostkust van Schotland, is vrijdag door de elf be manningsleden verlaten. Volgens de laatste berichten drijft de „Samba" bij de zuidpunt van Bressay, een van de Shetlandse eilanden, op enige honder den meters uit de kust. Verscheidene schepen, waaronder de Nederlandse sleepboot „Noordholland", hebben ver geefs geprobeerd de „Samba" op sleep touw te nemen. Alle pogingen misluk ten door de zware storm. Schepen uit Lerwick, de hoofdstad van Bressav, en de „Noordholland" heb- bem de bemanning van de „Samba" gered. ALPHEN Intocht burgemeester In onze gemeente heeft zich een comi té gevormd dat de intocht van bur gemeester Z. Bruins Slot wil regelen. Het comité heeft zich de intocht als volgt voorgesteld, doch hiervoor zal nog wel enig overleg gepleegd dienen te wor den met de plaatselijke verenigingen. De burgemeester met zijn gezin zal maandag 7 januari te 2 uur worden ontvangen aan de grens van de gemeen ten AlphenZwammerdam. Bij de Hef- brug zal de ruitervereniging zich bij de kleine stoet voegen, en de beide muziek korpsen zullen zich bij het Hazeveld aansluiten. Aangekomen bij het raad huis zullen aan mevrouw Bruins Slot bloemen worden aangeboden en men zal trachten alle plaatselijke verenigingen te animeren een vertegenwoordiging met vlaggen naar het raadhuisplein te sturen. De raad vangt aan om 3 uur, waarin de burgemeester dus geinstalleerd zal worden. Te 4 uur vangt een receptie aan, waar men de burgemeester zal kunnen begroeten. FAMILIEBERICHTEN. ONTLEEND AAN ANDERE BLADEN: Bevallen: FoursoffZimmer, d„ Bel gische Congo; HuismanWolf, z., Rot terdam; Smitshoek—-Slikkerveer, Rot terdam; Duvekot—De Graaf, z., Kloetinge; St. Reichsthaler-Heynemann, d., Amsterdam; PotjerDupont, d., Cal cutta; Charron—Guèpin, d.. Pont St. Maxence. Getrouwd: H. Koper en M. Sickesz, Amsterdam; H van Neerden en M. A. Richter. Ver. Staten; M. M. Bout en J. H. Peet, Amsterdaam; J. W. van der Vorm en A. A. Uyterlinde, Werkendam; mr. Th. F. Valk Lucassen en Y. L. gravin Zichy, Londen. Overleden: W. Alberda, m. 69 j., Den Haag; M. H. C. MaasVan der Burg, vr. 77 j Nijmegen; A. Bol, m. 56 j., Amsterdam; A. N. Klusman, m. 83 j., Lausanne; J. A. Bruins, m. 80 j„ Laren; A. W. de Haze Winkelman, m. 65 j„ Amsterdam: Ch. Zandée, re. £7 j„ Büt- bovec MARKTBERICHTEN LEIDEN, 29 december. Per 100 kg.: an dijvie 80104, boerenkool 3851 rode kool 1725. gele kool 1925. groene kool 2636. prei 3452. stoofsla 184200. spruiten A 88—122 B 7693. tomaten A 86175, waspeen 4654. winterpeen 14 17 witlof 64—101. Per 100 stuks: sla A 48. B 3842, peterslle 17—26, selderie 19 —33. KATWIJK AAN DEN RIJN. 28 december. Groenteveiling: Waspeen A 3754. Idem B 3247, andijvie 4970. witlof 2140, spruiten A 65—1.11, Idem B 4054, boe renkool 3036, groene kool 1830, rode kool 16—26, uien 23—33, selderie 19.00— 19.20, knolselderle 422. BOSKOOP, 28 december. Coöp. veren. De Boskoop9e veiling. Rozen, gT. bloemig 20 stuks: Duisburg 3.00, Gemengde rozen 1.201.50, Babyrozen 10 stuks: Else Poul- sen 90. ld. eenbloemlg 3143. Mahonia- blad 6095 per bos. 10 stuks, Forsyttia- takken per bos 6080. ld. per tak, le kw. 47. ld. 2e kw. 15—36. ROELO FAR ENDS VEEN, 28 december. Bloemen veiling. Trosohrysanten: Yellow Schlager 72—75, Long Island 69—96, Tul pen: Red Plerson 831.06. Krelage 91 1.28. Early Queen 841.13, White Sail l.Ol1.04. Hillegarde 1.25—1.27. Narcis sen Early Glory 921.00, Cyclamen 45 51. Blauwe druifjes 1628 p. bos. Am. anjers Sim rood 3753. Idem roze 4352, idem wit 2428. Brenner 4453 p. st. 28 december. Groentenveillng. Stoof sla 2.10 p. kist, witlof I 61.00, idem II 35 00. andijvie 65.00—75.00. spruiten 66.00, tomaten 22.00. kropsla 16.00—17.00 p. 100. RIJNSBURG, 28 december. Groentevei ling. Andijvie 5070, rode kool 1422, gele kool 1218, groene kool 2030, boe renkool 2535. waspeen A 2550, B 20 40. uien 2534. Per bos: peterselie 14- selderie 1619. knolselderle 527 p RIJNSBURG, 27 dec. Bloemenveiling Flora. Tulpen per bos: Superba 150165, White Seal 140150, Imperator 150165, Wintergold 160—180, Golden Harvest 220 240, Yellow Poppy 150160, Hillegarde 140—155, Krelage Tr. 135—160, Overdale 150170, Demeter 230260, Earley Queen 125—135. L. Wit we 210—240, Cr. Imperial 135170. Per bos: Blauwe Druifjes 3347, Am. Anjers per stuk: Sim 3035 id. wit 28—32 .ld. roze 30—33. Irene 30—31, Eli zabeth 2734. Narcissen: G. Harvest 125 —135, C-ragford 80—90, Helios 8597. Ear ley Glory 9095. Hyacinten per stuk Pink Pearl 3038, L'Innocence 3450, J. Bos 4052, Ostara 23-31, Bismarck 27-30, Pr. Irene 3036, Anna Marie 3240. Tulpen met bol: Prosperity 89. El d'Or 1516. Br. Star 45.50, Maarsch. Joffre 89. Krokus bl. 68 per 100 Chrys. 110 150 per bos. TER AAR. 28 december. Groentevei ling. Witlof 1. 0.65—0.82. idem B 0.38— 0.70, idem stek 0.120.34, glasandyvie 0.620.70, spruiten 0.790.80, spruiten B CSTfl, boeren kool tooMrtea OEGSTGEEST C. Oosterom gehuldigd De heer C. Oosterom. de nestor van onze gemeenteraad, vierde op 17 decem ber zijn vijf en zeventigste verjaardag. Dit viel vrijwel samen met zijn veertig jarig jubileum in dienst van de Sikkens Lakfabrieken. De heer Oosterom, die on langs aftrad als onderdirecteur van dit bedrijf, Is thans nog daaraan verbonden als adviseur. Gisteravond tijdens de traditionele oudejaarsavondviering door het perso neel der fabriek is de heer Oosterom op hartelijke wijze gehuldigd door de direc teur, de heer Mees. De heer Willekes prees de jubilaris voor de prettige samenwerking en hulp in dé Sikkens familie en overhandigde hem een zilveren sigaretten-aansteker en de legpenning van de Maatschappij v. Nijverheid en Handel. Hierna kwamen aan het woord de he ren Littooy, lid van de Verbindingsraad en Tjallema. De eerste schonk de jubi laris een radiotoestel en van de tweede ontving hen een enveloppe met inhoud. De heer Oosterom dankte tenslotte alle sprekers. Voordat de musicale show „De Zwarte Tulp" werd opgevoerd, was er voor iedereen gelegenheid de heer Oosterom te feliciteren. NIEUWJAARS DIENST IN IRENE De kerkeraad der Ned. Herv. gemeente heeft besloten op nieuwjaarsmorgen geen kerkdienst te houden, maar om half elf- samen te komen in Irene. Daar kunnen kerkeraad en gemeente elkander ontmoeten en er is gelegenheid een kop koffie te gebruiken. Deze sa menkomst begint met een morgenwij ding. WARMOND Kerstbomenverbranding Evenals vorig jaar zal er wederom een gezamenlijke verbranding plaats vinden van de kerstbomen. Deze ver branding zal geschieden op donderdag 3 januari a.s. 's avonds om 7 uur op het gem. sportpark o. 1. v. de Warmondse Vrijwillige Brandweer. Vanaf de Baan zal de brandweer, voorafgegaan door de drumband van de harmonie „St. Ma- thias" het dorp door trekken, terwijl de jeugd van Warmond verdocht wordt zich achter deze stoet aan te sluiten met hun kerstbomen. TESTMATCH ZUID-AFRIKA—ENGELAND In de tweede innings kwamen de En gelsen slechts tot een totaal van 150, waardoor de Zuid-Afrikanen de taak kregen 203 runs te scoren, wilden zij deze match tot een goed einde brengen. Het zag er bij het slot van de voor laatste dag echter niet naar uit dat de gastheren daarin zouden slagen, want zij verlieten het veld met een achter stand van 163 runs en nog slechts 3 wickets in handen. De beste man aan Engelse zijde was weer Trevor Bailey, die vier wickets nam voor 11 runs. De stand luidde: Engeland: eerste innings 268, tweede innings 150. Zuid- Afrika: eerste innings 215, tweede in nings 40 voor 7. WASSENAAR GESTRUIKELD Bij het omhalen van een boom op de buitenplaats Zuidwijk aan de Rijks straatweg struikelde de 26-jarige L. Jansen alhier en kwam «.iet zijn hoofd op een bijl terecht Hij werd aan ge noemd lichaamsdeel zo ernstig gewond, dat overbrenging naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden noodzakelijk was. De burgemeester van Wassenaar en barones Van WijnbergenMichiels van Kessenioh geven op Nieuwjaadsdag van 12—1.45 uur ten raadhuize De Pa a uw gelegenheid tot het wisselen van geluk wensen. groene kool 0.27, uien 0.19 alles per kg., sla B 0.16, knolselderle 0.21 per stuk boe renkool 1.401.90, stoofsla 2.30 alles per kist. Appelen: Jonathan 0.110.12. Peren: Comtesse de Paris 0.10. St. Romy 0.23 0.24 allei per kg.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 7