F0T0- opruiming Leiden roept Koningin te hulp 0111 liet Rapenburg te bewaren FILMS De verlichtingsplannen van de gemeenteraad tasten de ziel van de Sleutelstad aan t)emm£niE 95ste jaargang Zaterdag 29 december 1956 Tweede blad no. 29023 Petitie uit Universitaire gemeenschap Een „Utrechtse" oplossing mogelijk? Het Rapenburg Is de ziel van Leiden. Niet de slagader van het verkeer, niet het hart van nijverheid of industrie, zelfs sinds de decentralisatie van de Universiteit niet meer het intellectuele VULPENHOUDERS Haarlemmerstraat 169 Men is er na veel speurwerk In ge slaagd iets te vinden, wat ook aan het Rapenburg zou voldoen. En dat iets is te zien aan het „Utrechtse Rapen burg", de Oude Gracht, waar op oude „klassieke" palen harmoniërende kop pen geplaatst zijn die de mogelijkhe den met sterke gloeilampen het volle pond geven en toch de sfeer van het oude bewaren. Het ligt in de bedoeling van de initia tiefnemers van het protest tegen de voornemens van het Leidse gemeente bestuur, deze „Utrechtse" oplossing binnenkort te demonstreren. Van over heidswege is toestemming verkregen op het (rijks-) terrein van de Univer siteitsbibliotheek een proefpaal te plaatsen die naar de smaak der pro testanten zou voldoen aan de eisen van verkeer en de verlangens van de sfeerliefhebbers. centrum. Het is de ziel, de geest, die ongrijpbare begrippen zonder welke een mens of een menselijke gemeenschap niet denkbaar is. En dus is het Rapenburg iets, wat de eigen aard behouden moet. Deze „schoonste gracht van Europa" moet het karakter behouden, dat uitdrukking geeft aan de functie van „ziel" van Leiden als „Leiden". Wat is derhalve begrijpelijker, dan dat uit de Universitaire gemeenschap 11a veel vruchteloze verzetsstrijd achter de schermen openlijk een protest opklinkt tegen het voornemen, de sfeer van het Rapenburg te veranderen door de roman tische intieme verlichting van thans te vervangen door een zakelijke illuminatie die overal elders als een vooruitgang zou worden geboekt maar hier slechts kan worden afgewezen als iets wat in een moderne stadswijk thuishoort maar niet passend is als omlijsting van de roemruchte academie. Een ziel zet men nu een maal niet onder een T.L.-buis Dit protest, waarop door velen in Leiden reeds zolang is gewacht, is in krach tige vorm thans opgeklonken. stimulans is geweest, namens vele in stanties en autoriteiten van de Leidse Universitaire gemeenschap een petitie overhandigd waarin een scherp protest wordt geuit tegen de voorgenomen ver anderingen in de verlichting van het Rapenburg. De ondertekenaren van de petitie be treuren de besluiten van de gemeente raad op dit gebied ten zeerste omdat zij vrezen, dat verwezenlijking van de plannen om lantaarnpalen van het proeftype langs het gehele Rapenburg te plaatsen door de lelijkheid van het gekozen type de klassieke schoonheid van het Rapenburg zal schaden. Zij wjjzen er daarbij op. dat het uiterlijk aanzien van het Rapenburg (waaraan niet alleen de Universiteit maar ook vele Universitaire centra ge legen zijn) niet een aangelegenheid is van zuiver plaatselijk belang, het geen mede hieruit blijkt, dat vanwege het Rijk en de Provincie aanzienlijke bijdragen worden verleend om de panden langs het Rapenburg in goede staat te brengen of te behouden. Voorts achten de ondertekenaren van het petitionnement het ook strijdig met het algemeen belang indien ten aanzien van dit stuk uniek stadsschoon maat regelen worden genomen, die het karak ter en de sfeer hiervan onherstelbare schade zullen berokkenen. (De onher stelbaarheid van die schade moet o.i. vooral gezien worden in het „licht" van de omstandigheid, dat een niet levendig houden van de bestaande sfeer de her innering daaraan door de snelle wisse ling der Universitaire generaties even snel doet uitdoven, waardoor voor een herstel reeds na korte tijd niet voldoen de stimulans meer aanwezig zal zijn). De petitie aan de Koningin eindigt met het verzoek, de raadsbesluiten die tot deze onherstelbare schade zouden leiden te willen vernietigen als zijnde in strijd met het algemeen belang. Niet ideaal maar ook niet zó! De verlichting van het Rapenburg is thans bepaald niet ideaal. Zij is roman tisch, zij past in de sfeer, zij preten deert niet meer dan het wijzen van de weg zonder deze nochtans te verlichten, maar zij voldoet bepaaldelijk niet. Het is thans nog (voor het grootste deel) gasverlichting, en dat op zichzelf zegt reeds voldoende om haar als onvoldoen de te kwalificeren. Ondertekenaren De petitie droeg de handtekeningen van de fungerende rector magnificus Dit monstrum op een stijlloze listrakke paal wil de Leidse ge-1 meenteraad langs de schoonste gracht van Europa plaatsen, (Foto LD./Van Vliet) Er moet dus iets aan worden gedaan. De Leidse gemeenteraad, zich bewust van de taak om ook van dit gedeelte van Leiden de belangen zo goed moge lijk te behartigen, heeft lang geleden proeflantaarns van ander model en met een andere verlichtingstechniek laten plaatsen, heeft het resultaat enige tijd aangezien, en heeft in augustus j.l. be sloten de nieuwe verlichting (met enige weinig betekenende wijzigingen) voor het gehele Rapenburg volgens die proef uit te voeren. De proefverlichting met TL-buizen in moderne kappen op strakke mo derne palen heeft geruime tijd ge- brand. Zij was aangebracht op een gedeelte van het Rapenburg (tussen Doezastraat en Vliet) dat bepaald niet de geest van deze schoonste gracht van Europa ademt en niet represen tatief geacht moet worden voor de „ziel van Leiden". In die omgeving deden naar onze overtuiging deze lan taarns, geschikt voor moderne stads wijken, het ook al niet helemaal, maar men kon er vrede mee hebben. Het was niet een culturele vloek, maar daar was alles mee gezegd. Niettemin is de gemeenteraad er toe overgegaan, aan de hand van die op de onjuiste plaats uitgevoerde proef te be slui een. het gehele Rapenburg van deze perlichting te voorzien. Achter schermen weinig resultaat Zoals gezegd: achter de schermen is r gewerkt aan verandering van dit be sluit. Er is gepoogd de ontworpen ver- ichting vervangen te krijgen door iets n de geest van de nieuwe binnenverlich- ing van de Waag. Er is geprobeerd nou ja, zoveel. Maar het mocht niet laten'. Oud Leiden, een instantie bij uitstek an welke een protest mocht worden rerwacht. legde zich neer bij de beslis sing omdat deze op democratische wijze or, stand was gekomen. Wij menen, dat Oud Leiden (gelukkig) in het verleden iikwijls door fervente acties „democra- ische besluiten" op democratische wijze ongedaan heeft weten te maken, en dat •iert Oud Leiden. Waarom dan ditmaal liet? De Leidse Universitaire gemeenschap leeft het er desalniettemin niet bij aten zitten. Zij néémt dit niet. Petitie aan Koningin Dezer dagen is aan H M. Koningin Juliana, oud-alumna van Leiden wier aanhankelijkheid aan de Leidse sfeer Jwaarvan de ziel door het Rapenburg vordt gevormd) zovelen tot steun en Sierlijk, sfeervol zijn de huidige lantaarns, al zijn zij nog zo ondoel' treffend. Doeltreffendheid kunnen zij verwerven met behoud van hun schoonheid. (Foto L.D./Van Vliet) van de Leidse Universiteit, prof. dr. P. A. H. de Boer, de voorzitter van de Leidse Universiteitsraad, prof. jhr. mr. W. J. M. van Eysinga, de voorzitter van het Leidsch Universiteits Fonds, mr. E. E. Menten, de praeses der Reünisten van het Leidsche Studentenkorps, mr. K. P. van der Mandele uit Rotterdam, de abactis van het Collegium van het Leidsche Studentenkorps. W. H. C. Boel- laard. de praeses van de Ver. v. Vrouwe lijke Studenten te Leiden, mej.J.Jesse, de directeur-bibliothecaris van de Rijks- universiteitsbibliotheek. dr. A. Kessen (tevens maar niet als ondertekenaar voorzitter van Oud Leiden), de voorzitter van de Leidsche Drie October Vereeni- ging, mr. Ph. J. de Ruyter de Wildt, de voorzitter van de Bond Heemschut, mr. S. P. baron Bentinck. en de directeur van de Koninklijke Nederlandse Toe ristenbond A.N.W.B., C. J. van Schaar- i ristenbond A.N.W.B., C. J. van Schaar- denburg. De petitie ging bovendien vergezeld j met de handtekeningen van vrijwel alle particuliere Rapenburgbewoners, 175 in 1 getal. Aanvaardbare oplossing Het is een publiek geheim, dat de studenten het initiatief tot deze alge mene universitaire actie genomen heb ben. Zij hebben zich echter niet tot een protest beperkt, doch hebben er tevens naar gestreefd een positieve bijdrage tot oplossing van het probleem te geven. De bestaande verlichting van het Rapenburg is en dat geven zij vol mondig toe niet doeltreffend. Er moet iets beters komen. Maar niet die TL- flatwijkverlichting. Wat dan wel? Deze „Utrechtse" lantaarnkoppen zijn monteerbaar op de bestaande sierlijke, in de sfeer van het Rapenburg passende gaslantaarn-palen, terwijl de daarvoor vereiste elektrische leidingen ook door die palen kunnen worden aangebracht. Misschien wordt vervanging van een deel der bestaande palen nodig door de gebreken die met hun leeftijd komen, maar een dergelijke (per paal ongetwij feld kostbare) vervanging zou even ongetwijfeld bekostigd kunnen worden uit wat er bespaard wordt op de aan schaffing van nieuwe palen en uit wat de talloze persoonlijke en organisatori sche liefhebbers van de „ziel van Lei den" zouden willen offeren om deze ziel te bewaren. Tijd dringt De tijd dringt echter. Het besluit is genomen. De palen zijn besteld. De ontluistering van het Rapenburg is gaande. Laten wij slechts hopen, dat dit protest het ten hele dwalen kan voor komen, door te dwingen tot een ten halve keren. Een ziel ziet men niet onder TL-licht. Een ziel bewaart en koestert men, zo als men alle lieflijks koestert. (Ingez. Med - Adv HlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllIHlis woensdag 2 jan. a.s., 9 uur foto-ciné JAN WOLFSLAG Breestraat 123 t.o. het Stadhuis. „Rock, Rock, Rock" „Het nieuwe ritme Lido Bandleider Alan Freed presen teert in deze film zijn show van Rock and Roll-ensembles. De instrumentale en vocale uitingen worden aan elkaar gelijmd door een wat onbenullig ver haaltje van verliefde en swing-zieke schoolmeisjes Het is alles Rock and Roll wat de klok slaat in deze, technisch be paald slordige film. „Rock, Rock, Rock" zal overigens de liefhebbers van het genre wel trekken. „Drei Mad els vom Rhein" Liefde en humor Trianon Het is de tijd van de wijn oogst in het lieflijke Baöharaoh aan den Rijn Daar lig de oude herberg „Linde", sinds eeuwen het middelpunt van het wijnfeest. Maar.er is nu ook het enor me, moderne Palace-hotel als zware concurrent. Wie zal het winnen Dat is de grote vraag en daaromheen spelen zich alle wensbare romantiek, ge zelligheid en humor af, met in het. cen trum enige jonge meisjes, die ieder hun aanbidder hebben in een pretentieloos verhaal volgens beproefd recept, maar met een moderne inslag. Vrolijkheid heerst aan de prachtige Rijn met aan alle kanten de vruchtbare wijnbergen. Dat is op zichzelf al het aankijken waard, gehuld in fraaie kleuren als alles is Het gaat zo vlot toe, dat ge er naar ver langen gaat zo'n charmant wijnfeest weer eens mee te maken. Men late de vele complicaties die deze film biedt maar liever aan de anderen over. Die weten er heus wel weg mee en alles komt dus gelukkig weer op zijn pootjes terecht! „Goud van Napels" Italiaanse sterrenparade De sierlijke „kop" die in Utrecht een harmonisch compromis vestigt tussen de eisen van de tijd en de verlangens van de traditionele sfeer. Casino In het Casino-theater kan men deze week althans in de avonduren verschillende starren van het Italiaanse filmfirmament bewonderen. Daar is in de eerste plaats de komiek Toto als een soort armzalige grappenmaker, die reeds tiyi jaar achtereen wordt uitge buit dodFzijn vriend, een verschrikke lijke bruut, terwijl niemand er ook maar iets aan schijnt te kunnen doen. Na veel spanning komt dan eindelijk op merk waardige wijze een einde aan deze ake lige toestand. In het tweede verhaal er zijn er in totaal vier wordt aan dacht gevraagd voor de mysterieuze Silvana Mangano, die als een vrouw van lichte zeden in aanraking komt met een man, wiens reputatie twijfelachtig is. Een vroegere aanbidster van deze knap pe en rijke jongen heeft zelfmoord ge pleegd en laatstgenoemde meent dan niets beters te kunnen doen dan met een lichtekooi te huwen. Een wreed spel wordt met het arme kind gespeeld! Als een oude en zielige graaf, die elke middag met het zoontje van de con cierge wil kaarten omdat hij onder cu ratele is gesteld, verschijnt dan de regis seur van „L'Oro di Napoli". Vittorio de Sica. op het witte doek. Als klap op de vuurpijl tenslotte de grote (en gevaar lijke) rivale van „de mooiste vrouw ter I wereld", nl. een uitdagende en zeer ver leidelijke Sophia Loren. Zij bewijst in I deze film, dat de vrouwen van Napels De sfeer van het huidige Rnpen- burg, die de felheid van T.L.-buizen niet verdraagt. (Foto L.D./Van Vlle-t) VAIN DEZE WEEK: beslist niet trouwer zijn dan die in an dere plaatsen, dat zij goed in de wol ge verfd zijn en dat zij zeer vindingrijk kunnen zijnKortom „Goud van Na pels" is een typisch produkt van de na oorlogse Italiaanse filmindustrie. De film heeft elders veel belangstelling getrok ken en ook in Leiden zal dat deze week wel het geval zijn. In de middaguren draait de kleurenfilm „The stars are singing" met het zangeresje Rosemary Clooney in de vrouwelijk hoofdrol. Onge twijfeld een vrolijke vakantiefilm voor jong en oud! De verkenners der verloren bergen Veel kruitdamp Rex - Het wilde, wrede en meedogen loze verzet van de Indianen tegen de niet te stuiten blanke invasie op hun grondgebied in het midden van de ne gentiende eeuw heeft een scenario voor menige film opgeleverd. Hoewel de uit werking steeds verschillend is, komt de basis altijd op hetzelfde neer. Ook nu een troep militairen, die in opvolging van gegeven orders moet doordringen in het Indianenreservaat. Dat gaat uiter aard niet zonder slag of stoot. Integen deel, de geschiedenis ontwikkelt zich vol gens het bekende schema: met gillende roodhuiden, van kruitdamp rokende re volvers en geweren, dappere kerels, een enkele mooie vrouw en talloze doden. Het doet alleen een beetje geforceerd aan tegen het slot een troep naar het bloed der blanken dorstende Indianen in een oogwenk te zien veranderen in een groep vroom knielende Christenen. Maar ja, er moet eens een eind komen aan het verhaaltje en ook hier: eind goed, al goed. „Kitty en de grote wereld": Zonnige vrolijkheid Luxor Kitty, uitgebeeld door de charmante Romy Schneider, is de doch ter van een trombonist in een Geneefse muziekkapel. Genève is de conferentie- stad bij uitnemendheid en vandaar dat Kitty's vader bij de ontvangst van bui tenlandse delegaties op het vliegveld veelvuldig in de meest letterlijke zin van het woord zijn partijtje meeblaast bij het spelen der volksliederen. Dat is allemaal heel begrijpelijk, maar minder begrijpelijk is het dat Kitty op een goede avond, via een verdwaald hondje, in contact komt met de leider van de Britse delegatie, niemand minder dan de minister van buitenlandse zaken. Sir Richard Ashlin. Het blijft niet bij deze oppervlakkige ontmoeting, neen, ze gaan zelfs samen souperen in een uit gesproken luxe-restaurant, waar Kitty zich kennelijk niet helemaal thuis voelt, maar dat is het ergste niet. Véél erger is het dat een persfotograaf van het tweetal een plaatje maakt, dat de vol gende dag in alle ochtendbladen prijkt en in de diplomatieke wereld enorme opschudding veroorzaakt. Hoe deze on schuldige ontmoeting uiteindelijk nog een heilzame invloed uitoefent op het verloop der conferentie, mist op het ogenblik dat zij dreigt te mislukken, vertellen wij niet. Maar we zouden be paaldelijk in onze plicht als recensent tekort schieten, wanneer we verzuimden te zeggen, dat deze „Kitty in de grote wereld" een film is van een hartver warmende onschuld en vrolijkheid, bij uitstek geschikt om met een zonnig hu- Spreekbeurten ds. M. W. J. Geursen MORGEN IN DE MAREKERK. 20 JANUARI IN PIETERSKERK Ds. M. W. J. Geursen, voorheen pre dikant te Leiden en thans te Melbourne (Aufctralië), die momenteel, zoals be kend, een kort bezoek aan ons land brengt, zal, naar te verwachten viel. ook enkele spreekbeurten in Leiden vervul len. Morgenochtend om half elf zal hij in de Marekerk in de plaats van ds. J. Groot voorgaan in de dienst des Woords. Deze dienst draagt het karakter van een gewone godsdienstoefening. Op uitnodiging van het ministerie van predikanten zal ds. Geursen op zondag 20 januari, 's avonds om zeven uur. in de Pieterskerk het een en ander ver- tell enover zijn werk in Australië. Voorts ligt het in de bedoeling, dat hij ook nog een spreekbeurt zal vervul len voor de Hervormde Wijkgemeente „Staalwijk" en dat hij op een nog nader vast te stellen avond een „spreekuur" zal houden, dat tevens is bedoeld als een persoonlijk contact met hen, waarmede ds. Geursen in zijn Leidse jaren nauw heeft samengewerkt. Zo mogelijk zal mevr. Geursen haar echtgenoot bij deze bezoeken vergezellen. Arbeidsmarkt vertoont gunstig beeld Zoals kon worden verwacht zette de stijging van het aanbod van werkkrach ten (de arbeidsreserve) zich verder voort t.w. van 285 tot 300 als gevolg van af loop werkzaamheden, seizoeninvloeden en jaarwisseling. Een analyse van het aanbod naar vorm van werkloosheid, een belangrijk gegeven, levert het volgende beeld op: wrijvingswerkloosheid (werkloosheid van korte duur bij wisseling van arbeids plaats) 120, seizoenwerkloosheid 110, en overige vormen van werkloosheid, waar onder mindervaliden, 70. Een vergelijking met de standencijfers van het overeenkomstige tijdstip in 1952, 1953, 1954 en 1955 wijst uit, dat de arbeidsmarkt een uitermate gunstig ka rakter blijft behouden. De voordelige verschillen bedragen n.l. resp. 2000, 1255, 590 en 150. De vraag onderging geen wijziging van enige betekenis en beliep 390 geregis treerde aanvragen, waarvan er 165 be trekking hadden op jeugdigen. Het aanbod van vrouwelijke arbeids krachten bleef gelijk en bedroeg 90. De vraag omvatte 370 geregistreerde aanvragen, waarvan er 175 betrekking hadden op jeugdigen. TENMINSTE 6 PCT DIVIDEND BIJ KON. NED. GROFSMEDERIJ. Op een gistermiddag alhier gehouden buitengewone algemene vergadering van aandeelhouders van de N. V. Koninklijke Nederlandsche Grofsmederij werd een aantal voorgestelde wijzigingen in de statuten behandeld en ongeamendeerd aangenomen. Daardoor is het voor de N. V. mogelijk geworden deel te nemen in andere on dernemingen. Het maatschappelijk kapitaal werd vergroot van f4 miljoen tot f10 mil joen, verdeeld in 10 prioriteitsaandelen, elk van f. 1.000 en 9.990 gewone aandelen van f. 1.000, waarvan er 14 zijn gesplitst. Het is niet te verwachten, dat de N. V. j binnenkort tot een nieuwe emissie zal j overgaan. i Ter vergadering werd medegedeeld, dat aandeelhouders over 1956 in ieder geval 6 procent dividend zullen ontvangen. I Mogelijk wordt dit percentage nog ho- j ger; dit zal worden beoordeeld aan da i hand van thans nog niet geheel te over- ziene factoren. meur het nieuwe jaar in te gaan. Een film voor jong en oud, met dien ver stande, dat wie oud i s, zich door deze aanstekelijke zonneschijn opnieuw jong vóelt.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 3