A BEELDEN Iedere dag komt Hongarije weer dichter bij economische afgrond Nieuwe soort kernreactie Met een enkel woord Agenda ZATERDAG 29 DECEMBER 1956 LS we het bijna verstreken jaar een naam mogen geven, zouden we willen spreken van „het jaar van de twee beelden". Het ene beeld stond in het hart van de Hongaarse hoofdstad en het stelde een van de bloeddorstigste beulen aller tijden voor, „Vadertje" Stalin. Het stond daar als symbool van de onderdrukking van een klein volk door 'een roofzuchtige nabuur, die, onder bet mom van politiek idea lisme, niets anders deed dan de reeds eeuwenlang uitgeperste volksmassa aan nieuwe beproevingen onderwerpen. Moskou haalde alles en bracht niets. Totdat het vertrapte volk in opstand kwam, naar de schaarse wapens greep en de tiran van zijn voetstuk rukte. Helaas, zijn laarzen bleven staan en verbrijzelden de pas gewonnen vrijheid. Niettemin, de dappere Hongaren in wie de beschaving nog niet de oerwil- tot-vrijheid had ontkracht toonden door hun offers aan mensenlevens en cultuurmonumenten, dat de geestkracht van weinigen in staat is de militaire overmacht van een demonische dicta tuur te weerstaan. HET tweede beeld was dat van Ferdinand de Lesseps aan de in gang van de haven van Port Said. Dit monument ter ere van de grote propagandist van de doorgraving van de landengte van Suez werd dezer dagen eveneens omvergehaald. Twee standbeelden werden dit jaar vernie tigd, maar welk een verschil! In Boe dapest uitte zich het spontaan verzet tegen het zinnebeeld van de uitbuiters in het Kremlin, in Egypte was het de redeloze vernielingsdrang van 'n geeste lijk gestoord nationalisme, dat zich keerde tegen het kenteken van Westerse creativiteit. Dwazer kon het niet, want het Suezkanaal. resultaat van Westerse scheppende kracht, heeft in de loop van tientallen jaren niet alleen de welvaart van het onderontwikkelde land-van-de- Nijl in belangrijke mate bevorderd, maar het was ook de buit, waarnaar de jonge staat het eerst de begerige hand uitstrekte ZO werd het vernietigen van twee beelden een symbool van de wezenlijke waarde van wat zich in Hongarije en Egypte afspeelde. Aan de Donau kenmerkte het de ware geest der ingeboren onafhankelijkheid; aan de Nijl was het typerend voor het stupide onvermogen van een massa, die nog altijd niet weet. dat de ware vrijheid „luistert naar de wetten" (Perk), de wetten van harde arbeid, organisatie vermogen en scheppingsdrang. ,Dom nationalisme heerst in Egypte. Een Russisch technicus in dat land ver klaarde, dat de Egyptenaren nog dom mer zijn dan de achterlijkste Mongolen in de steppen. De emancipatie van Afrika en Azië dreigt te verstikken in onverstand en tweedracht", Neen. lezer, deze woorden zijn nu eens niet ontleend aan een of ander „reactionair" tijd schrift, maar aan „Nieuwe Wereld", orgaan van de „Socialistische Unie", een links-socialistische als men wil; Titoïstisehe partij in Nederland. Wie oren heeft om te horen, die hore! HET was bepaald ontstellend te be merken, hoe de Amerikaanse lei ders te dezer zake in het afgelopen jaar hopeloos tekort schoten, aangetast als zij blijkbaar zijn door de gevaarlijke microbe van „vertrouwen in de andere partij". Het. is tot sommige zwevende lieden in Washington nog altijd niet doorgedrongen, dat dit mooie beginsel alleen dan opgaat als die ander dezelfde hoge morele maatstaf aanlegt of op zijn minst genomen langs deze weg met redelijke kans op succes te benaderen is. Wie dat niet inziet, loopt kans in de rug geschoten te worden. Ethiek, die zich alleen om het welzijn van de ander bekommert, loopt uit op zelfmoord en dus ook op de ondergang van degenen, die men juist beschermen wil. IN dit licht gezien is het begrijpelijk, dat er thans m Amerikaanse kringen ongerustheid is ontstaan over de toekomst van de organisatie der Ver enigde Naties. Regeringsfunctionarissen, die de NAVO-vergaderingen in Parijs hebben bijgewoond, rekenen met de mogelijkheid, dat een aantal Europese staten zich niet langer zal neerleggen bij de huidige gang van zaken in de V.N., waar de Afro-Aziatische en com munistische blokken een weloverwogen politiek van vernedering der Europese landen voeren. Die landen zouden wel eens, zij het dan om andere motieven, het voorbeeld van Zuid-Afrika kunnen volgen, him afvaardigingen tot een minimum beperken en het merendeel van de aanwijzingen van de V.N. vol komen naast zich neerleggen. De be zwaren richten zich vooral tegen de secretaris-generaal. Dag Hammarskjöld. die gebruik heeft gemaakt van het fatsoen van de Westeuropese regeringen om in Egypte succes te boeken en ter zake van Hongarije een zodanige hou ding heeft aangenomen, dat de Kremlin-heersers zich van de wensen en zelfs van de bevelen der wereld organisatie geen syllabe aantrekken. ZIEHIER dus het dreigende gevolg van een tweeslachtig standpunt, dat naar de schijn van hoge mo rele normen uitgaat, maar doodsbang is die normen op te leggen aan hen, die er zich het minst aan houden. De heer Hammarskjöld en zijn lastgevers in Amerika vergeten, dat edele beginselen in de eerste plaats uitzonderlijke moed veronderstellen. Als die ontbreekt, heeft het geen zin op de ingeslagen weg voort te gaan. Wat komt er dan straks te recht van de vrije doorvaart door het Suezkanaal en wat kan men dan begin nen met de politiemacht der Verenigde Naties? Men ziet, dat de crisis, die dit jaar zowel in Hongarije als in Egypte tot uitbarsting kwam, nog lang niet ten einde is. Het ritselt nog van de proble men! HOE dit alles zij. het is in elk geval verheugend, dat Moskou het mas ker moest laten vallen. De jeugd, de arbeiders en de intellectuelen achter het ijzeren gordijn leggen zich. ondanks communistische beïnvloeding en zelfs niettegenstaande de materiële voorde len voor de trouwe aanhangers van de partij, niet langer bij de huidige „orde" neer. Het vrijheidsbeginsel is niet aan bepaalde gebieden gebonden. Het is universeel en doet zich thans ook gelden in die streken, waarvoor velen reeds de hoop hadden laten varen. Ook de sluwe penetratie van het Kremlin in het Midden-Oosten is duidelijk aan de dag getreden. Zodat deze korte beschouwing niet zonder optimisme kan eindigen, al kan uiteraard niemand voorspellen waartoe de innerlijke spanningen in het dictatoriale Russische rijk nog zullen leiden. Daar staat dan evenwel één be langrijk voordeel tegenover: dat het Kremlin in Hongarije heeft gezien waar de grenzen liggen en de vrije wereld uit het verzet der Magyaren de geestkracht kan putten, die zij ook in vredestijd niet kan ontberen. Vele ambtenaren zonder iverk Luidt de terugtrekking van de Russen een nieuive fase in van de contra-revolutie? Premier Janos Kadèr van Hongarije staat voor de onmogelijke opgave, de fabrieken van het land weer te laten draaien, maar er is niets en niemand om hem te helpen. Integendeel! Radio-Boedapest gaf gisteravond toe, dat duizenden mijnwerkers voor de zaterdag het werk hebben neergelegd omdat zij nog een dag vakantie te goed meenden te hebben. Die vakantiedag was er tijdens de staking bij ingeschoten. De gehele Hongaarse economie is echter van het werk der mijnwerkers afhankelijk: zolang er niet voldoende kolen zijn, kunnen de fabrieken niet werken. En de mijnwerkers op hun beurt lappen de beroepen van Kadar c.s. aan hun laars. Het passieve verzet duurt voort, ondanks de terugtrekking van de Russen. Die aftocht valt overigens tegen: er zijn nog elf Russische divisies in Hongarije, tegen twee divisies voor de revo lutie. En iedere dag glijdt Hongarije verder af naar de rand van de econo mische afgrond. Uit verschillende punten zijn derge lijke berichten in Boedapest binnenge komen, en algemeen wordt aangenomen dat de Russische terugtocht de volgende fase zal inluiden van de contra-revolu tie der communisten: die waarin een re gering naar voren zal treden die aange- kindigd kan worden als te zijn gebouwd „op een bredere basis". In Boedapest staan veel minder Rus sische tanks op wacht, en Russische le gerwagens met wat kantoormeubilair schijnt rijden door de straten- en de chauffeurs houden zich heel nauw aan de verkeersregels, wat ook nieuw is. Een vluchteling, die uit Hongarije is aangekomen in Wenen, heeft volgens de Oostenrijkse politie meegedeeld, dat gen. majoor Pal Maleter nog in leven is en in het Bakonyivoud bij Boedapest een bevrijdingsleger opricht. De vluchteling verklaarde, dat zijn vader op 8 december Maleter gesproken heeft. De naam van de vluchteling is niet bekendgemaakt. De enorme hoeveelheden voedsel, me dicamenten en andere artikelen, die het buitenland aan het Internationale Rode Kruis ter beschikking heeft gesteld, zijn bij lange na niet voldoende om de nood onder de Hongaren te lenigen, zo blijkt uit een gisteren door het I.R.K. uitgege ven communiqué. Tot dusver heeft men slechts de meest behoeftigen kunnen helpen, maar nog veel meer is nodig om de twee mil joen inwoners van de hoofdstad „waar de ruiten gebroken zijn en gebrek aan brandstof heerst" te helpen. Volgens de „Nep Szabadsag" zal het een grote hulp zijn. indien de Sovjet- Unie, Groot-Brittannië en de Ver. Sta ten technologische inlichtingenbureaus in Hongarije oprichten. Arrestaties gaan nog steeds voort Blijkens berichten in de bladen te Boedapest zijn enkele wijzigingen aangebracht in de Hongaarse rege ring. Het ministerie van Staatscon trole en het ministerie voor Stads en Dorpsbestuur worden afgeschaft. De ministeries van Lichte Industrie en van Voedsel worden samenge voegd, evenals de ministeries van Opvoeding en Cultuur. Het Rationa le Planbureau zal zijn personeel zeer moeten inkrimpen, evenals alle mi nisteries. Als gevolg van deze besluiten „uit zuinigheidsoverwegingen" komt een zeer groot aantal ambtenaren per 15 januari a.s. op straat te staan. Zij krijgen zes maanden salaris en daar na kunnen zij aanspraak maken op werkloosheidsuitkermg of, als zij dat wensen, een vergunning krijgen om zich als winkelier, handelaar of handwerksman te vestigen. In Boedapest is gisteren bekend ge worden. dat drie van de 14 Russische divisies uit Hongarije naar Rusland zijn teruggekeerd. Honderd en zeven en twintig treinen hebben de tanks, bevoorradingsmate riaal, manschappen, kortom de gehele uitrusting van deze drie divisies naar het Oosten gevoerd. Op het ogenblik rijden nog steeds trei nen vol Russisch oorlogsmateriaal naar het Oosten. Wel uitgenodigd. Tot het grote gekostumeerde bal. dat president Eisenhower op 21 ja nuari zal geven, zijn ook de ambas sadeurs en gezanten der landen achter het ijzeren gordijn uitgeno digd. Men wacht thans met span ning. of de genodigden ook zullen accepteren. Een deel van de op brengst van de kaartverkoop voor het feest komt namelijk ten goede aan de Hongaarse vluchtelingen! Overigens wordt nadrukkelijk verklaard, dat de uitnodigingen géén ironie waren. Het is nu een maal traditie, en behoort tot het protocol, dat de diplomatieke ver tegenwoordigers als ere-gasten wor den genodigd. Die traditie en dat protocol is ouder dan de Hongaarse kwestie (Ingez. Med.-Adv.) Café-Restaurant TTZoill6VSOVgf NIEUWJAARSDAG Wegens enorm succes wederom het optreden van de bekende ENTERTAINER HANS CIERE in ons Café Restaurant van 1824 uur. OUDEJAARSAVOND Een voortreffelijke schotel uit onze prima keuken, o.a. hors d'oeuvre, Russische eieren, huzarensalade e.d., verhoogt Uw feestavond. Wij bezorgen deze gaarne aan huis TEL. 21444 Vele technische, agrarische en medi sche deskundigen zijn uitgeweken, om dat zij in Hongarije geen vooruitzichten hadden. Het vroegere regime heeft te vergeefs getracht de intellectuelen van het Westen te isoleren om te verhin deren, dat zij zien hoe laag hun levens standaard is, aldus het blad. „Nep Szabadsag" schreef verder dat ongeveer 5200 flatgebouwen. 209 open bare gebouwen, door de gebeurtenissen rond de opstand beschadigd zijn - en dat reeds 3500 apartementen hersteld zijn. Radio-Boedapest meldde gisteren dat het alleen al 100 miljoen forinten (dat is ongeveer 36 miljoen gulden) zou kos ten om de schade aan een van de groot ste warenhuizen van Boedapest te her stellen. De schade die de Hongaarse handel van de opstand heeft geleden stelde Radio-Boedapest op ruim 120 mil joen gulden. Inmiddels gaan de arrestaties voort. Ten oosten van Boedapest, in de pro vincie Heves waarvan Radio-Boedapest nog kort geleden berichtte dat de revo lutionaire raden daar zich niet aan de regering in Boedapest stoorden, waren verschillende personen gearresteerd we gens het bezit van wapens. In Spron werden negen Hongaren gearresteerd omdat zij vluchtelingen naar Oos tenrijk gesmokkeld zouden hebben. Vol gens Radio-Boedapest had men in de woningen der verdachten grote hoeveel heden geld aangetroffen. Amerikaanse vinding bij lage temperatuur Atoomgeleerden van de universiteti van Californië hebben een nieuw soort kernreactie ontdekt, waardoor energie vrijkomt, die gelijkt op warmtekcrnreac- ties. Het nieuwe verschijnsel wordt een „gekatalyseerde kernreactie" genoemd. De Amerikaanse commissie voor kern energie zegt in een bekendmaking, dat de ontdekking een derde manier vormt om kernreacties tot stand te brengen. De twee reeds bekende methoden be treffen het onder een temperatuur van ongeveer een miljoen graden samen smelten van twee lichte kernen tot een zwaardere kern en het bombarderen van kernen met andere kerndeeltjes, hetgeen geschiedt in cyclotrons of kernreac tors. De nieuwe ontdekking betreft „een wijze om twee kernen op zodanige wijze samen te brengen, dat een proton en een kern van zwaar waterstof (een deu teron) samen helium-drie vormen, waar bij een spanning van 5.400.000 volt vrij komt". In een verslag over het onder zoek, waaraan twaalf natuurkundigen hebben deelgenomen, wordt gezegd, dat „de keten van gekatalyseerde reacties niet lang genoeg kan worden voortgezet om commercieel bruikbare hoeveelheden (Ingez. Med.-Adv.) BINNENLAND De vereniging van Christelijke leraren en leraressen bij het Nijverheidsonderwijs vierde gisteren haar zilveren jubileum in Rotterdam, 's Avonds werd het 1500ste lid van de vereniging begroet. Tijdens de her- denikngsbijeenkomst voerde het lid van de Eerste Kamer, de heer H. Algra het woord. De werkgevers- en werknemersorga nisaties betrokken bij de c.a.o. voor het bloembollenbedrijf hebben besloten de huidige c.a.o. niet op te zeggen, hetgeen dus betekent dat deze c.a.o. ook geldt voor het contractjaar 19571958. Met betrekking tot die lonen is overeen gekomen, dat de verhogingen die in ver band met algemene overheidsmaatregelen tot stand zullen komen bij wijze van aan vulling in de c.a.o. zullen worden opge nomen. De Partij van de Arbeid zal op 9 en 10 januari in Tiel een agrarisch congres houden, dat onder leiding zal staan van de heer E. Vermeer, voorzitter van de P. v. d. A. Het centrale onderwerp van het congres zal zijn „Struotuurproblemen ln de landbouw". De Caltex-groep van maatschappijen plaatste in 1956 orders voor, of bracht in de vaart 15 tankschepen met een totaal tonnage van 485.100 ton dead weight. De 6Chepen werden besteld bij scheepswerven ln Engeland, Nederland, België, Schotland en Japan en brachten de gezamenlijke Oaltex tan'kvloot op meer dan 100 schepen. Een handelsverdrag tussen Denemar ken en de Beneluxlanden, met een loop tijd van 12 maanden, is gisteren te Ko penhagen ondertekend. Het is de eerste handelsovereenkomst, welke door de Beneluxlanden-gezamenlijk met een ander land werd gesloten. Gisteravond heeft het huldlglnge- comité-Kemp in het Bonnefantenmuseum te Maastricht een academische zitting gewijd aan de deze maand 70 jaar gewor den dichter-schilder Pierre Kemp. Een kring bewonderaars van de dichter en andere kunstlievenden woonden deze avond bij. De dichter zelf heeft bij deze huldiging niet aanwezig willen zijn. De Westduitse autoriteiten hebben machtiging verleend tot invoer uit Ne derland van vis en visconserven ter waar de van 1.2 miljoen D.M. en van diverse andere artikelen ter waarde van 1.23 mil joen D.M. Gistermiddag te tien minuten over half vier zijn, naar de marinevoorlich tingsdienst bericht, de stoffelijke over schotten van de twee inzittenden van de „Firefly" die voor Schevenlngen veron gelukte, gevonden. Zij zullen worden overgebracht naar Vlaardlngen en van daar uit naar het marine-hospitaal „Over- veen". Tijdens afwezigheid van de bewoners hebben onbekenden kans gezien ln te breken in een woning aan de Haagweg te Rijswijk, en kledingstukken, waaronder een bontjas te ontvreemden voor een waarde van ongeveer f 1700. De daders hebben zich toegang verschaft door ver breking van een ruitje van een deur aan de achterzijde van de woning. BUITENLAND De gemeenteraad van Durban, in Zuid-Afrika, heeft besloten het spannen van netten om haaien te vangen, voort te zetten. Deze maatregel, die in de afgelo pen vijf jaar ongeveer 400.000 gulden heeft gevergd, leidde in dezelfde periode tot het vangen van meer dan duizend haaien. De zeventigjarige George Lofts, die reeds vanaf zijn zesde jaar een verwoed verzamelaar van postzegels Is, rende gis teren naar het postkantoor in de plaats zijner inwoning, om nog gauw postzegels van twee penny voor kerstkaarten te ko pen. HIJ kocht, voor een bedrag van onge veer twintig gulden, een uit 240 exem plaren bestaand vel en kwam thuis tot de ontdekking dat zijn aankoop omstreeks f 127.000,waard v/as! De postzegels ble ken namelijk de gebruikelijke gaatjes in de hoeken te missen, hetgeen ze voor verzamelaars waardevol maakt. De gouverneur van de Amerikaanse staat Californië heeft vrijdag de nood toestand in het district Los Angeles af gekondigd, waar nu al drie dagen een bosbrand woedt bij het dorp Malibu. Ver scheidene mooie villa's zijn ln vlammen opgegaan. De Italiaanse sociaal-democratische leider Saragat heeft GaitsQcell. de leider van de Britse Labourpartij, uitgenodigd voor een bezoek aan Rome om te spreken over de voorgestelde hereniging van de Italiaanse socialisten, n.l. met de linkse socialisten van Nenni. De landbouwproduktie van China is ln 1956, ondanks natuurrampen, over de gehele linie gestegen, zo is bekendge maakt door een woordvoerder van het Chlnise ministerie van Landbouw. De woordvoerder \oegde hieraan toe, dat de uitvoer van sojabone'n is verminderd om de levensstandaard in China te verbeteren. Frankrijk en Libië hebben vrijdag een akkoord getekend Inzake de grens tussen Algerije en Fezzan. Volgens deze overeenkomst heeft Frankrijk gedurende twintig jaar het recht een vliegveld nabij de grens op Libisch grondgebied te ge bruiken. In het begin van deze maand hebben de Franse strijdkrachten Fezzan, dat een deel van Libië vormt, ontruimd. Ambtenaren van het Amerikaanse ministerie van Defensie hebben vrijdag meegedeeld, dat een versterkt bataljon mariniers van 1800 man, uitgerust met al het voor een landing benodigd mate rieel, Is toegevoegd aan de Amerikaanse zesde vloot ln de Middellandse Zee. In de New York Herald Tribune" van gisteren werd gezegd, dat deze mariniers Ln de eerste dagen van de kwestie-Suez gereed waren zich strijdend een weg naar Cairo te banen om de Amerikaanse burgers al daar te evacueren. Een woordvoerder van de Amerikaanse vloot wilde dit bericht niet ontkennen of bevestigen. De Ford Motor Company heeft ruim 11.000 arbeiders van haar grote fabriek te Dagenham medegedeeld, dat zij van maandag a.s. slechts 3 dagen per week werken. Volgens een woordvoerder der maatschappij Is de verkorting van de werkduur een rechtstreeks gevolg van benzinerantsoenering in Engeland. Bijna het gehele 37.000 man tellende personeel der fabrieken heeft thaes een. verkorte werktijd. Het achteloos wegwerpen van een brandend sigarettenpeukje in een bus bij Poesan (Zuid Korea) heeft donderdag avond de dood van 33 inzittenden \eroor- zaakt, doordat het een bus benzine ln brand deed geraken. Vijf stoffelijke over schotten waren onherkenbaar; 27 perso nen liepen verwondingen op. Volgens de „Daily Express" zijn Scot land Yard en de Britse douane een bende smokkelaars op het spoor, die edelstenen en stofgoud in dobbelstenen binnensmok kelen. De Zwitserse regering heeft vrijdag nieuwe aanvulende defensie-uitgaven tot een bedrag van meer dan 136 miljoen frank voorgesteld, grotendeels voor de bouw van ondergrondse brandstofopslag plaatsen en vergroting van vliegvelden. Het voorstel is vervat ln een boodschap aan het parlement, dat in maart bijeen komt. Het parlement heeft kort voor kerstmis reeds aanvullende defensie- kredieten tot een totaal van 179 miljoen frank goedgekeurd. Sinds eerste kerstdag besluit de Tsjechische radio haar uitzendingen niet meer met het Russische volkslied. Dit Jaar zijn ongeveer 156.000 Oost duitsers naar West-Berlijn uitgeweken. Dit is circa 3000 meer dan in 1955. Vrijdagochtend is tussen Madrid en La Corogne een sneltrein ontspoord. Vijf mensen zijn om het leven gekomen en een dertigtal gewond. Men raamt, dat de Sovjetrussisehe goud verkopen in West-Europa gedurende de eerste drie weken van deze maand een waarde hadden van 30 miljoen dollar. Groot-Brittannië schijnt er tenslotte het meeste voordeel van te hebben. Volgens de „Economist" vond de helft van deze verkopen te Londen plaats en vond eht grootste deel van de andere helft zijn weg naar de Engelse hoofdstad via ver schillende continentale centra. In het noordoosten van Siberië ls vorige week een diamant van 32 karaat gevonden, aldus heeft radio-Moskou vrij dag gemeld. Dit ls de grootste diamant die ooit in de Sovjet-Unie is gevonden. Een Finse arbeider ls vrijdag tot drie jaar en zes maanden dwangarbeid ver oordeeld door een rechtbank te Kuopio in het oosten van Finland wegens spion- nage voor de Sovjet-Unie. Hij was schuldig bevonden aan het doorgeven van geheime Finse militaire inlichtingen aan Russische ambtenaren. Het Oostdultse kabinet heeft het goedkeuren van het economische plan voor 1957 moeten uitstellen als gevolg van een daling van de invoer, in het bijzonder van Poolse kolen en cokes, die heeft plaatsgevonden na de politieke gebeurte nissen van de laatste tijd. De spoorwegen hebben zich genoodzaakt gezien de ln het binnenland geproduceerde bruinkolen te gebruLken, waardoor weer een tekort aan deze kolen voor de Industrie is ontstaan. Radio-Warschau meldde gisteren, dat vele Poolse hoogleraren, die Ln het verle den ten onrechte zijn ontslagen, thans in hun ambt zijn h< rsteld. Zes professoren van de r.-k. universiteit van Lublin zijn onlangs door de Poolse minister van hoger onderwijs naar de universiteit terugge roepen. NIEUW! 20 stuks Gunstige situatie bij Rundveestamboek Het was maar een interessante jaar vergadering, de 84ste, die door het Nederlandsche Rundvee Stamboek te Utrecht werd gehouden onder presi dium van voorzitter prof. ir. W. de Jong. Deze liet zich zeer optimistisch uit over de gang van zaken in het stamboek. Het ledental was in de eerste elf maanden van dit jaar toegenomen met 4951 (v. j. 3678) oftewel 351! meer dan in de overeenkomstige periode van 1955. Op 1 december be droeg het totaal aantal leden 48.844, ongeveer een vierde deel van alle Ne derlandse veehouders. En niet de minsten! In deze elf maanden werden inge schreven 121.841 kalveren d.i. l7]/2 meer dan over de eerste elf maanden van '55. Opgenomen werden 47.871 koeien (plm. 20%, terwijl in '55 reeds 20% meer werden opgenomen dan in '54) en 2665 stieren (plm. 9%). Bij de kalveren was de toename voor het H veeslag 21%, voor het blaarkop vee 3%; bij de koeien waren deze cijfers 20 en 10 doch bij de stieren plm. 12 en 16. Weliswaar was de toename van het aantal opgenomen stieren zeer gunstig, vooral omdat geen toename verwacht was. daar door de uitbreiding van de k.i. minder stieren nodig zijn, doch de blaarkopstieren-afdeling is de enige die een teruggang te zien geeft. Dan is er nog een teruggang en wel in het aantal afgegeven uitvoercertifi- energie op te wekken, aangezien de nu- mesons na twee miljoenste van een sec. in andere deeltjes uiteenvallen". De geleerden moeten nu öf miljoenen aanvullende nu-mesons zoeken öf een deeltje ontdekken, dat dezelfde eigen schappen bezit als het meson, maar waarvan de levensduur minstens twin tig minuten is. In tegenstelling tot de methode van de kernfusie is er voor de nieuwe reactie een zeer lage tempera tuur ongeveer 204 graden onder nul nodig. ZATERDAG Voorschoten (Verenigingsgebouw): Sterrenshow m.m.v. Johnny Jordaan. 8 u. nam. DINSDAG Schouwburg: „De Schouwspelers", „Het Biechtgeheim". 8.15 uur nam. WOENSDAG Lakenhal: Nieuwjaarsvergadering Kamer van Koophandel. 3i uur nam. DONDERDAG Casino-theater: K. en O. „John en Julie", 10.30 uur voorin, en 4.30 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Prentenkabinet (Kloksteeg): Fototen toonstelling Ned. Fotografen Kunstkring (t/m 31 december). Haagweg 92: Tentoonstelling Marcel B. Keezer en Lovis Meys. Dagelijks 10 uur voorm.5 uur nam.; woensdag en vrijdag 710 uur nam. (tot 6 Januari). Lakenhal: Expositie „Ars Aemula Na turae" (tot en met 6 januari). Lakenhal: „Tekenaars van nu (tot 21 Januari). BIOSCOPEN Casino „Goud van Napels", 18 jr. Za terdag 2.30, 7 en 9.15, overige werk dagen 7 en 9.15 uur. Zon- en feestdagen 4.45, 7 en 9.15 uur. (Oudejaarsavond ge sloten). Donderdagcyclus: „Come back little Sheba", 18 jr. Dagelijks (behalve zaterdag) „The stars are singing" (alle leeft.) 2.30 uur. Lldo „Rock, rook. rock" (alle leeft.). Dagelijks 2.30. 7 en 9.15 uur. Zon- en feestdagen bovendien te 4.45 u. (Oude jaarsavond gesloten). Luxor „Kitty ln de grote wereld" (alle leeft.). Dagelijks 2.30, 7 en 9.15 uur. Zon en feestdagen bovendien te 4.45 uur. (Oudejaarsavond gesloten). Rex „De verkenners der verloren ber gen" (14 J.). Dagelijks 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zon- en 'eestdager. bovendien te 4.45 uur. (Oudejaarsavond gesloten). Trianon „Drei Madels vom Rhein" (alle leeft.). Dagelijks 2.30, 7 en 9.15 uur. Zon- en feestdagen 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u, (Oudejaarsavond gesloten) De zondagsdienst der huisartsen te Leiden wordt van hedenmiddag 2 uur tot maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doktoren Kortmann. Schaefer, Teeuwen, Gaasbeek en Van Wingerden. Te Oegstgeest door dokter Van Walcheren, tel. 22030. Zaterdag 29 december zijn des middags, 's avonds en 's nachts geopend voor het klaarmaken van spoedreceptenApotheek Herdingh en Blanken, Hogewoerd 171, tel. 20502; Apotheek Reyst. Steenstraat 3'5", tel. 20136 en Apotheek Oegstgeest. Wilhel- minapartc 8, Oegstgeest. tel. 26274. Op zondag 30 deoember ls van 's moT- gens 8 uur tot 's avonds 12 uur alleen geopend Apotheek Reyst. Vanaf 24 uur wordt de dienst weer waargenomen door Apotheek Herdingh en Blanken, Apotheek Reyst en Apotheek Oegstgeest B(J geen gehoor by Uw huisarts ol specialist, bel op dokterstelefoon 22222. caten. Dit daalde van 9220 tot 6580. dus met meer dan een kwart. Maar in de eerste elf maanden werden er toch nog wel IV2 maal zoveel afgegeven als in het hele jaar 1954. Er is blijkbaar minder vraag naar kalveren uit Italië; er wor den voornamelijk oudere dieren uitge voerd. Voor de eerste maal in de geschiede nis werd een begroting ingediend en goedgekeurd voor meer dan één miljoen gulden in ontvangst en uitgaaf, n.l. 1.140.200 gulden. De uitbreiding van de werkzaamheden hebben enige achterstand veroorzaakt, niettegenstaande het inspecteurskorps met een viertal is uitgebreid. Nieuwe kandidaten worden getest. De directeur van de Gezondheids dienst voor dieren in Noord-Holland, dierenarts D. Remut, hield een inleiding over de abortusbestrijding. Prof. De Jong was er van overtuigd, dat de N.R.S.-leden alle medewerking bij de abortusbestrijding zullen ver lenen. De winter in opmars Vanuit Rusland rukt de winter lang zaam op naar het westen. Sneeuw en ijs komen ipeewaaien op de koude win den uit de steppen. Maar de slag is nog niet gewonnen, want de dooi ver zet zich nog steeds. De koudste plek van Europa was gisteren in Italië, in de Alpen aan de Oostenrijkse grens, waar het kwik dertig graden onder nul stond. Uit vele delen van Europa komen ook berichten over slachtoffers van de win terse koude. In Noord-Ierland is echter de toestand zelfs wij kritiek. Er is door de PTT om zestig vrijwilligers gevraagd, die de telefoonverbinding moeten her stellen, die beschadigd zijn door de com binatie van sneeuw, vorst en regen, welke rond Kerstmis in Schotland en Noord-Ierland viel. De vrijwilligers moeten uiteraard deskundigen zijn. Men denkt vier weken nodig te hebben om de dertig kleine centrales, die geheel, en de 12 grote, die ge.deeltelijk gestoord zijn, te hesrtellen. Alleen reeds in Bel fast werken er 2540 telefoons niet. Gis teravond regende het bar en er stond een stormachtige wind in Noord-Ier land. hetgeen de verwarring nog ver grootte. Verschillende wateren zrijn bui ten hun oevers getreden. Men schat de schade op vijf miljoen gulden. Tot zelfs in Amerika, in het oostelijk deel, heeft men de koude reeds gevoeld. In Chicago woedde een sneeuwstorm. In Florida en de noordelijke kuststreek daarentegen steeg de temperatuur. Gezin getroffen door twee verkeersongevallen De familie Van Niessen uit Someren is op twee opeenvolgende dagen ge troffen door twee verkeersongevallen, waarbij de jongste zoon het leven ver loor en de vader ernstig werd gewond. Donderdagmiddag omstreeks drie uur reed de 20-jarige St. van Niessen jr. op zijn scooter in Budel tegen een van rechts komende auto, waaraan hij geen voorrang verleende. Hij kreeg een sche- delbasisfractuur en verscheidene inwen dige kneuzingen. In het Sint-Janszie kenhuis in Weert is hij gisteravond over leden. Gistermiddag, een etmaal later, reed de 49-jarige St. van Niessen sr., op weg van Marheeze naar Someren, in zijn auto door nog onopgehelderde oorzaak tegen een boom. Hij liep ernstige in wendige kneuzingen op. Zijn naast hem zittende oudste zoon kreeg enige hoofd wonden. Beiden werden naar het Sint- Jansziekenhuis in Weert overgebracht. De zoon heeft later op de dag het ziekenhuis kunnen verlaten, doch de vader schijnt er ernstig aan toe te zijn. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur). Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Dublin Londen Amsterdam Brussel Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Ztirich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Mallorca a 3 1 W O. a 5 5s a St- CM sneeuw ozo 5 -1 1 sneeuw O 3 -3 0.2 geh. bew. ozo 14 -2 0 nevel z 2 6 27 onbewolkt wzw 6 3 0.3 regen zw 4 6 10 regen zo 8 1 0 regen zzw 6 5 0.1 zwaar bew. zw 5 7 14 nevel wzw 2 5 2 sneeuw windstil -0 1 geh. bew. nw 4 5 0 nevel ozo 5 -8 0 sneeuw windstil -5 0.1 nevel windstil -10 0 nevel 0 1 -6 0 sneeuw windstil -2 1 zwaar bew. wlndst'l -2 0 nevel zzo 4 -7 0.1 nevel w 2 -13 0 nevel no 4 -3 0 licht bew. nw 1 10 0

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 2