Amerikaanse leiders houden zich druk met het Midden-Oosten bezig Soekarno dringt aan op bewaren van eenheid en op discipline WEERBERICHT Eisenhower wil machtiging voor eventueel gebruik van een troepenmacht aldaar JAPANNERS VERHALEN OVER KARYMA, HEL VAN SIBERIË Massa-begraafplaatsenwaar ver over het miljoen mensen ellendig leven leiden Tot Simbolon: Keer terug 95ste jaargang ZATERDAG 29 DECEMBER 1956 No. 29023 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN per kwartaal; f. 2.35 per maand; f. 0.55 per week f.7.— Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Hoe verser - hoe lekkerder ANTON HUNINK HOFLEVERANCIER - DEVENTER Later weer regen De Bilt verwacht tot zondagavond: Aanvankelijk hier en daar mist. maar ook plaatselijk enkele opklaringen. La ter weer regen, het eerst in het zuid westen van het land. Over het algemeen iets zachter, maar vannacht in het noorden en oosten van het land tempe raturen om het vriespunt. Tot krachtig toenemende wind tussen zuidoost en zuidwest. (Opgemaakt te 11.15 uur). 30 DECEMBER Zon op: 8.51 uur; onder: 16.39 uur. Maan op: 7.17 uur; onder: 15.35 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.04 en 14.21 uur. Laag water te 10.11 en 22.27 uur. >31/12 hoog te 2.49 en 15.03 uur. laag te 10.54 en 23.12 uur). Rood China is niet Titoïstisch gezind Peking .'siesï partij tegen kritiek van Joego-Slavië Zijn ook de hoogste communistische leiders in Rood-China Titoïsten? Er is aanvankelijk enige reden geneest voor deze veronderstelling, maar uit een ar tikel van het Pekingse „Volksdagblad" - orgaan van de Chinese communistische partij blijkt thans, dat de Chinese theoretici zich toch niet al te ver van de opvattingen, die in .Moskou gehul digd worden, verwijderd hebben. Dit ar tikel, dat vermoedelijk het werk is van de twee hoogste partijleiders. Mao Tse- toeng cn Lioe Sjao-tsJ, zou volgens waarnemers in Peking waarschijnlijk wel eens een communistisch document van betekenis kunnen blijken. De Chi nezen wensen kennelijk, dat het com munistische blok ongeschonden blijft. Het artikel zegt. dat „de houding van kameraad Tito en andere partijfunc tionarissen in Joego-Slavië jegens Sta- lins fouten en andere vraagstukken door ons niet meer beschouwd kan worden als een evenwichtige en objectieve". Dit nummer bestaat alt 12 pagina's cn een Bijvoegsel Het blad geeft toe. dat de wrok van de Joegoslavische kameraden, opgewekt door de fouten van Stalin, begrijpelijk is. In het verleden hebben zij waardevol le pogingen gedaan om het socialisme onder moeilijke omstandigheden te handhaven", aldus het blad. dat ver klaart akkoord te gaan „met enkele punten" van Tito's kritiek op Stalin „maar erger verbaasd te zijn. dat Tito in zijn rede bijna alle socialistische lan den en vele communistische partijen heeft aangevallen". Vólgens het blad was het een fout van Tito te verklaren, „dat het nu de vraag is of de in Joego-Slavië ontstane com munistische richting dan wel de Stali nistische het pleit zal winnen, want dit kan slechts leiden tot een kloof in de communistische beweging". Het aanstaande bezoek van minister president Tsjou en-lai aan Warschau wordt door velen in Peking als van meer betekenis beschouwd dan zijn reis naar Moskou Waarnemers nemen aan. dat Tsjou de Poolse leiders er nogmaals aan wil herinneren, dat verschillende wegen naar het socialisme niet het losser ma ken van oude banden betekent. In het artikel in het „Volksdagblad" werd niet alleen de rede van president Tito van 15 november aangevallen, maar ook die van de Joegoslavische vice-pre mier Kardelj. gehouden op 7 december Kardelj schreef de crisis in Hongarije in die toespraak toe aan „gebrek aan de mocratie". Het begin van de opruimingswerkzaamheden in het Suezkanaal is „uitgesteld als gevolg van technische vraagstukken die nog besproken worden", zo werd vrijdagavond in V.N.-kringen in Cairo verklaard. Er werd gesproken over plan nen om met de werkzaamheden het eerst in Port Said te beginnen. De technische kwesties waarover te Port Said wordt gesproken, omvatten o.m. de mijnen in het kanaal en het probleem van de indeling van de Britse bergingsvloot. In Suez, aan het zuidelijk uiteinde van het kanaal, is vrijdag een V.N.-ber- gingsgroep aangekomen. De leider van de groep, Pedersen, verklaarde, dat hij moet wachten op definitieve instructies van de leider der bergingswerkzaamheden, generaal Wheeler. Pedersen had kort na aankomst in Suez een onderhoud met de plaatselijke vertegenwoordiger van de Egyptische bestuursorganisatie voor het Suezkanaal, Sobhi. Dulles gaat zondag naar New York (V.N.) De tweede leider van de groep in Suez is de heer Van den Berg van L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst te Rot terdam. Op twee schepen van de bergingsvloot te Suez, waaronder de Nederlandse sleepboot „Tyne", zijn vrijdag de laatste voorbereidingen getroffen voor de werk zaamheden in het kanaal. De bergingsgroep van de Ver. Naties, die heden, zaterdag, in Port Said zou aankomen, staat onder leiding van de Deense kapitein Kiel en de heer Lange- laar van L. Smit en Co's. President Eisenhowei denkt er over het Congres om machtiging ti vragen voor het gebruik maken van Ameri kaanse gewapende strijdkrachten, als hij ook maar van mening zou zjjn, dat zij noodzakelijk zjjn voor het handha ven van de vrede in het Midden-Oosten, Dit schreef de „New York Times" giste ren in zijn voornaamste artikel. De cor respondent in Washington van de ,,New York Times" James Reston, deelt mede, dat de president en de minister van Buitenlandse Zaken, John Fostt Dulles, van plan zijn met de leiders van het Congres over de toekomstige politiek in het Midden-Oosten te willen spreken op een bijeenkomst in het Witte Huis, die daar a.s. dinsdag zal worden gehouden. Reston zegt dat president Eisenhower in privé-gesprekken gezegd heeft, dat hij het eens was met de stap van pre sident Truman wat het zenden van troe pen amu* Korea betreft om een halt toe te rolden aan de communistische agres sie. maar dat hij toch van oordeel was, dat Truman eerst de goedkeuring van het congres had moeten vragen. Minister Dulles zal zich zondag naar New York begeven, waar hij die dag met de Amerikaanse vertegenwoordi ger bij de V.N., Cabot Lodge en maandag met secretaris-generaal Hammarskjöld van gedachten zal wisselen over de toe stand in het midden-Oosten, zo heeft de woordvoerder van het „State Depart ment", Lincoln White bekend gemaakt desgevraagd zei White dat er „natuur lijk over het Suezkanaal en de Arabisch- Israëlische kwestie" zal worden gespro ken' Hij ontkende, dat deze besprekin gen het gevolg zouden zijn van een plotselinge keer ten kwade in het Mid den-Oosten. De V.S. beschouwen echter de toestand in dat gebied als ..zeer ern- tig" en zij zijn bereid alles te doen. wat tot een oplossing van de vele problemen zou kunnen bijdragen. Nasser near de Sovjet-Unie President Nasser van Egypte zal vol enti jaar een bezoek aan de Sovjet unie brengen, aldus heeft radio-Moskou vrijdagavond bekendgemaakt. De pre- sident beloofde een afvaardiging van het j Rusissche Rode I 'ruis en de Rode halve i maan in 1957 naar de Sovjet-Unie te I zullen gaan. In verband met het vertrek van de Brits-Franse strijdkrachten uit Egypte, merkt het Sovjetrussische regeringsblad ..Iswestia" op dat „de Sovjet-Unie in het Midden-Oosten geen concessies, militaire bases of voorechten van welke aard ook op eist en zich evenmin klaar maakt om de lege plaats in te nemen die in dit ge bied is ontstaan door de verzwakking van de positie van Frankrijk en Groot- Brittannië." In een uitzending in het Arabisch voor radio-Cairo is vrijdag meegedeeld, dat er in Port Said twee Russische vrachtschepen zijn aangekomen met 5.000 ton cement en 2.300 ton graan. Russische ambassadeur keert naar Israël terug De Sovjetrussische ambassadeur in Israël, Alexander Abromof, die in no vember als „waarschuwing" aan Israël naar Moskou teruggeroepen werd, zal binnenkort naar zyn post terugkeren, doch er is nog geen datum voor de te rugkeer bekendgemaakt. In diplomatieke kringen in Jeruzalem ziet men hierin het begin van een nieu we houding van de Sovjet-Unie ten aan zien van het Midden-Oosten die een ge volg is van de Amerikaanse politiek in dit gebied. Op het vliegveld Lydda by Tel Aviv zijn tachtig Joden uit Egypte aangeko men. Zy verklaarden dat de economische toestand van de Joden in Egypte steeds moeilijker wordt en dat op het ogenblik een groot aantal Joden in Cairo zonder middelen is. Drie van de 1025 Japanners, die woensdag uit Russische gevangenschap in Japan zijn teruggekeerd hebben onafhankelijk van elkaar verklaringen afgelegd over de elf jaren die zij in Russische gevangenschap in Siberië heb ben doorgebracht. Volgens de drie overlevenden zijn de kampen van Karyma, in noordelyk- Siberic. „massa-begraafplaatsen" waar in totaal 1,3 miljoen gevangenen leven. Onder deze gevangenen bevinden er zich, die door de Russische autoritei ten als „de zwaarste misdadigers" worden omschreven, Oekrainers, Duitsers, Polen, Hongaren en anderen. De verklaringen werden afgelegd door Takahi- kohase, 46 jaar uit Tokio, Tosjitane Ando, 33 jaar uit KKioto en Seiichisato 37 jaar. uit Tokio, die tot oktober vorig jaar in Karyma geweest zijn. Elk ochtendappM met zeker tien doden Ieder jaar vertrekken tussen juli en september dikwijls eens per week, uit de Russische zeehaven Sovjetskaja Ga- van tegenover de kust van Sachalin, schepen met 5000 tot 8000 gevangenen aan boord. Deze schepen worden „sla venschepen naar Karyma" genoemd, zeiden de drie Japanners, die verklaar den dat er „aanzienlijke hoeveelheden Japanners'' naar Karyma zijn gestuurd De „slavenschepen hebben een dek met vier verdiepingen en kunnen van boven tot beneden gemakkelijk gesur veilleerd worden door de schildwachten die. met geweren gewapend, de trans porten bewaken. In het onderste ruim staan vaten en kele worden gebruikt om daarin de soep (het enige voedsel aan boord) te verstrekken terwijl andere als latrines dienen. De gevangenen worden in „de hel van Karyma" voor werkdagen van 10 uur tewerkgesteld in de uranium-, goud chroom- en rnangaanmijnen Het voed sel in deze „hel van Karyma" is gema len haver Het ergste van iedere werkdag was het ochtendappèl zo vertelden de Ja panners. Dan moeten alle gevangenen op de knieën gaan liggen, met de han den in de sneeuw. Op één commando moeten zü allen gelijktijdig overeind komen. Als iemand te vroeg opstaat schieten alle schildwachten, en iedere ochtend worden meer dan tien gevan genen in het slavenkamp van Karyma gedood of eewond door de salvo's van -"iipr rjp -eweren. Oplossing van de crisis vóór bespreking Nieuw Guinea-geschil in V.N. noodzaak President Soekarno heeft gisteravond in zijn kwaliteit van opperbevelhebber der strijdkrachten, via de radio een beroep op de bevolking van Noord- Sumatra gedaan de bevelen van overste Djamin Ginting, commandant van het eerste militaire district, te gehoorzamen, in overeenstemming met de besluiten van de Centrale regering te handelen en zich gedisciplineerd te gedragen. Overste Ginting, die door Soekarno in de plaats van zijn opstandige com mandant, kolonel Simbolon, tot nieuwe commandant werd benoemd, heeft de Centrale regering gisteren medegedeeld, dat hij zijn functie heeft aanvaard en „dat de toestand weer normaal is geworden". Soekarno beval de leden van de strijdkrachten in zijn radiotoespraak de een heid en discipline te bewaren om te vermijden, dat er slachtoffers vallen, en om lijden, dat ernstig en langdurig zou kunnen zijn, te voorkomen. De president deed een beroep op kolonel Simbolon op de goede weg terug te keren. Hij noemde in dit verband o.a. ook overste Ahmad Hoessein, die het gezag in Midden-Sumatra heeft overgenomen. Soekarno verzocht ook de bevolking de eenheid te bewaren en onderlinge vijandschap te vermijden. formatie minstens twee maanden tijds zou vereisen. Andere gezaghebbende Indonesische waarnemers zijn echter van mening, dat de huidige minister-president Ali Sas- troamidjojo moet trachten, de huidige regeringscoalitie in stand te houden. Zij zeiden dat, zelfs als zou de Mas- joemi haar ministers uit het Kabinet terugtrekken, Ali Sastroamidjojo nog op een voldoende meerderheid in het Kabi net kan rekenen, indien de communisten maar bereid zijn zich niet bij de oppo sitie aan te sluiten. De secretaris-generaal van de com munistische partij, D. N. Aidit, heeft in een verklaring te kennen gegeven, dat de P.K.I. zeker met de regering zal samenwerken. Aidit die de staatsgrepen in Sumatra krachtig veroordeelde, beschuldigde de Masjoemi ervan deze goed te keuren. Natsir, de voorzitter van de Mas joemi, heeft te Bandoeng verklaard te vrezen, dat de jongste ontwikkelingen in Noord-Sumatra de toestand zouden kunnen verergeren. Hij leverde com mentaar op het overnemen van het gezag in Noord-Sumatra door Djamin Ginting, ou instructie van de Centrale regering en voegde eraan toe. dat het thans de vraag is, of het gevaar van Vermijd vijandschap Een comité van „de oudere generatie" heeft gisteren eerder op de dag te Me- dan een beroep op de bevolking van Noord-Sumatra gedaan zich te onthou den van acties, welke zouden kunnen leiden tot het uitbreken van een burger oorlog. Voorstellen Het Indonesische Kabinet heeft gis teravond in een communiqué meege deeld, dat de militaire en burgerlijke autoriteiten in Noord-Sumatra via tweede vice-premier Idham Chalid, die uit Medan is teruggekeerd, voor stellen aan de regering hebben ge daan. De aard hiervan werd niet be kendgemaakt, maar de regering heeft de voorstellen thans in overweging en de wensen, die zij bevatten, zullen zoveel mogelijk op korte termijn wor den ingewilligd, aldus het communique. Het Kabinet benoemde Komala Pon tas tot gouverneur van de provincie Noord-Sumatra: hij is sedert maart van dit jaar waarnemend gouverneur ge weest. De Minister van Voorlichting. Soe- dibjo. verklaarde, dat het Kabinet niet had gesproken over het besluit van de Masjoemi. dat het Kabinet niet langer kan aanblijven. Nieuw kabinet Politieke figuren in Indonesië heb ben verklaard, dat „onze huidige cri sis tot een oplossina moet zijn ge bracht, alvorens de algemene verga dering van de VN. de volgende maand begint aan een bespreking over ons geschil met Nederland over westelijk Nieuw-Guinea" Deze zegslieden achtten het in verband met deze kwestie, van het grootste be lang, dat de Centrale regering „zonder uitstel" een besluit zal nemen over de vraag, of de bestaande coalitie in Indo nesië al dan niet moet blijven bestaan. Het parlementslid Yamin was van me ning, dat het kabinet zijn ontslag moet indienen, omdat de toestand „onhoud baar" is Hij geeft de voorkeur aan de vorming van een zakenkabinet boven een presidentieel kabinet, waarvan de (Ingez. Med.-Adv.) ontbinding, die de jonge Republiek be dreigt, kan worden afgewend. Politici schuldig Twee vooraanstaande Engelse, rechts georiënteerde dagbladen hebben voor namelijk de Indonesische politici en staatslieden verantwoordelijk gesteld voor de militaire opstand in Sumatra. De conservatieve „Daily Telegraph" schreef: indien de reactie tegen de cor ruptie en onbekwaamheid te laat blijkt te zijn gekomen om Indonesië van een of andere vorm van dictatuur te redden, zal de schuld daarvoor liggen bij de politici. Verdachtmaking, vervolging en het bedriegen van de Hollanders, het bijeen roepen van een grandioze conferentie in Bandoeng en het zenden van Indone sische „politici" naar Suez behoren niet tot een constructief beleid in eigen land, aldus de Daily Telegraph". De onafhankelijke „Scotsman" schrijft „De moeilijkheden waarmee Indonesië heeft te kampen, zijn aanzienlijk. En toch, wanneer alle verontschuldigingen daarvoor zijn uitgeput, rust een zware verantwoordelijkheid voor de voortdu rende wanorde en onrust bij de Indone sische politici en staatslieden, die niet alleen hebben gefaald in het uitroeien van de corruptie onder het bestuur, doch daarvan zelf ook sterk worden ver dacht. K.P.M. verkeer gestaakt Alle diensten van de KPM tussen Sin gapore en Sumatra zijn stilgelegd, tot de situatie op Sumatra wat overzichte lijker wordt. Dit geldt zowel voor vracht vervoer als voor passagiersschepen. Al dus wordt in Singapore van de zijde der KPM vernomen. De opstand op Sumatra heeft voorts tot gevolg dat er geen burgerluohtvaart meer mogelyk is op Medan en Palem- bang. Zowel de Indonesische als de Ma leis? luchtvaartmy. maakte bekend dat tot nader order niet op Sumatra zal worden gevlogen. In hotel Krasnapolsky te Amster dam heeft de oud-havenmeester van de hoofdstad, de heer B. de Vries, gisteravond een afscheidsreceptie gegeven. De foto Iaat zien hoe de nieuwe havenmeester, de heer W. -4. Montanus (rechts), de voorma lige commandant maritieme midde len te Amsterdam, zijn scheidende voorganger de hand kwam drukken. In de Oostenrijkse wintersport plaats Sankt Anton, waar zij loge ren in Hotel ..Post", brengen de Nederlandse prinsessen Beatrix Irene en Margriet enige heerlijke i Prinses Margriet en H.K.H. Kroon- vakantiedagen door. Deze telefoto prinses Beatrix. De opname werd toont v.l.n.r. genietend van de ski- gemaakt op de top van de Galzig sport H.K.H. Prinses Irene. H.K.H. I bij Sankt Anton. Nachtvorst Nu worst! En natuurlijk échte Gelderse Rookworstnatuur lijk Anton Hunink'sMmmzó verrukkelijk mals, zó geurig en smeuïg dat u nóóit meer andere wilt! Let op het loodje met „Anton Hunink"; uw garantie voor dé Gelderse rookworst.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1