PROF. KRANENBURG, 76 JAAR OUD, TE DEN HAAG OVERLEDEN 80 Een groot juristovertuigd strijder voor de rechtsstaat en rechtschapen democraat „Ons Belang" reikte prijzen uit Ingebruikneming nieuwe orgel in de Maranatha-kerk 95ste Jaargang Vrijdag 28 december 1956 Tweede blad no. 29022 Oud Leids hoogleraar en Kamerpraeses Koningin Juliana legde in zijn hand de eden af hij haar Troonsaanvaarding Op 76-jarige leeftijd is hedennacht in Den Haag, waar hij sinds enige jaren woonachtig was, overleden prof. mr. R. Kranenburg, van 1915 tot 1927 hoogleraar te Amsterdam, van 1927 tot 1948 hoogleraar in het staats- en administratief recht aan de Leidse Universiteit, van 1946 tot 1951 voorzitter van de Eerste Kamer der Staten Generaal, waarvan hij reeds jaren voordien lid was, en nadien lid van de Raad van State tot zijn terugtreden als zodanig in 1955. Vorming in Groningen Roelof Kranenburg werd op 8 septem ber 1880 in Groningen geboren en be zocht daar de middelbare school. Aan de Groningse Universiteit studeerde hij rechts- en staatswetenschap, welke stu die hij in 1903 bekroonde met een pro motie tot doctor in de rechtsweten schappen op stellingen. Zijn eerste con tact met Leiden was zijn promotie tot doctor in de staatswetenschap aan de Leidse Universiteit in 1909 op een proef schrift getiteld „De tegenstelling tussen publiek- en privaatrecht en de ontwer pen tot regeling der administratieve rechtspraak". Van 1904 tot 1910 heeft mr. Kranen burg de advocatuur uitgeoefend in Am sterdam en Groningen, terwijl hij in zijn Groningse periode lid was van de gemeenteraad van zijn studiestad. In de jaren 1910 tot 1915 was hij ach tereenvolgens rechter in de arrondisse mentsrechtbanken te Tiel en Utrecht. Hoogleraarschap Zijn wetenschappelijke loopbaan, die hij na meer dan dertig jaar voor een zuiver politieke zon verlaten, ving hij in 1915 aan toen hij benoemd werd tot hoogleraar in het staatsrecht, het admi nistratief recht, het volkenrecht en de rechtsfilosofie aan de gemeentelijke uni versiteit te Amsterdam, welk ambt hij op 16 januari van dat jaar aanvaardde. Na het aftreden van prof. Krabbe in 1927 volgde hij deze op als gewoon hoog leraar in het staats- en administratief recht aan de Leidse Universiteit. Zijn oratie bij de ambtsaanvaarding als zo danig op 5 oktober 1927 handelde over „Staatswetenschap, Sociologie en Rechts philosophie". Oprecht verdediger van rechtsstaat Kort nadien deed hij zijn intrede in de nationale politiek door voor de Vrijzinnig Democratische Bond in 1929 zitting te nemen in de Eerste Kamer der Staten Generaal. Van de aanvang af heeft hij zich daar een groot rede naar in de goede zin des woords getoond en een overtuigd voorstander van rechtsstaat en democratie, die hij in scherpzinnige betogen en met een uit het hart komende oprechtheid telkens BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Paulus Jacobus, z. v. D. Hartevelt en F. Slebert- Hulbert Anthony Johannes, z. v. H. A. J. Degens en M. C. L. Kipping; Yvonne Elisabeth Maria. d. v. A. W. van Steenbergen en C. J. van den Hoorn; Fer- dinandus Petrus Maria, z. v. F. N. Kem pen en A. A. M. Vergeer; Rob. z. v. J. Boom en J. C. Martijn; Eddy. z. v. A. Ouwerkerk en A. H. Th. v. Leeuwen; Jo- honna Al'legonda, d'. v. H. J. A. Haan en A. E. Bruins; Willem Cornells, z. v. C. Spaargaren en L. Perfors; Praorcisca Geer- truda Maria Brigitta, a. v. A. C. v. Kam pen en M. J. W. van der Valk; Frederioa Engelina, d. v. Th. J. de Zwart en F. O. Peperkamp; Eppo. z. v. R. R. J. van Stra ten en J. M. EikelenboomMaria, d. v. S. Singerllng en C. J. Hillebrand; Petrus Mathias. z. v. L. Houweling en C. A. M. Walraven; Jaoobus, z. v. J. van Rijn en J. Hellenberg; Ingrid Johanna Maria, d. v. J. C. M. Pastoors en W. Th. Bosman; Wil lem, z. v. W. A. Ligitvoet en N. Vink; Arle, z. v. P. Duijndam en P. Herbert; Reinler, z. v. H. Honsbeek en Th. M. Marquenie; Gerrit Johannes, z. v. G. J. Ie Febre en C. Bleiji; Klaas Hendrik, z. v. J. Jong kind en J. W. Joren; Clemens Maria Ja cobus, z. v. Pih. J. Kriek en M. A. van Remundt; Theodora Geertruida, d v. A. Tegelaar en Th. P. Lammers; Rudolf, z. v. H. J. W. Bourgonje en H. N. Schreuder; Jan Arle, z. v. G. v. Tilburg en L. M. Wal raven; Johan Philip, z. v. L. Disseveld en G. Schermer; Gerardus Johannes, z. v. J. P. Bentvelzen en G. C. Haring; Jacobus Cornells, z. v. J. P. Bentvelzen en G. C. Haring; Carla Christina, d. v P. C. Lee mans en T. van der Tang; Gijsbert Willem, z. v. P. de Vries en J. van Duijn; Arend Dirk Jacobus, z. v. J. I. Eradus en A. van der Plas; Cornelia, d. v. P. Rietdijk en P. Roodnat; Frederik Pieter, z. v. I. M. Door nik en J. Bol; Pieternella Arleda, d. v. H. Kadé en P. Schalkers; Johannes Lauren- tius Jacobus, z. v. P. L. van der Voort en J. J. van den Eshof; Wilhelmina. d. v. H. C. Pronk en J. Hasenoot. GETROUWD J. G. van Wetten en M. F. Heezen; J. J. M. Bresser en A. M, F. Jongmans; J. A. Sohrama en P. A. M. Vooster; H. Col'lé en C. A. Segaar; H. J. Timmers en E. Rom- bout; J. v. Gooswllliigen en P. F. van der Laan; B. L. Hogerman en M. C. vam Loon; F. W. de Jonge en J. J. van der Walle; A. G. Weijers en S. B. Antolne; P. L. H. Elskamp en P .A. Berg; G. P. Bax en M. Meijer; H. J. Koolmoes en J. W. Verhoe ven; J. Mandersloot en A. G. Vlaming; J. P Zandvliet en C. E. Zaalberg: J. Klunder en H. W. Pol. OVERLEDEN P. Louwerens. 57 J„ man; W. M. M. Ker sten. 80 J.. weduwe van A. Hes6ing; C. Dreef, 62 J., man; G. H. van den Hoek. 70 J.. huisvrouw v. J. Gips; L. Leenheer, 78 J., weduwe v. D. Roos; J. NOordover, 79 j., weduwe v. J. Heljne; M. S. v. Zwanenberg, 73 j., man; E. v. Schendiel. 82 J„ ongeh. vrouw; M. C. Schuurman. 29 j., man; G. H Ruhaak, 78 j., man; A. Brouwer, 47 j.. man; D. Geuke, 60 J.. hulsvr. v. P. Gijs man; E. S. Prins, 56 j., man; G. Heil. 60 J.. man; M. v. Harberden. 57 j.. hulsvr. v. H. v. Leeuwen- H. M. Hooijmans. 12 d.. A. L. 1. Hooijmans en, M. J. Rotte- Wijlen prof. mr. Kranenburg weer bij de behandeling van belangrijke en kleinere problemen verdedigde. Deze gaven van het woord, gecombi neerd met een vruchtbare wetenschappe lijke pen. maakten hem in zijn Leidse functie tot een invloedrijk en helder do cent, aan wie vele generaties Leidse ju risten een belangrijk deel van hun ju ridische vorming te danken hebben. Vele publikaties Zijn wetenschappelijke arbeid werd o.m. gekristalliseerd in vele publikaties. waarvan wij noemen; ..Positief recht en Rechtsbewustzijn' (1912). „Studieën over Recht en Staat" (1919). het zeer belangrijke standaardwerk ..Het Neder - landsch Staatsrecht" dat in de jaren 19241925 verscheen en waarvan de ze vende druk in 1951 het licht zag. ..Het Nederlandsch Provinciaal Recht" (1931), „Algemene Staatsleer" (1937 met een vierde druk in 1952), „Inleiding in het Nederlandsch Administratief Recht" (1941), „De grondslagen der Rechtswe tenschap" (1946 met een vierde druk in 1952), en „Inleiding in de vergelijkende staatsrechtswetenschap" in 1950. Het betrekkelijk geringe aantal van zijn na oorlogse publikaties was voor een be langrijk deel te wijten aan zijn geleide lijke en uiteindelijk volledige overgang van het terrein van de wetenschap naar dat van de nationale politiek, waarin hij tot de hoogste functies geroepen werd. Naar de politiek Na een jarenlang voorzitterschap van de Vrijzinnig Democratische Bond sloot prof. Kranenburg zich na de bevrijding aan bij de Partij van de Arbeid als een overtuigd voorstander van de „door braak". Op 21 mei 1948 werd aan prof. Kra nenburg op zijn verzoek eervol ontslag verleend als Leids hoogleraar met dank betuiging voor de belangrijke diensten, door hem in deze functie aan den lande bewezen. Onder die belangrijke diensten moest zeker verstaan worden de wetenschap pelijke academische vorming die prof. Kranenburg in de beginperiode van zjjn Leids professoraat heeft gegeven aan de toen in Leiden studerende Prinses Juliana wier staatsrechtelijke scholing en inzichten voor een belang rijk deel aan zijn leiding te danken zjjn geweest. Toen hij op 31 mei 1948 afscheid nam als Leids hoogleraar was dit om zich ge heel te kunnen geven aan het voorzit terschap van de Eerste Kamer der Sta ten Generaal waartoe hij in 1946 door Koningin Wilhelmina beroepen werd. Hij heeft dit voorzitterschap tot 1951 bekleed. Een van de eerste regerings daden van Koningin Juliana in 1948 na de troonsaanvaairding was de benoeming van prof. Kranenburg tot Grootkruis v. de Nederlandse Leeuw. Prof. Kranen burg had als voorzitter van de gecom bineerde Kamers HM. Koningin Ju liana de grondwettelijke eden bij haar troonsaanvaarding afgenomen. In 1939 was hij reeds tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw benoemd. Van zijn verdere onderscheidingen noemen wij slechts zijn doctoraat honoris causa van de Universiteit te Gent hem in 1937 verleend. Bewust van taak der wetenschap De overgang van wetenschap naar politiek kwam bij prof. Kranenburg niet voort uit een gevoel van onbevre- diging op wetenschappelijk terrein, integendeel. Hjj deed dit met besef voor de waarde die de rechtsweten schap heeft op het gebied van de ver wezenlijking van de rechtsstaat, waar naar hjj met geheel zijn hart en ver stand streefde. Zelf heeft hij op dit gebied eens verklaard „Op den duur moet ordening chaos overwinnen; maar slechts door middel van werken, lijden, denken, en strijden van men sen. Aan de verantwoordelijkheid voor de vervulling van zijn aandeel in die taak mag geen sterveling zich ont trekken, noch door negatie, noch door vlucht in de ivoren tore n." In zijn politieke arbeid overheerste, evenals tijdens zijn hoogleraarswerk, zijn streven het inzicht in de maat schappelijke functie van het recht te verdiepen. Hij heeft met dit eerlijke stre_ ven zich een zeer bijzondere plaats in de rechtswetenschap van ons land en van Leiden in het bijzonder verworven en heeft, daarnaast in de politieke sfeer in belangrijke mate medegebouwd aan het fundament van oprechtheid, dat een democratische politiek tot basis moet dienen. Het beeld van de Franseont werper van het Siteekanaal Fer dinand de Lesseps. dat bij de haveningang te Port Said stond, is het slachtoffer geworden van blindi vernielzucht en haat der Egytena- ren. Een juichende menigte bij de sokhei van het neergehaalde stand beeld. (Ingez. Med.-Adv.) 20 st King Size Virginia Zijn benoeming tot lid van de Raad van State in 1951, toen hij het voorzitterschap van de Eerste Kamer neerlegde, was een erkenning van de zuivere integriteit van zijn persoon als rechtsgeleerde en als politicus. Op 75-jarige leeftijd legde hij zijn functie als lid van de Raad van State op 1 oktober 1955 neer. Slechts te kort heeft hij nadien mogen genieten van de rust, die hem na zo verdienstelijke arbeid op zo uiteenlopend terrein zozeer toekwam Uitslag tuinen- en potplantkweekwedstrijd Gisteravond vond in „De Harmonie" de uitreiking plaats van de prijzen, ge wonnen bij de door de Woningbouwver eniging „Ons Belang" onder de bewo ners van haar huizen gehouden tuinen- en potplantkweekwedstrijd. De voorzitter der vereniging, de heer J. Gerritsen, opende de bijeenkomst met Adriaan Blankenstein geroepen bespeler mogelijkheid van verscheidenheid in de sterktegraden bij ongeveer gelijk blij vende registratuur. Het werd gevolgd door het koraal- voorspel „Vom Himmel hoch" van Buxtehude's jongere tijdgenoot Pachel- bel. Na deze Bach-voorgangers verscheen Bach zelf met een Fuga In G. alweer door de als het ware dansend juichende ritmiek uiterst passende bij deze orgel inwijding. Een niet-Bach als Bach-leerling te horen is weinig voorkomend. Dit ge schiedde met het heerlijke, levensblije Trio in G van Homilius. Nu stond nog. ietwat vreemd tussen Pachelbel en Bach, een Nicolas Lebèque. Dat verklaren we daardoor, dat zijn „Noëi ancien" zich zo dankbaar leende om de tongstem. de kromhoorn, in z'n pracht te demonstreren. Het is een dier verrukkelijke werkjes, waarvan de Fran se clavecinisten-generatie der 17e eeuw het geheim bezat. Blankenstein vergat de Nederlanders niet. Hij had allereerst variaties van Willem Vogel over „Een roze fris ont loken". die ons niet blijvend vermoch ten te boeien omdat Vogel, ten koste van een weldoordachte constructie, te veel opgaat in bezorgdheid om zijn harmoniek modern klinkend aan te kleden. Maar in dit werk konden de menigvuldige klankcombinaties van het Maranatha-orgel voordelig aan de dag treden. Sterker, hoewei tonaal ongelijkmatig leek ons de fantasie over „Daar is uit 's werelds duistre wolken" van de Leeuwarder organist Piet Post. Het nieuwe orgel van de Maranatha- kerk, waarover wij reeds de gegevens en een eerste indruk publiceerden, is gisteren in een gemeente-bijeenkomst definitief overgedragen en met een concert-bespeling van Adriaan Blan kenstein in gebruik genomen. Ds. Van Achterberg heeft het „Ma- ranatha", vertaald „onze Heer komt" in de trant van een gefigureerde com positie omspeeld en de daarin uitge drukte smeekbede of verwachting be trokken op de gemeente, die zelve dit vertolkt als een zingende gemeente. Bij de zingende gemeente is het orgel be trokken en met deze beide de vraag naar de juiste wisselwerking. Een ideale wisselwerking zag spreker in een dusdanig volmaakte gemeente zang. dat het orgel niet langer de cantus firm us behoefde weer te geven, maar alleen de zang contrapuntisch zou vergezellen en verrijken! Een ideaal, voorwaar Vervolgens droeg de predikant het Instrument namens de wijkgemeente over aan de Hervormde Gemeente van Leiden, opdat de instantie, die alle goederen dezer Gemeente beheert, ook dit orgel onder zijn hoede neme. Daarna heeft de heer Stigter, als voorzitter van het College van Kerk voogdijen. het orgel officieel aanvaard, niet zonder eerst met brede dank- akkoorden mevrouw Heiloo als dienares van het nu uitgediende wijk-harmonium te hebben gehuldigd. 27 oktober 1955, aldus de heer Stigter, werd dit gebouw kerk, met doopvont, avondmaalszilver en zo meer. Het grootste stuk. het orgel, ontbrak. Nu stwlt het er, en wel als een monument van offervaardigheid, wanneer terugge dacht wordt aan de som van energieën, die de geldinzameling heeft vertegen woordigd. Ten laatste dankte de heer Stigter orgelcommissie, orgelbouwer en orgel adviseur en installeerde hij de nu fun gerende organist, na al hetwelk de gast- organist Adriaan Blankenstein van de Pieterskerk de bespeling kon aanvan gen. Na deze bespeling heeft ook ds. Ach- tenberg. nu namens de wijkgemeente, orgelbouwer en adviseur dank geze„ alsmede de heer Blankenstein, de architect de heer Kuiper en de afge vaardigde van de Generale Synode, ds. Kelder. Met Buxtehude's Preludium en Fuga in E, dat een koraalthema verwerkt, heeft Blankenstein een passend ope ningsstuk gevonden. Het is speels, niet streng logisch opgezet, merkwaardig vrij in de fuga-tussenspelen. Geheel en al bevredigde het ons niet, omdat het voor groter orgel bestemd met de Blankenstein is een geroepen speler voor dit orgel. Hij is immers voor alles een bouwmeester van het lijnenspel en op polyfone vormbelijning Is dit orgel gericht. Hij is een erudiet van het vak. die het orgelrepertoire wijd en zijd heeft doorvorst, altijd origineel in de programmagrepen, die hij daaruit maakt, begiftigd met een technische voorbeschiktheid. een kerkmusicus, die een vijand is van de in vele kerken ingeslopen romantische excessen en lievigheden. Het Maranatha-orgel is, menen we, het tweede orgel in de stad, gecon strueerd volgens het moderne inzicht van de „eerlijke' 'klank, de gezuiverde Intonatie, de glasheldere doorzichtig heid van de vóór-barokke orgels. De belijders van de vormschoonheid zul len zich voldaan weten. Wie de innige toon van de zielsuitspraak verlangt, zal deze missen, de romantische en orkestrale stemmen zijn uitgebannen en daarmee een deel van de orgel literatuur. V. een woord van welkom. Hij merkte op, dat, in tegenstelling met de ledenverga dering van de woningbouwvereniging nu meer vrouwen aanwezig zijn, dan dik wijls mannen op een ledenvergadering van de W.B.V. Hij zag gaarne dat de vrouwen in dit geval hun mannen zou den aansporen de vergaderingen te be zoeken. Hij richtte een bijzonder woord van dank tot de heren van de jury, die geheel belangeloos bereid werden ge vonden de tuintjes en potplanten te keuren. De jury bestond uit de heren Smit, Verver, Veldhuizen en Langezaal. Hier na ging de nestor van de jury, de heer Smit, over tot het uitreiken van de prijzen. De heer Smit gaf enige wenken voor het beplanten van de tuinen. De uitslag van de tuinenwedstrijd was als volgt: Grote achtertuinen: 1ste pr. M. J. Ver hagen met 86 punten; A. C. Bonarius (W. de Zwijgerlaan) 81 p.; 2de pr.; A. A. de Leng 79 p.; A. Singerling 75 p.; Wed. Sliggers 75 p.; mevr. Kaak—Van Giezen 74 p.; 3de pr.: W. v. d. Berg (De Ge- nestetstraat) 73 p.; S. H. v. d. Marck 71 p.; J. Dreef (Julianastr.) 70 p.; A. van Mastrigt 70 p.; C. den Os 69 p.; J. de Man 71 p.; C. Streefland 69 p.; A. Wendt 68 p.; 4de pr.: A. Lauwrier 67 p.; H. J. Wortman 67 p.; J. Kukler 67 p.; F. Habraken 66 p.; A. Gerritsen (Druivenstr.) 66 p..; Jac. van der Leek 65 p.; A. Heetveld (Druivenstraat) 65 p.; W. Koolloos 64 p.; Jef van Beek 62 p.; J. van den Bos (Druivenstraat) 62 p.; J. E. van Biezen 62 p.; J. Dreef (Molenstr.) 62 p.; 5de pr.: L. Volkers, H. J. Dickhoff en H. de Graaf (Molen straat) allen 60 p. Kleine achtertuinen: D. Galjaard (J. W. Frisostr.) 74 p.; J. P. Crama 74 p.; P. Winterkamp 71 p.; P. G. de Winter 71 p.; C. Baart 70 p.; 2de pr.: J. Boete kees en W. Teleng, beiden 67 p.; 3de pr.: W. J. Rijsdam 64 p.; Joh. Tegelaar 64 p.; J. H. v. d. Berg Julianakade) 62 p.; 4de pr.: M. J. Willemse 55 p. Voortuinen: 1ste pr.: A. A. de Leng (met beker) 73 p.; 2de pr. J. Kukler 66 p.; 4de pr.: A. Wendt 61 p.; Joh. v. d. Bos (Druivenstr.) 61 p.; Joh. v. d. Leek 60 p.; 5de pr.: A. Gerritsen (Druiven straat) 56 p.; Jef van Beek 56 p. De uitslag van de gehouden potplant kweekwedstrijd was als volgt: Een eerste prijs werd, gezien liet pun- tenreglement, niet toegekend. 2de pr.: mevr. Westbroek 27 p.; mevr. Sliggers (De Genestetstr.) 26 p.; 3de pr.: mevr. De Winter 25 p.; mevr. Petiet 24 p mevr. De Leng 24 p.; mevr. Cornet <W. Pyrmontstr.) 23 p.; mevr. Kaak—Van Giesen 24 p.; mevr. Kukler 23 p.; 4de pr.: mevr. Crama 22 p.; mevr. Slegten- horst 21 p.; mevr. v. d. Bos 21 p.; mevr. Kwik 21 p.; mevr. Gijzenij 21 p.; mevr. v. d. Berg (Van Lennepstraat» 21 p mevrouw Tjio 21 p.; mevrouw Winterkamp 20 p.: mevr. Eduard 20 p mevr. De Tombe 20 p.; mevr. Dreef (Molenstr.) 20 p.; mevr. Florisson 20 p 5de pr.: mevr. Gerritsen (Marnixstr.» 19 p.; mevr. Willemsen 19 p.; mevr. Ruis 19 p.; mevr. Marck 19 p.; mevr. Dreef (Julianakade) 19 p.; mevr. Boetekees 19 p.; mevr. Van der Leek 19 p.; mevr. Van der Velden 19 p.; mevr. Heetveld (Druivenstr.) 19 p.; mevr. Van den Berg (De Genestetstraat) 19 p.; mevr. v. d. Laan 19 p.; mevr. Tegelaar 19 p.; mevr. v. d Wilk 18 p.; mevr. Volkers 18 p mevr. Van der Hoogt 18 p., mevr. Griensven 18 p.; mevr. De Graaf (Mo lenstraat) 18 p.: mevr. Singerling 18 p. Na de prijsuitreiking bleef men nog kort* tijd gezellig bijeen.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 3