Simbolon zou met zijn aanhangers naar de wildernis gevlucht zijn Moskou vormt grote strategische voorraden voedsel en grondstoffen WEERBERICHT Medan is iveer in handen van de Centmie regering gekomen Vierde industriële centrum in Verre Oosten in opbouw 95ste jaargang VRIJDAG 28 DECEMBER 1956 No. 29022 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 7.— per kwartaal; f. 2.35 per maand: f 0 55 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Micldeh-Sumatra blijft intussen opstandig Kolonel Simbolon, de afgezette leider van de Noordsumatraanse legeropstand is uit Medan met zijn militaire aanhangers in de wildernis van Tapanoeli gevlucht, aldus Indonesische persberichten. Overste Djamin Ginting, die door president Soekarno werd be noemd tot commandant van het eerste militaire district in de plaats van kolonel Simbolon, is de toestand in Medan, de jhoofdstad van Noord- Sumatra, weer meester. Van Medan in Djakarta aangekomen reizigers verklaarden, dat in Medan tanks en pantserwagens door de straten-patrouilleren. In de nieuwsuitzending van Radio Medan van gisteravond werd de naam van Simbolon niet meer genoemd. Wel maakte de radio bekend, dat In Medan de avondklok werd ingesteld van acht uur 's avonds tot zes uur 's mor gens. Tevens werd door Radio-Medan medegedeeld, dat de waarnemend gou verneur van Noord-Sumatra. Komala Pontas, die naar verluidt lid van Sim- bolon's militaire raad zou zijn, een be roep op de bevolking van de provincie had gedaan om kalm te blijven. Het Convair-vliegtuig van de Garoeda Indonesian Airways, dat zaterdag op last van Simbolon in beslag werd genomen, is gistermiddag van Medan in Djakarta te ruggekeerd, met als passagier de tweede vice-premier Idham Chalid, die in Me dan het congres van de Nahdatoel Oela- ma had bijgewoond. Herstel der betrekkingen? De minister van Voorlichting, Soedib- jo, deelde gisteravond mede, dat Ginting reeds maatregelen had getroffen voor het herstel van de normale betrekkingen met de centrale regering. Voorts heeft, aldus de minister, het garnizoen in Me dan voorzorgen getroffen in verband met de afkondiging van de staat van oorlog en beleg voor Oost-Sumatra en Tapanoeli door de opperbevelhebber der strijdkrachten, president Soekarno. De minister zeide, dat alle door Simbolon afgekondigde maatregelen thans van nul en gener waarde meer zijn. Hoewel het eerste militaire district, waarvan kolonel Simbolon commandant was, ook de provincie Midden-Sumatra omvat, waar de militaire raad van Over ste Ahmad Hoessein het gezag heeft overgenomen, wordt aangenomen, dat het herstel van de normale betrekkingen met de centrale regering alleen de pro vincie Noord-Sumatra betreft. Een dele gatie van de centrale regering, die naar Padang was gezonden, moest gisteren met lege handen terugkeren, omdat overste Hoessein geweigerd had met de delegatie, die slechts over een mandaat van het kabinet beschikte, in onderhan deling te treden. Naar verluidt, zou gisteren een tweede delegatie naar Midden-Sumatra worden gezonden, die dan tevens over een man daat van president Soekarno zou be schikken. Onrust op Celebes en Borneo? Luitenant-kolonel Hoessein en zijn veteranen-raad blijven intussen in Midden-Sumatra tegen de centrale re- Geen staalbedrijf te IJmuiden? (Van onze correspondent te Bonn) Uit zeer betrouwbare bron vernemen wü te Essen, dat inderdaad geen plan nen bestaan een groot staalbedrijf in de buurt van IJmuiden in het leven te roepen, maar dat de mogelijkheid wel ernstig overwogen wordt zulk een gi gantische onderneming in de buurt van Rotterdam te laten verrijzen. De firma „Neerlandda" te Utrecht (als directeur werd ons de naam van de Meyer opgegeven) zou voor een groep van Nederlandse industriële onderne mingen als bemiddelaarster opgetreden zijn toen men zich tot de firma Krupp wendde met het verzoek een project uit te werken. Men deed dit in verband met het feit. dat de vermaarde firma Krupp ook reeds plannen voor het op richten van dergelijke ondernemingen in andere delen van de wereld, zoals bij voorbeeld in India, had uitgewerkt. Men deelde ons uitdrukkelijk mede, dat het geenszins in de bedoeling ligt dat Krupp zelf een staalbedrijf in ons land zou gaan oprichten. Het zou dus een Nederlandse onderneming moeten worden. Meer bewolking De Bilt verwacht tot morgenavond: Vrij veel bewolking met hoofdzakelijk in het westen van het land plaatselijk enige regen. Krachtige tot matige wind tussen zuidoost en zuid. Weinig veran dering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). 29 DECEMBER Zon op: 8.51 uur: onder: 16.38 uur. Maan op: 6.22 uur; onder: 14.45 uur. Hoogwater te Katwijk te 1.14 en 13.34 uur. Laagwater te 9.48 en 21.36 uur. r bestaat uit 10 pagina's. gering in opstand, na eerst al gewei gerd te hebben om in onderhandeling te treden met een bijzondere commis sie. die door de regering naar Padang. de hoofdstad van ..Hoessein's gebied", was gezonden. Gisteren maakte het dagblad „Pedo- man" melding van onrust en „ongebrui kelijke en verdachte activiteit van het leger op Celebes en op Borneo". Zaken-kabinet Hatta? Enkele Amerikaanse autoriteiten heb ben verklaard, dat de oplossing van de politieke verwarring in Indonesië zou kunnen liggen in de benoeming van een regering onder leiding van de vroe gere vice-president Moh. Hatta en sa mengesteld uit zakenlieden, die zich zouden wijden aan de oplossing van de economische vraagstukken, die naar de opstandige atmosfeer hebben geleid. Zij legden er echter de nadruk op. dat zij daarbij geen oordeel velden op de een of andere wijze over het huidige kabinet van premier Ali Sastroamidjojo, maar dat zij alleen maar de inlichtin gen interpreteerden, die uit Indonesië komen. De vorming van een tijdelijk zaken kabinet. zeiden die autoriteiten, zou een handelwijze zijn, overgenomen uit het Nederlandse parlementaire systeem, dat zo'n stap toestaat, om een land over een periode van onrust heen te helpen. Autoriteiten in Washington ver klaarden, dat zij geen definitieve in lichtingen hadden, dat president Soe karno van plan zou zijn om Hatta tot premier te benoemen, maar zij achten dat waarschijnlijk, gezien de grote aandrang van de zijde van verschil lende elementen in Indonesië. De etnische en culturele achtergron den van de volkeren die de Republiek vormen, hun diverse talen en gebrui ken, verdienen stellig erkenning. Wil len ernstige moeilijkheden vermeden worden in deze jonge natie, dan moe ten de oorspronkelijke principes waar op onafhankelijkheid verleend werd, in praktijk worden gebracht", aldus de Herald Tribune. Zondagsrij verbod blijft voorlopig Ofschoon voldoende tankers op de wereldzeeën aanwezig zijn, is de aan voer van aardolie uit de verschillende windstreken der wereld naar Rotterdam nog niet zodanig dat de daar aanwezige raffinaderijen op volledige capaciteit kunnen werken. Naar schatting werken deze raffinaderijen op slechts 90 van hun totale vermogen, zodat ook de voor ziening van Nederland en andere West- europese landen nog niet toereikend kan worden geacht. De in Nederland be schikbare raffinage-capaciteit zou ruim viermaal de Nederlandse behoeften kun. nen dekken, ware het niet dat ongeveer 70 van de eindprodukten op contract geëxporteerd moet worden naar nabuur landen. Het ziet er dan ook nog niet naar uit, dat in Nederland het zondags- ryverbod kan worden opgeheven. Dit wordt dan ook niet in regeringskringen overwogen. „Groeipijnen" De New Yorkse Herald Tribune zegt dat de nieuwe Indonesische Republiek last heeft van „groeipijnen". „Toen Indonesië tot Republiek gepro clameerd werd. was het idee dat er een grote mate van autonomie behoorde te zijn voor de grote groeperingen van de 3.000 eilanden van het land Maar dit idee werd overboord gezet en inplaats daarvan is de centrale regering steeds machtiger geworden. Economische generale staf De Sovjet-Unie is kennelijk voornemens strategische voorraden aan graan en grondstoffen aan te leggen, aldus concluderen Engelse kenners van de Sovjet-Unie en de Russische politiek uit de reorgani satie van de commissie voor de planproduktie, waardoor Perwoechin nu aan het hoofd is komen te staan van de gehele Sovjetrussische economie. Er is, aldus meldt United Press, in feite een „economische generale staf" ingesteld, die dictatoriale volmachten heeft. In vredes tijd, aldus deze deskundigen, is dit een stap zonder precedent. De Sovjet-Unie zet er alles op om langs de reeds vroeger uitgestippelde lijnen tot snelle resultaten te komen. In hoog tempo wil het Kremlin blijkbaar het vierde industriële centrum van de Sovjet-Unie uit de grond stampen, namelijk in het Russische Verre Oosten. Om dit doel te bereiken heeft de partijleiding het nodig geoordeeld de belangrijkste economen te verenigen in één lichaam. Mijmerend over toekomstige knal- i zorgvuldig te kiezen uit de rijke lengesisgefluit en gehuildat de collecties, die de vuurwerkwinkels jaarwisseling nu eenmaal mee- etaleren, brengtstaat de jeugd thans Betere produkten alleen voor elite Dat de aandacht thans sterk ge concentreerd is op het vierde een truni" ivekt geen verbazing, want reeds enkele jaren moedigt de Rus sische regering de jonge Russen uit Europees Rusland op allerlei toijze aan zich in de oostelijke gebieden van het rijk in Azië te vestigen. Oost-Siberië moet kennelijk be volkt worden om een geschikte om geving te vormen voor de grote pro jecten der regering in die streken. (Men zal zich herinnerendat Kroesjtsjef voor het eerst als leider opviel, toen hij de oproep liet ho ren: „Vul de Aziatische steppen" - Red. L.D.). De Rusland-kenners, die hier aan het woord zijn, waarschuwen tegen de con clusie. dat de successen op het gebied der lichte industrie en voedselproduktie op een wezenlijke verhoging van het le venspeil wijzen. Weliswaar maken de resoluties van het Centrale partijcomité melding van het feit. dat de lichte in dustrie en de voedselproduktie de voor de planproduktie gestelde limieten heb ben overschreden, doch de deskundigen betwijfelen, dat daaruit omtrent een verhoging van het eigenlijke levenspeil iets te concluderen valt. Wat de lichte industrie betreft, menen zij. dat de Sov jet-Unie de laatste tijd gestreefd heeft naar betere en duurdere produkten voor de Russische elite, een ontwikkeling waarvan de massa geen voordeel heeft. En wat de voedselproduktie betreft, heeft men niet kunnen constateren, dat er meer voedsel aan de consumenten ten goede is gekomen, hetgeen - gegeven de record-produktie - slechts kan beteke nen. dat het graan uit de kortelings in cultuur gebrachte gronden in de voor raadschuren beland is. Zowel deze grotere aandacht voor de verafgelegen industrie-centra alsook de kennelijke voorraadvorming wijzen er op. dat de Sovjet-Unie bepaalde strate gische doeleinden nastreeft. In dit ver band wijst men erop. dat de ontwikke ling in de Oosteuropese landen wel ge toond heeft, dat Rusland niet langer op de legers in Polen. Hongarije en andere satellietlanden kan rekenen. Het lijdt geen twijfel, aldus de des kundigen in Engeland, dat de Sovjet- Unie tenminste rekening houdt met de mogelijkheid van plaatselijke oorlogen (Midden-Oosten of elders) en voor die gevallen op alles voorbereid wil zijn. Het is verder aannemelijk, zo merkt men op. dat de versterking van het vier de industriecentrum vooral strategische betekenis heeft, en de huidige voorraad- In het Stedelijk Museum te Am sterdam hebben burgemeester en mevrouw d'Ailly van Amsterdam gisteren afscheid genomen van het corps diplomatique en regerings autoriteiten. Links het scheidende burgemeester spaar, rechts de minis ters Suurhoff en Zijlstra. Perwoechin. de nieuwe leider van de Sovjetrussische economie. vorming vooral geschiedt met het oog op de politiek tegenover de „vredeszone", het penetratiegebied waar Rusland zich moreel tot aanzienlijke hulp verplicht heeft. Belangrijk is de vraag, of er nu iets terecht zal komen van de demobilisatie van 1.200.000 man Russische troepen. Gezien de gebeurtenissen in Oost-Euro pa. gezien ook het stilzwijgen der reso luties dienaangaande, is twijfel gewet tigd. Opvallend is tenslotte de zachtmoedige toon der resoluties. Veel in de formule ring lijkt erop gericht, het vertrouwen der arbeidersbevolking ook buiten de partij te winnen. Slot op pag. 2 Prinsessen in Oostenrijk De Prinsessen Beatrix, Irene en Margriet zfjn gisteren in de Oosten- rükse wintersportplaats Sankt Anton aangekomen. Zij logeren daar in hotel Post. Politie-ambtenaren bevorderd BELAST MET ONDERZOEK TEGEN JUNGSCHLAGER EN SCHMIDT. Zes politieambtenaren, wier naspeu ringen leidden tot de arrestatie van een aantal Nederlanders op grond van sub versieve activiteit, werden gisteren tij dens een plechtigheid in het bureau van de Staatspolitie in Djakarta bevorderd. Hun bevordering was een uiting van waardering voor hun diensten bij het opsporen van de subversieve bewegingen onder leiding van wijlen Leon Jung- schlager en de vroegere kapitein van het K.N.I.L., H. Schmidt." De bevorderde politie-ambtenaren zijn Mohammad Joenoes, Raden Soewoso, Mohammad Endoeh, Abdoel Moenaf, In- dra en Mohammad Danoe. Prof. Kranenburg overleden Hedennacht is te Den Haag op 76-jarige leeftijd overleden prof. mr. R. Kranenburg, oud-hoog leraar aan de Leidse Universiteit in het staats- en administratief recht, oud-voorzitter van de Eerste Kamer der Staten Generaal en oud-lid van de Raad van State. Voor een uitvoerig bericht ver wijzen wij naar elders in dit Blao. Benoeming burgemeester Maandag in ministerraad (Van onze Haagse redactie). In de ministerraad van maandag is men nog niet tot een beslissing ge komen inzake de benoeming van bur gemeesters voor de gemeenten Den Haag en Amsterdam. Voor Amsterdam wordt als meest serieuze candidaat genoemd het Eerste Kamerlid mr. G. van Hall (P. v. d. A.). Wellicht zal over beide posten be slist worden in de vergadering van de ministerraad van maandag a.s. Nasser moet een halt worden toegeroepen Waarschuwingen in alle Britse bladen Verscheidene vooraanstaande Britse dagbladen schreven gisteren, dat presi dent Nasser van Egypte er op uit is de Verenigde Naties voor zijn (nationalis tische) karretje te spannen en zij deden een beroep op de internationale organi satie om zich hiervoor niet te laten mis bruiken. De liberale .Manchester Guardian" schrijft, dat het nu de tijd is om „Nas ser te verlossen van het (waan)denk beeld, dat hij de Verenigde Naties kar. behandelen als een uitvoerend bestuurs orgaan van zfjn eigen regering". De conservatieve „Yorkshire Post" is van mening dat „oorlog in het Midden- Oosten, voortspruitend uit de onvermin derde en onbeperkte vijandigheid, die de Arabische staten jegens Israël aan de dag leggen, thans waarschijnlijker is dan enkele maanden geleden". „De reden is duidelijk: president Nas ser heeft in aanzien en wellicht ook aan macht gewonnen. Dit is een gevolg van de politiek der Verenigde Naties. Indien de volkerenorganisatie de vrede wil handhaven zal zü zich een sterker inter nationaal politie) leger moeten ver schaffen en tevens deugdelijker waar borgen moeten geven, dat hiervan, in dien noodzakelijk, ook gebruik zal wor den gemaakt", aldus dit blad. De socialistische .Daily Herald" schrijft: ..Nasser streeft ernaar de Ver enigde Nates zijn politiek te laten uit voeren. Doch hij schendt internationale belangen, wanneer hij verzet pleegt tegen regelingen, die nodig zijn om de vrede in het Midden-Oosten te verzeke ren, of wanneer hij het Suezkanaal voor chantagedoeleinden gebruikt. De Ver. Naties moeten Nasser aan zijn verstand brengen, dat de internationale belangen op de eerste plaats komen". En de onafhankelijk-rechtse „Dailr Express" betoogt o.m.: „Het vernielde standbeeld van de schepper van he; Suezkanaal, Ferdinand dQ Lesseps, lig; daar als een waarschuwing voor de be schaafde landen, dat zijzelf het zevaar opriepen, toen zfj het kanaal aan Nasser overlieten". Slot op pag. 2

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1