Indonesisch student uit Delft bij botsing te Leiden gedood Hongaarse industrie - arbeiders (werkloos) naar het land terug Herstelwerkzaamheden in Suezkanaal zijn begonnen D. R. Kooiman nam afscheid van Markt- en Havendienst 95ste jaargang Donderdag 27 december 1956 Tweede blad no. 29021 Met de directeur en het personeel van fle dienst, waren hier mede vertegen woordigd dokter N. A. Commandeur na mens het Diergeneeskundig Staatstoe zicht, dr. K. Reitsma, directeur van het Openbaar Slachthuis en tevens in zijn kwaliteit van leider van het Diergenees kundig Markttoezicht, een deputatie van de Vebo. de Ver. van directeuren van het Marktwezen in Nederland en de Centrale Ver. voor de Straat-, Markt en Riviervishandel. In verband met de ziekte van zijn echtgenote, was de heer Kooiman deze ochtend vergezeld van zijn beide doch ters. De directeur van Markt- en Haven dienst de heer M. Weima, die als eerste spreker het woord voerde, zag in de gro te belangstelling, welke voor dit intieme afscheid bestond, een bewijs, dat het werk en de figuur van de heer Kooiman in brede kring wordt gewaardeerd. Spre ker, wiens toespraak ontdaan was van alle ophef „de heer Kooiman is im mers wars van alle uiterlijk vertoon?" was zeer erkentelijk voor de hartelijke samenwerking, welke tot een warme vriendschap leidde, die hij van de heer Kooiman had ontvangen. Mede dank zij uw toewijding, aldus de heer Weima, is er de laatste jaren op de Leidse markt zeer veel ten goede veranderd. Met name noemde spreker hiervan twee facetten, t.w. de restauratie van „De Waag" en het door de heer Kooiman geschreven en binnenkort verschijnende gedenkboek over de markten, de wateren en bruggen van Leiden in het heden en het verle den. Wij hebben elkander aldus de heer Weima, leren kennen in zwakheid en kracht, waarbij onze kennismaking is uitgegroeid tot een hechte vriendschap. De Leidse gemeenschap, aldus spreker, hebt gij in deze 30 jaar uitnemende diensten bewezen. Zelfs vele diensten, die door even zovele resultaten zijn be kroond Hoewel ook u de moeilijkheden niet zijn bespaard gebleven, moogt gij terug zien op een rijk gezegende loop baan. Moge God, aldus de heer Weima. U wederkering zegenen voor het vele goede, dat gij ons en Leiden hebt ge schonken. Als persoonlijk aandenken bood de heer Weima de heer Kooiman het boekje van Okke Jager: „Feest op feest" aan. De heer F. van Dissel, die vervolgens als voorzitter van de Personeelsvereni- ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd: voor het kand. ex. gen. II: mej. B. L. Birchwood (Br. W. Indies), mej. M. Liplijn te R'dam. en de heren G. H. Besselaar te Heerjansdam (ZH), J. M. C. v. d. Does te Arnhem. L A. van Es te Dordrecht, Th. A. Ever'sdijk Smulders te Velsen. K. Hermsen te Leiden. A. J. W. Kampman te Leiden, B. J. Kay (USA), F. C. H. A. Kothe te Scheve- ningen. R. L. Levin (USA), P. W. F. v. d. Meulen te Leeuwarden, J. A. Morré te Leiden, H. TTulderije te A'dam. Teng Khoen Ho te Den Haag en S. Zelling te Den Haag: voor het semi-arts ex. de heer E. Rusche te Leiden: voor het arts examen de heren J. Kiewiet de Jonge te W'naar en K. K. de Voogd te Utrecht: voor het Apothekersexamen: mej. Th. J Bouwman te R'dam: mej. L. H. Fiken- scher te Den Haag, mej. J. G. Petit te Apeldoorn en de heren B. K. Gho te Leiden. A. J. M. Keyzer te Eindhoven en dr. A. van der Kuy te Leidschendam. Ds. C. v. d. WEELE BEROEPEN TE OPPERDOES. Ds. C. v. d. Weele, chr. gereformeerd predikant alhier, ontving een beroep van de Chr. Geref. Kerk te Opperdoes (N.-H.). R.-K. ALMA MATERKOOR. Zondag wordt het vierde lustrum van het Alma Materkoor in de Hartebrugs- kerk kerkelijk gevierd. Het koor zal de meerstemmige Mis „Christus Rex" van H. Andriessen uit voeren, onder leiding van haar diri gent Willem Mizée: Bram Martijn aan het orgel. Officiële publikatie SLUITING GEMEENTELIJKE BUREAUS Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter openbare kennis, dat de gemeentesecretarie en de bureaus der ge meentelijke diensten en bedrijven, alsmede het gemeentelijk badhuis, behoudens het hierna vermelde, op maandag 31 decem ber a.s. de gehele dag voor het publiek ge sloten zullen zijn. Let bureau van de burgerlijke stand zal voor het doen van aangiften van geboor ten en overlijden geopend zfjn van 910 uur. Het stedelijk Museum „De Lakenhal" zal geopend zijn als op andere werkdagen. De directeur van Markt- en Havendienst, de heer M. Weima (rechts), neemt afscheid van zijn naaste medewerker, de heer D. R. Kooiman. (Poto L.D./van viiet) ging een woord van hulde en afscheid sprak, stelde speciaal in het licht, dat de heer Kooiman steeds voor alle gerecht vaardigde wensen open oog had. Daarbij was hij zeer gevoelig voor de mede mens. in hoedanig lu: her gehele perso neel zag. Namens dit personeel, dat zich voor dit afscheid een extra offfcr ge troost heeft bood bij de scheidende ad junct-directeur een collectie langspeel platen van bekende t omponisten aan. Voor mevr. Kooiman was er een prach tige fruitmand waaraan verbonden de wensen voor een spoedig herstel. Opzichter H. Heller die de spreekbuis was van het veemarktpersoneel. dat slechts enkele uren per weck dienstdoet, wees eveneens op de centrale plaats, die de heer Kooiman bij dit personeel in neemt. Ook deze spreker wees op het menselijk hart. dat achter alle beslis singen van de heer Kooiman stond. Een pick up was de tastbare dank van dit personeel, waaraan een bloemenhulde voor de echtgenote van de heer Kooi man gepaard ging Nadat de nestor van de marktopzich- ters de heer N. Eduard een Winkler Prins-atlas had aangeboden vertolkte de voorzitter van de Vereniging van di recteuren van het Marktwezen in Neder land, de heer J Bergvelt, de waardering, welke er in deze kring leeft voor het werk en de persoon van de heer Kooi man. die zich zo volledig gaf aan het werk dat hem lief was. Namens de ver eniging overhandigde spreker een boe- kenbon. De heer De Vries, wnd. voorzitter van de afdeling Leiden van de Centrale Vereniging voor de Straat-. Markt- en Riviervishandel de voorzitter, de heer Stikkelorum was verhinderd aanwezig te zijn prees hierop de goede ver standhouding tussen de heer Kooiman en de marktkooplieden, die in hem een warm vriend en goede pleitbezorger be zaten. Uw werk voor ons. aldus spreker, is onvergankelijk, hetgeen tot uitdruk king kwam in een'symbolisch geschenk: een langspeelplaat van een onverganke lijk werk (een vioolconcert) van de componist Brahms. Namens de Leidse dierenartsen ge tuigde hierna dokter H. J. Stol in een sympathiek speechje van de waardering, die deze artsen hebben voor de veelzij dige arbeid van de heer Kooiman, die ook uit deze kring een geschenk kreeg aangeboden. Dé heer Van der Blom, die nog eens namens het veemarktpersoneel de woor den van marktopzichter Heller onder streepte. merkte o.m. op. dat dit per soneel de heer Kooiman niet alleen om zijn kennis zeer waardeert, doch vooral ook in hem de mens Kooiman hoogacht. Nadat de heer G .Bergman als onder geschikte nog gewezen had op de huma ne leiding van de heer Kooiman „gij hebt in ons aller hart een plaats ver overd" voerde de heer F. Verstegen, voorzitter van het Instituut van Hoof den van Dienst, als laatste spreker het woord. Spreker achtte het een voor recht voor een directeur indien hij over medewerkers beschikt. die uit het „hout van de heer Kooiman zijn ge sneden. De heer Kooiman, die zeer getroffen was door de grote aanhankelijkheid van ..zijn" personeel, dankte tenslotte met een kort woord. Volkswagenbusje kantelde Maandagmiddag vond er op de hoek van de Mauritsstraat en de Molen straat te Leiden een autobotsing plaats, waarbij een Indonesisch student uit Delft om het leven is gekomen, en een «andere Delftse student werd ge wond. Een volkswagenbusje met zes inzit tenden reed in de Mauritsstraat in de richting van de Van der Duynstraat, welke route gereden werd in verband met de verkeersomlegging als gevolg van werken, die op de Maresingel ten behoeve van de gasfabriek worden uitgevoerd. De chauffeur van het busje verleende bij het kruispunt van de Molenstraat gekomen ten onrechte geen voorrang aan een uit die straat ko mende. in de richting van de Marnix- straat rijdende personenauto. Deze per sonenauto ramde het busje met grote kracht aan de rechterzijde ter hoogte van de achteras. Daardoor maakte het busje een zwenking naar rechts, waarna het om de lengteas kantelde. Twee van de zes inzittenden schoten door het linnen dak van het busje naar buiten. Een hunner, de 24-jarige Indonesi sche student uit Delft, Hans A. Piay, kwam met zijn hoofd onder de kante lende bus trecht en werd op slag ge dood. De 28-jarige Delftse student R. Prawiro, wonende in Rotterdam, die eveneens door het dak was geslingerd, PERSONEELSVER. „DE HOOP" VIERT FEEST. De personeelsvereniging „De Hoop" van de Scheepswerf v/h. Gebr. Boot, hield haar jaarlijkse feestavond in de grote zaal van „Den Burcht". Aan deze avond verleende het Radio gezelschap van Frans Muriloff zijn me dewerking. De voorzitter, de heer G. l'Amie, heette allen hartelijk welkom, in het bijzonder de genodigden, de heer Boot en het bestuur van verschillende me taalbedrijven van Leiden. De heer l'Amie zei o.a., dat ver draagzaamheid en vrede twee factoren zijn, die in deze tijden zeer van node zijn en sprak de wens uit, dat de een heid, die er deze avond onder de aan wezigen heerste, ook over de gehele wereld verwezenlijkt mocht worden. Als eerste attractie van deze avond trad de conferencier André Carell op, die met zijn praatje de aanwezigen di rect in een gezellige stemming bracht. Hierna trad de accordeoniste Willy Ré op. De manipulator Henk Bouman bracht de zaal met zijn goocheltoeren in grote spanning. Na de pauze oogstte Joke van der Bergh veel succes met haar voor dracht: „En toch" Tot slot trad de radio-pianist Jecques Schutte op. Na afloop was er nog een gezellig samenzijn met medewerking van de Band „Blue Moon Combo", onder lei ding van de heer Logemann. Het Stedelijk Museum ..De Lakenhalf' den brengen ter opbenbare kennis, dat de liep een zware hersenschudding op. De andere inzittenden van het busje (op de chauffeur na alle Indonesische stu denten, die terugkeerden van een kerstfeestviering) en de chauffeur van de personenauto liepen geen verwon dingen op. De betrokken auto's werden beide zwaar beschadigd. De slachtoffers werden door de E.H.D. naar het Academisch Ziekenhuis ver voerd. KERSTVIERING BIJ VICUS ORIENTIS. In het clubgebouw van de speeltuin vereniging Oosterkwartier hield Vicus Oriëntis haar traditionele kerstbijeen komst. In de namiddag verzamelden de leden van deze club zich reeds voor een gezamijnlijke maaltijd, waaraan door 105 personen werd deelgenomen. Hierna volgde een feestavond, welke verzorgd werd door het cabaretgezel schap Frans Weber uit Haarlem. Dit uit 5 personen bestaande gezelschap slaagde er in met een gevarieerd pro gramma van accordeonmuziek, zang, acrobatiek, clownerie en conferences alle aanwezigen gedurende 3 uur lang zeer aangenaam bezig te houden. „The Traveling Brothers" hielden de dans- lustigen daarna nog enkele uren gezel lig bijeen. Opneming van ïiiet-conimunisten in Kadars regering wordt steeds waarschijnlijker Radio zond voor het Britten onder V.N.-vlag V.S. halen 100 schepen uit (le mottenballen om scheepsruimte te vergroten Mahmoed Joenis, de directeur der Egyptische kanaalmaatschappij, heeft gisteravond te Port-Said medegedeeld, dat de opruimingswerkzaamheden in het Suezkanaal tweede kerstdag zijn begonnen en wel te Ismailia, halverwege het kanaal, en te Suez. In laatstgenoemde plaats is men begonnen met het verwijderen van de kleine wrakken. Hoelang deze werkzaamheden in beslag zullen nemen is momenteel nog niet te zeggen. Over een dag of tien hoopt Joenis een duidelijk beeld van de situatie te hebben, zodat hij bij enige toenadering een einddatum kan schatten. eerst weer kerstlied uit Een officiële woordvoerder heeft woensdag in Boedapest verklaard, dat premier Kadar waarschijnlijk dezer dagen een politiek program bekend zal maken, dat opneming van niet-commu- nisten in de regering mogelijk maakt. De publikatie van het program werd vorige week al verwacht. President Eugen Black van de We reldbank heeft woensdag verklaard, dat er geen enkele mogelijkheid is dat de Wereldbank een lening aan het huidige Hongaarse regiem zal verstrekken, ook al was Hongarije bij de bank aange sloten. De regering Kadar wil arbeiders, voor wie er in de industrie geen werkgele genheid meer is. naar het platteland overbrengen. Onder het bewind van Rakosi en de zijnen zijn vierhonderd duizend landbouwarbeiders gedwongen in de industrie te gaan werken. Van hen zijn er intussen al tienduizend naar de landbouw teruggekeerd. Het grootste probleem vormt het vinden van nieuwe werkgelegenheid voor het kan toorpersoneel van fabrieken. Volgens „Nepszabadsag" moet Hongarije bij kapitalistische en andere landen lenin gen sluiten om zijn economie weer op te bouwen. Een en twintig Hongaarse vluchtelin gen hebben de reis naar de V.S. ge maakt aan boord van het speciale vlieg tuig van president Eisenhower, de „Colombine". De president gaf de be manning van het toestel, waarmee pre mier Nehroe van India maandag te Londen aankwam. opdracht naar München door te vliegen om daar de vluchtelingen op te halen. Vice-president Nixon heeft dinsdag avond in een te Washington voor alle grote Amerikaanse radio- en televisie stations gehouden korte toespraak een beroep op zijn medeburgers gedaan hun giften voor de hulpverlening aan Hon gaarse vluchtelingen te verdubbelen. De Indiase ambassadeur in Moskou, K. P. S. Menon, is maandag in Boeda pest aangekomen voor een tweede be zoek aan Hongarije sinds het begin van de opstand. Hij zal, naar men verwacht ongeveer een week in de Hongaarse hoofdstad blijven en dan. tezamen met dr. Jagan Nathan Chosla. de persoon lijke vertegenwoordiger van premier Nehroe, die al in Boedapest verbleef, de Indiase premier rapport uitbrengen over de toestand in Hongarije. Kardinaal Mindszenty, de primaat van Hongarije, die asiel heeft gezocht in de Amerikaanse legatie te Boedapest, kreeg, maandag bezoek van zijn moeder, die liiten de hoofdstad woont. Kaarsen brandden op de plaatsen, waar in de straten en op de pleinen verzetslieden zijn gevallen en begraven. Radio-Boedapest, dat onder toezicht staat van de communistische regering- Kadar. zond maandagavond het ..Stille nacht, heilige nacht" uit. Verraste luis teraars verklaarden, dat zij voor de eerste maal in de acht jaar, waarin de Hongaarse communisten het heft in handen hebben gehad, via de radio een kerstlied hebben horen uitzenden Ook het luiden van kerkklokken werd door Radio-Boedapest weergegeven Gemeend wordt, dat deze voor de Hongaarse communistische staatsradio-omroep on gewone geluiden mogelijk een poging waren om de bevolking, na de spanning en bitterheid van de opstand, gunstiger te stemmen. Iets nieuws in Praag Reuter meldt uit. Praag, dat leden van de communistische jeugdbeweging ..Jonge Pioniers'- maandagavond in de Praagse kerken tonelen uit de bijbel hebben opgevoerd. Dit geschiedde voor De laatste besprekingen tussen de Ver. Naties en de Egyptische rege ring gingen over de voorwaarden, waaronder de Britse schepen aan de bergingswerkzaamheden zouden kunnen deelnemen. Tenslotte besloot Egyptevolgens Joenis, toestemming te geven, wanneer de schepen onbe- wapetid zouden zijn. in dienst van de V.N. gesteld werden en de vlag der V.N. zouden voeren. Dat deze voorwaarden geaccepteerd zijn blijkt uit de mededeling van generaal Wheeler, die zoals bekend door de Ver. Naties met de leiding over de werkzaamheden in het kanaal belast is, dat hij contracten had afgesloten met twee Britse, één Franse en vier Duitse bergingsvaartuigen. Mogelijk heeft Engeland de Egypti sche voorwaarden willen accepteren on der dc druk van de economische moei lijkheden, die zijn ontstaan ais gevolg van de blokkade in het Suezkanaal. Ook in Franse kringen gaat men de gevol gen steeds sterker ondervinden. Voor januari zijn daar de benzinerantsoenen weer drastisch verlaagd. Ook is er grote vraag ontstaan naar scheepsruimte. Om hierin te voorzien hebben de Ameri kaanse autoriteiten bekend gemaakt, dat zij honderd schepen .uit de reservevloot beschikbaar hebben gesteld. Eerst Israël weg. Syrië heeft de Iraakse Petroleum Maatschappij te verstaan gegeven, dat de kwestie van het herstel der installa ties en buisleidingen van deze maat schappij en het vervoer van olie over S.vrisch grondgebied eerst aan de orde kan komen, wanneer Israël zijn strijd krachten volledig uit de Sinai en uit Gaza heeft teruggetrokken. Wel mogen het celebreren van de middernachtmis, dat door duizenden werd bijgewoond. In met sparretakken en mistletoe (mare takken) versierde huizen gebruikten de inwoners van Praag het traditionele kerstmaal van karper en koude aard appelsalade. In restaurants in Praag en andere Tsjechoslowaakse steden waren speciale diners voor vrijgezellen aange richt. technici alvast de schade komen opne men. opdat zij kunnen nagaan welke herstelwerkzaamheden vereist zullen zijn. Vorige week echter heeft de Is raëlische president Ben Goerion nog ca tegorisch verklaard dat zijn strijdkrach ten nooit uit Gaza zouden terugtrekken. Israël heeft ook aan de Ver. Staten gevraagd een einde te maken aan de hernieuwe aanvallen van de commando eenheden tegen Israël. Sinds 2 decem ber zijn volgens de Israqjische nota 19 van deze aanvallen vanuit naburige Ara bische landen ondernomen. De Israëli sche Marine heeft thans een basis geves tigd te Elath aan de Golf van Akaba, Israels enige toegang tot de Rode Zee. zo schrijft een blad in Tel Aviv. Vol gens dit blad zou het eerste Israëlische oorlogsschip eerste kerstdag in Elath zijn aangekomen. Schadevergoeding De Egyptische delegatie bij de Ver. Naties heeft een ontwerpresolutie inge diend. waarin de Algemene Vergadering verzocht wordt zich uit te spreken voor het toekennen van schadevergoeding aan Egypte, te betalen door Groot-Brittan- nië. Frankrijk en Israël, wegens Egyp tische verliezen aan mensenlevens en be zittingen bij de strijd in de Suezkanaai- zone en de Sinai-woestijn. De ontwerp resolutie zal eerst na twee januari a.s. in behandeling kunnen wor den genomen, daar de Algemene Verga dering voordien niet bijeen komt. Egypte vraagt ook schadevergoeding voor het tijdelijk buiten werking stellen van het Suezkanaal. het staken der be drijvigheid in Egyptische zee- en lucht havens gedurende en enige tijd na de vijandelijkheden. beschadiging van Egyptische staatseigendommen, fabrie ken. vliegvelden en particulier bezit, en het ..schaden van de Egyptische econo mie in haar geheel". Verwacht wordt, dat deze Egyptische stap zal leiden tot het stellen van tegen- schadevergoedingseisen door Groot-Brit - tannië. Frankrijk en Israël. Met name van het laatstgenoemde land wordt ver wacht. dat het Egypte ervan zal be schuldigen jaren lang een blokkade op de Israëlische scheepvaart door het Suezkanaal te hebben toegepast en dat het hiervoor thans schadevergoeding zal eisen. (Ingez. Med.-Adv.) Na ruim 30 jaar „In Kooiman hebben wij naast zijn kennis, vooral fle mens-Kooiman gewaardeerd" Vanochtend heeft de heer D. R. Kooiman, sinds 1925 adjunct-directeur van de Leidse Markt-en Havendienst, die reeds twee jaar over de pensioengerechtigde leeftijd heen was, in het onlangs gerestaureerde Waaggebouw afscheid geno men van deze dienst. Hoewel dit afscheid op verzoek van de scheidende ad junct-directeur zeer intiem was gehouden droeg het een kenmerk van gTote hartelijkheid en waardering van het werk en de persoon van de heer Kooiman. Beeld van De Lesseps omvergehaald Radio-Cairo meldt, dat het standbeeld van Ferdinand de Lesseps de schepper van het Suezkanaal maandagochtend is opgeblazen Het beeld dat aan de ingang van het kanaal staat zal worden ver vangen door een beeld van de .vrijheid' Een grote menigte had zioh bij de ha ven van Port Said verzameld om naar het omverhalen te kijken. Het beeld viel bij de derde poging in de haven. Een menigte had zondag bij „bevrij- dingsdemonstraties" reeds gaten gesla gen in het voetstuk, er werd thans dy namiet gelegd in deze gaten. Nederlands schip in nood EEN DER OPVARENDEN GEDOOD De 313 ton metende en uit Groningen afkomstige „Minerva" rederij J. Schuurkamp's scheepvaart en handel maatschappij N.V. verkeert ter hoogte van de kust van het Zuid-Engelse graaf schap Devonshire in nood en heeft om hulp gevraagd. Reddingsboten uit de haven Brixham zijn uitgevaren om de „Minerva" hulp te verlenen. Twee opvarenden van een dezer reddingsboten zijn door een golf over boord geslagen. Zij wisten de kust zwemmende te bereiken, doch een hun ner, die op de klippen was geslagen, is kort daarna overleden.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 3