Hardnekkige, maar vage geruchten over terugkeer van De Gaulle Massale kerstboomverbranding op het Schuttersveld Even lachen Het LEIDSCH DAGBLAD 95ste jaargang Maandag 24 december 1956 Derde blad no. 29020 Op woensdagavond 2 januari Gelet op de grote animo, welke daar voor het vorig jaar bestond, zal ook ditmaal weer een massale kerstboom verbranding op het Schuttersveld plaats vinden en wel op woensdag 2 januari, 's avonds tussen 7.45 en 8 uur. De algemene organisatie van een en ander is in handen gelegd van de Leidse Jeugd Actie, die daarbij de medewerking heeft ontvangen van de Brandweer, die er voor zal zorgen dat het vuur afdoende wordt geblust, de Gem. Reinigings- en Ontsmettingsdienst, die de verbran dingsresten zal opruimen en een goot aantal leden van jeugdverenigingen. Vanaf de verzamelplaatsen, t.w. het Kooipark, de Doorbraak, de Hoge Mors- weg (voor Njord), en de Kamerlingh- Onneslaan (bij de Petruskerk), gaan vier kerstboomoptochten naar het Schut tersveld. Alleen de jeugd, voorzien van een kerstboom, kan zich bij de optochten aansluiten en heeft toegang tot het af gezette gedeelte van het Schuttersveld. Muzikale medewerking aan dit „vuur feest" verlenen het chr. tamboer- en pijperkorps „Kunst en Genoegen", de St. Franciscusband en de drumband van de A.J.C. Na een openingsfanfare zullen tien Leidse pluimvee- en konijnensuccessen OP PROVINCIALE EXPOSITIE TE GOUDA Dit weekeinde namen leden van de LPKV deel aan de privinicale pluimvee- en konijnententoonstelling te Gouda. Ingezonden waren plm. 450 konijnen en 150 hoenders en sierduiven. Deze tentoonstelling, waar de Leidse fokkers zware concurrentie in elke klas se ondervonden, leende zich uitstekend voor de selectie der dieren en is de voorloper voor de grote bondstentoon- stelling, welke medio Januari te Arnhem wordt gehouden. De uitslagen voor de Leidse deelne mers waren: Vlaamse reus: Koninggrijs 2. Th. Belt z.g.; wit P. v. d. Leek z.g. en g.g.; 2. J. Laman z.z.g en z.g.; Franse langoor: bont E. de Beer 1. z.z.g. en 2. z.g.; ijzergrauw: W. de Vries 1. z.g.; en 3. z.g.; Wener wit: A. van Leeuwen 2. z.z.g.; 1. z.z.g. en ereprijs; T. v. Am sterdam 1. g.g., 1. z.g. en ereprijs; Rode Nieuw-Zeelander: M J. Kouwenberg 2. z.g.; 1. z.g. en ereprijs; Thuringer: A. H. Couzijn 1. z.g. en 2. g.g.; Havanna: A Augustinus 2 x z.g.; 1. z.z.g. en ere prijs; Rex. wit: L. G. Zirkzee 1. z.g.; blauw 1. g.g., blauw: W. Hanselaar 3. z.g.; 1. g.g., A. J. v. Zanten 1. z.g., 1. g.g.: Angora wit: T. v. Amsterdam 1. z.g. en ereprijs: Tan: Mevr. Quist 2 z.g. en g.g., in Pool 1. z.z.g. en ereprijs; Klein Chinchilla: B. Th. Rutgers 1. g.g., I. z.g. en ereprijs; Hollander zwart: E Quist 2 x z.g. Leidse concourscommissie UITREIKING KAMPIOENSPRIJZEN Zaterdagavond organiseerde de Leidse Concourscommissie, federatie van Post duivenverenigingen, in de foyer van de Stadsgehoorzaal een feestavond waarop de kampioenen 1956 tevens werden ge huldigd. Nadat voorzitter S. N. van Leeuwen de talrijke aanwezigen een har-tel ijk wel kom had toegeroepen, werden aan alle kampioenen de prijzen uitgereikt. De kampioenen waren: Kampioen Ge neraal: 1. C. v. d. Berg 9790.3 pnt., 2. J. v. d. Niet 9560.5 pnt., 3. G. A. van Alba- da 9257.2 pnt,. 4. J. W. Wolters 9173 1 pnt 5. R. P. de Graaf 8972.6 pnt. Kampioenschap „korte afstand" 100 420 km: 1. G. A. van Albada 4107.2 pnt.. 2. D. v. d. Nieuwendijk 3956.3 pnt., 3. J. v. d. Niet 3898.7 pnt. Kampioenschap „lange afstand" 500 900 km: 1. J. Rakhorst pnt., 2. Dr. Ven- ker 2363.2 pnt.. 3. J. v. d. Niet 2300.3 pnt Kampioenschap „navlucht" 130200 km: 11. N. Bemelman 1719.6 pnt,, 2. C. v. d. Berg 1638.2 pnt,. 3. Chr. v. d. Pluym 1619.0 pnt. Kampioenschap jonge duiven. 130350 km: 1. J. Rozier 2708.5 pnt., 2. P. v. Wis sen 2659.3 pnt,. 3. J. Filippo 2602.8 pnt. Kampioenschap oude duiven: 1. G. A. Albada 6288.4 pnt,, 2. D. v. d. Nieuwen dijk 6221 3 pnt,, 3. J. v. d. Niet 6199.0. pnt. Hierna zorgden Daan Hooykaas en zijn medewerkers voor een voortreffelijk en gevarieerd cabaretprogramma. LEIDERDORP Medische dienst 1ste en 2de Kerst dag dokter H. Bakema, Acacialaan 58, tel. 24828. WARMOND TAFELTENNIS. „Steeds Vooruit" De uitslagen van de afgelopen week luiden: Dames: F.S.A. 1-Steeds Vooruit 1 4-6; Steeds Vooruit 2-T.O.V. 1 8-2. Heren: Assumy 4-Steeds Vooruit 1 5-5; Reflex 1-Steeds Vooruit 2 9-1: Steeds Vooruit 3-Westerkwartier 1 7-3; Reflex 2-Steeds Vooruit 4 10-0. KERSTWIJDING Zaterdagavond werd in het Vereni gingsgebouw 't Trefpunt een kerstwij ding gehouden. De leiding van deze avond, waarvoor grote belangstelling ■bestond, berustte bij dr. J. Zandée. Er werd volgens de kerstliturgie gehandeld. Declamatie werd gedaan door mevr. Roest-Verkaik. Mevr. Tulp vertelde een kerstverhaal. Na de liturgie werd het kerstlekenspel „Adam waar zijt gij" op gevoerd door leden van verschillende verenigingen. Vooraf hield de heer Jan sen een inleiding over dit spel. ZILVEREN JUBILEUM Donderdag 20 december herdacht de heer W. Hage het feit, dat hij 25 jaar geleden in dienst trad van het R.K. Se minarie. Gedurende 17 jaar heeft hij als stoker-tuinman het Philosoficum gediend en de laatste 8 jaar is hij por tier van het Theologicum. Officiële puhlikatie INZAMELING HUISVUIL. Op le en 2e kerstdag zal geen huisvuil worden ingezameld. Men gelieve op die dagen geen emmers aan de openbare straat te plaatsen. Het ophalen van huisvuil uit die per celen. welke gewoonlijk op dinsdag wor den bediend, zal nu plaats hebben op ^ijdag '28 december e.k. n uit die per- clen. welke gewoonlijk - op woensdag worden bediend op zaterdag 29 december e.k. De wnd. Directeur Gem. Relniglngs- en Ontemettlngsdienst. jongeren, met op het terreinbeschikbaar gestelde fakkels, op uitnodiging van de commandant van de brandweer, de brandstapel ontsteken. Kinderen, die niet aan de optochten meedoen, kunnen hun boompje op 2 ja nuari van 's morgens 9 uur af op het Schuttersveld afgeven. Ze krijgen dan een toegangskaartje voor het afgezette gedeelte van het Schuttersveld, zodat ze 's avonds het schouwspel toch goed kun nen gadeslaan. Is dit niet mogelijk, dan verzoekt de directeur van de Gem. Reinigings- en Ontsmettingsdienst de kerstbomen mee te geven met de ophaaldienst voor huis vuil. RUIM f. 1355 VOOR VLUCHTELINGEN De bazar, welke onlangs is gehouden ten bate van de vluchtelingen, heeft niet enkele ingekomen giften netto f. 1355.50 opgebracht. Van dit bedrag werd f. 1.000 overgemaakt naar de Federatie van Vrouwelijke Vrijwilligers. Het is bestemd voor de inrichting van een der Van Heuven Goedhart-wonin gen. waar gezinnen worden onderge bracht. die nu al meer dan tien jaar geen eigen dak boven hun hoofd heb ben. Uiteraard is dit bedrag niet toe reikend, doch het bazarcomité verwacht dat nog velen deze mensen willen laten delen in hun kerstvreugde en mede wil len werken de f. 2 500 vol te maken, die noodzakelijk zijn voor de allereenvou digste inrichting van nog maar één woning. Dit kan geschieden door de overmaking van eén gift op giro-reke ning 285812 t.n.m. mevr dr. E. A. Franken—Duparc. Nieuw beroep op grote Franse zwijger! Doch dan zou grondwetsivijziging de teeg naar vijfde republiek vrij moeten maken (Van onze Parijse correspondent) Ofschoon generaal Charles de Gaullede grote zwijger der Franse politiek, zijn mond sedert enige tijd niet meer in het openbaar heeft geopend, doen er in Parijs de laatste tijd toch weer hardnekkige ge- ruchten de ronde over een beslissende rol, die hij binnenkort weer zou gaan spelen. Wanneer de generaal eens per week te Parijs, volgens zijn gewoonte, j zijn politieke relaties ontvangt, steekt hij zijn grote ongerustheid over de gang van zaken in zijn land niet onder stoelen of banken. Hij staat daarin trouwens zeker niet alleen. In vroegere jaren, toen hij nog aan het hoofd stond van zijn republikeinse volksbeweging, die intussen ter ziele is gegaan, placht hij. op de meest dramatische momenten, tijdens een speciale persconferentie zijn felle banvloeken te werpen naar de ministers en de ..overige profiteurs van een systeem waaraan Frankrijk ten gronde zal moeten gaan". Van zulke oratorische aan- en uitvallen heeft hij. schijnt 't intussen het betrekkelijk nut nu wel ingezien, maar daarom laat de jongste ont wikkeling der gebeurtenissen en hun consequenties hem toch ook geens- zins koud. zullen niet mals zijn .,,,11,,,, Hü ral dus lijn eken stellen en die A/1111 0IS011 zullen zeker niet licht zijn. Een grond wetswijziging zou ongetwijfeld noodza kelijk zijn om de generaal een positie te verzekeren, welke met die van de Amerikaanse president te vergelijken zou Volgens verschillende berichten nu wezen, wordt er op dit ogenblik ijverig gewerkt .De vierde republiek zou voor nummer aan de voorbereiding van een terugkeer VÜ' het veld moeten ruimen van de generaal aan het hoofd van de regering. De socialistische premier Guy Naa niot Mollet zal. hoe sterk zijn parlementaire j nitrr positie ook nog moge lijken, tenslotte ,r- niet eeuwig op het kussen kunnen blij- belde zijden, van de kant van de ven en zelfs in de rechtse kringen, I eeneraal èn ran de politici, zal men te- waardoor hij in het bijzonder wordt ge steund, begint men nu toch wel wat be angst te worden voor de eatastrofale Wethouder en waarnemend-bur gemeester, mr. A. de Roos van Amsterdam biedt de scheidende burgemeester van de hoofdstad des lands, mr. Am. J. d'Ailly tijdens een zaterdag gehouden bijzondere raadsvergadering de gouden me daille van de stad Amsterdam aan. brokken, die er onder dit kabinet zijn gemaakt. Ook hier vraagt men zioh met name nu wel eens af, hoe, na de deplorabele afloop van het Egyptische avontuur, Algerije nog zal kunnen worden gered, terwijl men tevens inziet, dat het ver lies van dit gebied Frankrijk op den duur ook de andere en laatste bezittin- 1 gen in Midden-Afrika zal moeten J kosten. En het is vooral in dit verband, dat j j de naam van De Gaulle nu weer veel- j vuldig wordt genoemd. Hij werd altijd j beschouwd als de laatste troef, die j Frankrijk in reserve moest houden om het land van de ondergang te behoe- 1 den zoals hij dat ook na 1940 had voren dus weten dat er een definitieve stap wordt gezet, die geen terugkeer meer mogelijk zal maken. Is dit besef reeds aanwezig? Onder de politici is er nog weinig te bemerken van een bereidheid alle of vrijwel alle handen van de generaal-bevrijder te leggen. De druk zal dus eerst van het volk zélf moeten uitgaan. Ook van zo'n druk is momenteel echter nog vrijwel niets te bespeuren. Mocht er thans een crisis uitbreken, dan is 't dus waarschijnlijker, dat de een of andere oud-gediende het stuur van Mollet zal overnemen. De naam van de vroegere premier René Pleven wordt in dat verband herhaalde lijk genoemd, omdat hij op de steun van Amerika moet kunnen rekenen, een *~oef die onder de huidige omstandighcuen bepaald niet te onderschatten valt Maar ook déze kwestie schijnt, als ge zegd. op dit ogenblik nog niet eens acuut te zijn. Hoe failliet de Franse boedel ook mag ljjken, Guy Mollet geeft de moed nog lang niet op dat hij, bij de aan staande debatten over de buitenlandse politiek, opnieuw het vertrouwen van bevoegdheden in de het parlement zal mogen verwerven. Het jaarlijkse Duitse kerstliedje: Oorlogsmisdadigers moeten vrij! De heer W. Claassen overhandigde de jubilaris namens het personeel een dag- missaal van de allernieuwste uitgave. Door het bestuur van het seminarie werd hij ook hartelijk gecomplimenteerd j en werd hem een geschenk onder cou- vert aangeboden. Tot hoofd van de r.-k. jongensschool St.-Nicolaas is met ingang van 15 fe- J bruari benoemd de heer C. G. M. Buters te Alphen aan den Rijn. dnn)auVVqedesJsKRT NIEUWE KANTINE N.V. PADOX Het fabriekspersoneel van de N.V. Padox heeft vorige week een neiuwe kantine in gebruik kunnen nemen. Het personeel kwam in deze nieuwe ruimte bijeen, waarna de heer de Zeeuw, direc teur van de Padox. de kantine opende. Namens de personeelsvereniging, waar aan de zorg van de kantine is toever trouwd, dankt, de heer J. Bekkering de directie voor dit mooie nieuwe gebouw. Ook de heer J. Kooreman. voorzitter van de contactcommissie, sprak woorden van dank. De kantine is keurig ingericht met gezellig meubilair en uitstekend verlicht. LEIDERDORP KERSTFEESTVIERING ZIJLKWARTIER Vrijdag werd in de chra school in het Zijlkwartier een Kerstfeest gevierd, ge organiseerd door het personeel in sa menwerking met de onlangs opgerichte Schoolvrienden-club. De heer PPedysier opende de avond met. een kort woord van welkom tot ou ders. kinderen en belangstellenden, waarnaeen programma volgde, bestaan de uit bijbellezing, het opzeggen van teksten en gedichten door de leerlingen en het zingen van kerstliederen door de ouders. Staand bij de brandende kerst- boomheben vele jongens en meisjes ge tuigd van het aloude kerstgebeuren en zo ging er van deze stijlvolle vieriing een wonderlijke bekoring uit die door een overvole zaal in eerbiedige stilte werd ervaren. Vervolgens vertelde mevrouw Kras- senburg een kerstverhaal. Tenslotte sprak de heer Pleysier nog een kort dankwoord. BURGERLIJKE STAND Ondertrouwd: G. L J Sohönbedk, 3*5 J., en G van der Voort, 26 j. Getrouwd: O den Hollander en A. Kalle- hoven. Overleden: E M. Lugtentourg. 3 m. WASSENAAR Eind vorige week werd in Huize Den Devl de reeds traditionele kienavond ge houden van de Vrijwillige Brandweer vereniging ..De Brandbel". Bij de ope ning herdacht de voorzitter, de heer K. Boon. het overleden lid. de heer Th. J. van Beek. die aan de vrijwillige brand weer zijn beste krachten gaf. In het algemeen betuigde hij de gevers van de prijzen dank. waarna hij de hoop uit sprak. dat de avond zou bijdragen tot verhoging van de goede verstandhou ding. D eavond, waarop ook de comman dant. commissaris Maandag en de on dercommandant. hoofd-inspecteur Wolf verschenen had een allergezelligst ver loop. Medische dienst. De medische dienst wordt le Kerstdag waargenomen door de artsen Paulides en Geerlings, op 2e Kerstdag door de artsen Baart de la Faille en Jaarsma. Een hoekje van het Sihlpark in Zü- rich is door de plaatselijke autori teiten gereserveerd als speciaal speelterrein voor honden. De hon den zijn echter niet bijster ingeno men met deze attentie en zij maken witter weinig gebruik van het ter rein. Er staan namelijk geen bo men Wist Otoichi Kawakami in Tobata wat hij mankeerde toen hij last van hevige maagkrampen kreeg. Geen idee van! Het werd zo erg dat hij flauw viel van de pijn. In allerijl werd hij naar het ziekenhuis ge bracht. waar hij moest plaats nemen op de operatietafel Uit de maag van de heer Karakami kwam de volgen de merkwaardige collectie te voor schijn: dertien veiligheidsscheer- mesjes (dus met mes en al), 21 spij kers, een vulpen, een potlood, 56 tandenborstels, 20 etensstokjes,een stukje gevlochten ijzerwerk enstuk- (Van onze correspondent in West-Duitsland w-i L»«wo iict Ieder jaar, als de blaadjes met het gedaan en bovendien behoort de ge- woor(! december op onze kalenders te neraal dan nog tot de weinige leidende I J°orschun zun gekomen en het kerst- figuren in Frankrijk, die hun krediet bij 'des' dus ,m«' rasse schreden nadert de Afrikaanse volkeren nog niet heb- Wat'lier in Duitsland als het grote fa- ben verspeeld. Het is bijvoorbeeld be- i m.hefeest bu uitstek wordt gevierd) wor kend. dat de Marokkaanse sultan De den.„de Duitsers door sentimentele ge- Gaulle nog altijd uiterst dankbaar Is v"?lens ""nngen en dan wordt opeens voor het vertrouwen, dat hij ook in de zwartste tijden in hem had gesteld en door velen wordt de generaal dan ook gezien als de enige figuur, die de Franse Unie. die tot dusver nooit an ders dan op papier heeft bestaan, tot levende werkelijkheid zou kunnen wek ken. Akkoord Is het moment nu aangebroken, dat op de persoon van De Gaulle een beroepp,t _t___ kan worden gedaan? Het is niet uitge- weten^"immers daT zy daardoor sloten, zomin als het onmogelijk is, datgoede indruk op hun vroegere en er dan tussen hem en Pierre Mendesnaar zij hopen ook weer toekomstige -France, wier denkbeelden en karakterkiezers kunnen maken. Dit Jaar zijn zij in vele opzichten overeenkomst verto- natuurlijk ook alweer aan het woord en nen, een akkoord zou worden gesloten, deze keer komen zij met het volkomen waaraan eveneens al moet zijn ge- nieuwe argument voor de dag, dat werkt, voor een nauwe en actieve sa- Engeland en Frankrijk, die indertijd menwerking. Maar zeker is Intussen, dat een actieve rol in de processen tegen De Gaulle zich met nogmaals zal laten de Duitse oorlogsmisdadigers hebben gehouden, die indertijd een rare schaats hebben gereden. Negentien van hen hebben in de Nazi-tijd militaire unifor men gedragen. KOSTBAAR Men kan nu wel niet bepaald bewe ren, dat ze hier een „herenleven" lei den, maar er wordt toch geld genoeg voor deze sinjeurs uitgegeven. Niet min der dan 3 Amerikaanse officieren, 15 Amerikaanse onderofficieren, 16 Duit sers en 65 Poolse bewakers moeten er n.l. voortdurend voor zorgen, dat de heren er niet vandoor kunnen gaan. Men heeft uitgerekend, dat elke oor logsmisdadiger, die hier zijn dagen slijt, per jaar zesenveertigduizend Duitse mark kost. Verleden winter heeft men alleen reeds voor de verwarming van het gevangenisgebouw 781.200 mark uit gegeven. ook weer meer aan de Duitse oorlogs misdadigers gedacht, die zich nog als gevangenen in de handen van de vroe gere vijanden bevinden. Er wordt dan ook weer meer over hen gesproken en geschreven, en tel kenmale tegen Kerstmis hoort men, vaak met grote nadruk, eisen dat zy nu eindelijk maar eens in vrijheid moesten worden gesteld. Het zijn begrijpelijkerwijze in veel I De gevangenen mogen hier tegen gevallen politici, die openlijk een lans Kerstmis postpakketten met geschen- voor de spoedige invrijheidstelling van ken ontvangen. Maar er mogen geen die gevangen landgenoten breken. Zij I alcoholische dranken in zitten en even een j min voorwerpen, waarmee zij zouden kunnen pogen te ontsnappen. Geduren de twee uur mogen zij verder bezoek van familieleden ontvangen, die in een strikken voor een experiment, waarvan hij het tolgeld al eens eerder heeft be taald. Anders gezegd: de generaal zal stellig niet bereid zijn in liet raam van het huidige „systeem" de macht over te nemen, omdat hij goed beseft hoe ge makkelijk en snel de „politici" hem dan weer zouden kunnen beentje lichten. Het treinverkeer tussen Cairo en Port Said is hersteld, nu de laatste Britse en Franse troepen de Egyp tische haven verlaten hebben. Een versierde locomotief bracht de eer ste trein naar de stad. waar op het ogenblik het politieleger van de V.N. de scepter zwaait. gespeeld, zich in de laatste tyd ook niet zo in het belang van de wereld vrede hebben gedragen als men wel van hen had mogen verwachten. AANHALINGSTEKENS De Duitse oorlogsmisdadigers de Duitse kranten schrijven dat woord te genwoordig nooit meer anders dan tus sen aanhalingstekens zitten ten dele buiten de grenzen van de Westduitse bondsrepubliek en ten dele in dit land zelf achter de tralies Eén van de bekendste gevangenissen, waarin oorlogsmisdadigers gehuisvest zijn, is die van Landsberg, een middel eeuws Beiers stadje, ten westen van München. Hier worden nog altijd door de Amerikanen 31 Duitsers gevangen betrekkelijk klein vertrek aan de andere kant van een brede tafel moeten blij ven zitten. Alle gesprekken moeten op luide toon worden gevoerd, zodat de in het vertrek aanwezige bewaker ieder woord duidelijk kan verstaan. Enkele gevangenen hebben echter geweigerd hun kinderen te ontvangen, omdat ze deze toestand „onwaardig" vonden. Deze pagina ls gedeeltelijk gecorrigeerd kan niemand missen. Geen dag. Niet alleen om het nieuws, maOr ook om de ADVERTENTIES ACTUEEL - BETROUWBAAR - VLUG De meeste Duitse kinderen vinden grote mensen maar zeer heerszuchtige wezens! (Van onze correspondent in West-Duitsland) Het overgrote deel der Duitse kinderen vindt grote mensen heerszuch tige wezens, die geen be grip voor de ware aard van kinderen hebben. Dit heeft een vrouwe lijke zielkundige van het psychologisch instituut van de universiteit te Göttingen dr. Annemarie Taus.ch-Habeck. vastge steld, toen zij 120 kinde ren testte van 7 tot en met 14 jaar. De weetgierige dame heeft daarbij een andere methode toegepast dan die tot dusverre in zwang was. Voorheen liet men kinderen, als men iets van hen te weten wilde komen, doorgaans opstel len maken, waarin ze schriftelijk him oordeel uiteen konden zetten, of men liet hen diverse vra gen mondeling beant woorden. Men heeft daarbij ech ter de ervaring opgedaan, dat. kinderen te lang over allerlei kwesties naden ken. zodat ook andere factoren een rol kunnen gaan spelen en men niet meer van oprechte spon tane reacties kan spre ken. De vrouwelijke geleerde in Göttingen liet de kin deren daarom afbeeldin gen van allerlei situaties zien. die zich in het ge wone leven voordoen en zij moesten er dan on middellijk wat over zeg gen. Dr. Tauseh-Habeck wil de hoofdzakelijk te weten komen: 1. Hoe een kind over een volwassene denkt. die door een kind gehinderd wordt; 2. hoe een kind over een volwassene denkt, wan neer het hulp van hem zou willen hebben: 3. hoe het over hem denkt, wanneer het hem zelf zijn eigen hulp aan biedt. Meer dan driekwart van de kinderen gaf te kennen dat grote mensen over het algemeen alleen hun eigen wil willen doordrijven en de kinde ren daar met hun eigen wensen niet tegen op kunnen. Veertig procent van de kinderen meent, dat grote mensen er niet veel voor voelen kinderen een handje te helpen. Kinderen krijgen vaak standjes en verwijten en ze vinden dat grote men sen kinderen meer ver wijten dan ze elkaar in soortgelijke situaties doen Men heeft de kinderen ook zes portretten van volwassen personen laten zien. van verschillende kunnen en leeftijd, zulks om te weten te komen tot wie kinderen zich het eerst zouden wenden, wanneer zij er behoefte aan voelen grote mensen hun zorgen, hun leed of hun vreugde mee te delen. Hierbij bleken grote verschillen te bestaan. Als ze honger, pijn of kou hebben, stappen ze met voorliefde het eerst naar vrouwen toe Ze vin den klaarblijkelijk dat van vrouwen, vooral als die van iets oudere leef tijd zijn. iets moederlijks en hulpvaardigs uitgaat. Van mannen daarentegen verwachten ze iets te kunnen leren. Ze gaan naar mannen toe als ze wat willen weten of als ze raad nodig hebben. Het minst ..in trek' zijn volwassenen van middel bare leeftijd Bij 80 pro cent van de kinderen overheerste het gevoel dat die toch geen tijd en heel andere zorgen heb ben.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 9