Met Kerstmis voelt de Westduitser, dat er nog iets goeds in hem woont Katwijkse kotter Sursum Corda te Woubrugge te water gelaten Miljoenen pakketten naar Oostzone gezonden Volop Lijdt niet langer MAANDAG 24 DECEMBER 1956 Zaterdagmorgen is met goed gevolg van de scheepsbouwwerf De Dageraad van de heren Boot te Woubrugge te water gelaten de in aanbouw zUnde kot ter KW 124, die te voren door een zoon van de reder Cora. Kuit „Sursum Cor da" gedoopt was. Er bestond voor deze tewaterlating van de zijde van de reder en diens fa milie grote belangstelling, zodat zo tegen half elf in de morgen er een gezellige drukte heerste rondom het speciaal aan gelegde podium nabij de boeg van de KW 124. Met dit schip krijgt straks deze reder zijn derde schip in de vaart. Eerst was het de KW 125 die door de Fa. Boot geheel gemoderniseerd is, daarna werd de KW 126 gebouwd terwijl thans de KW 124 binnen niet al te lange tijd mee zal helpen de vis aan de afslag te bren gen. Toen even over half elf alle obstakels waren weggehaald kreeg een zoon van Er kwam een vogel gevlogen Rustig zette zich een duif neer op de zwarte platte pet van de Commandant Maritieme Middelen Amsterdam, toen deze zaterdag middag roerloos en saluerend stond bij het Nationaal Monument op de Dam. waar het Hongaarse volkslied weerklonk ter ere van de overbren ging der Hongaarse verzetsvlag naar het Koninklijk Paleis. Geluk kig voor de marineofficier, die krampachtige pogingen deed om het décorum niet te verstoren, kwam de landmacht hem te hulp. Een kapitein van de Koninklijke Marechaussee maakte het zo be- kende politiegebaar van: doorlopen, hetgeen in dit geval doorvliegen beduidde en de duif, het militair gezag gehoorzamend, vloog op streek daarna neer op de hoed van een dame. Nadat een burgerlijke autoriteit zijn gezag had doen gel den, koos de duif tenslotte als der de landingspunt een grote verken- nershoed. Maatregelen tegen prijsverhoging verwacht „Tijd voor ingrijpen gekomen" Ondanks daartoe gemaakte af spraken met de minister van Eco- De KW 124 gaat te water. Sursum Corda" de reder, Kees Kuit, op uitnodiging van de heer J. H. Boot, de gelegenheid het schip te dopen. Met een enorm harde klap waardoor het water tot over het schip heenspatte kwam de Sursum Corda hierna in het water van de Heymans Wetering terecht. In de zaal van hotel „Het oude Raedt- Huijs" sprak daarna de heer J. H. Boot enkele woorden tot de reder en diens familie, waarbij hij de zoon Kees Kuit een geschenk aanbood als herinnering aan de door hem verrichte plechtig heid. Een vriend van de reder, de heer Gerrit Vooys. sprak vervolgens geluk wensen, waarbij hij wees op de arbeid die door de eigenaar zelf nog dagelijks voor het bedrijf verricht wordt. Als schipper zal op de Sursum Corda dienst gaan doen Cornells Kuit. Na de tewaterlating is de kiel gelegd voor een treiler voor de rederij Job Gouda, welk schip een afmeting krijgt van 40,50 meter lengte, 7 meter breedte en 3,80 holte. Eind maart hoopt men deze nieuwe aanwinst voor de heer Job. Gouda te water te kunnen laten. Koningin Juliana bezocht Hongaars studentencentrum In samenzijn met vier prinsessen Gistermiddag heeft Koningin Ju liana. vergezeld van de vier Prinses sen. Beatrix. Irene, Margriet en Ma rijke een bezoek gebracht aan het studentencentrum „Heerenwegen" te Zeist, dat door .het Universitair Asyl- fonds als ontvangstcentrum is inge richt voor de Hongaarse vluchtelingen, die In Nederland gaan studeren. zy werden ontvangen door de burge- meecter van Zeist, mr. A. P. Korthals Altes en ds. A. G. van Gilsen, predi kant-directeur van de Doopsgezinde Broederschap en hun echtgenoten. Voorts werden de studentenstaf en drie leden van de kampraad aan de Ko ningin voorgesteld. De hoge gasten toonden veel belang stelling voor de activiteiten van het Centrum en de Inrichting. Onder meer hebben zij een keuring op politieke be trouwbaarheid van de Hongaarse stu denten door de politie bijgewoond Ook hebben zij geluisterd naar het zingen van Hongaarse volksliederen door een mannenkoor en een klarinetsolo door de voorzitter van de kampraad, die be geleid werd door de tolk mej. Mendlik, die een methode heeft uitgewerkt om de Hongaren zo snel mogelijk Neder lands te leren. Verder trad een Hon gaarse danser, lid van de volksdans groep te Boedapest, op en zong een gemengd koor kerstliederen. Op verzoek van Prinses Beatrix werd tot slot het Hongaarse volsklied gezongen. Firefly nog niet gevonden Tot vanochtend is men er nog niet in geslaagd de plaats te vinden, waar zich het wrak moet bevinden van de „Firefly" van de Marineluchtvaartdienst die vrijdagmiddag ongeveer 250 meter uit de kust. ten zuiden van de Scheve- ningse haven is verongelukt. Van boord van Hr Ms mijnenveger „Veere" is men sinds zaterdag bezig door middel van dreggen de positie van het wrak op te sporen. Duikers zijn nog niet aan het werk geweest, omdat de stroming voor de kust veel zand mee voert. aat het zicht onder water sterk belemmert. In het gebied, waar men aan het zoeken is, staat bij vloed onge veer acht meter water en by eb zes me ter. Men zal doorgaan met de opspo- nngswerkzaamheden. Het is de bedoe ling dat Hh Ms duikwerkschip „Hercu les" direct na de kerstdagen eveneens naar Scheveningen gaat. Dit schip zal dienst kunnen doen als men weet waar het vliegtuigwrak ligt. „Koop geen oorlogsspeelgoed Voetje voor voetje schoof deinende massa langs lokkende etalages op koop-zondagen (Van onze correspondent in West-Duitsland) Het kerstfeest is een regelmatig terugkerend hoogtepunt in het leven van haast iedere Duitser. Tien tegen één dat zich in december een lyrische, ja men zou haast kunnen zeggen: een sentimentele stemming van hem (of haar) meester maakt. Hij voelt, hoewel hij het in veel gevallen werkelijk haast vergeten teas. dat er toch nog iets goeds in zijn binnenste woont, en hij kan zich opeens niets heerlijker op aarde voor stellen dan fraaie en nuttige cadeaus te kopen om die met kwistige hand naar links en rechts onder familieleden, goede vrienden en kennissen te verdelen. Bovendien worden bij de vleet brieven en kaarten met de beste wensen voor een vrolijk kerstfeest en een gelukkig nieuwjaar in zee gestuurd. Dat alles kost natuurlijk geld. heel veel geld zelfs, maar de bewoners van West-Duitsland zijn er goed aan toe. Zij kunnen zjfh de luxe be paald wel veroorloven, niet alleen omdat de Ionen en de salarissen hoog zijn (al staat daar weer tegenover, dat ook de prijzen op een hoog niveau liggen) maar tevens omdat de meeste werknemers thans de inkomsten van een hete of een halve maand nog eens extra ontvangen. Het geld wordt dus aan het rollen gebracht en handel en industrie pro fiteren er flink van. Het Midden-Oosten Optreden van Israël was gerechtvaardigd gewild en altijd heeft trachten te be reiken door rechtstreekse onderhande lingen met deze staten zelve. De V.N. zullen de grenzen van Israël moeten waarborgen en zodanige maatregelen moeten nemen, dat overvallen op Israel niet meer mogelijk zijn". Actie van Amerika beschamend! „YVU zullen nimmer nalaten met kracht er op te wyzen, dat de actie, die Israël in de nacht van 29 oktober ji. in de Sinai-woestyn heeft onder- I nomen en door welke tevens vastge- j steld kon worden de omvang en de aard van het zich aldaar bevindende j tegen Israël gerichte wapenarsenaal, een daad is geweest van pure en recht- j matige zelfverdediging, een gevolg van i de door de Arabieren, met name recen- D Syrische militaire openbare aan- elijk door Egypte, opgedrongen keus j Uaïer hef,ft zater(iag 47 Syriërs> 0 w Proces in Syrië wegens „imperialistisch complot" tussen in leven blyven of ten onder gaan oud-president Sjisjakli. beschuldigd van samenzwering op aanstichting van En geland, Frankrijk en Irak, om het hui dige regiem in Syrië omver te werpen en positie kiezen van Amerika had kunnen helpen Dat voorts Rusland uitsluitend nomisclie Zaken bestaat in sommige gevoelig is voor een krachtige taal en - een krachtig optreden en by gebreke daarvan steeds weer zal trachten zwakke plekken in het Midden-Oosten te vinden voor een verdergaande penetratie. Een ieder, die de ontwikkeling in het Midden-Oosten heeft gadegeslagen, i van het land weet. dat eventueel slechts een duidelijk i perialisme" te maken. De~aanklacht is Gestolen kerstbomen, die gaan stinken De drie zondagen voor Kerstmis, wor den, „enigszins romantisch" de „ko peren", de „zilveren" en de „gouden" zondag genoemd. In summige jaren, zoals In 1951 en '52 mochten op al die drie zondagen alle winkels open zijn. Daarover is ieder jaar in overheidskringen en in de pers nogal wat te doen geweest. Dit jaar mocht men in de winkels alleen maar op de thans reeds achter lig gende laatste twee zondagen verko pen. Het winkelpersoneel was dolblij dat het niet weer drie moeilijke werk- zondagen zyn geworden. We zijn op beide zondagen eens in Keulen gaan kijken, dat zowel door zyn veel groter aantal inwoners (ca. 650.000) als door zijn sfeer veel meer „stad" is dan het provinciaal gebleven Bonn. Het was er in de late namiddag uren in het centrum zwart van dë mensen. In de feestelijk versierde Hohe Strasse en de Schildergasse. twee van de voornaamste winkelstraten, kon men slechts voetje voor voetje schuifelend vooruit komen. Het was door de enorme drukte zelfs haast niet mogelijk even voor een winkelruit te blijven staan. Uit Bonn en zowel alle dorpen in de omgeving waren dichte drommen men sen naar de Domstad aan de Rijn ge stroomd. En er waren dan ook plaatsen in de buurt, die een bijna totaal uit gestorven indruk maakten. Ook elders Ook in de andere grote Westduitse steden heerste een buitengewoon grote bedrijvigheid. Wij hoorden uit Mün- chen, dat daar nóg meer mensen op de been waren geweest dan tijdens het wereldvermaarde oktoberfeest, toen er het bier in stromen vloeide. De omzet ,een werktuig van het im. Van de winkels is op die twee zondagen moIron l~»o aonlrlapht ie \lTnr. n,,i»c1nnj e.ic.-ov» rlq on ar, bedrijfstakken een tendens zonder voorafgaand overleg en daaruit voortvloeiende overeenstemming, de prijzen te verhogen. Nadat begin december het over leg tussen minister Zijlstra en het bedrijfsleven begonnen was en de bedrijfsgroepen intern beraad hiel den. is het ministerie aarzelend ge weest om bij prijsstijging zonder overleg in te grijpen. Nu gesprek en beraad (vrijwel) geëindigd zijn en door sommige be drijfstakken de gemaakte afspraak omtrent overleg over de prijzen niet schijnt te worden gehouden, terwijl bovendien aperte verhogingen wor den geconstateerd, acht men de tijd gekomen in te grijpen. Naar wij van bevoegde zijde ver- nemen kunnen op korte termijn voor een aantal artikelen prijsmaatrege len worden verwacht. Nadere bij zonderheden zullen, naar verwacht wordtbinnen enige dagen bekend zijn. Toerisme grootste Europese dollarhron Het toerisme bleek in 1955 de grootste bron van dolllars voor Europa. Een conservatieve schatting over 1956 geeft een stijging van plm. 10 rr aan. De to tale omzet van de Europese toeristi sche industrie zou in 1956 daarmee tot 4.4 miljard dollars zyn gestegen, waar van 25 in Amerikaanse en Canadese dollarwaarden. In 1955 verdienden de Europese ver voermaatschappijen (schepen en vlieg tuigen) aan toeristen-passagiers van de Amerikaanse continenten 160 miljoen dollar. Deze toeristen gaven 427 miljoen dollar voor hun rechtstreekse vakantie kosten uit. waarnaast zij nog verterin gen maakten en aankopen deden. Stelt men dit totale bedrag laag ge schat op een miljard dollar voor 1955, dan is het totaal van de in 1956 door Europese „toeristische industrie" ont vangen dollars (10% stukging) 1.1 mil jard dollar. Verhoudingsgewijs zijn de uitgaven van de Amerikanen het grootst. Zij. die van de andere zijde van de At lantische Oceaan komen, maken 15 20 procent uit van het totale aantal toeris ten. dat door Europa reist. Dat aantal is plm. 30 miljoen personen. Voor hfet toeristische jaar 1957 bestaat een gematigd optimisme. gericht tegen generaal Sjisjakli. de vroe gere president, zeven parlementsleden, zes jongere legerofficieren en politici van verschillende partijen. Volgens de aan klacht zijn zeventien van de beklaagden er in geslaagd arrestatie te ontgaan. De regering van premier Noeri es Said van Hei is beschamend te zien, dat Ame- j rika nimmer iets gedaan heeft om de Verenigde Naties ertoe te brengen Egypte met kracht tot de orde te roe pen. maar een actie is begonnen, die in feit tegen de slachtoffers was ge richt, toen Egypte het handvest van de V.N. schond, agressie pleegde tegen Israël en tegen de gehele wereld en de vrede in het Midden-Oosten In gevaar bracht." Aldus mr. I. S. de Vries, voorzitter van de Nederlandse Zionistenbond, in zyn openingsrede ter gelegenheid van de al- j iVaaksé mlnSër"van Buitenlandse Za wmenp vpvcrariprinc van HP7P hond fin 22 i.„„ o „uitvoerster" van de samenzwering genoemd. De openbare aanklager heeft voor negen verdachten de doodstraf geeist; 21 komen in aanmerking voor levens lange dwangarbeid. De zeventien be klaagden die nog niet gearresteerd zijn, zullen by verstek worden berecht, in dien zij zich niet binnen tien dagen melden, er kan geen beroep tegen de uitspraken van het militaire tribunaal worden aangetekend. Volgens de acte van beschuldiging hadden de beklaagden bekend, dat de gemene vergadering van deze bond op 22 en 23 december in het Gebouw van K en W. in Utrecht. Spreker vond het be moedigend te zien, „dat enkele kleine landen, met name Nederland zich In deze zaak hebben geschaard achter het land, dat in feite de aangevallene is en dat zy de partij van recht en gerechtig heid hebben gekozen". Mr De Vries vervolgde: „om tot vrede in het Midden-Oosten te komen, zal de politiek van de V.N. echter een dras tische wijziging dienen te ondergaan. Die politiek zal primair gebaseerd moeten zijn op de werkelijke bevordering van de vrede tussen Israel en de Arabische Staten, welke vrede Israel altijd heeft PLAN NIEUW GEBOUW VOOR BLOEMBOLLENCULTUUR TE HAARLEM. In een binnenkort te houden vergade ring van de gemeenteraad van Haar lem zal een voorstel van B en W aan de orde komen zich in beginsel uit te spreken voor het verlenen van mede werking aan de stichting van een nieuw gebouw van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur in het Frederikspark, ten noorden van het gebouw van de Provinciale Griffie en ten westen en zuiden van het Sport- fondsenbad. Het huidige gebouw van Bloembollen cultuur, het Krelagehuis aan de Leid- sevaart. voldoet niet meer aan de eisen, welke heden ten dage moeten worden gesteld. Bij het gebouw zal een proeftuin wor den aangelegd. Mr. Jonkman spreekt op Oudjaar Op oudejaarsavond zal mr H. A. Jonk man voorzitter van de Eerste Kamer, kort voordat men de twaalf klokslagen zal horen van de Dom te Straatsburg, een korte toespraak houden voor de VARA ken. Basjajon en de Iraakse generaal Daghistani de Syrische oud7president Sjisjakli tijdens een bezoek aan Genève hadden overgehaald tot het komplot. Generaal Daghistani zou de beklaagden hebben meegedeeld, dat de Iraakse rege ring een bijdrage van plm. 50 miljoen gulden wilde leveren ter financiering van het komplot. dat de vorige maand door de Syrische veiligheidsdienst werd ontdekt. in heel West-Duitsland tussen de 20 en 25 procent groter geweest dan op die zelfde dagen in 1955. In Keulen werden ons een paar maal in het gewoel briefjes met het op schrift „koopt geen oorlogsspeelgoed" in de hand gedrukt. Een jongetje, dat met speelgoedsoldaatjes speelt, en een oorlogsinvalide op krukken met één been stonden erop afgebeeld. Een socialistische jeugdorganisatie liet de ze strooibiljetten verspreiden. Speelgoederen zijn dit Jaar weer zeer ln trekt. Het leeuwendeel van het in West-Duitsland geproduceerde speel goed wordt door Beieren geleverd. De Westduitse speelgoedindustrie heeft verleden jaar een omzet van 296 miljoen mark bereikt: 175 miljoen daarvan stond op het conto van Beieren geboekt, waar bijna 13000 mensen hun dagelijks brood in de speelgoedindustrie verdie nen. Het grote en rijke Amerika treedt hoe kan het haast anders? als de grootste afnemer op. Maar vlak daarop volgt een reeks kleinere landen, waar toe Nederland en België behoren. „Heiliger Abend' Het kerstfeest, d.w.z. de avond van de 24ste december, de zogenaamde „Heili- Rondom de veemarkt aanvoer van rundvee Markt was verzadigd (Van onze deskundige medewerker) Het ligt voor de hand dat er in de laatste week op de veemarkten ten aanzien van de handel in slachtvee nogal drukte heerste. Immers men moest zich voorzien voor de kerstdagen en tevens voor de dagen, die daarop volgen, want de gelegenheid tot inkoop en slachten voor de eerste zondag na Kerstmis, is zeer gering. De aanvoerders hadden daar echter goed rekening mede gehouden, want de aanvoeren waren zeer beduidend ruimer dan gewoon. Intussen was er ook een groot aanbod van buitenlands slacht vee. zodat er in de groothandel aan de slachthuizen voor de slagers, die niet zelf aan de veemarkt hun inkopen doen, volop vers geslacht rundvlees te koop was. Aan het einde van de week bleek evenwel niet veel vraag meer en ook op de veemarkten was duidelijk, dat men voorzien was, want de vrijdag markten hadden bij minder aanbod een stiller verloop. In de prijzen kwam niet veel verandering, doch een prima kwa liteit rund hield stevig prijs. Enkele uitgelezen beesten brachten het tot f. 3.30 en f. 3.40. maar overigens varieerden onze noteringen van f. 2.80 f. 3.20 voor de goede en beste kwali teiten. Mindere soorten gemiddeld f. 2.60 tot f. 2.70 per kg geslacht gewicht. De gebruiksveehandel was zeer kalm gestemd, doch ook hier hielden de beste soorten stevig aan de oude prij zen. Wij noteerden voor kalf- en melk koeien van f. 800f. 1075 per stuk. Extra beste kwamen wel f. 100. daar boven en mindere of oude koeien f. 650 f. 750. Vaarzen f. 650f. 875. pinken f. 400—f. 575, graskalveren f. 225— f. 375, vare koeien f. 550f. 850 per stuk. De JKtte kalveren, waarvan een ruimer aaiW»d. konden vlot worden geplaatst. De prima klasse f. 3.20 en soms nog daarboven. (Brabantse kwaliteit) en de Hollandse klasse deed in hoofdzaak van f, 2.25—f. 3— per kg levend gewicht. Nuchtere kalveren gingen eveneens vlot van de hand tegen f. 1.30 tot f. 1.60 per kg levend gewicht. Wolvee was er weer ruim voldoende, waardoor de handel enigszins trekkend verliep, doch niet bepaald goedkoper; f. 90—f. 130 per stuk, waren de meest betaalde prijzen. In hoofdzaak voor export. De varkenshandel vertoonde met rui mer aanbod een bepaald zwakker beeld. De komende feestdagen konden hierop geen gunstige invloed uitoefenen. Voor al voor de fabrieken was van alle kan ten minder vraag, doordat de bedrijven enkele dagen stil komen te liggen. Mestvarkens en biggen werden redelijk en wel prijshoudend geplaatst. Op de paardenmarkt verliep de handel vlug ger met voor de goede en prima slach ters een verhoging van 5—10 cent per kilogram. ger Abend" wordt in Duitsland bin nenshuis. in een intieme kring van familieleden en vrienden gevierd. Dan worden in bijkans alle Duitse woningen kaarsen aan fraai versierde kerstbomen ontstoken. Plechtige kerstliederen wor den gezongen en geschenken worden uitgepakt. Een instituut voor demosco- pie in Allensbach, in het zuiden van Duitsland aan het Meer van Konstanz, heeft vastgesteld, dat in 94 procent van de gezinnen met kinderen in de Bonds republiek kerstbomen staan. Miljoenen bomen zijn uit de bergen en de bossen naar de steden en de dorpen gebracht. Ze komen niet alleen uit Duitsland zelf, maar ze werden dit jaar ook uit Dene marken. en zelfs uit de Beneluxlanden geïmporteerd. Duizenden groene spar- rebomen zijn uit de Belgische Ardennen over de grens gestuurd. der dat zij een aantal bomen met een warm vertrek bevindt. Men zou er zelfs onzichtbaar goedje hebben laten be spuiten. dat een afschuwelijke stank verspreidt, zodra de boom zich in een tranen van in de ogen krijgen. Over het algemeen wordt echter niet al te veel geloof aan dat verhaal gehecht, want men acht het van praktisch standpunt bekeken ondoenlijk elke goed omhoog geschoten boom. die ter opluistering van een kerstfeest zou kunnen dienen, in de bossen met een spuit te gaan be werken. Bovendien schrikt dit dieven stellig niet van hun voornemen af. Wanneer ze bomen stelen om die aan anderen te verkopen, hebben ze zelf geen last van de nare lucht! Veel Duitsers in de Bondsrepubliek denken in deze dagen aan hun vrien den en verwanten in het andere Duitsland achter het ijzeren gordyn, waar de toestanden lang niet zo roos kleurig zyn ais hier. De Westduitse kranten wekken hun lezers op pak ketten naar de overkant te sturen en ze vertellen erbij wat men daarginds goed kan gebruiken. Verleden jaar werden tussen 1 december en Kerst mis 3.4 miljoen pakketten per post van West-Duitsland naar de oostzone verzonden. Dit jaar zullen het er zeker nog meer zyn geweest. (Ingez. Med.-Adv.) door reumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen. Neemt Togal, dat ver drijft in al die gevallen snel en af doende de pijnen. Togal baat waar andere middelen falen. Zuivert de nieren, is onschakelijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist f 0.95, f2.40 en f8.88 BEURSOVERZICHT Indonesische fondsen gevraagd Amsterdam 24 december Het beursbestuur heeft het niet ver- Niet alleen In de Duitse huizen, maarantw0ord geacht de Amsterdamse rf- ook op de Duitse schepen wordt Kerstmis rond een kerstboom gevierd. Circa 30.000 Duitsers varen op alle zeeën van de wereld. Geen Duitse kapitein heeft In de laatste tijd een Duitse zeehaven verlaten zonder er eerst voor gezorgd te hebben, dat ook een paar behoorlijke kerstbomen aan boord gekomen zyn. Gestolen Het kopit intussen vaak voor, dat kerstbomen op onrechtmatige wijze zijn verkregen. Er worden er veel uit de bossen gestolen. De bosbouwautoriteiten ln het bondsland RijnlandPalts heb ben besloten krachtig tegen dergelijke diefstallen op te treden. Ze zeggen ver- Militairen adopteerden Hongaars gezin Een uit vyf personen bestaand Hon gaars gezin, dat op 4 november vluchtte uit Komlo, in het industriegebied bij Pees, is zaterdag geadopteerd door de militairen van hoog tot laag van de luchtdoel-artillerieschool in Ede. Het gemeentebestuur van Ede had aan de Van Leeuwenhoekstraat een nieuwe woning beschikbaar gesteld, die reeds door de militairen in alle vertrekken was gemeubileerd, gestoffeerd en ver der ingericht. Zelfs een versierde kerst boom met geschenken voor ieder gezins lid, was aanwezig. Tenslotte hebben de militairen ook nog geld bijeengebracht om voor onbeperkte tjjd te voorzien in het levensonderhoud van de familie. „Big Ben" weer in de lucht De beroemde grote klok van het Brit se parlementsgebouw, de „Big Ben", heeft zondag na meer dan vijf maanden haar tonen weer laten horen. Zij is voor het eerst in haar 98-jarig bestaan ge heel nagekeken. De klok van de St. Pauls kathedraal heeft in deze tijd de taak van de Big Ben overgenomen. feetenmarkt vandaag gesloten te houden hoewel diverse buitenlandse beurzen o.a. Wallstreet dicht blijven. Het bestuur wilde niet het risico nemen vijf dagen achtereen de handel stop te zetten met de mogelykheid dat zich intussen ge beurtenissen voordoen die hun invloed op de markt doen gelden. Om de beurs bezoekers te gerieven werd besloten op de dag voor Kerstmis waarop de vorige jaren altijd op normale uren beurs werd gehouden de markt te verschuiven naar de ochtenduren hetgeen sinds 5 mei 1950 niet meer is gebeurd. Inderdaad is er een bijzondere ge beurtenis aan de gang: de crisis ln In donesië is tot uiting gekomen in een op stand op Sumatra. Ter beurze werd deze ontwikkeling gunstig opgevat al hield men zich wel voor ogen. dat te vroeg juichen gevaarlijk is. In ieder geval was er vraag naar Indonesische fondsen en dit was het wezenlijke kenmerk van de ze kerstmarkt. De leidende cultures zo als Amsterdam Rubber H.V.A, en Ver. Deli liepen verscheidene punten omhoog en sloten op het hoogste punt van de dag. De handel was niet groot, zelfs niet in de oliehoek waar koninklijke een forse sprong omhoog maakte, maar het niveau van zaterdagochtend f. 162 50 niet meer haalde Het bleef bij f 161.50 tegen een slot vrij dagmiddag van f 156 90 De andere in ternationale fondsen bleven geheel in de lijn: vast gestemd en sloot vrijwel op het hoogste punt. Scheepvaart was onbelangrijk maar goed prijshoudend. Staatsfondsen vielen erg mee en ondervonden enige steun. De Kerstmarkt sloot rustig maar in een zeer goede ondertoon WISSELKOERSEN Amsterdam, 24 december Londen 10 65%—IO 66V4. New York 3.827/g—3 83%, Montreal 3.9Gft3 99A. Parijs 1.0842% 1 0852%, Brussel 7.60%—7.60%, Frank furt 91 03—91 08. Zürich 87 10—87 15. Zürich (vr. francs» 89.33%89 38'.:, Stockholm 73.73%73 78%. Kopenhagen 54 97*255 02*2Oslo 53.49%—53 54' Milaan 60 75%—60.80%. Beurs van Amsterdam Maandag 24 december ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 3% 91% 91% Grootboek obl87 Ned. '51 3% 91V4 89 Ned. '53 (3%) 89% 89 Ned. '56 3% 88% 91% Ned. '48 3% 86%. B 87 B Ned. '54 3% 86% 87% Ned. '55 3% 86% 87% Ned. '55 n 3 87% 87% Ned. '47 3% (3) 85{-g 861V Ned. "37 3 85% 86 Dollarlng '47 3 92% 92% Investeringscert. 3 90H1 91% Ned. 62-64 3 89% 90ft Indië A 3 87 87 ft Grootboek '46 3 87 L ACTIEVE AANDELEN Clt. Hand! en Ind B 49 V4 51 Nat. Handelsbank 109% 112 Ned Handelsmij 170% 171 A K.LJ215% 216% Philips 239% 242% Unilever341 345% Wilton Feyenoord 216 217 Biliton 2de r 221 225% Kon Olie (f50.—) 157.10 16160 Kon. Olie 156 85 161 50 Amst Rubber 81 Va 85 Holl Amer lijn 187% 190 Kon N Stoomboot.. 168%- 170 2 Ned Scheepv Unie 168% 171% H VA97% 101% Java Cult.57 60 Dell Mij en (Ver.) 104% 107% Senembah 64 66 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 89% 89 Den Haag 1937 1 3.. 94 Lelden 1947 R'dam -37 I-EH 3% 89% B 88% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 100 b 101 Premieleningen 92% 92 A'dam '56 I 2% 93 93 A'dam '56 n 2% ïooy* 100% Eindhoven '54 2% 87 87% Enschede '54 2% 87% Den Haag '52 I 2% 101% 100% 101i 100'1 R'dam '52 I 2% 105% 101% Utrecht '52 2% 105V4 106 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen 224% Amst. Bank Rott. Bank 186 Twentsche Bank 195 B Industrie Ondernemingen Ned. G. en Sp fabr 195 Kon. Ned. Grofsm. IO6V4 Rott. Droogdok Mij. 545 Tieleman en Dros 9% Handelsondernemingen 185 195% 192 106% 545 9% Borneo Sum. H. Mij Internatlo 78 96 Albert Heyn254 Ned. Mij Walv.vrt 68 Spoorwegen Dell Spoorweg My. 19% Amerik. fondsen Anaconda Shell Oil Comp 74% 93% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen Holl. Constructie Ing bur v. Bouwnijv Int. Kunststofl Ind Kon. Ned Edelmet Pref wa. idem Textiel Gebr v wyk Leidsche Wolspinn Ned Electrolasm Sikkens Lakfabr 53 Ver. Touwfabrleken Wernlnk'a Betonm. V K 380 120 44 73 75GB 74%GB 270L 325 L 410GB 163 75'. 75%

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 7