Duistere vragen voor donkere dagen 3 n L n L u u tl 1 L B 9 MAANDAG 24 DECEMBER KERSTNUMMER \fótA &cjid&o,_ PUZZEL no. 1 PA GINA 2 SYMMETRISCHE LETTERGROEPEN PUZZEL no. 2 V t M G ■R D is G H L A N D P N B A L L A A L B G E M L 1 N G -R N T B A N B S T P 0 E T u M 0 L D 1 N G P G E KRUISWOORD RAADSEL PUZZEL no. 3 .KRUISTOCHT" DOOR DE HISTORIE PUZZEL no. 4 fl ACHT KRONKELENDE BUSDIENSTEN PUZZEL no. 5 Hier zijn dan de tien duistere problemen die wij U voor de donkere dagen voorzetten. Zoals elders in dit blad reeds gemeld: er worden prijzen per puzzel toegekend, dus U hoeft werkelijk niet de oplossing voor alle puzzels in te zenden om een kans op een prijs te hebben! Maar denk er om: vermeldt steeds op de enveloppe het motto „Prijs vraag", het aantal ingesloten puzzeloplossingen, en Uw adres. En zorg er vooral voor, dat de oplossingen voor maandag 14 januari om 13 uur In het bezit zijn van de redactie, Witte Singel I te Leiden. Doe mee en tracht een van de 69 prijzen (variërend van f. 100.tot f. 5.en in totaal f. 650.in de wacht te slepen. Mijnheer Jansen is een ideaal puzzel- object. Er lopen nu eenmaal mensen rond die geknipt zijn voor een bepaald doel. Bijvoorbeeld anti-technici, misschien beter gedefinieerd als a-technici of vijan den van de techniek. Wij kennen iemand die vijf minuten een voortreffelijke, onfeil bare, onverwoestbare (en bijna onbetaal bare) sigarettenaansteker bij zich kan dra gen zonder hem te gebruiken, waarna het ding het ten enen male althans in zijn handen niet meer doet. Deze man (en al zijn soortgenoten met hem) heeft ook niets aan de dure bromfiets die hij zich heeft aangeschaft. De bevrediging om op uit de portemonnaie betaalde benzine langs de wegen te snorren in plaats van op moei zamer spierkracht is hem ontzegd. Hij moet niet alleen zoals een normale wielrijder zichzelf en zijn voertuig voorttrappen, ook nog zijn motor, die onder zijn handen en voeten de dienst ten enen male weigert. Zo iemand is een ideaal object voor moppenblaadjes. Idealer zelfs dan schoonmoeders. En dat wil wat zeggen ondanks het feit, dat er maar weinig mensen rondlopen die hun schoonmoeder de ideale figuur voor een grap vinden. Op dat niveau moet men ook de heer Jansen als puzzelopbject zien. Om een voorbeeld te noemen: niet zo lang geleden kreeg Jansen een bekeuring omdat zijn achterlichtje niet brandde. Om dat hij wat puzzelachtig over straat reed, kwam hij er niet met een waarschuwing ai maar ging hij op de bon. Na wat heen en weer gepraat tussen Hermandad en Jansen werd het bonboekje getrokken en stelde de agent zijn eerste vraag: „Geboren?" „Ja" luidde kort en krachtig het ant woord van Jansen. Waarop de agent (uiteraard maar overi gens geheel ten onrechte) boos werd. Na enig getoeter volgde de maar nauwelijks beter gesteld vraag: „Wanneer geboren?" „Maandag de tweede", luidde het be scheid. Waarop uiteraard een nieuwe poli tionele uitbarsting volgde, die zich ont laadde in een onverzoenlijk haatcomplex na enige volgende raadselachtige ant woorden van Jansen in de geest van „huis nummer maal leeftijd is het kwadraat van het kohiernummer van mijn laatste belas tingformulier". Dat is een voorbeeld van hef puzzel complex van Jansen. Nog een voorbeeld. Laatst kocht hij schoenen. „Wat Is Uw maat?" informeerde de lief tallige blonde schone die hem zijn rechter schoen ontworstelde. „Een meter tachtig". Wat natuurlijk volstrekt niet ter zake doende. was. Nu reageren winkelmeisjes (noodge dwongen) meestal wat vriendelijker dan politieagenten. Jansen antwoordt dan ook wat welwillender op de verduidelijkte vraag van de blonde schone. „Mijn schoe- nenmaat is drie kleiner dan ik oud werd in het jaar dat het kwadraat van mijn leef tijd op die verjaardag was". Uiteindelijk loopt het in die geest ook op ruzie uit, zelfs al zou Marilyn Monroe als schoenenverkoopster hebben gefun geerd. Vooral bij de belastingdienst echter staat Jansen kwalijk aangeschreven. Hier wordt de zonderlinge vorm van zijn ant woorden niet alleen ingegeven door een natuurlijke drang om alles zo ingewikkeld mogelijk te doen, maar bovendien door een (natuurlijke hoewel afkeurenswaardige) drang om de belastingambtenaren om de tuin te leiden. „Mijnheer Jansen", zo kan bijvoorbeeld een ambtenaar achter het loket een gesprek met hem openen, „ik begrijp niet goed hoe U die post onkosten kunt verklaren". „O, dat is nogal eenvoudig. Er zitten driehonderd gulden verwervingskosten onder. Dat zijn de kosten van een jubi leumviering. Toen was ik evenveel jaren oud als maanden in dienst van de firma. Een ongebruikelijk jubileum, maar het moest nu eenmaal gevierd worden. En dan bijvoorbeeld nog vijftig gulden voor de afschrijvingskosten van mijn nieuwe schrijf machine. Mijn oudste zoon (ik heb er drie die samen tienmaal zo oud zijn als het aantal overhemden dat ik op mijn dertig ste verjaardag had) gooide mijn oude schrijfmachine uit het raam op de dag dat hij half zo oud was als ik. Toen moest ik een nieuwe kopen...." „Maar mijnheer Jansen, dat zijn toch geen voor de belasting toelaatbare onbe lastbare inkomsten?" „Natuurlijk wel. Vergeet niet dat ik zon der aftrek van die kosten mijn stand niet kan ophouden, derhalve mijn baan verlies, steuntrekker moet worden en de gemeen schap nog veel meer zou kosten. Laat eens zien hoeveel dat zou zijn.... Mijn leeftijd maal mijn telefoonnummer, vermeerderd met het kohiernummer van mijn belasting aanslag en gedeeld door het aantal minu ten dat ik nu van U door belastingbetalers betaalde tijd sta te praten, verminderd met mijn huisnummer en vermenigvuldigd door. Laten wij daar niet verder op ingaan. Hef zal U nu waarschijnlijk duidelijk zijn, dat een dergelijke gecompliceerde figuur ideaal voor puzzelaars is. O, is U dat nog niet duidelijk? Dan zullen wij het U heel rap duidelijk maken. Kunt U ons zeggen, op wat voor dag de eerstkomende verjaardag van mijnheer Jansen valt, een maandag, dinsdag, woens dag, donderdag, vrijdag, zaterdag of zon dag? In de bijgaande figuur moeten horizontaal vijftien woorden ontstaan. Van elk woord zijn enkele letters al ingevuld. De nog in te vullen letters vormen in ieder woord symme trische lettergroepen, d.w.z. letterreeksen die van achter naar voren gelezen hetzelfde zijn als van voren naar achteren. Enkele voorbeelden: Was een woord gegeven als VR D E E L dan zou op de stippen (in de figuur in de vakjes) de letter groep O O R O O ingevuld kunnen worden, zodat het woord „VOOROORDEEL" ontstond. Zo ook met bijvoor beeld VDEN dat met toevoeging van de symetrische lettergroep „ERTRE" tot het woord VERTREDEN zou leiden. Zo moeten dus in de open vakjes horizontaal symmetrische lettergroepen worden ingevuld waardoor vijftien woorden ontstaan. Dat is echter nog niet de hele opgave. Alleen de vol gende letters mogen namelijk voor het invullen worden gebruikt: AAAAAAAAAADDEEEEEEEEEEEEE E EEGGIIIIIIIILLLMMMMNNNNPPR RRRRSSTV Bij een juiste invulling ontstaat van boven naar beneden gelezen in de dubbelomlijnde verticale kolom de naam van een organisatie, die de hoop is van de mensheid op een vredige en welvarende toekomst. Horizontaal: I. hindernis 5. open plaats in het i]s 6. spreekwijze 8. plakmiddel 10. vervoermiddel 11. gave 13. larf van een lang pootmug 16. waar men binnen moet rijden 18. plaats van betaling 21. menigte 22. Nederlandse provincie 24. en andere 25. hoogste deel 27. waarvan men eet 28. spreekwoordelijk slim dier 29. glansmiddel Verticaal: 1. eveneens 2. duivel 3. in de grond gebouwd deel van een huis 4. zwaar 5. sterrebeeld in de dierenriem 7. bekende Nederlandse dierentuin 9. vroeg bij de pinken 12. traag, sloom 14. muzieknoot 15. voedsel tot zich nemen 17. dichterbij 19. waarop wielen bevestigd worden 20. scherpe specerij 23. communicatiemiddel 26. nuttige vogel 28. op grote afstand In dit diagram moeten jaartallen worden ingevuld, waarvan de omschrijving gegeven wordt zoals bij een kruiswoord raadsel. De jaartallen moeten horizontaal geschreven worden met de eenheden rechts en duizendtallen links, en verticaal met de eenheden onder en duizendtallen boven. Horizontaal: I. begin van de Griekse vrijheidsoorlog 4. einde van de Nederlandse nationale vrijheidsoorlog 5. nationalisatie van het Suez-kanaal 6. Jan van Brabant komt aan het bewind 9. Cortez begint de verovering van Mexico 13. Joh. van Oldenbarnevelt terecht gesteld 15. moord van Serajewo 17. afschaffing van de doodstraf in Nederland 18. congres van Wenen begint 20. Armada vernietigd 21. 750-jarige herdenking van de slag bij Kamperduin 22. Pantersprong van Agadir 26. commune van Parijs 27. begin drooglegging Haarlemmermeer 28. Unie van Utrecht 29. ontdekking van een werelddeel Verticaal: 1. begin van de regering van Koning Willem I 2. vijfde eeuwfeest van de acte van navigatie 3. Nederland begint de tweede Engelse oorlog 7. tiende eeuwfeest van het begin van 4 horizontaal 8. ontslag van Bismarck 10. einde van een wereldoorlog 11. Prins Maurits wordt stadhouder 12. begin van de tweede kruistocht 13. begin van de derde kruistocht 14. stichting van de Bataafse Republiek 16. einde van de tweede kruistocht 18. instelling Zwitsers eedgenootschap 19. Jacoba-van-de-kannetjes krijgt het voor het zeggen 23. Sultan Saladin onderwerpt Egypte 24. oprichting van de S.D.A.P. 25. Napoleon lijdt een nederlaag in Rusland 1 z 3 4 i f 7 s 9 10 II 12. 13 14 15" Ï6 '7 18 '9 20 li 22 23 24 26 28 n In een stad waar de gemeenteraad blijkbaar van orde en regel maat houdt ook al zijn die op de meest oneconomische principes gegrondvest, zijn busdiensten in het leven geroepen door het cen trum die de zestien grote pleinen met elkaar verbinden. Men achtte het doeltreffend, de bussen van plein tot plein te laten rijden, en daar is wat voor te zeggen omdat op en om die pleinen zich de grootste drukte concentreert. Zo moest er een buslijn zijn van plein A naar plein A, van plein B naar plein B, van plein C naar plein C enzovoort ook voor de pleinen E, F en G. Bovendien besloot men, dat busdiensten oneconomisch zouden zijn wanneer de ene door eenzelfde straat zou rijden of hetzelfde kruispunt zou passeren als een andere. Kunt U in de bijgaande plattegrond van het centrum van die stad waarin de pleinen zijn aangegeven met letters, deze acht bus routes (A-A, B-B, C-C, D-D, E-E, F-F, G-G, H-H) aangeven als dus bepaald is, dat deze routes nergens elkaar mogen kruisen, raken of mogen samenvallen of aan verschillende zijden van dezelfde straat mogen rijden? Alle wegen die hiervoor nodig zijn staan aangegeven. De routes vallen dus nergens buiten de tekening.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 4